Perez Favorita DE BOODE rieven aan de redactie Morgenochtend 8 uur Voordelig 7 Mgr. Huibers las boodschap van de Paus voor Wij gaan opruimen tegen KNOEI-prijzen De heer P. H. Craandijk negentig jaar Huldiging van dr. Nolte door oud-leerlingen en ouders „Dutch Swing college bancT speelt vrijdagavond Haarlemmer, verdacht van insluipingen, in arrest School-zwemwedstrijden in Heemstede Examens W. Mensink nam afscheid als raadslid Herdenkingsbijeenkomst Hendrick Goltzius Vaardigheidsoroeven voor scholieren Uitslagen competitie bedrijfsvoetbal in Haarlem Vaststelling definitieve uniform politie Haarlemse gymnasiasten op bezoek in Munster Montagne's jeugdvariété in Rembrandt UIT STAD EN STREEK een pers kopen? *t Kan nü, want I*erez ruimt op. Prijzen? Lager dan ooit, lager dan U dankt! Wacht niet te lang, U is niet de enige die dit leest. Bloemendaal neemt grond van N.Z.H. over Broers mishandelden automobilisten MAANDAG 14 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT sLÏV-, v.. mmSmma mm Op een drietal plaatsen in Haarlem zijn openbare speelplaatsen voor de jeugd ingerichtOnaantrekkelijke open ruimten werden, na een grondige reor ganisatie, in fraaie doelmatige speel- gélegenheden veranderd, waar de oudere jeugd, maar ook. die van „drie turven hoog", zich naar hartelust aan sport en spel kan wijden. Deze drie speelplaatsen zijn gelegen aan 't Leid- seplein, het Pretoriaplein in Haarlem- Noord en aan de Hendrik Roozenlaan in het Ramplaankwartier. De foto toont het hernieuwde Leidseplein, dat zater- terdag voor de jeugd werd opengesteld. Lour desj eest te Nijmegen Te Nijmegen is een Mariacongres ge houden ter gelegenheid van het eeuwfeest van de verschijningen van Maria aan Ber- nadette Soubirous te Lourdes. Zaterdag werd een academische zitting gehouden, tijdens welke prof. dr. E. C. F. A. Schille- beekx O.P. sprak over ,.De Maria-gestalte in het christelijk belijden", prof. dr- H. M. M. Fortman over Psychologische notities bij de Mariaverering" en mgr. dr. B. Al trink een toespraak hield over de moeder Maria. De dag werd besloten met een op voering in het Goffertstadion van Jan Naa.vkens' massaspel „Het herwonnen pa radijs". Zaterdagnacht en zondagmorgen waren er religieuze plechtigheden. De plechtige Mis in het Kelkensbosch werd onder an dere bijgewoond door de Chinese kardinaal Thomas Tien. mgr. dr. B. J. Alfrink. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, mgr. W. Mutsaers. bisschop van 's-Hertogen- bosch, mgr. W- M. Bekkers, bisschop coadjutor van 's-Hertogenbosch, mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, mgr. J. A. van Dodewaard, bisschop-coadjutor van Haarlem. Na de mis werd Maria-omdracht ge houden. een reeds uit de 13de eeuw stam mend gebruik in Nijmegen, waarbij het kleine beeldje van Maria van Nijmegen in optocht door de stad wordt gedragen. De slotrede werd uitgesproken door mgr. J. P. Huibers, die een boodschap van de Paus voorlas. Advertentie ZOMERSTOFFEN, 90 br. v.a89 et- BONTE ROKSTOF, 90 br. v.a129 ct Bedrukte „RAFFIA" TISSU „MENKO" stof in fantastische kleuren 5.75-4.50 NU 298 ct- „JOKARI" TISSU „MENKO", kreukvrij NU 198 ct RIJKSSTRAATWEG 88 - b« de Knippcrboller (Verkort weergegeven) Gebrek De kruising van de Leidse vaartweg met de Randweg, dus bij de nieuwe brug, is gebrekkig. Op dit punt n.l. snijdt het verkeer van de randweg (voor- rangsweg) de Leidsevaartweg (voorrangs- weg tot daaraantoe) dus volkomen af, zo dra deze nieuwe weg drukker bereden zal worden, zodat m.i. in de toekomst dezelfde opstoppingen zullen ontstaan als eerder op de Zandvoortselaan. Volgens mijn beschei den en niet deskundige mening had dit voorkomen kunnen worden door de brug enkele meters hoger te projecteren en de Leidsevaartweg normaal