AKU-omzet in het tweede kwartaal gevoelig gedaald Billiton Mij. boekte ondanks grotere omzet lagere winst Panda en de Yo-Yo*jager Deens-Duits-Nederlands kaasoverleg vandaag te Hamburg begonnen Kans op regen neemt toe Wereldnieuws Door lagere belastingen bleef winst echter aan die van het vorige kwartaal gelijk NAAIMACHINES is het zo 2 Schatkistpromessen toegewezen Goede resultaten bij Erdal Het Russisch handels- voorstel aan Amerika Ontslagen bij de Howaldt Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Geen dividend Pangheotan Reorganisatie bij Kwatta Betere orderpositie bij Rubberfabriek-Vredestein Gaat u met vakantie? Minister Rey sprak met drs. E. H. van der Beugel Arbeiders van proefterrein Cape Canaveral staken Liquidatie in Indonesië zwaar verlies Bauzietexploratie en -produktie in stijgende lijn w Aangespoeld lijk thans geïdentificeerd U. Hoe langer hoe trager DINSDAG 15 JULI 1958 Gelet op de aanmerkelijke koersstijging van de aandelen AKU in het eerste half jaar (137-200) moet worden geconstateerd, dat de thans gepubliceerde resultaten over het tweede kwartaal zijn tegengevallen. De omzet is niet alleen in vergelijking met de eerste drie maanden van het lopende jaar, maar ook tegenover de cijfers van het tweede kwartaal 1957 gevoelig terug gegaan, namelijk van ƒ56.8 miljoen, res pectievelijk 55.4 miljoen tot 48.7 mil joen. Wel zijn ook uiteraard de kosten ge daald, maar niet in dezelfde mate, zodat de netto-bedrijfswinst van 7 miljoen in het eerste tot 4.6 miljoen in het tweede kwartaal is gedaald. De malaise in de tex- tielwereld als gevolg van de algemene con junctuurteruggang heeft de AKU dus vrij zwaar getroffen. Doordat aan dividenden en interest meer werd ontvangen, namelijk 0.7 miljoen tegen 0.3 miljoen en diverse baten nog 0.1 miljoen opbrachten, heeft de netto winst voor aftrek van belastingen 5,4 mil joen bedragen tegen 7.3 miljoen in de eerste drie maanden van 1958 en 7 mil joen in het tweede kwartaal van 1957. De fiscus heeft het eind-resultaat in zoverre goedgemaakt dat ditmaal voor belastin gen slechts 1.8 miljoen nodig is tegen 3.7 miljoen in het voorgaande kwartaal en 3.6 miljoen in het tweede kwartaal van 1957. Zo wordt verklaard dat het eind-re sultaat nog aan dat van het eerste kwar taal gelijk is, namelijk ƒ3.6 miljoen. Eerste halfjaar Voor het eerste halfjaar 1958 komt de netto-winst ditmaal op 7.2 miljoen uit, zijnde bijna ƒ1 miljoen meer dan in de eerste helft van 1957 beschikbaar bleef. Bij een teruggaande omzet is het verklaar baar dat de bedrijfskosten niet in dezelfde verhouding dalen, hetgeen dan ook in het tweede kwartaal het geval was. Van onge veer 88 percent zijn ze tot ongeveer 90 per- Het ministerie van Financiën deelt mede. dat van de bedi-agen waarvoor op 14 juli 1958 is ingeschreven op schatkistpromessen, wordt toegewezen: a) een bedrag van 8,4 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, vervallende 16 oktober 1958, tegen een disconto van 2 3/4 percent per jaar; b) een bedrag van 1,8 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van zes maanden, vervallende 16 januari 1959, tegen een disconto van 3 per cent per jaar; c) een bedrag van 4,2 mil joen aan schatkistpromessen met een loop tijd van negen maanden, vervallende 16 april 1959, tegen een disconto van 3 1/4 percent per jaar; d) een bedrag van 77,4 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 16 juli 1959, tegen een disconto van 3 3/8 percent per jaar. De afzet van de Erdal-produkten kan over het algemeen zeer bevredigend wor den genoemd en de invloed van de be stedingsbeperking was nauwelijks merk baar, aldus het jaarverslag over 1957 van de n.v. Maatschappij voor Wasverwerking Erdalfabriek te Amersfoort en Dochter maatschappijen. Het saldo exploitatiereke ning, na aftrek van belastingen, daalde tot 2.068.294 (v.j. 2.171.269). Na voor zieningen resteert een te verdelen winst van 702.304 (v.j. 731.570). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 12 percent op een kapitaal van 2.225.000. De belangen in Indonesië werden ver kocht. België werkte tevredenstellend. De verstreken maanden van 1958 gaven reden tot tevredenheid en zijn aanleiding om het overblijvende deel van het jaar met vertrouwen tegemoet te zien, aldus het verslag. Voorgesteld wordt voor uitbrei dingen een bedrag ad 435.885 te be stemmen. President Eisenhower heeft terughou dend geantwoord op het voorstel van pre mier Kroesjtsjev van 2 juni voor onder handelingen over uitbreiding van de Ame rikaans-Russische handel. De president wijst regeringsingrijpen op dit gebied van de hand, en geeft de Russen de raad zich voor uitbreiding van de handel te wenden tot de particuliere fir-ma's en voor de fi nanciering van zulk een uitbreiding ge bruik te maken van de „normale commer ciële kredietvoorwaarden. De directie van de Howaldt Werke te Kiel heeft medegedeeld dat vandaag 700 personen zullen worden ontslagen. Reeds eerder hebben 300 arbeiders ontslag ge kregen. Als reden voor deze massa-ont slagen werd genoemd gebrek aan repara- tiewerk als gevolg van de algemene eco nomische recessie. De Howaldt Werke zijn staatseigendom. Mexicaanse missie in ons land Aan het hoofd van een industriële missie be staande uit veertien personen (bankiers, indu striëlen en exporteurs) is de minister van Econo mische Zaken van Mexico, de heer Gilberto Loyo, maandagmiddag per KLM-vliegtuig op Schiphol aangekomen, waar hij verwelkomd werd door de staatssecretaris van het ministerie van Economi sche Zaken dr. G. M. J. Veldkamp, door de se cretaris-generaal van dit departement prof. G. Brouwers, door prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, die in april en mei aan het hoofd van een Ne derlandse missie in Mexico heeft vertoefd en voorts door de heer S. Alva Cejudo namens het Mexicaanse gezantschap in Den Haag. Waarschuwing De plaatsvervangende Amerikaanse staatssecre taris voor Economische Zaken W. T. M. Beale heert maandag een waarschuwing laten horen ten aanzien van het voorstel tot subsidiëring van Amerikaanse landbouwexport. in verband met de schade die hierdoor zou kunnen ontstaan voor landbouwlanden als Nederland. Denemarken, Nieuw-Zeeland en Australië. Door Amerikaanse dumping op landbouwgebied, aldus Beale, zouden deze landen wel eens minder geneigd kunnen zijn Amerika te steunen op ander gebied. cent gestegen. Het is wel jammer dat dooi de directies op de kwartaalcijfers geen enkel commentaar wordt gegeven, vooral nu de laatste tijd uit de textielwereld wat betere berichten komen. Men zou willen weten of ook de AKU over het dieptepunt heen is. Het resultaat dat in 1957 met de exploi tatie van het bedrijf in Indonesië door de n.v. theecultuur-maatschappij „Pangheo tan" is behaald, kan volgens het verslag op zich zelf als gunstig worden aangemerkt. Het netto exploitatiesaldo beliep rp 3,54 miljoen (v.j. rp 2,08 miljoen), waaruit rp 1,4 miljoen (rp 888,750) als winstreserve 1957 wordt opgenomen in de balans. De aanvrage voor winsttransfer over 1956 werd niet in behandeling genomen. De winst op produktenzaken beliep 39.185 13.943) en aan interest werd ontvangen 5.573 6.753). Als saldo winst resteert 8.644 29.000 na toevoeging van 31.502 van de rekening reserve diverse belangen), welk bedrag naar nieuwe rekening is over geboekt. Verleden jaar werd een dividend van 6 percent uitgekeerd. De onderneming is onder beheer gesteld. Zoals bekend, zal door het bestuur aan de algemene vergadering worden voorgesteld 25 percent in contacten terug te betalen op het geplaatste aandelenkapitaal.. Met het oog op de voortschrijdende eco nomische integratie in West-Europa is het streven der n.v. chocolade- en cacaofa briek Kwatta, naar de directie mededeelt er welbewust