World famous in Nederland nu f 1.- HET IS VERBODEN! JARIGE OPA STA IN DE WEG Haarlems gemeentelijk kunstbezit Montagne in Rembrandt Expositie in Huis van Looy ARGD^Zn. ÖtatofcA „TIPS VOOR TRIPS" Negentig jaar naaimachines CYCLAAM VRIJDAG 11 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 OVEPVEEN Dubbel Van der Horst- Van Dinther verrassend verslagen in drie sets Het Nederlands negental tegen de Italianen Cricket in de HCB king size and normal size Overwinningen voor HPC en Haarlem Aanbesteding complex woningen in Heemstede Kind door stroom gedood Politie per telefoon Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Meisje ernstig gewond Zandvoort akkoord met gaslevering door Haarlem Maar..... i/oorWERKELlJKmalsfowrf. naar::. CARELS, Voorschot van gemeente Tot 21 juli is in het Huis van Looy te Haarlem een tentoonstelling te zien van moderne werken uit het Gemeentelijk Kunstbezit, dat het meestal moet doen met het zoveel schaarsere licht, dat de vensters p de zolder van het Frans Halsmuseum toelaten. Het laatstgenoemde museum heeft trouwens al heel weinig mogelijkheden in zich dit moderne kunstbezit tot zijn recht te laten komen. Uitbreiding naar de één of andere kant zou misschien de meest ge schikte oplossing zijn. Want het moderne kunstbezit, zoals het nu nog is, wettigt geen eigen museum en zou bij eventueel groter worden toch moeilijk met collecties in pen Haag of Amsterdam kunnen concur reren. Tenzij het hier zou gaan om een verzameling met een geheel eigen gezicht. Het is de vraag in hoeverre dat nog te be reiken is. Zeker is er iets plaatselijk eigens te zien in het werk van een bepaalde groep schilders hier. De vraag echter is hoelang dit nog zal blijven bestaan. Maar wie weet wordt ook in andere vormen nog bewezep, dat de Haarlemse sfeer voldoende bevor- delijk blijft voor het werken van beelden de kunstenaars. Provincialisme behoeft toch niet geducht te worden, want wordt de hier overigens maar schaars vertegen woordigde Kees Verwey niet tot de be langrijkste Nederlandse schilders van deze tijd gerekend? Boots werk loopt men niet zo gemakkelijk voorbij. Zijn zelfportretje, maar een heel klein schilderijtje, vermocht me weer lang vast te houden. Dat Steyn grotere aandacht verdient kan de lezer uit een ander artikel van mij al gebleken zijn. En ik dacht dat ook het werk van Piet van Heerden wel nog meer bekend gemaakt mocht worden. Men beschikt ook echter over een en ander van niet-Haarlemmers, dat wel be langrijk is. Aankopen uit de restanten van Boendermakers collectie werken van de Bergense School zijn met goed beleid ge daan. Piet Wiegman is op deze expositie wel de dominerende figuur uit die school. En dan hebben Haarlemse schilders verder wel zo één en ander gehad aan Breitners voorbeeld. Hier prijkt van de meester een schilderij dat op de laatste Breitnerten- foonstelling tot één der belangrijke stuk ken hoorde. Met zijn portret van Coba Advertentie RALEIGH en LOCOMOTIEF RIJWIELEN voor TOUR en SPORT in de nieuwste kleuren. TEL. 55558 De Haarlemse tennistitels Gisteravond is op de banen van Einden- hout aan de Wagenweg op bescheiden wijze een begin gemaakt met de strijd om de tennistitels van het district Haarlem in de A-afdeling. Voor een verrassing zorgde het gelegenheidsdubbel S. Okker en J. Wijkhuizen door het gerenommeerde Westrust-dubbel