Horen en zien J FILTRA Son filtre est si pur ASPRO RUSTIGE LANDING en bondig^ Agenda voor Haarlem Christelijk Historische Unie vierde gouden jubileum NAAIMACHINES UMP1E IN DE DR00MTU1N A aankondigingen en nabeschouwingen Mysterie in Artis Samenwerking met anderenmaar geen fusie De radio geeft vrijdag Interpellatie-Gortzak over c.a.o.-bouwbedrijf Acht maanden geëist tegen handelaar in marihuana Notaris verdacht van valsheid in geschrifte Kerkelijk Nieuws Invalide padvinders naar Engelse „Agoon" Israëlische diplomaat in Polen uitgewezen 2 4asproïs .-en Urfenttveeb fix. Inkrimping van agrarische produktie ongewenst Nederlandse schoolkranten gaan samenwerken ns vervolgverhaal DONDERDAG 10 JULI 1958 Het nieuwe Fedder-mysterie van Jan de Koek leverde woensdagavond een on derhoudende avond televisietoneel op in de door Peter Koen geregisseerde voor stelling voor de NCRV. Het mysterie was niet zo groots als de benaming doet ver moeden. De Koek is geen eminent schrij ver: hij zit wel boordevol ideeën, hij schept vele situaties, die actie verlenen aan zijn verhaal. Hij laat veel gebeuren. De dingen die gebeuren intrigeren voor namelijk door de omgeving, waarin ze zich afspelen en het is ons inziens voor een niet gering deel aan die laatste omstandigheid te danken geweest dat „Van de Kunst is geen heer" ons heeft geboeid, al willen wij daarmee noch Peter Koen noch de ac teurs te kort doen. De eigenlijke intrige zat simpel in elkaar. Toevalligheden speel den er evenzeer hun rol in als bijkomstig heden. Motiveringen, die sterke karakteri seringen als vertrek en eindpunt hadden, konden we er niet in ontdekken. Maar de aandacht daarop werd handig door Peter Koen verzwakt. Het decor van Artis bood vaak zeer sfeerrijke plekjes, die de scène verlevendigden, zodat ze om dat woord nog eens, maar nu in het vakjargon te be zigen aandeden als „life". In de film kunst zouden we spreken van een docu mentaire inslag. Tegen die achtergrond kreeg het detectivespel echt bekoring. Pe ter Koen zorgde voor veel beeldwisselingen en gamera-instellingen, die zijn talent voor het dramatisch moment nog eens duidelijk demonstreerden en vooral Yda Andrea, John Soer, Robert Sobels, Johan te Slaa en Jurg Moolenaar zetten een aantal wel geslaagde types neer, die soms zelfs melo dramatisch aandeden, maar daarmee toch niet aan waarde Inboetten, omdat ze dit spel iets heel aantrekkelijk onwaarschijn lijks gaven. De aanloop tot de zaak waar het om ging was erg lang. De gebreken waren even klaarblijkelijk als de deugden. Maar wat ons betreft, mag de NCRV er mee doorgaan. De realiteit van de om geving werkt het direct contact tussen speler en kijker in de hand. Het is in ieder geval boeiend. Des middags was opnieuw een uitzen ding aan de Tour de France gewijd. Beeldschermer >9 Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 Tel. 14444 HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 905 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Zigeunerorkest. 11.45 Orgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Land- bouwrubriek: Meer water, meer produktie. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Strijkkwart. 1425 Voordr. 14.45 Gevar. progr. VARA: Muz.- causerie. 16.40 Vragenbeantw. 17.05 Gram. 17.25 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Tour de France. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Meisjeskoor en kinderkoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, klankbeeld. 19.43 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Filmrubriek. 20.15 Voordr. en muz. 20.35 Europa één. caus. 20.40 Gevar. muz. 20.45 Kerkelijk leven in de Ver. Staten, caus. VARA: 21.00 Gram. 21.45 Tour de France, caus. 21.55 Buitenl. overz. 22.10 Jazzclub. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Dagopening. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Hoogmis. 10.15 Gram. 10.25 Idem. 11.00 Voor de zieken. 1.40 Gram. 11.55 Herdenking van de Zwijgende Kerk. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Land- en Tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Nationaal Maria Congres. