78 Jaegerwol 98 Echtpaar pleegde diefstallen op markt en in winkels ENGEL SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs pONDERDAG 10 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMSE RECHTBANK voor FOTO naar Kleverparkweg 7, Haarlem Van der Geest won de zesde avondrit DCO-voetballers verloren in Manchester Haarlemse politie naar de Nijmeegse vierdaagse Korfbalclub Haarlem houdt sportdag UIT STAD EN STREEK Burgerlijke Stand van Haarlem „Klein Duimpje en de reus" P. W. Franse Amerikaanse studenten zingen in Bloemendaal Bouw 54 woningen op Glipperdreef aanbesteed J. ter Haak neemt afscheid van Incassodienst Haarlemse rechtbank deed uitspraken Bromfietser ernstig gewone na valpartij NAALDKUNST DR. G. PH. SCHEERS IN DE JULIANAKERK GEHULDIGD Nieuwe terreuracties op Cyprus Griekse premier wil praten met Macmillan Televisiedistributie door P.T.T. binnen twee jaar? Vrijhandelszone moet gelden voor agrarische produkten Vrouw van politieman pak ontvluchte geesteszieke Brutale inbraak aan IJmuidens Marktplein Diefstal met geweldpleging te IJmuiden berecht In zee verdronken Een 24-jarige Haarlemse typograaf en ,jjn 21-jarige echtgenote moesten zich van morgen wegens een groot aantal diefstal len voor de Haarlemse rechtbank verant woorden. De officier van Justitie mr. G. yp F. van der Valk Bouman somde een _ro0t aantal strafbare feiten op, door de man met behulp of met medeweten van zijn vrouw gepleegd. Het echtpaar heeft deze feiten toegegeven. De president van rechtbank mr. N. Reeling Brouwer kwamen de feiten onbegrijpelijk voor. Wij kunnen er ook geen verklaring voor geven, ons inkomen was tamelijk goed", zeiden de zich berouwvol tonende echte lieden. Zij hadden voorwerpen wegge nomen, die zü in het geheel niet nodig hadden. De diefstallen zijn zoals de verdach ten hebben verklaard gepleegd in de maanden februari, maart, april en mei in diverse Haarlemse winkels en op de markt. In februari nam de man uit een damesmodemagazijn enkele damesvesten weg, die de vrouw bij thuiskomst van de man accepteerde. De man was het mode magazijn binnengestapt om een vest uit te zoeken. De stapel met damesvesten viel om en hij nam de gelegenheid waar om er een paar in zijn tas te stoppen. In maart ontvreemdde de typograaf een bromfiets, die in de Gierstraat geparkeerd stond. Voorts nam hij vijftig grammofoonplaten alsmede een voetbal weg. Een maand la ter ontvreemdde hij uit een groot waren huis enkele flessen parfum. In mei brachten de man en zijn echtge note een bezoek aan de markt. Voor een kraam met handschoenen hielden zij stil. ,,Deze vind ik wel mooi", zei de vrouw en wees een paar aan. Terwijl de vrouw voor haar man ging staan, liet de laatste zeven paar handschoenen in de tas glijden. Bij een andere kraam werd een lap stof mee genomen. Voorts eigende de man zich een siervaas toe. Toen de politie de man met een tas gestolen waar had aangehouden, werd bij het echtpaar een huiszoeking ge daan, waarbij enkele Van de reeds ge noemde voorv/erpen te voorschijn kwamen. Blijkens de rapporten genoot het echt paar een inkomen van ongeveer honderd gulden per week. Zowel de man als zijn vrouw gaven voor de rechtbank toe. dat zij de voorwerpen in het geheel niet nodig hadden en zich financieel konden redden. Het echtpaar werd door de familie trou wens geholpen om te voorkomen, dat de man en vrouw verkeerde dingen zouden uithalen. De officier van Justitie noemde de fei ten „zeer ernstig" en „met een grote bruta liteit gepleegd". Tegen de typograaf, die al een keer is veroordeeld, eiste hij twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Medeplichtigheid en heling door de echt genote achtte de officier bewezen. Tegen haar requireerde hij zes maanden onvoor waardelijk en drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met aftrek. De raadsvrouwe van de typograaf, me juffrouw mr. S. Boekman, vroeg zich af, of de huwelijksmoeilijkheden van het echt paar mogelijk de aanleiding tot de ver grijpen vormden. Zij achtte