w Grootse ontvangst van Nelux-ploeg in het Olympisch Stadion Vierdaagse in Nijmegen begonnen Nieuwe Nederlandse records voor Koch, Joke Bijleveld, PSV en Thor Voor doorzetter Hebrard was drie keer scheepsrecht DE TOUR DIE VERDWEEN A G Gebroeders Kraan herstelden zich in de 38 ste Kaagweek Gaul spaarde zich in de wedstrijd NAAIMACHINES 7 MAGNEET Brenetto-Fredier wonnen rally Luik-Brescia-Luik Speedway verdiende voor zijn baas 100.000 gulden De Vierdaagse in Apeldoorn Weer zege van Hofland in Regenboogklasse w Manchester United mag niet meedoen in beker competitie Maurits gaat een fusie aan met Fortuna SHS vraagt 125.000 voor Piet Dekker IN ZUINIGHEIDSRIT DINSDAG 2 2 j U l i 1 9 5 S Wielerminnend Nederland heeft maandagavond Charly Gaul en de leden van de Nelux-ploeg, die zulke grote successen in de afgelopen Ronde van Frankrijk hebben behaald, in het Olympisch stadion in Amsterdam een grootse ontvangst gegeven. Voorafgegaan door de vrolijke muziek blazende Amsterdamse Tramharmonie reed door de marathonpoort de met vier paarden bespannen mailcoach binnen, waarop de twaalf leden van de ploeg met ploegleider Jean Goldschmidt en diens assistent Klaas Buchly plaatsS hadden genomen. Zodra de tengere figuur van Charly Gaul in de gele trui van de Ronde-winnaar in zicht kwam, barstte een daverend applaus los, voort gebracht door 25.000 toeschouwers, die in hun hulde ook de overige renners ruim schoots betrokken. Omstuwd door honderden jongetjes, die van de tribunes waren gestormd om hun favorieten maar even aan te raken of van heel dichtbij te kunnen bekijken, maakte de mailcoach een ererondc door het stadion. De directeur van het Olympisch stadion opende de officiële huldiging, nadat de renners met veel moeite het ereplatform hadden weten te bereiken. De heer Bessem herinnerde er aan, dat Nederland voor het eerst in de geschiedenis zo kort na de Tour al de winnaar binnen de muren van het Olympisch stadion kon begroeten. Dr. P. van Dijk, voorzitter van de KNWU, richtte zich vervolgens in het Duits tot de Luxemburgse renners, in de eerste plaats natuurlijk tot Charly Gaul. Hij feliciteerde de Luxemburger, die al het huldebetoon flegmatiek over zich liet komen. Van de Nederlandse renners riep dr. Van Dijk allereerst de beide oudsten voor het front: „Jullie kunnen niet gemist worden. In het begin hebben jullie de Tour op gang gebracht". Maar dr. Van Dijk her innerde er aan dat wij ditmaal niet alleen geteerd hebben op de ouderen, doch dat ook uit de jongeren thans uitstekende krachten naar voren zijn gekomen. Met name noemde dr. Van Dijk Piet van Est en Piet Damen. Tegen De Jongh en Ker sten zei de bondsvoorzitter: „Jullie hebben gedaan wat er van jullie verwacht werd". Ook de onfortuinlijke uitvallers van de ploeg, Martin van den Borgh en Jef La- haye, werden in de hulde betrokken. En tenslotte sprak dr. Van Dijk tot Buchly: „Je positie was niet zo gemakkelijk. Daar hebben we begrip voor gehad. Maar we zijn je bijzonder dankbaar voor je rol ach ter de schermen". Daarna kregen alle ren ners en de ploegleiders prachtige boeket ten bloemen, waarmee zij nogmaals een ereronde door het stadion maakten. Grote Tour-prijs Na hun huldiging reden de leden van de Nelux-tourploeg enkele wedstrijden. Het is begrijpelijk, dat Charly Gaul, die Advertentie WOUT WAGTMANS, winnaar van de wed strijd achter motoren, op zijn lichtlopende met VREDESTEIN- snel en sterk voor sport en werk MAGNEET-FIETS BANDEN. nog veel kostbare contracten