v UMPIE IN DE DR00MTUIN Kort en bondig RUSTIGE LANDING Overzicht van Franse orgelkunst door Marie Claire Alain Agenda voor Haarlem Heijmans exposeert in „De Ark" Uw haar glanst mooier met -haarcreme Dr. J. F. Obermayr over Olivier Messiaen DINSDAG 22 JULI 1958 Muizenissen en tobpunten De radio geeft woensdag T elevisieprogramma PJS.P.-manifest over het Nabije Oosten Bekroonde stukken voor het amateurtoneel Kerkelijk Nieuws Zomeracademie Drieduizend tropische vogels vernietigd Enkele leden aan zeer besmettelijke ziekte Oecumenische conferentie op Oud-Poelgeest os vervolgverhaal Het betrekkelijk talrijke personeel van de studio's in Bussum heeft ook vakantie nodig. De regeling daarvan is bij een veeleisend medium als televisie niet een voudig, want de specialisten daarin kun nen nu eenmaal slecht gemist worden. In de eerste dagen van de week doen de problemen zich het minst voor, omdat een groot gedeelte van de daarvoor be stemde programma's ook in het winter seizoen dooV de filmcabine pleegt te lo pen. Als de kijkers van gisteravond enig verschil hebben bemerkt met wat in door snee geboden wordt, dan zal de verge lijking vermoedelijk gunstig zijn uitge vallen. Want de door de N.C.R.V. gele verde tijdspassering voor regenachtige uren begon bijzonder interessant met een voortreffelijke Russische reportage van de overwintering van ooievaars en werd vermakelijk voortgezet met door Walt Disney getekende avonturen van die goeie ouwe, maar nog springlevende Mickey Mouse, de speelkameraad der bioscoopbezoekers met een bewegelijke fantasie, die dit keer onder meer op mu ziek van Rossini als orkestlid de heldhaf tigheid van Willem Teil meeslepend over trof. De hoofdfilm was een reprise: het optreden van Enny Mols de Leeuwe met „Tobpunten"- schetsen van de Rotter damse sneltekenaar van vluchtige im pressies Cocheret en een dito verhaal van Annie M. G. Schmidt op telerecording. Wie van dit soort voordrachten houdt, zal het een dubbel plezierige keuze hebben gevonden, omdat bij een dergelijke een- vrouwsshow het bij toneel gebruikelijke kwaliteitsverlies bij de reproduktie nauwelijks merkbaar is. Beeldscnermer HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 7.23 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kin deren. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw, li.00 R.V.U.: Juwelen van een briljante vrouw. (De schrijfster Katherine Mansfield) door mevr. H. W. Boersma-Smit. Tweede lezing. 11.30 Ope ning 25ste congres v. d. Internationale Transport arbeiders Federatie, reportage. 12.15 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volksmuz. 16.15 Voor de zieken. 17.00 VARA's versierde vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.Jeugduitz.: Wonderlijke die ren uit het Surinaamse oerwoud, door C. Butner. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De betekenis voor pnze tijd van de prehistorische godsdienst in het nabije oosten, door G. Thole Beishuizen. Eerste lezing. De mysteriën van de Slang. 19-00 Voor de kinderen. 19.10 Klankbeeld. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Gram. 20.30 Weekend bij de Angkatells, hoorspel. 22.25 Gram. 22.50 Medfsche kroh. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.40 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en tech niek. caus. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.20 Kamerorkest, en solist. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Amus.muz. 13.50 Gram. 15.40 Fluitkwint. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. organsatie- en vereni gingsleven. caus. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. cverz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Con certgebouworkest. koor en sol. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Een schipbreuk in 1694, caus. 22.15 Mil. ork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Orgelconc. 14.30 Koor- conc. 15.00 Gram. 15.10 Omr.ork. en solisten. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Kamermuziek. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Hoorspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Joum. en weerber. KRO: 20.30 Vademecum. 21.00 De schipper van de Maartje Jacoba, TV-spel. Het dagelijks bestuur van de Pacifis tisch Socialistische Partij heeft een mani fest uitgegeven, waarin wordt gezegd: „Het bestuur van de P.S.P. stelt met veront waardiging de interventie van Ameri kaanse en Britse militaire eenheden in West-Azië vast. Terwille van anti-demo cratische feodale en kapitalistische belan gen wordt op mensonwaardige wijze met het leven van de mensheid gegokt en wordt onder leiding van Foster Dulles langs de rand van de derde wereldoorlog gebalan ceerd. Het behoud van de vrede heeft men afhankelijk gesteld van de zelfbe heersing of het mededogen van de Rus sische leiders, die men terecht zo vaak im moreel en fout politiek optreden heeft ver weten". Voorts wordt in het manifest ge zegd: „Dit Amerikaans-Britse militaire ingrijpen terwille van dictatoriale regimes tegen de Arabische bevrijdingsbeweging, die strijdt voor een beëindiging van de buitenlandse en binnenlandse onderdruk king en uitbuiting, moet vergeleken wor den met het misdadig optreden van de Russische troepen ter onderdrukking van de Hongaarse bevrijdingsbeweging in no vember 1956. Ook het doorkruisen van de actie die de V. N. in Libanon hadden onder nomen. door een fait accompli van de lan ding der Amerikaanse troepen, is alleen te vergelijken met de veronachtzaming van de wensen van de V.N. door de Hongaarse en Russische regeringen". Het dagelijks bestuur verklaart in te stemmen „met de vele afkeuringen die in de gehele wereld zijn uitgesproken over het Amerikaanse optreden". Ook stemt dit bestuur in met „de sinds de Suezcrisis on dernomen pogingen van secretaris-gene raal Hammarskjoeld om tot samenwerking te komen met het Arabische nationalisme, in de hoop dit in constructieve banen te leiden". Het manifest zal door de P.S.P. ter ken nis worden gebracht van de diplomatieke vertegenwoordigers der betrokken landen en van de secretaris-generaal der Ver enigde Naties. De vermaarde Franse organiste Marie Claire Alain, docente aan de zomeraca- demie voor orgel, voerde zaterdagavond in de Grote Kerk te Haarlem een programma uit, dat in beknopte vorm en met voorbij gaan van overbekende figuren als de Cou- perins, Franck, Widor, Dupré, Vierne en zovoorts een chronologisch overzicht van de evolutie der orgelmuziek in Frankrijk gaf. Onder de twaalf componisten, die me vrouw Alain aan bod liet komen, waren ook een paar weinig of niet bekenden. Zo kregen wij een Fantasie te horen van Charles Racquet, die in de eerste helft van de zeventiende eeuw organist van de Nötre Dame van Parijs was. Wij weten dat Mersenne van deze componist een voudige stukken, gebaseerd op de twaalf kerktoonsoorten, in zijn beroemde werk „Harmonie Universelle" opnam en ook dat hij bij hem te rade ging om inlichtingen over de orgelregistratie. Overigens is Racquet vrijwel vergeten geraakt. De ken nismaking met een briljante Fantasie van zijn hand, die aanleiding gaf tot specu leren op een karakteristiek koloriet, was voor ons dan ook een aangename ver rassing. Weinig minder was dit ook het geval be treffende de confrontatie met een Fuga Abstracte kunst lijkt mij in deze tijd een aantrekkelijke vluchthaven te zijn voor lieden, die slecht kunnen optornen tegen de moeilijkheden die de beoefening van de figuratieve kunst met zich mee kan brengen. Door het ontbreken van vertrouwde criteriums ontsnappen hun po gingen veelal aan de critiek. Zij kunnen zich nieuwlichters wanen, die in ieder ge val thans al kunnen genieten van een meer algemene waardering, die hen later wel in de schoot zal vallen naast de reeds be staande van goedwillende snobs, die bang zijn voor het maken van fouten, zoals die voorheen zijn begaan bij de beoordeling van uitingen, waarvoor de auteurs met trots de benaming aanvaardden, die door critici als scheldwoord bedoeld