9 K.L.M.-toestel terug van eerste vlucht naar Moskou Beschadigde „Annie" voer in den blinde thuis en strandde Nogmaals het ontslag van de gehuwde onderwijzeres Atoomconferentie van de UNO met een grootse expositie Koerdenvijflandenprobleem Met zeven betalende passagiers Gemeentebesturen behouden hun bevoegdheid op dit puilt FOTOGRAFEREN? vraag AGFA films Riskeer niets Noorse vloot zit Franse trawlers achterna Kunstmaan te zien Onderzoek naar de vlindertrek Inbrekers beschadigden Goudse glazen Kerkelijk Nieuws Zware zee over het gehele schip Vuur van IJmuiden" bleek de „Goeree" te zijn Vrachtschip „Lijnbaan" uit haven Safi geweerd Het bevatte materieel voor A merikaanse basis Arbeider verongelukt Fusie van atomen te Geneve in het middelpunt VRIJDAG 25 JULI 1958 Ma een vlucht van 5 uur en 10 minuten is gezagvoerder Fogelberg met de DC-6 B Olivier van Noort" donderdagavond op Schiphol geland, waarmede de officiële opening van de lijn Amsterdam Mos kou en terug een feit was geworden. De secretaris-generaal van het ministerie yaii Verkeer en Waterstaat, mr. A.H.C. Gieben, die de openingsvlucht namens minister Algera heeft meegemaakt, zal morgen met de Tupolev naar Nederland terugkeren. Alle andere genodigden van K.L.M., die met de „Olivier van Noort" naar Moskou waren gevlogen kwamen thans terug, alsmede zeven be talende passagiers. De K.L.M.-officials waren zeer tevre den over de heen- en terugvlucht en deel den mede, dat de K.L.M. in Moskou een prettige ontvangst heeft gehad. De vlucht naar Moskou over Kopenha gen, Gotland en Riga over een afstand van' 2400 km. werd onder gunstige om standigheden uitgevoerd en vorderde 4 uur en 40 minuten vliegtijd. Een half uur na vertrek van Schiphol had men reeds radio contact met Mos kou. De landing op het vliegveld bood geen moeilijkheden. Op net vliegveld stond een van de pro totypen van het viermotorig schroeftur- binevliegtuig de Ilyushin-18. De leden van de K.L.M.-bemanning kregen gelegenheid dit toestel, dat aan de nieuwe Lockheed Electra doet denken, van binnen en van buiten te bekijken. Het toestel kan in de toeristenklasse 98 passagiers meenemen. Hoewel het interieur nog niet geheel was afgewerkt, bleek wel dat „Aeroflot" het vliegtuig Amerikaans inricht. Het interi eur is dan ook niet te vergelijken met dat van de Tupolev-104, dat enigszins ouder wets aandoet. Het materiaal voor de con structie van dit grote turboprop-toestel is veel lichter dan dat van de Tupolev. Er ls ook titanium toegepast. De motoren hebben elk een vermogen van 4000 pk. De kruissnelheid bedraagt op een hoogte Advertentie van 7500 meter ongeveer 640 km. in het uur. De terugvlucht naar Amsterdam had 5 uur en 10 minuten gevergd, omdat de DC-6 B met tegenwind had te kampen. De directeur verkoop van de K.L.M., de heer J.C. van der Kloot, verklaarde, dat de maatschappij redelijke verwach tingen koestert van de exploitatie van de ze lijn. Uit gesprekken met vertegenwoor diger-s van buitenlandse reisbureaus was hem gebleken dat steeds meer Amerika nen en Canadezen Rusland willen bezoe ken. In de straten van Moskou was hij Amerikaanse professoren en studenten tegengekomen. De Noorse kustwacht heeft in de afge lopen drie dagen twee Franse trawlers aangehouden en opgebracht wegens vissen in de Noorse territoriale wateren. Voorts hebben de autoriteiten opdracht gegeven nog zes Franse trawlers aan te houden wegens het vissen onder de kust van Fin mark, de noordelijkste provincie van Noorwegen. Twee Noorse oorlogsschepen zijn naar Finmark gezonden om nieuwe overtredingen te verhinderen. Volgens mededelingen van de Utrechtse sterrenwacht zal de derde Russische kunst maan in de nacht van 25 op 26 juli te zien zijn om 2.17 uur in het noordoosten op een hoogte van 60 graden, zich verplaatsend van noord naar oost. De raket van de kunstmaan zal tweemaal te zien zijn, eerst om 1.54 uur, eveneens in het noordoosten op een hoogte van 60 