Noodmaatregelen gevraagd voor Westelijke Randweg bij Leidsevaart Plannen voor verbreding van de Lanckhorstlaan Grote toeneming van verkeer via Heemstede te verwachten VRIJDAG 2 5 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT L. van Kampen gaat de K.N.S.M. verlaten Sport voor onderwijzend personeel in Heemstede I. Hubregtsen overleden VERKEERSTELLING IN HEEMSTEDE Gevaarlijke verkeers situatie op Leidsevaart bij Schouwtjesbrug Examens Engelse klucht Fundering van IJtunnei komt tot 80 meter onder A.P. ZANDVOORT N.Z.H.-muzikanten Collecte van Rode Kruis UIT STAD EN STREEK Aantal inwoners is in juni iets teruggelopen Haarlemse rechtbank Haarlemse koopman stak optiegelden in eigen zak Eis: 2l/2 jaar VAKANTIESPELEN Voetbaltoernooi is in Spaarndam begonnen Programma voor zaterdag Donderdagmorgen is zoals reeds ge meld is— opnieuw een verkeersongeluk gebeurd op de Westelijke Randweg te Haarlem nabij de Leidsevaart. Dit was het derde in de korte tijd dat de weg in ge bruik is genomen. Er werden drie personen gewond die naar het Sint Elisabeths Gast huis zijn overgebracht. De koopman uit Hamburg liep hoofdwonden en een lichte hersenschudding op, zijn echtgenote een lichte hersenschudding en een linker bovenarmfractuur en de bestuurder van de bestelauto een lichte hersenschudding; bo vendien klaagde hij over pijn in de rug. De politie verzoekt getuigen, in het bijzon der twee meisjes die na het ongeval ver trokken zijn, zich te melden voor het ver strekken van inlichtingen. Er bestaan plannen op de Leidsevaart bij het naderen van de Westelijke Randweg knipperlichten aan te brengen, om auto mobilisten op het gevaar te wijzen. De Leidsevaart is voor een belangrijk deel voorrangsweg, echter niet de delen die vlak bij de Westelijke Randweg liggen. De Randweg is wel een voorrangsweg. Vragen van een lid van de gemeenteraad Het ongeluk van donderdag is voor het lid van de Haarlemse gemeenteraad de heer J. W. T h. F i b b e (V.V.D.) aanleiding geweest aan het college van B. en W. een aantal vragen te stellen. Is het B. en W. bekend, aldus de heer Fibbe, dat er sinds de kortgeleden open stelling van het kruispunt meer ongevallen zijn voorgekomen. Zijn burgemeester en wethouders met mij van mening, dat nu reeds vast staat, dat, indien geen verbetering wordt aange bracht nog vele ongevallen zullen volgen. Zijn burgemeester en wethouders van mening dat direct, dus vandaag nog nood maatregelen moeten worden genomen, b.v. dat voorbij de aan de stadskant reeds ge plaatste borden (einde voorrangsweg) op Donderdag 31 juli zal de heer L. van Kampen, oud-gezagvoerder en thans chef van de nautische dienst van de K.N.S.M. met pensioen gaan. De heer Van Kampen, woonachtig in Heemstede, is geboren in Sneek. Hij ge noot zijn eerste nautische opleiding aan de school voor wis- en zeevaartkunde in Har togen, de oudste zeevaartschool van Ne derland. Nadat hij in Harlingen zijn derde rang had behaald voer hij een korte tijd als tweede stuurman op een Belgische lanker. Na een half jaar werd hij derde op de „Prins Maurits" een passagiersschip van de K.W.I.M. (Koninklijke West-Indi sche Maildienst). Hij studeerde later voor hogere rangen aan de zeevaartschool in Amsterdam. Gedurende dertig jaren voer de heer Van Kampen, die inmiddels tot gezag voerder was opgeklommen, zonder onge lukken en zonder rampen. De tweede wereldoorlog bracht hij aan wal door, waar hij op verzoek van de toen malige directeur van de K.N.S.M., de heer D. Hudig, in Londen de post aanvaardde van inspecteur van Van Ommeren aldaar, welk bedrijf agent was van vele Neder landse rederijen. Tezamen met de heer Hudig heeft de heer Van Kampen in