Bestuur Javasche terugbetaling Bosch overweegt of liquidatie Jaarstukken Kediri en Malang verworpen EEG-landen zijn gereed om akkoord over de Vrijhandelszone te sluiten Het weer wordt minder vast Wereldnieuws J ió Uet zo gaan opruimen V voor spotprijzen Minister Mansholt te Stresa NAAIMACHINES J 2 JAARSTUKKEN AANGEHOUDEN S.M. Zeeland bestelt zeer modern passagiersschip Alg. Exploratie Mij. stelt terugbetaling op aandelen voor van 50 percent In- en uitvoer Nederlandse valuta verruimd „Willem Barendsz" niet in de tankvaart Gouden kali DE KLOMPENCENTRALE Gedetineerden verliezen proces tegen de staat Güntzel en Schumacher Geen inkoop van eigen aandelen Sedep VRIJDAG 11 JULI 1958 Uitvoerig is in de algemene vergade ring van de n.v. Javasche Bosch-Exploi tatie Maatschappij v/h P. Buwalda en Co gediscussieerd over het voorstel van be stuur en directie, om de waarde van de aandelen in de dochterondernemingen van de vennootschap (n.v. Vereenigde Java sche Houthandel Maatschappijen) van 2,5 miljoen af te schrijven tot 1. Een aandeelhouder zei dat als de Java-Bosch over 1 tot 2 jaar in een goede onderhan delingspositie wil komen, het bestuur nie tot deze afschrijving moet overgaan. In de laatste oorlog is ook dikwijls op wille keur teruggekomen. Hij verklaarde zich voor liquidatie, maar wilde geen afschrij ving tot 1. Een andere aandeelhouders was van mening, dat de vennootschap niet gehee geliquideerd moest worden, maar dat een soort „brievenbus" moest worden aange houden, met als steun enige duizenden gul dens, om als bewaarpot van de aandelen te dienen. Ook hij geloofde, dat er in de toekomst nog wel wat van het Nederlandse bezit in Indonesië terecht zal komen. Daarom was hij er bang voor, de vennoot schap op korte termijn de wereld uit te helpen. Aandeelhouder stelde voor, gezien de grootte van de effectenportefeuille (rond 415.000), een terugbetaling van 20-21 per cent aan aandeelhouders te doen. Het bestuur voerde als motief van de afschrijving aan, dat het nagenoeg zeker weet, dat de Javasche Hout niet meer in Indonesië zal terugkomen. Vroeger was de waarde van de aandelen Javasche Hout dubieus, hoewel het bestuur wist dat deze te hoog was. Door af te schrijven tot 500.000 wordt de indruk gewekt dat nog iets in de vennootschap gezien wordt. Dit is volgens het bestuur niet zo. Wil de Ja vasche Hout eventueel weer op gang ko men, dan moeten er miljoenen verschaft Op de Jaarlijkse vergadering van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" Ko ninklijke Nederlandse Postvaart n.v. werd over de lopende onderhandelingen met de British Railways medegedeeld dat in principe met de British Transport Com mission-Eastern Region overeenstem ming is bereikt over de financiële basis waarop een nieuwe overeenkomst zal moeten berusten. Deze voorziet in een nog nauwere samenwerking tussen de Engel se partners en de S. M. Zeeland op basis van „complementary services" van de nacht- en dagdienst. Voorts werd medege deeld dat alle voorbereidingen zijn ge troffen voor de bouw van het nieuwe mo torpassagiersschip, die medio augustus zal beginnen. Binnen enkele maanden wordt bij de Scheepswerf en Machinefabriek „De Mer- wede" te Hardinxveld de kiel gelegd voor een nieuw passagiersschip van de stoom vaartmaatschappij „Zeeland", dat begin 1960 in de dienst Hoek van Holland-Har wich zal komen. Deze dagboot, die de „Mecklenburg" zal vervangen, wordt een der modernste schepen in de korte vaart. Vergeleken bij de thans in de vaart zijde Zeeland-boten zal de totale oppervlakte van de salons van het nieuwe schip meer dan verdub beld worden. Activiteiten worden beperkt Namens het bestuur der n.v. Algemee- ne Exploratie Maatschappij wordt mede gedeeld dat de A.E.M. haar activiteiten- afgezien van de afwikkeling van Marok ko die mogelijk teneinde loopt geduren de de laatste tijd beperkt tot die van royal