Inflatie verwachtingen zijn aan de hausse op Newyorkse beurs niet vreemd L Panda en de Yo-Yo*jager Effecten -en Geldmarkt EEG-partners akkoord met rapport over certificaten van oorsprong Wereldnieuws Mooi weer is maar tijdelijk Centrale bank remt toenemende liquiditeit bij de Nederlandse banken OPRUIMING BEHANG! Zoek ió Ixet zo 2 OPLEVING IN DE AMERIKAANSE INDUSTRIE Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DE KLOMPENCENTRALE Sterk gestegen olieproduktie van Caltex op Sumatra Minister Luns naar Parijs GEERVLIET HOORTOESTELLEN BAKKERs BEHANG OEES-LANDEN TE PARIJS BIJEEN Geschilderde catalogi Halfjaarcijfers van de Amsterdamsche Bank Argentinië gaat zijn olie grondiger exploiteren VRIJDAG 25 JULI 1958 (Van onze financiële medewerker) WE STAAN DEZE WEEK voor het merkwaardige feit dat op de Newyorkse beurs de hoogste stand voor dit jaar is bereikt met een indexcijfer voor Industriële aan delen van 494.89 (22 juli) en dat is ongeveer 58 punten hoger dan de stand bij het begin van 1958 die zo ongeveer de laagste voor dit jaar was. Merkwaardig is dit om dat over het verloop van de conjunctuur gedurende de eerste zes maanden van het lopende jaar nu niet bepaald veel goeds valt te zeggen. De economische terugslag is, nu de bedrijfsresultaten over het eerste halfjaar bekend worden, duidelijk zichtbaar gewoi-den. Zo heeft bijvoorbeeld de Ford Motors Co. in d:e periode niet meer dan 0.10 per aandeel verdiend tegen 3.15 in die periode van 1957. De American Smel ting Refining, die in 1957 nog viermaal 0.75 dividend betaalde en dit in 1958 tot 0:50 verlaagde, heeft voor het derde kwartaal slechts 0.25 aangekondigd en zo zijn er meer aanwijzingen voor de in vele gevallen sterk verminderde ontvangsten in het eerste halfjaar. De crisis in het Nabije Oosten heeft de vorige week een algemene koersdaling op de Newyorkse beurs teweeggebracht, waar de Europese beurzen zich bij aan sloten, maar van lange duur was ze niet, mede doordat de oliepositie van het Westen thans heel wat gunstiger is dan ten tijde van de Suezkanaal-crisis. Toen bewoog de conjunctuur zich naar haar hoogtepunt en waren de olievoorraden betrekkelijk ge ring, thans hebben de Amerikaanse olie producenten hun produktie moeten be perken en wordt de ongebruikte capaci teit van de Amerikaanse oliebronnen na genoeg even groot geschat als de totale hoeveelheid, welke door het Suezkanaal gaat De Amerikaanse oliemaatschappijen hebben dan ook even de hoop gekoesterd dat zij, als gevolg van een gestagneerde olie-aanvoer uit het Nabije Oosten, hun produktie en export zouden kunnen ver groten. Maar deze hoop is de bodem in geslagen door de categorische verklaring van de nieuwe Irakse regering dat de olielevering aan het Westen onverminderd zal voortgaan. Men heeft ondanks de na tionalistische extase blijkbaar nog zoveel gezond verstand overgehouden dat men de band met het Westerse kapitaal althans vooreerst nog als een absolute voorwaar de van de Oosterse economie blijft zien. Stimulans voor industrie Het recente beursoptimisme in New York vindt zijn oorzaak ongetwijfeld in de ervaring dat oorlog en oorlogsdreiging altijd inflatoire verschijnselen zijn, om dat zij de regering tot vergroting van haar uitgaven dwingen en hiervan een stimu lans op het bedrijfsleven uitgaat. De Ame-. rikaanse regering is trouwens in die rich ting reeds enige tijd actief geweest door een verruiming van de kredietverlening, waarvan als bekend een scherpe daling van de rentestand het gevolg is geweest. Sinds het begin van dit jaar zijn de kre- dieten aan de handel in de V.S. met 730 miljoen gedaald, dat is met 7 percent on danks het feit dat de banken voor de door hen verleende kredieten de rente reeds een paar maal hebben verlaagd. Pas de laatste maanden is hierin een kentering gekomen, maar van een stijgende rente stand is toch in de V.S. nog allerminst sprake. Dat inflatie en inflatieverwachtingen