N. v. d. Horst en A. v. Dinther met 63, 26 en 62 in de eerste ronde te wippen. Hans Steffelaar revancheerde zich voor de tegen Van Berckel geleden nederlaag en versloeg nu met C. Noppen Van Berckel en H. v. d. Stadt met 6—4 en 64. Het «emengd dubbel mevr. L. Pierlot en M. v. Berckel leverde met mejuffrouw T. Schouten en L. Verhoef een aardige strijd, die na drie sets met 62, 46 en 1210 door eerstgenoemden werd gewonnen. De eerste zege die de dames Okker en v. d. Valk Bouman op het dubbel G. Knuyt en A. Vink behaalden (tweemaal 64) be tekent door de geringe deelname in deze afdeling gelijk een finaleplaats. In het herenenkelspel elimineerde J. Nijboer met 6-3, 2—6 en 64 zijn tegenstander E. Schmidt en bij de dames startte mejuf frouw A. Vink met een overwinning op mevrouw L. Pierlot, tweemaal 61. Dp overige uitslagen luidden: Afdeling B, II.E. (2de ronde): P. Titiheru sl. F. Muschter 61 en 63. H.D. (Ie ronde): W. v. Swaay en J. Groot <1 R. Königel en R. Zonderland 911, 8 ten 6—4 en J. v. d. Maessen en R. Harte- vdt si. J. v. d. Hoff en J. Verspoor 64 'n 6—1. (2de ronde): P. Titiheru en F. Muschter sl. W. v. Swaay en J. Groot 4—6, 60 en 61. G.D. (Ie ronde): mevrouw en de heer W. en J. v. d. Werff sl. mevrouw P. Duinen en K Verschuur 62, 57 en 119. (2de ronde): mevrouw H. Schoone en H. de Vil der sl. mejuffrouw T. Broersen en W. Hei sr- 6-3 en 6—1. Afdeling C, II.E. (2de ronde): J. Blom sl- C. Krienen 3—6. 6—3 en 6—4, D. W. v. 6- Geest sl. K. Dijkstra 61 en 62, T. Okker sl. A. Schmoutziguer 75 en 62, M. Wettendorff sl. C. Gaus 62 en 61, k- v. Schagen sl. H. Kampman 61 en 6-1, G. v. d. Lee sl. N. Kors 86 en 61, W. Kruyer sl. H. Garvelink 62 en 63, A v. Leuven sl. H. Rinkcma 64 en 63 P. Groenland sl. M. Bosman 64 en 6-3. (3de ronde): R. v. Schagen sl. W. Hei jr. 6-0 en 6—0. D.E. (2de ronde): mejuffrouw J. Groot mejuffrouw A. Krouwcls 63 en 62, mejuffrouw T. Broersen sl. mejuffrouw M. Beek 6—3 en 61, mejuffrouw M. van M'ijk sl. mevrouw N. Vas Visser 64 en 6-3 en mevrouw Vetter sl. mevrouw J. de Groot 6—1, 3—6 en 6—1. H.D. (2de ronde): R. Heringa en C. v. d. Bee sl. K. Dijksti'a en P. Groenland 60 en 6o, P. Schendstol en F. Roozekrans H. Rinkema en H. Pelt 64 en 86, C. Gaus en D. v. d. Vliet sl. H. v. Leuven en Mathijssen 63 en 64, L. v. d. Wei- nen en H. Revers sl. W. Hei sr. en jr. 75 6—3, en F. Doodeheefver en N. Kors P- Tuinder en L. Westerwoud 61 en 6—0. G.D. (Ie ronde): mejuffrouw C. Lamp en 1 Koopman sl. mejuffrouw Veraart en P. i-hendstok 63 en 62, mevrouw v. Beek j'ollenhoven en N. Troll sl. mejuffrouw P. •^ilms Floet en C. Kroskinsky 61 en 61 en mevrouw M. v. Oort en R. Königel sl. mejuffrouw E. Snoek en dr. F. Klein 64 "i 6—3. Ritsema heeft Verwey nog eens de nadruk gelegd op de verbondenheid die Haarlem se schilders voelden met het zogenaamde Amsterdamse impressionisme en het stil leven van deze schilderes doet dan ook vertrouwd aan in dit milieu. Dat men door de aankoop van een werk van Appel herinnerde aan het bestaan van de Kunsthandel „Espace" in het Klein Hei ligland, die nogal bezoekers ook van bui ten Haarlem wist te trekken, werd door mij al bij een vorige keuze tentoonstelling vermeld. Het lijkt me overigens ondoenlijk in deze lijn voort te gaan, want de collec tie zou dan toch fragmentarisch blijven. Heyboer, hier ook maar schaars vertegen woordigd