OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Adenauer en De Gaulle kunnen geen tijd voor elkaar vinden De obstakels op de weg van Bonn naar Parijs nemen toe Conferentie belegd in Den Haag HET WEER Korter werken tot loondaling Jan met zijn behang mag niet leiden of prijsstijging Visrechten-geschil Er wordt uitlevering van Eisele gevraagd Voorlopig geen raket bases in Frankrijk „Kominform-uitspraak over Tito was juist" Luchtlandingen op Noord-Celebes Britten zetten sultan in protectoraat Aden af „Julia Rajk is niet ter dood gebracht" Salarisconflict bij K.L.M. is van de baan STUURMA^i COHEN Als U op vacantie gaat Vrij warm Maurice Schumann: Eenstemmige conclusie over akoestische methode Kroesjtsjev tot S.E.D.: RAPPORT VAN C.N.V.-COMMISSIE Het woord is aan... V.S. willen nu ook minder handelsbeperkingen voor oostelijk blok 73e JAARGANG No 1 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 11 JULI 1958 303 e JAARGANG No 154 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het is ongetwijfeld te boud om te reken van een slechte verhouding tussen Bonn en Parijs, maar sedert de terugkeer van de minister van Defensie, Strauss, die LONDEN, (UPI). Maandag zal in Den Haag een visserijconferentie van negen Europese landen worden gehouden, waar zal worden gesproken over het besluit van de IJslandse re gering, per september aanstaande de exclusieve visrechten tot twaalf mijl buiten de kustlijn uit te breiden. Dit is donderdagavond in Huil medege deeld. Het initiatief tot deze conferentie is ge- bomen door de Westduitse visserij. De vangst der Westduitse vissers op de gron den bij IJsland is te vergelijken met die Ier Engelse vissers. Ook Engeland en Spanje wonen de conferentie bij. De Engelse delegatie, die twaalf man ertegenwoordigers van rederijen zal mvatten, wordt geleid door Sir Farndale 'hillips, president van de British Trawler Federation. Witte en khaki lange broeken. Shorts in wit, khaki, taupe en petrol Trevira costumes en pantalons Verwachting tot morgenavond: Vrij warm met zonnige perio den en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Aanvan kelijk weinig wind, later matige wind tussen oost en zuid, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. De Gaulle heeft gesproken, kan men toch waarlijk ook niet zeggen dat alles in orde is tussen beide regeringen. Eerst werd er van gesproken, dat Adenauer en De Gaulle elkaar volgende maand te Straatsburg zouden ontmoeten. Dat voorstel ketste af omdat, volgens correspondenten van Duitse bladen te Parijs, De Gaulle zich hierdoor wel weer eens gedwongen zou kunnen voelen tot een „Europese bekentenis" om dat Straatsburg identiek is met het begrip Europese eenheid, ten aanzien waarvan hij liever in het vage zou blijven. Het Hamburgse dagblad „Die Welt" sprak in dit verband hedenmorgen zelfs van een Canossa-gang van De Gaulle naar Straatsburg. De Franse premier meen* kennelijk, dat zijn tijd beperkter is dan die van collega's als een Macmillan en Adenauer. Zo zou er te Parijs op zijn ge wezen dat Macmillan toch ook over proto colaire en praktische bezwaren heen stapte en zelf te Parijs kwam kijken hoe de Franse zaken er voor stonden. Van de 82-jarige Adenauer is het nemen van dergelijke hindernissen niet te ver wachten. De bondskanselier gaat deze maand nog naar Berlijn en vertrekt ver volgens volgende maand naar Italië, waar hij zijn vakantie zal doorbrengen. Des ondanks verzekert men te Bonn, dat Adenauer zeer veel prijs stelt op een ont moeting met De Gaulle (zoals blijkt uit een interview met hem met het Parijse blad „Figaro"), waarvan dus voorlopig niets zal komen. De Frans-Duitse moeilijkheden zou men in de volgende punten kunnen samen vatten: 1. Van Duitse zijde is men niot gechar meerd over de Franse pogingen om zich op te werpen tot een atoommacht naast de Verenigde Staten en Engeland, dat wil dus zeggen tot een westelijke atoommacht; 2. Men vreest dat De Gaulle daarmede poogt zijn land tot de toekomstige spreek buis van West-Europa te maken; 3. Men gelooft dat De Gaulle met alle middelen wil voorkomen dat West-Duits- land ooit naast Amerika, Engeland en Frankrijk lid