Labour stemt in met het Britse tegenvoorstel Harde ingreep op woelig Cyprus Onttrekking wegen bij Rijk voor uitbreiding Schiphol Bevan stelt voor steun te geven aan het Arabische eenheidsstreven WOENSDAG 23 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Provinciale Staten Noordholland Recordtonnage van in aanbouw zijnde schepen Onderwijzers en de militaire dienst Gemoderniseerde „De Weyman" werd feestelijk heropend Nieuwe leden Heemsteedse Jeugdnatuurwacht geïnstalleerd VAKANTIESPELEN Programma voor donderdag Int. Transportarbeiders Federatie in congres bijeen Dordts museum koopt doek van Kees Verwey aan ZANDVOORT Geslaagde folklore-avond van „De Wurf" Eerste zandbouwwedstrijd volgende week dinsdag Openluchtconcerten BENNEBROEK Brits plan volgens Moskou iets volkomen nieuws Izvestia tegen to pover leg in de Veiligheidsraad Duizend arrestaties f Scherpe controverse tussen Bourguiba en Algerijnen De vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft zich dinsdag middag niet verenigd met het voorstel van Gedeputeerde Staten om de legesver ordening zodanig te wijzigen, dat wegens werkzaamheden, verband houdende met de afgifte of verlenging van paspoorten door de burgemeesters van Amsterdam, Haarlem en Hilversum en voor de verlenging van paspoorten door de burgemeesters van Heemstede, Bloemendaal en Bussum, een bedrag van vijftig cent geheven zal worden. Gedeputeerde Staten achtten de heffing redelijk, maar de vergadering besloot met 34 tegen 25 stemmen het voorstel niet te aanvaarden. Van verscheidene fracties werden be zwaren tegen het voorstel geopperd, waar na de heer Van der Donk (K.V.P.) namens Gedeputeerde Staten een pleidooi hield ten gunste van het voorstel. De in komsten dalen en de kosten van het bu- reau paspoorten der provinciale griffie stijgen. Doordat de burgemeester van Haarlem paspoorten mag afgeven heeft de provincie een „strop" van 25.000 per jaar. De meerderheid der Staten was ech ter van mening dat geen extra-kosten ge heven moesten worden. Uitbreiding Schiphol De vergadering verenigde zich met het voorstel van Gedeputeerde Staten onge veer 1200 meter van de Aalsmeerderweg en 110 meter van de Vijfhuizerweg in de gemeente Haarlemmermeer, nabij de buurtschap Rijk, aan het openbaar verkeer te onttrekken, hoewel er bezwaren werden geopperd tegen het feit, dat het voorstel pas enkele dagen geleden ingediend is. De heer Laan (K.V.P.) noemde het voorstel een belangrijke ingrijp voor de bewoners van de buurtschap Rijk, waar 89 gezinnen zullen moeten verhuizen we gens de uitbreiding van de luchthaven Schiphol. Niemand weet nog waarheen hij binnenkort zal verhuizen en van de schadeloosstelling is nog niets bekend. Weliswaar staat het provinciaal bestuur buiten deze zaken, maar zolang de gezin nen er gevestigd zijn dienen zij zoveel mo gelijk geholpen te worden. Er zal een noodweg worden aangelegd en spreker vroeg Gedeputeerde Staten mee te werken dat die weg van goede kwaliteit zal wor den, opdat er ook auto's op kunnen rijden. Mr. W e n s i n g (C.H.) merkte op, dat de plannen van de uitbreiding van Schip hol reeds geruime tijd bekend zijn, zodat er voldoende tijd aanwezig was geweest het voorstel tot onttrekking der wegen aan het openbaar verkeer in te dienen. Ook hij onderschreef de bezwaren van de heer Laan en vroeg de aandacht voor de be woners. De heer S c h a g e n (Arbeid) vroeg waarborgen dat de beide wegen niet eer der aan het openbaar verkeer onttrokken zullen worden dan de noodweg gereed is. Worden de bewoners niet van water en elektriciteit afgesloten als het besluit van krscht is? Nadat de heer Lankhorst (P.S.P.) zijn ervaringen, die hij na een bezoek aan Rijk had opgedaan, had meegedeeld, zeide de heer Elaauboer (V.V.D.) namens Gedeputeerde Staten, dat het verzoek om wegen aan het openbaar verkeer te ont- 'rekken pas kort geleden was binnenge komen. Gevraagd was de wegen