Project voor markant kantoorgebouw aan de Schipholweg in Haarlem Ruimere mogelijkheden voor gemeentelijke premiebouw Mr. Herman H. Felstehausen werkt op boerderij in Vijfhuizen Ingenieursbureau nam initiatief tot ook stedebouwkundig belangrijk plan FOTO ENGEL 7 Drie gewonden bij ongeluk op Westelijke Randweg Voorlopig voor drie maanden: Dynamisch bedrijf Geslaagd compromis Hotelplan Windvlaag in Zandvoort Uitwisseling Amerikaanse plattelands jongeren Schilder E. H. Heijmans ontdekt doek van Klee Kleverparkweg lHaarlem Zandvoortse laan begin september bestraat School- en beroepskeuze in afgelopen jaren Lourens Costerlyceum Aanrijding op Herenweg Amerikaanse zang en Franse folklore Examens UIT STAD EN STREEK DONDERDAG 24 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Naar wij vernemen bevinden de plannen van het Inge nieursbureau voor chemische en physische techniek Ph. J. Schuytvlot en zoon voor een groot kantoorgebouw te Haar lem zich in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. De architecten Brakel en Buma te Haarlem hebben voor [iet terrein dat begrensd wordt door de Schalkwijkerweg, de Schipholweg en de J. J. Hamelinkstraat bij de Buitenrust- bmg, dat de n.v. Schuytvlot van de gemeente in optie heeft, een gebouw ontworpen dat door verscheidene officiële in stanties met instemming is ontvangen. Zowel de opdracht gever als de ontwerpers hebben namelijk rekening willen houden met het vooral door de Haarlemse autoriteiten geuite verlangen naar een markant, liefst hoog bouwwerk op deze stedebouwkundig zo belangrijke plaats. Dit betekent echter dat het ontworpen gebouw zowel naar de omvang als naar vórm uitgaat boven de behoeften van de n.v. Schuytvlot. Het ingenieursbureau is evenwel bereid ter verwezenlijking van het aantrekkelijke project, waarmee evenwel een investering van tegen de twee miljoen gulden is gemoeid, samenwerking met andere gegadigden voor kantoor- en bedrijfsruimte te aanvaarden. Reeds geruime tijd geleden was men in dat opzicht ver gevorderd, maar de bestedingsbeperking heeft de aanvankelijke partners in de uitvoering van hun voor nemen verhinderd. Desondanks hebben de n.v. Schuytvlot en de architecten de hoop niet laten varen een aantal serieuze gegadigden voor het plan te interesseren. Het ingenieursbureau zou voor het eigen bedrijf met een pand van geringer formaat kunnen volstaan. Er zijn echter twee aantrekkelijke reële mogelijk heden welke pleiten voor de uitvoering van het grotere project. In de eerste plaats kan men zich voorstellen dat een aantal aan het ingenieursbureau organisatorisch en technisch verwante bedrijven de gelegenheid gebruikt om een efficiënte huisvesting te verkrijgen en ten tweede heeft een hotel- deskundige belangstelling voor het object getoond, zodat de kans niet uitgesloten moet worden geacht dat een vroegere gedachte, namelijk om aan deze belangrijke verbinding met de luchthaven Schiphol een modern geoutilleerd hotel te stichten, toch nog werkelijkheid wordt. Op de Westelijke Randweg te Haarlem nabij de Leidsevaartweg is vanmorgen om kwart over elf een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie personen gewond werden. Een zevenenvijftigjarige chauffeur van de P.T.T. uit'Den Haag reed met zijn be stelwagen op de Westelijke Randweg, ko mende van de Wagenweg en rijdend in westelijke richting. Op de Leidsevaartweg kwam uit de richting Heemstede een auto, bestuurd door een vijfenveertigjarige koopman uit Hamburg; naast hem zat zijn zevenendertigjarige echtgenote. Toen de Duitse auto op de Westelijke Randweg ge naderd was botste de bestelauto tegen deze auto, waardoor dit voertuig tegen een lichtmast werd gedrukt. De drie inzitten den zijn per ziekenauto naar het Sint Eli sabeths