op gericht om efficiënte spe cialisatie in haar fabrieken in Nederland en in het buitenland door te voeren. Om binnen afzienbare tijd tot de noodzakelij ke verwezenlijking van haar plannen op dit gebied te komen heeft „Kwatta" onder meer moeten besluiten om in Breda het. werk in enkele afdelingen definitief stil te leggen, hetgeen tot het ontslag van een 50-tal mannelijke arbeiders merendeels ongehuwde in haar fabriek te Breda heeft geleid. In de jaarlijkse algemene vergadering van de n.v. Rubberfabriek Vredestein zijn de jaarstukken met algemene stemmen goedgekeurd. Inzake de voorgestelde sta tutenwijziging kon geen besluit worden ge nomen daar het vereiste quorum niet aan wezig was. Hierover zal worden beslist in een vergadering op 12 augustus a.s. De directie deelde mede dat de afne mers in de afgelopen maanden minder te rughoudend zijn geweest in het aanvullen van hun voorraden, waardoor de n.v. thans weer over een goede orderportefeuil le beschikt. Het personeelsverloop is aan zienlijk afgenomen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 (Van onze correspondent in Bonn) Te Hamburg vindt vandaag overleg plaats tussen vertegenwoordigers van de Westduitse, Deense en Nederlandse minis teries van Landbouw over de prijzen van kaas en voedergranen. Het ligt allereerst in de bedoeling om van de Nederlanders gedaan te krijgen dat de prijs van Neder landse kaas in Duitsland verhoogd zal worden. Enige tijd geleden daalde deze prijs zeer snel, waardoor de Duitse kaze- rijen in moeilijkheden zijn gekomen, zo wel met hun produktie als met hun afzet. Van Duitse zijde zal het plan om de in voer van voedergranen te beperken verde digd worden. Zoals dr. Th. Sonnemann, staatssecretaris van Landbouw te Bonn, dezer dagen heeft verklaard, zal de invoer vooral van voedergerst zorgvuldig aan de Westduitse marktsituatie aangepast worden. De Westduitse landbouw zal door een beperkt aanbod van buitenlandse voedergranen voorlopig en in zoverre dat mogelijk is de overschotten aan eigen voe dingsmiddelen en in het bijzonder aan aardappelen, rogge en magere melk, die men niet meer op de eigen markt kwijt kan, zelf gebruiken. Protest Duitse detaillist Inmiddels heeft de Westduitse detail handel reeds geprotesteerd tegen een mo gelijke Duits-Nederlandse afspraak welke zou resulteren in een Nederlandse toeslag op de kaasexportprijs, waardoor de Neder landse kaas in Duitsland weer duurder zou worden. Te Keulen hebben de detail listenverenigingen meegedeeld dat de en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE De heer Jean Rey, lid van de Europese commissie van de E.E.G. heeft in Den Haag een bespreking gehouden met de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel. Tijdens dit gesprek heeft de heer Van der Beugel het Nederlandse standpunt in zake de vrijhandelszone geformuleerd. De heer Rey maakt een reis langs de hoofd steden van de zes landen van de E.E.G. in verband met het vaststellen van een ge zamenlijk standpunt van de zes landen bij de onderhandelingen met de O.E.E.S. in zake de Vrijhandelszone. Westduitse kaasproduktie slechts zeven percent van de Duitse melkproduktie uit maakt. Men vraagt zich af of de Duitse boeren zelf er niet toe kunnen overgaan hun eigen kaasprijzen te verlagen, waar door zij hun afzet zullen kunnen vergroten in plaats van hun moeilijkheden af te wen den op de consument via een hogere prijs. De detaillisten menen voorts dat het tijd wordt dat de Westduitse consumenten ein delijk eens in het genot zullen komen van redelijke zuivelprijzen, nadat zij zolang belasting hebben moeten betalen om de prijzen van melkprodukten op een gefor ceerd hoog peil te houden. CAPE CANAVERAL (UPI) Maan dagavond om twaalf uur zijn de transport arbeiders op het Amerikaanse proefter rein voor raketten in Cape Canaveral in staking gegaan. Ze eisen betere medische