rechtdoor te doen aansluiten op het Heemsteedse deel, een mooie weg zonder obstakels. Doordat de Leidsevaartweg onder de ''.rug zou doorgaan, zou èn het verkeer ^oord-Zuid v.v. en Oost-West v.v. zonder onderbreking kunnen doorstromen. Wat men nu heeft gewrocht is een kat ■net een hoge rug, welke nog is misvormd doordat men hem met geweld tegen de brugdekrand heeft gekwakt, dit dan door gebrek aan ruimte voor de westelijke op- en afrit, in één woord: een abominabele mislukking midden op een verkeersader. De schoonheidscommissie, zo hij ingescha ald ware, had hier een prima stuk werk bunnen doen, want het oog wil ook wat, alhoewel in dit geval van ondergeschikt belang. J. DE GRAAFF. (Naschrift: het motief voor deze gebrek kige manier van wegenbouw was: tekort aan financiële middelen. De dooddoener voor: gebrek aan werkelijkheidszin Red.) Morgen, dinsdag 15 juli, hoopt de heer P. Craandijk, oud-directeur van de Haar- lemsche Hypotheekbank thans n.v. de Haarlemse Bank voor Hypothecaire Fi nanciering geheten zijn negentigste ver jaardag te vieren. Vooral de ouderen in het Haarlemse za kenleven zullen zich hem herinneren als een voortreffelijk administrateur en vak man op het gebied van het hyptoheekwe- zen in de tijd dat hij tussen 1903 en 1935 di recteur was van de Haarlemsche Hypo theekbank. Aanvankelijk opgeleid voor het nota riaat was hij op verscheidene Haarlem se kantoren als kand'daat-notnris werk zaam trad de heer Craandijk op 1 april 1893 als chef-de-bureau bij de Haarlemse Hypotheekbank in dienst. Vier jaar later volgde zijn benoeming tot adjunct-direc teur en op 17 november 1903 werd de heer Craandijk tot directeur benoemd. Met in gang van 1 januari 1935 werd hem eervol ontslag als directeur verleend. Bij zijn af scheid kwam duidelijk tot uiting hoeveel vrienden hij zich in de loop der jaren had verworven. De heer Craandijk maakte vele jaren deel uit van het bestuur van „Weten en Werken". Ook was hij een lange reeks van jaren regent van het Zuiderhofje te Haar lem. Tengevolge van een ongeval is de heer Craandijk sinds twee jaar bedlege rig. Zaterdagmiddag is de rectrix van het r.k. Lyceum voor Meisjes Sancta Maria te Haarlem, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, in de kring van ouders en oud-leerlingen bij haar afscheid van de school in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann in Haarlem hartelijk gehuldigd. Mejuffrouw dr. Nolte is ruim drie-en-twintig jaar, waarvan de laatste jaren als rectrix, aan de school verbonden geweest. De huldiging geschiedde tijdens een re ceptie, die behalve door de ouders en oud leerlingen ook werd bezocht door de rec tor van het Triniteitslyceum, dr. M. van Straaten E. S. A. en door de rector van het Mendelcollege, dr. V. Hutjens. Als eerste spreker vertolkte dr. B. M. M. Delemarre gevoelens van dankbaar heid ten opzichte van mejuffrouw Nolte. Voorts spraken mevrouw P. Barnink- Meyer, die zelf oud-leerlinge is van de eerste middelbare meisjesschool in Ne derland, waaraan mejuffrouw Nolte als docente verbonden was geweest, de heer J. C. P. van Schendelen, die de nooit ver flauwende ijver, vastberadenheid en even wichtigheid van de scheidende rectrix me moreerde. Namens de vereniging van oud-leerlin gen voerde mevrouw Warnaars-Goossens het woord, die herinnerde aan de actuele geschiedenislessen, die dr. Nolte in de oorlogsjaren gaf, aan haar reis naar Is rael, aan het 25-jarig bestaan van de school en aan de oprichting van de oud- leerlingenvéreniging waarvan dr. Nolte ere-voorzitster is. Voorts spraken nog de heer Ch. J. de Vilder, mevrouw P. Defoer- Bongaerts en de heer A. M. H. Bergé. Al le spreeksters en sprekers boden de schei dende rectrix cadeaus en bloemen aan. Mejuffrouw Nolte sprak