ty-maatschappij, waarbij het werk van het bestuur zich hoofdzakelijk beperkt tot het financiële en administratieve vlak. Het laat zich aanzien, dat daarin binnen af zienbare tijd geen verandering zal komen. Daarom moest men tot een wijziging van de samenstelling van directie en raad van commissarissen komen. Mede in verband met de beperkte bedrijfsvoering heeft de heer C. H. Kostering zijn functie van di recteur per 1 juli 1958 neergelegd, terwijl ir. P. van Delden zijn functie als commis saris op dezelfde datum heeft beëindigd. Aan de jaarvergadering zal het voor stel worden gedaan de directievoering toe te vertrouwen aan een bestuurscollege bestaande uit de heren W. Vrolijk, mr. H. N. A. Jacometti en G. E. van der Werff, die hun functie als commissaris met in gang van hun optreden als zodanig, zullen neerleggen; in verband hiermede zal een statutenwijziging, die in voorbereiding is, worden voorgesteld. De heer W. Vrolijk is tot tijdelijke waarneming van de directie bereid gevonden en aangewezen. De omvang van de taak die de bestuurs- functionarissen toevalt zomede de nieuwe bestuursvorming die voor ogen staat, zal het mogelijk maken bezuinigingsmaatre gelen te treffen waardoor een belangrijke vermindering van het algemene kostencij- fer kan worden verwacht. Terugbetaling Aan de jaarvergadering zal worden voorgesteld een terugbetaling van 20,— te verrichten op de aandelen welke thans 'n nominale waarde vertegenwoordigen van 40,--. Het maatschappelijk geplaatst aan delenkapitaal zal na deze terugbetaling 750.000,-- bedragen. worden. Bij een liquidatie van de Javasche Hout zal er weinig voor aandeelhouders uitkomen, daar de twee grote krediteuren de obligatiehouders en het pensioenfonds zijn. Daarom vinden bestuur en directie het eerlijk om het aandelenbezit tot 1 af te schrijven. Ook achten zij een spoedige li quidatie van de Javasche Hout wenselijk, omdat vertraging kosten met zich mede brengt, zoals het aanhouden van een liqui datie directie. Het bestuur en directie voe len evenwel toch iets voor de argumenten van de opponerende aandeelhouders, maar blijven er bij dat iedere andere afschrij ving dan die tot 1 niet naar waarheid was. De mogelijkheid bestaat fiscaal de deelnemingen geheel af te schrijven en commercieel een bedrag te laten staan. Het bestuur verklaarde een en ander nog te zullen overwegen en de jaarstukken tot een binnenkort te houden vergadering aan te houden. Dan zal het bedrag van de af schrijving nader bepaald worden. Mede zal overwogen worden een voorstel te doen tot liquidatie van de vennootschap en/of te rugbetaling aan aandeelhouders. De president van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft de eis van de twee terbeschikkinggestelden, die in een kort geding tegen de Staat hun vrijlating had den gevorderd, afgewezen. De terbeschik kinggestelden bevinden zich reeds enige maanden in het Huis van Bewaring in af wachting van hun overbrenging naar een rijksasiel. Dit duurt lang omdat er te wei nig plaatsruimte is. De president overwoog in zijn vonnis onder meer dat niet was gebleken dat de Staat nalatig zou zijn ge weest of in gebreke was gebleven. De op 2 juli aangehouden algemene ver gadering van aandeelhouders in de n.v. Kediri-Stoomtram en de n.v. Malang- Stoomtrammaatschappij is gisteren voort- ezet. Zoals bekend, werd een opponeren de groep aandeelhouders de gelegenheid geboden om een door het bestuur verstrek- e specificatie van de kantooronkosten in Nederland nader te bestuderen. Ter ver gadering bleek dat de oppositiegroep van mening blüft, dat er drastisch bezuinigd moet worden en dat hiertoe ruimschoots mogelijkheden aanwezig zijn. Opposanten vinden het normaal dat in dit stadium commissarissen en directie ïun diensten om niet ter beschikking stel en en wel van 1 juli af. Een presentiegeld van 25,-- per vergadering wordt wel op zijn plaats