zorg, hcëït een lid van de Vakbond die de' staking heeft uitgeroepen verklaard. De stakers posten aan beide ingangen van de basis, waarop de Amerikaanse lucht macht haar raketten test. Advertentie De geconsolideerde winst der n.v. Billiton Maatschappij en Dochtermaatschappijen bedraagt blijkens het jaarverslag over 1957 5.695.800 (v.j. 7.850.400). De daling wordt vooral veroorzaakt door een vermindering van de dividenden op deelnemingen, waarin de vennootschap een minderheidsbelang heeft, met ongeveer 3.600.000, welke samenhangt met het achterblijven van dividenduitkeringen door de n.v. Gemeenschappelijke Mjjnbouwmaatschappjj Billiton. De resultaten van dochter maatschappijen, waarin Billiton een meerderheidsbelang beeft, waren 1.150.000 hoger dan vorig jaar. Daarentegen vormen de kosten, verbonden aan de uitgifte der obligatielening van 21 miljoen gulden, een extra last voor 1957. De vennootschap in engere zin boekte een winst van 4.583.700 (v.j. 5.104.200), waaruit na reservering zoals reeds gemeld een onveranderd dividend van 20 percent op aandelen eerste en van 15 percent op aandelen tweede rubriek wordt voorgesteld. De dividend-reserve per ultimo 1957 bedraagt 5.387.765. Het geconsolideerd vermogen van het concern daalde van 89.953.000 tot 87.965.000. Dé daling werd ten dele ver oorzaakt doordat voorzieningen zijn ge troffen voor het door dochtermaatschap pijen in Indonesië geïnvesteeerd vermogen, alsmede door koersverlies op beleggingen. Van het geconsolideerd vermogen, met in begrip van de obligatielening van 21 mil joen gulden, ad 109 miljoen gulden komt 31,8 miljoen voor rekening van Nederland (inclusief beleggingen), 3,2 miljoen van En geland, 21 miljoen van Afrika, 8,8 miljoen van Ver. Staten, 33 miljoen van Surina me (waai-van 15 miljoen kapitaal en 18 miljoen leningen), 4,6 miljoen van Canada en 6,6 miljoen van Indonesië. De geconsoli deerde balans toont een vermindering van de reserves van 68.953.400 per ultimo 1956 tot 66.965.500 per ultimo 1957. Indonesië Ook in 1957 was de produktie van tin uit ertsen gewonnen door met Billiton gelieer de maatschappijen niet voldoende om aan de vraag te voldoen, zodat men belangrijke hoeveelheden elders geproduceerd tin moest aankopen. De kwantitatieve omzet overtrof die van het vorige jaar in belang rijke mate. Gedurende het verslagjaar bleef de n.v. Gemeenschappelijke Mijn- WEERRAPPORTEN c ■os Een hogedrukgebied, dat gisteren boven Frankrijk lag, trok naar Duitsland. Onder invloed hiervan nam in ons land de wind af en kwamen opklaringen voor tijdens welke de temperatuur in de afgelopen nacht plaatselijk tot 7 graden daalde. Na het wegtrekken van het hogedrukgebied n ontstond boven Zuid-Frankrijk een on- weersstoring, die zich langzaam naar het noorden uitbreidt. De bijbehorende wol- g kenvelden dreven vanmorgen reeds ons e land binnen. Een andere storing lag van- morgen bij Ierland. Op het vliegveld Shan- ,c u non veroorzaakte deze in de afgelopen ^ina«°ven 24 uur ongeveer 25 mm neerslag. Het weer Vlv- Z.-Limb. zwaar bew. no in ons land komt in de komende 36 uur Helsinki onder invloed van deze storingen, zodat Stockholm enkele regen- of onweersbuien moeten qs1o worden verwacht. Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. z 16 windst. 14 16 13 13 13 14 14 ozo zzw ozo ozo ozo regen zw 20 geheel bew. w 22 zwaar bew. no 19 Kopenhagen onbewolkt wzw 18 Woensdag 16 juli Zon op 4.38 uur, onder 20.53 uur. Maan op 4.35 uur, onder 20.12 uur. Maanstanden 16 juli 23 juli 30 juli 19.33 uur 15.19 uur 17.47 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 16 juli Hoog water 3.11 en 15.41 uur. Laag water 11.12 en 23.40 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers half bew. windst. 18 zwaar bew. zo 20 half bew. zo 19 zwaar bew. o 21 half bew. no 20 zwaar bew. ono 23 zwaar bew. nno 25 onbewolkt windst. 