was. Men denke aan „wilde beesten" als Matisse, Vlaminck, Derain, Van Dongen enzovoorts, die wij onder de „Fauves" hebben leren rangschikken, voor welk woord men in een dictionaire onder meer de vertaling „verscheurende dieren" kan vinden. Het domme bij verscheidene beoefenaars van abstracte kunst is dat zij niet inzien, dat het nu even moeilijk geworden is zelfcri- tiek toe te passen. Enig houvast hebben ze wel aan het feit misschien, dat hun werk verschilt met dat van anderen en ze door vermeende originaliteit denken kunnen persoonlijkheid te bezitten. Wie het zon der andere vergelijkingen als deze denkt te kunnen stellen, moet echter wel heel sterk staan. En nu lijkt het mij zo on waarschijnlijk dat er in deze tijd juist zo ontzettend veel van die sterke figuren zouden bestaan. Dat de gezien de expo sities bij ..Espace, in het Klein Heiligland te Haarlem voldoende critisch ingestelde leiding daar onze. aandacht nooit te vaak verlangde, vindt zijn oorzaak vermoedelijk ook in een zelfde geloof. Het aanbod van schilderijen in de richting, waarvoor „Es- page" voorkeur koestert, is groot en daar om kan men waardering hebben voor de wijze waarop men daar wist te selecteren Het is de overgang naar abstracte kunst van E. Heijmans, die tot 26 juli exnoseert bij „De Ark" aan het Nieuw Heiligland, die mij verleidde tot deze overpeinzingen. Misschien komt hij ertoe toch zijn zelfcri- tiek eens te toetsen aan het normbesef, dat bii dergelijk gericht werk ook in Haar - lem al aan de dag werd gelegd. Mogelijk dat Heijmans' enthousiasme dan wat ge temperd wordt, maar dat er ook iets meer spanning komt in zijn uitingen. Die van thans kwamen er. dacht ik. wat gemakke lijk uit en steunen soms te zeer op een trouvaille. Te kort nog beweegt hij zich op dit voor hem nieuwe gebied. Dat blijkt ook wel uit de zo verschillende geaardheid van zi.in werk. Te zeer bedrinkt hii zich nog aan de kleur, waarvan het effect zou winnen bij een meer overwogen toenassin? Zijn enthousiasme is echter verwarmend en als hij hierdoor tot de sterken zou kunnen gaan behoren, dan kan alleen gezegd worden dat deze expositie te vroeg kwam. Boh Buys van Nicolas Séjan, welke componist ten gevolge van de revolutie van 1789 zijn functie als hoforganist verloor, onder Na poleon aangesteld werd in de Döme des Invalides en na de restauratie zijn functie aan het hof mocht hervatten. Het retro spectieve karakter der muziek van Séjan wijst op de onbestemdheid van de koers, die de orgelcultuur in de negentiende eeuw zou inslaan. Als men daarna een Fantasie van Boëly hoort, is het duidelijk welke kant het uitging, namelijk een richting die niet te scheiden is van de ontwikkeling die het pianospel doormaakte. En dan is men bij Boëly nog aan een goed adres, want hij was tenminste een man van smaak. Mevrouw Alain was uitgegaan van Pierre Attaignant (zestiende eeuw) en be sloot met drie merkwaardige figuren van de moderne Franse orgelkunst: Maurice Duruflé, Olivier Messiaeu en Jehan Alain, de broer van de organiste. Intussen had zij op sublieme wijze met de barok-timbres van het orgel getoverd, het zilver en kristal uit de pronkkast te voorschijn ge haald om een kinderlijk-blij „Offertoire" van Dandrieu en een opgewekt „Noël" van Daquin naar Franse traditie hun glans te geven en steeds variërend ook de evolutie van de orgelklank in haar overzicht te betrekken. Daarbij bleek weer eens te meer hoeveel eigenschappen het instrument van Müller met de Franse tra ditie gemeen heeft, hoezeer het er op be paalde punten ook van afwijkt. Bovendien wekte tevens de interpreta tie van de moderne werken onze bewon dering voor het suggestieve koloriet, dat mevrouw Alain aan het barok-orgel wist te ontlokken, zo passend bij het impres sionisme van „Introduction et Variations" van Jehan Alain, bij de zeer persoonlijke verbeeldingen in „Les Bergers" bij de sterk constructieve monumentaliteit van „Fugue sur le nom Alain" van Duruflé. Onnodig hier nog aan toe te voegen, dat klaarheid