haar cliënt geen oneerlijke man. Hij is blij, dat de delicten zijn uitgekomen. Tenslotte be pleitte zij het opleggen van een zo klein mogelijke onvoorwaardelijke straf. Mr. J. Sprey, pleitende voor de vrouw, achtte vrees voor herhaling ongegrond. Ook hij vroeg een zo klein mogelijke straf op te leggen. Ziekelijke afwijking Tegen een 22-jarige Haarlemse typiste, die enkele bedragen tot een totale waarde van ruim 143 had gestolen en deze dief stallen heeft bekend, eiste de officier drie Advertentie De zesde rit in de zomeravondcompeti tie van de Haarlemse wielerclub HSV ..De Kampioen", welke gisteravond op het parcours in het „Van der Aartsport park" werd verreden, is bij de A- en B- klassers gewonnen door Henk van der Geest. Hij zegevierde in de eindsprint over zijn medevluchters Cees Piers en Peter de Jong. In deze rit, welke over anderhalf uur ging, wisten Piers, P. de Jong en Blom maert zich na bijna één uur koers van hun concurrenten in het peloton te ont doen. Alleen Van der Geest slaagde er nog in om bij hen te komen. Deze vier renners hebben het verdere verloop van de strijd beheerst en bezorgden het pelo ton nog bijna een ronde achterstand. Al leen Blommaert heeft de opmars niet he lemaal met succes kunnen volbrengen en moest in de voorlaatste ronde afhaken van de voortijlende kopgroep, waarvan Van der Geest zich in de sprint duidelijk de sterkste toonde. De uitslag luidde: 1. Van der Geest, 2 Piers, 3. P. de Jong, 4. Blommaert, 5. L Vaars, 6. Uttien, 7. Bogaard, 8. J. de Jong. 9. Riethoff, 10. Otte. Bij de C-klassers, die een rit over één uur reden zegevierde Fennis vóór Hen driks, Peters, Nijssen en Bouma. Nadat het DCO-damesvoetbalelftal uit Haarlem zaterdag naar Engeland was over gestoken en maandag officieel was ontvan gen in Manchester, speelde men de eerste wedstrijd tegen Manchester United Ladies ■lacoba Kalter gaf de Haarlemse meisjes een 10 voorsprong, waarna Manchester de score op 11 bracht. Jannie de Boer zorgde dat DCO weer voor kwam, waarop de gastvrouwen reageerden met drie tegen- Punten (42). Juffrouw De Boer nam het derde DCO-doelpunt voor haar rekening Met een 43 score kwam het einde. Het Nederlandse voetbal kreeg dinsdag morgen in de Engelse bladen een goede pers. Er waren 11.000 toeschouwers. maanden gevangenisstraf. Het meisje is diverse malen reeds voor diefstallen en verduisteringen veroordeeld. Zij ïs voor waardelijk ter beschikking van de re gering gesteld. De diefstallen komen voort uit een ziekelijke afwijking en daarom wil verdachte een psychiatrische behandeling ondergaan. De raadsvrouwe mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi vroeg daarom de recht bank de uitspraak op te schorten en eerst het resultaat van de psychiatrische behan deling af te wachten. Ten aanzien van het goede resultaat van deze behandeling was zij gunstig gestemd. Uitspraak in deze zaken op 24 juli om half tien. Ook dit jaar zal een detachement van de politie Haarlem naar Nijmegen vertrekken om voor de elfde achtereenvolgende maal aan de internationale vierdaagse-afstands- marsen deel te nemen. Onder leiding van de sportinstructeur Van Soest begon in april de training. Tijdens de training zijn ongeveer 600 km. afgelegd. Het detache ment, dat nog een korte mars maakt, zal dan ook in goede conditie aan de start ver schijnen. Als semi-militaire groep wordt er in Nijmegen 50 km per dag gelopen. Ongetwijfeld zullen de deelnemers hun uiterste best doen om evenals andere jaren zonder uitvallers in Haarlem terug te komen. Het detachement bestaat uit: W. A. van Soest (detachements-commandant) (voor de 14de maal), L. Pebesma (voor de 16de maal), H. N. v. d. Kamer, (voor de 13de maal), P. Zitman (voor de 11de maal), J. F. de Zwart (voor de lldè maal), J. Sietsma (voor de tiende maal), P. A. Wilhelmus (voor de 9de maal), A. J. J. Barendsen (voor de 8ste maal), J. Bultje (voor de 5de maal), K. Bast (voor de 4de maal), O. H. Bleeker (voor de 3de maal), L. Mulder (voor de 2de maal), J. A. Pol (voor de 2de maal), W. Eising (voor de 2de maal), G. Noorden (voor de 1ste maal), G. A. Ver hoeven (voor de 1ste maal). De verzorging bestaat uit V. G. Kokhuis, N. Stoute, W. Hollink en mevrouw Wilhel mus. Zondag houdt de HKC Haarlem zijn tra ditionele sportdag, die plaatsvindt op het Gem. Sportterrein aan de Kleverldan. In de ochtenduren worden onderlinge wedstrijden afgewerkt, 's middags staat een veteranenwedstrijd op het program ma. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: I. Broer-Bijl z. N. G. Kool hoven-Misset d. A. G. van Vliet-Sweijen z. ONDERTROUWD: R. H. C. Suik en K. de Groot. A. T. Stor en W. G. Groot, J. Jansen en N. de Ruiter, J. A. V. van den Eden en J. M. Menet, P. Harder en A. E. ten Cate, G. Kalee en M. H. H. Cox. GETROUWD: H. J. W. Verhaak en F. M. Stockmann, H. M. Twisk en P. J. W. Beek mans, G. H. Visser en H. E. Kleinsteuber. OVERLEDEN: C. C. Allandt-Besse, 73 j. K. Bussemaker 23 mnd. W. A. C. F. Nelis- sen 84 j. B. C. André de la Porte-Paars- markt 63 j. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE. ONDERTROUWD: R. E. N. van Dordt en G. de Graaf; H. J. W. M. Laarman en M A. Sloof; B. F. Leijen en A. C. Leij- feldt; J. A. M. Bolluijt en M. L. C. Grand- jean; R. F. G. Bak en M. L. Spoelstra. GETROUWD: A. J. M. Schumacher en M. M. Lageweg; J. K. Werkman en R. E. van Overzee; A. B. Roda en M. H. F. Voors; A. H. Heinsbergen en H. Griekspoor; R A. E. Stuijt en Th. J. H. M. Grapperhaus. GEBOREN: Onno Gerard, z. v. J. M. Verver en Y. E. Abendanon: Bernadette Petronella Maria, d. v. G. J. M. Roozen en J. M. Th. van den Berg; Sonja, d. v. J. Hammingh en D. Duiverman; Mariene Hubertin, d. v. H. H. Cevat en H. D. Ker sten. OVERLEDEN: A. P. Terstal, 67 j.; A. J. Meester, 69 j.; wed. J. Hulpusch—Dijk stra, 72 jaar. Nieuws in het kort Werkstukken. De Openbare Centrale School II in de Linschoterstraat te Haar lem heeft in drie lokalen een tentoonstel ling ingericht van door de leerlingen ver vaardigde werkstukken. Woensdagavond bestond hiervoor reeds grote belangstel ling en ook vanavond is het werk nog te bezichtigen. Ouderavond Willinkschool. Vrijdag avond zal in „Rehoboth" in Bennebroek voor ouders en leerlingen van de Willink- school een ouderavond worden gegeven. Botsing. Vanmorgen om elf uur heeft zich op de hoek van de Zaanenstraat en de Timorstraat een botsing voorgedaan tussen een taxi en een bestelauto, omdat de bestuurder van de laatste wagen geen voorrang verleende. Er ontstond alleen materiële schade. De politie verzoekt even tuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Advertentie ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 HAARLEM, 9 juli BEVALLEN van een zoon: 8 juli: W. K. M. Medemblik-van Bruggen; C. M. Moerkerk-Fles; 9 juli: E. Roest-Beetz; P. M. Dolron-Hageman; T. Wezel-Marees; C- R. Kramer-Hankel. BEVALLEN van een dochter: 8 juli: J. S Rietveld-Verbunt; M. M. Engel-Mora. OVERLEDEN: 7 juli: H. Overweel-de Waard, 89 j., Spaansevaartstraat; J. C. Keg, 73 j., M. van Heemskerkstraat. ONDERTROUWD: 9 juli: H. van Loeve- sijn en H. J. E- Vergers; H. T. J. Nieste en A. M. van Dam; H. J. C. de Graaf en W. R. van Heinsbergen; L. J. van der Hulst en M. M. Sewalt; H. P. J. Stevens en J. F. K. van Eijndhoven; A. Jacobs en M. L. Kinsbergen; N. H aan de Kerk en N. van Heusden; R. Swaab en R. Heilig; J. Ausma en J. C. van de Stadt; M. Jakab en L. Schaap; F. Kiela en C. Dooijes; H. Schoe- maker en E. Stringer; W. L. de Witt en A. C. Schansman; J- J. Veltkamp en T. C. Koning; S. D. Idzerda en J. M. de Man! H. Wegman en R. M. Oudolf; A. G. Hilvers en G. M. van 't Boveneind; J. G. Stroeve en J. M. M Meijboom. GETROUWD: 8 juli: C. J- M. Fens en H. C. de Leeuw; K. Dikkeboom en J. M. Mantel; F. C. Dupuij en E. H. Loosjes; W. Kunst en L. J. Bestebreurtje; O. G. de Rooij en J. Henkei; G. J. Wevers en A. A- Mozer; L. F. Vogels en D. W. Koning; W. C. Sonnevelt en C. J. Stapper. 