27 onbewolkt z 25 licht bew. windst. 23 zwaar bew. ono 24 licht bew. windst. 24 licht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt windst. 25 windst. 25 ono 28 nw 29 windst. 28 no 31 windst. 28 verand. 30 windst. 35 geheel bew. wzw 28 •SS ge n e-5 0 0 0 0,1 0 0 0 0 10 4 4 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0,1 3 0 0 0 7 0 0 0 0 0 38. De klap met de houten hamer was nogal aangekomen en Panda was er dan ook geruime tijd stil van. Toen hij zich eindelijk duizelend oprichtte, waren kolo nel Pulver en Pat O'Nozel verdwenen. „Oei, mijn hoofd", zuchtte hij, „wie heeft daar zo gemeen op geslagen? En waar zijn Pat en de kolonel gebleven?" Alleen op de laatste vraag vond hij een antwoord, want toen hij duizelend overeind kwam, zag hij de richtingaanwijzer waarop stond: „Naar het beeld Yo Yo. Volg de pijl". „O, o", mompelde hij, „nu zijn ze toch wegge gaan om het beeld Yo Yo te stelen! Dat is niet eerlijk. Ik moet ze achterna!" Maar Pat en de kolonel hadden reeds een flinke voorsprong. Het scherpe speurdersoog van de grote detective ontdekte overal aan wijzingen, zoals bordjes en pijltjes, waar uit hij kon afleiden, in welke richting hij het beeld moest zoeken. „Een meester- speurder weet, hoe hij sporens moet vol gen", riep hij trots. „Kom mee, kolonel!" En op een holletje snelden zij voort door de opkomende duisternis bouwmaatschappij Billiton gezamenlijk eigendom van de Republik Indonesia en Billiton. De uiteindelijke resultaten van de G.M.B. waren over 1957 gunstiger dan die van het voorgaande jaar. Toestemming tot transfer van winsten over de boekjaren 1956 en 1957 was ten tijde van het schrijven van dit verslag nog niet verleend. De vennootschap ontving in de verslagperiode het slotdividend over het boekjaar 1955 van deze vennootschap, als mede interimdividenden over 1956 en 1957, de beide laatste uit de in de Nederlandse valutasfeer behaalde winsten. Het verslag maakt vervolgens melding van het besluit van de regering van de Republik In donesia haar medewerking te onthou den aan een verlenging van de levensduur van de G.M.B., welke op 28 februari 1958 eindigde. Dit had tot gevolg, dat deze ven nootschap in liquidatie is getreden. Thans valt nog niet te zeggen hoeveel de liquidatiewaarde, waarvan 3/8 aan Billiton toekomt, de boekwaarde zal overtreffen. De beëindiging van de G.M.B. zal ten gevolge hebben dat de Billiton maatschap pij na 1 maart 1958 niet meer deel zal heb ben in de winsten, die uit de tinwinning op Billiton voortvloeien. Dit vormt voor de vennootschap uit financieel oogpunt bezien een belangrijk nadeel, doch dit is niet de enige reden waarom zy een verbreking van de samenwerking ten zeerste betreurt. Het is nu byna honderd jaar dat de Vennoot schap de ontginning van de tinertsvoor- komens op het eiland Billiton geleid heeft en de banden die daardoor zijn ontstaan zijn niet alleen van financiële aard. Het jaarverslag vermeldt gunstige ontwikke lingen bij de Nigadoo Mines Ltd. in Canada, de Mbeya Exploitation Cy. in Tanganyika over de bauxietexploraties die de Billiton tomen met de Aluminium Industrie A.G. te Zürich. de Ver- einigte Aluminium Werke A. G. te Bonn en de Olin Mathieson Chemical Corp. te New York verricht. De exploratie in Angola te Por tugal heeft geen resultaat opgeleverd. In Nieuw Guinea zijn bauxietafzettingen gevonden, maar grootte en kwaliteit daarvan zijn niet bekend. Men wil in Suriname intensief gaan exploreren. De Sitem had te kampen met dalende produktie en stijgende kosten. De capaciteit van de erts verwerkingsinstallaties te Bulawayo in Rho desia (Kamatini Tin Mines) is verhoogd van 600 tot '000 ton per dag. De produktie en afzet van de N.V. Billiton te Suriname bereikten een hoogte als nooit tevoren. De N.V. Hollandse Metalurgische Bedrijven behaalde bevredigende resultaten al waren ze minder dan die van vorig