kan trouwens best de steun van zijn moderne collega ontberen. Er is onder het betere licht van het Huis van Looy nog meer te genieten. Ik noem daarvan alleen nog het belangrijke werk van de beeldhouwers Andriessen, Weze laar, Kuipers en Anneke Holte en dat van de schilders Otto B. de Kat, Kruyder, Bu- ning en oudere figuren als Bosboom (1817- 1891) en A. Mauve (1838-1888) alsmede Theophile de Bock (1851-1904). Maar alles moest toch op een gunstiger plaats dan hier vertoond kunnen worden! Bob Bin's Het Nederlands negental is voor de fi nale tegen Italië, die vanavond wordt ge speeld, als volgt samengesteld: Werper: Hannie Urbanus (OVVO), cat cher: Joop Geurts (Schoten), eerste honk: Hennie Regeling (OVVO), tweede honk: Henk Keulemans (Schoten), derde honk: Herre Kok (Ajax), korte stop: Piet de Nieuwe (EDO), linksvelder: Henk Lukkien (Schoten), midvelder: Gé Oosterbaan (EHS), rechtsvelder: Nol Houtkamp (EHS). Zaterdag wordt de competitie van de HCB voortgezet aan de Donkerelaan in Bloemendaal met de wedstrijd Haarlem 5 tegen BMHC 2. In het Heemsteeds Sport park ontmoeten CVHW 2 en Haarlem 3 elkaar. Aan de Spanjaardslaan komen R. en W. B en R. en W. A tegen elkaar in het veld. Deze week vond aan de Spanjaardslaan in Haarlem wederom een competitie plaats. Op de eerste avond sloot R. en W. D de innings op een totaal van 82 runs voor het verlies van 8 wickets, nadat het licht inmiddels slecht was geworden. De vol gende avond toog R. en W. D naar de wickets en passeerde het totaal: 83 runs voor slechts 4 wickets, waarvan C. J .P. van Baasbank met 25 runs topscorer werd. Advertentie aramount r go<^3-- Tobacco^^ De water polocompetitie HPC heeft donderdagavond twee pun- ten behaald in de waterpolowedstrijd te gen RZC, die voor de eerste klasse B in de zwemvijver „Groenendaal" in Heem stede werd gespeeld. De scheidsrechter was RZC goedgezind, want op de vast gestelde aanvangstijd was RZC niet com pleet en pas twintig minuten over tijd kon hij eindelijk laten beginnen. De zeven de RZC'er was toen nog niet aanwezig. Aan de ongelijke strijd maakte de scheidsrechter ook spoedig een einde. Voor een overtreding, die de scheidsrech ter waarschijnlijk alleen zag, werd de HPC-er Wibo v. d. Linden het water uit gezonden. Toen was het parool bij RZC geen doelpunt maken en tijd rekken waar tegen de scheidsrechter ook niet ingreep. Zo verstreek de eerste helft en werd met de stand nul-nul de tweede helft ingezet. Het was reeds ver in de tweede helft toen een RZC'er de bal het HPC-doel in schoot en de zevende HPC-er weer in de strijd kwam. Wederom ging RZC tijd rek ken waartegen de scheidsrechter niet in greep. HPC slaagde er echter in door Prins de stand in evenwicht te brengen. Vijf seconden voor het einde maakte Rob Ter meer er twee-een van. HPC heeft nu in totaal drie punten. HVGBZwemlust HVGB kreeg in Stoop's bad voor de eer ste klasse A de topploeg tegenover zich, waarvan ze in de uitwedstrijd met drie twee verloren had. Het was nu een gelijk- opgaande strijd. Hogeland opende voor HVGB de score, waarna de gelijkmaker volgde. Na de hervatting hernam HVGB door Boon de leiding. Toen gooide Zwem lust er wederom een schepje bovenop. De eindstand werd twee-twee. Waterpolo-uitslagen: Competitie Konink lijke Nederlandse Zwembond. Dames twee de klasse: HaarlemNereus 0-7. Heren tweede