Bewoners van „Delftwijk" ergeren zich aan rommel en opwaaiend zand Leed spoedig voorbij door aanleg van speeltuinen en kleuterhoekjes REMBRANDT SCAMP0L0 DINSDAG 22 JULI 195 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Zand schuurt de maagzei hij vroegen maar nu.*. Sinds 1 januari 496 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED VERBLINDT GEEN TEGENLIGGERS Voetbal en micro-korfbal in Haarlem-Oost Bedrijfsvoetbal in Haarlem In 1957 Voor meer dan 13 mille aan plantsoenen vernield Messensteker bekent ook diefstal Ledenvergadering Bond Maatschappelijke Werkers UIT STAD EN STREEK KNOEI-prijzen DE BOODE Provinciale Staten Discussie over samen stelling commissies VAKANTIESPELEN Programma voor woensdag Elk 2e reuzenpak 20 cent goed kop er Afscheid hoofdopzichter M. A. Koedijk van PTT ZOEKT U 'N DRUKKER Rector De Wit nam afscheid Woningzoekenden opgelicht Kapelaan Bertels volgt aalmoezenier De Wit op Opwekkingsprediker T. L. Osborn naar Nederland Examens Burgerlijke Stand van Haarlem „DELFTWIJK" IN HAARLEM, benoor den de Jan Gijzenvaart is een stadsdeel waar het prettig wonen moet zijn. Een ieder die door deze riante woonwijk wan delt, zal tot deze conclusie komen. De ruimten tussen de moderne flatgebouwen, de eengezinswoningen en de scholen zijn rijk aan goed onderhouden plantsoenen en bekoorlijke borders, welke, na de steen massa's van de omringende huizen, voor een afwisseling zorgen die het oog streelt. Toch is er in „Delftwijk" een aantal mensen voor wie de onmiddellijke om geving van hun huis een bron van dage lijkse ergernis is. Dat klinkt vreemd, vooral als men weet dat deze bewoners een der fraaiste plant soenen bij wijze van spreken naast de voordeur hebben. De onvriendelijke blik ken en minder hartelijke uitlatingen gel den met name de toestand van een drietal tussen de Van Moerkerkenstraat en Aart van de Leeuwstraat gelegen terreinen. Wie er eens een kijkje gaat nemen zal moeilijk de kritische „kanttekeningen" van deze bewoners als overdreven kwalificeren. Be doelde stukken grond, waar zij dagelijks het uitzicht op hebben, liggen er inderdaad weinig hartverheffend bij. Het contrast met het vlak daarnaast gelegen Top Naeff- plantsoen is wel heel schril en opvallend. Daar gazons als biljartlakens en pas-ge schoffelde perken, waarin met zorg ge kozen bloemen hun kleurenpracht tentoon spreiden, hier een onooglijke dorre vlakte, waar alleen het onkruid tot kniehoogte op schiet tussen brokken steen, gebroken fles sen, stukken hout en verroest prikkel draad. Een tegelpad achter een der huizen rijen is, als gevolg van herhaalde verstui vingen op deze grond, over ettelijke meters afgebrokkeld. De tegels liggen als domino stenen kris-kras door elkaar. Vieze modderpoel „„Komt u ons uitzicht bewonderen?" klinkt een spottende stem achter ons. Een van de bewoners loopt het paadje af, dat door zijn met veel smaak aangelegde ach tertuin voert en blijft bij het tuinhekje staan. „Op dat fraais raken we nu al maandenlang niet uitgekeken. Moet u in de winter komen of wanneer het flink geregend heeft. Dan is het hier één vieze modderpoel. Die kuilen en gaten daar", en hij wijst ze ons stuk voor stuk aan, „lo pen zo vol water, 't Verwondert me trou wens toch dat er nog geen kind in ver dronken is. Bij droog weer stuift het hier verschrikkelijk. Afijn, daar komt mijn vrouw juist aan, die kan er ook over mee praten". Mevrouw is gauw ingelicht over het onderwerp van ons gesprek en zij onder schrijft de kritische opmerkingen van haai man volkomen. „Je kan in huis met het opvegen yan zand wel aan de gang blij ven, het is in één woord een wanhoop", zegt zij zuchtend, „hele scheppen haal ik er soms uit maar het helpt niet veel zo lang het hier niet dicht is". Haar man knikt met het hoofd naar een groengeschilderd schuurtje op wielen, dat In de afgelopen week zijn in Haarleni zestien verkeersongelukken gebeurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroor zaakt. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied .gebeurde, gestegen tot vierhon derdzesennegentig. Bovendien waren er negen dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door gro te voorzichtigheid en verantwoordelijk weggebruik. De voetbalwedstrijden op het Van Zeg- gelenplein, georganiseerd door de buurt vereniging „Haarlem-Oost" voor straat elftallen, hebben de volgende uitslagen op geleverd: Haarlem-Oost IThorbeckestr. 6-4; BuurtveteranenJac. van Looystraat 5-5; Buurthuis de BrugJongensstad 3-5. Door de ongunstige weersomstandig heden kon een wedstrijd niet doorgaan, een andere werd gespeeld door twee groe pen jeugdige buurtgenootjes en eindigde met de cijfers 10-8. Het programma luidt: maandag 7 uur: Haarlem-Oost IIJacop Geelstraat; dins dag 7 uur: Zuid-PolderstraatPretoria- plein; woensdag 7 uur: Haarlem-Oost I Harmenjansstraat; donderdag 7 uur: Haar lem-OostVeteranen; vrijdag 7 uur: Sing- Sing (Zomervaart)Teding van Berkhout straat. De korfballende leden van Haarlem- Oost zullen vrijdag om 7 uur een Micro- korfbalwedstrijd spelen tegen een D.S.V.- team. Deze wedstrijd wordt eveneens op het Van Zeggelenplein gespeeld. De uitslagen van de afgelopen week in de voetbalcompetitie voor bedrijfselftallen waren: Afd. A: VVV I—O VN 3—5, Nebima I— OCS 1—2. Afd. B: SVOW 2—Tramvogels 2—3, VESWilbert 01, HeeremansGoby 6—1. Afd. C: HilcoHAC 3—4. Het programma is: maandag 21 juli B Tramvogels—DDS 2; dinsdag 22 juli C HSMNebima 2; woensdag 23 juli A OCS—VVV I; donderdag 24 juli B VES— SVOW 2; vrijdag 25 juli B Heeremans Tramvogels. midden op het gewraakte terrein troont. „Die keet stond eerst even verderop in het Top Naeffplantsoen. De mensen van hout en plantsoenen bergen er hun gereed schap in op. Hun directeur vond zeker dat die kar het gezicht op zijn mooie beplan tingen teveel bedierf en heeft het wrakke geval toen hierheen laten verzetten. Nu mogen wij er tegen opkijken „Troep" Een andere bewoonster met wie we een praatje maakten was al evenmin over „die troep" zoals zij het uitdrukte te spre ken. „Om de haverklap komen de kinderen met verwondingen thuis, die ze daar heb ben opgedaan. De een trapt door een ver roeste spijker, de ander haalt zijn goed open aan een stuk prikkeldraad. Mijn dochtertje viel gisteren nog met haar knie in een glasscherf, die daar bij hoopjes lig gen. En de kinderen van die rommel van daan houden lukt je ook niet altijd. Ja, van die zandverstuivingen heb ik ook heel wat last. 't Is soms net of je op het strand zit in plaats van in een dure stadswoning. Het zand knerst tussen je tanden als je zit te eten. In het begin zei mijn man tegen de kinderen „zand schuurt de maag", maar tegenwoordig zegt hij iets dat ik maar niet zal herhalen. Leed spoedig geleden Van de zijde van Openbare Werken deelde men ons naar aanleiding van boven staande klachten mede, dat het leed van de desbetreffende bewoners spoedig ge leden zal zijn. De braak liggende terreintjes, waar het hier om gaat, zijn bestemd voor de aanleg van een tweetal speeltuinen en enkele kleuterspeelplaatsen. De ene speeltuin is toegewezen aan de afdeling „Delftwijk" van het Haarlems Speeltuin Verbond, de andere aan de Haarlemse Katholieke Ver eniging voor het gezin. B. en