jaar. Hetzelfde geldt voor de N.V. Neder lands-Indonesische Bauxiet Expl. Mij op het eiland Buitan. (Voor de beurs zie pagina 6) De identiteit van het zondag op het strand van Wijk aan Zee aangespoelde lijk is thans vastgesteld als zijnde het stof felijk overschot van de negentienjarige mejuffrouw G. D. uit Amsterdam. Deze is op 19 januari bij stormweer van de pier in IJmuiden geslagen. Zij bevond zich toen met haar ouders en verloofde op de pier. Erupties. De vulkaan Sakurajima in Zuid- Japan is zondag driemaal tot uitbars ting gekomen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor; de schade is betrekkelijk gering. Op het zuidelijke eiland Kioesjioe zijn door erupties van de Asom de afgelopen veertien dagen twaalf personen om het leven geko men en 28 gewond geraakt. Men vreest ook spoedig uitbarstingen van de Mea- kan en de Asama-vulkanen. Kerkhof. De Israëlische regering zal een schip huren voor het overbrengen naar Israel van de resten van 20.000 doden, die begraven zijn op het Joodse kerk hof in Tunis. Het kerkhof zal in een plantsoen veranderd worden. Jupiter. Amerikaanse sterrenkundigen te Chicago hebben medegedeeld dat op de planeet Jupiter vulkaanachtige uit barstingen zijn waargenomen. Posten. Hongaarse anti-communistische organisaties in New York hebben mee gedeeld, dat hun leden een week lang zullen posten voor het gebouw van de Russische delegatie bij de UNO in New York. Dit besluit is genomen na het Russische dreigement, dat de Sov jet-Unie zich uit de wereldorganisatie zal terugtrekken indien er nog langer wordt gepost voor het gebouw als de monstratie tegen de executie van Im- re Nagy in Hongarije. De Newyorkse politie zal de posters laten begaan zo lang zij de orde niet verstoren. Scheepsbrand. Op het Noorse zeilschip „Polarbjoern" is maandag, toen het voor de Noorse Westkust voer, brand uitgebroken. Vier personen kwamen om het leven, zes werden gewond. De brand ontstond in de kolenvoorraad. Het schip was op weg van Kopenhagen naar Groenland. Dadelijk na het uit breken van de brand heeft het koers gezet naar de Noorse haven Aalesund, waar de brandweer dinsdagmorgen nog bezig was met de bestrijding van het vuur. Jacht vergaan. Een gehuurd jacht met acht Franse vakantiegangers aan boord is in het kanaal gezonken, alle opvarenden zijn verdronken. Explosie. Zeven mensen zijn ernstig ge wond bij een gasontploffing in de kel der van een groot warenhuis in de Amerikaanse stad Streator in Illi nois. De schade wordt geschat op een miljoen dollar. Est. Engeland heeft een Russisch verzoek afgewezen om uitlevering van de Est- landse zeeman Erich Teayn, die in Schotland politiek asiel heeft gevraagd nadat hij van een Russische vissers boot was ontsnapt. De vlucht van de Est heeft indertijd veel opzien gebaard omdat hij door dertig man van de Rus sische vissersvloot werd achtervolgd tot op de Britse Shetland-eilanden. Poolse visvangst. Een opvarende van een Poolse treiler is maandag tevergeefs bij de Schotse haven Montrose over boord gesprongen om naar een Schot se vissersboot te zwemmen. Het Schot se vaartuig kon hem echter niet op tijd bereiken, doordat het gehinderd werd door de uitstaande netten. De opvaren den van het Poolse schip trokken de vluchteling met bootshaken weer aan boord, waarop het vaartuig snel in zui delijke richting verdween. Dit is mee gedeeld door de gezagvoerder van het Schotse schip. Waar is Kroesjtsjev? Het gerucht dat de Russische premier Kroesjtsjev een reis naar China maakt, is volgens zijn eerste vice-premier Mikojan „slechts een gerucht". Mikojan zei dit op de re ceptie die de Franse ambassadeur in Moskou gaf ter ere van de Franse na tionale feestdag. Kroesjtsjev was niet aanwezig. Mikojan ontweek echter een concrete ontkenning. „Hoe kan Kroesjtsjev op reis gaan, als de Oos tenrijkse kanselier volgende week op bezoek komt?" zei