mó va Meerderheid van ouders wenst een volwaardige H.B.S. b in Haarlem gfl v. Empelen Uit Bagdad gekomen Duitse fotoreporter aangehouden Radio Moors Daarvoor deed hij zijn verhaal aan journalisten <=J$rieven aan de redactie: Samenzang en orgelspel in Haarlems Grote Kerk IA TERDAG 26 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Reeds honderdvijftig personen onderschrijven verzoekschrift aan de gemeenteraad Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Zomeracademie voor Orgel gesloten Waterpoloprogramma mmmm Koning der rak et mannen Zoek het maar uit My man Godfrey Plezierige muziek Overschotje Loken of liften Prolongaties Journaals Th. Hetem 45 jaar bij NZH De medische verzorging tijdens het weekeinde V A KA NT I ES PELEN Programma voor maandag Rijksdaalder voor de schrik LISSE Lening voor gemeente D. Krabbendam verlaat de Hartenlustschool Gevaarlijke zee bij Kijkduin Een groot aantal ouders van leerlingen Ag de gemeentelijke HBS B aan de Zyl- vcSt 27 in Haarlem bezoeken en andere belanghebbenden, hebben nog altijd hoop. dat deze school voor het middelbaar on derwijs te Haarlem behouden blijft. Zij achten het zeer wel mogelijk, dat deze school óf als volwaardige school blijft voortbestaan öf dat zij met de HBS A, eveneens aan de Zijlvest, samengevoegd wordt tot één lyceum. In beide gevallen wensen zij, dat de tegenwoordige directeur van de IIBS B. drs. K. Gorter met de lei ding wordt belast. Van de tweehonderd veertig personen, die met betrekking tot deze kwestie een circulaire hebben ont vangen van het comité, dat naar aanlei ding van deze aangelegenheid uit de ouders fn andere belanghebbenden werd gevormd, hebben er momenteel ongeveer honderd- vijftig hun instemming betuigd met hel verzoekschrift, dat enige tyd geleden tot de Haarlemse gemeenteraad is gericht. Daarbij dient rekening gehouden te wor den met de omstandigheid, dat vele ouders momenteel met vakantie zyn. Het comité neemt aan, dat het overgrote deel van hen aan wie de circulaire is toegezonden, rich achter het adres zullen stellen. Zoals bekend is zijn de moeilijkheden begonnen nadat de Haarlemse raad ir. juni van dit jaar besloot de HBS A en de HBS B aan de Zijlvest met ingang van 1 september a.s. op te heffen en samen t<~- voegen tot één lyceum. In zijn vergadering van 2 juli kwam de raad in zoverre op dit besluit terug, dat besloten werd van de HBS A een lyceum te maken en de HBS B voor vier jaren te handhaven. Tot rector van het nieuwe lyceum werd benoemd de heer A. A. Lucieer, directeur van de rijks-HBS te Enkhuizen. Hij ver kreeg 21 stemmen tegen drs. Gorter, die niet op de voordracht stond, 13 stemmen. De laatste blijft directeur van de „uitster vende HBS B. Zoals men zich zal herin neren heeft de heer Lucieer echter zijn be noeming niet aanvaard. B. en W. zullen de raad derhalve een nieuwe voordracht moeten voorleggen. In meergenoemd verzoekschrift wordt «ezegd dat „met grote bevreemding en ernstige verontrusting" is kennisgenomen van het raadsbesluit van 2 juli. De daar door ontstane situatie wordt „verwerpe lijk" geacht. De adressanten wijzen erop dat de HBS B op het moment dat zij met welk doel dan ook tot uitstervende school werd verklaard tweehonderd- tachtig leerlingen telde. Per 1 september hadden vijfendertig ouders drieënveertig nieuwe leerlingen voor de eerste klas op gegeven. Van deze ouders hebben achten twintig of tachtig percent hun instemming met het adres betuigd. „Groot onrecht" Het voortbestaan van de HBS B was dus verzekerd, aldus de adressanten. Volgens ■en zal de uitvoering van het raadsbesluit een normaal schoolleven in de vier jaar. di^ ie school nog