W. van Haar lem hebben inmiddels de dienst van Open bare Werken opdracht gegeven tot het aanleggen van deze speelgelegcnheden over te gaan. Hoogstwaarschijnlijk zal hiermede volgende maand worden be gonnen. Het geduld van de bewoners in de om geving van de „stenen des aanstoots" zal dus nog even op de proef worden gesteld. Laten zij zich troosten met de gedachte, dat zij zich de langste tijd aan een minder aangename kant van een zich steeds meer verfraaiiende woonwijk hebben geërgerd. Vorig jaar hebben' onbekende daders tal van vernielingen aan beplantingen in de Hout en de Haarlemse plantsoenen toe gebracht. De schade kan worden gesteld op ongeveer dertien en half duizend gul den. In 109 gevallen van beschadigingen werden schriftelijke rapporten uitge bracht. In vele gevallen konden de daders worden achterhaald en de hers'elkosten worden opgeëist. Aldus valt te lezen in het jaarverslag van de gemeentelijke dienst van de Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen over 1957. Voortdurend werd gewezen op de be schadigingen en vernielingen van gazons en beplantingen door de jeugd. Door het scheppen van meer speelgelegenhe>d wordt getracht aan dit kwaad paal en perk te stellen. Het werk van de natuurbescher ming wordt gepropageerd. Voorts wordt door het houden van toezicht geprobeerd het euvel van de vernielingen te be strijden. Voor de aanleg van nieuwe plantsoenen, tuinen bij woningcomplexen enz. konden in het verslagjaar in onvoldoende mate geschikte werkkrachten worden aange trokken. In vele gevallen moest het werk worden uitbesteed. Het onderhoud "an plantsoenen en parken kon slechts met grote moeite bevredigend worden uitge voerd. In het najaar ondervond hst wer ven van geschikt personeel minder moei lijkheden. Aan het einde van het jaar bedroeg de totale oppervlakte aan wandelbos, par ken, plantsoenen enz. 154.42 ha. Met de aanleg van nieuwe plantsoenen werd be gonnen. Als gevolg van de bested ngs- beperking kon de voorgenomen verjonging van het oostelijk gedeelte van de Hout niet doorgaan. Voor beplantingen in perken leverde de bloemenkwekerij: 35.049 voorjaarsplanten 87.836 zomerplanten. Ruim 79.00 bloem bollen werden uitgeplant. Hiervan waren er 12.500 ter beschikking gesteld door het Centraal Bloembollencomité. De monteur, die in de nacht van zon dag op maandag trachtte een cafépor tier met een mes te steken, heeft thans tegenover de politie bekend van een ken nis een geldkistje met 375 gestolen te hebben. Hij had van het geld reeds een passagebiljet gekocht om naar Parijs te gaan, doch ontdekte daarna, dat zijn pas verlopen was. Bij de huiszoeking vond de politie het geldkistje en het passagebiljet. In het kistje zaten ook nog de verzekeringspa pieren en het spaarbankboekje van de be nadeelde. Maandagavond 28 juli zal in één der bo venzalen van restaurant Brinkmann te Haarlem de jaarlijkse ledenvergadering van de afdeling Haarlem van de Neder landse Bond van Maatschappelijke Wer kers plaats hebben. De agenda vermeldt onder meer een bestuursverkiezing. De voorzitster van de afdeling, mejuffrouw Joh. C. Krol, wenst als zodanig af te tre den en stelt zich niet herkiesbaar. In haar plaats heeft het bestuur kandidaat gesteld mejuffrouw W. Leenders. De secretaresse mejuffrouw E. Verdoner, stelt zich wel herkiesbaar. Nieutüs in het kort Koninklijke onderscheiding. Bij Ko ninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer A. Pluut te Haarlem, administratief hoofd ambtenaar van de Rijkswaterstaat. Inwijding kerkhof. Deken W. N. Zijl stra zal donderdagmorgen 31 juli om elf uur het r.