tenslotte tot al le aanwezigen een dankwoord. Zij merkte op, dat haar dank niet alleen de prachti ge geschenken gold. Nu zij na enige moei lijke maanden afscheid neemt, was zij heel dankbaar voor de feestelijke middag, waaruit gebleken was, dat zovelen haar een goed hart toedragen. Voorts dankte zij de ouders voor het geschonken vertrou wen. Het wel en wee van de school zal haar ook in de toekomst zeker niet onver schillig blijven. Na het officiële gedeelte van deze recep tie moest mejuffrouw dr. Nolte honderden handen drukken van diegenen, die met een persoonlijk woord afscheid van haar wil den nemen. Na de regenbui van zaterdagavond om streeks zeven uur bleef het weer nog enige tijd dreigen. Daarom werd besloten het jazzconcert, dat die avond in het Open luchttheater te Bloemendaal gegeven zou worden, af te gelasten. Als nieuwe datum voor het concert werd gekozen vrijdag 18 juli. Op verzoek van de Haarlemse politie is een vierentwintigjarige Haarlemmer, die in het Huis van Bewaring te Zutphen gede tineerd was, verdacht van het plegen van inbraken, naar Haarlem overgebracht, omdat vermoed wordt, dat hij bij twee in sluipingen betrokken is geweest. De buit was beide keren een fototoestel. Ook wordt hij verdacht van joy-riding in Haarlem ge pleegd. De Heemsteedse zwem- en poloclub HPC heeft zaterdagmiddag in de zwemvijver Groenendaal in Heemstede de jaarlijkse schoolzwemwedstrij den gehouden. Een talrijke jeugd heeft daarbij op een enthousiaste wijze slag geleverd om de prijzen en dit jaar was het de Crayenesterschooi die beslag op de wisselbeker legde. Door de heer A. J. Verspoor werden na afloop van de wed strijden de prijzen uitgereikt. De voornaamste uitslagen zijn: 25 meter schoolslag meisjes l.o. van 10 tot 11 jaar: 1. J. Koning (Crayenestersch.) 21.4 sec.; 2 1. Keizer (Nic. Beetssch.) 21.7 sec.; 3. I. Prince (Nee. Beetssch.) 22.3 sec. Meisjes van 12 jaar en ouder: 1. C. Oosterdijk (Bronsteesch.) 21.6 sec seler (Dreefsch.) 22.7 sec. Jongens 10 en 11 jaar 2. I. Muusze (Crayenestersch.) 22.2 sec.; 3. P. Ru 1. J. Rijpkema (Crayenestersch.) 23.5 sec.: 2. H v. d. Berg (Nic. Beetssch.) 23.6 sec.; 3. P. Nieu wendijk (Crayenestersch.) 23.7 sec. Jongens 12 jaar en ouder: 1. R. Abma (Crayenestersch.) 20.1 sec.: 2. T. Geuzen broek (Bosch en Hovensch.) 21.6 sec.: 3. H. Heemskerk (Sparreboschsch.) 22 sec. 25 meter schoolslag meisjes u.l.o. tot en met 14 jaar: 1. G. Poen (Bronsteesch.) 19.5 sec.; 2. R Nieuwstad (Bronsteesch.) 20.9 sec.; 3. M. Wes maas (Gerrit Bargersch.) 21.6 sec. Jongens u.l.o tot en met 14 jaar: 1. R. Bunck 18.6 sec.; 2. K v. d. Berge 19.5 sec.; 3. A. Verjaal 20.8 sec. (allen Bronsteesch.). Jongens u.l.o. 16 jaar en ouder; 1 J. Poen 17.9 sec.: 2. R. Kabel (Bronsteesch.) 17.' sec.; 3. C. Brouwer (Gerrit Bargersch.) 18 sec. 25 meter vrije slag meisjes l.o. 10 en 11 jaar; 1 1. Koning (Crayenestersch.) 20.9 sec.; 2. D. Velt huis (Crayenestersch.) 22.2 sec.; 3. M. de Jong Voorwegsch.) 22.8 sec. Meisjes 12 jaar en ouder 1 O. Oosterdijk 20.7 sec.; 2. M. de Weerd (Spar resch.) 21.2 sèc.; 3. T. Meeuwse (Dreefsch.) 21. sec. Jongens 10 en 11 jaar: 1. T. ten Hark (Bosch en Hovensch.) 18.8 sec.; 2. T. dc Graaf (Dreefsch.) 20 sec.: 3. P. Nieuwendijk (Crayenestersch.) 20 sec. Jongens l.o. 12 jaar en ouder: 1. H. Tjassens Keizer (Bosch en Hovensch.) 17 sec.: 2. R. Abma (Crayenestersch.) 17.9 sec.; 3. F. Stigter (Bosch en Hovensch.) 19 sec. 25 meter vrije slag meisjes u.l.o. tot en met 14 jaar: 1 G. Poen (Bronsteesch.) 17 sec.; 2. K. Bek boy (Bronsteesch.) 17.3 sec.: 3. R. Nieuwstad (Bronsteesch.) 18 sec. Jongens u.l.o. tot en met 14 jaar: 1. T. Brouwer (Bronsteesch.) 14.6 sec.; 2. R Bunck (Bronsteesch.) 14.9 sec.; 3. K. v. d. Berge iBronsteesch.) 