resten, onmogelijk maken Het aftakelingsproces zal zich steeds sterker doen gevoelen". Zij zien het raads besluit als een „groot onrecht", dat èn de leerlingen èn de directeur èn de leraren wordt aangedaan. Voorts wordt in het verzoekschrift erop •ewezen, dat de ouders van de leerlingen de school bewust hebben gekozen met het Advertentie van ouds bekend - TeL 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Overveen. Uitslagen van de op het CIOS in Overveen afgenomen examens, waar, zover liet. leerlingen betrof uit Kènnemerland, waren ge slaagd: hoofdspecialisaties: voetbal: F. L. Scoop. Overveen. Judo en jiu jitsu: L. E. Benne. Over veen; J. J. de Leeuw. Hillegom. Zwemmen: A. van Batenburg, Bloemendaal. Schermen: J. J. H. Texier, Haarlem. Nevenspecialisaties: Volleybal: F. L. Scoop, Overveen. Basketbal: L. E. Benne, Overveen. SchoonspringenF. L. Scoop, Overveen, Haarlem. Bi.i de in Haarlem gehouden midden standsexamens zijn geslaagd: A. D. Veldkamp. P. .'.Verhoeve, J. Verkaik-De Bruijn, J. M. A. Ver- Kuvten, S. J. Vermeren, J. A. Vissie, T. M. Vlaar- v. d. Knaap, L. A. v. d. Vlugt. C. J. v. d. Voort, H de Vor, H. J. de Vos. W. E. M. Vosse, L. de Waardt, J. M. Warmendam, P. Wernsen, H. W. Witteman. J. M. van Wijk, M. C. A. de Zanger, C. R. van Zanten. T. A. Zeestraten, B. J. R. van Zeist, J. Nieuwe'nhuis, C. M. Goezinnen. W. P. F M.Goezinnen, H. C. Veldhuizen, H. H. v.d. Brugge. Den Haag. Voor het examen tekenen M.O.-akte MA. zijn geslaagd: E. F. W. Thöne, Velsen; J. A. M. Meijs.. Eindhoven en J. Schaap, Delft. Amsterdam. Geslaagd voor het examen boek houden M.O.: C. G. Stoelinga. Haarlem. Den Haag. Geslaagd voor M.O. Nederlands A: M. H. J. Lijstermans, Haarlem en W. J. Lammers, Driehuis. Arl.-n r DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van oegrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in hel belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers BEVALLEN van een zoon: 24 juli:E. V.W. Stolk-Janssen: C. A- M. van Duuren- -%zeul:P. T. Hendriks-Turkenburg; W. 'lijn-Ochuizen; 25 juli: J. M. S. Jansen- Zeepvat. BEVALLEN van een dochter: 24 juli: U- J. E. Schnellen-Pronker 2 d.; 25 juli: C M. Lieth-Seijsener. OVERLEDEN: 23 juli K. Kraaibeek-Pa- 'ageninks, 56 j„ Delftlaan; P- Sminia, 55 j„ ^n. de la Reijstraat; J. M. Spreij, 2 w., 7'B. Spaarne t/o Schalkwijkerstraat; 24 juli J Bakker, 53 j„ Gasthuisvest; I. Hu- ^t'Gglsen, 56 j.. Lod. van Deysellaan. ONDERTROUWD: 25 juli: P. C. J. van der Goes en C. M. J. van Holstein- GEHUWD: 25 juli: C. A. van de Stolpe en D. J. Horst; J .J. Veltkamp en T. C. Koning; P. Harskamp en M. Swart; P. An- 'onisse en C. van Arum. oog op de toekomst van hun kinderen. Vast staat, dat de leraren hun gaven in dienst van de HBS B hebben gesteld onder leiding van een directeur, die bewezen heeft met hart en ziel de belangen van zijn school, van de leerlingen en van de leraren te behartigen en zonodig te verdedigen. In het adres wordt tenslotte een dringend beroep gedaan op de gemeenteraad terug te komen op het raadsbesluit van 2 juli waarbij de HBS B op dood spoor is gezet met alle nadelige gevolgen van dien. Voor de leerlingen in de eerste plaats, maar ook in sterke mate voor de directeur en de leraren, die door het gebeurde een be angstigend gevoel van onzekerheid over hun rechtspositie hebben gekregen. Ontstemming en onrust Naar wy vernemen zou hetgeen zich thans in en rondom de HBS B afspeelt ook in kringen van het onderwijs buiten deze school naast ontstemming, ook onrust en twijfel over de zekerheid van de rechts positie vap de onderwijzer en leraar heb ben gezaaid. Men zal het onbehaaglijke gevoel hebben, dat