9 juli: C. B. H. Luijer en L. M. van der Wijden; C. J. Hoenderdos'en J. M. Oerlemans; C. H O. van Os en C. Mulder; J. van Ake en M. H. de Bruin; J. Peute en M. M. de Wendt: J. K. H. 't Hart en H. M. de Boo; J. J. Schotanus en M. Kraan: F. Trip en E- H. Wijker; J. P. M. Gierstberg en J. J. Oosterop; -J. D. Ooms en C. F. Carton; A. J. P. de Kruijff en A. H. Dubbe: T. A. Remmerswaal en A. Raar: J. H. Derr en J. Uittendaal. Het Bloemendaalse Openluchttheater was woensdagmiddag een grote pan, waar in duizend kinderen werden gebraad als de heks in haar oven. Ze maakten echter geen bezwaar. Wat wil je ook; het was uit gelezen weer voor een sprookjesmiddag met het gezelshap van Anneke Elro, dat mede onder auspiciën van ons blad, een voorstelling verzorgde van „Klein Duim pje". Bij vorige gelegenheden is wel ge bleken dat er nogal eens een discrepantie bestond tussen de waardering van de enthousiaste kinderschare en de volwas senen. Ditmaal konden de grote mensen zich verenigen met de klaarblijkelijke bij val van de jeugd. Het sprookje werd ge trouwelijk naverteld en dat was al een hélé winst, want niets is verfoeilijker dan de afwijking van het oorspronkelijke, alleen omdat het voor het tableau de la troupe beter uitkomt. Waarover het gezel schap van Anneke Elro nog steeds niet de beschikking heeft, is een goede tekst. Dat zou zijn opvoeringen een waarlijk drama tisch karakter verlenen. Nu wordt, er lus tig op los geïmproviseerd en zijn de ogen blikken te tellen, waarop de spanning voortvloeit uit een verantwoord toneel beeld. Jammer, want daarmee doet men èn het jeugdig publiek te kort, dat toneel- rijp moet worden gemaakt èn de lang niet onverdienstelijke acteurs en actrices van het gezelschap zelf, die zich kennelijk niet van hun werk afmaken. Zou Anneke Elro voorts over meer financiële middelen be schikken dan ware een aanschaf van requi- sieten geen luxe. De ijzeren klapstoeltjes en afgedankte huiskamermeubelen die nu worden gebruikt, zijn niet bevordelijk voor het scheppen van sfeer. In ieder geval hebben we woensdag toch nog vaak gelegenheid gevonden ons te amuseren met de komische situaties, die zich op de „planken" voordeden. De reus was een echte reus. „Eng" hoor, al beloofde hij zijn leven wel te beteren. En dat zal dan weer een garantie zijn geweest voor een goede nachtrust voor menig be- zoekertje, dat het allemaal reusachtig spannend had gevonden. Het „Skidmore college chorus", een koor van zestig Amerikaanse meisjesstudenten zal ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de stichting Openluchttheater Bloemendaal op zondag 27 juli in dit thea ter een concert geven. Het optreden ge schiedt onder auspiciën van het „Neder- land-Amerika instituut". B. en W. van Heemstede hebben van morgen in het Verversingshuis „Groenen- daal" in Heemstede de bouw van 54 wonin gen, tien garages, een bedrijfsruimte en bergingen op een terrein ten westen van de Glipperdreef in Heemstede aanbesteed De laagste inschrijver was A. Prins Bouwbedrijf te Amsterdam met 748.000 De op één na laagste was N. Smit in Gou da met 759.476. Er waren veertien in schrijvers. Advertentie GEZINSFLES 50 ct 'n produkt van Houwellng! Woensdag nam de directie en het perso neel van de Incassodienst der gemeente Haarlem afscheid van de heer J. ter Haak. In 1912 trad deze in gemeentedienst. Vele jaren was hij in de buitendienst werkzaam als meteropnemer-incasseerder, later, toen zijn gezondheidstoestand zulks niet langer mogelijk maakte, was hij werk zaam aan het penningenloket. De heer J. B. Thijssen, directeur van de Incassodienst, dankte de heer Ter Haak voor de blijmoedige wijze waarop hij steeds zijn plicht had vervuld en op deze wijze een nuttige bijdrage aan de gemeen schap had geleverd. De heer Franken bracht als voorzitter van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Abtenaren de scheidende func tionaris voor zijn bijdrage door zijn lid maatschap van de bond dank. Namens de bond bood hij een portefeuille aan. De heer Henstra, voorzitter van de per soneelsvereniging dankte de scheidende ambtenaar voor de vele werkzaamheden, die de heer Ter Haak voor de personeels vereniging had verricht, waarbij hij in het bijzonder het optreden als goochelaar op de personeelsavonden memoreerde. Daarna sprak de heer J. P. Starreveld, namens de collega's over het feit, dat de heer Ter Haak altijd een blijmoedig mens was gebleven en een prettige collega. Na mens de collega's bood hij een kampeer- toestel aan. Nadat de heren H. G. van der Wolk en A. Koomen hadden gesproken dankte de heer Ter Haak voor de vriendelijke woor den en geschenken. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 32-jarige verkoper uit Overveen van een warenhuis in Haarlem die op 26 juni te recht stond onder verdenking van ver duistering van een bedrag van naar schat ting 40.000.— ten nadele van het waren huis waar hij werkte. De officier van Jus titie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman had een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar en zes maanden geëist. De ver koper werd veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. De ex-penningmeester van een speel tuinvereniging in Lisse, die naar hij zei door slordigheid een bedrag van dui zend gulden uit de kas van de vereniging verduisterd zou hebben, werd door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van twee maanden en negenentwin tig dagen met aftrek van voorarrest. Hij werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Te gen hem was twee maanden met aftrek ge- eist.. In de afgelopen nacht om vier uur is een bromfietser, die naar de politie mede deelde onder invloed van sterke drank verkeerde, op de Leidsevaart in Haarlem gevallen en vrij ernstig gewond. Hij kreeg namelijk een grote hoofdwond, een hersen schudding en diverse ontvellingen terwijl hij bovendien een sleutelbeen brak. Hij is met een g.g.d.-auto naar het Grote Gast huis overgebracht. Advertentie rt per CL knot (krimpvrij) tijdelijk en tegen inlevering van deze adv. voorI U ct. (maximaal 3 knot) GROTE HOUTSTRAAT naast LUXOR In de stampvolle Julianakerk in Haar lem-Noord hebben vele hervormde ge meenteleden. afgevaardigden van kerke lijke verenigingen en deputaties uit vroe gere gemeenten dr. G. Ph. Scheers, pre dikant van de Hervormde Gemeente Haarlem-Noord (Schoten), ter gelegen heid van zijn zilveren ambtsjubileum har telijk gehuldigd. De president van de kerkvoogdij, de heer C. A. Versluis, sprak een dankwoord voor de arbeid, die dr. Scheers in de ge meente Schoten verricht en gaf de hoop te kennen, dat de predikant nog vele ja ren de kerk in gezondheid en geloofskracht zou mogen dienen. De heer Versluis liet zijn gelukwensen waarin hij ook me vrouw Scheers betrok, vergezeld gaan van een geschenk in enveloppe. Als oudste der drie hervormde predi kanten in Haarlem-Noord gaf dr. H. v. d. Loos een overzicht van het werk van zijn collega. ..Dit is een avond van dankbaar terugzien en blij en moedig vooruitzien' zo besloot dr. Van der Loos. Als ouderling van de gemeente in Kol derveen, de eerste standplaats van dr. Scheers, uitte de heer L. v. d. Linde zijn waardering voor onvermoeid werk van de jubilaris. Hij bood een geschenk in enve loppe aan, evenals de heer C. van Zwieten, ouderling der gemeente uit Alphen aan de Rijn, die vele herinneringen ophaalde uit de tijd, dat dr. Scheers daar werkte. De heer E. Boxem, ouderling in Rot terdam-Delfshaven, in het bijzonder spre kend namens de wijkgemeente Spangen zeide dat men hier nog steeds voort ar beidt op de basis, die dr. Scheers er heeft gelegd. Hij roemde vooral diens punctu aliteit en zijn goede geheugen, dat onder meer bij het huisbezoek uitstekende diens ten verleende. Behalve een geschenk in enveloppe had de heer Boxem, die tien jaar geleden nog door de jubilaris in de Mathenesserkerk te Rotterdam als ouder ling was bevestigd, een cadeau voor me vrouw Scheers meegebracht. De heer J. Schipper sprak namens de zondagsschool en bood de zilveren pastor een prachtig bloemstuk aan. Ook enkele oud-catechisanten, de heer en mevrouw