16.4 sec. Meisjes u.l.o. 15 jaar en ouder: 1. M. v. d. Hoeven (Bronsteesch.) 15.4 sec. 2. L. Blei (Bronsteesch.) 16.4 sec.; 3. A. Slim (Gerrit Bargersch.) 18.4 sec. Jongens u.l.o. 15 jaa en ouder: 1. R. Kabel (Bronsteesch.) 13.5 sec.; 2 J. Poen (Bronsteesch.) 14.2 sec.; 3. C. Brouwer (Gerrit Bargersch.) 15.8 sec. 5x25 meter vrije slag estafette: meisjes l.o.: 1 Dreefsch. 1 min. 54.6 sec.: 2. Bos en Hovensch 2 min. 0.3 sec.; 3. Crayenestersch. 2 min. 0.5 sec Jongens l.o.: 1. Bos en Hovensch. 1 min. 39.7 sec. Crayenestersch. 1 min. 43.5 sec.: 3. Dreefsch. min. 52.3 sec. 5x25 meter estafette vrije slag u.l.o.: 1. Bron steesch. meisjes 1 min. 24.6 sec:: 2. G. Bargersch meisjes 2 min. 1.9 sec. Jongens: 1. Bronsteesch 1 min. 21.6 sec. Eindstand puntentelling: 1. Crayenestersch. 42 pnt.; 2. Bos on Hovensch. en Dreefsch. ieder 29 pnt.; 4. Nic. Beetssch. 11 pnt.; 5. Sparresch. 7 pnt. 6. Voorwegsch. 2 pnt. Advertentie N'Ijmegcn. Doctoraalexamen geneeskunde deel I: W. Th. Evers, Arnhem; H. O. Th. Finken- sieper, Uees-iMijmegen; w. A. van Haaren, Roermond; A. van der Linden, Hengelo en J. A. Ranimeloo, Axel. Semi-artsexamen: Th. K. A. B. Eskens, Nijmegen. Leiden. Kandidaatsexamen geneeskunde II: Mej. A. G. Dekker, Den Haag (cum laude); Mej. Th. Planten. Den Haag; A. J. Drewes, Leiden; C. P. J. Ie Nobel, Den Haag; P. J. de Rijk, Voorburg; J. S. Stelling, Rotterdam; Tan Ping Lam, Leiden; H. T. F. Landman, Roer mond. Doctoraalexamen geneeskunde II: J. J. Blok, Leiden; H. E. Bok, Meppel; J. Th. M. v. d. Bosch, Den Haag; J. A. Businger, Den Haag: L. Bussemaker, Utrecht; R. L. Leving (USA); R. L. Shriro (USA). Semi-artsexamen; J. Benne- broek Gravenhorst, Haarlem; J. M. M. Hunt- jens, Den Haag; B. O. de Vries, Voorburg. Arts examen: C. de Hoog, Den Haag: A. S. M. Jacobs, Breda; B. Pollock (USA); J. S. Wojcik (USA). Gepromoveerd lot doctor in de rechtsgeleerd heid op proefschrift getiteld „Hoofdlijnen dei- industriële organisatieleer", de heer R. van Maanen, geboren te Martinez (Argentinië) en thans wonende te Breda. Gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Studie van de phosphatasen in het baarmoeder slijmvlies van de mens", de heer L. J. Jasz- mann, geboren te Magyarboly (Hongarije) en thans wonende te Ede. Gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift getiteld Verzuimgeneigdheid bij dienstplichtige mili tairen in vredestijd", de heer J. A. C. de Kock van Leeuwen, geboren te Bandung en thans wonende te Oegstgeest. De promotie geschiedde cum laude. Doctoraalexamen rechten: w. F. van Solinge, Den Haag; R. R. Rochat, Blaricum; P. C. Teriet, Warnsveld: A. M. de Geus, Rijswijk. Kandidaatsexamen sociologie: Mej. J. J. Hal- bertsma. Huis ter Heide: H. A. Becker, Den Haag. Doctoraalexamen sociologie: Mej. H. B Rozemond, Leiden. Doctoraalexamen psvcholo- gie: Mej. G. Kuipers, Leiden: A. H. Boon van Ostade. Leiden; J. F. J. Kuypers, Den Haag; E. E. Ch. I. Roskam, Den Haag (cum laude). ROTTERDAM. Nederlandse Economische Hogeschool. Kandidaatsexamen: mevr. B. M. K. Backer—Lindemans, Rotterdam; H. F. M. Sprock, Voorburg; J. A. A. Sweere, Nootdorp; H. J. W. Eekhoudt, Rotterdam. Doctoraalexa men: W. P. Susijn, Den Haag; W. A. Winkel, Rotterdam; N. Gerzee, Rotterdam; G. J. Kroese. Rotterdam; A. Spaan, Rotterdam: mej. G. W. Scheffer, Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen de heer A. D. J. Brantenaar. Rotterdam, op proefschrift ge titeld „Oost-Afrika, enige aspecten van de ont wikkeling van een tropisch gebied met bijzon dere verwijzing naar de factor transport", en de heer H. W. J. Bosman, Tilburg (met lof) op proefschrift „De wet toezicht credietwezen". NIJMEGEN. Kandidaatsexamen sociale we tenschappen: mej. M. M. L. Nieste, Nijmegen: H. J. Thcunisscn. Grevenbichl. Doctoraal