wat thans ten aanzien van deze school is besloten gevaren inhoudt voor het scheppen van een precedent. Naar de mening van hen. die de inhoud van het verzoekschrift onderschrijven, zal deze labiele toestand haar evenwicht her krijgen, wanneer het college van B. en W aan de raad zou voorstellen, met intrekking van het raadsbesluit van 2 juli. alsnog te besluiten de HBS B als volwaardige schoo1 te handhaven dan wel de HBS'en A en B tot één lyceum samen te voegen, met dien verstande, dat in beide gevallen de leiding in handen van drs. K. Gorter wordt ge geven. Advertentie Als u plannen hebt om uw tuin te laten aanleggen of te veranderen dan is het nu de beste tijd voor een bespreking. Daar voor zullen wij gaarne bij u komen. Tuinbouwbedrijf Binnenweg 18 - Heemstede Tel. 3-80-80 Vrijdagmiddag werd de vierde Zomer academie voor Orgel door de gemeente secretaris van Haarlem mr. H. E. Phaff, in de B. en W. zaal van het stadhuis in Haarlem gesloten. De Academie had vele buitenlanders onder meer uit Oostenrijk, Zwitserland, Duitsland, Luxemburg en Finland naar Haarlem getrokken om daar de cursus, die drie weken duurt, te vol gen. Mr. Phaff hoopte, dat daarmee het internationale contact der organisten be vorderd zou zijn. Dr. J. F. Obermayr, directeur van de Zomeracademie, dankte hierna de docen ten Marie Claire Alain, prof. A. Heilier en Cor Kee voor de wijze, waarop zij de cursisten onderwezen hadden. Hij hoop te, dat de Zomeracademie ook in de ko mende jaren op hun medewerking zou mogen rekenen. Tot slot bedankte de oud ste deelnemer aan deze cursus, de Zweed Sven Ohlsson, die ook vorig jaar leer ling was van de Zomeracademie, namens zijn collega's alle docenten. Hij was ervan overtuigd ook volgend jaar weer terug te komen, want tot slot van zijn dankwoord zei hij in gebroken Nederlands: „Haar lem wij danken U en tot ziens"! Het programma van wedstrijden vastge steld voor de competitie KNZB in de week van 28 juli tot 1 augustus luidt: Maandag 28 juli: dames eerste klasse: DWT-RDZ. Reserve eerste klasse: DWT 2- ZIAN 2. Heren tweede klasse B: DWT- Vechtstreek. Reserve derde klasse A: Bruinvissen 2-DWT 2. Dinsdag 29 juli: dames tweede klasse B: ZAR-Haarlem. Woensdag 30 juli: dames reserve tweede klasse B: HDZ 2-DWT 4. Reserve tweede klasse C: Raket 2-DWT 3. Derde klasse A: DWR-VZV. Heren re serve derde klasse C: DWR 3-Dolfijn 3. Donderdag 31 juli: heren eerste klasse A: DZV-DWR. HVGB-Dolfijn. Eerste klas se B: HPC-UZSC. Reserve eerste klasse A: HVGB 2-Dolfijn 2. Reserve tweede klasse A: Haarlem 3-AZ, '70 2. Reserve tweede klasse B: Haarlem 2-Nereus 3. Vrijdag 1 augustus:, dames derde klasse B: HVGB-De Zijl. Heren tweede klasse A: Neptunus Zaandam-Haarlem., Reserve tweede klasse B: HVGB 3-HPC 2. Reserve derde klasse B: Neptunus Zaandam 3- DWT 3. Competitie kring Haarlem KNZB. Dins dag 29 juli: Afdeling AJ I: VZVa-Haar- lem. Afdeling AJ II: VZVb-HZV. Woensdag 30 juli: Afdeling AJ I: HPCa- HVGB,. Donderdag 31 juli: heren eerste klasse:, Hillegom-VZVc. Afdeling AJ I: Haarlem- DWR. Zaterdag 2 augustus: heren eerste klas se: NVA 2-NVA 1. (R o x y) Een. week lang kunnen we in de avondvoorstellingen griezelen en huive ren bij het fantasiebeeld, dat opdoemt in de film „De koning der raketmannen". Hollywood weet altijd wei een brouwsel samen te stellen, waarin de vorderingen van techniek en wetenschap een regel rechte bedreiging vormen voor de mens heid. Hel wordt zo realistisch mogelijk ge schonken in de toekomstonthulling, die ..De koning der raketmannen" probeert te zijn. 