Lon den gewerkt aan de opbouw van een orga nisatie tot beheer van de Nederlandse schepen, die van het moederland waren afgesneden. Deze organisatie kreeg de naam van Nederlandse Scheepvaart- en Handelscommissie. Voor zijn arbeid in Londen werd de heer Van Kampen benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Na de oorlog te rug in Nederland werd hij door de directie van de K.N.S.M. aangesteld tot chef van de nautische dienst. Donderdagmiddag 31 juli is er gelegen heid van de heer Van kampen afscheid te nemen in de ontvangstzaal van de K.N.S.M. aan de Surinamekade te Amster dam. Het onderwijzend personeel van alle Heemsteedse scholen gaat in september aan sport in onderling verband doen. De plannen hiertoe zijn besproken op een bijeenkomst van een speciaal daartoe gevormde commissie. Het is de bedoeling te beginnen met badminton en volleybal. De leerkrachten zullen onderlinge wed strijden spelen, doch ook volle aandacht aan de training besteden. In de leeftijd van zesenvijftig jaar is na een ziekte van ruim een jaar te Haarlem overleden de heer I. Hubregtsen, direc teur van de Lagere Technische School, van de School voor Scheepswerktuigkun- digen en van de avondcursussen, geves tigd in het gebouw aan het Kleverpark. De thans overledene, die op 14 juni 1902 te Den Helder geboren is, was vroeger leraar aan de Ambachtsschool te Velsen, daarna directeur van de Ambachtsschool te Den Briel en op 1 oktober 1951 volgde hij de heer Hengeveld op als directeur van de Ambachtsschool te Haarlem. In de loop der jaren is de naam van deze school ver anderd in de Lagere Technische School. Onder leiding van de heer Hubregtsen breidde de school zich bijzonder uit zodat het noodzakelijk werd het gebouw te ver groten. Hiermee is men op het oge- Mik hezig, waarbij tevens van de gelegenheid gebruik wordt gemaakt bestaande klasse lokalen te verbeteren. Met ingang van de nieuwe cursus in 1956 werd een nieuw leer plan van kracht, dat onder meer inhield een voorbereidende klasse op te richten. Ook werden leerlingen in de gelegenheid gesteld zich voor te bereiden voor verdere studie. Verder kwam de school voor werk tuigkundigen tot stand en leerlingen kon den de cursussen brood-banket en brood bakkerij volgen. Van de heer Hubregtsen, die in de korte t'jd van zijn directoraat veel tot stand heeft gebracht, werd nog veel verwacht. Helaas werd hij in februari van het vorig jaar ziek en daarna heeft hij zijn arbeid uiet meer kunnen opnemen. De school ver liest in hem een bekwaam directeur, die bij het bestuur der Vereniging voor Nij verheidsonderwijs, leraren, leerlingen en ouders zeer gezien was. Maandagmiddag, na aankomst van trein 14.34 uur te Westerveld, zal zijn stof felijk overschot worden verast. Als in de toekomst de westelijke randweg om Haarlem geheel gereed zal zijn gekomen zal de gemeente Heemstede voor moeilijke verkeersproblemen worden gesteld. Dan zal in de toekomst niet alleen het verkeer van Zandvoort naar Amsterdam en andere delen van het land over Heemsteeds grond gebied worden gevoerd, maar bovendien het verkeer, dat van de westelijke randweg komt en naar Den Haag en Rotterdam gaat. Reeds thans heeft de A.N.W.B. zijn beweg wijzering aan de nieuwe situatie aangepast. Daardoor zal het verkeer van de westelijke randweg met bestemming Rotterdam wor den geleid via de LanckhorstlaanHeem- steedse Dreef naar de Haarlemmermeer, waar aansluiting wordt verkregen op de autoweg naar Den Haag en Rotterdam. Door deze situatie zal de Lanckhorstlaan in de naaste toekomst aanzienlijk meer verkeer krijgen te verwerken dan op het ogenblik het geval is, waarop deze vrij stille laan allerminst