over een ?rotere lengte af te slintèn, maar"hier tegen hebben Gedeputeerde Staten zich verzet. Als de noodweg aangelegd zal zijn zal het besluit van kracht worden. Over de verhuizing en de schadeloosstelling kon spreker geen mededelingen doen, omdat een en ander in de onteigeningswet ge regeld is. De bewoners zullen niet van water en elektriciteit verstoken worden, zolang zij nog in hun huizen vertoeven. Westelijke Randweg De vergadering verenigde zich met het voorstel van Gedeputeerde Staten om over te gaan tot de aanleg van de Westelijke Randweg van de Heussensstraat tot de Zijlweg en Gedeputeerde Staten namen een motie over die de heer P i e 1 a g e (Arbeid) mede namens andere fracties had ingediend. In de motie spreken de Provin ciale Staten hun verontrusting uit over het feit dat de financiële tegemoetkoming van het rijk in de kosten niet voldoende is: aan het college van Gedeputeerde Staten wordt verzocht te bevorderen dat een gun stiger regeling verkregen wordt dan thans bereikt is. De heer Pielage maakte van de gelegenheid gebruik de aandacht te ves tigen op het gevaar op het reeds in gebruik zijnde deel van de Westelijke Randweg, speciaal nabij de Leidsevaart. Bewoners hebben reeds bezwaren ingediend en bij gemeentebesturen zijn klachten binnenge komen van verontrust zijnde ouders. De weg is door de Rijkswaterstaat aangelegd, zodat Haarlem niet veel kan doen tegen de onvoldoende beveiligde kruispunten. Spreker vroeg of, zodra het beheer aan de provincie is overgedragen, overleg ge pleegd zal worden met het gemeentebe stuur. Ook de heer Schippers (K.V.P.) besprak de gevaren op het deel van de Westelijke Randweg dat reeds gereed is; In Nederland Uit de door Lloyds Register gepubli ceerde gegevens omtrent de wereld- scheepsbouw per 30 juni 1958 blijkt dat de in Nederland in aanbouw zijnde ton nage op die datum het hoogste totaal be droeg dat ooit in Nederland is bereikt. In Nederland waren namelijk op 30 juni i-1. 724.860 bruto ton in aanbouw; dat is 29.500 ton meer dan per einde maart 1958. De in Nederland in aanbouw zijnde ton nage bestond uit dertien stoomschepen van tezamen 258.780 bruto ton en 153 mo torschepen van tezamen 466.084 ton. Van de in Nederland in aanbouw zijnde sche pen per einde juni j.l. waren 26 tank schepen tezamen metende 351.281 bruto ton. De over de gehele wereld op 30 juni j.l. 'o aanbouw zijnde tonnage bedroeg 10.133.497 bruto ton, het hoogste cijfer dat ooit is geboekt. Engeland nam weer de "erste plaats in met 2.295.371 ton. gevolgd door Japan met 1.255.563 ton, Italië met 001.655 ton en de Verenigde Staten met 840.688 ton. Het aantal in aanbouw zijnde tankschepen bedroeg op 30 juni j.l. 359 van tezamen 5.257.975 bruto ton, waarvan '8 schepen van tezamen 1.191.360 ton voor rekening van Engeland, 35 schepen van te zamen 833.831 ton voor rekening van Liberia en 37 schepen van tezamen 558.395 ton voor rekening van Noorwegen. er zijn sedert de opening al enkele on gelukken gebeurd. Toch was spreker dankbaar dat er een weg bestaat om het verkeer in de stad te ontlasten. Spreker drong aan op een zo spoedig mogelijke uitvoering van het gedeelte Zijlweg- Heussensstraat. De heer Blaauboer merkte op dat Gedeputeerde Staten al het mogelijke hebben gedaan een zo gunstig mogelijk financiële regeling te verkrijgen, maar zij zijn gedeeltelijk geslaagd. De pogingen worden voortgezet. Spreker gaf toe, dat er gevaar dreigt op de Leidsevaart, die vroeger ter plaatse van de Westelijke Randweg voorrangsweg is geweest. Mo gelijk kunnen knipperlichten worden aan gebracht. Gebouw Prov. Waterstaaf Bij het voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor de bouw van een nieuw gebouw van de Provinciale Water staat langs de geprojecteerde Westelijke Randweg nabij de Zijlweg (de bouwkosten bedragen drie miljoen gulden en de ove rige kosten een half miljoen gulden) ont stond een discussie over