's Middags gaat het er heel wat vre diger aan toe. Dan keren Watt, en Halfwatt terug uit het filmarchief om de lachers op hun hand te krijgen. Komieken, waaraan menigeen goede herinneringen heeft. (Minerva) In alle voorstellingen kan men tot maandag de Engelse komiek Norman Wisdom volgen op de excentrische dwalingen zijn weegs in „Zoek het maar uit". Een mengsel van zotternij en droge humor met een gretig gekke gezichten trekkende Norman. Daarna in de matinees de hond Lassy in „Lassy's grote avontuur". Maandag- en dinsdagavond opnieuw „Als de dauw hangt, komt er regen". Woensdag en donderdagavond de fraaie Italiaanse film „La Strada". (Studio) Een spitse Amerikaanse film komedie, waarin David Niven een wel zeer innemende butler is, die een van die rare gezinnen, welke Hollywood telkens weer weet te creëren, danig op stelten zet. Wie verliest niet haar hart, aan zo'n man? De butler kiest het meisje, dat van meet af aan ook onze sympathie heeft: zijn be schermengel, die in de film de naam draagt van Irene en op de affiches wordt aange kondigd als June Allyson. Beter kon hij liet niet treffen. Wij evenmin. Dank zij June in David - en Henry Kosters slagvaardige egie - kunnen we ons vermaken met een 'n hoog tempo uitgevoerde voorstelling an vrolijke onzin, heel wel genietbaar. (Frans Hals) „Liebe, Jazz und Ubermut" biedt plezierige muziek en soms leuke show. Het verhaaltje heeft niet veel om het lijf. Aanvankelijk komt de film slecht op gang, maar later komt er meer vaart in om in een muzikale cli max te eindigen. Wat er allemaal gebeurt als een muziekinternaat in Zuid-Duits- land plotseling zal worden gecontroleerd krijgt men in veel kleuren te zien. De leer lingen. die veel te groot in aantal zijn, blijken niet veel van klassieke muziek af te weten. Liever spelen zij in het geheim jazz. Er moeten vervangers worden aan genomen. voor de muziekleraren, die we gens geldnood werden ontslagen. Leden van een jazz-orkest presenteren zich. De controle dreigt mis te lopen, maar uitein delijk komt alles goed: het internaat krijgt een paar contracten voor tournees met een kinderkoor en -orkest. En een paar verliefde orkestleden verpanden hun hart. (Rembrandt) De bewonderaars en bewonderaarsters van Romy Schneider en dat zijn er niet weinig kunnen hun favoriete in de kleurenfilm „Scampolo" (Overschotje) nu eens aanschouwen in een gans andere rol dan zij na de Sissi"-serie zo zoetjesaan van haar gewend zijn ge raakt. Op het zonne-eiland Ischia in de Golf /a.i Napels leidt het natuurkind Scampolo (Romy Schneider) een onbe kommerd bestaantje. Als zijn niet de toe risten langs de bezienswaardigheden van het eiland voert bezorgt ze de was bij de klanten van moeder Marietta. Totdat ze in haar laatste kwaliteit de begaafde maar nog weinig succesrijke jonge archi tect Roberto Costa (Paul Hubschmidt) ontmoet. Deze dingt mee in een prijsvraag die door het ministerie van woningbouw is uitgeschreven. De kist met de maquet te wordt echter als gevolg van een intiem feestje op het postkantoor van Ischia niet tijdig op het ministerie bezorgd. Scampolo biijkt echter niet alleen een lief maar ook een zeer doortastend meisje te zijn. Ze dringt tot de minister door en de rest laat zich raden. Ook in deze film is het spel van Romy Schneider van een ongekunsteld heid, welke weldadig aandoet. (Cinema) Een verrukkelijke kolder film over de avonturen van een eenzaam Amerikaans jongetje en een idem Frans meisje, die 's nachts uit een peperdure kostschool weglopen om te bewijzen, dat zij ondanks hun prille leeftijd best voor zichzelf kunnen zorgen. Samen willen zij liftend en lopend naar Parijs, waar de jongen zijn vader-weduwnaar, en het meisje haar gescheiden moeder hoopt te vinden. Inmiddels is echter de