zal worden van de zoge naamde standing-group (het hoogste mili taire orgaan van de NAVO); 4. Men is bijzonder ontstemd over de Franse pogingen om de keus van een stad tot Europese hoofdstad zo lang uit te stellen tot Parijs aanspraken kan maken op deze zetel; 5. Men is te Bonn ook ontstemd over het Franse verlangen om, als de Britten, aanspraken te maken op betaling van kosten voor de legering van Franse troepen in Duitsland. Reeds heeft Frank rijk een eis dienaangaande bij de NAVO ingediend, welke ondersteund is door een groep NAVO-deskundigen. Volgens deze deskundigen betekent de legering van Franse troepen in de Bondsrepubliek een zware deviezenbelasting voor Parijs. In Bonn is men echter niet van plan één pfennig aan de Fransen te betalen, vooral ook al niet omdat het aantal Franse troepen in Duitsland uiterst gering is. Het Beierse ministerie van Justitie te München heeft de regering te Bonn ge vraagd stappen te doen om van Egypte, in feite dus van de Verenigde Arabische Re publiek, uitlevering te eisen van de voor malige ex-S.S.-arts dr. Eisele. De Beierse minister van Justitie Ankermüler be schuldigde gisteren te München de politie van grote nalatigheid in dit geval. De Beierse minister-president Seidel zei voorts, dat het bijzonder betreurenswaar dig is dat een man, die voor het gerecht behoort te staan, naar het buitenland heeft kunnen gaan. Overigens geraakte minister Anker- müller tijdens een persconferentie te München gisteren in moeilijkheden toen hem, nota bene door journalisten, het nummer van de akte moest worden mede gedeeld, waarin reeds drie jaar geleden bij de Münchense officier van Justitie de beschuldigingen tegen Eisele zijn vastge legd. De Münchense hoofdcommisaris van politie schijnt de gehele zaak-Eisele daar entegen nog te willen bagatelliseren. Hij noemde, wat Eisele verweten wordt het door middel van vergiftige injecties vermoorden van honderden gevangenen van het concentratiekamp Buchenwald „sum miere beschuldigingen". Inmiddels heeft Eisele zelf te Cairo ver klaard dat hij met een geldige pas en een geldig visum als toerist naar Egypte is gegaan. Hij beweerde dat hij tegelegener- tijd weer naar West-Duitsland zal terug keren. Er was zijns inziens geen enkele reden om zich in het Nabije Oosten ver stopt te houden. Eisele sprak, wat betreft de beschuldigingen, die men hem voor de voeten werpt over „rechtsonzekerheid van ieder die uit de gevangenis voor oor logsmisdadigers te Landsberg is ontsla gen". $ee MORRIS vforet/oufaj// STURKA SHORTS - PANTALONS PARIJS (UPI) Maurice Schumann, de voorzitter van de commissie voor Buiten landse Zaken van de Assemblée Nationale en een vriend van generaal De Gaulle, heeft verklaard, dat er voorlopig geen bases voor het lanceren van intercontinen tale raketten op Frans grondgebied zullen kpmen. Hij zei, dat onderhandelingen over deze materie nog niet zijn begonnen. Als landen, waar lanceerplaatsen voor de intercontinentale raketten zullen wor den gevestigd, zijn genoemd: Frankrijk, Engeland, Nederland, Italië en Turkije. Alleen Engeland heeft tot nu toe toestem ming verleend tot vestiging van de bases. Een zeer belangrijke vraag in de kwestie is volgens Schumann: „Wie zorgt voor het beheer van de atoomkoppen, de Amerika nen of de Amerikanen en Fransen geza menlijk?" Schumann zei, dat de Franse regering zich momenteel afvraagt of de voorberei ding van de topconferentie zich ontwikkelt tot een tweerichtingsverkeer tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Frankrijk heeft „reserves" tegenover deze gang van zaken, omdat een en ander zou kunnen betekenen dat de twee „atomaire reuzen" besluiten Frankrijk buiten de „atoom-club" te houden. Schumann zei, dat de Euromarkt wat Frankrijk betreft per 1 januari in werking kan treden. Men hoopt dat de financiële positie van Frankrijk bij het begin van het volgend jaar zodanig zal zijn, dat geen uit stel behoeft te worden gevraagd om de ge meenschappelijke markt in werking te doen treden. Hij zei niet te zien hoe vóór 1 januari 1959 een overeenkomst over een Europese vrijhandelszone tot stand zal kunnen komen. De atoomconferentie