voor de boeg heeft, zich in de wedstrijd om de gro te Tour de France-prijs over 25 km met 24 klassementen spaarde. De grote Gaul, die zijn Tourzege in de Alpen bevocht, kwam er zelfs in de laatste tien klasse menten, de „bergetappes", niet aan te pas. De uitslag van deze wedstrijd was: 1. Peter Post, 69 pnt., 32 min. 51,6 sec. over 25 km; 2. Daan de Groot, 63 pnt.; 3. Piet van Est, 43 pnt.; 4. Gerrit Voorting, 40 pnt.; 5. Frans Mahn, 34 pnt. Sprintwedstrijd voor amateurs: eerste rit: 1. Captein, 12 sec.; tweede rit: 1. Ger ritsen, 12,6 sec.; derde rit: 1. Do Graaf, 12,2 sec.; vierde rit: 1. Riethoven. 12,8 sec. Finale: 1. Captein, 12,2 sec.; 2. Riethoven; 3. De Graaf; 4. Gerritsen. Achtervolging voor amateurs over vier km: 1. Moolenijzer, 5 min. 19 sec.; 2. Van Houwelingen, 5 min. 21,8 sec. Damen stapte af De nieuwe stayerkampioen Wout Wagt- mans bewees ook achter kleine motoren zijn klasse in een wedstrijd over 25 km. Alleen Peter Post slaagde er in niet door de kleine Brabander gedubbeld te worden. Piet Damen was zo wijs om na 9 km zelf maar een eind te maken aan de onverant woordelijke proef, die men met hem had genomen. Damen had nog nooit achter motoren ge reden en dit was dan ook duidelijk merk baar, want hij durfde niet tégen de rol te rijden en stapte af toen hij twee ronden achter was geraakt. De resterende uit slagen waren: Wedstrijd achter kleine motoren voor professionals over 25 km: 1. Wout Wagt- mans, 23 min. 32.4 sec.; 2. Peter Post; op een ronde: 3. Vreeswijk; op twee ronden: 4. Piet van Est; op zeven ronden: 5. Gerrit Voorting, 6. Wim van Est; 7. Daan de Groot. Wedstrijd voor amateurs over 10 km met vijf klassementen: 1. Henk Buis, 25 pnt., 13 min. 15,2 sec.; 2. Spaans 13 pnt.; 3. Ballanger 9 pnt. Luik-Brescia-Luik, een rally over 3203 km voor „baby"-wagens, is gewonnen door het Italiaans-Argentijnse team Brenetto- Fredier met een Fiat 500 cc. Dit team bezet met 50 strafpunten de eerste plaats in het eindklassement. De uilslag luidde verder: 2. Wagner-Donven (Lux.) met een 500 cc Fiat 54 strafp., 3. Nokin-Rebetez (Belg.- Zwits.) met een 500 cc Lloyd 64 strafp., 4. G. en W. Sander (Belg.) met een 500 cc Fiat 79 strafp., 5. Pohl-Dohring (Did.) met een 250 cc Zundapp 82 strafp. Het Franse paard Speedway heeft zondag op de renbaan te Saint Cloud de Prix Eugene Adam over 2000 meter gewonnen en daarmee voor zijn eigenaar, de heer A. M. Goudchaux, een bedrag van 10.000.000 francs (ongeveer 100.000 gulden) verdiend. Speedway, bereden door G. Lequeux, had een voorsprong van tweeëneenhalve lengte Maandagavond is op de markt in Apel doorn de vijfde Vierdaagse van de Neder landse Wandelsportbond officieel ge opend. In zijn openingswoord heette de heer H. C. Runge, de secretaris van de NWB, in het bijzonder een groep van 63 leerlingen van de Ondergrondse Vak school van de Oranje Nassau mijn uit Heerlen welkom. Na een korte toespraak hees vervolgens Apeldoorns burgemees ter, mr. A. L. des Tombes, terwijl het Wil helmus werd gespeeld, de Nederlandse driekleur. Daarna werden ook de vlaggen van Apeldoorn en van de NWB gehesen. Tenslotte defileerden de deelnemers voor de burgemeester en het bestuur van de NWB. De harde Zuidwester vergde heel wat van de zeilers op de derde dag van de 38ste Kaagweek. Maar gelukkig bleef het droog en bovendien kwam zelfs af en toe de zon nog door de dreigende wolken heen, zodat het maandag nog niet eens zo erg slecht toeven was op de plassen. Op deze derde dag bewees de