gehele poli tiemacht gealarmeerd om de kleine spij belaars terug te brengen, maar dankzij de krachtdadige hulp van de Franse platte- landsjeugd weet het tweetal alle listen en lagen van de sleurende politiemannen te ontwijken. Ook de vader van het joch en de moeder van het meisje nemen een ac tief maar vruchteloos aandeel in het opspo ringswerk en tenslotte wordt er zelfs een compleet NAVO-leger-op-veldmanoeu- vres ingeschakeld om de jeugdige deser teurs te vinden. De zotte verwikkelingen waarin achtervolgers en achtervolgden telkens weer verstrikt raken, zijn onmoge lijk na te vertellen, maar men zal er stel lig volop zijn plezier aan beleven. Temeer omdat de kolder in deze rolprent gekruid is met geestige dialogen, waarin op een spitse manier de draak wordt gestoken met de diverse nationale hebbelijkheden van de Fransen, de Amerikanen en de Britten. Een voorbeeldige vakantiefilm! Luxor prolongeert de komische film „Paris Holiday" met Fernandel en Bob Hope en in Li do kan men opnieuw Ca- terina Valente zien in „Und abends in die Scala". Nederlands Nieuws filmde de huldiging, die de Nelux-ploeg na de Tour de France in het Amsterdamse stadion ten deel is ge vallen. Sfeervolle platen leverde de Kaag- week op. Een uitgebreide reportage wordt van de Vierdaagse gegeven. Amerikaan se schepen bezoeken Amsterdam en Rot terdam. Tenslotte was de camera bij Jan Buis in Hoofddorp, die een leuk behang voor kinderkamers heeft ontworpen. Sportgebeurtenissen vormden de voor naamste grondstof voor „Spiegel van Ne derland" van deze week, dat onder meer een zeer dynamische reportage gaf van do windhondenrennen in Utrecht. Leuke beelden van het Vierdaagse-legioen on derweg en een samenvatting van de laat ste fase der Tour de France met Gaul's roemruchte etappezegepraal als hoogte punt werden afgewisseld door goede shots van het Amerikaanse vlootbezoek en van de schoonheidswedstrijd voor straathonden in de Jordaan. De enige passagier van het K.L.M.-toe- stel uit Bagdad, die in de afgelopen nacht bereid werd gevonden aan Nederlandse journalisten zijn bevindingen te vertellen, de Duitse fotojournalist Karl Breyer uit Aken, wiens relaas wij hieronder weer geven, blykt thans door de Nederlandse marechaussee te zijn gearresteerd. Hij zou naar Haarlem worden overgebracht voor het uitzitten van een gevangenisstraf we gens deviezenovertredingen, welke enige tijd geleden door hem zouden zijn gepleegd. Bij het parket in Haarlem bleek op onze informatie van deze zaak niets bekend te zijn en van de overbrenging wist men al evenmin, noch bij het huis van bewaring, noch bij de gevangenis. Reeds in de afgelopen nacht had de doorlaatpost Schiphol van de Koninklijke Marechausse het paspoort van de Duitse fotoreporter Karl Breyer enkele uren ge houden om een onderzoek in te stellen. In tussen was hij in de wachtkamer gebleven van drie uur des nachts tot half tien des morgens. Geruime tijd hebben verschei dene Nederlandse journalisten met hem zitten praten over zijn wedervaren in Irak. welk land hij bezocht had in verband met een opdracht voor een Parijs blad. Ook de televisie heeft opnamen van hem gemaakt. Hij vertelde bij die gelegenheid, dat hij van zaterdag 19 tot en met 24 juli in Bag dad heeft rondgezworven, steeds vergezeld van een politie-officier. dan eens met die, dan weer met een ander pratend. Er gaan honderd en een verhalen over de moord op koning Feisal, de vroegere regent kroonprins Abdoel Illah en de premier Noeri es Said. De 20ste brigade die bij de revolutie de hoofdrol heeft gespeeld, heeft alle inwonenden van het paleis doodge schoten. Daarna werden de stoffelijke overschotten van de