aan de koersstijging op de Newyorkse beurs niet vreemd zijn houdt ook verband met het feit dat ondanks de gedurende het eerste halfjaar verminderde produktie van prijs- en loonsverlagingen geen spra ke is, maar integendeel het persoonlijk in komen de laatste maanden weer is geste gen. De kosten van levensonderhoud in de V.S. zijn sinds mei van het vorig jaar met meer dan 3 percent toegenomen, zodat de geleidelijke koopkrachtvermindering van de dollar, welke sinds 1947 reeds 20 tot 25 percent bedraagt, onverminderd voort gaat Dit is vermoedelijk ook de reden waarom de grote vraag naar obligaties, welke er tot voor kort in de V.S. bestond en waaraan de speculatie, dank zij uiter mate gemakkelijke betalingsvoorwaarden dapper meedeed, is geluwd, zodat het tot 91.01 opgelopen indexcijfer tot 87.71 terug ging, waarop inmiddels weer mede als gevolg van steunaankopen door de rege ring een herstel is ingetreden. Hieruit blijkt wel dat niet alleen ten aanzien van de internationale politiek, maar ook met betrekking tot de nationale economie bij de Amerikaanse regering een vaste lijn ontbreekt Aan de ene kant maatregelen tot beteugeling van hoogconjunctuur en Lindeteves Djakarta Alle zeven Nederlandse stafleden van het agentschap Djakarta van Lindeteves n.v. zijn bij besluit van de financieel-economische afdeling van de centrale militaire gezaghebber met ingang van 22 juli op non-activiteit geplaatst, ..ter ver snelling van de Indonesianisatie in het kader van de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea", al dus een officiële bekendmaking. Dit besluit be treft alleen het agentschap Djakarta en niet het hoofdkantoor van Lindeteves in Indonesië, dat opdracht kreeg de werkzaamheden normaal voort te zetten. Indonesiërs in Belgrado Een Indonesische economische delegatie onder leiding van de minister van Scheepvaart Moham med Nazir, is woensdag te Belgrado aangekomen. Gedurende het bezoek dat zeven dagen zal du ren. zullen de Indonesiërs met Zuidslavische ver tegenwoordigers spreken over de mogelijkheid van een uitbreiding der economische samenwer king tussen de twee landen. Ook zullen zij indu striële bedrijven bezichtigen. Administratiekantoor Unitas De directie van het administratiekantoor „Uni tas n.v." te Rotterdam deelt mede, dat het ver mogen, berekend naar de bij Unitas gebruikelijke maatstaven, per 30 juni 1958 276.597.044 bedroeg, overeenkomende met een koers voor de aandelen van ongeveer 691 percent. Het uitstaande kapi taal bedraagt thans 40.000.000. inflatie, aan de andere kant pogingen om conjunctuursneergang en deflatie tegen te gaan. Stijgende produktie In elk geval luiden de bedrijfsberichten bij de aanvang van het tweede halfjaar wat gunstiger. De industriële produktie be weegt zich weer in opgaande richting, de bouwnijverheid meldt een grotere activi teit en de staalindustrie en zelfs de auto industrie ziet haar afzet weer iets toene men. Tot dusver is het bedrag dat aan di vidend wordt uitgekeerd, nog weinig lager dan het vorig jaar, hetgeen er op wyst dat de ondernemingen een kleiner deel van de winst in het bedrijf houden. Ook hieruit blijkt dat de investeringsdrang thans min der groot is dan een jaar geleden. Hoewel men in Amsterdam de bewegin gen van New York doorgaans trouw volgt, scheen men deze week in het vrij scherpe koersredres van de Newyorkse beurs niet ten volle vertrouwen te hebben. De hoge re koersen en de betere stemming werden hier slechts weifelend nagevolgd, hoewel ook in ons land de mening veld wint dat we het dieptepunt van de depressie achter de rug hebben. Dit is ook de strekking van het verslag van het Nederlands Econo misch Verbond van de Confectie-Industrie, waarin geconstateerd wordt dat de ver minderde afzet tot dusver meer het ge volg is geweest van inkrimping der voor raden dan van geringere aankopen door het publiek. In het algemeen is de gewij zigde voorraadpositie de voornaamste