-k. gedeelte van de Noorderbe graafplaats aan de Vergierdeweg in Haar lem inwijden. Sturen in elkaar. Maandagmiddag om streeks vijf uur is een tweeëndertigjarige dame uit Haarlem op de Tollenslaan nabij de Catslaan in Aerdenhout van haar brom fiets gevallen en zo ernstig gewond, dat zij met een hersenschudding en een hoofd wond naar het Marinehospitaal te Over- veen moest worden overgebracht. Er reden twee bromfietsen naast elkaar en doordat de sturen met elkander in aanraking kwa men vielen de dame en een heer, die op de bromfietsen zaten. Tegen een paal. Een eenendertigyarige automobilist uit Heemstede is maandag avond tegen elf uur met zijn auto het rij wielpad van het Adriaan Stoopplein nabij Stoops Bad te Overveen opgereden en ver volgens tegen een verkeerspaal gebotst. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De oorzaak is nog niet bekend. De politie van Bloemendaal heeft de auto, die beschadigd was, voor onderzoek in beslag genomen. Eervol ontslag. Bij beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie is aan dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid, tevens voorzitter, van de Commissie territoriale decentralisatie en is benoemd tot lid, tevens voorzitter, van deze commissie mr. H. W. Bloemers, Com missaris der Koningin in de provincie Gel derland. Brandje in café. In een café aan de Riviervismarkt te Haarlem is maandag avond omstreeks zeven uur brand ont staan. Een bezoeker stak een sigaret op in buurt van een vaas met gedroogde riet pluimen. Deze vatten plotseling vlam, evenals een er bij staande schemerlamp. De man doofde het vuur met zijn jas. De gealarmeerde brandweer behoefde niet op te treden. Winkeldievegge. Een 52-jarige in woonster van Nieuw Vennep heeft zich in een kledingmagazijn in Haarlem schuldig gemaakt aan diefstal van een damesvest. In de opruimingsdrukte had de verkoop ster in tegenstelling tot de gewone gang van zaken de vrouw het kledingstuk meegegeven naar de kassa om het te be talen. In plaats daarvan liep de vrouw er mee naar een andere afdeling en vervol gens naar buiten, waar zij echter door een employee werd aangehouden. Advertentie ZOMERSTOFFEN 1.98. 1.25, 8? ct „DIOR" STREEPJES van 3.75 bij ons 198 ct BONTE ROKSTOF van 3.90 bij ons 129 ct JOKARI", 'n Menko-product van 3.90 bij ons 198 ct RAFFIA" tissu Menko weefsel van 5.75 - 4.50 bij ons 298 ct Honderden restantenkoopjes bij Rijksstraatweg 88 bij de knipperbellen In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland is, alvorens de stemming gehouden werd over de benoeming van leden dei- adviescommissies, een discussie gevoerd over de aanbevelingen van Gedeputeerde Staten. De leden der fractie van de C.P.N. waren niet aanbevolen, wel dr. Noorden bos (P.S.P.) voor de onderwijscommissie. De heer Gortzak (Comm.) merkte op, dat communistische statenleden in het ver leden in de adviescommissie goed werk hebben verricht. Hij zag daarom in de aan bevelingen een politieke discriminatie en dat achtte spreker het gaan op de ver keerde weg. Mevrouw T e e b o o m-V an West (Comm.) informeerde welke overwegingen Gedeputeerde Staten er toe hebben geleid in hun aanbevelingen de communisten uit te schakelen. De heer Lank horst (P.S.P.) zeide, dat nu er overleg gepleegd is tussen een aantal fracties, de stemming een formaliteit is geworden. Jammer is het dat niet alle fracties aan het overleg hebben deelgeno men. Mr. Van der Bilt (V.V.D.) merkte op, dat de houding der communisten de laatste tijd van die aard is geweest, dat samen werking niet mogelijk is. Dit is de mening van de meerderheid der fractie van de V.V.D. Daarbij