geacht. Ook kan de directie ge maakte onkosten declareren. De groep meent voorts, dat het kantoorgebouw, ge zien de minieme werkzaamheden, behoort ;e worden afgestoten. Het aanhouden van personeel wordt mede onverantwoord ge acht. Een overbruggingsvergoeding vormt naar de mening van opposanten op zich zelf al een bezuiniging. Zouden deze bezui nigingen per 1 juli, voor zover mogelijk, worden bewerkstelligd, dan zou aan de wensen van de groep zijn voldaan. Daar naast stellen de opponerende aandeelhou ders voor 15 percent terug te betalen op iet kapitaal van de Kediri en 5 percent op het kapitaal van de Malang. Tegen de aarstukken over 1957 gold als bezwaar, dat de bezuinigingen toen niet steeds zijn doorgevoerd ondanks aandringen van op posanten in het verleden. Het bestuur deelde mede, dat het deze voorstellen in de toekomst ernstig zou be dijken, maar dat het geen concrete toe zegging kon doen, dat deze geheel zouden worden uitgevoerd. Opnieuw betoogde het oestuur het had dit ook reeds op 2 juli ge daan dat het op het ogenblik niet veel voelt voor terugbetaling. Vooral niet met iet oog op de zustermaatschappijen. Ook zouden kleine terugbetalingen tot versnip- oering leiden. Als het bestuur de indruk lad gehad dat er van de Indonesische spo- Volgens besluit van de directie en de raad van commissarissen zal aan de alge mene jaarvergadering van de n.v. handel maatschappij Güntzel en Schumacher een dividend van 7 percent (vorig jaar 10 percent) worden voorgesteld over het Doekjaar 1957. ren niets terecht zou komen, dan had het wel met een liquidatievoorstel gekomen. Nogmaals beklemtoonden commissa rissen en directie, dat de jaarstukken over 1957 los van alles stonden en dat zij geen concrete toezeggingen wensten te doen. De jaarstukken van de Malang Stoomtram werden hierna verworpen met 370 van de 574 stemmen tegen. Bij de stemming over de stukken van de Kediri staakten de stem men: 187 om 187. Statutair bleken de jaar stukken toen niet te zijn goedgekeurd. De oppositiegroep deelde mede het bijeenroe pen van een buitengewone algemene ver gadering in overweging te zullen nemen. DE WERKGROEPEN van de landbouwconferentie in Stresa hebben zich donderdag bezig gehouden met het opstellen van hun rapporten. De inhoud hiervan, welke een vertrouwelijk karakter draagt, zal vrijdag in een besloten plenaire vergadering wor den behandeld. In de middaguren wort hierna een openbare bijeenkomst gehouden, waartoe de pers is uitgenodigd en waarop de heer Mansholt het woord zal voeren. „De drie werkgroepen van de landbouwconferentie in Stresa zijn niet langer dan drie dagen bijeen geweest en men kan dus niet verwachten, dat zich na deze korte discussie reeds het programma en de richtlijnen voor een toekomstige Europese landbouw politiek aftekenen", zo heeft de Nederlandse minister van Landbouw, dr. ir. Vondeling, verklaard. Er is een zeer nauw contact ontstaan tussen de ambtenaren en de leden van de delegaties, alsmede tussen de ministers van Landbouw der zes landen. Men heeft eikaars denkwijze leren kennen en appreciëren en hieruit is een gemeenschap pelijk standpunt voortgekomen. Door de aanwezigheid van de leden van de commissie der E.E.G. in Stresa heeft men bovendien ook problemen kunnen behandelen, die niet onmiddellijk verband hielden met de landbouwconferentie, zoals de Duits-Nederlandse kaaskwestie. Voor de algemene jaarvergadering van de n.v. Cultuurmaatschappij „Sedep" be stond grote belangstelling. Een aandeel houder stelde voor, dat de directie haar aandelen inkoopt, wanneer deze onder de intrinsieke waarde komen te liggen. Een andere aandeelhouder gaf de directie uit drukkelijk in overweging dat, aangezien de vennootschap min of meer in liquida tie verkeert, de maatschappij haar aande len, op gezette tijden, zal inkopen. Hierop werd van bestuurszijde geant woord, dat de directie toevallig eens