oor zaak voor de verminderde afzet der fabrie ken, waarin thans blijkbaar enige kente ring komt. Dit mag worden afgeleid uit de produktie-indexcijfers over de maand mei welke voor de meeste takken van bedrijf hoger liggen dan in april, ook al blijven ze nog beneden de cijfers van mei 1957. Het,algemeen ipdexcijfer is van 124 ,in 'april;tot' 129 in mei gektegéri', 'de dagpro- duktie ging van 127 tot 135 vooruit. Grotere aandelenomzetten De nog altijd zeer labiele situatie in het Nabije Oosten blijft uiteraard op de beur zen van invloed en zal vooreerst de uit werking van de economische faktoren be lemmeren. Maar afgezien hiervan krijgt men wel de indruk dat de naaste vooruit zichten van het Nederlandse bedrijfsleven op de beurs wat beter worden beoordeeld, waarop ook de grotere omzetten van de aandelenmarkt in de maand juni wezen. Doordat de besparingen in ons land weer toenemen en de bedrijven hun inves teringen voor het lopende jaar hebben ver minderd, houdt de verruiming op de ka pitaalmarkt aan. Zelfs in die mate dat de Nederlandsche Bank het verplichte kasre- servepercentage, dat de banken bij haar moeten aanhouden en dat op 20 juni jl. van 7 op 8 werd gebracht, op 22 juli tot 9 percent heeft verhoogd, wat wil zeggen dat een bedrag van 450 miljoen, inplaats van 400 miljoen, door de banken rente loos bij de Nederlandsche Bank moet wor den aangehouden. Ook ten onzent dus aan de ene kant stimulering van de industriële activiteit aanvullende openbare wer ken, verminderde aanbetaling voor het afbetalingskrediet aan de andere kant een beperking van de liquiditeiten tenein de een nieuwe inflatoire ontwikkeling te voorkomen. In dit verband is het verblij dend dat ook in werknemerskringen onder de huidige omstandigheden van eisen tot Advertentie GEEF UW VROUW EEN TRAP alle maten en soorten in voorraad. Keukentafels alle maten en soorten Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 loonsverhoging en werktijdverkorting wordt afgezien, temeer nu elders Duits land, Engeland een tendens tot prijsver laging zichtbaar wordt, waardoor de con currentie op de wereldmarkten voor ons land wordt verscherpt. Men zal ook hier moeten inzien dat de werkgelegenheid in ons land het meest wordt bevorderd door de grotere arbeids- produktiviteit aan een verlaging van de prijzen ten goede te doen komen. De produktie van het Caltex-Minas olie veld in Sumatra heeft het vorig jaar 8,5 miljoen ton bedragen, waarmede de Cal- tex-groep de grootste producent van ruwe aardolie in Indonesië was. De produktie in 1956 was ruim 5 miljoen ton. De Caltex-Pacific petroleummaatschap- pi; heeft in Midden-Sumatra thans de eerste fase van een 50 miljoen dollar ex pansieplan voltooid. Op het Duriveld wer den 72 nieuwe bronnen geboord, die ver bonden zijn door een netwerk van wegen. Tevens werden daar opslagplaatsen en reparatiewerkplaatsen gebouwd. In Dumai kwamen aanlegsteigers gereed waar grote oceaantankers kunnen laden. Een van de grootste objecten van het Caltex-expansieplan is de aanleg van een pijpleiding van het Minasveld naar Dumai, die nu in aanbouw is. Tot nu toe wordt de ruwe olie van de bronnen per pijpleiding naar Perawang gevoerd en vandaar per riviertanker naar Pakning. De nieuwe pijpleiding naar Dumai zal het transport aanzienlijk vergemakkelijken. Finister Luns zal maandag naar Parijs vertrekken ter bijwoning van de OEES- ministerconferentie. Hij wordt in de loop van 29 of 30 juli te 's Gravenhage terug verwacht. ADVERTENTIE U hoon et weer bij door beter te horen zorgen onopvallend, dat geen woord U ontgaat Ruime keus uit de beste merken: Philips, Audium.Aditone, Multitone. N.V. Instr.handel vih Fa, P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'd.am-C. - Tel. 37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures Advertentie Wij kochten van een grote behangsel papierfabriek een geweldige partij RESTANTEN w.o. vele lichtechte soorten en moderne dessins. KOOPT NU Ziet onze etalage. Behangers beschikbaar. Maakt gebruik van onze afrand- en plaktafelservice. Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 55432 Haarlem-N. TIJDENS DE DONDERDAG gehouden bijeenkomst van het interministeriële comité van de O.E.E.S., dat onder leiding van de Engelse paymaster-general Maudling belast is met de onderhandelingen over de Vrijhandelszone, bespraken de ministers van de zeventien landen van de O.E.E.S. het vraagstuk van de oorsprongcertificaten, waarbij baron Snoy, voorzitter van de bestuursraad voor handel van de O.E.E.S. verslag uitbracht over de werkzaamheden van de deskundigen. Deze zijn van oor deel, zo zei hij, dat in de eerste etappe van de Vrijhandelszone de risico's van een omlegging van het handelsverkeer zeer beperkt zijn, maar dat men het na de eerste termijn niet zonder de certificaten van herkomst zal kunnen stellen. Niettemin zijn de deskundigen van oordeel, dat gestreefd moet worden naar een harmonisatie van de buitentarieven, vooral voor de grondstoffen, zoals in het plan-Carli is neergelegd. De zes landen van de E.E.G. met inbegrip van Frankrijk hebben zich akkoord ver klaard met het rapport, dat door de bestuursraad van de O.E.E.S. is uitgebracht met betrekking tot de certificaten van oorsprong, waarbij evenwel een Frans amende ment zal worden opgenomen, dat door de commissie van experts nog nader zal worden uitgewerkt. In dit amendement heet het, dat ieder land de kwestie, waaraan het bijzonderë waarde hecht (zoals bijvoorbeeld de con currentievoorwaarden) te allen tijde ter sprake kan brengen. Van Nederlandse zij de is mien niet erg ingenomen met dit Franse amendement, daar Frankrijk hier door juridisch alles kan blokkeren, maar men wijst erop, dat ook de politieke reali teit een rol zal spelen en de toepassing van dit amendement waarschijnlijk beperkt zal blijven tot bijzondere posities in bepaalde landen. Ook de kwestie der minder ontwikkelde landen in Europa werd besproken, waarbij vooral de Turken en Grieken aan het woord zijn geweest. Van Franse zijde werd er in dit geval op gewezen, dat bij steun aan bedoelde landen wel rekening moet worden gehouden met hetgeen deze reeds van andere zijde ontvangen. Ook van Nederlandse kant was men van oordeel dat er reeds zoveel instellingen zijn, waar bedoelde landen kunnen aankloppen, dat er geen aanleiding bestaat nog eens een speciaal fonds te creëren. In ieder geval moet men eerst weten, wat de Vrijhandels zone inhoudt en wat de verplichtingen van de zwakke broeders daarin zullen zijn. De interimregeling 'Het interministeriële comité zal vandaag de landbouwkwesties bespreken aan de hand van de studies, die door dr. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie der E.E.G. met betrekking tot de in Stresa ge houden landbouwconferentie zijn opge- OP het eind van de vorige eeuw was er enig geharrewar over een groot schilderij dat aan Rubens werd toegeschreven en bekend stond onder de naam „Neptunus en Amphitrite". Het werd gehouden voor een van de vroege werken van de meester, maar anderen vonden het een verdacht stuk en hielden het voor een falsificatie uit de 18de eeuw. Belanghebbenden haalden echter een nauwkeurige miniatuurkopie van Teniers te voorschijn en maakten meteen aan alle praatjes een einde. David Te niers de jongere was immers hofschilder geweest bij Leo pold Wilhelm van Habsburg die een paar jaar vöör en een paar jaar na 1650 landvoogd over de Zuidelijke Nederlan den was, zodat van een falsificatie uit de 18de eeuw beslist niet gesproken kan wor den. Bovendien, en dat was misschien nog wel het belangrijkste, Teniers verstond het vak van kopieëren op zakformaat zo voor treffelijk, dat schilderijen op dergelijke miniaturen tot in de kleinste details be oordeeld konden worden. Met kunst had dit natuurlijk weinig uitstaande, ook al was hiervoor een grote gave vereist. We moeten