Gasthuis overgebracht. De zwaar beschadigde voertuigen zijn weggesleept. Herman Felstehausen (rechts) vertelt aan mevrouw Groenenberg en haar zoon over het boerenleven in Zuid- Dakota. Het Ingenieursbureau Ph. J. Schuyt vlot en Zoon, dat thans gevestigd is in het voormalige hotel „Den Hout" aan de Fonteinlaan, is een van die bedrijven wel ke binnen het kader van de na-oorlogse in dustrialisatie in Nederland een stormach tige ontwikkeling hebben doorgemaakt. Het werd door de heer Ph. J. Schuytvlot een ondernemend man die reeds op vier entwintigjarige leeftijd een liftenfabriek stichtte, na zijn terugkeer uit het concen tratiekamp Dachau opgericht met het doel de werktuigbouwkunde ten behoeve van de chemische industrie te ontwikke len. De opkomst van het bureau Schuyt vlot, dat na de dood van de oprichter door diens zoon, de heer V. Schuytvlot, wordt geleid, loopt dan ook synchroon met de ontwikkeling van de chemische industrie in Nederland. De werkzaamheden van het bureau bestaan uit het ontwerpen en doen uitvoeren van installaties voor de che mische, de petrochemische en de petro leumindustrie. Door een nauwe samen werking met Engelse en Amerikaanse on dernemingen, inzonderheid met Stone and Webster Engineering Corporation in Bos ton, heeft men zich tevens van een door een langdurige ervaring geschoolde prak tische kennis op internationaal niveau kunnen verzekeren. De successen zijn daar door ook niet uitgebleven. Voor een reeks grote bedrijven in en buiten de grenzen werden installaties ontworpen. Zo is men op het ogenblik bezig met een project voor een dubbele installatie voor de produktie van eternol voor rekening van de Erdöl- chernie in Dormagen, een dochter van Bayer en British Petrol. Het aantal werknemers, waarvan een belangrijk deel tot de zeer geschoolden behoort, bedraagt thans ongeveer hon derdvijfentwintig, maar de architecten hebben in hun ontwerp werkruimte moe ien scheppen voor tweehonderdvijftig man. Dit personeel is verdeeld over zeven hoofdafdelingen, waarvan de voornaamste activiteiten in grove trekken als volgt kun nen worden omschreven: Ontwerpafdeling Uitvoerende afdeling, Inkoop, Interne diensten, Directiekantoor (waar onder meer de telexverbindingen met de Vere nigde Staten, Engeland en Duitsland sa menkomen), Personeelsafdeling en Eco- nomisch-financiële afdeling. Daarvan vragen de twee eerstgenoem de afdelingen de meeste ruimte. Niet al leen werken daar in de toekomst ruim honderdzestig mensen, maar dit zijn bo vendien tekenaars, die dus behoefte heb ben aan „armslag" en veel licht. Daar komt nog bij, dat de personeelsleden van deze afdelingen voortdurend een nauw contact met elkaar dienen te hebben om de voortgang van het werk zo vlot moge lijk te' laten verlopen. Dit soort ontwerpen vergt namelijk van de betrokkenen een veelvuldig overleg. Hieruit volgt dat er een tegenstelling be staat tussen de bedrijfstechnische eisen van Schuytvlot en de stedebouwkundige verlangens van de gemeente Haarlem. Het ingenieursbureau heeft behoefte aan grote horizontale ruimten, niet aan een Vengebouw dat het rechtstreekse con tact tussen de afdelingen belemmert. Brakel en Buma wisten desondanks een oortreffelijk compromis te bereiken door een oplossing waarbij Schuytvlot twee gro te tekenzalen krijgt welke boven elkaar in de lengterichting tussen de Schipholweg en de J. J. Hamelinkstraat zijn geprojec teerd, terwijl de overige, kleinere en meer besloten afdelingen een plaats krijgen op inclusief begane grond op drie lagen van een torengebouw, dat door de horizon tale eenheid op harmonische wijze wordt omsloten. De romp van dit bouwlichaam is zestig meter lang en twaalf meter breed. Aan de zijde van de Hamelink straat komt bovendien een