STAD IN HET JAAR TWEEDUIZEND r Koeweit wil geen ,vreemde troepen' AMERIKA 1958 EN DE AMERIKAANSE STOUTMOEDIGE PLANNEN VOOR TOEKOMSTIGE STEDEBOUW w PHILIPS Vijftig jaar geleden arkant verschil 3 Van dag tot dag Rijke randstaatjes langs Perzische Golf bedreigd? Geen utopie insectendodende lamp Nederlandse straaljager in Duitsland verongelukt Vlieger om het leven gekomen Internationale prijs voor poëzie Mooier houw „Slums" verdwijnen Den Haag heeft relaties met Irak nog in studie 0p de <:Pra.a.tótoel Dulles nodigt Fanfani uit voor onderhoud Tondano in Minahassa op rebellen veroverd Uit Haarlems Dagblad van 22 juli 1908 DINSDAG 22 JULI 1958 j Ofschoon de Amerikaanse en de Engelse regering zich hebben beijverd elkanders optreden in het Nabije Oosten, met name de troepenzendingen naar Libanon en Jor danië, te prijzen, is er een belangrijk ver schil in de doelstelling dezer twee acties, die de wederzijdse appreciatie ongetwijfeld zal beïnvloeden zodra de toestand aan een bezonken oordeel zal kunnen worden on derworpen. De Amerikanen, met hun principiële af keer van alles wat op kolonialisme of on derdrukking der volksrechten zou kunnen lijken, hebben in Libanon bemiddelings pogingen ondernomen teneinde de vijand schap tussen de Libanese conservatieven en rebellen te verzachten en zo mogelijk uit de weg te ruimen. Er zal een presi dentsverkiezing plaatshebben, en deze zal mogelijk een compromis doen bereiken door als opvolger van de gehekelde Sja- moen een figuur tot de hoogste macht te verheffen, die de instemming van beide partijen heeft. Wanneer deze nog onzekere oplos sing zou kunnen worden tot stand ge bracht, zouden de Amerikanen zich met voldoening kunnen terugtrekken uit het land, waar zij zeggen gekomen te zijn om het te beschermen tegen gevaren van bui ten. In Jordanië, waar de Britten het heft in handen hebben genomen in samenwerking met koning Hoessein, ligt de situatie heel anders. Daar is geen sprake van pogingen tot een compromis aangezien dit zou moe ten inhouden dat koning Hoessein het veld zou ruimen. Deze mogelijkheid is uitge sloten, temeer waar de Engelsen zeer uit drukkelijk naar Jordanië zijn getogen om het regime van Hoessein voor een val te behoeden. Koning Hoessein is een absoluut heerser, die weinig eerbied heeft getoond voor het prilie begin van democratische gerechtig heid dat in zijn land de kop heeft opgesto ken en daarentegen alle mogelijkheden tot volksvertegenwoordiging in het regerings beleid heeft uitgeroeid. Doch koning Hoes sein is een pro-Engelse figuur, die zijn lot verbonden weet met de Engelse steun en daar tegenover erkentelijkheid wil betonen in de vorm van een „Jordaanse" vriend schap voor het Westen, met name voor En geland. „Jordaanse" betekent echter: „Hoesseinse" en wat de onderdanen van deze feodale heerser ervan denken, komt niet in het spel voor. De rol van de Britten in Jordanië is daarom niet alleen anders, doch ook moei lijker speelbaar dan die van de Amerika nen in Libanon. Het is de vraag, of de Amerikaanse openbare mening die toch al niet erg gelukkig was met de Ameri kaanse koers in deze kwestie op den duur het optreden van de Engelsen zal kunnen verdragen en dekken. CAïRO, (Reuter) Mohammed Soelei- man El Oneibi, voorzitter van de advies raad van de vorst van Koeweit, heeft maandag gezegd, dat Koeweit bezwaar maakt tegen „concentraties van vreemde troepen in Koeweit" El Oneibi, die zich voor een medische be handeling in Cairo bevindt, zei tegen ver slaggevers, dat het leger van Koeweit in slaat is alleen de olie te beschermen. Hij ontleende, dat er plannen zouden bestaan voor aansluiting van Koeweit, dat een