klasse A: VZVNeptunus 4-4. Re serve derde klasse B: VZV 2Neptunus 2 5-3. Competitie Kring Haarlem KNZB. Afdeling AM I: VZV aDWT a 5-1, Haar lem—HZV 4-2. Haarlem heeft in de zweminrichting aan Donderdag heeft de aanbesteding plaats gehad van 54 woningen en 10 garages, die zullen verrijzen aan de Glipperdreef in Heemstede. Er waren veertien inschrijvin gen. De laagste was afkomstig van A. Prins te Amsterdam met 748.000.Op hem volgde N. Smit te Gouda met 795.476, De hoogste inschrijver was J. ten Haaft te Amsterdam met 910.000.—. De architect van dit complex huizen, dat voor de ge meente bestemd is, is de heer B. J. J. M. Stevens te Haarlem. In Driel bij Arnhem is het tweejarig zoontje van de heer S. gedood toen het in aanraking kwam met een onvoldoende ge aarde wasmachine. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. Advertentie Die lekkere melk is morgén, maar ook overmorgen nog goed de Houtvaart in Haarlem revanche geno men op de nederlaag die ze in de uitwed strijd tegen Het Gooi geleden heeft. Het was de eerste overwinning voor Haarlem in de tweede klasse heren. Haarlem had Diepersioot die wel eens meer redding heeft gebracht opgesteld en deze gaf blijk het doelpunten maken nog niet verleerd te zijn. Nauwelijks had de Gooi-midvoor Henk v. d. Kooij gescoord of Bob Diepersioot drong kort na elkaar door de Gooi-verdediging (2-1). Jan Brand- licht maakte voor de rust gelijk en bracht de stand in de tweede helft op twee-drie. Dit was het sein voor Haarlem om haar op stelling te wijzigen. Bob Diepersioot kwam op de midvoorplaats en scoorde daar tot drie maal toe. „Het is verboden zich in zwemkostuum of onwelvoe- gelijk gekleed op de openbare weg te bevinden of zich op een plaats, zichtbaar voor het publiek van de openbare weg af, te ontkleden". Ook bij dit artikel (262) van de Algemene Politie Veror dening van Haarlem loopt het met de bestraffing van degenen, die het niet opvol gen nogal los. Een dezer warme dagen kiekte onze fo tograaf namelijk deze drie blote ruggen aan de boorden van het Spaarne. Hij had zijn toestel net opgeborgen toen er een politieagent langspeddelde. Die agent keek eens naar het water, naar de bootjes en naar de drie al weer iets meer ver brande ruggen. Maar hij zei niets en fietste rustig door. Toen wij een andere agent vroegen hoe het nu eigenlijk met die verordening staat antwoordde hij heel mense lijk: „Ach met warm weer kijken we zo nauw niet. Mis schien hebben die dames thuis helemaal geen zon. Ze zitten hier lekker rustig, nie mand neemt er aanstoot aan en zolang ze niet in badpak door de stad lopen is het mij best. Leven en laten leven". Een gezond standpunt, dat, naar wij hebben kunnen constateren, bij de Haarlem se politie in ruime mate na volging heeft „Tips voor Trips". Dat is de titel van een keurige fol der van de NACO ten behoe ve van die vakantiegangers, die het nu eens niet aan de Rivièra of in het Oostenrijk se hooggebergte zoeken. Zo maar een aantal dagtochten langs vriendelijke Neder landse dorpjes en stadjes, voor vriendelijke dagjesmen sen, die dan weer begeleid worden door vriendelijke chauffeurs. Met nette groene lettertjes heeft men in deze folder alle mogelijkheden om met de NACO door Noord holland te toeren uitvoerig uit de doeken gedaan en het resultaat zal dan ook zijn, dat velen, die zo maar een dagje over