Rotterdam mer Hofland in de Regenboogklasse dat zijn zege zondag geen „uitschieter" is ge weest. Ook nu was het „Beneventum" die als eerste door de finish ging. De gebroeders Kraan heben zich, na een matig begin, hersteld. Jacq Kraan zege vierde overtuigend in de Flying Dutchman- klasse en zijn broer Bart was met „Meteor" de snelste bij de Sharpies. Opvallend was ook de goede prestatie van Biesot jr., die met „Wervelwind" zijn tweede overwinning in de Pampusklasse behaalde. Maandag werd voorts een begin gemaakt met de klassieke teamwedstrijd tussen Holland en Friesland in de Regen boogklasse. Weliswaar ging de eerste plaats in de race naar de Fries J. de Wilde, doch dank zij een tweede, een derde en een vierde plaats voor zeilers va.. De Kaag, werd deze eerste dag afgesloten met een kleine voorsprong voor Holland (18 tegen 15,1 pnt.) De tweede teamwedstrijd, in de 16 m2 streepklasse, tussen de zeilers van Holland en Friesland verliep, voor wat de eerste dag betreft tenminste, gunstiger voor de Frie zen. Want al won een Hollander de race Jan Bol met „Tilicum" doordat de twee de, derde en vierde plaats voor de ver tegenwoordigers van Friesland waren, leidde Friesland met 32 tegen 22.1 pnt. De uitslagen waren: Teamwedstrijden: HollandFriesland, Regenboogklasse: 1. „Bruiser", stuurman J. de Wilde („Sneek"); 2. „Duke", stm. J. C. van der Velde („De Kaag"); 3. „Beneven tum", stm. J. Hofland (De Kaag); 4. „Ca dans", stm. G. A. Bakker (De Kaag). Stand: Friesland 15,1 pnt.; Holland 18 pnt. 16 m2 streepklasse: 1. „Tilicum", stm. J. Bol (Holland); 2. „Hurricane", stm. H. Olde Agterhuis (Friesland); 3. „Non Pareil", stm. H. A. Minks (Friesland); 4. „Climax", stm. M. Feenstra (Friesland). Stand: Friesland 32 pnt.; Holland 22,1 pnt. Tandjung PriokDe Kaag: Valkenklasse: I. „Boroer", stm. W. R. Brassem (Tandjung Priok); 2. „Whippet", stm. J. H. Kok (Tand jung Priok): 3. „Pip-Pip", stm. J P. J. Bakker (De Kaag); 4. „Goesting", stm. J. C. Mensink (Tandjung Priok). Tweede dag: Tandjung Priok 17 pnt., De Kaag 18,1 pnt. Stand na twee dagen: Tand jung Priok 28 pnt.: De Kaag 43.2 pnt. CuracaoDe Kaag: 1. „Optimist", stm. B. van Hasselt (zeilclub Asiento); 2. „Poele- De hevige regenbuien en de harde wind hebben er niets aan kunnen veranderen: Nijmegen is weer in Vierdaagse stem ming. De binnenstad biedt weer de zo vertrouwde fleurige aanblik. De vlaggen waaien weer van de huizen en natuurlijk kregen ook nu de groene vlaggen met het oranje kruis al dan niet voorzien van de klimmende leeuw, het embleem van de on langs koninklijk geworden NBvLO weer de ere-plaatsen. Der traditie getrouw begon het feest al in de middag met de landing van een der tigtal Belgische parachutisten in de Ooy- polder aan de voet van het Valkhof. Reeds vroeg in de middag hadden duizenden be langstellenden al een plaatsje gevonden op de machtige Waalbrug of op de toren van het historische Valkhof. Om drie uur werd het geduld van de wachtenden einde- De Zuidhollandse atletiekkampioen- schappen, die zaterdag en zondag in Den Haag werden gehouden, hebben naast prestaties van een middelmatig peil enke le hoogtepunten opgeleverd. Vooral de at leten, die Nederland in Stockholm zullen vertegenwoordigen, hebben het bewijs ge leverd hun plaats waard te zijn. De 22-jarige Cees Koch uit Rotterdam bijvoorbeeld verbeterde het Nederlandse record kogelstoten met niet minder dan 17 centimeter. Hij kwam met zijn laatste worp tot 15.68 meter en bewees met nog vijf stoten over de 