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Mil. ork. 14.40 Tiano, bas en slagwerk. 15.00 Pontificaal zieken- loi. 15.45 Gram. 16.00 Mariagezangen. 16.25 Bede vaart naar Lourdes. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.25. Gram. 18.15 Sport. 18.20 Caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz.: Emigratie rubr. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.25 VVD, pol. caus. 13.35 Gram. 19.55 Nationaal Maria Congres. 20.00 Ooeningsplechtigh. 21.00 Lichte muz.. 21.30 Se- kwenties van Gregor., hoorspel. 22.30 Symf.-ork. 22.50 Dient elkander in liefde, caus. 23.00 Nws. -815—24.00 Jazzmuziek.. BRUSSEL 324 M. 12.00 Omr.ork. en solist. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Trekersliederen. 13.00 Nws. 13.11 Or- gelconc. 14.00 De komst des Heren, oratorium. 15.55 Zangrecital. 16.00 Koersen. (Tussen 16.00 en h.00 Ronde v. Frankrijk). 16.02 Svmf. ork. 16.15 Omr.ork. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Barokmuz. '.45 Duitse les. 18.00 Klankb. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Or- gelconc. 2.00 Nws. 22.15 Vlaamse muz. 22.55—23.00 Nieuws. (Van onze Kamerverslaggever) Voor het eerst is in het bouwbedrijf een collectieve arbeidsovereenkomst tot stand gekomen. Op de loontarieven heeft minister Suurhoff opzettelijk niets afge dongen, want nu rust op de organisaties de morele plicht de overeenkomst, die zij zelf stand hebben gebracht, na te komen, waardoor een einde kan worden gemaakt aan het euvel van de zwarte lonen. In de Tweede Kamer heeft de heer Gort- *ak (comm.) minister Suurhoff geïnter pelleerd over deze c.a.o., die hij veroor deelde omdat de bouwvakarbeiders aan het einde van de week minder geld in hun loonzakje vinden. Minister Suurhoff noemde de onderling overeengekomen lonen echter redelijk. In dien de arbeidsmarkt wederom overspan nen zou geraken, zei hij, zal de regering alles doen om het terugkeren van zwarte lonen te voorkomen. Zij weet zich dan ge steund door de bonafide organisaties. De heer Gortzak diende nog een motie in, maar deze kon niet in behandeling worden genomen omdat hij er niet de ver eiste vijf handtekeningen voor had kun nen krijgen. De Christelijk Historische Unie heeft gisteren haar vijftigjarig bestaan ge vierd. In de Domkerk te Utrecht werd 's morgens een wijdings- en dankdienst gehouden'* waarin voorging dr. P. A. Elde- renbosch uit Amersfoort. Hij zei onder meer dat de C.H.U. van het begin af voor alles gevraagd had naar de verwezenlij king van de geopenbaarde goddelijke be doeling in het staatkundig leven. Haar machtspositie is niet groot, haar invloed zeker niet algemeen. Zij verschilt van in zicht met andere staatskundige vormin gen, wier technische en zakelijke argu menten zij niet als de belangrijkste ziet. De dienst werd bijgewoond door de mi nisters Staf en Helders en door vrijwel al le C.H.U.-parlementsleden en vele leden van de provinciale staten en de gemeen teraden. Des middags werd in de stadsschouw burg te Utrecht een jubileumsamenkomst gehouden, waarin een jubileumfonds werd aangeboden door mr. dr. G. Kolff. Mr. W. F. Schokkink sprak over „Het verband tussen verleden en marsrouten van de C.H.U.". Scheidende voorzitter van de C.H.U., de heer H. W. Tilanus, wierp een terugblik over de afgelopen vijftig jaar. De nieuwe voorzitter, mr. H. K. J. Beernink, sprak over „De C.H.U. in 1958". De C.H.U. zou naar zijn mening veel sterker kunnen zijn dan zij op 't ogenblik is met haar ruim 800 kiesverenigingen en ongeveer 45.000 leden. Wil de Unie niet achterblijven bij andere partijen, zo zei hij dan zal aan de opbouw en de uitbouw van haar organisatie sterke aandacht moeten worden geschonken. Volgens hem bestaat Tegen een 24-jarige uit Curagao afkom stige zeeman heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam wegens het in bezit hebben van Indische hennep (marihuana) acht maanden gevangenis straf geëist. De zeeman, die in Nederland een blanco strafblad heeft, maar in Cu ragao met de Justitie in aanraking is ge weest, bekende marihuanatabak te heb ben gekocht, er sigaretten van te hebben gerold, deze