Van Dalen, brachten een bloemenhulde. Tenslotte was het woord aan de jubile rende predikant. Daar hij nog zo betrek kelijk kort in de gemeente van Schoten is had hij overwogen het jubileum niet te vieren. Daarbij had hij ook gedacht aan hetgeen een bevriende collega, overigens met goede bedoelingen, bij zijn intrede had gezegd: „Als je hier een jaar of acht bent, kun je gaan zeggen thuis te zijn". Doch het deed de predikant goed te kunnen zeggen, dat dit na vier jaar ook mogelijk was gebleken. Hij uitte verder zijn dankbaarheid voor alle vriendelijkheid, steun en hulp in ma terieel en geestelijk opzicht van zoveel mensen ondervonden. Een speciaal dank woord richtte hij tot zijn echtgenote, die hem over tijden van moedeloosheid had heengeholpen. Na een terugblik op het. werk, dat hij in Kolderveen, Alphen aan de Rijn en Delfs haven had verricht, kondigde de jubilaris aan zondag de preek te zullen houden, die'hij bij zijn intrede in Kolderveen, dus een kwart eeuw geleden had uitgesproken en die nog steeds volledig geldt. Als besluit van de herdenkingsdienst in de kerk zong de gemeente staande Ge- fcmbVG 135: 1 en 3. Op de receptie, die f op in de Kleuterschool aan de Colenso straat volgde kregen, de aanwezigen gele genheid de zilveren predikant en zijn gezin persoonlijk geluk te wensen. Onder hen waren de collega's ds. G. Koch uit Haarlem-Noord, ds. J. Kroon en ds. G. v. d. Woord uit Spaardnam, ds. J. A. van Arkel van de gereformeerde kerk in Haarlem-Noord en ds. L. Lingen uit Kol derveen. NICOSIA (UPI) De Britse autoritei ten op Cyprus'hébben opnieuw de avond klok. voor Nicosia .en enkele .andere steden van heb eiland afgekondigd. Dit werd bekendgemaakt een half uur, nadat woensdag een auto vol Turkse Cy prioten een half dozijn Griekse Cyprioten voor een stampvolle winkel in de voor stad Kamaikli van Nicosia had neerge schoten. Een van de zes slachtoffers over leed. Het schieten van de' Turken was een wraakoefening voor het' verwonden van een Turks-Cypriotische agent door een onbekend gebleven terrorist, woensdag middag in het centrum van Nicosia. Drie Turken kwamen uit de auto, bij de koffie-winkel, en openden onmiddellijk het vuur met twee pistolen en een automa tisch geweer. Door dit in het wilde weg schieten onder de mensen, die zich voor de winkel ver drongen, werd een 65-jarige man onmid dellijk gedood en werden vijf andere per sonen zwaar gewond. Doodvonnis Een 21-jarige Grieks-Cyprioot is woens dag in Nicosia tot de doodstraf veroordeeld wegens verboden wapenbezit. De man bekende dat hij de woning van een Engelse militair was binnengedrongen en daar een revolver had gestolen, die hij wilde gebruiken om zich tegen Turkse aan vallen te beschermen. Karamanlis naar Genève ATHENE (Reuter) De Griekse premier Karamanlis, zal heden „om zuiver particu liere redenen" naar Genève vliegen, aldus is officieel te Athene meegedeeld. Volgens onbevestigde berichten zal de premier in Genève besprekingen met zijn Britse collega, Macmillan, voeren. Het Tweede Kamerlid mej. mr. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd of het iuist is, dat de PiT.T. in principe besloten heeft binnen ongeveer twee jaar over te gaan tot het distribue ren van televisie en dat bij het leggen van nieuwe P.T.T.-kabels reeds met deze dis tributie rekening wordt gehouden. Zij vraagt voorts, welke kosten hier reeds thans mee zijn gemoeid en uit welke be grotingspost deze zullen worden betaald STRESA (UPI) Volgens welingelichte kringen te Stresa zullen de regeringen van „Klein Europa" Engeland laten weten, dat geen Vrijhandelszone in West-Europa kan worden verwezenlijkt indien deze zich niet uitstrekt tot agrarische produkten. Dit zou woensdag zijn besloten tjjdens een confe rentie van de Europese Economische Com missie van de Euromarkt, die onder leiding van prof. Hallstein staat. Vandaag komt de commissie opnieuw bijeen. De bijeenkomst was deels gewijd aan een bespreking van de Britse waarschu wing, dat een meedogenloze prijzenoorlog zal uitbreken als de landen van „Klein Europa" de invoertarieven binnen de ge meenschap besnoeien per 1 januari zonder te wachten op het resultaat van de be sprekingen over een Vrijhandelszone. In conferentie-kringen werd de Britse re gering verantwoordelijk gesteld voor het uitstel in de besprekingen. Op de bijeen komst werd ook gesproken over een plan van Hallstein, om in alle O.E.E.S.