hebben in de be kende bussen stappen om nu eens te kijken wat de eigen omgeving, in een iets rui mere betekenis dan gewoon lijk, nu eigenlijk wel alle maal te bieden heeft. En dat is niet gering, want de samensteller van het ge schriftje heeft zich de moeite getroost allerlei bijzonder heden van soms piepkleine dorpjes op te scharrelen. Wat ons betreft is deze moeite niet tevergeefs geweest, want wij hebben er gretig in gele zen. En we gaan een dagje gebruiken om nu eens einde lijk in Bovenkarspel, Grote broek, Lutjebroek, Avenhorn en Graft per bus rond te dwalen. WIST U OVERIGENS en dat is weer heel iets anders dat het verboden is „de openbare weg te schrobben binnen zes weken, nadat deze nieuw is gelegd" (Artikel 41). En dat is vooral in deze maanden, nu Open bare Werken zo ijverig bezig zijn allerlei straten te ver nieuwen misschien wel eens goed om onder de aandacht van de zó propere en zo gaarne boenende huisvrou wen te brengen. De heer J. Wildschut uit de Schreveliusstraat 4 rood in Haarlem wordt op 14 juli 95 jaar. Wij zijn hem daarom even gaan opzoeken in zijn woning en wij troffen hem aan, zittend voor het raam. Evenals iedere andere dag was hij daar al om half negen gaan zitten en de heer Wild schut vertelde ons, dat hij daar dan tot het eten blijft. Hij'kijkt naar het verkeer op en nabij de Leidsevaart en hij is daar slechts matig te vreden mee. Eigenlijk vindt hij het leven tegenwoordig wat vervelend, want hij zegt nu: „Vroeger ging het je al- Een dezer dagen bestond de firma Lewenstein (in naaimachines) in de Anegang 29 te Haarlem negentig jaar en ter gelegenheid van dit heugelijke feit is de gehele zaak verbouwd en gemoder niseerd. Zaterdagmorgen 12 juli om tien uur zal de her opening plaats hebben en tegelijkertijd wordt dan de chef van de zaak, de heer H. Sengers gehuldigd omdat hij een kwart eeuw in dienst /an de firma is. Mijne heren, Naar aanleiding van het gestelde in uw artikel „Sta in de weg" betreffende het kruispunt Mr. Jan Gerritz- laan-Planetenlaan-Van Nes straat moge ik het volgende opmerken. Het wachthuisje beneemt in geen geval het uitzicht, terwijl de bushalte niet pal op de hoek van de kruising ligt maar ruim boven de wettelijke voorschriften. J. J. JURRISSEN directeur NZHVM Naschrift: Dat wacht huisje en bus, plus beplan ting van de hoek, het uitzicht niét benemen is moeilijk vol te houden, want dat kan iedereen constateren. Of er wettelijke voorschriften zijn overtreden is niet de kwes tie. Het gaat niet om de let ter, maar om de praktijk. En Toen mevrouw De Jong van de Voorweg 21 in Heem stede in oktober van het vorig jaar twee cyclamen aan de deur kocht voor 2.50 had zij niet kunnen denken, dat een van deze planten nog eens een bijzonderheid zou worden. Zij gaf ze name lijk net als iedere andere plant geregeld water en soms een beetje kunstmest. Een van de twee verlepte al spoedig en stierf. De tweede plant verlepte eerst ook, daarna verloor zij al haar bloemen, maar het blad bleef fris en groen. Mevrouw De Jong gooide daarom de plant niet weg, maar liet haar ge woon in de vensterbank staan. In april was ze zich zelf daar al dankbaar voor, want de cyclaam, een plant, die alleen maar des winters bloeit, kreeg weer knoppen en de mooiste bloemen. Op het ogenblik heeft de plant 7 rode bloemen en ongeveer dertig knoppen. De kenners staan