graden, zich verplaatsend van noord naar oost, daarna om 3.40 uur in het zuid-wes ten op een hoogte van 30 graden, zich ver plaatsend van west naar zuid. In verscheidene Europese landen worden gegevens verzameld over een tot nu toe vrijwel onbekend natuurverschijnsel: de trek van sommige vlindersoorten. Men is er toe overgegaan de vleugels van vlinders te kleuren en deze te voorzien van een etiketje, waarop de naam van het proef station staat vermeld benevens het groeps nummer van de betreffende vlinder. Als blikvanger- heeft men op de vleugels bo vendien een dun laagje glinsterend alumi nium aangebracht. Op deze wijze hopen de onderzoekers iets meer te weten te komen over de oorzaak, de afstand en de richting van de vlindertrek. Medewerking wordt verzocht van ieder, die een dergelijke ge merkte vlinder aantreft. Voor iedere proef- vlinder, die wordt opgezonden, wordt een vangpremie uitbetaald. Ook meldingen over waargenomen doch niet gevangen vlinders worden op prijs gesteld door de heer B. J. Lempke, Zoölogisch Museum, Zeeburger- dijk 21, Amsterdam. Tot twee keer toe is ingebroken in de Goudse Sint Janskerk. Beide keren werd schade toegebracht aan een van de be roemde gebrandschilderde ramen, één van de veertien ramen, die Dirk Crabeth heeft gemaakt. Dirck Crabeth werkte aan de Goudse glazen van 1555 tot 1571. Het thans beschadigde raam dateert uit 1556. Het stelt in het bovengedeelte de prediking van Jezus voor. Dit bovenste stuk is ge heel ongeschonden gebleven. Het beneden gedeelte stelt voor de schenker Cornelis van Nierop, domproost van Utrecht, hoog ste ambtenaar na de bisschop, knielend voor de Mariafiguur. De uitbeeldingen zijn levensgroot. Het gehele raam bestaat uit 72 panelen, die elk 54 bij 72 centimeter groot zijn. Hiervan werd bij de eerste in braak een half paneel beschadigd en bij de tweede een heel, beide uit de beneden ste rij, die een uitsluitend ornamenteel karakter draagt. De schade betreft dus maar kleine stukjes van het glas. Boven dien is hiermee geen gedeelte van de voor stellingen geschonden, maar een stukje van de omlijsting. Ir. J. L. Schouten uit Delft heeft de gla zen tussen 1901 en 1936 gerestaureerd. Daarbij zijn onverantwoord uitgevoerde reparaties, die in de loop van de eeuwen waren verricht, verbeterd. Daarbij werd ook nieuw glas ingewerkt. Nu blijkt, dat het vernielde halve paneel vrijwel ge heel uit gerestaureerd glas heeft bestaan en van het geheel vernielde paneel de helft. Het eerst beschadigde paneel bevat een demónkop, het geheel beschadigde paneel een engelenfiguur. Daarvan zijn de engelenkop en een festoen gespaard ge bleven, zodat het paneel kan worden her steld. Voorts kan de restaurateur steunen op de werktekening, die Dirck Crabeth eeuwen geleden heeft gebruikt. Stads- en kerkbestuur hebben de werktekeningen van alle ramen bewaard en nu, eeuwen later, blijkt, hoe belangrijk dit is geweest. In Delft woont de 75-jarige glazenier L. J. Knoll, die verbonden is aan het atelier van ir. J. Schouten .en die de glazen in de oude toestand kan herstellen. De schade blijft beperkt tot ongeveer 400,a ƒ500,—. Betreurenswaardig blijft het intussen, flat inbrekers zich niet ontzien, ramen van een dergelijk historische waarde te ver nielen. Volgens de Goudse politie zijn de daders van de eerste en de tweede inbraak niet dezelfden. Zij heeft het vermoeden met domme jongemannen te doen ie hebben, die in de offerbussen van de St.. Jan een kermiscentje meenden te zullen vinden. Er werd slechts een klein bedrag ont vreemd uit de busjes. Uit voorzorg laat de kerkvoogdij thans deze busjes en voorwerpen van waarde na de diensten uit de kerk verwijderen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (Geld.): W. 'roegindeweij fe Bleiswijk; te Enter (toez.): W. E. Kalkman te St. Laurens. Aangenomen naar Joure (2e pred.pl.): K. Venema, vic. aldaar. Ned. Prot. Bond Aangenomen naar Wassenaar: J. Zuur deeg te Parijs. Geref. Kerken Bedankt voor Veenwöudsterwal: Joh. Knol te Bovensmilde. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Kornhorn: G. Bilkes te Am- >terdam-Z. en M. Vlietstra te Eemdijk. DE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan over de stranding van de IJmuidense logger IJM 14 „Annie". Op 21 januari van dit jaar is deze motorlogger, na door stormweer schade te hebben opgelopen, op de reis van de visgronden naar IJmuiden ter hoogte van het lichtschip „Goeree" aan de grond gelopen. De „Annie" met de schipper A. B. uit IJmuiden op de brug, was op 14 januari uit IJmuiden vertrokken om op 58 graden noorderbreedte te vissen. Na enige dagen steken in zwaar stormweer, sloeg op zondag 19 januari een zware zee op het gehele schip. Enige ramen in het stuurhuis braken en de deuren van het stuurhuis en de schippershut werden ontzet; deze ruimten liepen vol water. Het licht sloeg uit. De matroos A. Vlieland, die met de schipper op de brug was en stuurde, werd van achter het roer naar de buitenbrug geslagen. De motordrijver kwam boven en bracht de roerganger, die gewond en versuft was, naar het achterlogics. Daarna kon hij het licht weer hi orde «taken. Bfl htet nagaan van de aangerichte schade bleek, dat de radio, de richtingzoeker en het echolood defect waren. Het kompas was schijn baar in orde. Later bleek dit fout aan te wijzen. Toen het daglicht werd, nam de wind af. De schipper besloot naar IJmuiden terug te keren om de schade te herstellen. Omstreeks 11 uur werd de thuisreis aan gevangen; de koers was Z.Z.W. Op 20 januari was hef, goed weer, maar een beetje heiig; in de avond kreeg men zware sneeuwbuien. Het was daardoor niet moge lijk enige verkenning van de wal te krijgen. Op 21 januari om 1.30 uur, is de schipper eerst zuidoost en later oost gaan sturen. Daar met het handlood nog 16 vaam werd gelood, bleef de schipper eerst nog volle kracht varen. Toen daarna een zware sneeuwbui inviel, is vaart geminderd. Kort nadat 16 vaam was gelood, voelde de schipper een lichte stoot. Hij zette de motor op volle kracht achteruit en toen het schip direct daarna vlot kwam, is hij om de west gaan stomen. De schipper bevond zich toen op de brug met de matroos A. Vlieland; het was toen ongeveer 4 uur. Ongeveer 10 minuten later zag de schipper een gafna- lenvisser; hij praaide die. Toen dit scheepje langszij lag, vroeg de schipper aan de schipper van het andere vaartuigje welke koers hij toen voorlag. De koers van de garnalenvisser was noordwest; het kompas van de „Annie" wees toen west ten noor den aan en verschilde dus drie streken met dat van het andere vaartuig. Kort daarna klaarde het op en zag de schipper het licht schip „Goeree". Hij voer daarheen en bleef daar in de buurt tot het licht was geworden. Hierna is hij langs de wal naar IJmuiden gestoomd; hij arriveerde daar 21 januari te 13.30 uur. In den blinde gevaren Het oordeel van de raad luidt: „Hoewel de verklaringen, die door de schipper van de „Annie" en door de stuur man Dc Vink en de roerganger-matroos Vlieland zijn afgelegd, op verschillende punten van elkaar afwyken. waardoor het bezwaariyk is met zekerheid zich een juist beeld te vormen over alle feiten, welke tot het stoten van de „Annie" op 21 januari in de omgeving van het lichtschip „Goeree" hebben geleid, is by het door de raad inge stelde onderzoek komen vast te staan, dat de „Annie" na het aanvangen van dc thuis reis gedurende ongeveer twee etmalen zon der enige verkenning met een zuidelijke koers in den blinde heeft gevaren. In dc vroege morgen van 21 januari werd een vuur waargenomen. De tijd, waarop dit. geschiedde, staat niet vast. De schipper hield het voor het vuur van IJmuiden en gaf order op dit vuur aan te houden. Enige tijd daarna voelde men het schip stolen. Er is toen met de machine gemanoeuvreerd. Welke manoeuvres dit zijn geweest, staat ook niet vast, maar wel, dat de „Annie" na korte tijd