de vraag op welke wijze het gebouw tot stand zal komen. Ir. D u f o u r (V.V.D.) beval de geprefabri ceerde bouw aan. De overheid heeft wel iswaar nog weinig ervaring, maar die kan zij dan opdoen. Mogelijk kan met die er varing de woningbouw bevorderd worden. De heer L. Peters (K.V.P.) toonde zich een voorstander van systeembouw en de heer Gortzak (Comm.) vroeg de be slissing aan de Provinciale Staten over te laten, als de uitslag van de aanbesteding bekend is. De heer Blaauboer zette uiteen, dat het college aannemers in de gelegenheid zal stellen voor beide systemen in te schrijven. Pas dan zullen Gedeputeerde .Staten beslissen volgens welk systeem er gebouwd wordt. De bouw van een ge prefabriceerd gebouw duurt een jaar min der dan de bouw volgens het andere systeem. De voorzitter, dr. M. J. Prinsen, wilde de beslissing over het systeem over laten aan Gedeputeerde Staten. Zij zullen voor 'n moeilijke taak staan: het oordeel te vragen aan zevenenzeventig leden zal nog moeilijker zijn. Hierna werd het voorstel van Gedepu teerde Staten aanvaard. Minister Staf heeft in overleg met mi nister Cals bepaald, dat gedurende het schooljaar 1958/1959 in zo ruim mogelij ke mate vervroegd verlof zal worden ver leend aan dienstplichtige onderwijzers, die een betrekking willen gaan vervullen bij een school voor lager onderwijs. Hier bij zal echter rekening moeten worden ge houden met de wettelijke minimumduur der eerste oefening, terwijl de militaire dienstbelangen zich niet tegen vervroegd verlof mogen verzetten. Voorts zal aan onderwijzers, die gedu rende het gehele schooljaar 1957/1958 uit stel van eerste oefening hebben gekregen en die werkzaam zijn en blijven aan scho len in Zeeland, op de Zuidhollandse eilan den en in plattelandsgemeenten in het noordoosten van ons land, vrijstelling wor den verleend indien blijkt, dat zij een on misbare plaats bezetten en op generlei wijze in hun vervanging kan worden voor zien. Het is de bedoeling de vrijstelling drie keer en wel tot 1 januari 1962 tijdelijk en daai-na, indien op die datum nog aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan, voorgoed te verlenen. Tenslotte zal aan 70 onderwijzers, die dit jaar de volledige onderwijzersakte be halen, voor het schooljaar 1958/1959 uit stel van eerste oefening worden verleend, mits zij een betrekking bij het lager on derwijs aanvaarden in een onmisbare functie, waarin niet op andere wijze kan worden voorzien. Het café-restaurant „De Weyman" aan de Hoofdstraat in Santpoort werd dinsdag na een algehele restauratie heropend. Dit ging gepaard met een receptie, die druk werd bezocht. Velen kwamen de exploi tant en zijn. bedrijfsleider gelukwensen. Er waren vele bloemsukken. Vooral de feestzaal heeft na de restaura tie een ware metaformose ondergaan. Nieuwe betimmeringen en een plafond in lichte kleuren geven de zaal een frisse in druk. De exploitant vertelde ons voorts, dat ook het toneel in de nabije toekomst geheel zal worden gemoderniseerd. Het zal dan geschikt zijn voor alle mogelijke doeleinden. „Ik heb van een pakhuis een café gemaakt", zei hij schertsend, ter—ijl hij ons de nieuwe in vrolijke kleuren ge schilderde bar liet zien. Door het geheel gemoderniseerde inte- rjeur is „De Weyman" tevens in een hoge re prijsklasse terecht gekomen, hetgeen een compliment inhoudt voor de bedrijfs leider en de exploitant, die verzekerden het grootste gedeelte van de restauratie voor eigen rekening te hebben genomen. Vanmorgen zijn in het Minerva-theater in Heemstede de nieuwe leden van de Heemsteeds Jeugdnatuurwacht geïnstal leerd. Zeshonderd kinderen leerlingen van de vijfde klassen van alle Heemsteed se scholen vulden het theater geheel, toen de heer I. Stavenga namens het be stuur van de Heemsteedse Vereniging voor school- en werktuinen een welkomstwoord sprak. Hij dankte hiérbij het' onderwijzend personeel, zonder hetwelk de vereniging