herinnerde spreker aan Hongarije; de gebeurtenissen zijn met zo veel weerzin vernomen, dat het moeilijk is geworden met de communisten samen te werken. Mr. R o e 1 s e (Arbeid) was eveneens van mening, dat de communisten zich na de gebeurtenissen in Hongarije buiten de democratie hebben gesteld. Sindsdien is er nog niets veranderd, hetgeen enkele we ken geleden gebleken is, toen enige Hon garen terecht zijn gesteld. Het benoemen van communisten in vertrouwensposities achtte spreker onaanvaardbaar. De Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, deelde mee, dat noch Gedepu teerde Staten, noch de voorzitter, zullen ingaan op het gesprokene,waarna mevrouw Teeboom-Van West en de heren Gortzak en Lankhorst van de gelegenheid gebruik maakten om te repliceren. Hierna werden de commissies samenge steld. Advertentie VRIJDAG A.S. ROMY SCHNEIDER in haar nieuwste film Plaatsbewijzen 2 dagen van tevoren a. d. cassa vanaf 10 uur. Telef. uitsluitend voor dezelfde dag. „W.Ï.K." (Oude Weg): 's morgens 10 uur, zandbakwedstrijden; 's middags 3 uur, speurtocht in de buurt. „Buitenrust" (Van Zompelstr.-Schalk- wijkerweg): zwemmen in zwembad Houtvaart van 10 tot 11 uur, leeftijd 614 jaar. „Nieuw Leven" (Spaarndam): Excursie naar de sluizen van IJmuiden per fiets. Vertrek v. d. tuin 9.15 uur. Daar na naar het IJmuidense strand, leef tijd 1014 jaar. Brood en drinken meenemen. „Klarenhof" (Brouwersplein): Bezichti ging stadskweektuin. Vertrek v. d. tuin 10 uur, leeftijd 814 jaar. 's Mid dags 2 uur: speurtocht in de buurt. .Weltevreden" (Spaarndamseweg): Pop pentheater van Ruurd Sannes op de tuin. Gespeeld wordt „Assepoester". Op bezoek komt „Delftwijk". Aan vang 10 uur. Leeftijd 614 jaar. „V.Z.O.D." (Nieuwlandstr.): Excursie per fiets naar sluizen van IJmuiden. Vertrek v. d. tuin 9.15 uur. Daarna naar IJmuidense strand. Brood en drinken meenemen, leeftijd 1014 jaar. „D.V.S." (Vondelwegj: Eigen programma. „Te Zaanen" (Anthony Fokkerlaan): Be zichtiging stadskweektuin. Vertrek v. d. tuin 9.30 uur. Leeftijd 814 jaar. 's Middags 3 uur: speurtocht in de buurt. „Frans Hals" (Schotersingel): 's Mor gens 10 uur: badminton op de tuin; 's middags 2 uur: zandbakwedstrijden. „Glasblazers" (Papentorenvest: Bezich tiging stadskweektuin. Aanvang 10 uur, leeftijd 814 jaar. „Flora" (Van Oosten de Bruynstr.): Be zichtiging stadskweektuin. Aanvang 10 uur, leeftijd 814 jaar. „Jeugdland" (Theemsplein)'s Morgens 10 uur: speurtocht in de buurt; 's middags 3 uur: badminton op de tuin. „Oosterkwartier" (Zomervaart); 's Mor gens 10 uur: zandbakwedstrijden; 's middags 3 uur: speurtocht in de buurt. „Centrum" (Wilsonsplein): Zwemmen in zwembad Kleverlaan van 10 tot 11 uur. Leeftijd 614 jaar. Spel op de tuin. „Het Vondelkwartier" (Vergierdeweg): Excursie per fiets naar sluizen van IJmuiden. Vertrek v. d. tuin 9.15 uur. Daarna naar het IJmuidense strand. Brood en drinken meenemen. Leeftijd 1014 jaar. „Delftwyk": Op bezoek bij „Weltevre den". Poppentheater van Ruurd San- nes met „Assepoester". Leeftijd 614 jaar, aanvang 10 uur. „Mariagaarde" (Westergracht): Stem- pel-wandeltocht voor meisjes en jon gens van 813 jaar. „Zaanenoord" (Zaanenstraat): Twee filmvoorstellingen. Kaarten bij opa op de tuin. Nadere bijzonderheden op het bord op de tuin. Advertentie Maandagmorgen heeft de heer M. A. Koedijk, hoofdopzichter in buitengewone dienst bij de P.T.T. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid genomen van het Telefoondistrict Haarlem. Dit geschiedde tijdens een druk bezoch te receptie in de zaal van de RAC aan de Leidsevaart. Ir. J. M. de Vos, directeur van het tele foondistrict roemde de verdiensten van de heer Koedijk in de vierentwintig jaar, dat hij bij het bedrijf in Haarlem werkzaam was. Namens de P.T.T. bood de directeur de scheidende functionaris een legpenning en een kalender met inscriptie aan. Verder voerden het woord de heer W. van den Burg, technisch hoofdambtenaar en de directe chef van de heer Koedijk, de heer P. Roebers, inspecteur van de cen trale directie, de heer B. van der Wal, chef van de afdeling, die een geschenk onder enveloppe overhandigde, de heer D. Bos, voorzitter van het jubileumfonds, die even eens een geschenk onder enveloppe aan bood. alsmede mevrouw Koedijk een bloemstuk en de heer F. Bongenaar, die zijn woorden vergezeld liet gaan van een bloemstuk. Ook waren vertegenwoordi gers van enkele Haarlemse bedrijven aan wezig, die waarderend spraken over de medewerking, die zij steeds van de heer Koedijk hadden ondervonden. Zij boden de scheidende hoofdopzichter een grote kist sigaren aan. Hoeveel moeite de gemeentebesturen, jeugdleiders en speeltuincomités zich ook geven om de stadsjeugd in deze vakantieweken prettig bezig, en daar mee van de straat te houden, toch zijn er nog legio kinderen die liever hun eigen vertier zoekenEen geliefd ontspanningsoord voor de Amsterdam se jeugd is bijvoorbeeld hel Waterloo- plein, waar altijd wel iets te zien en te leren valt voor jongelui zoals het hierbij afgebeelde tweetal. Gretig luis teren zij naar de kleurrijke conversatie der marktkooplieden om straks op zijn minst met een paar splinternieuwe scheldwoorden thuis te komen Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Wegens zijn benoeming tot pastoor in Nieuw-Vennep heeft rector D. de Wit af scheid genomen als districtsaalmoezenier van de Katholieke Jeugdbeweging in Haarlem. Zaterdagavond om kwart over zes droeg hij een avondmis op in de deke nale kerk St. Jozef aan de Jansstraat. Daarna bestond in 't Stoofke gelegenheid afscheid van hem te nemen. Verscheidene sprekers hebben hier de goede kwaliteiten van de vertrekkende rector geroemd en hem geschenken aan geboden. Ondermeer spraken de voorzit ter van de Katholieke Jeugdraad, mr. J. Meysing, en de voorzitter van de Katholie ke Bejaardenbond, de heer J. Selhorst. Mr. Meysing noemde rector De Wit een vrien delijk mens, die steeds voor anderen open stond. „Zijn blijheid was kenmerkend". Hulde bracht mr. Meysing voor het door zettingsvermogen, waarmee de rector zijn plannen voltooide. Als blijk van waardering bood de heer Meysing een geschenk onder couvert aan. De heer Selhorst memoreerde de groei, die de bejaardenbond heeft doorgemaakt. Vooi-ts sprak mr. J. Brons. In zijn dank woord zei de vertrekkende rector blij te zijn, dat hij voor de Haarlemse jeugd heeft mogen werken. Hij dankte voor de samenwerking en steun, die hij steeds heeft ondervonden. Tijdens de drukke receptie liet de St. Jo- risband onder leiding van de hoplieden W. Maanen en H. Janus zich horen. Tenslot te voerde de r.k. rederijkersvereniging „Alberdingk Thijm" enkele korte sketches op. De Haarlemse politie heeft een zesen- dertigjarige Haarlemmer, verdacht van oplichting, aangehouden. De man bood zijn woning in de Wal deck Pyrmontstraat te huur aan, omdat hij volgens zijn zeggen ging emigreren. Voor waarde was echter, dat de nieuwe huur der het meubilair overnam voor 1wee- duizend gulden en daarop een voorschol van vijfhonderd gulden betaalde. Twee inwoners van Haarlem gingen op dit voor stel in, doch toen puntje bij paaltje kwam, vertelde dc man allerlei smoesjes. De aan vankelijk hoopvol gestemde woningzoe kenden