berekend is. Op het ogenblik is de Heemsteedse politie bezig met een verkeerstelling op de krui sing LanckhorstlaanBronsteegweg, waar. bij zal worden nagegaan, hoe de intensiteit van het gemotoriseerde verkeer op beide wegen zich verhoudt. Thans heeft het ver keer op de Bronsteeweg voorrang op dat van de Lanckhorstlaan. De politie wil nu nagaan, in hoeverre in de toekomst de Lanckhorstlaan wellicht voorrang kan wor den gegeven. Over een maand zal deze ver keerstelling worden herhaald, waarbij zal worden bekeken, of de situatie zich inmid dels ten gunste van de Lanckhorstlaan zal hebben gewijzigd. By een grotere intensiteit op deze laan zal het nodig zijn het wegdek te verbreden en tevens te verharden. Men bestudeert op het ogenblik de mogelijkheid de Lanck horstlaan te verbreden van 6V2 meter tot 9 meter en tevens in hoeverre het wegdek zal kunnen worden verhard en geasfal teerd. Als deze plannen doorgang vinden ligt het in de bedoeling de werkzaamheden nog dit jaar te doen uitvoeren, zodat deze tegen de winter zullen zyn voltooid. Het staat nog niet vast of de asfaltering van het wegdek van de Lanckhorstlaan ook voorbij de kruising met de Bronstee weg zal worden uitgevoerd. Hiervan zal het in belangrijke mate afhangen, of de voorrangssituatie van de Bronsteeweg zal worden gehandhaafd. Immers bij een asfal tering van de Lanckhorstlaan -ligt het voor de hand deze weg tot voorrangsweg te maken. Ook overweegt men de Lanck horstlaan te asfalteren met uitzondering van het kruisvlak. Als de verbreding van de Lanckhorstlaan zal worden uitgevoerd zal tevens de uitmonding van deze laan op de Wagenweg verbreed worden, waardoor men daar ter plaatse ruimte zal krijgen voor een vakverdeling voor rechts af slaand verkeer en verkeer, dat linksaf of rechtdoor moet. Overigens is Heemstede, zoals bekend, een voorstandster van het doortrekken van de westelijke randweg over de Wagenweg heen, via Van Oldenbarneveltlaan naar een nieuw te vormen verkeersplein bij de Blauwe Brug. Men heeft bij de provincie reeds verscheidene keren aangedrongen op aanvaarding van deze conceptie. In elk geval zal Heemstede zich in de naaste toe komst moeten prepareren op een vrij aan zienlijke toeneming van het gemotoriseerde doorgaande verkeer. Een verbreding van de Lanckhorstlaan zal slechts een voorlo pige en niet geheel afdoende oplossing zijn. Van lezerszijde wijst men ons op een ge vaarlijke verkeerssituatie op de Leidse vaart bij de Schouwtjesbrug in Haarlem. In de buurt van enkele garages staan vele auto's geparkeerd aan beide zijden van de rijweg. Vooral 's middags na drie uur vormen zich hier lange rijen wagens, waarvan er verscheidene ook 's nachts blijven staan. Zowel voor het snel- en lang zaam verkeer levert dit reeds moeilijkhe den op men denke bijvoorbeeld aan de autobussen van de N.Z.H. doch het ge vaarlijke karakter van de situatie ter plaatse wordt nog vergroot, doordat op de rijweg lang het water zelfs auto's worden gerepareerd. Dit geschiedt niet zelden met geopende portieren, hetgeen voor het pas serende verkeer grote risico's oplevert. Desgevraagd deelde de verkeerspolitie ons mee, dat deze inderdaad gevaarlijke toestand haar aandacht heeft en dat men maatregelen overweegt om hieraan een einde te maken. Haarlem. Bij de in Haarlem gehouden hoofd akte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: P. Verbeent, Grootcbroek; B. v, Oerle. Hem; H. Zürlohe, Haarlem; J. Wijker. Heerhugowaard: W. Niesten Heemskerk; D. 