niet zou kunnen werken. De loco-burgemeester, wethouder E. J. van Lent, sprak er zijn vreugde over uit, dat weer een zeshonderd „politieagenten en onbezoldigd rijksveldwachters" hun best zullen gaan doen voor de bescherming van de natuur in Heemstede. Vlak na de oorlog was er een grote chaos in de gemeente. Van de vierduizend bomen waren er vierendertighonderd gekapt en opgestookt. In „Groenedaal" stonden dertig bunkers. De prachtige hertenbaan was ver anderd in een complex van volkstuintjes. De plantsoenen waren vrijwel allemaal vernield. Het heeft jaren geduurd voor het natuurschoon in Heemstede zo was her steld, dat men er trots op kon zijn. Het ge meentebestuur is ook het onderwijzend personeel dankbaar, dat er steeds bij de kinderen op aandringt liefde voor de natuur te hebben. Spreker hoopte, dat de nieuwe leden van de natuurwacht ten volle zouden medewerken aan de instandhouding, groei en bloei van het Heemsteedse natuur schoon. Twintig kinderen stelden zich daaxma op het podium op, waar de locoburgemeester hen symbolisch voor alle aanwezige Scho lieren het onderscheidingsteken van de jeugdnatuurwacht opspeldde. Hierna richtte hoofdinspecteur A. Berenlsen, de politie korpschef, zich tot de kinderen. „Met het aanvaarden van dit speldje komt er een grote plicht op jullie schouders te rusten. In de eerste plaats mogen jullie zelf geen schade aan de natuur toebrengen of vogel nestjes uithalen. Het gebeurt nog wel eens, dat een lid van de jeugdnatuurwacht wordt Op de foto ziet men hoe de Heem steedse loco-burgemeester, wethouder E. J. van Lent, de nieuwe leden van de Heemsteedse Jeugdnatuurwacht het onderscheidingsteken opspeldt. betrapt en bij de burgemeester moet ko men. Deze neemt dan het speldje af. Het zou toch afschuwelijk zijn. als jullie dit overkwam", aldus de hoofdinspecteur. „Jullie hebt het vertrouwen gekregen, draagt het speldje met ere en zorgt er voor, dat deze degradatie niet voorkomt". Eenstemmig beloofden de honderden scholieren het vertrouwen niet te zullen beschamen. De heer Stavenga dankt de heren Van Lent en Berentsen voor hun woorden. Met grote aandacht volgden de nieuwe leden van de jeugdnatuurwacht een film programma, waarbij vooral de kleurenfilm „Mysterieus Azië" een goede keus bleek te zijn. Ook de tractatie in de vorm van een ijsje viel bij de honderden kinderen bui tengewoon in de smaak. Alle speeltuinen van het Haarlems Speeltuin Verbond nemen met een groep kinderen deel aan het levende ganzenbordspel op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. Aan vang half elf, leeftijd acht tot en met veertien jaar. De overige kinderen wor den op de tuinen beziggehouden. Het programma van twee speeltuinen van de Haarlemse Katholieke Vereni ging voor het gezin luidt als volgt: „Kindervreugd" (Godfried van Bouil lonstraat): 's Morgens half elf en des middags half vier filmvoorstellingen in het clubgebouw op de tuin voor kinderen van zeven jaar af. „Zaanenoord" (Zaanenstraat): Wandel tocht naar de Kennemerduinen voor kinderen van 914 jaar. Brood en drinkbekertje meenemen. Vertrek van de tuin 9.30 uur, terug per bus. Heden te Amsterdam geopend Meer dan driehonderd gedelegeerden, vertegenwoordigers van honderdtwintig organisaties aangesloten bij de Interna tionale Transportarbeiders Federatie, heb ben in Krasnapolsky te Amsterdam de openingszitting van het 25ste congres der federatie bijgewoond. De congressisten komen uit 41 landen; de federatie omvat alle groepen van trans portarbeiders en heeft bijna zeven miljoen leden. Er zijn bonden voor spoorwegperso neel, wegvervoer, binnenscheepvaart, zee varenden en vissers, havenarbeiders en luchtvaartpersoneel. Op het congres, dat tot en met 1 augustus zal duren, zullen onder meer de coördinatie en integratie van het Europese vervoerswezen, de wet telijke aansprakelijkheid van chauffeurs en de campagne tegen schepen, die varen