PEN-centrale te Velsen krijgt een generator uit Italië Aanklacht tegen de journalist A. de Wit op Curasao Londen wenst topgesprek in UNO-ver band Swt in het kort Israel laat olietransport voor Hoessein „over zich heengaan Ook Nasser zou naar New York worden genodigd als Kroesjtsjev komt Maar het verwacht van Engeland wel zekere garanties Wegens een hoofdartikel Spoorwegen nemen speciale maatregelen voor vervoer van 120 ton wegende gevaarte Weduwe vroeg te veel voor haar boerehofstede Schouwen-Duiveland wil betere veerverbinding Jacht met zieken vroeg hulp van reddingboot Opsporing verzocht Bekroonde opstellen en tekeningen Rijk verlaagde bijdrage voor de bosbrandweer De zagende pijnen Vraag over Amerikaanse militairen in Nederland Sterk volgt Paauwe op als trainer van HVC Tennistoernooi „Groenen- daal" in Heemstede begonnen Nieuw wereldrecord voor Australische Fraser Zwemkampioenschappen Kring Haarlem KNZB i> A U 2 2 J L L i 19 5 8 Een generator van 120 ton, bestemd voor het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland, zal dezer dagen van Milaan naar Velsen worden vervoerd. Dit (ransport wordt door de spoorwegen van Italië, Zwitserland, Duitsland en Neder land verzorgd. Er wordt gebruik gemaakt van een enorme wagon, die eigendom is van de Zwitserse spoorwegen en die spe ciaal is geconstrueerd voor zeer zwaar vervoer. Voor het transport hebben spoorwegdes kundigen van de bij het vervoer betrokken landen uitvoerige berekeningen gemaakt. De ruimte langs de baan is bij het ge bruik van normale gesloten wagons geen probleem. Bij open wagons, die beladen worden, is dit evenwel moeilijker. Elke seinpaal, elke paal van de bovenleiding, elke perronwand of obstakels in of bij bochten kan tot moeilijkheden aanleiding geven tijdens het transport. De omvang van dit transport is zodanig, dat in ons land het naastliggende spoor moet worden vrijgehouden. Dit betekent, dat op dub- belsporige baanvakken het transport al leen mogelijk is als de dienst gestaakt is, zoals in de nacht van zondag op maandag. Op elk ander tijdstip zal het transport tus sen de normale dienst door moeten ge schieden, waarbij de vrij geringe snelheid een handicap kan zijn. De wagon, waarop de generator wordt vervoerd, heeft achttien assen en per drie assen één draaistel, waardoor men on danks de grote belasting toch nog vrij vlot in de bochten kan rijden. Door een inge nieuze koppeling van de draaistellen vor men zij toch één geheel zonder dat de be weeglijkheid in de bochten eronder lijdt. Bovendien heeft men voor zeer scherpe bochten nog een extra voorziening getrof fen. Men kan namelijk de draaistellen on geveer 35 centimeter naar links en naar rechts verschuiven. Dit bereikt men met een hydraulische pomp waarmee een druk van 150 atmosfeer wordt opgewekt. Op beide wagenhelften bevindt zich een dergelijké pomp. De wagon heeft voorts Economische politierechter De economische politierechter te Haar lem, mr. H. G. E,ambonnet, heeft van morgen een zevenenzevexitigjarige weduv/e uit Assendelft veroordeeld tot een boete van f 100,subsidiair tien dagen. Haar was ten laste gelegd bij de verkoop van haar boerenhofstede in juni 1057 als on verbrekelijke voorwaarde bedongen te hebben, dat de koper boven de koopsom van ruim zesentachtig mille nog eens drie duizend gulden zou moeten betalen. Dit bedrag was de provisie voor haar boek houder, die als tussenpersoon optrad. De eis van de officier van Justitie, mr. J. Wiarda luidde duizend gulden boete subsidiair honderd dagen. Als gemachtig de van de verdachte, levens raadsman, trad op mr. W. Kingma uit Amsterdam. De officier achtte het strafbaar, dat de koopsom drieduizend gulden hoger was dan het bedrag, goedgekeurd door de Grondkamer. Het doet er niet toe, zei hij, waar deze drieduizend gulden terecht ge komen is, of het nu een kerk, een instel ling of een tussenpersoon zou zijn. Het bedrag is nu eenmaal bóven de koopsom bedongen. Daarmee is de wet overtreden, die de koper moet beschermen tegen ab normale prijzen. Bovendien hield