Teniers de jongere dan ook eerder een schilderende fotograaf, dan een kun stenaar noemen. Afgezien van de termen waarmee we de man willen karakteri seren, is het wellicht nog belangwekken der te weten, waarom deze schilder de pro- dukten van anderen zo natuurgetrouw weergaf. Laten we dan eerlijk zeggen, dat de man in feite de taak van fotograaf was toebedeeld. Maar de fototoestellen ont- braken in die dagen, zodat hij zijn vak met de penseel moest uitoefenen. Hem was namelijk opgedragen de schilderijenver zamelingen van zijn vorst vast te leggen en hij deed dit in interieurafbeeldingen, waarop wanden waren afgebeeld die vol gepropt hingen met de schilderijen die Leopold in zijn verzameling had. In wer kelijkheid schilderde Teniers dus de cata logi van zijn meester en hij deed dit wer- k elijk zö voortreffelijk, dat aan de hand van deze weer gave herhaaldelijk vraagstuk ken aangaande de echtheid of de afkomst van schilder stukken konden worden op gelost. Het grootste thans nog bestaande doek met minia turen bevindt zich momen teel te Wenen en heeft een lengte van ruim 1,60 m en een hoogte van ruim 1,20 m. Hierop staan vijftig schilderijen afgebeeld, stuk naast stuk hangend aan een wand van het afgebeelde interieur, of staande op de grond. Momenteel zijn er nog een achttal van dergelijke geschilderde cata logi van Teniers bekend, maar hij heeft er méér geschilderd, die naar alle waarschijn lijkheid verloren zijn geraakt. Leopold van Habsburg gaf dergelijke schilderijen aan vrienden ten geschenke, die op deze wijze een indruk kregen van zijn verzameling. Van catalogi die uitsluitend op de ijdel- heid gericht zijn, zullen we ook maar eens een boekje open doen. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon 47. De Gouden Draak van Mu was erg teleurgesteld, toen hij het vliegtuigje zag opstijgen. „Daar gaan ze", sprak hij bitter. „Zonder de beleefdheid in acht te nemen, zich behoorlijk te laten straffen. Hoe on wellevend zijn barbaren toch!" Ook Panda staarde het toestel verdrietig na. „Echt ge meen, om me zomaar hier achter te laten", dacht hij. „De kolonel denkt alleen maar aan zichzelf!" Maar kolonel Pulver kreeg op dat ogenblik ook een teleurstelling te verwerken. Want, toen hij zich na deze ge slaagde vlucht omkeerde, om eens naar de robijnen oge.. van Yo Yo ,e kijken, be merkte hij tot zijn schrik, dat het beeld was verdwenen. Op de plek waar Pat O'Nozel met het beeld op schoot had ge zeten, gaapte een groot gat. De kolonel stiet een gebrul uit, dat het vliegtuig deed sidderen. „Nu is alle moeite nog voor niets geweest!" brieste hij. „Waarom moest die sufferd, dat uilskuiken, uitgerekend door de bodem zakken, toen hij het beeld in handen had? Als ik hemin handen krijg, zal hij ervan lusten!" Maar de kolonel zou diep moeten duiken om Pat in handen te krijgen. Half verdoofd door de klap, die hem door de bodem had gedreven, zakte de meester speur der samen met het beeld Yo Yo in de diepte van het meer. steld. Ook zal vandaag waarschijnlijk ter sprake komen de interimregeling die zoals men weet, per 1 januari 1959 in een ver laging van de douanetarieven van 10 per cent voorziet, niet alleen voor de zes lan den van de E.E.G. maar ook voor de elf andere landen van de O.E.E.S. Gezien de Franse aarzelingen heeft het er echter veel van weg, dat deze interimregeling niet tot stand zal komen. De Fransen blijken er thans namelijk voorstander van te zijn, deze verlaging van de toltarieven niet al leen tot de elf andere O.E.E.S.