examen sociale wetenschappen: A. A. M. Rij- niersc, Amsterdam. Kandidaatsexamen geschie denis: mej. M. A. A. van Veen. Wageningen (cum laude); A. G. M. Th. Pikkemaat. Ulft Kandidaatsexamen Nederlands: C. W. van de Watering en L. P. Beek, beiden te Oosterhout (N.B.) Kandidaatsexamen klassieken: Pater A. K. C. Q. Baerwaldt M.S.F.. Grave; B. C. Beijer, Driel; J. M. Stevaes, Maastricht: J. W. Smit, Alkmaar. Kandidaatsexamen Engels: W. J. M. Bronswaer, Heerlen (cum laude); W. M. P. Kruyssen, Nijmegen; mej. E. C. J. Jansen, Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: mej. J. M. Swinkels, Eindhoven: B. G. M. Hofstee. Nij megen. NIJMEGEN. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: Jan Baptist Stalpaert van de Wiele, advokaat, priester en zielzorger 15791630", pater B. A. Mensink te Apeldoorn. WAGENINGEN. Ir. A. R. B. Beemster is te Wageningen gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde na verdediging van een proef schrift met stellingen getiteld „Transport van een X-virus in de aardappel (solamum tubero sum 1) bij primaire infectie". UTRECHT. De Egyptische dierenarts Ahe- med Roushdv is gepromoveerd tot doctor in de diergeneeskunde op een proefschrift over het gebruik van waterstofperoxide als conserveer middel voor melk. Advertentie (op veler verzoek) kunt U reeds Uw keuze doen uit onze serie sterk in prijs verlaagde over hemden. dassen etc. o.a. DASSEN, vanaf 1-98 FABLO SHIRTS, vanaf 9.90 Exclusieve Herenmodes (J. Dijkxhoorn) KONINGSTRAAT 7 t-o. Stadhuis De federatie van de Partij van de Ar beid vergaderde zaterdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe mendaal op een wijze, welke sterk afweek van de normale gang van zaken op een politieke bijeenkomst. Er kwam namelijk geen agenda aan te pas, hetgeen de aan wezigen gelet op de meer zomerse tempe ratuur in de zaal allerminst betreurd zul len hebben. Wel heerste er een sfeer van vriendschap en hartelijkheid, welke wel dadig aandeed. Deze concentreerde zich in de eerste plaats op de persoon van de heer W. Mensink, die naar aanleiding van zijn recente verkiezing tot lid van Gede puteerde Staten van Noordholland afscheid nam als lid van de Haarlemse gemeente raad. De raadsfractie van de P.v.d.A. was zo goed als voltallig aanwezig, verschei dene leden waren vergezeld van hun echt genoten. Nadat de heer J. Willemse als voorzitter van de federatie de aanwezigen had ver welkomd, werd de heer Mensink toege sproken door de fractievoorzitter, de heer E. F. Albrecht. Deze had veel waardering voor de wijze, waarop de heer Mensink zijn taak als raadslid had opgevat. Reeds direct na zijn benoeming in de Haarlemse raad voelde de heer Mensink zich er thuis en mengde hij zich met kennis van zaken in de discussie, aldus de heer Albrecht, die de heer Mensink voor diens werk in het belang van gemeente en inwoners har telijk dankte en hem als stoffelijk blijk van deze erkentelijkheid een fototoestel overhandigde. De heer Mensink zei dat hij met ge mengde gevoelens zijn nieuwe functie had aanvaard. Aan de ene kant trok het nieuwe werk hom aan, aan de andere kant echter voelde hij het neerleggen van het lidmaatschap van de raad en van het secretariaat van de P.v.d.A. als een ver lies door het losser worden van het contact met de vrienden in raadsfractie en partij bestuur. Vriendelijke woorden ten afscheid wer den verder nog gesproken tot het oud raadslid. de heer G. Blokdijk, die met het oog op zijn leeftijd (67) zich niet meer be noembaar had gesteld. Hij ontving een boekwerk als herinnering aan zijn lidmaat schap van de Haarlemse raad. Tenslotte werd de heer Albrecht gecomplimenteerd met zijn herstel en zijn rentree in de raad na een langdurige ziekte. Geruime tijd bleef men