15 meter zijn constante vorm. Wat hem tijdens de Nederlandse kampioenschappen op 6 juli in Rotterdam niet gelukte (Koch bleef toen negen cen timeter onder het 19 jaar oude record van De Bruyn, 15.51 meter), werd nu toch werkelijkheid. Daarbij kwam nog dat na weging de kogel 65 gram te zwaar bleek. Het discuswerpen won de man van Pro Patria met 49.72 meter. Joke Bijleveld bij de meisjes en Nannie Haase bij de dames leverden goede pres taties op de sprintafstanden. Joke Bijle veld verbeterde het toch al wankel staan de Nederlandse record 100 meter (12.1 sec.). Nannie Haase won bij de dames de 100 meter in 12.2 sec. en kwam op de 200 meter, zonder tegenstand, tot de goede tijd van 24.6 sec. Nederhand ondervond op de 110 meter horden grote tegenstand van Boere. Boi- den lieten op een door regen doorweekte baan 15.3 sec. afdrukken en het was aan bet sterke finishen van Nederhand te dan ken, dat hij de zege behaalde. Corrie Huy- gen werd Zuidhollands kampioen bij het discuswerpen met een overigens ma tige prestatie van 40.39 meter en haar clubgenote Ida Kok werd tweede met 39.42 nieter. De zusters Gerda en Willy Kraan waren oppermachtig op de 800 me ter dames in respectievelijk 2 min. 29 sec. en 2 min. 25.3 sec. en Velthoven uit Rot terdam won de 800 meter heren, zonder Blankenstein, die met griep in bed ligt, in de matige tijd van 1 min. 56.8 sec. Roma- ni en De Groot plaatsten zich met worpen van respectievelijk 46.42 en 45.20 meter voor de Nederlandse kampioen Hamer (44.52 meter) bij het kogelslingeren. Tijdens de zuidelijke atletiekkampioen- schappen, die in Eindhoven gehouden zijn, werden twee Nederlandse records verbe terd. De ploeg van PSV, Eindhoven, be staande uit Haus, Van Dorst, Vos en Ka merbeek liep de Olympische estafette in een tijd van 3.28.3 dat is 2.2. sec. onder het oude record dat op naam stond van AV'23 uit Amsterdam. Een tweede prestatie van formaat werd geleverd door de meisjes van THOR die op de 4 x 100 m. in 53.3 sec. het record van Victoria (53.4 sec.) naar de geschie denis verwezen. Haus toonde in een goede vorm te ver keren. Hij liep de 400 m. in 49 seconden precies en bracht daarmee het zuidelijk record op zijn naam. Mej. Hinten van Kunst en Kracht uit Tilburg zorgde voor een tweede districtsrecord door de 100 m. meisjes te lopen in 12.9 sec. Corrie van den Bosch kwam met goede prestaties voor de dag. Zij won het kogelstoten met 13.09 m., het discuswerpen met 42.65 m. en liep de 80 m. horden in 12 sec. rond. De sprintnummers bij de dames waren beide voor Cathrien Bolijn (THOR). Zij zegevierde op de 100 m. in 12.3 en werd ook op de 200 m. eerste. lijk beloond. Het Belgische transport vliegtuig kwam laag overvliegen en onder het toeziend oog van de ambassadeur van België, F. X. baron van der Straten- Waillet, kwamen de Belgische para-troo- pers in twee grote groepen naar beneden. Tegen half vier maakte het toestel zijn laatste ronde boven de wachtenden en daarna keerden de duizenden belangstel lenden terug naar de feestende binnen stad. In de avonduren volgde de vlaggenpa- rade in het fraaie Goffert-stadion. Het was ook nu weer een kleurrijke en sfeervolle ceremonie. Geestdriftig hebben de onge veer 30.000 toeschouwers de vele groepen dan ook ontvangen. De prachtige unifor men en de vrolijke muziek van de vele mi litaire bands zorgden er voorts wel voor dat ondanks het lang niet mooie weer de stemming behouden bleef. Nadat de afgevaardigden van alle lan den hun „ere-ronde" hadden