de we duwe de gebruikelijke provisie voor be middeling, die normaal van de koopsom wordt betaald en in dit geval circa veer tienhonderd gulden geweest zou zijn, in haar zak. Als getuige kwam een ambtenaar van de algemene inspectie in Amsterdam ver telen, Of t hij de overtreding had vast gesteld en proces-verhaal opgemaakt. De raadsman, mr. Kingma, voerde aan, dat men verdachte niets of bijna niets ton verwijten. Zij vertrouwde de zaak toe aan haar boekhouder, die reeds dertig jaar in dienst van het bedrijf was. Op het formulier voor de Grondkamer stond het bedrag van drieduizend gulden vermeld, doch deze instantie noch de notaris heb ben haar er op attent gemaakt, dat zij iets ontoelaatbaars deed Een ambtenaar van de inspectie, een „soort spion op het land", aldus pleiter, bracht de zaak aan het rollen. Mr. Kingma beschouwde de boekhouder als de verantwoordelijke man en verzocht de rechter als er een straf moest worden opgelegd deze te beper ken tot een formele boete van een gulden. De officier hield echter staande, dat de weduwe als eigenares de verantwoor ding droeg voor elke zakelijke overeen komst en daarom bleef hij bij zijn eis. De zaak tegen de boekhoudei-, die hier na zou dienen, werd voor onbepaalde tijd aangehouden. Een der getuigen was name lijk niet verschenen en de raadsman van de boekhouder wenste geen afstand te doen. Schouwen-Duiveland zal bij Gedeputeer de Staten van Zeeland protesteren tegen de wijze waarop de bootverbindingen van dit eiland met de rest van Zeeland wor den onderhouden. De gemeente Zierikzee zal hierbij als initiatiefneemster fungeren en zij hoopt dat alle gemeenteraden op het eiland met de actie zullen instemmen, die beoogt betere verbindingen te krijgen met de rest van Zeeland. De boten van de nieuwe dienst naar Katscheveer en terug, zo is in de Zierikzeese raad opgemerkt, kunnen niet binnen de gestelde tijd va ren, waardoor veel vertraging ontstaat en bus- en treinaansluitingen worden gemist. Bovendien is de reis naar de rest van Zee land, sinds de ingebruikneming van de nieuwe aanlegplaats bij Zierikzee aan merkelijk duurder geworden. Weliswaar is het veertarief gelijk gebleven, maar de boot ligt thans kilometers buiten Zierik zee, zodat men per bus van Zierikzee naar de aanlegplaats moet reizen. Een voor stel van een der raadsleden om over te gaan tot een protestactie werd met alge mene stemmen aangenomen. Getracht zal worden alle achttien gemeenten op het eiland voor deze protestactie te win nen. twee „commandobruggen" van waaruit de gewenste druk geregeld wordt. De bei de commandobruggen staan met elkaar in verbinding door een elekti'ische signaalin richting. De onderkant van de te vervoe ren generator ligt slechts veertien centi meter boven de rails. De gehele wagon in beladen toestand heeft een lengte van bij na 43 meter. Het vervoer van Milaan naar Velsen zal ongeveer tien dagen duren. Het Engelse jacht „Caronia" heeft gis teravond, toen het het lichtschip Goeree passeerde geseind dat het zieken aan boord had. Het vroeg hulp van een red dingboot. De reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland voer om zeven uur uit en kon om half negen vastmaken. Om tien over tien heeft de „President Jan Leis" het Britse jacht de berghaven van Hoek van Holland binnengesleept. Aan boord van het jacht waren twee man nen, een vrouw en een jongen. De vrouw en de jongen waren ziek en werden na aankomst door een arts behandeld. Zij bleven aan boord. De commissaris van politie te Velsen heeft bekend gemaakt, dat gistermiddag omstreeks vijf uur in Velsen een ernstig zedendelict werd gepleegd. In verband hiermede verzoekt hij aan ieder die om trent de hieronder beschreven figuur in lichtingen kan geven zich in verbinding te stellen met de afdeling recherche van het hoofdbureau van politie te Velsen. Telefoon: 02550-6444. Het signalement van verdachte is: oud 40 tot 45 jaar, lang ongeveer 1.75 m, nor maal postuur, blond, op voorhoofd vrij dun haar, wat rimpelig en gx-oeven in het gezicht, droeg grijs-blauw