en doorzichtigheid kenmerkend waren voor de speelwijze van de ver tolkster. Jos. de Klerk De Amsterdamse toneelgroep „De Clieck,' heeft met de opvoering van het spel „Ik huurde deze kamer", geschreven door Wim Bischot, de eerste prijs gewonnen in een wedstrijd voor de beste opvoering van een na 1954 uitgegeven Nederlands toneelstuk. In het Minervapaviljoen in Amsterdam heeft de secretaris van de NATU, mr. H. J. Zeevalking, zaterdag de bij deze prijs be horende wisselbeker uitgereikt. De prijs gaat uit van een commissie waarvan de vereniging van Nederlandse toneelschrij vers, de Bond van Nederlandse Toneel uitgevers, de NATU, het Werkverbond Katholiek Amateurtoneel en de Neder landse bibliotheek voor het amateurtoneel deel uitmaken. De tweede prijs werd ge wonnen door de declamatieclub „Mutua Amicitia" uit Rotterdam met de opvoering van „Plantage Tamarinde" van Hans Keuls en de derde prijs door „De Haagse Plan keniers" met „Moord op maat", van Jan de Koek. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Appelscha (toez.): J. Over- duin te Tjerkwerd. Beroepen te Hedel: J. Catsburg, kand. te Zunderdorp; te Oud dorp (Z.H.): J. van Sliedrecht te Putten; te Rotterdam (wijkgemeente Pendrecht): T. D. Soest te Rijnsaterwoude en jeugdpredikant te Leiden. Aangenomen naar Hoogeveen (toez.): dr. A. v. d. End te Benschop; de be noeming tot hulpprediker te Eefde: ds. G. A. Barger, emeritus-predikant te Warns- veld. Beroepbaarstelling: mr. L. H. v. d. Bilt, 3e Helmersstraat 47 II te Amsterdam is beroepbaar. Chr. Geref. Kerken Beroepen te 's Gravenmoer (N.B.): W. Steenbergen, kand. te Zwolle, Vrye Evangelische Gemeenten Aangenomen naar Bussum: W. E. van Petegem te Groningen. Geref. Kerken Tweetal te Emmen (3e pred.plaats): L. H. Kwast te Hoogeveen en W. Wiersinga te Bleiswijk. Aangenomen naar Hoogeveen (4e pred.pl.): D. H. Borgers te Nieuwerkerk aan de IJsel. Bedankt voor Amsterdam (vac. R. C. Harder): dr. B. Rietveld te 's Gravenhage-W. Umpie had er genoeg van. Jep de cowboy was jammerend verdwenen; Umpie haalde zijn schouders op en verliet de ranch. „Ik ben benieuwd, wat ik nou weer zal beleven!" dacht hij. Even later kwam hij bij een weg, waarbij een bord was geplaatst. „Pas op, gevaar!" stond erop. „Hmgevaar?" mompelde Umpie. „Wat kan dat nu weer betekenen?" 'n Beetje onrustig keek hij rond208—109 Advertentie In de aula van het Stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof te Haarlem hield de leider van de zomeracademie voor orgel, dr. J. F. Obermayr, maandagavond voor de cursisten een lezing over de Franse componist en organist Olivier Messiaen, een diepgaand betoog, dat waard is ge publiceerd te worden om op efficiënte wijze in wijde kring verhelderend te kun nen werken op de inzichten betreffende de kunst van deze omstreden figuur. Het gaat in de muziek van Messiaen om een levenshouding, waaruit zij moet resulteren. Om dit met een contrast aan te duiden, stelde spreker tegenover de volgelingen van Jean Cocteau, die zich naar de roep stem van zijn „Le coq et l'arlequin" richt ten, de avantgardistische groep „La jeune France", waarvan Messiaen de ziel is en André Jolinet en Daniel Lesur zo niet zijn volgelingen, dan toch zijn trouwe genoten zijn. Meer concreet stelde dr. Obermayr de figuren van Milhaud en Messiaen naast elkaar, beiden uit de Provence afkomstig. Doch als het om persoonlijkheden gaat, lopen dergelijke vergelijkingen uiteraard altijd mank. Trouwens, er is maar één Messiaen: zijn subjectieve instelling, ge richt op het religieus-mystieke, heeft een compositietechniek en een dusdanige vrije vorfngeying in het leven geroepen, die al leen voor hem dienstig zijn. Zijn ideaal Advertentie Dezer dagen werd geconstateerd dat enkele exotische vogels bij een vogelhandel te Veenendaal aan papegaaienziekte leden. Daar deze ziekte zeer besmettelijk en ook voor mensen gevaarlijk is, werd de inspec tie van de Volksgezondheid te Nijmegen gewaarschuwd, die besliste dat de gehele vogelvoorraad ten