een postje aandelen heeft ingekocht en hoewe dit statutair is toegestaan, zij er in de toe komst niets voor voelt haar eigen aande len in te kopen. Een statutenwijziging, on der andere inhoudende een afstempeling van de aandelen der n.v. van 1000,— to 750,-- met een uitkering, zoals bekend van 250,— in contanten, in verband me de ruime liquide middelen van de n.v. werd met algemene stemmen aangeno men. Ook de jaarstukken werden goedge keurd. Blijkens de Staatscourant van 10 juli 1958 heeft de Nederlandsche Bank wijzi ging gebracht in de bepalingen terzake van de in- en uitvoer van binnenlandse be taalmiddelen in het reisverkeer. De hoofd zaken van deze wijziging, die een verrui ming betekent, zijn dat niet-ingezetenen in het vervolg binnenlandse valuta kunnen invoeren tot een onbeperkt bedrag en da uitvoer is toegestaan tot ten hoogste 1000,— of, indien blijkens gedane aangif te bij de invoer meer was ingevoerd, to ten hoogste het ingevoerde bedrag; ver volgens dat ingezetenen bij terugkeer uit het buitenland binnenlandse betaalmidde len kunnen invoeren tot ten hoogste het uitgevoerde bedrag, vermeerderd met de in het buitenland door omwisseling van reis- deviezen verkregen binnenlandse valuta Het zwakke front, dat gisteren Neder land passeerde, werd gevolgd door over zee aangevoerde lucht. De maximumtempera- tux-en bleven daardoor op de meeste plaat sen 1 tot 3 graden lager dan woensdag. Ook de afgelopen nacht was enkele graden kouder dan de voorgaande. Het front is nu vrijwel tot stilstand gekomen, maar ver toont de neiging om spoedig weer naar het noorden te gaan bewegen. Dit hangt samen met de aanwezigheid van een kleine sto ring, die vanochtend nabij de zuidwest punt van Engeland was gelegen. Deze sto ring trekt naar de Noordzee. Tevens nadert van het westen uit een in de hogere lucht lagen aanwezige storing. In verband hier mede wordt het weer geleidelijk minder vast en worden morgen plaatselijk enkele buien verwacht. Ten noorden van de Azoren is een ta melijk diepe depressie aangekomen. Deze beweegt naar het noordoosten en zal mor genmiddag of morgenavond Ierland kun nen bereiken. WEERRAPPORTEN Maanstanden 16 juli 23 juli 30 juli 19.33 uur 15.19 uur 17.47 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 juli Hoog water 12.27 en uur. Laag water 7.37 en 20.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten land maxima van giste oö 5 ren. Binnenland: heden «3 d, 1 7 uur. Neerslag: laatste .S-c i Ai 24 uur. Den Helder licht bew. no 16 0 Ypenburg onbewolkt windst. 15 0 Vlissingen onbewolkt 0 17 0 Eelde onbewolkt windst. 15 0 Twente onbewolkt ono 15 0 De Bilt onbewolkt O 15 0 Eindhoven onbewolkt O 16 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt ono 16 0 Helsinki onbewolkt wnw 22 15 Stockholm onbewolkt no 21 0 Oslo licht bew. nw 23 0 Kopenhagen licht bew. w 23 0 Aberdeen licht bew. windst. 16 0,6 Londen zwaar bew. windst. 24 0 Amsterdam licht bew. O 22 0 Brussel onbewolkt windst. 25 0 Luxemburg onbewolkt nno 25 0 Parijs mist nw 24 0 Bordeaux half bew. nno 26 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 2,3 Nice onbewolkt nnw 28 0 Berlijn onbewolkt nno 26 0 Frankfort onbewolkt ono 27 0 München onbewolkt zo 24 0 Zürich onbewolkt nnw 26 0 Genève onbewolkt windst. 25 0 Locarno onbewolkt windst. 25 21 Wenen onbewolkt windst. 27 0 Innsbruck onbewolkt verand. 