zelf te hebben gerookt, maar ook aan Amerikaanse militairen verkocht te hebben. Volgens zijn verklaring had hij de tabak van een Afrikaanse zeeman voor 100, gekocht. Met de verkoop van de sigaretten zou hij 400 a 500 gulden hebben verdiend. De als getuige gehoorde brigadier-recher cheur verklaarde echter de sterke indruk te hebben, dat de verdachte de werkelijke verkoper niet wil verraden. „De handel in marihuana tiert nog we lig", zei hij. „Er zijn vele Amerikaanse verlofgangers van militaire luchtbases in Duitsland, die speciaal naar Amster dam komen om er marihuanasigaretten te kopen. Soms vaardigt men op die vliegvel den enkele militairen af om in Amsterdam voor hele groepen inkopen te doen". De president merkte op, dat het uiterst moeilijk is om de medewerking van Ame rikaanse militairen te krijgen bij de opspo ring van de broeinesten in Amsterdam, omdat in Amerika voor deze handel zeer hoge straffen worden uitgedeeld soms van 30 jaar. Op 15 juli doet de rechtbank uitspraak. er in de kring van de C.H.U. nog een ge brek aan elan. De ware bezieling blijft zowel bij de staten als bij de raadsver kiezingen dikwijls afwezig. Maar, aldus mr. Beernink, de C.H.U. heeft ook vele goede eigenschappen. Zij staat naar alle kanten van ons volksleven open. Die open heid is mede een gevolg van de omstan digheid dat zij geen politiek wenst te voe ren langs tevoren schematisch aangege ven wegen. Zij zal ook moeten openstaan voor samenwerking met anderen. Zou zij alleen blijven staan en haar kracht zoeken in louter getuigenis afleggen van haar denkbeelden, dan zou haar staatkundige invloed tot een minimum beperkt worden en zou zij snel van het politieke toneel verdwijnen. Samenwerking, aldus mr. Beernink, is iets anders dan fusie. Wan neer de Christelijke Historische Unie een fusie zou aangaan met een andere partij, zou dat volgens hem betekenen dat de unie zou verdwijnen. Andere goede eigenschappen van de C.H.U. noemde mr. Beernink haar vrij heidsbegrip en haar gouvernementeel ka rakter. Het vrijheidsbegrip heeft altijd tot gevolg gehad een scherp onderscheid tus sen staat en maatschappij. Over het gou vernementeel karakter zei hij, dat het landsbelang eist, dat als men zelf niet aan het roer staat, men toch anderen niet moet beletten vooruit te willen stevenen. Aan het einde van deze jubileumbijeen komst sprak nog prof. dr. G. C. van Nif- trik over „Christelijk en historisch". Onderscheidingen Minister Staf complimenteerde namens de regering de C.H.U. en zei onder meer, dat bij jubilea de stille werkers nog al eens worden vergeten. Met vreugde kon hij daarom mededelen, dat de Koningin mej. Vroegop, administratrice van de unie onderscheiden had met de gouden medail le, behorende bij de orde van Oranje Nas sau. Voorts deelde hij mede dat mr. dr. G. Kolff was benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De nieuwe voorzitter, mr. Beernink, deed het voorstel zijn voorganger, de heer Ti lanus, te benoemen tot adviserend lid van het hoofdbestuur en van het dagelijks be stuur van de unie, dat door de vergadering met een hartelijk applaus werd goedge keurd. De officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Middelburg, mr. G. J. B. van der Dussen, heeft een vervolging doen instellen wegens valsheid in geschrifte en verduistering tegen notaris J. L. V. uit Vlissingen. De notaris zal op maandag 11 augustus des morgens om tien uur voor de rechtbank te Middelburg moeten verschij nen. Hij bevindt zich nog op vrije voeten. De fiscale recherche had op grond van klachten aan het begin van dit jaar een uitgebreid onderzoek naar de werkwijze van de notaris ingesteld. Men achtte het noodzakelijk hem met ziekenverlof te zen den, zodat zijn kantoor werd waargenomen door een kandidaat-notaris. De notaris zou onjuiste boekingen hebben verricht, om zijn financiële toestand een rooskleuriger aanzien te geven. De kamer van toezicht over de notarissen in het arrondissement Middelburg zal tegen de notaris een proce dure aanhangig maken op grond van de Notariswet. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heerewaarden (toez.) J. W. Mazurel te Grijpskerk; te Delft (toez.) L. Vroegindewey te Gameren; te Haaften C. Baas, kand. te Gouda. Bedankt voor Hol- wierde J. Kok, vicaris te Spekholzerheide. Bedankt voor Middelburg (toez.) (vac. wij len M. C. Don) A. J. Jörg te Delden. Geref. Kerken Beroepen te Leek (Gron.) U. Elgersma te Nunspeet. Aangenomen naar Liddsay (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) G. Ringnalda te Oudehorne. Bedankt voor Oude-Pekela B. Berends te Beetsterzwaag. Beroepen te Maasdijk Th. Ferwerda te Balk. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Lutjegast W. Steenbergen, kand. te Zwolle. Ds. G. M. SPELBERG Ds. G. M. Spelberg, predikant te Warre- ga, Friesland, zoon fcan de directeur van de V.P.R.O. heeft een beroep van de generale synode der Ned. Hervormde Kerk aange nomen om werkzaam te zijn als geestelijk verzorger van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdbeweging en de Vrijzinnig Christe lijke Studentenbond, met standplaats Utrecht. Umpie maakte de deuren open en liep naar buiten. „Hè", zuchtte hij. „Dat werd me te bar, hoorje wordt tureluurs van die muizen troep! En ik lust geen hap van dat eten en drinken, waar die beesten maar overheen liepen, brrrr!" Het speet hem wel voor het vriendelijke mannetje, dat hij die nu zo in de steek liet want die bedoelde het wel goed. Maar hij kon er niet aan denken, iets te moeten eten of drinken. Zo liep hij maar gauw de tuin in. Maarhij vergat, de deuren te sluiten; en achter hem stroomde opeens een hele troep muizen het huisje uit! 8889 Advertentie Honderd invalide Nederlandse padvin ders zullen op 29 juli naar Engeland ver trekken om deel te nemen aan de inter- Europese „Agoon". Vijfhonderd invalide verkenners en voortrekkers uit heel Euro pa zullen negen dagen kamperen in het Gilwellpark bij Londen. In dit internationale trainingscentrum houden iedere vier jaar de Europese inva lide padvinders hun eigen jamboree, die zij „Agoon" noemen. Er zijn padvinders bij, die zó gehandicapt zijn, dat ze zelf niets kunnen doen, maar alleen kunnen zeggen wat er gedaan moet worden. Deze verkenners hebben dan een „draver" bij zich, een gezonde verkenner, die de „armen en benen van-zijn invalide broeder vertegenwoordigt". Op 30 juli zal het kamp worden geopend. De volgende dag staan er al patrouille activiteiten op het programma. De jongens zullen met een groot aantal door Engelse zakenmensen beschikbaar gestelde auto's een tocht naar en door Londen maken. Er zijn verder sportmiddagen, toneelvoorstel lingen, revue's en kookdemonstraties. De jongens slapen in tenten en de groepen koken voor zichzelf. De arts van het Ne derlandse contingent is dr. J. Bosman. Naast de postgroep west gaan naar En geland de Epistel-groep van de St. Maar tenskliniek in Nijmegen, de postgroep i (Utrecht), postgroep noord uit Groningen, de Boslopers uit Heemstede met hopman J. Koper als leider en „Tiel Tiel", uit Noordholland. Op 7 augustus komen de groepen in ons land terug. WARSCHAU (Reuter) Jacob Barmore, de eerste secretaris van de Israëlische legatie in Warschau, is door de Poolse regering aangezegd het land binnen 48 uur te verlaten. Hij zou gepoogd hebben Poolse burgers te werven voor activiteiten tegen de belangen van het Poolse volk. Advertentie Uw vakantie ts te kort om er zelfs één dag of uur van te missen Daarom: waarheen U ook gaatneem 'ASPRO' mee' Geen hoofdpijn, opkomende kou of lusteloosheid zal dan Uw vakantievreugde bederven. 'ASPRO' helpt snel en zeker èn doet meer dan dat! Door zijn onschadelijke samenstelling geeft 'ASPRO' U Uw opgewektheid en levensvreugde terug U blijft Uw gehele vakantie In vakantiestemming. Luister nar ons programma ..HERHALING OF VERZOEK' over Radio Luxemburg (208 m.l Iedere zondagmorgen 10.45 uur. Brief tot Tweede Kamer: De recente structuurnota van minister dr. ir. A. Vondeling heeft het „Algemeen or gaan Voedselvoorziening" van de agrari sche handel en aanverwante bedrijven aanleiding gegeven zich met een uitvoerige brief tot de Tweede Kamer te wenden. Instemmend met het streven de land- bouwproduktiviteit te