speciaal verdrag met Engeland heeft, bij ie nieuwe Iraakse republiek. Koeweit, dat rijk is aan olie, had wel vriendschap pelijke en broederlijke betrekkingen met de Iraakse republiek. El Oneibi noemde de Amerikaanse troe penlandingen in Libanon „een politieke vergissing, te vergelijken met de aanval van Britse troepen tegen Egypte naar aanleiding van het geschil om het Suezka- naal." Het Engelse ministerie van Defensie heeft berichten over Britse troepenlandin gen in Koeweit tegengesproken. GENèVE, (Reuter) Sjeik Ali Bin Ab- doellah al Thani, vorst van de olierijke staat Qatar aan de Perzische golf, heeft oen bezoek dat hij aan koningin Elizabeth en de Britse regering zou brengen, uitge steld. De sheik, die in Genève een medische behandeling onderging, zou heden naar Londen zijn vertrokken, maar hij besloot niet te vertrekken met het oog op de ziekte van de vorstin en de crisis in het Nabije Oosten. (Koningin Elizabeth is herstellende van een ontsteking in de voorhoofdsholte). Een staking van 24 uur in Qatar, dat een Brits protectoraat is, is niet doorgegaan ondanks een oproep aan de arbeiders in de olie-industrie om door het neerleggen van het werk te getuigen van sympathie voor de Verenigde Arabische Republiek. Alle arbeiders van de oliemaatschappij van Qatar, een zusteronderneming van de Iraakse oliemaatschappij, verschenen ondanks de oproep op hun werk. Qatar is oen der rijkste vorstendommen aan de Per- ziche Golf. Ook in de andere oliecentra aan de Per zische Golf is het thans rustig. LONDEN (AFP) De „Daily Tele graph" weet te melden, dat het Britse fre gat „Loch Insh" bevel heeft gekregen "aar Qatar op te stomen. Er zou in dit olierijke staatje aan de Perzische Golf een opstand worden voorbereid tegen sjeik Ali Bin Abdoellah, de vorst van Qatar. In Washington is de vorige maand de eerste steen gelegd voor een kantoor gebouw van een grote aannemersfirma; die steen bevatte een rol met voor spellingen omtrent de stedebouwkundige ontwikkeling in de rest van deze eeuw. De deskundigen, die deze voorspellingen hadden gedaan, waren het in één opzicht volkomen met elkaar eens: namelijk daarover, dat er in het jaar 2000 geen auto's meer op de straten van Amerika s grote steden zullen worden toe gelaten. Zich blijkbaar wel bewust van de toenemende benauwenis van de moderne grote stad, met haar verkeers-inferno, lawaai en benzinestank, voorspelt een der architecten dat „het edele karakter van de stad zal terugkeren"„Door het verbannen van het snelverkeer uit de straten en door de vorming van buurtcentra zal het gemeenschapsleven weer een soortgelijke rol gaan spelen als in de middeleeuwen," schrijft hij. „De stad zal opnieuw de haar toekomende functie in de maatschappij krijgen, als een aantrekkelijk oord om in te wonen en te werken." Volgens de meeste voorspellers zullen personenauto's omstreeks het jaar 2000 niet verder mogen komen dan tot de verste buitenwijken, waar ze in gemeentelijke garages zullen worden opgeborgen; de in zittenden zullen dan, als ze niet willen lopen, moeten overstappen op openbare vervoermiddelen, die óf over viaducten, óf langs verdiepte wegen maar nooit op hetzelfde niveau als het voetgangersver keer naar en rondom het centrum zullen rijden. Een andere stedebouwkundige voor spelde, dat straten en wegen zullen worden voorzien van ingebouwde verwarmings elementen, waardoor er 's winters geen ijs of sneeuw op zal blijven liggen. En de al gemene opinie was, dat er in de steden over een halve eeuw veel meer plaats voor bomen, struiken en bloemen zal worden in geruimd dan nu het geval is. Maar het zou wel eens veel minder dan een halve eeuw