GENEVE, (Reuter) In een donderdag aan de pers verstrekt communiqué zeg gen de deskundigen van de conferentie te Genève, dat zij conclusies hebben goedge keurd met betrekking tot het gebruik van de methode om tot het ontdekken van kernexplosies op grote afstand te komen doormiddel van het registreren van akoestische golven. De conclusies bevatten de aanbeveling om deze methode op te nemen in de lijst van middelen om met behulp van een net werk van controleposten kernwapenont ploffingen te dekken. De volgende bijeenkomst zal op 11 juli worden gehouden, aldus het communiqué. BERLIJN, (UPI) De Russische par tijsecretaris Kroesjtsjev heeft vandaag in de Werner Seelerbinderhalle de giste ren door UIbricht al begonnen aanval op Tito meer kracht gegeven door te verkla ren dat de veroordeling, welke de Komin- form in 1948 over het communisme van Ti to heeft uitgesproken, juist is geweest. Dit vonnis is nooit herzien en de Russische de legatie die indertijd voor een verzoening met Tito naar Belgrado ging, heeft er ook niets aan afgedaan. Kroesjtsjev beschul digde Tito persoonlijk van het voeren van een tegen de Sovjet-Unie en 't communis tisch blok gerichte lastercampagne. „De critiek die de Kominform in 1948 uit te was niet onjuist, maar de eis, dat de Joegoslavische leiding zou worden was dat wel", aldus Kroesjtsjev. Hij verklaarde dat de Joegoslavische leiders de in 1948 gesig naleerde Marxistische fouten nog steeds niet hebben hersteld". In 1948 hebben wij beiden fouten gemaakt, maar wij hebben de onze toegegeven. De Joegoslavische leiders verbergen hun fouten, omdat zij ze niet durven bekennen". Hij zei, dat Joegoslavië 100 miljoen dol lar heeft gekregen voor het hervatten van zijn lastercampagne tegen de Sov jet-Unie." Een door de verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond inge stelde commissie onder voorzitterschap van prof. dr. H. Thierry, heeft een rap port uitgebracht over mogelijkheid en wenselijkheid van een vijfdaagse werk week. De commissie is van mening, dat er aan leiding bestaat de werktijd in loondienst zodra dit mogelijk is, te verkorten. Bi; een stijging van het nationaal inkomen moet daarom volgens de commissie over wogen worden of aan een verkorting van de arbeidstijd niet de voorkeur moet wor den gegeven boven het delen in de wel vaartsstijging door middel van loonsver hoging. indien men overgaat tot verkor ting van de arbeidstijd, zal men zich, naar het oordeel van de commissie, ondermeer moeten realiseren, dat arbeidstijdverkor ting leidt tot een vermindering der pro- duktie. De verkorting mag echter niet lei den tot daling van het loon of prijsstijgin gen veroorzaken. De commissie acht het nodig, dat tegenover de te verwachten produktiederving een compensatie staat, die kan bestaan in de jaarlijkse normaal te verwachten stijging van het nationaal inkomen. In het algemeen stelt de commissie, dat om psychologische redenen niet 'e reali seren is, de stijging van het nationaal in komen gedurende enkele jaren geheel voor doeleinden te bestemmen, die buiten het gezichtsveld van de meeste deelnemers aan het produktieproces liggen. De welvaarts- LONDON (Reuter) De Britse rege ring heeft besloten Sir Ali Abdoel Karim niet langer te erkennen als Sultan van Lahej, de grootste staat in het westelijke deel van het Britse protectoraat Aden. Dit is donderdag door de minister van Kolo niën Lennox-Boyd in het Lagerhuis be kendgemaakt. Volgens de minister heeft de sultan sinds geruime tijd een koers ge volgd, die onverenigbaar is met de ver dragen welke hij met de Britse regering heeft gesloten. Démenti van Boedapest: BOEDAPEST (UPI) In Boedapest is donderdag een officiële verklaring uitge geven, waarin ontkend wordt dat mevrouw Julia Rajk en drie andere Hongaren ter dood zijn gebracht. De woordvoerder wei gerde te antwoorden op vragen of me vrouw Rajk terecht heeft gestaan en, zo ja, of zij een andere straf dan de doodstraf heeft gekregen. Wel zei hij dat de mensen die het bericht over de terechtstelling van mevrouw Rajk hadden verspreid, dit be richt eerst hadden moeten verifiëren. Van alle geruchten die hieromtrent de ronde hebben gedaan, lijkt volgens welin gelichte kringen te Boedapest het bericht dat mevrouw Rajk tot tien of twaalf jaar gevangenisstraf is veroordeeld, het meest aannemelijke. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aanwijzingen, dat de vorige maand gedurende tien dagen honderd Hongaren wegens staatsvijandige activiteit zijn be recht. vermeerdering dient door hen althans ge deeltelijk direct te worden ervaren. De commissie trekt uit deze overwegin gen de conclusie, dat de arbeidstijdverkor ting pas aan de orde kan komen, nada de weduwen- en wezenvoorziening en de invaliditeitsvoorziening tot stand geko men zijn. De urgentie van de arbeidstijd verkorting is naar het oordeel van de com missie niet zo groot, dat daarvoor een verlaging van het reële inkomen zou moe ten worden geaccepteerd. Zij zal gefinan cierd moeten worden uit de toekomstige stijging van het nationaal inkomen. In haar rapport behandelt de commis sie ook de economische gevolgen van de arbeidstijdverkorting. Hoewel in enkele gevallen een gelijkblijvende produktie per manuur zou kunnen worden gerealiseerc en in enkele bedrijven zelfs een overcom pensatie denkbaar is door directe of indi recte produktieverhoging, moet verwach worden, dat in een belangrijk deel van he bedrijfsleven prijsstijging onvermijdelijk zal blijken te zijn. Deze prijsstijging kan theoretisch door prijsdalingen elders wor den gecompenseerd, indien het tempo der invoering van de arbeidstijdverkorting niet te snel wordt opgevoerd. De praktijk leert echter, dat de weerstand tegen prijs verlagingen bijzonder groot is. De verkor ting van de werktijd, zo zegt de commissie in haar rapport, kan dan een versterking betekenen van de voortdurende inflatoire druk, die de internationale economie sinds de oorlog heeft gekend. Het loonpeil zal in de komende 5 jaar me circa 12 percent stijgen, zulks in verbanc met de invoering van de Euromarkt (7 percent), de te verwachten huurverhoging (3 percent) en de nieuwe weduwen- en we zenvoorziening en invaliditeitsvoorziening (2 percent). Wanneer de produktiviteits- stijging in dezelfde jaren eveneens 12 percent zal bedragen, dan zou dit, volgens de commissie, de verwachtingen van he Centraal Planbureau in ieder geval over treffen. Akkoord tussen directie en piloten In een gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van de bemiddelingscommissie is tussen de directie van de K.L.M. en de vereniging van K.L.M.-vliegers overeen stemming bereikt over een technische her ziening van het salarissysteem welke van 1 juli 1958 af van kracht zal zijn. De in deze technische herziening ver vatte salarisverbetering blijft binnen de grens, die gesteld is in de uitspraak van minister Suurhoff. Voorts zal wegens de lange duur der onderhandelingen (van 1956 af) een uitkering ineens worden ver strekt. Partijen hebben deze overeen komst ten overstaan van de bemiddelings commissie ondertekend. De bemidde lingscommissie zal thans nog een nader advies uitbrengen over de organisatie van het in de toekomst te voeren overleg. De bemiddelingscommissie bestaat uit de heren mr. F. H. A. de Graaff, F. H. Terwindt, A. Borst Pzn., C. van Winger den, J. Middelhuis en M. Ruppert, allen voorzitters der werkgevers- en werkne mersvakcentrales. Zowel de president-directeur van de K.L.M., de heer Aler, als de heren Bel- link en Metz van de Vereniging van K.L.M.-vliegers, hebben hun grote voldoe ning over het bereiken van overeenstem ming uitgesproken. In de geest van de slotbepaling van de overeenkomst zullen zowel directie als vliegers alles in het werk stellen tot herstel van het wederzijd se vertrouwen en tot het bevorderen van de goede gang van zaken in de K.L.M. Artemus Ward: WATERPROOF HORLOGES DJAKARTA (UPI) Volgens radio- Djakarta zijn donderdag parachutisten ge land in de drie overgebleven bolwerken van de tegenregering op Noord-Celebes. De parachutisten werden afgeworpen boven Tondano, Tomohon en Sario, zo meldde de Indonesische radio. Infanterie-eenheden van het centrale leger, die oprukken vanuit Airmadidin, hebben intussen het dorp Tanggari bereikt, vijf kilometer verwijderd van de stad Ton dano, die in