colbert en bruine pantalon. De man was in het bezit van een zwarte bromfiets, Berini M 22. Op voorspatbord een geel plaatje, boven achtei'wiel een verchroomde kofferdrager en groene plastic fietstassen. Op achter spatbord rood-wit-blauw embleem aan bordje met de letters N.L. Hedenmorgen heeft de directeur-generaal van het onderwijs bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. G. M. Broekman, in 's Gravenhage de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de Europese wedstrijd voor tekeningen en opstellen 1958 van het Nederlands comité „Europese schooldag". Vierentwintigduizend leerlingen van middelbare scholen hebben meegedongen naar de prijzen, waarvan er uiteindelijk vijf vielen in de categorie van twaalf tot veertien jaar, eveneens vjjf in de categorie veertien tot zestien jaar en negen in de derde groep van zestien tot achttien jaar en ouder. Mr. Broekman zei in zijn toespraak tot de prijswinnaars, het opvallend te vinden, hoe groot de kennis, vooral in de groep van de ouderen, over de Europese samen werkingsorganisaties is. In hun opstellen, die als opgegeven onderwerp de Europese saamhorigheidsgedachte hadden, kon de directeur-generaal een achtergi'ond van serieuze voorstudie vermoeden. De opstellen van de middencategorie (veertien tot zestien jaar) droegen over het algemeen een speels karakter. Daarnaast hebben de jon'gèren van twaalf tot veertien jaar de opgave vooral op kunstzinnige wijze willen verwezenlijken. Het aantal deel nemers aan deze wedstrijden biedt goede vooruitzichten voor de verbreiding van de Europese eenheidsgedachte, aldus de direc teur-generaal. Het bestuur van het Bosschap heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de geringe financiële bijdrage van het rijk ten behoeve van de bosbrandweer in Ne derland. De rijksbijdrage is van 35.000 in 1956 tot 25.000 in 1957 en 15.000 in 1958 teruggebracht. Was aanvankelijk de bestedingsbeperking het argument voor deze vermindering, thans wordt van rijkswege gesteld, dat de bosbrandbe- strijding in eerste instantie een taak is van de betrokken gemeenten en dat het rijk ten aanzien daarvan slechts een aanvullende taak heeft. Tot dusverre is het evenwel niet mogelijk gebleken van gemeenten zonder bos een bijdrage te ver krijgen. Kleinere gemeenten met bosbezit zijn niet bereid of in staat een bijdrage van betekenis te verlenen. Door de ver mindering van de rijksbijdrage zonder voldoende compensatie zal de bosbrand weer, die geheel op basis van vrijwillig heid is opgebouwd, onvoldoende paraat gehouden kunnen worden. De toenemen de recreatie stelt immers steeds hogere eisen aan een goede organisatie van de bosbrandweer. Het bestuur van het Bos schap vreest, dat bij een verminderde paraatheid van de bosbrandweer de bos- eigenaren in verband met het hierdoor vergrote brandrisico ertoe zullen over gaan hun bossen voor het publiek af te sluiten, waardoor de recreatie in zeer ernstige mate zou worden geschaad. Aan gezien de recreatie een nationaal belang moet worden geacht, is het Bosschap van oordeel, dat het rijk zorg dient te dragen voor een voldoende bijdrage om de bos brandweer voldoend paraat te houden. Advertentie van rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95. 2.40 en 8.88. (Van onze correspondent in Londen) In de late middag zal premier Macmillan in het Lagerhuis het Britse antwoord be kend maken op Kroesjtsjev's voorstel voor een topconferentie over het Nabije Oosten. Het Westen zou een buitengewone spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad te New York voorstellen, die moet worden bijge woond door de regeringsleiders. Dit is een Harold Macmillan TEL AVIV (Reuter) In de afgelopen 36 uur zijn Amerikaanse „Globemasters" die olieprodukten naar Jordanië vervoe ren, boven Israel waargenomen. De vluch ten boven Isx-aelisch gebied worden ver moedelijk uitgevoerd zonder dat de Isra ëlische regering hiervoor officieel vergun ning heeft verleend. Israel staat de vluch ten echter klaarblijkelijk toe, in afwach ting van het