hierna nog gezellig bijeen. B. en W. van Haarlem hebben een her- 1 en k< n ®sbi j éenvoorbereid ter ge legenheid van het feit, dat de graveur en schilder ifèndrJr-!,- Goltzius vierhoo>-i<-u'd jaar geleden geboren werd, op zaterdag '9 juli om haUdrip in het stadhuis. Prof. dr. J. Q. van Regteren Altena zal een her denkingsrede uitspreken. In aansluiting op de bijeenkomst wordt een samenkomst gehouden in Teylermuseum aan het Spaar- ne, waar directeuren van Teyler Stichting een tentoonstelling hebben ingericht on der de titel „Goltzius als tekenaar." Leerlingen van de hoogste klas der Haarlemse lagere scholen zijn in de gele genheid gesteld de vaardigheidsproeven (hardlopen, vèrspringen, kastiebalwerpen handbalwerpen en vier zaaloefeningen) af te leggen. Drieënzestig scholen hadden in geschreven (zeven en twintig openbare lagere., vijf openbare ulo. dertig bijzondere lagere en één bijzonder b.l.o.scholen) met een totaal van 1205 jongens en 1141 meis- jes.Eén school moest zich helaas terug trekken. 138 jongens en 147 meisjes lieten geheel of gedeeltelijk verstek gaan. Op het door B en W beschikbaar gestel de sportterrein aan de Kleverlaan en in acht gymnastieklokalen hebben de deel nemende kinderen hun beste beentje voor gezet om een zo goed mogelijk resultaat te behalen. Van de volledig geëxamineerde 1067 jongens en 945 meisjes werd de eerste graad behaald door 121 jongens en 58 meisjes; de tweede graad door 457 jongens en 418 meisjes; de derde graad door 373 jongens en 395 meisjes. Geen diploma kon worden verstrekt aan 120 jongens en 74 meisjes. De organisatie berustte bij de afdeling Haarlem en omstreken van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Li chamelijke Opvoeding in Nederland en de jury werd gevormd door vakonderwijzers en leerlingen van de Rijkskweekschool. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de bedrijfsvoetbalcompetitie luiden: Afd. A: VVVI—SVOWI 4—0. OVN—DDSI 1—3. Afd. B: VESGoby 23, Heeremans DDS 2 1—3. Afd. C: Nebima 2—Hilco 1—0, Vriebo—VVV 2 4—3, Hilco—HSM 1—4. Het programma voor de komende week luidt: Maandag 14 juli; SVOW 2Tram vogels. Dinsdag 15 juli: VVV IOVN. Woensdag 16 juli: GIH 2Nebima 2. Don derdag 17 juli Hilco—HAC. Vrijdag 18 juli: VES—Wilbert. Zaterdag 19 juli: Nebima I OCS en HeeremansGoby. Bij ministeriële beschikking is ingesteld een commissie met de taak de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie van advies te dienen over de vaststelling van een definitief uniform voor de gemeente politie. Tot lid en voorzitter van de com missie is benoemd mr. O. P. F. M. Crcmers, burgemeester van Haarlem. De laatste week van het cursusjaar '57- '58 heeft de vijfde klas van de gymnasium afdeling van het Haarlemse Lorentzlyceum een studiereis naar Munster in Westfalen gemaakt, waar in de nieuwe moderne jeugdherberg werd gelogeerd. De bedoeling was de leerlingen tijdens een „werkweek" kennis te doen maken met verschillende aspecten van het oude cultuurland Mun ster. Er werd een rondleiding door de stad gemaakt met bezoeken aan de „Friedens- saal", de zaal waar in 1648 de vrede ge sloten werd, die onder meer een einde maakte aan de tachtigjarige oorlog, het| Krameramtshaus, waar de toenmalige Hol landse delegatie logeerde, de dom en het barokslot van Schlaun, dat thans als uni versiteit dient. Een combinatie van natuur en cultuur gaf de fietstocht, die naar de „Wasserburg" Hülshoff en het „Rüschhaus" werd onder nomen, de woonplaats van de bekende, dichteres uit de vorige eeuw Annette von Droste-Hülshoff. Een voettocht door het Teutoburgerwald met als hoogtepunt het bijwonen van een opvoering in het open luchttheater van Tecklenburg, een typisch stadje met vele oude vakwerkhuizen, gaf de deelnemers een eerste