voor een raadsel, maar mevrouw De Jong trekt zich daar bitter weinig van aan. Vooral niet wanneer zij in Heemstede in de achterka mer van haar woning naar haar „wonder"-cyclaam kijkt, die staat te pronken in de vensterbank. deze praktijk is ter plaatse gevaarlijk, wat niet alleen door ongevallen bewezen is doch iedereen duidelijk moet zijn, die de moeite neemt de situatie te bekijken. De politie in Bloemendaal maakt de Bloemendaalse in gezetenen nogmaals attent op de volgende, deels gewij zigde, telefoonnuumers. Po litiebureau Overveen 61150 of 61151; Alarm 61500; Post Aerdenhout 26103; Post Vo gelenzang K 2502 353; Strandpost 50055. In geval van ongelukken of bij brand kan men dus van de hierboven genoemde nummers gebruik maken. lemaal zelf aan, maar nu kan ik wel naar buiten zitten kijken, maar verder heb ik niets". De enige afleiding is voor de heer Wildschut de televi sie. Daar is hij dol op en hij slaat dan ook geen enkel pro gramma over. Gelukkig zijn zijn ogen nog best en alleen het gehoor is niet meer wat het geweest is. Daarom be antwoordt zijn dochter, me juffrouw N. Wildschut, bijna al onze vragen. Opa zit maar wat te luisteren en het mees te gaat langs hem heen. Toch denkt de heer Wild schut niet zo veel aan vroe ger, want toen wij hem vroe gen of hij wel eens iets leuks in zijn leven had meegemaakt zei hij niets en keek hij stil voor zich uit. Hij wist het niet. Zijn dochter antwoord de weer voor hem. „Ach, al les ging bij m'n vader altijd zo zijn gangetje". Dan vertelt ze ons hoe de heer en mevrouw Wildschut elkaar hebben leren kennen. Dat was in Zeist, Mevrouw Wildschut die nu al weer een paar jaar dood is was „dame van gezelschap" bij kennissen van de heer Wild schut. Ze ontmoetten elkaar, werden verliefd en trouwden. Bijna 57 jaar heeft het huwe lijk .geduurd en in die tijd werden er vier kinderen ge boren, waarvan een dochter naar Zuid-Afrika emigreerde. We kregen van deze doch ter, die verpleegster is, het verzoek om eens een praatje met haar vader te maken. Èn dat hebben we dus gedaan. De heer Wildschut heeft één grote hobby en dat is het sparen van lucifersmer ken. Hij heeft er nu al bijna dertigduizend. Toen hij veer tien jaar werd is hij met het verzamelen begonnen en sindsdien heeft hij het altijd volgehouden. Hij was ook veertien toen hij schoenma ker werd en dat is hij tot zijn pensioen gebleven. Mejuffrouw Wildschut ver telt daarom ons nog, dat haar vader alles eet als het maar lekker is, dat hij nooit moppert en altijd een goed humeur heeft. En vooral op zijn verjaardag, op 14 juli dus, zal de heer Wildschut best in zijn nopjes zijn. Voor het zesde achtereen volgende jaar zal Montagnes Jeugdvariété gedurende de zomervakantie van de school jeugd duizenden kinderen uit Haarlem en wijde omgeving weer enkele bijzonder ple zierige uren gaan bezorgen en wel des morgens in het Rembrandttheater aan de Grote Markt in Haarlem, waar Montagne met zijn medewerkers van maandag 14 juli af steeds te vinden zal zijn. De eerste week van Montagne's optreden zal bo vendien nog een extra at tractie krijgen want dan treden als gasten de jeug dige „Butterfly's" op, twee jongens, die al enkele platen hebben gemaakt waarvan er inmiddels vele duizenden verkocht zijn. Die platen zullen ook in 't Rembrandt theater aanwezig zijn en wel als prijzen voor een spannen