kregen het huis niet en waren bovendien hun vijfhonderd gulden kwijt. De „verhuurder" had een huurschuld van achtentwintig weken. De recherche ver zoekt eventuele andere gedupeerden zich met haar in verbinding te stellen. Tot opvolger van rector D. de Wit als districtsaalmoezenier van het katholiek mannelijk en vrouwelijk jeugdwerk ir. Haarlem is benoemd kapelaan H. B. Ber tels, die kapelaan was van de parochie St Willibrord in Amsterdam. Kapelaan Ber tels is tevens benoemd tot diocees aalmoe zenier van de KAJ en de VKAJ in het bis dom Haarlem. Hij volgt in die functie aal moezenier A. H. Huyboom op, die nationaal aalmoezenier van de KAJ en VKAJ blijft. Tot pastoor in Haarlemmerliede is be noemd kapelaan J. M. Wijsbroek van de parochie H. Johannes de Doper in Amster dam. Pastoor B. G. H. Keyer van Haar lemmerliede wordt pastoor in Heerhugo- waard. In Wijk aan Zee is benoemd pastoor A. A. van der Togt uit Heerhugowaard. Van 22 augustus tot 7 september zullen achtereenvolgens in Den Haag en in Gro ningen grote evangelisatiecampagnes ge houden worden, geleid door de bekende Amerikaanse opwekkingsprediker T. L, Osborn. De komst van deze evangelist wordt in verscheidene plaatsen in ons land voorbereid met gebedsbijeenkomsten en ook in Haarlem is een comité gevormd, dat dergelijke bijeenkomsten organiseert. Hedenavond wordt in de Broederkerk aan de Parklaan reeds een bidstond voor de campagnes in ons land gehouden en op dinsdagavond 29 juli vertoont het comité in het gebouw van de Vrijzinnig Hervorm den aan de Jacobstraat de film „Java Har vest", welke een indruk geeft van de cam pagne, welke Osborn in 1954 op Java hield. Van de massabijeenkomsten, waarin hij het evangelie verkondigde, is een opmer kelijke impuls uitgegaan voor de verbrei ding van het christendom, niet alleen door de prediking, maar vooral ook door de begeleidende spontane genezingen van ver. lamden, blinden, doofstommen en melaat sen. Osborn heeft zijn tienduizenden toe hoorders op de massale bijeenkomsten in Jamaica, Porto Rico, Cuba,Venezuela, Costa Rica, Panama, Guatemala, Chili, Java, Siam, Formosa, Japan, Zuid-Afrika, Ghana, Nigeria, Mombasia en Kenya steeds met gloedvolle overtuiging voorgehouden, dat de door Christus volbrachte verlossing van de mens niet slechts een bevrijding van schuld is, maar ook verlossing van alle lichamelijke gebreken voor allen, die ge loven dat Christus, zoals de apostel Paulus dat noemde, „heden en gisteren Dezelfde is". Van 22 tot 31 augustus komt Osborn in Den Haag en van 3 tot 7 september in Groningen. Haarlem. Voor liet middenstandsexamen zijn in hel Concertgebouw te Haarlem geslaagd: P. C. van den Ancker, J. van Andel, H. Anvelink, S. J. Aoeldoorn. M. van Apeldoorn, J. A. v. d. Bosch, E. Flier, B. W. J. de Koning. A. M. de Vos. A. M. Arcnds-Nijssen, M. W. A. v. As-Ruygrok, M. F. Ausma, J. M. Bader. J. V. M. Bakkenhoven, A. v. d. Ban, J. J. Barnhoorn. J. G. van Beekhoven, L. M. M. van Bemmelen, C. W. v. d. Berg, M. v. d. Berg, M. H. van Berkel, G. T. Beukert. T. E. van Berkel. H. J. Beunk, A. P. Binder, M. A. BischoH, W. M. Bloem. G. P. M. Blom, J. A. Blom, Jas. Al. Blom, C. Boer. J. E. de Boer. G. C. W. van Bohe- men. H. R. Bolland. W. Boshuizen, E. M. Bosma, A. C. Bosman-Vink, K. Bossenbroek, H. J. Bot man. L. H. M. Braam, L. Brand. W. J. Brandt. M. N. Brat, I. Breure-Verboom, C. Brouwer, C. R. G. Brugman. F. de Bruin, G. J. Bruin. J. M. H. van Buggenum, J. H. Buining, G. S. Buis, D. C. A. Burger, T. H. Bijnsdorp, J. J. Claassen, H. J. Cle mens. J. J. de die le Clercq. P. M. Cocu. E. van Coevorden-De Vries, G. J. Cop. J. J. Cornelisse, T. Cuiper. D. M. van Cuvlenborg, M. van Dam, W. .T. M. van Dam, D. G. Damo, H. J. van Dassen, R. H. Rutte, J. Puype, Afgewezen 12 kandidaten. 