-landen de invoertarieven met tien percent te ver lagen. Groot-Brittannië heeft tot nu toe ver klaard dat de Vrijhandelszone zich niet kan uitstrekken tot agrarische produkten gezien de bindingen van dit land binnen het Gemenebest. De Franse afgevaardigden zouden het niet geheel eens zijn met de voorstellen om de handel in landbouwprodukten binnen de gemeenschap te liberaliseren. Officiële kringen gaven echter te kennen, dat er van onoverkomelijke verschillen geen sprake is en dat het zo goed als zeker is dat tussen de zes landen algemene over eenstemming over een gemeenschappelijke landbouwpolitiek zal zijn bereikt, voordat de afgevaardigden zaterdag aanstaande uiteengaan. Een 72-jarige geesteszieke, die enkele dagen geleden ontsnapte uit de inrichting „Ermelo" te Veldwijk, is ingerekend door de vrouw van de postcommandant W. Ger- lag van de rijkspolitie te Ermelo. Mevrouw Gerlag kreeg een tip, dat de man zich ver moedelijk ophield in het Elspeterbos. Daar haar echtgenoot niet thuis was, huurde mevrouw Gerlag onmiddellijk een auto en reed naar het bos. Zij zag inderdaad de gezochte lopen en nodigde hem uit mee te rijden. De man stapte in en mevrouw Ger lag bracht hem terug naar de inrichting. Hij had zich enkele weken geleden in zijn huis opgesloten en daarna getracht de woning in brand te steken. Een brutale inbraak is in de nacht van dinsdag op woensdag gepleegd in de wo ning van de firma A. A. J. de Pauw aan het Marktplein te IJmuiden. Een bedrag van ƒ7000,— in bankbiljetten wordt door de familie De Pauw vermist. De dader(s) zijn het pand vermoedelijk bij het vallen van de duisternis in de vroe ge dinsdagavond binnen gedrongen. Met een schroevendraaier werd op de eerste verdieping het slot in de keukendeur open gebroken. Vervolgens zijn alle slaapka mers doorzocht en is door de inbreker(s) uit verschillende doosjes en portemon- naies een geldbedrag van 7000,-- meege nomen. De familie De Pauw was die avond niet thuis en ontdekte pas woensdagmorgen, toen men weer aan het werk wilde gaan in de winkel en het magazijn, dat al het geld uit huis was verdwenen. De politie is onmiddelijk van de inbraak en de dief stal verwittigd. Een intens onderzoek is thans gaande. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de achtentwintigjare timmerman W. J. uit Amsterdam, verdacht van poging tot diestal met geweldpleging te IJmui den, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar; veertien dagen geleden was een straf van tien maanden geëist. In de nacht van 17 op 18 maart kwam.de. bedrijfs leider A. Bleeker in het magazijn aan de Lekstraat in IJmuiden en zag twee man nen. Een van hen viel de heer B. aan, waardoor deze bewusteloos raakte. Uit een groot aantal foto's herkende hij W. J. als de man die in het magazijn was ge weest, waarna de Amsterdammer werd aangehouden. Deze ontkende echter in IJmuiden te zijn geweest. Ook werd met een politiehond een sorteerproef genomen en de hond wees de man aan als de eige naar van vijf sleutels, die in het magazijn waren gevonden. Bij het baden in zee nabij het strand Vluchtenburg te 's-Gravenzande is woens dagmiddag het 7-jarig meisje Catharina van Kester om' het leven gekomen. Het kind, dat met haar ouders naar zee was gegaan, werd plotseling vermist. Later spoelde het lijkje aan. AMSTERDAM De beurs was lichtelijk in reactie wat betreft de hoofdfondsen van de cultuur- afdeling. Deze reactie echter werd door de beurs als gezond beschouwd, omdat er de vorige dag wel wat te hoog was gegrepen. HVA moest in een veel kalmere markt twee punten op de forse winst van dertien punten van