kunnen duren voordat deze denkbeelden althans in één Amerikaanse stad werkelijkheid worden. Forth Worth, een gemeente met een kleine 400.000 inwo ners in de staat Texas, is namelijk vol van een onlangs gepubliceerd plan tot transfor matie van haar centrum, niet in een halve eeuw maar in twaalf jaar. Dit plan, ont worpen door de architect Victor Gruen, gaat uit van de veronderstelling dat de bevolking van Fort Worth en het econo misch daarmee verbonden industrie- en landbouwgebied tegen 1970 zal zijn ver dubbeld en dat er dan dagelijks ongeveer 152.000 auto's het stadscentrum zullen bin nenkomen. Als op de spitsuren „slechts" 30.000 van die auto's door de binnenstad gaan bewegen, zal daarvoor vier maal zo veel straatoppervlakte nodig zijn als het hele centrum van Fort Worth nu beslaat! De oplossing van dit probleem, in het plan- Gruen voorgesteld, heeft tot kern de bouw van een ringbaan voor autoverkeer rond om het winkel- en zakencentrum en ver bonden met de wegen waarover het ver keer van en naar de stad gaat. Daarnaast voorziet het plan in de bouw van zes enorme parkeergarages, verbonden met de ringbaan op punten waar de afstand van het zakencentrum minimaal is. In het ge bied binnen de ringbaan dus in heel het eigenlijke stadscentrum zal alle gemoto riseerd verkeer zijn verboden; alleen zul len er geluidloos op batterijen lopende autobussen beschikbaar zijn voor het pu bliek. Het vrachtvervoer ten behoeve van het zakencentrum zal uitsluitend onder gronds moeten plaatshebben. Gruen en zijn medewerkers zijn ervan overtuigd, dat deze hele gedaanteverwisse ling van de binnenstad van Fort Worth in 12 jaar tot stand kan worden gebracht zonder dat het stadsleven daarbij hopeloos in de war wordt gestuurd. Zij beschouwen hun plan ook als de aangewezen methode om de aantrekkelijkheid en dus ook de feitelijke aantrekkingskracht van het winkelcentrum aanzienlijk te vergroten, niet alleen omdat het een „paradijs voor voetgangers" zou worden, maar ook omdat de afwezigheid van snelverkeer de moge lijkheid opent om meer plantsoenen aan te leggen en door de bouw van winkelpavil joens en overdekte galerijen meer afwisse ling en fantasie in het stadsbeeld te bren gen. Gruen ontkent niet, dat uitvoering van het plan uiterst kostbaar zal zijn (hoe kostbaar, kan hij niet op een paar miljoen dollar na zeggen), maar hij meent dat een groot deel van de kosten zou worden goed gemaakt door waardevermeerdering van grond en gebouwen in het stadscentrum, door de daaruit voortvloeiende vermeer dering van belasting-opbrengst en door de revenuen van de gemeentelijke parkeer garages. Men mene niet, dat het plan voor Fort Worth een utopie is. Het is alleen een stoutmoedige projectie op heel grote schaal van iets dat zich in 't klein op verscheidene plaatsen van Amerika al aan het voltrek ken is. Victor Gruen zelf is de architect van het zeer imposante „shopping center" Northland, dat in.de buurt van Detroit ligt en dat men zou kunnen beschouwen als een volgens dezelfde pricipes gebouwde kleine stadskern, zij het met dit verschil dat het winkelende publiek niet uit de woonwijken van dezelfde stad komt maar deels uit enige buitenwijken van Detroit en deels uit een landelijk woongebied van tientallen vierkante kilometers. Bij Min neapolis, in de staat Minnesota, wordt thans een dergelijk „winkelcentrum voor buitenwonenden" gebouwd, met winkel galerijen in twee etages en met enkele overdekte straten voorzien van air-condi tioning. In deze „shopping centers", die men in bescheidener vorm ook overal el ders in Amerika vindt, zijn altijd ruime voorzieningen getroffen voor het parkeren van auto's; maar