verhogen, wordt het anderzijds nationaal-economisch ongewenst geacht de produktie doelbewust in te krim pen. Veeleer, aldus de brief, dient naar produktie-verschuivingen te worden ge streefd, indien daardoor afzetmoeilijkheden in binnen en buitenland minder kunnen worden. Daartoe moet echter, aldus het „Alge meen orgaan", het natuurlijke verband tus sen landbouw en afzet worden hersteld, hetgeen verdwijnen van kunstmatige rege lingen (garanties) betekent. Van een in de structuurnota voorgesteld marktonderzoek verwacht het algemeen orgaan op korte termijn niet veel, vooral als de resultaten daarvan leiden tot toe nemende collectivisering van produktie en afzet. Effectievere middelen ziet men in de af zetbevordering, waartoe echter de finan cieringsmoeilijkheden voor de bestaande afzet en de opbouw van nieuwe markten moeten worden opgelost. Een daartoe strek kend verzoek van de stichting „Produktivi- teitskrediet" in 1957 werd om redenen van bestedingsbeperking afgewezen. Financie ringsfaciliteiten voor de agrarische handel worden thans echter meer dan ooit oppor tuun geacht. Het betreft hier een vrij geringe garantie voor een door het be drijfsleven te vormen garantiefonds. In Den Haag hebben besturen van schoolkrant-organisaties uit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht elkaar ontmoet. Op deze vergadering werd be sloten tot oprichting van een nationale or ganisatie van schoolkranten. Deze organi satie voorlopig N.S.U. (Nederlandse Schoolpers Unie) genaamd, heeft zich tot doel gesteld eenheid in de Nederlandse schoolpers te brengen om daardoor onder andere bij gemeenschappelijk problemen te kunnen profiteren van eikaars oplossin gen en bij gemeenschappelijke vragen een algemeen, eensluidend antwoord te geven. De N.S.U. heeft besloten zich aan te sluiten bij de E.S.A., de „European Schoolmagazines Association". In de N.S.U. zijn verenigd 28 schoolkranten te 's Gravenhage, 8 te Rotterdam, 12 te Utrecht en 30 te Amsterdam, uitsluitend kranten van inrichtingen voor V.H.M.O. en kweekschoolonderwijs. Het secretari aat is gevestigd Beijerstraat 10, 's Gra venhage. 49. Onder andere omstandigheden zou het heel aardig geweest zijn langs die opgewaaide sneeuwhopen te rijden. Maar deze avond zat zij alleen maar stil naast haar metgezel en voelde zich ellendig. Overal om hen heen waren de lichten van het vliegveld aangestoken. „Daar is de radiokamer", zei de Canadees, wijzend naar de plek, waar de koplichten op een rechthoekig bouwsel schenen, dat leek weg te duiken onder vier ho ge zendmasten. De remmen knarsten en de jeep kwam tot staan. Haar jas dicht om zich heen trekkend, haastte Patsy zich naar het gebouw. Het was daarbinnen tenminste warm. Naast een ta fel, waarop een Morse toestel stond, zaten twee man nen. Vóór hen lag een warwinkel van papieren. De muur voor hen was van onder tot boven bedekt met reusachtige radiozenders en ontvangers. Een van de mannen had een koptelefoon op. De ander zat met ge sloten ogen en gebogen hoofd te knikkebollen. Hij open de de ogen, toen hij voetstappen op de stenen vloer hoorde en zei: „Hallo!" De man met de koptelefoon keek niet op. Zijn hand manipuleerde met de Morse-sleutel zo snel, dat het wel leek, of de strepen en punten in elkaar vloeiden. In de ontvang- en zendtoestellen flikkerden kleine lichtjes, terwijl het gezoem van een dynamo de gehele kamer scheen te vervullen. „En al iets gehad?" vroeg de chef. De marconist, die geen dienst deed, schudde het hoofd. „Atmosferische storingen" zei hij lakoniek. Hij nam een andere koptelefoon en schakelde die in, zodat zij het oorverdovende geknetter en gezoem van electri- sche storingen konden horen. Patsy kreeg een blocnote in het oog, die tussen de papieren op de tafel lag. Dringend, stond er op, alle toestellen omtrek Heron verzocht van route af te wij ken voor noodtransport. Directe opname ziekenhuis. Toestand kritiek. „Enig antwoord?" De marconist schudde het hoofd. „Gewoonlijk is er wel een toestel, dat onze bood schappen verzorgt", zei de chef van de post tegen Pat sy. „Maar het wordt nu in Goose Bay opgehouden. We