de vorige dag prijsgeven; de aandelen werden verhandeld op ongeveer 116 percent. Dinsdagavond werd voor een enkel stuk 123 betaald en op de niet- officiële ochtendbeurs gold als hoogste prijs 120. Amsterdam Rubber eveneens twee punten in reactie op 78 bij kleine om zetten. In Certificaten Deli werd vlot ge handeld dor een paar grote huizen, die tegenstrijdige belangen hadden. De certi ficaten ondergingen een verdere reactie en waren ruim drie gulden lager bij de vorige slotkoers. Senembah was kalm min 2 percent. Cultuurbanken werden in een open hoek verhandeld en noteerden tegen de gehele markt in vier punten hoger bij de opening op 44. In 't verdere beurs- verloop ging hier een punt af. Ook Vor stenlanden werd in een open hoek verhan deld maar kon de openingsprijs van 19 niet houden en liep terug tot de vorige slotkoers: 17% percent. Indonesische han delsvennootschappen werden door beschei den vraag wederom hoger geadviseerd. De hoofdfondsen van de internationale sector brokkelden verder af in verband met het feit, dat Wallstreet iets lager was afgekomen. Londen was met een paar olies aan de markt en in Parijs was de beurs aan de lage kant op eventuele be lastingverhogingen aldaar. De aandelen Kon. Olie waren met een notering van f 171.20 ongeveer ƒ1.40 lager dan de vorige dag en een gulden onder pariteit New York. De omzetten waren minimaal. Voor Philips bestond wat vraag voor Lon- dense rekening. Dit was toch niet vol doende en de aandelen waren een puntje lager, evenals Unilever. AKU hield zich prima met een verlies van een half per cent. KLM werd een gulden lager ver nomen. De scheepvaarten hadden van gering aanbd te lijden in een kleine markt. De verliezen bedroegen door elkaar ongeveer 1 percent. De staatsfondsen waren eerder iets luier in een stille markt. In verband met de aanstaande aandelenemissie met claimrecht ten laste van de n.v. Magazijn De Bijenkorf, begon de claimhandel. De claimprijs werd geadviseerd op 14,75 per aandeel van f 200. Deze prijs ligt iets boven de theoretische waarde er houdt in dat de emissie ter beurze goed wordt ont vangen. De certificaten Bijenkorf werden op 236 geadviseerd hetgeen bemoedigend is. Prolongatie 3% percent. (ANP) NEW YORK De verlaging van het Forddividend (zie kort economisch nieuws op pag. 2) veroor zaakte laat in de beurs een scherpe ver koop, waardoor het industriegemiddelde van haar hoogtepunt tuimelde. Op hoogste dagniveau waren de verliezen van de vorige dag toen al ingehaald en de stijging leek goed door te zetten. Ford sloot drie dollar beneden de vorige slotkoers. De spoorwegen waren prijshoudend. De 'n- dustriewaarden waren aanvankelijk stij gend onder invloed van tabaks- en enkele individuele fondsen in de olie-, bouw-, foto- en elektronica-sectoren. Van de 1175 verhandelde fondsen sloten er 583 lager en 344 hoger. De omzet steeg van 2.430.000 aandelen tot 2.630.000. Het industriegemiddelde kwam van 480 op 477,59; dat voor spoorwegen van 119,75 op 119,64 en dat voor openbare nutsbedrijven van 79.57 op 79.66. (UPI) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3%% Nederl. '47 899/ie 8915/i« 3% Nedl. 1962/64 93% 93% A.K.U 196 196 Calvé Delft 302% 304 Van Gelder Zonen 178% 178 K. N. Hoogovens 303 304 Nederl. Ford 179 175 N. Kabelfabriek. 259 260 gew.PhilipsGloeil. 296 297 Pref.PhilipsGloeil. 158 158 Unilever 356 366 Wilton Fyenoord 187 188 Dordtsche Petrol. 714% 710 Kon. Petroleum.. f 171,50 f 170.30 Billiton 189 189 A'dam Rubber. 77 76% K.L.M 106,50 106.50 Holl. Am er. Lijn 130 137 K N.S.M. 140 139% N. Scheepv. Unie 124% 123 v. Nievelt Goudr. 130% 129% Phs. v. Ommeren 230% 230 H.V.A 114% 113 Delimaatschappij 122 121 Amsterd. Bank 227% 227 Nat. Handelsbank 91 91% Ned. Handel Mij 171% 171% Rotterd. Bank. 190 190 Twentsche Bank. 171% 171% Anaconda Copper 46% 45% Bethlehem Steel.. 41% 41 U.S. Steel 64% 64% General Motors.. 40% 40 Shell Union 74% 74% Tidewater 24% 24% vorige koers; ex-div.)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5