onder „goedkope" vlag ter sprake komen. De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, sprak een rede uit waarin hij herinnerde aan de oude en sterke ban den, die tussen de I.T.F. en Nederland be staan. Vooraanstaande mannen uit de Ne derlandse vakbeweging Fimmen, Oude geest, Nathans en Oldenbroek hebben in de I.T.F. een grote rol gespeeld. Zij vooral waren het, die van de I.T.F. het eerste werkelijke beroepssecretariaat maakten in het Internationaal Verbond van Vakverenigingen. Nederland was er derhalve niet weinig trots op, aldus mi nister Suurhoff, zulk een krachtige inter nationale organisatie op zijn grondgebied huisvesting te mogen verlenen en het was voor vele Nederlandse vakverenigings mensen een grote teleurstelling toen de I.T.F.gedwongen door de omstandigheden, zijn hoofdkwartier buiten Nederland moest vestigen. Door het rijksmuseum Van Bilderbeek- Lamaison in Dordrecht is het schilderij „Het gele jakje" van de Haarlemse schil der Kees Verwey aangekocht. Het schilde rij is bestemd voor de nieuwe aangebouw de zalen voor moderne kunst. Voor de vierde keer dit jaar gaf de Zand voortse buurt-en folklorevereniging „De Wurf" een uitvoering, gewijd aan de Zandvoortse folklore. De belangstelling er voor was dinsdagavond in restaurant „Zo- merlust" bijzonder groot, ook van de zijde der badgasten. Na een welkomstwoord door de voorzit ter, de heer P. F. Berends, sprak burge meester mr. H. M. van Fenema, die met echtgenote aanwezig was, een kort inlei dend woord. Hij achtte de folklore zinvol, omdat hierdoor een band met het verleden wordt gelegd. Daarom verricht „De Wurf" naar het oordeel van de burgemeester be langrijk werk. Ten gerieve van de Duitse badgasten hield de burgemeester zijn in leidend woord, daarna in het Duits. De heer P. Waterdrinker schonk „De Wui-f' daarna een zgn. „Klink", een om- roep-bekken, dat de omroeper van de ver eniging, de heer J. Termes, in dank aan vaardde. Nadat mevrouw Pieterse-Van Keeren een door haar twintig jaar geleden opgeno men film had vertoond, werd begonnen met de opvoering van de revue „Oud Zand voort herleeft". Deze is geschreven door de dames Jongsma en B. Bakels. De heer J. Gebe, die ook de film van commentaar voorzag, sprak een inleidend woord. De opvoering werd een groot succes. Men leefde mee met de scènes uit vervlo gen jaren. Taferelen op het strand wissel den af met beelden uit het oude dorp, waarin de nachtwaker zijn werk verricht te en de porder 's morgens vroeg door de straten trok. Voor de pauze zag men voorts de nettenboetsters aan het werk en een visafslag aan het strand. Voorts voer de de dansgroep drie oude dansen uit. Na de pauze volgde een oudei-wetse viering van Koninginnedag, waarvoor vrijwel het gehele gezelschap op het toneel kwam. De geslaagde avond zal in augustus wor den hex-haald. De eerste zandbouwwedstrijd voor kin- dei'en van badgasten en inwoners, te or ganiseren door stichting „Touring Zand- voort" zal worden gehouden op dinsdag 29 juli op het strand van zee- en zonne bad „Tei-mes". De wedstrijd begint om negen uux\ Er zal ook nu weer worden ge- werkt in drie groepen nl. groep a: kin deren van 7, 8 en 9 jaar; groep b: kinde ren van 10-11 en 12 jaar en groep c: kin deren van 13-14-15 en 16 jaar. Deelnemerskaarten kunnen worden af gehaald aan het kantoor van stichting „Touring Zandvoort" op vrijdag 25 en maandag 28 juli. De' prijzen bestaan uit waardebonnen. OPBRENGST ANJER-COLLECTE De „Anjer-actie" ten bate van het Prins Bernhardfonds heeft in Zandvoort op gebracht een totaalbedrag van f492, D" vei'koop van fotokaarten van de Ko ninklijke familie leverde een bedrag op van f 125,Het totaal van de huis-aan- huis-collecte bedroeg f 367, Donderdagavond concerteert in de mu ziektent op het Raadhuisplein in Zand voort de harmonie van de NZHVM. Vrij dagavond ti-eedt in de tent de accordeon vereniging „Zandvoort" op, met medewer king van H.K.A.C. uit Haarlem. Zatei'dag- avond vindt het jubileumconcert plaats van de Tiroler kapel, met medewei-king van Johnny Jordaan. Het worden dus in Zandvoort drukke en klankrijke dagen. COLLECTE ANJERFONDS De collecte voor het Anjerfonds heef1 in Bennebroek opgebracht f 160,96. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK ONDERTROUWD: C. H. Juffermans en P. H. Slot; G. P. F. v. Rhee en F. V. P. Wener. GEBOREN: Hendrika, dochter van J. Smit en G. J. Boesveld. OVERLEDEN: W. v. d. Meij, m., 80 j., wednr. van E. A. C. de Groot. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering, kennelijk optredend als woordvoerder van het Westen, stelt in haar antwoord aan Kroesjtsjev een speci ale, door regeringshoofden bijgewoonde, bijeenkomst van de Veiligheidsraad voor. De bedoeling is dat zij gelegenheid krijgen ongestoord, in privé, met elkaar te confe reren. De Labour-oppositie steunt het voorstel volledig. De crisissfeer in het La gerhuis verdween op slag na de uiteen zetting van het plan door de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Dc conservatieven ontvingen het met luide instemming en de socialisten waren zicht baar opgelucht. Vooral door toedoen van de laatsten ligt de nadruk niet meer op militaire maatregelen, die het parlement en het land hadden verdeeld, maar op al zijdige samenwerking tussen alle betrok kenen en economische hulp aan het Na bije Oosten. De Verenigde Staten die het langst weerstand boden tegen het plan, lijken tenslotte voor Britse en andere NAVO-druk gezwicht. De moeilijkheid was vooral de Amerikaanse openbare me ning. Bezorgdheid alleen wekte Lloyd's ver klaring dat de toestand in Jordanië ge spannen is. Selwyn Lloyd onderstreepte dat een oplossing door de UNO, waarnaar men thans streeft, onmogelijk geweest zou zijn indien Libanon en Jordanië hun onafhankelijkheid zouden hebben verlo ren. Het doel blijft, zo zei Selwyn Lloyd Jordanië te vrijwaren voor gewapende in - breuk door Syrië en het scheppen van d" voorwaarden waardoor Jordanië in staat zal zijn rechtstreekse en indirecte agressie te weerstaan. Ondanks de onaanvaardbare tekst acht de Britse regering het Sovjet-voorstel ernstig en gemeend en wil zij Kroesjtsjev tegemoetkomen, kennelijk om hem naar New York te krijgen. Blijkbaar wordt aan genomen dat Kroesjtsjev ook in de nieuwe omstandigheden geen medestanders naar de top wenst mee te nemen. Selwyn Lloyd zei dat er alleen kans van slagen is wan neer een speciale topconferentie uitslui tend een gedachtenwisseling ten doel heeft Resoluties mogen alleen worden ingediend indien deze door allen worden onderschre ven. Vertragende procedure-kwesties moe ten worden vermeden. Selwyn Lloyd som de nog andere voordelen op van een top- gesprek onder het UNO-dak. Het belarig- rijkste is misschien wel, dat hier eindelijk gelegenheid bestaat voor een zo hoog nodig informeel contact, dat op elke internatio nale conferentie meestal van beslissend" eard is. Het voordeel is ook dat de kwes ties van Libanon en Jordanië, welker re geling het onmiddelijke doel van de con ferentie moet zijn, binnen UNO-verban.ï kan worden gehouden. Opzien baarde Selwyn Lloyd's mede deling dat de premiers van Turkije, Perzië en Pakistan, evenals minister Dulles vol gende week naar Londen zullen komen voor'dé reeds voor' de crisis vastgestelde, maar eigenlijk afgeschreven, bijeenkomst van de leden van het Bagdad-pact. Alleen Irak zal ontbreken. Volgende week wordt in Parijs een NAVO-bijeenkomst gehou den. Het westen wil tijd winnen, niet zo zeer om Kroesjtsjev dwars te bomen, maar om in New York beslagen ten ijs te komen. De kernkwestie vormen de werkelijke en diepere pxoblemen van het Nabije Oosten. Bevan maakte grote indruk met een i-ede, waarin hij zei dat de tijd voor militaire bondgenootschappen in het Nabije Oosten voorbij is. Het Bagdadpact is vol gens hem het grootste struikelblok voor