spoedigste gelikwideerd moest worden. Dat is nu geschied door de ontsmettingsdienst te Amersfoort, die ruim drieduizend tropische vogels met blauw- zuurgas doodde. is: in een spontane muziek een theolo gische regenboog in klanken op te richten. Hij verwerpt het muzikale spel der poly fonie en het logische absolutisme ter ont wikkeling van het betoog. De harmonie heeft bij hem in hoofdzaak slechts een klankvuilende en iriserende functie. Blijft dan een oosters getinte melodie, ontstaan uit middeleeuwse en zelf gevonden modale patronen, verder een zeer geraffineerde ritmiek, beïnvloed door de muziek der Hindoes en dan tenslotte, als voornaamste factor, het poëtisch sentiment in de reli gieuze vervoering, die dit alles tot een levende kunst maakt, waarvoor men niet onverschillig kan blijven, al kost het- wel eens moeite om bevrediging te vinden in een 'monotoon betoog, dat normaal muzi kaal gezien niets om het lijf heeft. Dr. Obermayr trok ook nog een parallel met de theosofisch metafysische kunst van Scriabine, wiens „Poême de l'extase" in dertijd opzien baarde. Immers evenals deze tracht de kunst van Olivier Messiaen zich los te maken van haar aardse, beter ge zegd van de materiële gebondenheid, waaruit volgt, dat het fenomeen, be lichaamd in een cultuur van eeuwen, moet worden prijsgegeven. Het is de natuurlijke gang van zaken bij vernieuwei's: afbreken alvorens op te bouwen. Maar die afbraak is bij Messiaen toch niet zo radicaal, dat men zou kunnen vaststellen, dat hij zijn oude schepen achter zich verbrand zou hebben. Want in zijn omvangrijke orgel werk „1'Ascension" waarvan tot slot een opname, door hem zelf gespeeld, ten gehore werd gebracht kon men zo nu en dan de orgeltechnische verworvenheden uit de school van zijn leraar Marcel Du- pré duidelijk herkennen. Het is te hopen, dat dr. Obermayr zijn studie over Messiaen zal publiceren, want zij is meer waard dan een vluchtige be spreking als deze, die tenslotte slechts als een beschouwing „en marge" kan geiden Jos. de Klerk Ontijdig einde. Een reisje, dat een Duitse ex-oorlogsvlieger, zijn Ierse vrouw en hun vier kinderen met een verbouwde reddingboot van Engeland naar Duitsland wilden maken, is gisteren voor de Bel gische kust ontijdig geëindigd. Het elf me ter lange scheepje., genaamd „Friend of all Nations", werd ter hoogte van Heist door storm overvallen. De opvarenden werden aan boord genomen van de Duitse kust vaarder „Memelland", die hen via Ter- neuzen naar Gent bracht. De „Friend of all Nations" moest worden opgegeven. De 35- jarige Duitse ex-vlieger kwam veertien jaar geleden als krijgsgevangene naar Engeland, waar hij sindsdien is gebleven. Boerderijbrand. In de afgelopen nacht zi.in twee grote schuren van een grote boerderij te Bedum in Groningen in de as gelegd. Van de boerderij kon slechts het voorhuis behouden blijven. Een per sonenauto en een aantal landbouwwerk tuigen gingen verloten. Expo-bezoek. De tweemiljoenste be zoeker van het Tsjechoslowaakse Pavil joen op de Brusselse Wereldtentoonstel ling, de Nederlandse mej. Elizabeth van Dongen, werd met geschenken overladen, onder andere boeken en Boheems kristal werk. Dwarsligger. Het 1245 ton metende motorschip „Roveredo" uit Rotterdam is op de IJsel te Doesburg dwars op de rivier komen te liggen, waardoor de scheepvaart gestremd werd. Met sleepboten is het schip na enige tijd vlotgetrokken. Op 6 en 7 september wordt op het kas teel Oud-Poelgeest te Oegstgeest de jaar lijkse Oecumenische Conferentie gehou den onder leiding van de voorzitter van de landelijke Oecumenische Raad, prof. dr. W. F. Dankbaar. Op deze conferentie zal dr. W. A. Visser 't Hoofd, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken over het huidige werk van deze Raad spreken en verslag uitbrengen van de vergadering van het Centrale Comité die eind augustus in Denemarken wordt gehouden. In hét Groene Kerkje te Oegstgeest wordt zon dagmorgen 7 september een oecumeni sche kerkdienst gehouden, waarin voor gaan