hebben nergens een weg. Zèifs geen waterweg. Alleen maar door de lucht." Hij liep naar het raam en staar de naar de met sneeuw vervulde duisternis. „En kijk me dat nu eens even!" De Morse-sleutel in de hand van de zwijgende mar conist tikte steeds door. De man veegde zich met zijn zakdoek het zweet van het gezicht, terwijl de chef er met de handen op zijn heupen bij stond. De andere marconist had zijn ogen weer gesloten. Patsy bleef stil staan en herhaalde in haar geest maar steeds: Laat iemand het horen; laat iemand het horen. Er zou toch wel één menselijk wezen zijn, dat de boodschap zou opvangen en te hulp kon komen Even stopte de marconist zijn uitzending. Zich half tot hen kerend, haalde hij de schouders op en zei: „Hopeloos. Kan niemand bereiken!" Daarop bracht hij zijn hand weer terug op de sleutel. Maar juist voor hij die neerdrukte, kwam er een vaag antwoord van tikkende punten en strepen dat alleen maar van een mens afkomstig kon zijn. „Is dat....?" vroeg Patsy aan de chef. De Canadees knikte en boog zich voorover om de boodschap te lezen die de marconist neerschreef. „Hij geeft zijn positie als ongeveer driehonderd mij len zuidoostelijk". De man keek Patsy even aan en zei toen: „Het is er een van jullie: World-Span „Able King". Is dat niet een speciale vlucht?" Zij knikte. „Het is een vlucht voor de Ver. Naties", zei zij. En voegde er toen ongeduldig aan toe: „Maar zullen ze komen?" De chef luisterde niet. „Geef hem de laatste weer berichten", zei hij tegen de marconist. „Plafond hier driehonderd voet. Een halve mijl zicht in zware sneeuw. Met slecht weer overal om ons heen, is het best mo gelijk, dat hij besluit niet te komen". De marconist seinde het bericht door. Toen volgde er een minuut van angstige spanning. In de koptele foon hoorde men alleen de geluiden van de atmosfe rische storing. Plotseling begon de marconist te schrijven en terwijl hij dit deed, gleed er een glim lach over zijn gezicht. „Een koelbloedige vent, die daar in dat toestel zit", zei hij. Hij komt! De chef wreef zich in de handen. „Fijn! Hij kan over ongeveer anderhalf uur hier zijn". De man liep naar een kaart, die aan de muur hing en trok daarop een dun lijntje van de positie van het toestel onder een hoek van negentig graden op de lijn New York naar Heron. Patsy keek eens naar de met potlood getrokken lijn en zette die in haar geest om naar het nieuwste en beste toestel van World-Span, het toeste, dat nog en kele zeer vage sporen vertoonde van de lunch, die zij op haar eerste vlucht had laten vallen. Dit toestel, waarmee een aantal hoge autoriteiten van de Ver. Naties vervoerd werd door een uitgezochte beman ning onder bevel van de allerbeste piloot, werd nu van zijn route afgeleid om een onbekende vrouw te helpen. „In ieder geval komt er nu iemand", zei de chef, zich van de kaart afwendend en naar de deur lopend. „Dat is het voornaamste". Hij hield voor Patsy de deur open en floot. „Het wordt alweer erger", zei hij starende door het dikke witte sneeuwgordijn dat de lichten van de jeep deed vervagen. Patsy beet zich op de lippen. Een beetje afwezig wenste zij de radiotelegrafisten goedennacht en be dankte hen voor hun inlichtingen, waarna zij de grote stappen van de Canadees naar zijn jeep trachtte bij te houden. „Ik zou er ondanks de toezegging toch nog maar niet te veel op rekenen", zei de chef weifelend, ter wijl hij met zijn gehandschoende handen de sneeuw van de voorruit veegde. Hij ging achter het stuur zitten en zei: „Laten we er voorlopig nog maar niets van zeggen, voor het ge val hij het eens niet voor elkaar zou kunnen krijgen". „Ziet u, hij heeft ook nog zijn eigen passagiers, waar hij om denken moet. Als het nog erger wordt, zal hij het zelfs niet proberen". In de ontvangstkamer zaten de passagiers bijeen. „Zeg hun dat het nog niet zeker is", zei de Cana dees, het portier voor haar open makende. „En blijf maar hopen". Maar Patsy luisterde niet. Tenminste niet met haar gehele geest. Zij was zich vagelijk bewust van het vriendelijke advies van de chef maar meer nog van de gevaren en moeilijkheden welke er die