de oplossing van de problemen van dit gebied. Bevan's ideaal is een federale Arabische eenheid met onderlinge wel vaartsspreiding, waarbij de buitenwereld actief moet helpen. Hij stelde de oprichting voor van een internationale commissie voor economische hulp aan het Nabije Oosten. Zolang er een scheiding is tussen de arme en rijke Arabische landen kan er geen sprake zijn van stabilisering van de toestand. Het Nabije Oosten kan volgens (Van onze correspondent in Londen) In Russische kringen in Londen be schouwt men het Britse voorstel niet als een plan dat aansluit op dat van Kroesjtsjev, maar als „iets volkomen nieuws". In Londen geloven sommigen dat er met Kroesjtsjev zal moeten worden ge schipperd over het westelijke voorstel. Misschien zal hij zijn bereidheid om naar New York te komen afhankelijk stellen van een zo spoedig mogelijk te houden top conferentie over de andere problemen wel ke Oost en West scheiden. Hoe het ook zij, het woi-dt onwaarschijnlijk geacht dat Kroesjtsjev het voorstel om naar de UNO te komen zal kunnen weigeren. MOSKOU (AFP) De „Izvestia" het regeringsblad van de Sovjet-Unie, keert zich met grote nadruk tegen de westelijke voorstellen om een topconferentie in de Veiligheidsraad te houden. In een artikel, geciteerd door Tass, zegt het blad: de Vei-enigde Staten, die met alle middelen waarover zij beschik ken trachten te verhinderen dat er een werkelijke topconferentie op korte termijn wordt gehouden, stellen als plaats van bijeenkomst de Veiligheidsraad vooi\ waarin zij over een meerderheid beschik ken. Geloven de Amerikanen werkelijk dat men over belangrijke internationale vraagstukken kan praten met iemand als Tsjang Kai Tsjek?, zo vraagt het blad. De „Izvestia" besluit dan: De aanvallers, die zich er geen i-ekenschap van geven dat elk uitstel bij het zoeken van een oplos sing voor het Nabije Oosten kan leiden tot een catastrofe, dragen een ontzettende verantwooi-delijkheid. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft verklaard dat „iemand" de Veilig heidsraad wil gebruiken om „in langdurige en vruchteloze debatten tijd te verknoeien". De westelijke mogenheden gebruiken „ver- tragingstaktieken" tegenover Kroesjtsjevs voorstel voor het houden van een topcon ferentie, aldus de commentator. Bevan alleen gepacificeerd worden door een volledige neutralisering met een wederzijdse waarborg van Israel's gi'enzen en van diens naburen. Eventuele correcties van de Israëlische grenzen dienen in on derling overleg tot stand te komen. De Sovjet-Unie, die niet meer buiten het Nabije Oosten gehouden kan worden, zal bij een regeling moeten worden betrokken. Een dergelijke pacificatie is voorwaarde voor een onverstoorde olietoevoer. De olie zal op zuiver commerciële wijze moeten worden verkregen en niet langer door op gelegde contracten. Indien deze zaak op constructieve wijze wordt aangepakt, zal blijken dat de Arabische wereld helemaal niet vijandig staat tegenover het Westen, aldus Bevan. Commander Noble, de onder-minister van Buitenlandse Zaken, antwoordde na mens de regering, dat deze geen bezwaar heeft tegen Arabische eenheid, mits deze niet door geweld en machinaties tot stand komt. Ook mag niet vergeten worden dat het Westen belangrijke economische hulp aan het Nabije Oosten heeft gegeven, met name aan Irak, waar opmerkelijke resul taten werden bereikt. Het vraagstuk waar voor de regering nu staat, is de door Labour uitgestippelde denkbeelden te aan- vaai-den of met een beter politiek en eco nomisch plan voor het Nabije Oosten voor de dag te komen. LONDEN, (Reuter) Gouverneur Sir Hugh Foot heeft dinsdag drastische nood maatregelen genomen om een eind te ma ken aan de golf van terreur op Cyprus, die deze maand reeds meer dan vijftig men senlevens heeft gekost Een woordvoerder van het ministerie van Koloniën maakte in Londen bekend, dat er een censuur op alle uitgaande tele- gx-aaf- en radioberichten was ingesteld. Dit is gedaan om „operationele redenen, die verband houden met de binnenlandse vei ligheid en het uitgaansverbod van 48 uur", dat dinsdagochtend van kracht is gewor den. In Beiroet zijn berichten ontvangen vol gens welke Sir Hugh Foot de volgende noodmaatregelen heeft afgekondigd: 1- Het verbreken van de verbindingen met de buitenwereld om het eiland vol ledig te isoleren. 