29 0 Rome half bew. ono 24 88 Ajaccio onbewolkt no 25 7 Algiers zwaar bew. ono 28 0 35. Ming de Rechtvaardige fluisterde iets in het oor van een Oosterling, waarop deze dadelijk de boeien van de gevangenen be gon los te maken. „Ha", zei Panda, „wor den we vrijgelaten?" „Ja, achtenswaardig barbaartje", antwoordde de Oosterling, „ge zijt vrij. Ming de Rechtvaardige, Gouden Draak van Mu wil niemand onrechtvaardig straffen, zelfs geen barbaren". „Zo", brom de kolonel Pulver, „het is maar goed, dat die Ming zo graag „de Rechtvaardige" ge De zes landen van de Europese Gemeen schap zyn gereed om een akkoord over de Vrijhandelszone te sluiten. Zy zyn het eens en in dat opzicht zijn er geen moeilijk heden, heeft dr. S. L. Mansholt, voorzitter van de landbouwconferentie in Stresa in een gesprek met de pers verklaard. Maar, voegde hy hieraan toe, wij willen niet dat de Vrijhandelszone de werking van de Gemeenschappelijke Markt schaadt. Dr. Mansholt zei dat het niet mogelijk is een akkoord over de zone te sluiten zonder de landbouwprodukten daarin te betrek ken. Hij is er persoonlijk van overtuigd dat een uitstel van de onderhandelingen over de aansluiting van andere landen bij de gemeenschappelijke markt gemakkelijker voor de zes zou zijn geweest, omdat zij daardoor tijd zouden hebben eerst de zaak onder elkaar te organiseren, maar een der gelijk uitstel is politiek moeilijk gebleken. Dr. Mansholt zei dat de basis van de poli tiek der gemeenschap de handhaving zal zijn van het gezinsbedrijf in de landbouw. Om de toestand te verbeteren, zal worden geholpen om op grotere schaal te mechani seren. De kaaspryzen Wat het gesprek over de kaasprijzen tus sen Nederland en Duitsland betreft, wordt van Nederlandse zijde opgemerkt, dat de Duitsers schijnen te menen, dat Nederland zijn prijzen heeft verlaagd om hen dwars te zitten en men heeft moeite in te zien, dat wij onze prijzen hebben aangepast aan de teruggelopen wereldprijzen. Het systeem van toeslagen voor de boeren is overigens onder de aandacht van de lid-staten van de E.E.G. gebracht als een methode waar aan naast nadelen, ook vele voordelen zijn verbonden. Van Duitse zijde is in het mid den gebracht, dat aan deze methode bud- getaire bezwaren zijn verbonden en dat er bovendien een wetswijziging voor nood zakelijk is. Van Nederlandse zijde werd hierop geantwoord, dat ook in Nederland de budgetaire moeilijkheden groot zijn. Reeds tijdens de eerste dagen van de con ferentie in Stresa heeft een delegatie van Duitse boeren een bezoek gebracht aan minister Vondeling om een uiteenzetting te geven over de moeilijkheden, waarin zij verkeren. De Nederlandse minister van Landbouw heeft van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om de Nederlandse visie duidelijk te maken. Van Duitse zijde werd bij deze gelegenheid in het licht gesteld, dat het handhaven van de Nederlandse kaas- prijzen de verkiezingen in Beieren, dat vele kaasboeren telt, in de war zou sturen. Het walvismoederschip „Willem Ba rendsz" van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart zal dit jaar, in tegen stelling tot vorige jaren, niet de tank vaart gaan beoefenen, zulks wegens de lage tankvrachten. Het schip, dat op het ogenblik in de Amsterdamse Coenhaven ligt, zal daar blijven totdat het, in de tweede helft van oktober, wederom zal uitvaren om aan de walvisvaart in de wateren van de Zuidelijke IJszee deel te nemen. In het begin van december wordt de „Willem Barendsz" in Kaapstad ver wacht. Hoewel men nog vijf maanden van het nieuwe walvisseizoen verwijderd is, worden reeds thans de bij het moeder schip behorende jagers in een droogdok bij Kaapstad opgeknapt en in gereedheid gebracht. De kosten bedragen ongeveer 5.000 pond sterling per jager. ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Voor de sloop. De Engelse Royal Navi zal 5 kruisers, 7 torpedobootjagers, jj fregatten, 9 mijnenvegers en 31 pj, trouille- en kanonneerboten van sterkte afvoeren, en voor sloop of ve» koop bestemmen. Premier. De nationale vergadering v«- Cambodja heeft vandaag met algen^ ne stemmen de investituur van priD! Norodom Sihanouk goedgekeurd e hem als premier geïnstalleerd. Bliksem. Het Colosseum te Rome is dor., derdag tijdens een heftig onweer doe: de bliksem getroffen. Een enorm bloi steen werd losgeslagen en viel omlaaj De brandweer verwijderde verschillet, de bouwvallige