weer is vlot gekomen en dat de schipper toen een wes telijke koers heeft laten sturen om dieper water op te zoeken. Ten aanzien van de vraag of schipper A. B. schuld aan het omhooglopen van de „Annie" moet worden verweten, wordt vooropgesteld, dat de raad doordrongen is van de moeilyke omstandigheden, waarin hy, na het overkomen van de stortzee in de vroege morgen van zondag 19 januari, is komen te verkeren. Ook wil de raad daarbij rekening houden met het feit, dat B. pas enkele weken als schipper voer en als zodanig praktisch nog geen ervaring bezat. Toch meent de raad. dat de schipper niet vrijuit gaat, aangezien hij, zodra hij een licht in zicht had gekregen, terwijl hij enige tijd tevoren een diepte van 16 vaam had gelood, had moeten beseffen, dat hij de kust naderde, terwijl hij in het geheel niet wist op welk punt dit het geval was. Het was toen zaak geweest vaart te minderen, geregeld te blijven loden en alles in het werk te stellen om zekerheid ten opzichte van het vuur te krijgen. De schipper heeft dit alles nagelaten, met als gevolg, dat hij, met volle kracht varend, geheel onver wacht met zijn schip ten oosten van het lichtschip „Goeree" aan de grond is ge lopen. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de „Annie" zo spoedig weer is vlot gekomen en door het stoten geen schade heeft opgelopen. Dc raad is van oordeel, dat de schipper schuldig is aan het aan de grond lopen van de „Annie" en heeft hem gestraft door het litspreken van een berisping. SAFI (UPI) Het Nederlandse vracht schip „Lijnbaan", dat in de Marokkaan se havenstad Safi goederen zou afleveren voor de Amerikaanse luchtmacht in Ma rokko, houdt de lading aan boord en ver trekt binnenkort met onbekende bestem ming. Hiertoe is besloten na besprekingen tussen de Amerikanen en de Marokkaan se autoriteiten, gehouden nadat ruim 2000 Marokkaanse havenarbeiders woensdag een protestdemonstratie hadden georgani seerd tegen het ontladen van het schip. Het schip moest woensdagavond op be vel van de Marokkaanse autoriteiten de haven verlaten en heeft sindsdien buiten gaats het verloop der dingen afgewacht. Amerikaanse noch Marokkaanse autori teiten wilden donderdag veel over het ge val zeggen. De Amerikanen waren, naar het schijnt, niet op de hoogte van de komst van het schip en er heerste verwarring omdat de verbindingen tussen de Ameri kanen hier en hun bevoorradingsbasis in Livorno in Italië verbroken waren. Een woordvoerder van het Marokkaan se ministerie van Buitenlandse Zaken wil de zich evenmin erover uitlaten. Toen de demonstranten bij de kade ar riveerden had de „Lijnbaan" reeds zee ge kozen. De „Lijnbaan" heeft reeds enkele malen eerder Safi aangedaan. Naar ver luidt heeft het schip thans koers gezet naar Port Lyautey, waar een basis van de Ame rikaanse marineluchtvaartdienst is ge vestigd. Minister Cals wijdt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de lageron- derwijswet 1920 nogmaals een beschou wing aan de kwestie van het ontslag der gehuwde onderwijzeres, die in de Tweede Kamer aanleiding heeft gegeven tot veel discussie en tot het indienen van enige amendementen. Door de aanneming van het amendement van het Tweede Kamer lid de heer Van Sleen (P.v.d.A.) is uit het wetsontwerp geschrapt het artikel, waar in staat dat de gemeenteraad kan bepalen dat de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, op grond daarvan kan worden ont slagen. De minister heeft dit amendement ernstig ontraden, omdat hij meende dat bij aanneming daarvan onzekerheid zou blijven bestaan over de vraag, of de ge meentebesturen bevoegd zullen zijn bij verordening te bepalen, dat de huwende onderwijzeres zal worden ontslagen. Door de indiening en verwerping van het amen- dement-Toxopeus (V.V.D.), dat in het wetsontwerp een verbod tot ontslag aan de huwende onderwijzeres wilde doen op nemen, is er nu echter in ieder geval geen onzekerheid meer over de vraag wat