verder dan tot het par keerterrein kan men er niet rijden, zodat men langs de winkelgalerijen (evenals op de Lijnbaan in Rotterdam) alleen te voet kan gaan. En volgens soortgelijke beginse len willen de Amerikaanse stedebouwers nu ook de verkeersproblemen van de stads kernen der grote steden oplossen. Toch gaat men intussen vrijwel overal in de V.S. rustig door met, dwars tegen dit stedebouwkundige streven in, de stadsker nen tot barstens toe vol te bouwen met wolkenkrabbers. Dat men daarmee „rustig" doorgaat, moet vooral niet letterlijk wor den opgevat, want heel Amerika lijkt op het ogenblik wel van een fanatieke bouw woede te zijn bezeten. En het is juist in de centra van de grote steden, dat die bouw woede het heftigst tot uiting komt. In de New Yorkse binnenstad rijzen de nieuwe wolkenkrabbers als paddestoelen uit de grond en er is nauwelijks een plekje, waar er nog geen staat, of er is er al één voor ontworpen. Een New Yorkse bouwonder nemer vertelde mij, hoe moeilijk het tien, twaalf jaar geleden was om firma's tot het bouwen van grote kantoorpanden over te halen, omdat algemeen gevreesd werd dat een enkele atoombom die gebouwen op zekere dag tot poeder zou maken. „Intus sen is de kracht van de atoombom vertien- of verhonderdvoudigd en is ook nog de waterstofbom uitgevonden en wat gebeurt er nü? Nu kunnen we 't in het bouwbedrijf haast niet bijbenen omdat iedereen overal wolkenkrabbers wil neerzetten! 't Is onbe grijpelijk!" En zo is het dan niet alleen in New York, maar ook in Los Angeles en in Detroit, in Houston en in Chicago. ling in Amerikt over 't algemeen wel bui tengewoon lelijk gebouwd werd, is er vol op reden om enthousiast te zijn over de huidige bouwwoede. Want dat wat er wordt afgebroken is in de meeste gevallen afzichtelijk, terwijl datgene, wat ervoor in de plaats komt, dikwijls aan hoge architec tonische eisen beantwoordt. Dit geldt niet voor Hollywood, waar de voornaamste winkelstraat, de Hollywood Boulevard, die enige jaren geleden nog een eigen, ietwat on-Amerikaans karakter had, met grote snelheid wordt herschapen in een gewone straat vol hoge gebouwen precies zoals men ze in elke andere Amerikaanse stad vindt, terwijl buitenaf de meest smakeloze lintbebouwing kilometers en kilometers ver wordt voortgezet. Maar het geldt zeer zeker voor Detroit en Pittsburgh, welke steden naast New York op dit gebied wel toonaangevend zijn. In Detroit (hoe zou het in de stad van de auto-industrie trou wens anders kunnen?) heeft men boven dien zeer veel zorg besteed aan de bouw van enorme aan- en afvoerwegen voor het gemotoriseerde verkeer, die tot tamelijk dicht bij het centrum volkomen vrij van gelijkvloerse kruisingen en zijwegen zijn; hier zou een plan volgens de principes van Victor Gruen dus betrekkelijk gemakkelijk kunnen worden verwezenlijkt. In genoemde steden wordt op het ogen blik ook buitengewoon energiek gewerkt aan de oplossing van het woningprobleem, dat daar minder een probleem is van wo ning nood dan van woning ellende. In de tijden van snelle industrialisatie zijn er tienduizenden goedkope arbeiderswoningen gebouwd, die al jaren geleden mens-on waardige krotten waren geworden. Op tal van plaatsen worden deze nu bij vele hon derden tegelijk afgebroken om ruimte te maken hetzij voor grote openbare gebou wen, hetzij voor moderne flats voor dezelf de arbeidende bevolking. In Pittsburgh bij voorbeeld reed ik door een soort van woes tijn van circa 40 hectare in het hart van de stad, waar een jaar geleden nog een be ruchte achterbuurt was en waar over en kele jaren zonnige nieuwe gebouwen in ruime plantsoenen zullen staan; wat ver derop