tijdstip, waarop Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten erin ge slaagd zijn Jordanië op andere wijze te voorzien van de naar schatting duizend ton olieprodukten, die het dagelijks nodig heeft. De Amerikaanse ambassade te Amman heeft maandagavond medegedeeld dat een lading oliepi'odukten, die de Jordaan se behoeften voor dertien dagen zal dek ken, dinsdag in de haven van Akaba wordt verwacht. De olie wordt aange bracht met de tankboot „Clyde Explorer", die 12.700 ton door de Verenigde Staten be taalde en verscheepte olieprodukten zal aanvoex-en. (AFP) Waarnemers in Jeruzalem verwachten, dat de Israëlische regering bezwaar zal maken tegen de vluchten, ten zij zijn officiële verzekering krijgt ten aanzien van de toekomstige Britse poli tiek in het Nabije Oosten. Men vreest al gemeen „dat de Britten, evenals in 1948 over de rug van Israel heen, tot een ak koord met de Ai-abische landen zullen ko men," aldus de waarnemers. JERUZALEM (UPI) Premier Ben Goerion van Israel heeft maandag in het Israëlisch parlement verklaard dat zijn regering de strijdkrachten van Israel ver sterken wil. Reden hiervoor is, aldus Ben Goerion. „de omsingeling waarmee Israel door Nasser bedreigd wordt." „Het is thans geen tijd voor gepraat, maar wel voor kalm handelen. Ons staan thans twee dingen te doen: de bedreiging van Nasser zover als wij kunnen van ons verwijdei-en, en onszelf versterken zolang we die dreiging op een afstand kunnen houden. Dit is wat'de Israëlische regering besloten heeft te doen," verklaai-de de premier. De verklaring was vervat in een motie, waarin de regering opschorting verzocht van het debat over de crisis in het Nabije Oosten. Met 73 tegen 11 stemmen werd de ze motie aangenomen en het overleg in zake deze kwestie verwezen naar de -om- missie voor buitenlandse zaken uit de Knesset. Een communistische motie waar in de Westelijke landen als agressors be stempeld werden, werd verworpen met 75 tegen 4 stemmen. Ben Goerion had slechts twee minuten nodig om zijn verklaring inzake de ver sterking van Israel af te leggen. NICOSIA (Reuter) Volgens reizigers die maandag per vliegtuig uit Amman te Nicosia zijn aangekomen, zijn in de nacht van zondag op maandag bommen ontploft in de omgeving van de woningen van twee Jordaanse ministers, die het beroep van koning Hoessein op de Britse regering, om troepen naar Jordanië te zenden, hadden goedgekeurd. Er werd door de ontploffingen slechts geringe schade aangericht, terwijl er geen slachtoffei's vielen. Er is thans een aanklacht ingediend te gen de hoofdredacteur van het dagblad „Beurs en Nieuwsberichten" op Curasao, de heer A. de Wit, ovep wiens uitwijzing uit de Nederlandse Antillen al zoveel te doen is geweest. Hem is op 28 juni een dag- vaai-ding uitgereikt volgens welke hij op 2 juli voor de rechter diende te verschijnen op grond van smaadschrift, en belediging van de wettige regering in een op 17 juni in zijn krant gepubliceerd hoofdartikel, dat de titel droeg van „De grote leugen komt weer aan bod". Op grond van artikel 131 van het Wet boek van Strafvordering is de verdediger van de heer De Wit, mr. dr. J. L. A. Visser, in verzet gegaan tegen de dagvaarding. Voor zover bekend is heeft nog nimmer te voren in de Nederlandse Antillen een ver dachte op de bepalingen van artikel 131 een beroep gedaan. Blijkens mededelingen van betrouwbare .zijde men is zowel van de zijde van het parket als van de zijde van de verdediging zeer terughoudend met het geven van in lichtingen, terwijl al evenmin in het rege- ringsgezinde dagblad „La Pi-ensa" of in het partijorgaan van de democratische partij „Democraat" een woord over de aanklacht is gepubliceerd bevat de dagvaarding het gehele artikel waarover het hier gaat. In hel artikel in „Beurs- en Nieuwsbe richten" werd onder meer gezegd: „Dezer dagen is de spanning in de politieke sector voelbaar. Het komt er thans op aan de ba lans op te maken van de vier jaren die achter ons liggen, zodat de kiezer aan stonds op bezonnen wijze zijn stem op de juiste wijze