contact met het Duitse heuvelland. Belangrijker nog dan deze aspecten van de Duitse natuur en cultuur was evenwel de samenwerking met het Ratsgymnasium te Munster, dat op uit nemende wijze de zorg voor de verschil lende excursies op zich had genomen. Van de eerste dag af waren de leerlingen van de „Unterprima" met hun klasseleraar dr. Dikow bij alles betrokken. De Haarlemse leerlingen werden thuis bij hen uitgeno digd en maakten lessen mee op het Rats gymnasium van rector Mattonet. Tenslotte brachten de Haarlemse gymnasiasten nog bezoeken aan de bibliotheek van dr. Thie- kotter met haar afdeling van magnetofoon- banden voor blinden, aan het stadsarchief, waar de rol, die de Wederdopers gespeeld hebben, werd nagegaan, aan de Volkskund- liche Kommission met haar activiteiten op het gebied van dialect en gebruiken van het Westfaalse land. In vraaggesprekken moesten de leerlingen de feitelijke gegevens verzamelen, die daarna tot een verslag werden uitgewerkt, een bezigheid, die niet alleen ten dienste kwam aan hun oefening in de vreemde taal, maar ook belangrijk was voor de menselijke contacten. Tot donderdag 24 juli zal „Montagne's jeugdvariété" iedere ochtend, behalve zon dags, vakantievoorstellingen geven in het Rembrandt-theater in Haarlem. Vanmor gen had de première plaats. Ter ere daar van was het radio-duo „The Butterflies" uitgenodigd. Het werd voor de jeugd een waar feest. De meisjes en jongens uit de zaal werden bij hun optreden zó enthou siast, dat ze met de voeten stampten en luidkeels de bekende liedjes meezongen. De zangwedstrijd, die daarnla volgde en waarbij „The Butterflies" als jury fungeer de, was eveneens een succes. Een twaalf jarig meisje met een lange blonde paarde- staart won het van haar groepje en een Haarlemse jongen, die het lied „Bij ons in de Jordaan" met een écht Amsterdams accent zong werd met luid applaus tot winnaar van de jongens uitgeroepen. Ook bij de andere nummers werd veel gelachen. Vooral om de clown Rixo, die maar niet op kon houden met dwaas te doen en zelfs optrad als zijn nummer allang afgelopen was, iets dat de vreugde van de jeugd nog vermeerderde. Bij het optreden van de „Truxini Company" waren weer de ver-' baasde „aah's en ooh's" te horen, omdat zij het toneel van het Rembrandt-theater in vijf minuten tijd in een grote bloementuin wisten om te toveren. Na de pauze konden de meisjes en jongens en ook de ouders genieten van het optreden van mr. Orient, het papierwonder, Jerry Miller, die de gewaagdste jongleertrucjes vertoonde en van Montagnes oud-Hollandse poppen theater „De zoon van Jan Klaassen". Het geheel was een aardig programma, waaraan voor de kinderen heel wat plezier te beleven valt, vooral op regenachtige vakantie-ochtenden. Advertentie reeds meer don 50 jaar de bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn Hwtlemmtrweg 475 A'iiam - Tel. 86211 Telex 12282 Nieuws in het kort Advertentie Hpf Perzisch Tapijthals Rokin 116 - Amsterdam Rotterdam - Hilversum Den Haag Arnhem Utrecht Van bromfiets gevallen. Zondagavond om zeven uur is een vierjarig meisje uit Amsterdam op het kampeerterrein „De Lakens" in de Kennemerduinen van een bromfiets gevallen. Zij moest met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis in Haarlem worden vervoerd. Auto tegen verkeerspaal. Zondag avond om kwart voor elf is een 41-jarige autobestuurster uit Den Haag bij het om gaan van de hoek Bloemendaalseweg-Mili- tairenweg in Overveen tegen de paal van j een aldaar geplaatst verkeersbord gereden, waardoor haar auto zwaar beschadigd werd. Vermoedelijk was onbekendheid van de weg de oorzaak van het ongeluk. De bestuurster kwam met de schrik vrij, maar I een naast haar zittende Fransman werd dusdanig aan zijn lip gewond, dat