prof. dr. A. J. Rasker en prof. dr. C. W. Mönnich. Des middags spreekt drs. H. M. de Lange over de nieuwe taak van het gemeentelid in de kerk. Piet 59. „Ik moet bekennen", zei Cynthia, „dat ik in dat op zicht een mededingster heb. Mevrouw Waterhouse heeft er een ongelooflijke handigheid van romantiek te ontdekken met een grote R. Zij kon nauwelijks wachten, tot Janet haar linkerhandschoen uitgetrok ken had, hetgeen, dat moet ik toegeven, een buitenge woon lange tijd duurde". En daar was hij dan!" zei Patsy met een vriendelijk gezicht van de een naar de ander kijkend. Zij praatten nog even door over Geoff en Janet en IJsland en Kerst mis. Hoewel zij ook van thuis hield, toch was het goed hier weer terug te zijn. Verlegen mompelde zij zoiets tegen Janet en voegde er aan toe, dat zij er nauwelijks op wachten kon weer in de lucht te zijn. Janet en Cynthia keken elkaar eens aan. „Daar zou ik maar niet zo'n haast mee maken, als ik jou was", merkte Cynthia luchtig op. „Ik zou maar al te blij zijn het eens een beetje gemakkelijk te hebben voor reke ning van de maatschappij". „Precies", zei de anders zo scrupuleus hardwerkende Janet, helemaal in tegenspraak met haar feitelijke karakter. „Ze zullen je hard genoeg laten werken, zon der dat je er om behoeft te vragen". „Wanneer ga ik weer uit?" vroeg Patsy, haar beide vriendinnen aankijkend. „Je gaat niet. Tenministe niet, zover ik me kan her inneren", zei Cynthia. „In ieder geval niet deze week". „Is het dan zo stil?" vroeg Patsy. „Neen, dat niet", ontweeek Cynthia de vraag. „Zo ongeveer wat je in deze tijd van het jaar ver wachten kunt", zei Janet langzaam. „De zaak is deze, Patsy", voegde zij er aan toe, „dat je voor deze week niet op de rooster staat. En voor de volgende week ook niet." „Dan hebben ze me blijkbaar vergeten", zei Patsy. „Ik had wel thuis kunnen blijven en dan zouden ze me misschien helemaal vergeten hebben". Zij lachte moedig. „Ik zal morgen eens op de personeelsafdeling gaan kijken". „Neen, ze hebben je niet vergetenbegon Ja- net. „Het zit zo, kindje" begon Cynthia tegelijkertijd. Patsy kneep haar beide handen stijf in elkaar. „Ik word toch niet op de grond gehouden?" „Natuurlijk niet, kind", zei Cynthia geruststellend. „Juffrouw Mayhew heeft tegen Janet gezegd, dat be sloten is plotseling begon zijn snel te spreken „dat- het-beter-voor-je-zou-zijn-dat-je-gedurende-een-paar- weken-niet-vliegt-tot-je-je-val-helemaal-te-bovenbent." Patsy zei verontwaardigd, dat haar val niets te bete kenen had. „Lieve kind, val me niet in de rede!" riep Cynthia en ging toen wat langzamer voort, alsof het ergste nu voorbij was. „Ze wisten, dat je niet zou willen blijven rondhangen, zonder iets te doen en dachten, dat het een goed idee zou zijn, als je ging helpen op de een of andere afdeling, die het meest op de vliegerij lijkt". „Er is geen enkele afdeling, die op de vliegerij lijkt" zei Patsy verontwaardigd. „Daar val je me nu alweer als een dolleman in de re de! Al met al komt het hier op neer, dat je een paar weken gaat helpen op het Reisbureau!" „Reisbureau!" Patsy stond op. „Zei je werkelijk: het Reisbureau?" Cynthia knikte met een ongelukkig gezicht. „M'n lie ve kind", zei ze met een poging om opgewekt te schij nen, „je ontmoet dan toch tenminste de passagiers en zo, en het zou goed voor je zijn, zodat je weer geheel in orde komt en ze.." „Wie is die ze?" „Janet hoorde het, zoals wij al zeiden, van juffrouw Mayhew". „Dan is het dus nog niet bevestigd?" vroeg Patsy hoopvol. „Spijt me, lieve kind, maar er is opgebeld!" Cynthia schudde het hoofd. „Maar we meenden, dat we het je beter zelf even konden vertellen". „Dat was erg vriendelijk van jullie", zei Patsy dank baar. „Nou ja, een week en dan nog een, zullen gauw genoeg voorbij zijn, denk je niet?" Onmiddellijk bevestigden de beide andere meisjes dit. „En het kan wel eens interessant zijn op het Reisbu reau", zei Patsy. Net de ervaring, die eigenlijk iedere stewardess eens moest hebben, zeiden zij. „Het