zal kunnen uitbrengen. Wij zeggen: op bezonnen wijze, omdat thans alle Sintei-klaasregisters zullen worden uitgetrokken om de gunst van de kiezer te winnen. En zij worden al uitgetrokken. De ambtenai-en worden lekker gemaakt met huisjes. Degenen, die hier 15 jaar of langer verblijven (alleen stemgerechtigde Neder landers natuurlijk) krijgen hun deposito- gelden terug, een presentje met een Suri naams tintje. Er zal nog meer komen, over de toon bank of anderszins. De staatsruif heeft im mers geen limiet in de verkiezingstijd en daar wij weten hoe onze huidige bewind hebbers zichzelf dik uit de staatsruif te goed hebben gedaan, salarissen en baan tjes flink gemest hebben, behoeft het wei nig fantasie wat ons in deze paar komende maanden te wachten staat. Potverteren van andermans geld is zo'n zaligheid, vooral als er stemmen mee gekocht kun nen worden, stemmen van hen die menen dat zij nu eindelijk de koeien met gouden horen in handen krijgen, die hen jaren lang beloofd zijn. Het is dan moeilijk om zich te bezinnen. Het is dan moeilijk om kalm nadenkend zich af te vragen: is deze Sinterklaasdoenerij niet eigenlijk alleen maar een fooi, een piezelpx-esentje, waar mede getracht wordt handen te vullen, die door zekere heren als niet meer dan klei ne kinderhandjes worden gezien en dus snel, zeer snel gevuld zijn? Het is moeilijk zich te bezinnen wanneer in een verdacht royale bui de kiezer van alles wordt toegeworpen, niet teveel na tuurlijk, want dan blijft er niet voldoende over voor degenen die het smijten met geld tot een deugd hebben willen verhef fen. En zoals het deugdzame lieden past, beginnen zij niet altijd met zichzelve? Be gin met u zelve en hervorm de wereld. Nu is nog lang niet de wereld aan de beurt maar wel de Nederlandse Antillen. Er is vier jaar lang geijverd aan een be paalde hervorming, aan het invoeren van een nieuwe geest (bijna hadden wij ge zegd: een nieuwe orde, maar dat klinkt totalitair). Die nieuwe geest doet zich voor onder allerlei soorten mombakkesen, want in feite is het niets anders dan de geest van zedenbederf. Wordt niet door de huidige bewindhebbers de beiedslijn gevolgd, die in futuristische romans wordt afgeschilderd als „brave new world" en „1985", waarbij de leuzen gelden: „vrijheid is slavernij", „oorlog is vrede" en „Onwetendheid is macht?" „1985" is al hier. Een hoge bestuursamb tenaar die van zijn positie misbruik maakt om een eenvoudig man geld afhan dig te maken en daarvoor veroordeeld wordt, wordt opgehemeld als een „marte laar". De politiechef, door wiens optreden deze corruptheid aan de dag kwam, wordt ontslagen, omdat hij voor zijn betrekking niet deugt. Wel, dat klopt ook in de nieuwe sfeer. Hij deugt niet in een sfeer van wil lekeur, pressie, dreigement, devaluatie van menselijke waarden en uitbuiting van zwakkeren. Stenigt hem! Er woi-dt zelfs een soort sluikpropagan- da gemaakt met dit geval: Als je van dc goede partij bent, wat kan je dan over komen? En als een hoge gezagsdrager zo iets presteert en er met allerlei trucs nog niet eens voor in de gevangenis draait, dan kunnen de „kleintjes" rustig ook een kansje wagen, want dat mag dan abso luut geen naam hebben. Zo wordt gepara deerd met de anti-waarden van het men selijk bestaan, zo wordt de Antilliaanse kiezer voorgehouden dat recht krom is en krom recht. Rechters die recht als recht blijven zien? Die deugen niet. Terecht, ook zij deugen niet in de nieuwe sfeer van geïn verteerde waai-den, van pogingen tot be- derf der elementaire menselijke zeden. De onafhankelijke integere pers, die haar stem durft te verheffen tegen het afglij den naar een maatschappij waar het recht terzijde wordt gesteld als het leidend be ginsel, het enig beginsel dat een democra tische maatschappij met gelijke rechten voor een ieder mogelijk maakt, die pers moet de mond gesnoerd worden. De waar heid is subversief voor iedere dictator, schreef een Amerikaanse correspondent over een Zuidamerikaans land, dat hem betichtte van opruiing en belediging, toen hij de feiten