nacht te overwinnen waren. (Wordt vervolgd) Voordracht. Voor de vacature van se cretaris der gemeente Amsterdam hebben B. en W. de raad een voordracht doen toe komen, waarop als nummer 1 staat mr. J. C. van den Berg, chef van de afdelingen gemeentebédrijven en handelsinrichtingen der gemeentesecretarie te Amsterdam en als nummer 2 mr. H. M. van der Zanden, secretaris der gemeente Enschede. Kruis van Verdienste. De eerste on dervoorzitter van het Rode Kruis, luite nant-generaal A. G. M. J. F. van der Kroon, heeft aan Prins Bernhard en aan staatsraad mr. W. F. Schokking, respectie velijk voorzitter en vice-voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, het Kruis van Verdienste van het Nederlandse Rode Kruis uitgereikt. Nevelpanter in Blq'dorp. Diergaarde Blij dorp heeft een nevelpanter uit Qost- Azië ontvangen. Zonder twijfel is dit het enige exemplaar van deze soort, dat thans in geheel Europa te zien is. Nevelpanters leven in dichte tropische oerwouden. Het zijn nachtdieren die uitstekend kunnen klimmen en hun voedsel, dat vooral uit vogels bestaat, ook meestal in de bomen weten te bemachtigen. De nachtelijke leef wijze en het ontoegankelijke woongebied zijn de redenen, waarom zij slechts zelden worden gevangen. Heamielfeest te Bolsward. Bolsward heeft weer het vierdaagse heamielfeest in gezet. Hoogtepunt was de feestelijke in tocht van de hooikoningin. Dit jaar was gekozen de 19-jarige mejuffrouw Titia Miedema uit Burgwerd. Zij deed haar in trede in een Friese sjees, gekleed in een speciaal ontworpen kostuum, omstuwd door ruiters van verscheidene landelijke ruiterverenigingen. Nadien werd in het fraai verlichte Julianapark onder grote be langstelling het traditionele heamiel (hooi- maaltijd gehouden; DONDERDAG 10 JULI Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 19 tot 20 uur. Pierre Segond en Siegfried Reda, juryleden van de impro visatiewedstrijd van het Orgelconcours, geven een concert, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van tekeningen van J. Pool, 10 tot 23 uur. FILMS Cinema Palace: „De Hofnar", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Blanke lading uit Parijs", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Die Frühreifen", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het veld van eer", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Gaslicht", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Even af rekenen, heren", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De koning der Zuid zee", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „In de schaduw van de misdaad", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Terrein Sportpark (Heemstede): Voor stelling van Circus Strassburger, 20 uur. VRIJDAG 11 JULI Concertgebouw: Concert voor orgel en orkest met medewerking van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.30 tot 12.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Galerie Espace: Een zomertentoonstel- ling met werken van Appel, Lucebert, Sanders en anderen, 11 tot 17 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van teke ningen en schilderijen van J. Pool, 10 tot 23 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Wim Stevn. van 10 tot 19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Das Schloss in Tirol", alle leeftijden, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Kindermeisje voor papa gezocht", alle leeftijden^ 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „School voor mis daad", 14 jaar, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Bij de kannibalen", alle leeftijden, 14, 39 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Silk Stockings", alle leeftijden, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De lange hete zomer", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Mannen zonder wet", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „De inspecteur-generaal", alle leef tijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Terrein Sportpark (Heemstede): Voor stelling van Circus Strassburger, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7