2. Arrestaties van de meeste politieke oud-gevangenen, die in de „liberale" pe riode toen Sir Hugh Foot nog maar kort veldmaarschalk Harding had opgevolgd, waren vrijgelaten. 3. Herinvoering van wetgeving, die in ternering zonder proces mogelijk maakt. Deze maatregel werd vorig jaar opge schort. De censuur op uitgaande telegraaf- en radioberichten is 22 uur van kracht ge weest, van maandagavond 24 uur tot dins dagavond 22 uur. Een vooraanstaande Cyprische advocaat verklaarde dinsdagavond, dat er volgens de ramingen alleen in Nicosia reeds min stens 200 mensen zijn gearresteerd. Volgens sommige niet-officiële ramingen zijn dins dag op geheel Cyprus een duizendtal men sen gearresteerd. Voor de eerste keer zouden nu zowel Turken als Grieken om politieke redenen geïnterneerd worden. Dr. Fazil Kutchuk. leider van de Turkse beweging op het eiland, zou net naar Turkije ontsnapt zijn. Tn Turkse kringen verluidt, dat hij bij tijds door de Turkse regering, die de maat regelen verwachtte is gewaarschuwd. Volgens de officiële berichten is het dinsdag rustig geweest op Cyprus, maar aangezien de verbindingen tussen de ste den en dorpen op het eiland zijn verbro ken. kan men dit niet controleren. In Nicosia zaten dinsdagavond tegen zonsondergang honderden mensen, die door het uitgaansverbod niet de straat op moch ten. op de daken van hun huizen van de "ris.se lucht te genieten en te kijken naar tientallen vliegers met de blauwe en witte kleuren van de Griekse vlag, die Griekse C^ririotpn hadden opgelaten. NICOSIA (Reuter) Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, heeff vandaag bekendgemaakt, dat 1200 Griekse Cyprioten en 50 Turken op Cyprus zijn gearresteerd ..om een burgeroorlog te voorkomen". Foot deelde op een persconferentie mede, dat hij last had gegeven tot de arrestatie van een groot, aantal Grieken en Turken „van wie bekend is of van wie aangenomen wordt, dat zij plannen beraamd hebben tot moord, brandstichting en andere gewelddaden". In Grieks-Cyprische kringen is gezegd, dat ten minste twee leden van de Etnarchie (het bestuurslichaam van de orthodoxe kerk op Cyprus) zich onder de ai-restanten bevinden. TUNIS (Reuter) Er is een scherp me ningsverschil tussen het Algerijnse Natio nale Bevrijdingsfront en de Tunesische regering aan de dag getreden naar aan leiding var het besluit van de regering- Bourguiba om de Fransen toe te staan een pijpleiding door Tunesië aan te leggen voor het vervoer van olie van de Sahara naar de Middellandse Zee. Het bevrijdings- fi-ont noemt deze maatregel in zijn twee wekelijks tijdschrift „El Moedjahid" een „vijandig gebaar tegenover het strijdende Algerijnse volk" dat „ernstige gevolgen" voor het verloop van de oorlog in Algerije zal hebben. Het bevrijdingsfront dringt er op aan, een spoedbijeenkomst te beleggen van het permanente secretariaat, dat Marokko, Tunesië en het Bevrijdingsfront onlangs op een confei-entie te Tanger ingesteld hebben, maar dat nog nooit heeft ver gaderd. De Algerijnse verzetsbeweging, die te Tunis haar hoofdkwartier heeft, ziet met lede ogen hoe de betrekkingen tussen Tu nesië en Frankrijk sinds het akkoord over de tei-ugtrekking van de Franse troepen zijn verbeterd. De overeenkomst betref fende de aanleg van de pijpleiding is in beginsel door Tunesië bij decreet goedge keurd. De Franse regering moet het ak koord. dat door Franse particuliere maat schappijen is aangegaan, nog bekrachtigen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7