was een vervallen buurt van onge veer 30 hectare al herschapen in een nieuw stadscentrum rondom een plein vol bloe men, waaronder zich op zes ondergrond se etages parkeerplaatsen voor duizend auto's bevinden. (Tussen haakjes zij ver meld, dat Pittsburgh, door zijn talrijke fa brieken en hoogovens eens de meest door rook geplaagde stad van Amerika, dank zij strenge maatregelen in betrekkelijk korte tijd bijna geheel van die plaag is bevrijd.) In ondernemingsgeest op het gebied van stedebouw wordt Pittsburgh echter nog overtroffen door Detroit, waar sinds 1951 met geweldige energie gewerkt wordt aan een zeer ingrijpende gedaanteverwisseling van een groot deel der oude binnenstad, een plan dat de kleinigheid van 650 miljoen dollar kost. De uitgestrekte achterbuurten langs de rivier, waaraan de stad ligt, zijn voor het merendeel al afgebroken,, en op de vrijgekomen terreinen verrijst Het ene complex van fraaie openbare gebouwen na Advertentie Een Nederlandse Thundcrflash-straalja- g:er is gisteren tijdens een oefenvlucht bo ven West-Duitsland in de buurt van de Möhnedam verongelukt. De vlieger, de 23- jarige ongehuwde tweede-luitenant-vlieger J. M. Helsloot uit Amsterdam, is om het leven gekomen. Het toestel maakte met een andere Thun- derflash een oefenvlucht, waarbij zij, door slecht weer gedwongen, boven de wolken stegen. Een der vliegers hoorde plotseling een noodsignaal van zijn collega. Hij keer de terstond terug en ontdekte de wrak stukken van de andere Thunderflash tegen een heuvelrug nabij Oberkirchen in West- Duitsland. Evenals in vorige jaren wordt in Italië ook in 1958 een internationale prijs voor poëzie uitgeloofd door de vereniging voor vreemdelingenverkeer van de provinc'e Catania. Die prijs bedraagt tweehonderd duizend lire en zal op 24 oktober worden uitgereikt tijdens een galasoirée in het hotel Excelsior in Catania. Drie jaar geleden nam onze landgenoot Bcrtus Aafjes de derde plaats in. Gedichtenbundels, die in de jaren 1956 tot 1958, in Europa, Azië, Noord-Amerika, Argentinië of Brazilië gepubliceerd zijn, komen in aanmerking. De jury bestaat uit de buitenlandse leden W. H. Auden en Allen Tate en voorts uit vooraanstaande dichters, schrijvers en critici van Italië. Inzendingen in de Nederlandse taal zullen voornamelijk worden beoordeeld door pro fessor Bonaventuro Tecchi, prof. Mario Praz en Goffredo Bellonci. De meeste gemeentebesturen proberen nu wel, een verzuim van vroeger dagen goed te maken door voor te schrijven dat elk groot kantoorpand of flatgebouw voor zien moet zijn van voldoende garage- of parkeerruimte, maar nu verzuimen ze weer iets anders: ze verzuimen er rekening mee te houden, dat elke nieuwe wolkenkrabber niet alleen het aantal te parkeren auto's vergroot maar ook de verkeers-intensiteit in de straten om die gebouwen heen; en die straten zijn, juist in de stadscentra, dikwijls al lang onvoldoende om het ver keer op de spitsuren te verwerken. Hoe talrijker de wolkenkrabbers worden, hoe dringender dus de noodzaak wordt om het hele verkeersprobleem op radicale wijze (vermoedelijk dus door een algeheel ver bod van autoverkeer in de binnenstad) op te lossen. Als men echter het verkeersprobleem buiten beschouwing laat en bedenkt dat er in de jaren rondom de laatste eeuwwisse- het andere. Voor de bewoners van de vroegere achterbuurten zijn eenvoudige maar zeer behoorlijke flats gebouwd, die niet aan de oude nauwe steegjes maar aan ruime, beplante straten liggen. Het mag zeker niet onvermeld blijven dat een aan zienlijk deel van de kosten van dit grootse vernieuwingsplan door vrijwillige giften bijeen is gebracht. De vervanging van