de opvatting van de Tweede Kamer is. Dooi de verwerping van dit laatste amende ment, aldus de minister, heeft die Kamer zich immers uitdrukkelijk uitgesproken tegen een beknotting van de bevoegdheid van de gemeentebesturen om een onder wijzeres, die in het huwelijk treedt, te ont slaan. Dezelfde conclusie kan worden ge trokken uit de discussies over het amen dement-Van Sleen. De meerderheid van degenen, die hun standpunt ten aanzien van dit amendement hebben toegelicht, sprak immers als haar mening uit, dat daarmede de vrijheid van de gemeente besturen niet zou worden aangetast. Zij wilden deze ook niet aantasten. Uit de op merkingen in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer meent de minister te mo gen concluderen, dat deze Kamer in gro te meerderheid eenzelfde standpunt in neemt. De 49-jarige werkman H. Visser uit Badhoevedorp is vanmorgen op een nog naamloze weg in nieuw west in Amster dam onder de wielen van een achteruit rijdende auto gekomen en aan de verwon dingen overleden. De man zat gehurkt met zijn rug naai de auto en was bezig te controleren of de kleine houten paaltjes die hij aan het in slaan was goed op één lijn stonden. Een 170 ton zware zandzuiger, die in gebruik is geweest bij Rijkswaterstaat voor de aanleg van wegen nabij Den Haag, is over de weg naar elders ge transporteerd. Centimeter na centime ter werd het gevaarte, dat wegens de aanwezigheid van tramdraden van zijn bovenbouw was ontdaan, over met vet ingesmeerde balken versleept De „atomen-voor-de vredesconferentie van de UNO die in september te Geneve zal worden gehouden, belooft het grootste internationale congres van deze soort tot nu toe te worden. Er zullen laboratorium- toestellen getoond worden, die ontworpen zyn met het doel „thermonucleairc reac ties" teweeg te brengen, hetgeen de weten schappelijke benaming is voor gecontro leerde fusie van atomen, in tegenstelling tot de reeds bekende gecontroleerde split sing van atomen. De Verenigde Staten zullen fusietoestel len in werking tonen, Groot-Brittannië een model van het ZETA-apparaat uit het atoomcentrum Harwell en de Sovjet-Unie zal modellen ontwerpen en toestellen la ten zien ter toelichting op wetenschappe lijke verhandelingen. Verder worden wer kende kernreactoren opgesteld, die ener gie opwekken door middel van splijting van zware atoomkernen, en er zullen me thoden worden gedemonstreerd, die ge bruikt worden om grondstoffen voor kern reactoren te maken en te verwerken. Men zal kunnen zien op welke wijze radio actieve atoomdeeltjes (isotopen) worden gebruikt in de geneeskunde, de industrie en de landbouw. Er staat ook een model van een atoomsplitser die dient om de structuur van de materie te onderzoeken. 21 exposanten De tentoonstelling wordt ondergebracht in een tijdelijk gebouw, ter lengte van twee huizenblokken, dat is opgericht op het terrein van het Volkenpaleis, waar de conferentie wordt gehouden. De expo sitieruimte beslaat achtduizend vierkante meter, meer dan vier maal zoveel als tijdens de eerste conferentie van deze aard (Genève 1955), waarvan zevendui zend vierkante meter is verdeeld over 21 landen: Argentinië 20, Australië 50, België 20, Canada 270, Denemarken 25, Frankrijk 600, Groot-Brittannië 500, Hongarije 30. India 200, Italië 100, Japan 30, Noorwegen 40, Spanje 50, Tsjechoslowakije 80, Sovjet- Unie 1000, Venezuela 100, Verenigde Sta ten 3370, West-Duitsland 100, Zuid-Afrika 50, Zweden 100 en Zwitserland 45. De helft van de ruimte die de Verenigde Staten hebben gevraagd, zal gewijd zijn aan kern fusie. De tentoonstelling zal geopend zijn van 31 augustus tot 15 september. Ze zal soms toegankelijk zijn voor het publiek en soms alleen voor deelnemers aan de conferentie. De vertegenwoordigde landen zullen zorgen voor toelichtingen bij de fusie toestellen, splijtingsreacties en andere de monstraties. De Verenigde Staten zullen twee werkende splitsingsreactors opstellen en verschillende landen zullen modellen tonen van andere reactors. Zweden bij voorbeeld een model van een nieuwe elektro-synchroton van de Lund-universi- teit, die een vermogen heeft van een mil joen elektrovolt. Naast deze UNO-expositie hebben de Zwitserse autoriteiten een beurs ingericht waarvoor inzendingen van ondernemingen uit veertien landen worden verwacht, de grootste uit Groot-Brittannië. 