uitstekend trappenhuis met naar de wanden van het hoofdgebouw tapsgewijs toelopende mu ren ter vergroting van de lichtinval in de tekenzalen. Dit trappenhuis dient voor een snelle onderlinge verbinding tussen de te kenzalen en het souterrain, waarin zich een laboratorium, een donkere kamer, een ar chiefruimte, een bibliotheek en een maga zijn bevinden. Het torengebouw bevindt zich eveneens aan de noordzijde, dus aan de kant van de Hamelinkstraat, en springt aan de zijde van de Schalkwijkerweg (Zuider Buiten- spaarne) uit. Het krijgt een omvang van twintig bij vierentwintig meter en wordt, bij volledige verwezenlijking van het pro ject, zevenendertig meter hoog. De in gang bevindt zich aan de kant van de Ha melinkstraat, waar ook langs het gehele gebouw een parkeerplaats wordt vrijge houden. De n.v. Schuytvlot heeft van het torengebouw, dat negen verdiepingen om vat, behalve het souterrain, waarin een fietsenberging, de centrale verwarming en de telefooncentrale zullen worden on dergebracht, en'de begane grond met de portiersloge, hal, lift, trappenhuis en aan verwante dienstruimten, slechts twee éta ges voor eigen gebruik nodig. Deze eerste en tweede verdieping krijgen een meer re presentatief karakter, waarvan de op de eerste étage te vestigen afdelingen weer het meeste dagelijkse contacten met de tekénzalen zullen onderhouden. Daar heeft dan ook de onderdirecteur zijn kan toor en bevinden zich een conferentiezaal tje en de rekenkaber der ontwerpafde ling. Op de tweede torenverdieping zetelen niet alleen de directeur met zijn secreta resse, maar o)k de telefoniste en telexis- te, de typisten, de personeelschef en de boekhoudafdeling en zijn voorts twee con ferentiekamers ingedeeld. Voor de overige zes verdiepingen werd uiteraard nog geen indeling ontworpen. De architecten stellen zich voor dit in overleg met de eventuele gegadigden te doen. Wel kan worden gezegd, dat, bij een eventueel doorgaan van de combinatie met een hotel-restaurant, een vrij ingrij pende wijziging aan de gehele westzijde van het ontwerp zal moeten worden ge bracht, omdat een dergelijk bedrijf er na tuurlijk belang bij heeft reeds op de bega ne grond een visueel en uitnodigend con tact met zijn publiek te verkrijgen. Men kan ervan overtuigd zijn dat ook dan Brakel en Buma erin zullen slagen de harmonische architectonische verhoudin gen in hun ontwerp te bewaren. Het is juist deze uitzonderlijke begaafdheid in het vin den van de beste relatie tussen hoogte, breedte en lengte, gevat in een eenvoudig maar toch oorspronkelijk grondpatroon, welke steeds meer kenmerkend wordt voor hun werk. Het is daarom zeer begrij pelijk dat noch de n.v. Schuytvlot, noch de gemeente Haarlem de plannen tot verwe zenlijking van juist dit gebouw willen op geven. Het zal inderdaad een verrijking van het stadsbeeld aan het Zuider Buiten- spaarne blijken te zijn. Een perspectief van het door Brakel en Buma ontworpen kantoorgebouw voor het ingenieursbureau Ph. J. Schuytvlot en zoon gezien van de Schipholweg af in de richting van de Een windvlaag in Zandvoort rukte woensdagmiddag drie van vijftien op het strand staande tenten los. Deze tenten van de stadszending Amsterdam worden over dag door vierhonderd kinderen bevolkt. Toen de wind de tenten opnam, waren de kinderen reeds vertrokken. Er deden zich dan ook geen persoonlijke ongevallen voor. Een van de tenten woei op het huis van Toon Hermans en richtte enige schade aan. VOOR ZIEKE BEJAARDEN De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft de Algemene stichting „Vriendenhulp zieke bejaarden Zuid- Kennemerland" toegezegd, dat van rooms-katholieke zijde zal worden meege werkt aan de totstandkoming van een ver pleeginrichting voor deze bejaarden. Eén