krottenbuurten door moderne, fleurige woonwijken gaat in New York eveneens in snel tempo voort. In de negerwijk Harlem zijn sommige van de ergste „schandvlekken" der stad al op deze wijze verwijderd en andere staan op af- Het ontwerp van het in aanbouw zijnde winkelcentrum Southdale in de buurt van Minneapolis, Minnesota, dat geheel vrij van rijverkeer wordt gehouden en voor het winkelend publiek een oase van rust en stilte zal zijn. Waar voordien krotwoningen een onder komen van onbeschrijfelijk allooi boden aan de armsten der stadsbevolking, zijn in vele Amerikaanse steden riante flatge bouwen temidden van groen en bomen op getrokken, die weliswaar nog „collectief wonen noodzakelijk maken doch een geriefelijk en hygiënisch tehuis bieden, dal de bewoners gelegenheid biedt buitenlucht te genieten in onmiddellijke nabijheid. Links een aantal nieuwe flats, gebouwd op de plek waar eertijds krotwoningen stonden-van 't soort als op de rechtse foto. braak te wachten. Maar ook sommige „blanke" wijken van New York, die in woningellende weinig of niets voor Harlem onderdeden, zijn reeds getransformeerd in aantrekkelijke woonoorden, waar hoge slanke flatgebouwen ver genoeg van el kaar staan om de zon ongestoord te laten schijnen op wandelplantsoenen en speel plaatsen. Nóg vijf jaar van de huidige bouwbedrij- vigheid en het zal in vele Amerikaanse steden moeilijk zijn, nog iets terug te vin den van de rotte plekken, die kort geleden nog berucht waren als bronnen van mis daad en ellende. Simon Koster Het vraagstuk van de diplomatieke be trekkingen met Irak is, naar van bevoegde zijde desgevraagd werd medegedeeld, on derwerp van zorgvuldige studie, niet alleen in Nederland doch eveneens in andere lan den, die het nieuwe bewind in Bagdad nog niet hebben erkend. De Iraakse gezant in Nederland, de heer Ali Haider Sulaiman, die tevens ambas sadeur is bij de Duitse Bondsregering en die in Bonn is gevestgd, heeft, zoals reeds werd gemeld, met het gehele personeel van de ambassade in Bonn de zijde van de re volutionaire regering gekozen. Redder O, neenZeg niet dat er geen romantiek meer mogelijk is in onze moderne wereld. Dat jonkvrouwen niet meer door schurken belaagd en door ridders gered worden. Dat zij zich niet meer laten leiden door haar hart en geen onderscheid meer ken nen tussen adeldom en voosheid. Het is pas kortgeleden gebeurd dat een jongeman een aanbiddelijk meisje trof op het terras van een plattelandscafé - en dat hij zodanig door de aanblik van dat schoons gegrepen werd, dat hij vurig verlangde kennis met haar te maken. Hij prikte ter sluiks een heel klein gaatje in haar fiets band, wachtte tot zij een kwartiertje op weg was en reed haar toen achterop. Zij liep met wanhoop in het hart en zonder lucht in haar band te wandelen en aan vaardde dankbaar zijn aanbod, haar te helpen bij het zoeken naar een banden plakker. De conversatie vlotte zeer en de lege band schiep een band tussen hen. Er dook plotseling een rijdende rijwielhersteller op, die vlug en voordelig het euvel ver hielp. Toen konden ze samen verder fiet sen - alsmaar verder, alsmaar banden scheppend, alsmaar elkander verder door vorsend. Zij verloofden zich, maakten plannen en togen op een zonnige dag ten stadhiuze. „Als ik je band niet doorgeprikt had des tijds, zouden we elkander niet gevonden hebben", fluisterde de gelukkige jonge man bij het bestijgen der trappen. De bruid in het wit stond op de derde trede stil en keek hem aan. „Dus jij hebt mijn band, doorgeprikt des. lijds", zei ze ijzig. Zij kreeg een visioen van de angst en de verlatenheid en de hulpeloosheid, die haar hadden overval len toen zij