gemaakt, be gon de eigenlijke vlaggenparade. Terwijl de koninklijke militaire kapel, onder lei ding van majoor R. van Yperen, de Bra- bangonne ten gehore bracht werd, als eerste, de Belgische vlag gehesen. Daarna volgden, in alfabetische volgorde, de dun doeken van de andere landen, van Canada, West-Duitsland, Engeland, Israel, Frank rijk, Luxemburg, Noorwegen, Italië door één man vertegenwoordigd.. de Verenigde Staten en van Zwitserland. Gast heer Nederland sloot de rij. Nadat de oranje vlaggen en het dundoek van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding in top waren ge gaan en nadat de groepen nog eenmaal langs de tribunes waren gemarcheerd was het feest, voor deze eerste dag althans, ten einde. De start Vanmorgen zijn 13.132 wandelaars en wandelaarsters van de 14.259 die zich aanvankelijk hadden in laten schrijven gestart voor de 42ste internationale Vier daagse afstandsmarsen in Nijmegen. De stijgende lijn heeft zich dus voortgezet: in 1957 liepen er 12.051 mee en in 1956 11.600. De stemming was opperbest, alhoewel de DE VIERDAAGSE Dag PÜL 30- Routp30km. 40- Houfe^Okm Wl/cflfn JO-RcxJeSOkm J5= Route 55 km weersvooruitzichten niet bijster gunstig waren. Om 6 uur brak de zon door het wolkendek en om 9 uur was er nog zonne schijn, maar toen kwamen ook alweer grauwe wolkengevaarten dreigend opzetten die regen voorspelden. Om 9 uur waren nog niet alle contingenten op mars. De tocht gaat. door de oostelijke Betuwe, met als een van de hoogtepunten de doortocht van Eist. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Poele", stm. J. Romanesko (zeilclub Asien to); 3. „Even", stm. H. J. Duchateau (De Kaag); 4. „Watervogel", stm. B. Ouwerkerk (De Kaag). Tweede dag Curagao 19,1 pnt.; De Kaag 17 pnt. Stand na twee dagen: Curagao 38,1 pnt.; De Kaag 34,1 pnt. Individuele wedstrijden: Vrijheidsklasse al: 1. „Yar", stm. S. H. de Jong; 2. „Kus'- mus", stm. P. de Reuver; 3. „Gaviota", stm. D. F. Driesens. Vrijheidsklasse a 2: 1. „Naatje", stm. J. R. de Vries; 2. „Tjitjak", stm. J. R. Tepe; 3. „Jeroen", stm. H. Jaspers. 16 m2 pntklasse: 1. „Buizerd", stm. W. Meihuizen; 2. „Gouwe Nimf", stm. J. van Bergen; 3. „Gudo", stm. K. Hermsen. Pampusklasse: 1. „Wervelwind", stm. G. Biesot jr.; 2. „Watervogel", stm. J. van der Hoek; 3. „Even", stm. H. J. Dutchateau. Flying Dutchmanklasse: 1. „Mustang", stm. Jack Kraan; 2. „Djinn", stm. Ed Frech; 3. „Wervelwind", stm. G. A. S. Jongeneel. 12 m2 Sharpieklasse: 1. „Meteor", stm. B. Kraan; 2. „Spotvogel", stm. W. Guldemond; 3. „Rakker", stm. B. van Wijk. Finnjollenklasse: 1. „Clipper", stm. J. A. de Boer; ;2. „Firebird", stm. L. Gerhards. Drakenklasse: 1. „Vagans Semper", stm. C. Groot; 2. „Oranje", stm. J. C. P. Hofkes; 3. „Joy II", stm. J. Bier. Regenboogklasse: 1. „Beneventum", stm. J. Hofland: 2. „Bruiser", stm. J. de Wilde; 3. „Cadans", stm. G. A. Bakker. Valkenklasse: 1. „Bounty II", stm. E. Rolf von der Baumen; 2. „Goesting", stm. W. Ritman; 3. „Watergeus", stm. Gou- driaan. Olympiajollenklasse: 1. „All-Weather", stm. J. F. Stap; 2. „Witte Raaf", stm. H. Willems; 3. „Mustafa", stm. C. Visser. Sternklasse: 1. „Peen", stm. J. Sweerts de Landas; 2. „Norremeer jr.", stm. E. Hof kes; 3. „Passaat", stm. F. Loozer. 