-landen, maar tot alle landen van de GATT uit te breiden. Kennelijk zoeken de Fransen hier een oplossing, die aannemelijk is voor de publieke opinie in hun land en die toege past kan worden zonder dat het door De Gaulle naar huis gestuurde parlement hieraan zijn medewerking behoeft te ver lenen. (ANP). Blijkens de voorlopige staat van baten en lasten over het eerste halfjaar 1958 van de Amsterdamsche Bank beliepen de inkomsten (in miljoenen guldens) uit in terest en wissels 21,4 (eerste halfjaar 1957: ,44,6), inkomsten, uit. provisie 16,3,(16,1 en 33,3), effecten en syndicaten 2,1 (1,6 en 2,8), totaal.39,8 (39,7 en 80j7). Algemene onkos ten en storting in de pensioenfondsen be liepen 22,0 (21,6 en 43,0), zodat aan baten resteert 17,8 (18,1 en 37,7). Reserve afschrijving gebouwen, safe inrichtingen en inventarissen 1,5 (1,5 en 3,2). Aan baten resteert dan 16,3 (16,6 en 34,5). Hiervan wordt in mindering gebracht reserve belastingen 6,7 (6,8 en 14,0); er resteert een netto winst voor reservering van 9,6 (9,8 en 20,5). Het kapitaal bleef per 30 juni 1958 on veranderd 90,0. Het reservefonds nam toe van 40,0 op 30 juni 1957 tot 44,5 op 30 juni 1958. Aan de voornaamste cijfers wordt verder ontleend: 3 percent deposito obli gaties per 1962: 25,0 (onveranderd vergele ken met een jaar tevoren), krediteuren en deposito's op termijn 1471,0 (1385,0), debi teuren 663,0 (833,0) totaal balanstelling 1728,0 (1634,0 per 30 juni 1957. De president van Argentinië, Arturo Frondizi, heeft in een radiorede verklaard dat voor een totaalbedrag van 1 miljard dollar contracten zijn of worden afgesloten ten behoeve van de ontwikkeling der Ar gentijnse oliereserves. De president deelde voorts mede dat de Svjet-Unie heeft aangeboden olie-installa ties te leveren tot een waarde van 100 mil joen dollar. Argentinië zou kunnen betalen via de levering van stapelprodukten ge durende een lange periode. Vriendschappelijk. Prins Sihanoek, premier van Cambodja, heeft verklaard dat zijn regering besloten heeft communistisch China te erkennen en diplomatieke bei trekkingen met dit land aan te knopen De prins heeft verklaard dat zijn land de vriendschappelijke betrekkingen met het Westen, „in het bijzonde' Frankrijk en de Verenigde Staten", w,i handhaven ondanks de erkenning'van China, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Geschenk. Een Oostduitse boer, die had gezegd, dat de ernstige overstromingen die kortgeleden Oost.-Duitsland hebben getroffen, „een geschenk van de hemel voor het vijfde socialistische eenheids partijcongres" waren, is tot vijf maan den gevangenisstraf veroordeeld, aldus het anti-communistische informatiebu- reau West in Berlijn. De boer zou ge- zegd hebben, dat de Russische kunst manen de overstromingen hadden ver oorzaakt. Zangeres. President Eisenhower heeft de Amerikaanse negerzangeres Marian An derson benoemd tot lid van de Ameri kaanse delegatie in de dertiende UN0- assemblee, die op 15 september in New York geopend zal worden. Aan het hoofd van de delegatie staat Henry Cabot Lodge. Marian Anderson is lid van de democratische partij. A. A. A. De gemeentei-aden van twee Ja panse steden hebben zich tot de rege ring gewend met het verzoek geen kernwapens of raketbases in Japan toe te laten. Deze steden zijn Fukuoka met 600.000 inwoners en Shimonoseki met 230.000 inwoners. Het gemeenteraads besluit werd eenstemmig ondertekend door liberaal-democratische en socialis tische partijfracties. Het bestuur van het eiland Okinawa, dat nog steeds een Amerikaanse militaire basis is, heeft zich in een resolutie gewend tot presi dent Eisenhower, de Hoge Commissaris van Okinawa, de Amerikaanse Senaat en de Amerikaanse minister van De fensie met het verzoek Okinawa niet te maken tot een raketbasis. Het ligt na melijk in de bedoeling THOR-raketten op Okinawa te stationeren. Spoorloos. Een twaalftal Amerikaanse schepen en verscheidene vliegtuigen hebben donderdag de gehele dag in de buurt van het eiland Ascension in het zuiden der Atlantische Oceaan gezocht naar de muis „Wickie", die woensdag in de neuskegel van een „Thor-Able"- raket een luchtreis van ongeveer 9600 kilometer heeft gemaakt. Men is er nog niet in geslaagd de neuskegel terug te vinden. Het zoeken wordt belemmerd door het feit dat de radiozender in de kegel niet werkt. Atoomontbjjt. Kerngeleerden