't Hoog. Weesp; J. Huis man, Amsterdam. Voor gedeelte A: mej. P. v. d. Hoeven, Amsterdam. J. P. de Nijs, Cas- tricum; H. A. Schipper, Zwaag; F. H. Ankum. Amsterdam; J. J. Dignum, Noord-Scharwoude; mej. E. Harders, Heemstede; J. C. Ruiter, IJmui- den; J. P. F. v. d. Veldt, Santpoort. Op 30 juli zal de VARA in haar televisie programma de klucht „Wedden, mv lord?' van de bekende Engelse auteur G. P. Wode_ house onder regie van Willy van Hemert, Advertentie Over het akkoord tussen de gemeente Amsterdam en Rijkswaterstaat wordt medegedeeld, dat de gemeentelijke dienst van publieke werken het ontwerp voor de tunnel na de aanbesteding op 26 juli 1957 heeft gewijzigd en omgewerkt, als gevolg zowel van de bestedingsbeperking als van bij Rijkswaterstaat bestaande bezwaren tegen uitvoering van een groot gedeelte van de tunnel in diepe open bouwputten met de daarbij behorende bronbemaling. De wijzigingen in het ontwerp zijn na genoeg geheel van constructieve en uit voeringstechnische aard. Met uitzondering van een vereenvoudiging van de noorde lijke toegang en van een kleine wijziging van het profiel van de verkeersruimten komt het gewijzigde ontwerp in verkeers technisch en stedebouwkundig opzicht geheel overeen met het aanbestede ont werp. De wijzigingen hebben bijna alle betrekking op het gesloten gedeelte van de tunnel. In het gewijzigde ontwerp wordt de totale lengte van de tot de tunnel te reke nen werken ongeveer 2500 meter tegen 3100 meter in het bestekontwerp. Hiervan zijn in het nieuwe ontwerp 2025 meter kunst werken en 475 meter wegen. De lengte van het gesloten tunnelgedeelte wordt nu 1038 tegen 1025 meter in het oude ontwerp. De funderingspalen zullen nu 60 a 80 meter onder Amsterdams Peil reiken, waardoor de TJtunnel het diepst gefun deerde bouwerk van Nederland wordt. Dat de chauffeurs en conducteurs van de NZH-bussen meer presteren, dan alleen een feilloze aan- en afvoer van de talrijke passagiers van en naar de badplaats, be wees het concert, dat de muziekvereniging der NZHVM donderdagavond gaf in de muziektent op het Raadhuisplein in Zand voort onder de bekwame leiding van de heer P. Baard uit Leiden. Ook het tam boerkorps met een viertal hoornblazers werkte aan dit concert mee. De uitvoering getuigde niet alleen van een grote technische vaardigheid, doch ook van een boeiende muzikaliteit. De uitvoering werd dan ook voor de heer P. Baard en zijn ensemble een groot succes en een dankbaar publiek beloonde de uitvoerenden herhaaldelijk met applaus In de week van 28 juli tot 2 augustus zal de plaatselijke afdeling van het Neder landse Rode Kruis in Zandvoort weer een beroep doen op de offervaardigheid van de gasten en de inwoners, zoals dit jaarlijks het geval is. Een huis-aan-huis-collecte en een dagelijkse straatcollecte zal in ge noemde periode worden gehouden. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT Geboren: Belinda Jayne, z. van M. Knik en B. M. Burgess. Ondertrouwd: P. A. Daiim en G. Maat; C. F. A. Hermans en G. J. L. Kerens. Getrouwd: N. Sluys en E. M. Hoog land. Overleden: B. H. J. Zipp, 49 j., geh. gew. m. H. G. Lonzeck. Geboren buiten de gemeente: Donald Renze Pronk, Karei Doormanstraat 4 flat 4; Frederik Willem de Groot, Vin- kenstraat 38. Nieuws in het kort Kettingbotsing. Donderdagmiddag om twaalf uur zijn in de Grote Houtstraat te Haarlem bij het Verwulft drie auto's op elkaar gebotst. Twee bestelauto's stopten voor het op rood springende verkeerslicht. De bestuurder van een derde bestelauto remde eveneens, maar trapte door de rem heen. Met een snelheid van twintig kilo meter botste hij op de bestelauto voor hem, die op zijn beurt op de eerste wagen reed. Alle wagens kregen schade. Bij het onder zoek bleek, dat van de achterste auto de hoofdremstang gebroken was. Bevorderd. De burgemeester van Haar lem heeft de brigadiers van politie J. Gi- liam (inlichtingendienst) en H. C. Knip (Smedestraat) met ingang van 1 juni j.l. bevorderd tot adjudant. Hongaarse dienst. Zondag 27 juli om drie uur zal een Hongaarse godsdienst oefening gehouden worden in de kapel van de Grote Kerk te Haarlem voor de protes tantse Hongaren uit Haarlem en omgeving. Vereeniging .