12 voets.jollenklasse: 1. „Kolonel", stm. R. Steensma; 2. „Duvel", stm. H. J. van Beekum; 3. „Hatatitla", stm. J. W. van Weel. De Football League, het controlerende lichaam van de Engelse voetbalcompetitie, heeft Manchester United verboden deel te nemen aan de Europese bekerconipetitie voor clubs. Het Organisatie-comité van deze com petitie had Manchester United uitgeno digd om deel te nemen, ondanks het teit dat de club gèèn kampioen van Engeland was. Dit omdat de Engelse ploeg terug kerend van een wedstrijd voor de Euro pese beker door het vliegtuig-ongeluk bij München zo zwaar werd getroffen. De reden van net verbod werd niet op gegeven, maar het schijnt dat de Football League op het standpunt staat dat in een competitie geen privileges getolereerd kunnen worden. Manchester United zal tegen dit besluit beroep aantekenen. Op een buitengewone algemene leden vergadering van Maurits uit Geleen is maandagavond met grote meerderheid (46-8 stemmen) besloten tot een fusie met de eredivisieclub Fortuna. Alle werkende leden van Maurits blijven bij Fortuna spelen. De terreinaccommodaties worden met alle lasten door Fortuna aanvaard. Dit maakt het voor Maurrits mogelijk om alle schul den in te lossen. SHS vraagt 125.000 voor linksbinnen Piet Dekker, die op zijn verzoek op de transferlijst is geplaatst. Sparta, dat inte resse voor Dekker heeft, is nog met SHS over de grootte van het transferbedrag in onderhandeling. Francois Hebrard is een doorzetter. In 1956 verscheen hjj aan de start van de Zuinigheidsrit en haalde de finish van de eerste etappe niet eens. In 1957 kwam hij weer en moest in de derde etappe de strijd staken. Was het wonder, dat enkele van zijn concurrenten meesmuilend lach ten, toen de man uit Bordeaux deze week in Brussel voor de derde keer aan de start verscheen. Het lachen is hun vergaan. Het was een vastbesloten Hebrard die achter het stuur wiel van zijn Dyna Panhard plaatsnam. En met dezelfde grimmige vasthoudend heid reed hij iedere km. van de ruim 2700, die de Belgische hoofdstad in deze zuinig heidsrit van Biarritz scheidde. En deze keer lukte het hem wel! Fran cois Hebrard, de man die de beide vorige malen de eindstreep niet eens zag, is de winnaar van de zuinigheidsrit 1958. Is het wonder, dat de nu wéér goedlachse Frans man zo trots als een pauw door de luxueuze badplaats Biarritz rondstapt? Hebrard heeft een schitterende prestatie geleverd. Want vergist u zich niet, deze zuinigheidsrit die door sommigen louter op snelheid gestelde autosportlui wel eens smalend „zo'n gezellig zuinigheidsritje" wordt genoemd, was een behoorlijke pres tatietocht. Dat blijkt alleen al uit het feit dat 25 van de 59 in Brussel gestarte equi pes de eindstreep niet bereikten, ofwel doordat hun wagen het vertikte, of omdat zij er zelf meer dan genoeg van hadden. Het valt in het gewoon vakantietempo al niet mee om van Brussel via smtic- land en Italië naar Biarritz te trekken en daarbij de Alpen, het Massiv Central en de Pyreneeën te passeren. Én het wordt helemaal een duivels karwei om dat te doen in potdichte wagens om de lucht- weerstand te verminderen. Bovendien moesten de deelnemers, ondanks de lange dagetappes van 537, 467, 552, 583 en 572 km. voortdurend geconcentreerd zijn om van iedere gelegenheid tot zuinig rijden, bijvoorbeeld rugwind en afdalingen, te profiteren en daarbij weer niet zó econo misch te zijn, dat zij het gemiddelde van ongeveer 50 km. per uur niet haalden. Hierop stond diskwalificatie Sommige wagens waren complete reken kamers. Vooral de Franse equipes hadden zich terdege voorbereid, wat ook in de resultaten tot uiting is gekomen. Monsieur stuurde, zijn co-equipier zat al kijkende op een reliëfkaart, waarop hellingen en dalingen stonden