550 ton papier Het UNO-secretariaat heeft tot dusver 24.000 uittreksels ontvangen van verhande lingen (1955: 1067) die door 49 (1955: 38) landen en vier (1955: vijf) intergouvermen- tele organisaties worden aangeboden. Tot dusver hebben 65 regeringen en negen in ternationale organen bekendgemaakt dat zij aan de conferentie zullen deelnemen en er worden nog meer aanvragen verwacht. Er zullen 77 vergaderingen (1955: 55) worden gehouden. De verhandelingen heb-® ben in doorsnee 21 bladzijden. Als de con ferentie begint zullen er tweehonderd mil joen vellen gedrukte stukken zijn, die samen 550 ton wegen. Drie middagen van de twaalf werkdagen ter conferentie zullen gewijd zijn aan on derlinge besprekingen over onderwerpen, d'z van bijzonder belang zijn gebleken. Op drie avonden zullen vooraanstaande deskundigen lezingen houden over onder werpen van algemeen belang, die zowel toegankelijk zullen zijn voor het publiek als voor deelnemers. De geleerden zullen zich in vijf series gelijktijdige bijeenkoms ten bezig houden met de volgende onder werpen: fusie en fundamenteel kern onderzoek, reactors, isotopen en haar in vloed op de gezondheid en veiligheids maatregelen, alsmede de grondstoffen- voorziening en metallurgie. De minister heeft in de Tweede Kamer betoogd dat bij aanvaarding van het amen dement van de heer Van Sleen gerecht vaardigde twijfel over de bevoegdheid van de gemeenteraad kon bestaan. Volgens de jurisprudentie zou elke algemene re geling door de gemeenteraad, waarbij op grond van bepaalde feiten of om standigheden aan onderwijzend perso neel ongevraagd ontslag behoort te wor den verleend, in strijd met de wet moeten worden geacht, omdat de lager-onderwijs- wet 1920 de materie van het ontslag der openbare onderwijzers uitputtend zou heb ben geregeld en daarbij ieder ontslag af zonderlijk door de gemeenteraad beoor deeld wenst te zien. Dit heeft, voor wat be treft het ontslag wegens huwelijk, gegol den tot 1925 en voor andere ontslaggron den ook daarna. Krijgt het aanhangige wetsontwerp kracht van wet, dan is daar mede, voor wat de huwende onderwijzeres betreft, naar de letter de toestand van vóór 1925 teruggekeerd. Er is echter vol gens de minister één belangrijk verschil, dat in de Tweede Kamer door de verwer ping van het amendement-Toxopeus uit drukkelijk is vastgelegd: de wetgever van thans heeft niet de bedoeling met dit voor stel de vrijheid van de gemeentebesturen op dit punt uit te sluiten. Naar het oor deel van de minister zal reeds op die grond de bedoelde jurisprudentie niet kunnen worden gehandhaafd. De minister heeft over deze kwestie nog overleg gepleegd met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken. Deze is van oor deel, dat ook op andere gronden aan de oude jurisprudentie geen betekenis meer mag worden toegekend. Artikel 125 van de Ambtenarenwet 1929 legt op de gemeente besturen de verplichting algemeen ver bindende voorschriften vast te stellen om trent het ontslag van het gemeentelijk personeel, voor zover dit niet reeds bij de wet is geregeld. Aangezien artikel 38 der lager-onderwijswet 1920 niet meer doet dan het aanwijzen van het tot ontslag be voegde gezag en de procedure, die bij het verlenen van ontslag moet worden ge volgd, kan daaraan geen argument wor den ontleend om de bevoegdheid van de gemeenten tot regeling van aanvullende ontslaggronden te bestrijden. Dat het ont slagrecht in de lager-onderwijswet 1920 uitputtend is geregeld, meent de minister van Binnenlandse Zaken in afwijking van