„Haerlem". De Vereeni- ging Haerlem houdt op 23 augustus in de Hoofdwacht haar jaarlijkse algemene le denvergadering. Behalve de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester vermeldt de agenda onder meer de verkie zing wegens periodiek aftreden der be stuursleden mejuffrouw dr. G. H. Kurtz en de heren ir. H. A. Breuning en J. J. Luy- ten, die zich herkiesbaar stellen. Concours d'EIégance. De Kynologen- club „Kennemerland" houdt zondagmiddag 27 juli op het terras van hotel „Bouwes" in Zandvoort een groot nationaal concours d'elégance en een parade van rashonden. Ongeveer zestig van de allerbeste honden uit het hele land, waaronder zeldzame exemplaren, nemen hieraan deel. Motorrijder gewond. Hedenmorgen om zeven uur is op het Stationsplein te Haarlem een motorrijder gewond, doordat een voetganger vlak voor hem de weg overstak. De motorrijder verloor de macht over het stuur, viel en liep een neuswond op. De motor werd licht beschadigd. De haastige voetganger, die waarschijnlijk eeo schaafwond aan het hoofd kreeg, vervolg de zijn weg. De politie verzoekt hem zich te melden. Het aantal inwoners van Zandvoort ic gedurende de maand juni teruggelope.i van 14.251 tot 14.211 personen. Op 1 juni waren er 6.779 mannen en 7.472 vrouwen. Gedurende de maand juni werden in het bevolkingsregister opgenomen wegens vestiging 48 mannen en 76 vrouwen, to taal 147 personen. Afgevoerd werden wegens vertrek 76 mannen en 101 vrouwen en door over lijden 4 mannen en 6 vrouwen, totaal 187 personen. Per 30 juni bedroeg het totaal aantal personen 14.211. van wie 6.760 man nen en 7.451 vrouwen. GESLAAGD Na een tweejarige studie aan het Station voor maalderij en bakkerij te Wageningen behaalde de heer Frits W. Rinkel in Zand voort het diploma handelskennis en vak bekwaamheid in het bakkerijvak (afdeling gemengd bedrijf). Aan de r.-k. Modevak school in Heemstede slaagden voor het examen coupeuse de dames Rin Harms en Ada Paap in Zandvoort. ongeveer 50 meter voor de kruising even eens borden worden geplaatst en ook dat komende van de richting Heemstede op het Haarlemse deel een duidelijke aanwijzing wordt aangebracht voor het dreigend ge vaar. Zijn burgemeester en wethouders met mij van mening, dat hier in feite afdoende veranderingen moeten worden aange bracht, door het verkeer van de Leidse vaart onder dat van de Westelijke Rand weg te laten doorgaan", aldus de laatste vraag van de heer Fibbe. „Deze verdachte heeft met fluwelen stem en goede manieren het vertrouwen van anderen gewonnen en hen daarna op zeer listige wijze om de tuin geleid. De maatschappij moet beschermd worden tegen dergelijke gevaarlijke individuen." Dit zei de officier van Justitie by de Haar lemse rechtbank, mr. G.W.F. van der Valk Bouman, in zijn requisitoir tegen een 67-jarige Haarlemse koopman, die donderdag terecht stond wegens verduis tering van 3850 ten nadele van een in- inwoner van Ridderkerk. De bejaarde verdachte was tussen 1911 en 1956 reeds dertien maal wegens verduistering en op lichtingen veroordeeld. Hij had er juist een gevangenisstraf van anderhalf jaar opzitten toen hij tussen oktober 1957 en maart 1958 de feiten pleegde waarvoor hij thans in de beklaagdenbank zat. De officier eiste tegen hem een gevangenis straf van tweeëneenhalf jaar met aftrek van voorarrest. De bejaarde verdachte