aangegeven de zuinigste snelheden te berekenen, daarbij veelal ge assisteerd door Madame. In de wagen zat dan nog een waarnemer van de organisatie die nauwgezet verboden handelingen als langdurig debrailleren en grove verkeers overtredingen moest registreren. Ettelijke waarnemers moesten gedurende de etappes vervangen worden. Zij hielden Trek me eruit. Help! Daar komen ze!" De angst kreten waren niet van de lucht. „Wat zei je?" vroeg professor Randou, ijverig aan de benen van zijn vriend rukkend„Die twee mannetjes! Ze komen hierheen rennen. Help, ze vermoorden ons!" De twee metaal- mannetjes liepen alsof de duivel ze op de hielen zat. Op twintig meter afstand hieven zij hun armen op en wezen naar de muur. En het ongelofelijke geberirde. In de enkele seconden die zij nodig hadden om die korte afstand af te leggenhaalden zij de eerste èn de tweede muur uitelkaar, bevrijdden zij de acht Tour-mannen en duwden die als poppen naar de kanten. Zonder hen verder enige aandacht te schenken, stormden zij voor bij. „Ik dacht dat er niks verschrikkelijkers zou bestaan", mompelde Bizet. „Maar zij zijn toch ook weer nergens bang voor. En dat komt nu hier naartoe. IkHij zweeg heel erg. ,,'t is - 't is - 't Is hun vader!" kreunde commissaris Bizet. „We hebben alleen nog maar met de jonkies te doen gehad!" Op dat moment slaakte de Noor Hedin een kreetDie was verschrikkelijk om te horen en het re sultaat was enorm. Alsof het geen kreet maar een ty phoon was. wat Hedin had geproduceerd, zo rukten de Tour-mannen zich los van hun plaatsen. Een enkeling bukte zich nog gauw om een stuk ijzer op te rapen - je kunt nooit weten - maar alle anderen lieten hun benen het werk doen. „Toch opvallend", hijgde Randou tegen de commissaris, dat die kleintjes ons nog zo netjes opzij hebben gezet". „Hou je mond", pufte Bizet terug. „Lopen man, lopen tot je erbij neervalt. Het is het laat ste ommetje dat je kunt maken. „H-h-haalt hij ont al in?" vroeg de prof. Achter hen klonk een heldere, puur menselijke lach, gevolgd door de historische woorden: „Heren, wat doet u nu toch?" „O, hemel, dat ontbrak er nog aan", steunde p.ofessor Randou, een beetje vaart minderend- „Nou is er nog een gek geworden ook!" „Doorlopen", grauwde Bizet, „ik zal wel kijken wat er is. Dan kom. ik wel na". „Niets daarvan. Dan ga ik met je mee". „Hola, heren toch! Blijf nou even staanU hoeft toch niet bang te zijn!" En nu stonden zij stil, maar bereid om er meteen weer vandoor te gaan. ,,'t Is die vent!" roept Volante. „Pas op, hij neemt ons in de maling". Maar de angst ivas kansloos tegen de zucht om einde- delijk méér te weten. Zij bleven, roezemoezend, staan en keken naar de metalen reus die twintig meter achtei hen optorende. „Ha, dat is beter!" zei de prettige stem. „De professor deed een stap voorwaarts. „Wie bent u?" vroeg hij. „Dat zal ik u vertellen. Eerst even die jonge schurken halen, vóór die weer kattekwaad uit halen. Wacht u even?" het in de rijdende fornuizen niet langer uit. Overigens is het noodzakelijke systeem van waarnemer niet ideaal. Immers, de ene vat zijn taak veel serieuzer op dan de ander. De ene zal bij iedere keer dat er gedebrailleerd wordt zonder noodzaak of een verkeersovertreding is begaan een notitie maken, de andere laat de boeren maar dorsen, wil geen ruzie krijgen met de rijder en gelooft het wel. Hierin schuilt een gevaar. Immers, wan neer de deelnemers een berg afkwamen, dan lieten zij de wagen zoveel mogelijk uitrollen om brandstof