stukken metselwerk e; de politie zette het terrein af. De met dit onweer gepaard gaande regenbuien brachten het regencijfc over een etmaal in Rome op het bui- tensporig hoge peil van 88 mm. Humaner. Heinrich Himmler, de gevre& de leider van de S.S., was eens zo schokt toen hij de executie door eg vuurpeloton van joden en communiste in Minsk meemaakte, dat hij met wal. ging uitriep: „Nee, zo moet het niet We moeten humanere manieren vo« het doden op grote schaal vinden". Dit vertelde als getuige een vroegere S.S.. generaal in een proces tegen tien vrot- gere Gestapo-officieren te Ulm. Dil was het begin van de vergassing de joden. Pijpleiding. Naar uit gewoonlijk betrouw, bare kringen wordt vernomen ig ee net van pijpleidingen, dat de Israeli, sche haven Eilath aan de Rode Zee ver. bindt met de raffinaderijen van Haifa gereed en nog voor het einde van de» maand zal olie via deze leiding worde aangevoerd. Het laatste deel der leidini loopt over een afstand van 90 mijl vai Ashdod naar Haifa. In Ashdod loop een zijtak naar Beërsheba en van daa: uit loopt een leiding naar Eilath. Brand. Door een grote brand in een hout- opslagplaats bij de haven van Alexan- drië zijn twintigduizend mensen dak loos geworden. De brand heeft zich uit gestrekt over een afstand van vier ki lometer. Kolen- en petroleumopslag- plaatsen werden een prooi van de vlam men. Schepen in de bedreigde haven! werden zo vlug mogelijk naar ander- ligplaatsen gesleept. De schade word geraamd op ruim 40.000.000 gulden. Opvallend. Met ingang van 1 september heeft koningin Elizabeth II van Enge land mej. Anne Hawkins tot tweedt perssecretaresse benoemd. Het opval lende van deze benoeming is dat mej. Hawkins te Londen bekend is als eet goede bekende van lord Altrincham, dt man, die zulke felle critiek heeft geui tegen de situaties aan het Engelse hot Conventie. De permanente afgevaardig de van Nederland in de Raad van Europa, mej. M. Z. N. Witteveen, heeft bij de secretaris-generaal het Neder- landse ratificatie-protocol van de Euro pese Conventie tot vreedzame rege ling van geschillen gedeponeerd. Deze conventie werd in april 1957 te Straati* burg ondertekend. Enkele reis. Veertien Poolse passagier* van het Poolse toeristenschip „Mas- zowze" zijn in Denemarken achterge bleven toen het schip vanmorgen vroeg uit Kopenhagen vertrok na een bezoek van vijf dagen. Volgens goedingelicht* zegslieden hebben 12 van hen zichzelf reeds gemeld om politiek asyl te vragen. Heimwee. Een voormalige Russische sol daat, Boitsjenko, en zijn vrouw willes na tien jaar in Groot-Brittannië te heb ben gewoond naar de Sovjet-Unie terug keren. De Russische regering betaalt hus overtocht. Boitsjenko werd in de oor log door de Duitsers krijgsgevangenes gemaakt en ging na de oorlog naar het Westen, waar hij in Groot-Brittan nië mijnwerker werd. Paraatsysteem. Generaal Curtis Lemay, onderstafchef van de Amerikaans* luchtmacht, heeft donderdag tegenover verslaggevers verklaard dat het „pa raatsysteem" voor het zenden van bom menwerpers met waterstofbommen naar de Russische grenzen in antwoord op een mogelijke Russische aanval nog nimmer in werking is getreden „en ik denk niet dat dit ooit op grond van een vals alarm het geval zal zijn", zo zei hij. Breuk. Het is tot een „open breuk" geko men tussen rebellenleider Fidel Castro en zijn jongere broer Raoel als gevolg van het ontvoeren door deze laatste van 47 Amerikanen en drie Canadezen, al dus is in Havana vernomen. Inmiddels is de eerste van dertig Amerikaans* dienstplichtigen vrijgelaten, die d* laatste twee weken als gijzelaars wer den vastgehouden. H. Pétillon Advertentie (Van onze correspondent in Londen) Advertentie Emaille BROODTROMMELS ƒ9.95 BLOEMPOTTEN, v.a25 ct FILTERKOFFIEPOTJES vanaf 2.50 THEEPOTTEN, vanaf 1.50 Duizenden koopjes Dr. Letjdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 