premier en de vroe gere regent een prooi van het volk, dat de lijken twee dagen door Bagdad heeft ge sleept. De een zegt, dat Feisal nog enkele dagen heeft geleefd, de ander beweert, dat hij met een automatisch pistool is gedood. Het stoffelijk overschot van dekoning moet ergens zijn begraven, maar niemand weet de plek. In de gesprekken kwam voortdurend tot uiting, dat premier Noeri es Said concentratiekampen heeft inge richt en dat hij mensen zou hebben laten folteren. Uit diezelfde gesprekken is het Breyer gebleken, dat koning Feisal bemind Vanmorgen is op het directiekantoor van de Noord Zuidhollandse Vervoermaat schappij de heer Th. Hetem, chef van de vervoersdienst van deze maatschappij, in het bijzijn van collega's en medewer kers, gehuldigd vanwege het feit, dat hij op 1 augustus vijfenveertig jaar aan de rrjaatschappij is verbonden. De directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurripen, hield een hartelijke toespraak en overhan digde de heer Hetem een geschenk onder couvert. Namens de vervoersdienst sprak de heer W. Strik de jubilaris toe. De heer Hetem zal op de dag van zijn jubileum met vakantie zijn. HAARLEM Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Tandartsen: G. A. Lamp, Zijlweg 76, tel. 14395. Diertenartsen: J. Westerman, Leidse- vaart 74, tel. 12111. Apotheken: Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1, tel. 11180, Apotheek Buzink. Lange Veerstraat 19, tel. 11000. HEEMSTEDE Artsen: A. G. Degenaar, Pieter de Iiooghstraat 11, tel. 35008 en G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Wijkverpleegster: Zuster G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, tel. 39509 (en in de week van zaterdag 26 juli tot en met vrijdag 1 augustus, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206-208. tel. 38320 (en in de week van zaterdag 26 juli tot en met vrijdag 1 augustus, des avonds na zes uur). BLOEMENDAAL Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Z. Sta tionsweg 12, Bloemendaal. tel. 57458. Overveen: Dokter J. A. Hollander. Zijl- weg 17, Overveen, tel. 11431. Aerdenhout: Dokter W. E. Ulrici, Spie- gelenburghlaan 20, Aerdenhout, tel. 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal. tel. 52129. Zuster H. J. G. Lugthart, An jelierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zuster J. M. Roozen, Prins Hendrik laan 105, Overveen, tel. 15730. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 2 augus tus voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, Bloemendaal, tel. 57903. Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8284 en Apotheek Schotsman. Binnenweg 206- 208, Heemstede, tel. 38320 (ook voor Aerdenhout). (Verkort weergegeven) Zand en modder. In Haarlems Dag blad van 22 juli j.l. hebben we kunnen lezen, dat bewoners van „Delftwijk" zoveel blikken zand in hun huis moeten opvegen, maar dat doen wij bij ons in de Boeroe- straat in Haarlem-Noord al jaren. Ook wij ondervinden veel last en narigheid van zand en modder voor en in onze tuinen. Een behoorlijk tegelpad is hier niet, met het gevolg, dat het vooral bij nat weer een grote moddertroep is. De beplanting is be slist niet ongezellig, maar is m.i. veel te dicht bij de ingang aangelegd, Ook de leveranciers weten vaak niet waar ze hun fietsen neer moeten zetten. Het leed voor de bewoners van „Delft- wijk" zal spoedig voorbij zijn. hopelijk dat van ons ook nog eens. S. LINDEMAN, Boeroestraat 13. was in Irak en dat het menigeen thans spijt, dat hij is omgebracht. Overigens wordt het verspreiden van foto's van de gevallen vorsten door de nieuwe regering gestraft met vijftien jaar dwangarbeid. Toen Breyer