aan zijn blad rapporteerde. Zo is het en niet anders. Zij die willekeu rig te werk gaan, kunnen niet velen dat hen dat wordt gezegd, dat er op gewezen wordt dat zij buiten hun boekje gaan. Dus trachten zij de vrije stem die zich tegen onrecht keert te smoren. Opvallend is, dat op het ogenblik op de overheidskantoren de abonnementen van „Beurs- en Nieuwsberichten" opgezegd worden en ook de abonnementen die naar het Nederlandse ministei'ie van Zaken Overzee gingen. Kennelijk een kinderlijke poging om een soort news-black out of al thans brown-out te bewerkstelligen in de komende spannende dagen. De stem van verzet tegen onrecht weerklinkt te luid en te aanhoudend, er moet een einde aan ko men. Het verzet tegen deze stem is al be wijs genoeg van het besef van onrecht- pleging bij de betrokkenen. Want in iede re vrije democratie wordt door niemand een vrije stem gevreesd", zo besluit het gewraakte artikel in „Beurs- en Nieuws berichten." uitvloeisel van het feit, dat de Veiligheids raad zich reeds met de kwestie bezig houdt. Het Westen voelt weinig voor een afzon derlijke conferentie buiten de UNO. Het op volle toeren werkende UNO-apparaat garandeert de snelst mogelijke organisatie van een topconferentie. Het is mogelijk dat Macmillan zal voorstellen dat behalve de door Kroesjtsjev genoemde vijf mogend heden, de landen uit het Nabije Oosten, die rechtstreeks bij de crisis betrokken zijn aan het overleg zullen deelnemen. Dit zou be tekenen dat, na voldoende diplomatieke voorbereiding en misschien nog voor de maand uit is, Macmillan, president Eisen hower, generaal De Gaulle, Kroesjtsjev en kolonel Nasser aan de conferentietafel zul len zitten. In regeringskringen in Londen beschouwt men Nasser's eventuele aanwezigheid als een voordeel voor het Westen, want het staat vast dat Nasser vroeg of laat tot rede moet worden gebracht. Daartoe zou de bijeenkomst te New Yox'k de gelegenheid kunnen bieden. De aanwezigheid van rege ringshoofden in de Veiligheidsraad is voor zien in het UNO-handvest, evenals de mo gelijkheid dat landen, welke geen lid zijn van de Veiligheidsraad, zonder te stem men, aan de bijeenkomsten er van kunnen deelnemen. Een probleem is de vraag wie Irak. dat lid is van de Veiligheidsraad, moet vertegenwoordigen. Macmillan's verklaxing zal een spoed debat over de buitenlandse politiek inlei den. De verklaring is opgesteld in overleg met de Verenigde Staten, Frankrijk, de landen van het Britse Gemenebest en de NAVO-raad. De Britse regering is niet van oordeel dat de situatie in het Nabije Oos ten een onmiddellijke bedreiging vormt van de wereldvrede. De gisteravond te Londen gehouden kabinetsvergadering duurde slechts een uur, waaruit men af leidt, dat in de boezem van de regering geen meningsverschil heerst over het wes telijke tegenvoorstel. Dulles naar Londen? Volgens berichten uit Washington zou Dulles overwegen om het komende week einde naar Londen te vliegen om deel te nemen aan de ministersbijeenkomst van de landen van het Bagdad-pact, waarop Tur kije, Perzië en Pakistan zullen zijn ver tegenwoordigd. Macmillan heeft gisteren reeds een voor lopige opmerking gemaakt. In het in span ning verkerende Lagerhuis deelde hij in antwoord op een vraag van oppositieleider Gaitskell mede dat de Britse regering, in overleg met het Gemenebest en de NAVO- bondgenoten dringend zoekt naar de beste methode voor een topconferentie. Dit be tekent dat Macmillan Kroesjtsjev's voor stel in beginsel had aanvaard. Kroesjtsjev's brief bevat volgens hem allerlei bewerin gen. die geen enkel Lagerhuislid kan aan vaarden. Niettemin is Macmillan verlan gend een bruikbare methode te vinden om door middel van een'bijeenkomst van re geringsleiders tetrachten de ernstige vraagstuken, waarvoor men geplaatst is. op te lossen. Macmillan gaf de verzekering, dat hij zich niet in een paniekstemming laat brengen. Het is dwaas overhaast te handelen, maar even verkeei'd is het kop pig de dingen slepende te houden. Opposi tieleider Gaitskell betoogde dat een be langrijk deel