is dan toch niet als een strafmaatregel bedoeld, is het wel?" Neen, het was alleen uit consideratie, zei den twee anderen. „Consideratie van wie?", vroeg Patsy. „Dat zou ik wel eens willen weten". Zij kwam over de teleurstel ling heen en deed haar best het opgewekt op te nemen. Cynthia zei: „Ik denk, dat het oorspronkelijk uit de koker. „Van Prentice kwam", zei Janet bedaard. Toen Patsy zich de volgende dag op het Reisbureau meldde, kwam zij tot de ontdekking, dat de gevreesde gezagvoerder nog meer pijlen op zijn boog had. Zij zou gedurende die twee weken namelijk iemand's speciale protégé zijn. Een soort van Beamb- te-van-het-Reisbureau-in-opleiding. Haar instructri- ce en beschermvrouwe was Monica Fairways. Aan het einde van de eerste dag kwam Patsy tot de conclusie, dat het praktisch onmogelijk zou zijn lang met Monica Fairways te werken zonder last te krij gen van een minderwaardigheidscomplex. Monica had zo'n knap gezicht en mooi figuur, zulk een prettige stem, zo'n perfecte glimlach en zoveel zelfverzekerdheid, dat iemand na de eerste ogenblik ken reeds dacht, dat je haar niet goed zat, dat je make up verkeerd was en je te verlegen, te onbetekenend en te onzeker van jezelf was. Op de tweede dag stond Patsy beschroomd naast juffrouw Fairways in Afdeling 3 van de Passagiers hall en keek gehoorzaam toe, hoe zij passage-biljetten, paspoorten en bagegebriefjes controleerde. Patsy te lefoneerde naar alle kanten, zoals juffx-ouw Faiways haar zei. Zij deed boodschappen en haalde formulieren Maar alle persoonlijk contact hield juffrouw Fairways zelf. Zij deed dat zo goed, dat het dwaasheid zou zijn geweest, aan te bieden haar te helpen. Na een paar dagen schenen de passagiers en de be ambten van het Reisbureau en feitelijk iedereen Pat sy's onopvallende tegenwoordigheid te beschouwen als een onderdeel van het decor van de nieuwe Passa giershall. Hun blikken gleden langs haar heen, alsof zij een extra marmeren pilaar was en bleven dan rus ten op de warmere, meer stralende schoonheid van juf frouw Fairways. (Wordt vervolgd) DINSDAG 22 JULI: Grote Kerk: Oi'gelbespeling door Kee, 20—21 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Eduard Heijmans, 10—22 uur. FILMS Cinema Palace: „Bij de luchtbescher ming" a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Hals Theater: „In de bus van Coronado", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido: „En 's avonds in de Scala", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Paris holiday", a.l., 19 en 21.15 uur. Miner va Theater: „Achterdocht", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Arrivederci Roma", 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Duel om de Apachebron", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De inspecteur-generaal", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Bonjour Kathrin". a.l., 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 23 JULI: TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede uur": Expositie van werk van Wim Steyn, van 10 tot 19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Eduard Heijmans, 10—22 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", a.l., 10.30 uur; „Bij de luchtbescherming", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „In de bus van „Coronado", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Trouwe kameraden", 10.30 uur. „Paris holiday", a.l. 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Geef 'm de sporen", a.l., 14.30, uur. „Santa Lucia", a.l. 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Montagne's jeugdvarié- té", 10.30 uur. „Arrivedex-ci Roma", a.l., 14, 16.15, 19 er 21.15 uur. Roxy Theater: „Duel om de Apachebron", 14 jr., 14-30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Films van Walt Disney, Stan Laurel en Charlie Chaplin. 10.30 uur. „De inspecteur-gene- raal", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Bonjour Kathrin", a.l., 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4