zou de verduiste ring hebben gepleegd door optiegelden, welke hij van een chauffeur uit Ridder kerk ontving om samen met nog een inwo ner uit deze plaats voor gezamenlijke re kening huizen en een vakantiecentrum te kopen, ten eigen bate aan te wenden. Verdachte gaf toe, dat hij de door hem ontvangen gelden had uitgegeven voor een ander doel dan waarvoor ze bestemd wa ren. „Ik ben voor driekwart blind en moest op de een of andere manier aan de kost ko men", zo verweerde hij zich zwakjes. De chauffeur, die als getuige werd ge hoord, vertelde dat hij door de manipula ties van verdachte, die hij steeds ten volle had vertrouwd, zeer was gedupeerd. On dermeer was hem daardoor de aankoop van het vakantie-oord „De Woeste Hoog te" in Hoenderloo ontgaan. In dit kamp zouden 130 repatrianten uit Indonesië ge durende vier jaar onderdak kunnen vin den. De totale schadepost bedroeg twintig duizend gulden voor welk bedrag hij van de verdachte een schuldbekentenis had ge kregen. „Geen enkele keer heb ik verdach te gewantrouwd, maar nu ben ik al mijn spaarcenten kwijt. Ik heb zelfs mijn huis moeten verkopen, en zit nu op een woning mét een "hoge huur", aldus deze getuige. De - andere getuige bleek in hoofdzaak benadeeld te zijn door hét feit, dat hij zijn auto voor de „zakenreizen" van verdach te beschikbaar stelde en ook zelf veel on kosten had gemaakt. De officier van Justitie wees er op, dat in het strafdossier van verdachte twee nieuwe gevallen van oplichting bevinden, waarvoor hij nog terecht moet staan. „Zel den heb ik een dergelijk uitgebreid straf blad van iemand van de leeftijd van ver dachte gezien." De verdediger, mr. J. H. A. M. van Son. meende dat deze zaak meer in de civiele kamer dan in de strafkamer thuis hoort. Hij achtte de opzet tot verduistering niet aanwezig en concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal donderdag 7 augustus 's morgens om half tien uitspraak doen. Vanmorgen is op het terrein van de voetbalvereniging „Spaarndam" het voet baltoernooi begonnen van de vakantie- spelen van het Haarlems Speeltuin Ver bond. Voor de eerste ronde kwamen in het veld de elftallen van „Nieuw Leven", „Glasblazers", „Buitenrust", „W.I.K." en „Flora". Het toernooi is opengesteld voor twee leeftijdsgroepen, jonger..; van elf tot vijftien jaar (A-toernooi) en jongens van negen tot en met tien jaar (Wclpentoer- nooi). Voor de kampioenen van beide groepen is een wisselbeker beschikbaar gesteld: De uitslagen in de eerste ronde zijn: A-toernooi: Nieuw LevenW.I.K. 00; BuitenrustGlasblazers 51; Flora Nieuw Leven 01. Welpentoernooi: W.I.K.Nieuw Leven 03; GlasblazersFlora 12; Buiten rustGlasblazers 00. Beide toernooien duren voort. Maandag 28 juli wordt de tweede ronde gespeeld met de elftallen van V.Z.O.D., D.V.S.. Klarenhof, Frans Hals, Jeugdland en Weltevreden. Vrijdag 1 augustus volgt de derde ronde, waarin Centrum, Ooster kwartier, Delftwijk, Vondelkwartier en Te Zaanen zullen uitmaken welk elftal naar de finale overgaat. Deze wordt op dins dag 5 augustus gespeeld op het E.D.O.- terrein. De wedstrijden worden geleid door een scheidsrechter van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. Advertentie „Mariagaarde" (Westergracht): De klein tjes, die niet met de boottocht mee gaan, brengen een bezoek aan de speeltuin „Overveen". Vertrek van de tuin 's middags twee uur. „Zaanenoord" (Zaanenstraat): Wandel tocht naar het Kopje van Bloemen- daal voor kinderen van 814 jaar. Vertrek van de tuin 's morgens om half tien. „Overveen" (Hendr. Rozenlaan): 's Mid dags half drie komen de kleuters van „Mariagaarde" op bezoek.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7