of meer bestuurs-en comitéleden uit rooms-katholieke kringen zullen tot de stichting toetreden. Tot en met 18 juli ontving de stichting aan giften 5684,19. BEGIN APRIL van dit jaar zette de „Queen Elizabeth" uit New York koers naar Cherbourg. Dit betekende het begin van de Europese reis van drie Amerikaan se plattelandsjongeren, die nu een studie- tocht van zeven maanden door ons land maken. Phyllis Joan Secondino uit Clin ton-Indiana en Rosemary Weiss uit Jack- son-Missouri, de vrouwelijke leden van het reisgezelschap werden begeleid door Herman Ilenry Felstehausen uit Clark in Zuid-Dakota. Het vierde lid van de stu dieclub, Jackie Huff uit Ava-Missouri kwam later en arriveerde vorige maand op het continent. De reis van dit viertal geschiedt in het kader van het „International Farm Youth Exchange Project" (het I.F.Y.E.P.), dat in ons land werkt onder c'" naam: „Het in ternationale programma voor de uitwisse ling van plattelandsjongeren". Het doel van deze organisatie is de plattelands jongeren in contact te brengen met jonge lui uit andere landen, om zo begrip te kweken voor eikaars werk, gewoonten, ge bruiken en methoden. In Amerika werkt men onder leiding van een aantal instel lingen en verenigingen, zoals de bekende plattelandsjongerenorganisatie „4-H Clubs" (de „club van de vier h's: head, heart, hands and health), de samenwerkende or ganisaties van het Amerikaanse departe ment van landbouw, landbouwscholen en -hogescholen, de afdeling buitenlandse be trekkingen van de ministeries van land bouw enzovoorts. De gelden voor deze uit wisselingen worden bijeengebracht door de genoemde 4-H Clubs, verenigingen, het bedrijfsleven en door particulieren, die hiervoor belangstelling hebben. Zeven maanden in Nederland De doelstelling van de uitwisseling in het kader van het I.F.Y.E.P. is niet te ver wezenlijken door enkele weken „sight seeing" waarbij uiteraard Volendam en Marken de hoogtepunten zijn. Deze plaat sen gaan nu eenmaal in het buitenland door voor het enige stukje „echt Holland", dat nog bestaat behalve de hier en daar verspreide windmolens. Nee, men heeft voor de jongelui een programma van zeven maanden opgesteld dat hen in staat stelt een behoorlijke in druk van het leven en werken in ons land te krijgen. Daartoe logeren zij op boeren bedrijven in verschillende provincies, waar zij zijn opgenomen in de gezinnen. In de tijd van betrekkelijke rust op de boerderij zoals nu vóór het begin van de oogst bestaat er nog voldoende ge legenheid voor het maken van een uit stapje, maar wanneer er werk op de boer derij te doen is, steken ook zij de handen uit de mouwen. De dames Secondino eri Weiss vertoeven thans respectievelijk in Numansdorp en Alphen aan de Rijn. Jackie Huff logeert in Warfhuizen (Gr.) en Herman Felste hausen woont sinds 5 juli op de boerderij van mevrouw A. Groenenberg-Roodenburg aan de IJ weg bij Vijfhuizen. Herman Felstehausen spreekt voor treffelijk Nederlands. „In de praktijk ge leerd", vertelt hij. Weliswaar hebben hij en zijn reisgenoten vóór hun vertrek be hoorlijk studie van ons land gemaakt, waarbij zij ook aandacht aan de taal schonken, maar het spreken leerde hij pas goed in de Nederlandse gezinnen, waar hij sedert eind april gastvrijheid vindt. Eerst logeerde hij vijf weken in de Noordoostpolder bij Emmeloord; daarna ging hij naar Friesland om in Oudenga indrukken op te doen van het werk op de boerderij, zoals dat daar geschiedt. Na zijn verblijf in Vijfhuizen dat hij op 7 augus tus weer verlaat gaat hij naar Sint Anthonis in Noord-Brabant en tenslotte naar het dorpje Zuidzande in Zeeland. De tijd-tussen de verschillende logeerpartijen wordt gevuld door programma's, georgani seerd door de verschillende plattelands