hij. Spoedopdracht. De Amerikaanse kust wacht en radiostations zijn maandag in het geweer geroepen om de afge vaardigde der V.S. bij de UNO, Henry Cabot Lodge, die een zeiltocht maakte voor de kust van Maine op de hoogte te stellen van de crisis in het Nabije- Oosten en hem zo snel mogelijk naar de wal terug te brengen. Met een mo torsloep van de kustwacht werd Lodge naar de kust gebracht, waar een vlieg tuig gereed stond om hem naar New York te vervoeren. Zonnefornuis. Een groep Chileense ge leerden die studie maken van de zon- ne-energie hebben zondag een diner ge had van gerechten die gekookt en ge braden waren op een „zonnefornuis". Dit fornuis, dat zijn warmte opvangt van de zon heeft ongeveer 100.000 gul den gekost. De geleerden nemen er proeven mee in de woestijn van Anto- fagasta in het noorden van Chili. GERUIME tijd geleden hebben we op deze plaats betoogd, dat een dier, zou het tweemaal groter zijn dan het is, in feite achtmaal groter wordt, omdat niet al leen zijn lengte, maar ook de hoog te en breedte naar verhouding moe ten toenemen, zodat de inhoud acht maal do oorspronkelijke bedraagt. Dat dit tot ongewenste consequenties zou leiden, aangezien het dier zijn normale kracht prestaties niet ten uitvoer zou kunnen brengen, hebben we eveneens uiteengezet. Hoewel we het vandaag niet over dit speciale punt willen hebben, vestigen we er de aandacht op, dat dit principe vanzelfsprekend ook voor de mens geldt, indien hij in lichaamsgrootte aanzienlijk zou toenemen. Er zijn mensen van zeer uiteenlopende lichaamslengten, maar allen bewegen zich toch binnen be paalde normen (de uitzonderingen bruten beschouwing gelaten) die van 1,50 m tot 2 m lopen. Laten we nu eens veronder stellen, dat het menselijke wezen zich niet binnen deze limieten bewoog, maar daar aanzienlijk boven uitging. We zouden, om de gedachte te bepalen, bijvoorbeeld tien maal groter kunnen zijn dan we zijn. Onze lichaamsmassa neemt dan met het dui zendvoudige toe, maar daar letten we maar niet op, omdat we dit denkbeeld destijds in beginsel reeds hebben uitgesponnen, zo dat we dit thans buiten beschouwing kun nen laten. Afgezien dus van het feit, dat onze spier prestaties verhoudingsgewijs op een lager niveau komen te staan, zou te vens ons gehele wezen dienovereenkom stig veranderen. Want in elk organisme heeft een zenuwprikkel eenzelfde snelheid. en omdat de zenuwbanen tienmaal zo lang geworden zijn, zal elke indruk van de bui tenwereld er tienmaal zo lang over doen eer hij wordt waargenomen. Hetzelfde kan worden gezegd van de prikkels die door de zenuwcentra naar de spieren en spier groepen worden uitgezonden. Om kort te zijn, we zouden uitermate traag reageren op indrukken van de buitenwereld. Heb ben we thans misschien 1/5 seconde nodig om de hand, die met de hete kachel in aanraking komt, terug te trekken, in dat geval zou het maar liefst twee seconden duren eer we haar van de ge vaarlijke plaats verwijderd hadden. Dat er in die tijd heel wat schade is veroor- zaakt, behoeven we niet eens te vertellen. Zouden we uiter- langzaam waarnemen en even reageren, tevens zou onze mate langzaam stofwisseling belangrijke wijzigingen on dergaan. Ilet. is bekend, dat grotere dieren een lagere stofwisseling hebben dan klei nere dieren. Een tienvoudige vergroting van onze lengte (een duizendvoudige ver groting van de massa) zou een belangrijke verlaging van het stofwisselingspeil mee brengen, waardoor de snelheid van onze waarnemingen ten nadele beïnvloed zou worden, evenals de snelheid van onze be wegingen. We zouden dus nóg trager wor den dan uit de grotere lengte der zenuw banen voortvloeit. Met andere woorden we zouden totaal van karakter verande ren en niet meer zijn wat we zijn. Het is overigens niet ondienstig eens over onze werkelijke lengte te spreken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2