zijn ambtsvoorganger van 1934 te moeten ontkennen. Indien dit zo was, zou de Kroon in beslissingen, die recenter zijn dan de genoemde jurisprudentie, de door tal van gemeenten getroffen afvloeiings regelingen niet als rechtsgeldig erkend hebben. De gemeentebesturen zijn be voegd aanvullende regels met betrekking tot het ontslag te geven, mits daarbij de bepalingen van de lager-onderwijswet 1920 in acht worden genomen. Verschillende redeneringen leiden der halve tot dezelfde conclusie, aldus de mi nister, dat de gemeenteraad kan bepalen, dat de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, op die grond wordt ontslagen. De minister zal dan ook in de toekomst een dergelijke gemeentelijke verordening niet ter vernietiging voordragen. Gemeentelijke bevoegdheid De minister antwoordt op de vraag of de gemeentebesturen het recht zullen be zitten, indien geen verordening is gemaakt incidenteel een onderwijzeres bij het aan gaan van een huwelijk te ontslaan, dat ar tikel 38 formeel daaraan niet in de weg staat. De betrokkene heeft dan uiteraard het recht van beroep op Gedeputeerde Staten en de Kroon, die incidenteel moe ten beoordelen, of het ontslag terecht is gegeven, niet uitsluitend uit het oogpunt van rechtmatigheid, maar ook uit het oog punt van doelmatigheid. Deze beleidscon trole bestaat niet, indien een gemeentelij ke verordening tot ontslag zou verplich ten. Ontbreekt een dergelijke verordening dan kan ook naar de mening van de mi nister het enkele feit van 't huwelijk geen aanleiding zijn een huwende onderwijze res ongevraagd ontslag te verlenen. Slechts wanneer als gevolg van dat huwe lijk zich omstandigheden voordoen, die de onderwijzeres voor het vervullen van haar taak ongeschikt zouden maken, kan het ontslagbesluit gewettigd zijn. De stelling dat hiermede een wel zeer onevenwichtige toestand zou zijn ontstaan met betrekking tot de rechtspositie van de huwende onderwijzeres acht de minister niet juist. De onderwijzeres, die in dienst treedt van een gemeente en zich op de hoogte stelt van de in die gemeente voor haar geldende verordeningen, zal in vele gevallen weten, wat haar te wachten staat. Sedert enige da gen richten niet alleen de zenders Moskou en Ba koe zich tot de Koerden, maar eveneens de zen der Bagdad. Het is overigens weinig waarschijnlijk, dat de Koerden zich aan de zijde van de nieuwe macht hebbers in Irak zullen scharen, daar deze wel evenzeer tegen een onafhankelijk (of zelfs maar auto noom) Koerdistan zullen zijn gekant als hun vermoorde voorgangers. De Koerden wo nen in Turkije, Syrië, Irak, Per- zië en de Sovjet-Unie. Volgens Koer- distaanse publikaties zijn er wel vier mil joen in Turkije, drie miljoen in Iran, één miljoen in Irak en een 160.000 in de Sov jet-Unie. De Volkenbond, welke zich des tijds ook met het Koerdenvraagstuk bezig hield, publiceerde cijfers, waarbij men tot een totaal van slechts drie miljoen kwam. De Koerden zijn geen Arabieren, maar spreken een indo-Europese taal, welke is verwant aan het Perzisch. Zij belijden de mohammedaanse godsdienst en behoren tot de sunnieten, terwijl de Perzen en vele bewoners van Irak tot desjiieten behoren. Na de eerste wereldoorlog beoogde het MiMW distan, maar het verdrag van Lausanne van 1923 liet dat onderwerp vallen. Na de twee de wereldoorlog hadden de Koerden niet veel meer succes. Vertegenwoordigers van veel meer succes met hun memorandum tot de conferentie van San Francisco. Toen in 1947 oen opstand van de Koer den in Irak werd onderdrukt, slaagde de leider van de opstandelingen erin de Sov jet-Unie te bereiken, waar hem de zender Bakoe ter beschikking werd gesteld voor propaganda onder de Koerden. Het Koerdenvraagstuk zal voor de be trokken regeringen, met name ook die van Irak (zoals het kaartje wel toont) in de verdrag van Sèvres een autonoom Koer- toekomst nog heel wat zorgen baren

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9