jongerenorganisaties. Zo hebben zij in Overijsel een tocht door deze provincie gemaakt. In augustus staat een weekend in Haarlem op het programma. Herman zal dan zijn mede-clubleden ontmoeten tijdens een bezoek aan de familie Vermet in de Marnixstraat, waarvan de vrouw des hui zes vroeger een leidende functie bekleedde in het plattelandsleven. In de afgelopen drie maanden heeft mr. Felstehausen voldoende gelegenheid gehad om vergelijkingen te maken tussen het leven op het Nederlandse platteland en thuis. Zijn vader heeft een boerderij in Zuid-Dakota die gemeten naar Neder landse maatstaven de enorme grootte heeft van 255 hectaren, doch daar voor een gemiddeld bedrijf doorgaat. Alle werk zaamheden geschieden mechanisch. Mr. Felstehausen kan het meeste werk alleen aan en heeft in de zomer een extra arbei der in dienst. „Er is echter een principieel verschil tussen de landbouw in Amerika en hier", vertelt hij. „Toen ik pas in Nederland was, verraste mij de moderne wijze, waarop men hier het boerenbedrijf voert. De mechanisatie is overal toegepsat, alleen vroeg ik mij af, waarom er op elke boer derij nog zoveel arbeiders werken. Nu ik de methoden hier heb gezien, begrijp ik dit. In Nederland wordt elk hoekje van het land benut en er zijn mensen nodig voor het schoonhouden van de sloten en dergelijke werkzaamheden. Het komt eigenlijk hierop neer. dat men in Neder land zoveel mogelijk tracht te oogsten van een hectare, omdat het land hier schaars en duur is. In Amerika daarentegen zijn de arbeidskrachten zeer kostbaar; daar gaat het erom zoveel mogelijk profijt per man te bereiken. Wat verder in Nederland opvalt zijn de bloemen en de keurige tuinen, die men overal bij de boerderijen ziet. In Amerika heeft de boer voor deze tuintjes geen tijd. Daar geldt het spreekwoord „Maak je tuin niet groter dan het stuk, dat je vrouw kan verzorgen". Al is het niet waar dat het tempo in Amerika sneller is dan in Neder land. Amsterdam kan bijvoorbeeld op som mige punten wedijveren met de Ameri kaanse'steden". zei mr. Felstehausen. Propagandist voor Nederland Elke week schrijft hij artikelen over zijn ervaringen in ons land voor enkele dag en weekbladen in zijn woonplaats. En na zijn thuiskomst gaat hij lezingen houden over ons land, waarbij hij de hier genomen kleurendia's vertoont. Ook heeft hij reeds contact met de televisie. Zo tracht de I.F.Y.E.P. op haar wijze een brug te slaan over de grenzen, door de jongeren in staat te stellen een blik buiten het eigen land te slaan. Ongeveer vyftig landen werken hieraan mee. Enkele weken nadat mr. Felstehausen in ons land arri veerde, reisde de volgende groep van dertig jongelui naar de overkant van de Atlan tische Oceaan. Anderen gaan naar Azië of naar Afrika, terwijl jongens en meisjes uit deze landen een tegenbezoek aan de Ver enigde Staten brengen. Hier wacht hun een even interessant en uitgebreid pro gramma als voor de Amerikanen in ons land is opgesteld. De organisatie in Nederland berust bij het „Centrale comité voor de uitwisseling van jonge hoeren en tuinders", dat samen werkt met de afdeling landbouw van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Op het ogenblik verblijven twee meisjes en twee jongens uit Nederland in Amerika, die straks op htm beurt zullen vertellen van wat zjj daar hebben gezien en gehoord. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is bereid ten aanzien van de gemeentelijke premiebouw een enigs zins ruimer standpunt in te nemen, dan tot dusverre het geval is. De minister wil voorlopig bij wijze van proef voor een tijdvak van drie maanden premie bouw door gemeenten in gunstige overwe ging nemen, indien het betrokken ge meentebestuur aannemelijk maakt, dat het volkshuisvestingsbclang in de ge meente daardoor aanmerkelijk wordt ge diend en dat het particuliere initiatief om tot de bouw van premiewoningen te gera ken in gebreke blijft, zelfs indien de ge meente bereid is medewerking te verle nen door het stellen van zekerheid voor een te sluiten geldlening of door het ver strekken van een lening onder hypotheek. In deze gevallen zullen naar het oordeel van Gedeputeerde Staten echter een vas te lening of andere kapitaalsmiddelen be schikbaar moeten zijn. De bouw van de woningen zal openbaar moeten worden aanbesteed en de exploitatie-opzet en de daarop gebaseerde huurprijsberekening zal op dezelfde manier tot stand komen als bij de premiebouw door particulieren pleegt te geschieden. De aan de bewoners te berekenen huurprijzen zullen tot een sluitende exploitatie moeten leiden. Dit heeft de minister meegedeeld aan Dijkgraaf veroordeeld. De rechtbank te Middelburg heeft een landbouwer uit St. Jansteen, die als dijkgraaf van een waterschap enkele duizenden guldens had ontvreemd, veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De schilder Eduard H. Heijmans uit Aerdenhout, die op het ogenblik met een zeventiental abstracte schilderijen in kunstzaal „De Ark" in Haarlem exposeert heeft dezer dagen in Amsterdam een echte Paul Klee ontdekt. Heijmans, die zeer geïnteresseerd is in abstracte schilderijen neusde tussen allerlei rommel rond op het Waterlooplein toen zijn aandacht werd ge trokken door een klein doek met een af meting van 28 x 38 centimeter, dat naar zijn mening zonder twijfel een Klee moest zijn. Toen de schilder bij de koopman naar de prijs informeerde, zei deze onver schillig en argeloos: „Die kindertekening kunt u voor één gulden hebben". Zo kwam de heer Heijmans voor een zeer gering be drag in het bezit van een echte Klee. Hij heeft het doek aan enige experts getoond, die enthousiast bleken te zijn en die geen ogenblik aan de authenticiteit ervan twij felden. Het werk is rechts onderaan gesig neerd en dateert uit omstreeks 1939. De Aerdenhoutse schilder zou het doek onge twijfeld voor een flinke prijs kunnen ver kopen, maar hij geeft er de voorkeur aan het te gebruiken als studio-object voor zijn eigen abstracte schilderijen. Paul Klee, die in Zwitserland is geboren was gedurende elf jaar leraar aan het be faamde „Bauhaus" in Weimar. Ook is hij korte tijd hoogleraar aan de kunstacade mie in Düsseldorf geweest. In 1933 keerde hij naar Zwitserland terug, waar hij in 1940 op 61-jarige leeftijd overleed. Wij hebben ons met betrekking tot deze ontdekking gewend tot de adjunct-direc teur van de Amsterdamse gemeentelijke musea, de heer H. L. C. 'Jaffé, die het schil derij heeft gezien. De heer Jaffé zei ons echter, dat hij zich omtrent de echtheid van het doek niet wilde uitspreken. Advertentie voor naar Bij het station Heemstede Aerden hout is men thans begonnen met het de finitief bestraten van het weggedeelte, waar de spoorrails hebben gelegen. Het noordelijke gedeelte van de autoweg is momenteel afgezet en wordt met spoed herbestraat. Als dit gedeelte gereed is, volgt het zuidelijk gedeelte van de mid- denbanen. Verwacht wordt, dat begin september de gehele bestrating gereed is. Intussen wordt ook gewerkt aan de bestrating van de pleinen bij het sta tion. Deze zullen vermoedelijk half ok tober zijn aangelegd, zodat dan de na weeën van de spoorwegwerken achter de rug zijn. Het hoofd van het bureau voor schooi en beroepskeuze te Haarlem, de heer G. J P. van Alkemade, heeft een verslag sa mengesteld van de jaren 1954 tot en met 1957, waarin hij een uiteenzetting geeft van de taak en de werkwijze van het bu reau. Tot de taak behoort het geven van beroepenvoorlichting en van beroepskeu zevoorlichting. Om te komen tot een juist