van de openbare mening in Groot-Brittanndë voor een zo snel mogelijk te houden topconferentie is. In Londen woi'dt met nadruk gezegd dat het dringend noodzakelijk is dat het Wes ten een werkelijk constructieve politiek voor het Nabije Oosten ontvouwt, waar aan het tot nu toe jammei-lijk heeft ont broken. Naar verluidt poogt Groot-Brittan- ndë koning Hoessein van Jordanië te be wegen zijn regering te verbreden. Aange zien een groot aantal Jordaanse officieren tegen het regime is gekant zal Groot-Brit- tannië moeten helpen bij de opleiding van nieuwe officiei-en. Het is ook mogelijk dat Groot-Briltannië zijn troepen nog aanzien lijk zal versterken, om een verbinding over land met de Golf van Akaba tot stand te brengen. Ook moet spoedig een erkenning de facto van de nieuwe regering van Irak aan de orde worden gesteld. In diplomatieke kringen te Londen maakt men zich niet zo ongerust over het contact tussen de heerser van het Britse protectoraat Koeweit en kolonel Nasser. De Britse olievoorziening hangt voornamelijk van Koeweit af. Nasser is in Koeweit zeer populair, maar Londen verwacht dat de sjeik, die jaarlijks hondei'dmiljoen pond sterling aan olie-royalties ontvangt, er niets voor voelt zich aan te sluiten bij Nas ser's Verenigde Arabische Republiek. Parijs ontstemd? De „Manchester Guardian" wijst er op dat de regering-De Gaulle tot nu toe iets welwillender gereageerd heeft op Kroesjt- sjevs voorstel dan de regeringen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Het blad meent dat deze houding voortvloeit uit Frankrijks ergernis over het feit, dat het nauwelijks geraadpleegd is inzake het Brits-Amerikaanse ingrijpen in het Nabije Oosten. Op een vraag van het communistische Tweede Kamerlid de heer Bakker over de legering van Amerikaanse militaix-en in Nederland heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat in Nederland, behalve te Soesterberg, geen Amerikaanse leger- of luchtmachtonderdelen of manschappen tijdelijk of voor een langei'e periode ge legerd of in de afgelopen tijd gelegerd ge weest zijn. Op 17 plaatsen in ons land verblijven enkele Amerikaanse militairen totaal 55 man om toezicht te houden bij de voor Amerikaanse rekening in uitvoex'ing zijnde opdrachten of om keuringen uit te voeren van leveringen aan de Amerikaanse krijgsmacht. HVC heeft Evert Stei-k, momenteel o.a. trainer van het Nederlandse KNVB-zater- dagelftal, bereid gevonden de training van de roodwitten weer op zich te nemen. Sterk wordt dus de opvolger van Bas Paauwe, die HVC in de afgelopen drie jaar heeft getraind. Met het spelen van dertig partijen heeft men gisteren in het „Groenendaal-toer- nooi',' dat op de banen van het tennispark Groenendaal in Heemstede tot en met zon dag gehouden wordt, geen onbelangrijke start gehad. Tot donderdag vragen de B- en C-partijen de aandacht, waarna men met het A-toernooi aanvangt, dat door enkele na-inschrijvingen in aantrekkelijk heid nog is toegenomen. De eerste resultaten luidden: Afdeling B, H.E.: P. Koster si. A. in 't Hout 4-6, 6-0 en 6-3: T. Okker sl. A. de Vries 6-2 en 6-3; A. Weijerman sL D. Bloe- mers 6-1 en 6-2. D.E.: mej. Y. Verbeek sl. mevr. Knuyt. 6-3 en 6-0; mej. M. Ocenacek sl. mej. Y. Taverne 6-2 en 6-0; mevr. W. v. d. Werff sl. mevr. F. Govers 8-6, 3-6 en 6-4, mej. H. Cobelens sl. mevr. J. Oei 9-7 en 6-0. 2de ronde: mej. R. Smids sl. mej. M. Steffelaar 7-5 en 6-1; mej. M. v. d. Valk Bouman sl. mej. v. d. Broek 7-5 en 6-2. H.D.: W. v. Duinen en H. de la Mar sl. Z. Verwaal en W. Holdrinet 7-5 en 6-3. 2de ronde: J. Blom en W. ten Houte de Lange sl. J. Klip en P. Zonderland 6-2 en 6-0; P. Titiheru en R. Hartevelt sl. A. de Vries en F. Moolenburgh 6-2 en 6-0. Afdeling C, H.E.: N. Struykenkamp sl. K. Dijkstra 7-5 en 6-2; R. de Greeve sl. C. Krienen 6-3 en 11-9; Ter Haar sl. J. v. Paradys 6-2 en 6-3; A. Koster sl. A. Ruym- gaart 4-6, 6-4 en 6-3; v. Mancius sl. J. van Kampen 6-4 en 7-5; F. Doodeheefver sl. J. v. d. Berg 6-2 en 6-3; A. Blaauwboer sl. F. Alders 6-1 en 6-2; J. ten Have sl. S. Blom 6-4, 3-6 en 6-3; J. Buyze sl. H. van Engelen 6-8, 6-4 en 6-3; A. Abma sl. D. Smit 6-2, 3-6 en 7-5; C. Ki'oskinsky sl. O. Troll 6-4 en 6-2. D.E.: mej. M. Sitters sl. mej. M. Stut 6-3 en 6-3. 