's-Gravenhage. Voor het examen M.O. Neder lands B is geslaagd: J. A. Pannekeet, Alkmaar. Voor akte A zijn geslaagd: E. J. van den Akker, Utrecht: mej. M. A. C. Arts, Vught; mej. E. H. M. Boesten. Oirsbeek: J. A. J. van den Bosch, Zeelst; J. D. Fossen, Wassenaar: J. van Harten, Oosterbeek; J. L. M. van Heugten, Leiden; J. de Jong, Leeuwarden; W. de Jong, Uithuizen; D, K. Klooster, Dalen: mej. E. Th. M. Knuvelder, Eind hoven; G. W. Kuijk, Deventer; W. van der Leek, Hoorn: J. A. I. Leiissen, Budel; R. de la Rie, Am sterdam: mej. H. C. Sepers, Leiden: mej. A. Sleu telaar. Rotterdam: mej. E. A. M. Smals. Nijme gen: P. Th. Smits, Amsterdam; N. A. J. Smul ders, St. Michielsgestel; A. Steketee, Middelburg; mej. E. van Veen, Spakenburg: G. N. Verschoor, Leek; J. Verstappen, Berg en Dal: mej. J. H. Vlijm, Utrecht; W. H. P. Vonk, Ravenstein: J. H. Vos. Utrecht; T. de Vries. Urk; A. van Waarden, Amsterdam; mej. J. Weitker. Alphen a.d. Rijn; mej. K. van der Zee. Gouda; W. de Zeeuw, Ter- neuzen: J. Klein, Ugchelen. Utrecht. Artsexamen: J. H. Bisschop, Eindho ven: A. C. Blom, Boxtel; G. J. van der Linden, Arnhem: mej. J. R. Lookman, Utrecht: P. Noor- dam. Zetten; L. J. P. Steinmeijer, Hengelo. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte-examens (gehele akte): mej. J. Rondeel, Amstelveen; mevr. E. Haye-Menist, Amsterdam; A. Klijn, Hoorn; mej. A. Koning, Bloemendaal; G. v. d. Broek, Enk huizen; G. Kwekkeboom, IJmuiden; C. Oly, Den Helder; P. v. Caspel, Amstelveen; mej. C. D. Klijn, Hoorn. Voor gedeelte A: A. Kurpers- hoek. Alkmaar; H. Birkhoff, Amsterdam. Voor verklaring B: mej. V.* Ben, Amsterdam: A. Cou- vreur, Amsterdam; R. B. Griffioen, Haarlem: G. Hopman, Waarland: J. v. Huis, Haarlem: Th. M Snijder, Haarlem; B. J. Geels, Alkmaar: F. M. v. Geer, Amsterdam; J. P. A. Gomes, Schagen; R. Otto, Haarlem. Handenarbeid-examcns. Geslaagdde dames T. v. d. Kloet, Ouderkerk a/d Amstel; A. H. Mes, Amsterdam; G. J. Stehmann, Hilversum. Amsterdam. (Gem. Univ.) Doctoraalexamen pharmacie: H. Kruyswijk en C. H. Brouwer, Am sterdam. BEVALLEN van een zoon: 18 juli: A. K. M. Oud-Balm; M. A. van Bentem-van den Hurk; N- M. Geels-Blankestein; 20 juli: E. Grünfeld-Schuff; 21 juli: E. Bleeker- Visbeen. BEVALLEN van een dochter: 19 juli: M. Inpijn-van der Zwan; M. W. F. Schee- lings-Vermond; E. W. Geels-ten Boom; M. A. L. Waasdorp-van Duijn; E. M. Veldman- Peters: 20 juli: N. de Vries-Groot; P. W. Rekoert-Olivier; 21 juli: M- C. Mannaert- Neeskens; C. J. M. Hofstee-Spoelder. OVERLEDEN: 18 juli: J. Blankenstein, 79 j„ van 't Hoffstraat; 19 juli: E. van Wonderen-van Dijk, 59 j„ Hazepaterslaan; C. G. van Dieren, 73 j., Sillemstraat; J. J. W. Beers, 2 d„ Kamperlaan; G. J. van Hartesveldt, 78 j„ L. de Colignylaan; 20 juli: A. de Laleijne-Nammensma. 86 j„ Gr. Houtstraat; W. E. C. Waalewijn. 68 j„ Kleverparkweg; A. Verwaal-Reyers, 86 j., Westerhoutpark. ONDERTROUWD: 21 juli: J. van der Staay en A. C. de Vries. GEHUWD: 21 juli: J. S. Bartstra en M. Hoogeveen- Veel appels en peren. Op de fruitvei lingen zal deze en volgende week de aan voer van appels en peren van de nieuwe oogst beginnen. Er wordt dit jaar een ruime oogst van appels en peren ver wacht. Volgens schattingen van de rijks- tuinbouwconsulenten verwacht men zelfs een oogst, welke groter zal zijn dan de gemiddelde appel- en perenoogst van de afgelopen tien jaar in ons land.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6