inzicht in de te nemen maatregelen, hetzij voor een kind. hetzij voor een vol wassene ten aanzien van het kiezen van een juiste opleiding inzake school en/of be roep is het noodzakelijk, dat degene die deze keuze heeft te doen zich in principe oriënteert naar twee kanten. Daarbij wordt besproken welke opleidingen en/of beroepen er zijn en nagegaan wordt een oriëntatie van de persoonlijke kwaliteiten en eigenschappen zowel gezien naar de intellectuele als naar de karakterologi sche hoedanigheden van de adviesvragen- den. In 1954 waren er 391 nieuwe aanmeldin gen en 366 onderzoeken, in 1955 400 aanmel dingen en 354 onderzoeken, in 1956 552 aan meldingen en 568 onderzoeken in 1957 639 aanmeldingen en 716 onderzoeken. Uit de cijfers blijkt, dat het aantal nïeuwe aanmeldingen in 1956 reeds 42 percent en in 1957 64 percent hoger lag dan in 1954. Zoals bekend is werd de H.B.S. A aan de Zijlvest te Haarlem bij een besluit van de gemeenteraad opgeheven en werd te vens besloten van deze school een lyceum te maken. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem dezer dagen besloten de nieuwe onderwijsinstelling de naam „Lourens Costerlyceum" te geven. de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten in antwoord op een brief van deze ver eniging, waarin erop aangedrongen werd de voorwaarden voor gemeentelijke pre miebouw te verruimen. Mede aanleiding tot de brief van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten waren de schrifte lijke vragen aan B. en W. van Haarlem van het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer D. A. J. Spek (A.R.), van 22 okto ber. In het antwoord van B. en W. op 17 april van dit jaar werd gezegd, dat de kwestie van de gemeentelijke premiebouw bij de vereniging aanhangig zou worden gemaakt. Inmiddels heeft de heer Spek naar aan leiding van het nieuwe en ruimere stand punt van de minister aan B. en W. van Haarlem gevraagd, hoe de stand van de particuliere premiebouw thans is en of er aanleiding is de mogelijkheden, die thans ook voor Haarlem geschapen zijn te be nutten. Indien dit laatste het gevel is, vraagt de heer Spek wanneer en op wel ke wijze dit zal kunnen geschieden. Woensdagmiddag is op de Herenweg, na bij de Koediefslaan in Heemstede een on geluk gebeurd, waarbij een 47-jarige Am sterdamse vrouw is gewond. Een 42-jarige Amsterdammer reed met zijn echtgenote op de duo met een bromfiets op de Heren weg en wilde een voor hem rijdende uit Heemstede afkomstige fietster inhalen, die niet geheel rechts van de weg reed. Een hem achteropkomende auto verhinderde dit, waarop de man probeerde de fietster aan de rechterzijde in te halen. Daarbij kwamen beide voertuigen met elkaar in aanraking, waardoor beiden vielen. De echt genote van de bromfietser moest met een hersenschudding in het Grote Gasthuis in Haarlem worden opgenomen. De brom fietser en de Heemsteedse wielrijdster werden aan gelaat, handen en benen ge wond. Zondag in Openluchttheater Onder auspiciën van het Nederland Amerika Instituut geeft het „Skidmore College Chorus" een koor, dat uit zestig Amerikaanse meisjesstudenten bestaat op zondagmiddag 27 juli een concert in het Openluchttheater van Bloemendaal. Het programma vermeldt liederen van onder anderen Louis E. Johns, Deems Tay lor, H. T. Burleigh, Cole Porter, Irvin Ber lin en Richard Rodgers. Het „Skidmore College" is een van de jongste meisjescolleges in de oostelijke staten van Amerika. Het koor werd tege lijkertijd met het college in 1911 opgericht. In de bijna vijftig jaar van zijn bestaan heeft het een zeer goede reputatie, vooral in het buitenland. Eveneens op zondag 27 juli, maar dan 's avonds geeft de Franse folkloristische dansgroep „Les Tréteaux du Pont" onder auspiciën van de