Advertentie e 3 noemd wil worden". „De verheven Gou den Draak wil tot elke prijs rechtvaardig blijven", beaamde de Oosterling. „Als hij zijn titel verloor, zou hij zijn gezicht ver liezen". „Aan zo'n gezicht is niet veel ver loren", bromde de kolonel. De Oosterling deed, of hij deze onvriendelijke opmer king niet hoorde. „Ming de Rechtvaardige zal het zeer op prijs stellen, indien ge hem naar het paleis wilt volgen", hernam hij, „ge zijt zijn gasten". Na deze woorden spoedde hij zich achter de Gouden Draak aan, die reeds in zijn draagstoel was ver trokken. „Ik heb hen uitgenodigd, ver hevenheid", sprak hij, zodra hij de draag stoel bereikt had. „Heel goed, Mandarijn Mi Hau", knorde Ming. „Kan ik de rest ook aan u overlaten?" „Vertrouw op mij, verhevenheid", antwoordde Mandarijn Mi Hau, „ik zal er voor zorgen, dat ge hun binnenkort in alle rechtvaardigheid de meest verrukkelijke straffen kunt toe delen". 4 dvertentie Alle merken, dus ruime keuze VAN verschillende wijsheden die we op deze plaats hebben verkondigd kunnen we een treffende bevestiging vinden in Exodus 32. Daarin wordt verteld van de afvallige Israëlieten die het gouden kalf aanbaden, terwijl Mozes op de berg Sinaï vertoefde. De oude Kanaanieten beschouwden, zoals vele volken in die dagen, de stier als een heilig dier, het zinnebeeld van Baal. Deze stiersymboliek dankte haar oorsprong aan het feit dat in vroeger tijden het lentepunt in het teken van de stier van de dierenriem was gekomen. Dat is één punt. Vervolgens vragen we de aan dacht voor de gouden uitmon stering van deze Baö.1 in stie rengedaante. Zoals bekend, duidde het Semietische woord mal oorspronkelijk geen eigennaam aan, maar was het een woord voor „bezitter, eigenaar" of „heer". Toen de Israëlieten zich in Kanaan hadden gevestigd, be schouwden velen Jahwe als de eigenaar, dus als de Baal van het land, waaruit vaak een verering voortvloeide volgens de riten der plaatselijke Baals. De meest algemene eigenschap van dergelijke Baals was, dat zij beschouwd werden als de schenkers van alle gaven der vruchtbaarheid van and, vee en mensen, zodat zijn vereerders xem van de opbrengst der vruchtbaarheid van land en vee (en in oude tijden ook van mensen) de eerstelingen brachten. Maar een Baal kon ook met de zonnegod ver eenzelvigd worden, wat overigens een klei ne stap is, omdat alle leven voor een be- 'angrijk deel van de zon afhankelijk is. Ie Grieken stelden Baal, zoals zij die in Syrië leerden kennen, gelijk met Helios, vandaar dat zij de stad Baalbek in het dol tussen de Libanon en de Antïlibanon mei Heliopolis aanduidden (overigens niet 11 verwarren met de Egyptische stad Helio polis). Maar goed, erkennen we de ver wantschap van Baal met de zonnegod, dm ook met Sjamasj, de Babylonische en As- syrische god van de zon, dan wordt hel goud, waarvan de lotgenoten van Mozes het kalf vervaardigden, tevens in een dui- w delijker omlijsting geplaatst Want Sjamsj was de heerser over dit metaal, dat zijn kracht aan die godheid ont leende en onder zijn bescher ming stond. De offers, aan Sjamsj gebracht, moesten dan ook liefst van goud zifn. Aldus kreeg Sjamasj teW wat eigenlijk van hem was. We willen hier mee niet zeggen, dat de afvallige Israëlie ten in feite Sjamasj aanbaden, want dal was zeker niet het geval. Onder het beeli van een stier werd in de woestijn Jahwe als vruchtbaarheidsgod vereerd, en later in Kanaan te Dan en te Bethel. De oor sprong van deze geschiedenis met het gou den kalf moeten we in destijds reeds dui zenden jaren oude gebruiken zoeken. Juist in dit verband met het offeren van goud, zilver en andere schatten aan de go den. willen we eens trachten aan te tonen welk een formidabele omkeer in het den ken moest plaats vinden, eer kon worden aangenomendat vooral het „penningske van de weduwe" waardevol was. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2