destijds het euvel ontdekte. Zij keerde zich om en ging weg - zo wit als ze was. Zij liep meteen door naar de rijwielher steller en trouwde met hem - zo zwart als hij was. Zo zie je. R. Azteran ROME (Reuter) Premier Fanfani van Italië heeft medegedeeld, dat de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, hem heeft uitgenodigd voor een gesprek over de huidige internationa le toestand. Volgens het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken wil Dulles deze week met Fanfani over het Nabije Oosten spreken. Dulles heeft voor gesteld het onderhoud voor of tijdens de buitengewone zitting van de UNO-Assem- blee te doen houden. (UPI) In officiële kringen in Rome wilde men berichten, als zou Fanfani Ita- liaans-Westduitse bemiddeling in het con flict in het Nabije Oosten hebben voorge steld, ontkennen noch bevestigen. Fanfa ni zei in de kamer dat Italië nauw aan het Westen verbonden is, doch dat men reke ning dient te houden met het verlangen naar onafhankelijkheid en vooruitgang van de volken van het Nabije Oosten. Vertrouwen (Reuter) De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft zaterdag haar ver trouwen uitgesproken in het kabinet van Fanfani, dat bestaat uit christen-democra ten en sociaal-democraten. De senaat had zich een week geleden al voor het kabi net uitgesproken. De uitslag van de stem ming was: 295 voor, 287 tegen en negen onthoudingen. Alleen de vertegenwoordi gers van de regeringspartijen stemden voor. De republikeinen en leden van de Zuidtiroolse partij onthielden zich. DJAKARTA (ANP) Het legerhoofd kwartier in Djakarta heeft maandag de verovering van Tondano, ten zuiden van Menado, de hoofdstad van Noord-Celebes, bekend gemaakt. Tondano, dat 'n der laat ste bolwerken van de opstandelingen was, werd op 17 juli, na een strijd van tien dagen, door de regeringstroepen bezet. Tij dens deze operaties werden de grondtroe pen door de luchtmacht gesteund. De op standelingen vluchtten, met achterlating van tientallen doden, naar Tomohon, tus sen Tondano en Menado. Volgens eerdere berichten zouden de op standelingen in Tondano onder commando hebben gestaan van overste Ventje Su- mual, een der leiders van de opstandige beweging in Noord-Celebes. Volgens het legercommuniqué hadden de regeringstroepen heftige tegenstand te overwinnen. De legerleiding uitte in het communiqué waardering voor de samen werking tussen leger, vloot en luchtmacht. 's-GRAVENHAGE. Volgens de hier ontvangen couranten uit de Europee- sche hoofdsteden is de politieke hemel zwaar bewolkt. Er hangen dreigende onweerswolken en elk oogenblik kan de bliksem lichten en de donder grom men. Het Duitsche Rijk, dat 37 jaar den vrede heeft bewaard, arbeidt, onafge broken aan de uitbreiding van zijn vloot en aan de sterkmaking van ziin leger. Frankrijk beeft sinds 1871 voor Duitschland, maar het is er nooit toe gekomen, zich sterk te maken voor de revanche. In Engeland heerscht een nerveuze stemming. Men heeft daar be nauwde droomen over spionneerende kappersbedienden en ziet in gedachten reeds een stroom van luchtschepen bo ven het Britsche eiland. In een Rus sische courant schrijft zekere Sjaparof: „Oorlog met Duitschland is de wensch van alle groote patriotten. Duitschland heeft zich nu met de bescherming der Turksche onderdanen in China belast. Zoo komt Keizer Wilhelm door een in het geheel niet opgemerkt achterdeurtje binnen het Chineesche Rijk, waar de Engelschen en Russen hem niet willen hebben. Zoo is er op het oogenblik in de internationale staatkunde een groote beroering. Waar die op zal uitloopen weet niemand".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3