deze in het Marinehospitaal in Overveen gehecht moest worden. Beiden konden daarna per trein huiswaarts keren. De auto werd voor onderzoek door de Bloemendaalse politie in beslag genomen. Auto tegen boom. Zaterdagmiddag om kwart over vijf is een zevenendertigjarige autobestuurster uit Hoorn op de Elswouts- laan in Overveen op onverklaarbare wijze tegen een boom gereden. De auto werd daarbij nogal beschadigd en de bestuurster moest met neus- en mondverwonóingen in het Marinehospitaal worden opgenomen. Naar de politie vermoedt, heeft zij te veel rechts gehouden. Gesloten. Galerie Espace in Haarlem zal wegens de vakantie tot eind augustus gesloten zijn. Ontslag. De heer G. J. Bosch in Haar lem heeft ontslag verzocht als onderwijzer aan de Vondelschool in Aerdenhout, daar hij benoemd is tot onderwijzer bij het openbaar uitgebreid lager onderwijs in Haarlem. De gemeenteraad van Bloemen daal wordt voorgesteld het ontslag te verlenen. Geldlening. B. en W. van Bloemen daal stellen de gemeenteraad voor van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten 62.000 te lenen tegen een rente van 4-K percent per jaar en een looptijd van dertig jaar. Het geld wordt gebruikt voor de consolidatie van vlottende schuld. In de donderdagmiddag te houden vergadering zal de gemeenteraad hierover beslissen. Uit zee gered. Zaterdagmorgen om half twaalf is een 64-jarige Duitser uit Brunswijk bij het zwemmen in zee in Bloemendaal aan Zee in moeilijkheden ge raakt. Dit gebeurde ter hoogte van een gezonken garnalenbootje. Een dertigjarige Amsterdammer ging onmiddellijk in zee en wist de drenkeling aan de kant te brengen, waar deze door de politie weer werd bij gebracht. Vermoedelijk was de Duitser in een gevaarlijke mui geraakt. Nadat hij weer enigszins op verhaal was gekomen, werd de drenkeling naar het caravankamp ,,"t Helmgat" gebracht. Wijziging spreekuur. De Haarlemse wethouder van onderwijs, lichamelijke op voeding en sport, jeugdzaken, kunstzaken en vreemdelingenverkeer, de heer D. J. A. Geluk, zal donderdag 17 juli zijn spreekuur om twee uur 's middags houden, inplaats van des morgens om half elf. Voor de politierechter De gemeente Bloemendaal heeft met de N.Z.H.V.M. overeenstemming bereikt over de overneming van de voormalige tram baan HaarlemZandvoort, voor zover deze in de gemeente ligt. De grond wordt voor één gulden overgedragen. Zoals bekend zal op de grond een verkeersweg worden aan gelegd ter ontlasting van het verkeer over de Zandvoorterweg. De gemeenteraad van Bloemendaal wordt voorgesteld tot het overnemen van de grond te besluiten. De Haarlemse politierechter mr. N. Smits heeft vanmorgen een tweeëntwintig- jarige metselaar en zijn achttienjarige broer, een automonteur, wegens mishan deling veroordeeld tot drie weken gevan genisstraf. De officier mr. G. W. F. van der Valk Bouman had een maand geëist. De verdachten konden, terwijl zij in de buurt van de gevangenis te Haarlem in een auto reden, niet spoedig genoeg naar hun zin een voor hen rijdende auto pas- I seren. Na veel geharrewar en geclaxoneer, waarbij de bestuurder van de voorste auto een gebaar naar zijn voorhoofd had gemaakt, hadden de broers de auto langs het trottoir tot stilstand gebracht en waren de beide inzittenden van de andere wagen te lijf gegaan. Deze waren verschenen om het verhaal van schoppen en in het ge- zicht slaan voor de rechter te vertellen. Een hunner had zelfs een bloedende hoofdwond opgelopen. De officier wilde dit naar hij zeide, vlegelachtige optreden van verdachten, dat getuigde van gemis aan besschaving en zelfbeheersing streng gestrafd zien en eiste een maand onvoorwaardelijk. De politierechter maakte er drie weken van.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7