Commissie Culturele Contacten uit Amsterdam een uitvoering in het Openluchttheater. De groep brengt de folklore van Berry, uiteraard in de fraaie kostuums uit deze streek. Allerlei regionale dansen vormen het programma met de Bourrée als kern. De groep omvat in totaal vijfenvijftig personen, met voornamelijk „maitres-sonneurs", die luiten (vielles) en doedelzakken (cornemuses) bespelen. Haarlem. Bij het in Haarlem gehouden mid denstandsexamen zijn geslaagd: 1. M. Deen, R. A. van Kessel, A. J. Keune, C. Keijzer, H. Kilwm- ger. G. P. Klaase, G. van Klaveren, J. Klein, H. Koelemeijer, P C. Kok, T. K. Kok, M, E. Koks- Hiliebregt, W. G. Kolderie. A. C. Kompier, A. J. Koomen, E. Koper, L. J. Koster, A. Kouwenho- ven, T. Kruiswijk, A. Krijgsman-Woelders, W. v. d. Kuil, A. P. J. Kuipers, G. C. M. Kuylenburg, W. v. d. Laar, W. H. Lagerwey, F. M. Lammers, E. Lammerts, J. de Lange, S. A. de Lange, D. Beekman Lapré, J. T. M. van Leeuwen, T. G. Lemmers, H. T. A. Losekoot, E. C. C. van Luxem burg, N. Maat, L. M. Mandemaker, J. A. van Meerkerk. F. E. Menist, B. G. Mense, C. J. v. d. Merkenhof, R. L. Merten, E. G. M. Meskers, C. Meijer. R. Meijer, K. D. Middelkoop, L. J. Moens, E. P. J. Mol. C. Molenkamp. M. A. E. Molen kamp-De Boer, C. M. Mooyekind, J. v. d. Mije, H. C. M. Nederstigt, P. Nederveen, A. J. Nieuw- dorp, J. van Nimwegen, P. Nolen. F. F. Olden burg, B. L. M. Oosterholt. G. Ooijevaar, W. van Opzeeland. F. F. Osendarp, A. A. L. van Paridon, J. M. A. Out, E. M. A. Peters, J. M. Peters, D. A. Pippolo, C. U. v. d. Ploeg. Haarlem. Bij de hoofdakte-examens zijn ge slaagd voor de gehele akte: Th. J. v. d. Reep, Haarlem; H. Drent, Amsterdam; G. de Haan. Am sterdam: J. de Haas, IJnutiden; P. v. Bommel, Amsterdam: E, G. Karst. Santpoort. Voor ge deelte A. mej. H. E. M. Vegter, Castricum: mej. C. M. Heijdenrijk, IJmuiden: A. M. C. Bartelman, Amsterdam. Voor gedeelte B: M. P. Veldman, Heerhugowaard: J. H. W. de Haas, Alkmaar; W. Kaptijn, Hoorn; I. Kingma, Heiloo: J. F. Klei- terp, Zaandam; A. de Wit. Grootebroek. Haarlem. Bij de handenarbeid-examens te Haarlem zijn geslaagd: N. v. d. Blink, Mijdrecht.; mej. L. G. v. d. Berg, Sassenheim; H. C. Jacobs, Amsterdam; W. J. Jellema, Noord-Beemster; J. F. Kleiterp, Zaandam: J. Nooy, Haarlem: H. J. Top. Amersfoort: J. P. van der Veldt, Santpoort: A. J. Vuyk, Nieuwer Ter Aar: G. A. Bruno, Beemster; K. v. d. Glessen, Haarlem: J. Jonge- ians. Den Helder; K. Kwast. Den Helder: C. A. W. Lodewijks Muller. J. P. Maas, H. F. Tuyn en Th. G. Zwiers, allen te Haarlem. Nieuws in het kort Geen spreekuur. De wethouder van Onderwijs in Bloemendaal, mej. dr. M. E. Nolte, zal dinsdag geen spreekuur houden. Motorrijder gewond. Woensdagmiddag om één uur heeft een 42-jarige Haarlemse motorrijder op de Zeeweg te Overveen, komende uit Zandvoort, in de eerste bocht de macht over het stuur verloren De mo tor werd ernstig beschadigd en de motor rijder werd met een hoofdwond en in wendige kneuzingen naar het Marinehospi taal in Overveen overgebracht. Handwerkonderwijzeres. Tot tijdelijk handwerkonderwijzeres aan de Harten- lustschool aan de Vijverwe" te Bloemen daal is met ingang van 1 september be noemd mejuffrouw L. M. Luyten, die reeds als zodanig werkzaam was aan de I.V.O.-school aldaar. Student ingesloten. De Haarlemse po litie heeft een negentienjarige student uit Den Haag ingesloten, die verdacht wordt van winkeldiefstal. Een leerling-verkoop ster van een groot warenhuis in Haarlem zag. dat de jongeman een plastic „jerry can" wegnam. Een afdelingschef hield hem staande en waarschuwde de politie. De student ontkent de diefstal. Hij be weert het bewuste voorwerp in Den Haag te hebben gekocht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7