de voetbalwedstrijd in het theater onder leiding van Oom Trux. Verder werken aan dit programma mee: de accordeonist Wim Bos, de clowns Rixo en Partner, de jongleur Jerry Miller en Truxini Compagny. Na de pauze volgt dan de al ge noemde voetbalwedstrijd en de voorstelling wordt beslo ten met het optreden van Gerry Montagne met zijn poppenkast in een nieuw verhaal getiteld: De zoon van Jan Klaassen. Overigens zijn daarmee de ideeën van Montagne een ras-echte Haarlemmer niet uitgeput, want geduren de de tweede week van zijn optreden verschijnen er op het toneel van het Rem brandttheater zes pony- paardjes, die zullen rond huppelen in een speciaal voor Montagne aangelegde piste. Op straat gevallen Een tienjarig meisje in Zandvoort is donderdagmiddag op de slecht bestrate opgang van de Duinweg achter het poli tiebureau gevallen en vrij ernstig gewond het bureau binnengebracht. Daar na herhaalde oproep geen dokter kwam alle artsen bleken afwezig ver bonden de korpschef en inspekteur Dou- ma het meisje, waarna de eerste haar per ambulance naar het Grote Gasthuis in Haarlem bracht. Behalve een vrij ern stige hoofdwond liep zij vermoedelijk een gebroken pols op. B. en W. van Haarlem zijn aldus blijkt uit een voorstel aan de raad met de gemeente Zandvoort tot overeenstem ming gekomen over de gaslevering van Haarlem aan Zandvoort tegen kostprijs. De onderhandelingen met het gemeente bestuur van Bloemendaal zijn nog niet af gesloten. Advertentie B. en W. van Haarlem verzoeken de raad het besluit goed te keuren om voor het aanbrengen van een drainering ten be hoeve van het complex van 181 woningen aan de Hannie Schaftstraat aan de r.k. wo ningbouwvereniging „St. Bavo-Oost" een voorschot te verlenen van 13.958--. De coöperatieve woningbouwvereniging „Eigen Woning", krijgt indien de raad akkoord gaat met het voorstel van B. en W. 8200,— voor het verfwerk aan het complex van 31 woningen, gelegen aan de Eikenstraat en de Esdoornstaat. Voorts stellen B. en W. de raad voor om voor de som van in totaal 7500,— voor de gemeente énkele percelen grond aan de Lombardsteeg en de Lange Begijnestraat aan te kopen. AANTAL INBRAKEN NAM TOE In het jaarverslag 1957 van de gemeente politie Haarlem wordt meegedeeld, dat het aantal misdrijven toegenomen is. Hoewel handelingen, door een grote groep mensen afzonderlijk of in kleiner verband ge pleegd, zich nimmer tot een enkele oor zaak of motief laten herleiden, blijkt de maatschappelijke welstandsgraad van de bevolking steeds een vrij nauwkeurige ba rometer voor het klimaat van de crimina liteit. De beperkingen op het gebied van de consumptie en besteding, de als gevolg daarvan optredende ongunstige tendenzen op de arbeidsmarkt en de vermindering van de algemene welstand .waardoor het jaar 1957 zich kenmerkte, kwamen bij het aantal misdrijven tot uiting. Het aantal ter kennis gekomen inbraken liep op van 82 naar 103; vooral in de tweede helft van 1957 werden enkele belangrijke inbraken gepleegd. Er werden 262 (in 1956 184) per sonen in verzekering gesteld. Het jaar toonde een vermeerdering van de jeugdcriminaliteit. Verscheidene groe pen van jeugdige inbrekers en winkeldie ven (dieveggen) werden aangehouden. Van 150 minderjarigen werd de opsporing ge vraagd; allen konden terecht worden ge meld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9