te sparen. Zij had den er dan bepaald een hekel aan om op gevaarlijke punten te moeten remmen voor wagens die voor hun uitreden. De rijders die een goede waarnemer aan boord had den moesten dat wel doen. De anderen hoopten op hun goede gesternte en pas seerden vrolijk in een onoverzichtelijke bocht, hopende, dat er geen tegenligger aankwam. Dat gaat meestal wel goed, er zijn in de zuinigheidsritten nog geen ongelukken ge beurd, maar op een kwade dag kan dat bepaald onprettige brokken opleveren. Vooral in het bergland. De organiserende club Basco Béarnais. trachtte alle rijders zoveel mogelijk gelijke kansen te geven, door de waarnemers uit te wisselen. Een „observateur" zat dus iedere dag bij een andere equipe. Deze zuinigheidsrit was bovendien een technische krachtproef. De motorkappen van de wagens werden immers voor de start verzegeld, zodat reparaties aan de krachtbron uitgesloten waren. Sommigen vonden dit onredelijk omdat het immers om de zuinigheid ging en men op een ge wone reis ook aan de wagens kan sleutelen. Maus Gatsonides werd van deze bepa ling het slachtoffer. Het mankement aan zijn Citroën I.D. 19 (een los moertje in het versnellingsmechanisme) was van zeer on schuldige aard en in luttele tijd te verhel pen, maar het mocht niet en het kostte hem diskwalificatie. Welke conclusies moet men als automo bilist nu uit zo'n zuinigheidsrit trekken? Dat het mogelijk is om veel zuiniger te rijden als u nu doet, wanneer u de zaken maar rustig bekijkt en niet van het ene verkeersobstakel (stoplichten, etc.) naar het andere accelereert en dan weer met gierende banden tot stilstand komt. Zo economisch als deze heren (zie de cijfers aan het slot, zult u het niet kunnen. Daarvoor zijn het té grote specialisten ge worden, die, we wezen er reeds op. zich bedienen van „complete rekenkamers", en dat is bij normaal vervoer nu eenmaal on mogelijk. De officiële resultaten: Klasse 1 (tot 750 cc): 1. Maurel (Fr.) Citroën 2 CV, 1 op 27.7; 2. Barriere (Fr.) Citroën 2 CV, 1 op 24.3. Klasse 2 (750 tot 1000 cc): 1. Hebrard (Fr.) Panhard Dyna, 1 op 21.8; 2. Heu (Fr). Renault Dauphine, 1 op 21.2. Klasse 3 (1000 tot 1300 cc): 1. Grasset (Fr.) Peugeot 203, 1 op 15,4: 2. Siracusa (It.) Lancia 1100, 1 op 15.4 (hij gebruikte enkele druppels benzine meer dan Grasset) Bijlsma uit Amsetrdam werd met een Simca Montlhéry vijfde in deze klasse met een verbruik van 1 op 13.2. Klasse 4 (1300 tot 1600 cc): 1. Fouillet (Fr.) Peugeot 403, 1 op 15.2; 2. Lemasson (Fr.) Peugeot 403, 1 op 14.2. Klasse 5 (1600 tot 2000 cc): 1. Mangin (Fr.) Citroën I.D. 19, 1 op 16.7; 2. Brochet (Fr.) I.D. 19, 1 op 15.2. Klasse 6 (2000 tot 2600 cc): 1. Heaps (G.B.) Standard Snortman, 1 op 12.3; 2. Egres (Fr.) Renault Frégate, 1 op 10.8. Deze resultaten zijn voortreffelijk en ze ker als men daarbij nog in aanmerking neemt, dat de rijders diverse bergpassen moesten passeren en over allerlei terreinen reden. Óm zo'n zuinigheidsrit te winnen moet men een specialist zijn. De verbruikcijfers gaan, hoewel het par cours steeds moeilijker wordt, ieder jaar meer naar beneden. Het algemeen 1 lassement, waarbij ook het gewicht van de wagen een rol speelt: 1. Hebrard (Fr.) Dyna Panhard; 2. Man gin (Fr.) Citroën I.D, 19. (Deze Parijzenaar eindigt nu al voor de derde maal op de tweede plaats); 3. Fouillet (Fr.) Peugeot 403 4. Maurel (Fr.) Citroën 2 CV; 5. Heaps (G.B.) Standard Sportman en 6. Grasset (Fr.) Peugeot 203.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7