2de ronde: mej. J. Blom sl. mej. E. Blok ker 6-1 en 6-2; mej. M. Wai-tena sl. mej. A. Krouwels 6-1 en 8-6. II.D.: F. Rot en M. Spaanderman sl. J. Man en R. v. Rooden 6-8, 6-3 en 6-4. G.D.: mej. E. Schroder en P. J. Groen land sl. mevr. J. v. Beeck Vollenhoven en O. Troll 6-3 en 6-3. D.D.: mej. v. Wijk en mej. Groot sl. mevr. Baas v. Nooten en mevr. de Groot 6-1 en 6-2. Tijdens de Britse Spelen in Cardiff heeft de Australische zwemster Dawn Fraser maandagavond voor een nieuw wereld record op de 110 yards vrije slag gezorgd. Zij zwom de afstand in 1 minuut 1,4 sec., 0.1 sec. onder het oude record dat sinds 18 februari van dit jaar op haar naam stond. De tijd van de 20 jaar oude Dawn Fraser betekent uiteraard ook een nieuw wereld record op de 100 meter vrije slag. Dit stond met 1 minuut 1,5 sec. eveneens op haar naam. Er werden in het zwembad van Cardiff nog meer goede prestaties geleverd. Zo won wereldrecordhouder John Devitt (Australië) de gouden medaille op de 110 yards vrije slag heren met een tijd van 56,6 sec. en kwam Terry Gathercole in de series 220 yards schoolslag al tot 2 min. 41.2 sec., 0.7 sec. boven zijn eigen wereld record. Judy Grinham, de Olympische kampioe ne, zorgde op de 110 yards rugslag voor een verrassing. Zij versloeg in 1 min. 13,1 sec. de wereldrecordhoudster uit Nieuw Zeeland, Philippa Gould. De laatste wedstrijden om de beste pre staties en kampioenschappen Kring Haar lem KNZB werden maandagavond in het zwembad „De Heerenduinen" in Velsen door de Velser Zwemvereniging VZV ge houden. In tegenstelling met de voorgaande ontmoetingen was er geen grote deelname. Wickv Hofman (HPC) won onbedreigd de titel 200 meter schoolslag dames in 3 min. 17.4 sec., gevolgd door haar clubgenote I. Wesmaas 3 min- 21.7 sec. en G. Brüning (VZV) 3 min. 25.2 sec. Op de 50 meter schoolslag jongens ein digde J. Poen (HPC) als eerste in 38,2 sec.; tweede werd Ch. Brouwer (HPC) 41.2 sec.; en H. Rixel (VZV) legde op de derde plaats beslag in 41.8 sec. De 100 meter vlinderslag heren werd op overtuigende wijze gewonnen door F. v. d. Eijnde (HPC), in 1 min. 13,5 sec.; 2. P. de Bruvn (DWR), 1 min. 17.4 sec.; 3. J. Eichhorn (DWT) 1 min- 23.8 sec. In de 50 meter vlinderslag dames ging de strijd tussen M. Sint (DWR) en H. Band, (HPC). Met handslag verschil zegevierde laatstgenoemde dame in 37.3 sec.; 2. M. Sint (DWR) 37.5 sec.; 3. W. Hofman. (HPC) 38.3 sec. Op de 4 x 100 meter vrijeslag heren es tafette zwom DWR in een zwakke serie 'egen de klok maar wist toch beslag op de titel te leggen in 4 min. 34.2 sec. HPC dat in de tweede serie als eerste eindigde werd tweede in 4 min. 35,1 sec.; 3. HPC II 5 min. 2.1 sec. Op de 4 x .50 meter wissel slag estafette dames zegevierde de HPC- nlneg in 2 min. 35.8 sec.: gevolgd door DWT 2 min- 51.8 sec.; 3. HPC II 2 min. 51,9 sec. <t KOLESNIKOV. De Rus Kolesnikov heeft tijdens de Russische zwemkampioenschap pen in het 50-meterbad van het Lenin- stadion het Europees record op de 200 meter schoolslag heren op zijn naam ge bracht. Zijn tijd: 2.39,3 was precies 1 se conde beter dan het oude record dat op naam stond van zijn landgenoot Minasch- kin, die de 200 meter schoolslag in sep tember 1957 in Leipzig zwom in 2.40.3. KRIEMHILD HAUSMANN. Tijdens de Westduitse atletiekkampioenschappen in Hannover heeft Kriemhild Hausmann met een worp van 51.62 m. het Duitse dames record discuswerpen verbeterd. HEATHER YOUNG. Tijdens de Spelen van het Britse rijk, die te Cardiff worden gehouden liep Heather Young de 100 yards dames in 10.7 sec., hetgeen een nieuw En gels record betekende. SWINDIN. George Swindin, de vroegere doelman van Arsenal, is benoemd tot ma nager van die club. Swindin was tot nu toe als manager werkzaam bij de niet bij de Engelse league aangesloten club Peterbo rough United.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5