een tangbeweging wordt gevat. De verslaggever voegde hieraan toe, dat de kolonels Joop Warouw en Ventje Su- mual zich in het betrokken gebied bevon den. (Reuter) Het hoofdkwartier van de Indonesische luchtmacht in Djakarta heeft vrijdag bekendgemaakt, dat een niet-ge- identificeerd buitenlands vliegtuig, een B- 26, op 9 juli nabij Kema, in Noord-Celebes, een aanval heeft gedaan op een Indonesisch schip. In een communiqué van de luchtmacht, dat door radio-Djakarta werd omgeroepen, werd gezegd, dat de bommenwerper van een buitenlandse basis kwam en in weste lijke richting verdween. Er vielen geen slachtoffers, aldus het communiqué. BIT IEDERE TAS, EEN PASSENDE TAS KOFFERS en REISTASSEN Uit gezaghebbende kring wordt ver nomen dat Amerika zal toestemmen in een verdere verzachting van het embargo op de handel met de communistische landen. Reeds eerder hebben deskundigen uit vijftien landen overeenstemming bereikt inzake het afvoeren van ongeveer tachtig groepen artikelen van de embargolijst, waardoor de uitvoer naar het Sovjetblok van onder andere bepaalde grondstoffen, chemische produkten, machinewerktuigen, metalen en vervoersmateriaal wordt toe gestaan. Tijdens de onlangs te Parijs hierover gevoerde besprekingen was er tussen Amerika en andere landen verschil van inzicht blijven bestaan over de wenselijk- leid om de uitvoer van nog een aantal artikelen vrij te geven. Verklaard werd echter dat de Amerikaanse regering meent, dat bij de slotbesprekingen op 18 en 19 uli een redelijk compromis bereikt zal kunnen worden omdat Amerika bereid is x>t het doen van een concessie en zal 'n- stemmen met een verzachting van het embargo voor goederen waarvan rede- ijkerwijs kan worden aangenomen dat de Russische technologie en produktiecapa- citeit op gelijk niveau staat als in het westen. De Amerikaanse delegatie blijft zich echter verzetten tegen de afschaffing van controle op goederen die van essen tieel belang zijn voor de Sovjet-Unie of goederen die nauw verweven zijn met de militaire produktie, ook al worden deze normaal ook in de civiele sector gebruikt. Haarlems Dagblad (Van onze correspondent in Bonn) Een ontmoeting tussen Adenauer en De Gaulle zal pas in de aanstaande herfst kunnen plaats vinden. Officieel is mee gedeeld, dat beide staatslieden de komende maanden zo bezet zullen zyn, dat zij onmogelijk tjjd zullen hebben om met elkaar te spreken. Daar tegenover staat, jat er talrijke geruchten in omloop zijn volgens welke De Gaulle er op staat, dat Adenauer hem in Parijs opzoekt, terwijl je bondskanselier uit protocolaire en praktische overwegingen juist niet naar je Franse hoofdstad wil trekken. De uit Broadmoor ontsnapte geestes zieke misdadiger Frank Mitchell wordt na zijn arrestatie weggeleid door twee bewakers. Even nadat deze foto ge maakt werd, attaqueerde Mitchell don derdag een inspecteur van politie. Bij de heftige worsteling die daaruit ont- ttond waren er vijf agenten en vier cipiers voor nodig, om de woesteling te overmannen. Mitchell werd daarna aan handen en voeten gebonden naar zijn cel gedragen. Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Bonn) Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 üe eerste rot behang naar het ont werp van de twaalfjarige Jan Buis uit Hoofddorp is donderdag in een fa briek in Huizen van de pers gekomen Staande naast de burgemeester van Huizeny mr. P. van Drielzag Jan de eerste druk. Gezien zijn stralende lach was hij er best tevreden mee. De klas genoten van Jan hadden hem naar Huizen vergezeld en waren er getuige vanhoe de jeugdige ontwerper een stuk muur met het door hem ont worpen behang beplakte Hij is de getrouwdste man die ik ooit ontmoet heb Advertentie JUWELIERS Houtplein IS HORLOGERS Ten bate van het Prinses Beatrix- Poliofonds werd donderdag op de markt in de Albert Cuypstraat te Am sterdam een „standwerkers"-toernooi gehouden, waarin ditmaal de favorie ten van de kleinkunst hun krachten met elkaar maten. Heintje Davids won het toernooi. Johnny Kraaijkamp be haalde de tweede prijs. Op de foto's ziet men beide „voorvechters" in actie. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1