hebben zich woensdag te Parijs tegoed gedaan aan een „atoomontbijt", bestaande uit bacon, kip en andere hapjes, die een jaar ge leden gebombardeerd waren met gam ma-stralen. Een Amerikaanse geleerde verklaarde dat men tegen begin 1960 in staat zal zijn levensmiddelen op de markt te brengen die met. behulp van radio-activiteit gesteriliseerd zijn. Het voedsel blijft jaren fris en verliest zijn smaak niet. Het sterilisatieproces ver loopt snel en is economisch, aldus d« geleerde. Meer. De Zweedse regering zal haar bij drage aan het program voor technische bijstand van de UNO met tien percent verhogen. De bijdrage zal nu neerko men op 870.000 dollar. Sabotage. Aan boord van de Britse onder zeeboot „Talet", die thans in de Mal- teser haven La Valetta voor anker ligt, zijn elektriciteitskabels doorgesneden, aisdus heeft de Britse marine meege deeld. Er word een onderzoek ingesteld. Zonder redenen. In rooms-katholieke krin gen in West-Berlijn is meegedeeld, dat dinsdag een pater jezuïet in Berlijn- Biesdorf door (Oostduitse) volkspolitie in hechtenis is genomen. Woensdag werden nog drie paters jezuïeten ge arresteerd. In Rathenow werden elf vooraanstaande vertegenwoordigers van de rooms-katholieke lekenbeweging op last van de staatsveiligheidsdienst ge arresteerd. Er werden geen redenen voor de arrestatie opgegeven. Tegenspraak. De Amerikaanse ambassa deur in Bern, Henry Taylor, heeft ont kend dat hij zou hebben gezegd dat de staatsgreep in Irak in Zwitserland zou zijn voorbereid en dat dit land het cen trum van communistische spionage diensten voor Europa en het Nabije Oosten zou zijn. De Zwitserse regering is, blijkens een boodschap aan het par lement. voornemens de controle op bui tenlanders en hun acitiviteit te ver sterken. Daartoe stelt zij voor de vreem delingenpolitie meer vrijheid van han delen te geven. Tussen een lagedrukgebied boven Scan dinavië en een nieuwe storing ten zuid westen van Ierland komt een gebied van hogere luchtdruk voor, dat over onze streken langzaam in oostelijke richting trekt. In verband daarmede nam de be wolking verder af en de buiigheid werd vrijwel geheel onderdrukt. Als gevolg van de zwakke wind en de geringe bewolking daalde de temperatuur de afgelopen nacht plaatselijk tot 7 graden. Onder invloed van de storing bij Ierland begon de luchtdruk boven de Britse eilanden vanmorgen weer te dalen. Verwacht wordt dat deze storing de komende 24 uur in ons land veel be wolking en enige regen zal veroorzaken. WEERR PPORTEN Zaterdag 26 juli Zon op 4.51 uur, onder 20.41 uur. Maan op 16.58 uur, onder 0.59 uur. Maanstanden 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 juli Hoog water 11.44 en uur. Laag water 7.03 en 19.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten Ml land maxima van giste- no 5 d Bi ren. Binnenland heden «3 sl 7 uur. Neerslag. Laatste S-g S O m 24 uur. &P cS Den Helder licht bew. nw 14 0,5 Ypenburg licht bew. windst 13 0,2 Vlissingen zwaar bew zw 13 0,1 Eelde licht bew w 12 19 Twente licht bew. wzw 10 4 De Bilt licht bew. w 12 1 Eindhoven half bew. windst. 13 0,4 Vlv. Z.-Limb licht bew. z 12 0,1 Helsinki licht bew. zzw 17 4 Stockholm regen zzw 19 18 Oslo regen nnw 20 1 Kopenhagen zwaar bew w 17 1 Aberdeen zwaar bew. windst. 14 1 Londen zwaar bew. windst. 20 0 Amsterdam licht bew. wzw 16 0,6 Brussel half bew. windst. 19 0 Luxemburg licht bew. windst. 17 0 Parijs geheel bew ono 20 0 Bordeaux mist w 23 0 Grenoble zwaar bew n 23 0 Nice onbewolkt nnw 24 0 Berlijn regenbui w 17 2 Frankfort zwaar bew. zw 21 0 München zwaar bew wzw 15 12 Zürich mist windst. 16 18 Genève mist n 24 0,4 Locarno onbewolkt O 25 0 Wenen onbewolkt wnw 18 2 Innsbruck half bew. windst. 18 4 Rome onbewolkt ono 29 0 Ajaccio onbewolkt windst. 25 0 Madrid onbewolkt windst. 35 0 Mallorca onbewolkt windst. 29 0 Algiers onbewolkt windst. 29 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2