vrijdagmorgen uit Bagdad vertrok meende hij de zekerheid te bezit ten, dat verscheidene Egyptische gezag hebbende figuren in Bagdad vertoefden met de bedoeling de nieuwe regering te bewegen zich aan te sluiten bij de Ver enigde Arabische Republiek. Er moet een sterke stroming zijn, die zich hiertegen verzet, althans een aansluiting bij de V.A.R. te ver vinden gaan. Bovendien wilde de nieuwe regering wel degelijk con tact behouden met de Westerse wereld. Aan de buitenkant van de stad zijn ver sterkingen samengebracht om onlusten van de armste bevolkingsgroepen tegen de buitenlanders te voorkomen. „W.I.K." (Oude Weg): Zwemmen in zwembad Houtvaart van tien tot elf uur. Leeftijd zes t.m. veertien jaar. „Buitenrust" (Van Zompelstraat-Schalk- wijkerweg): Excursie en fietstocht naar Schiphol. Vertrek van de tuin 's morgens negen uur. Brood en drin ken meenemen. Leeftijd tien t.m. veertien jaar. „Nieuw Leven" (Spaarndam): Dagtocht naar Amsterdamse waterleidingdui nen. Brood en drinken meenemen. Leeftijd acht t.m. veertien jaar. „Klarenhof" (Brouwersplein): Voetbal len op terrein v.v. Spaarndam. Brood en drinken meenemen. Aanvang 's morgens tien uur. „Weltevreden" (Spaarndamseweg): Voet ballen op terrein v.v. Spaarndam. Brood en drinken meenemen. Aan vang 's morgens tien uur. „V.Z.O.D." (Nieuwlandstraat): Voetbal len op terrein v.v. Spaarndam. Brood en drinken meenemen. Aanvang 's morgens tien uur. „D.V.S." (Vondelweg): Voetballen op terrein v.v. Spaarndam. Brood en drinken meenemen. Aanvang 's mor gens tien uur. Op bezoek bij Te Zaanen, poppentheater Ruurd Sannes met „Assepoester". Aanvang 's mór gens tien uur, leeftijd zes t.m. veertien jaar. „Te Zaanen" (Anthony Fokkerlaan): Zwemmen in zwembad Kleverlaan van tien tot elf uur. Leeftijd zes t.m. veertien jaar. Poppentheater Ruurd Sannes met „Assepoester". Op bezoek komt D.V.S. Aanvang 's morgens tien uur. leeftijd zes t.m veertien jaar. „Frans Hals" (Schotersingel): Voetbal len op terrein v.v. Spaarndam. Aan vang 's morgens tien uur. Brood en drinken meenemen. „Glasblazers" (Papentorenvest). Excur sie en fietstocht, naar Schiphol. Ver trek van de tuin 's morgens negen uur. Brood en drinken meenemen. „Flora" (Van Oosten de Bruynstraat): 's Morgens tien uur: badminton op de tuin. 's Middags twee uur: speurtocht in de buurt. „Jeugdland" (Theemsplein): Voetballen op terrein v.v. Spaarndam. Aanvang tien uur. Brood en drinken meenemen. „Oosterkwartier" (Zomervaart): Excur sie en fietstocht naar Schiphol. Ver trek van de tuin 's morgens tien uur. Brood en drinken meenemen. „Centrum" (Wilsonsplein): 's Morgens tien uur: zandbakwedstrijden „Het Vondelkwartier" (Vergierdeweg): Dagtocht naar Amsterdamse water leidingduinen. Brood en drinken mee nemen. Leeftijd acht t.m. veertien jaar „Delftwijk": Excursie en fietstocht naar Schiphol. Vertrek van de tuin 's mor gens negen uur. Brood en drinken meenemen. „Kindervreugd" (Godfried -'an Bouillon straat): Voorstelling door toneelgroep „Arena" met „Het zilver van de Pha- rao". Aanvang 's morgens tien uur. „Don Bosco" (Phoenixstraat): Voorstel ling door toneelgroep „Arena" met „De reis naar Bombola" Aanvang 's middags half drie. „Zaanenoord" (Zaanenstraat): Spel op de tuin. „Noordervreugd" (Ambachtstraat): Voorstelling door toneelgroep „Arena" met „Het zilver van de Pharao". Aan vang 's middags half drie. „Hof van Eden": Op de kleutertuin Muiderslotweg voorstelling door to neelgroep „Arena" met „De reis naar Bombola". Aanvang 's morgens tien uur. Eergisteren kwam een Hagenaar tot de minder prettige ontdekking, dat zijn fiets die hij voor zijn woning had geplaatst verdwenen was. Onmiddellijk stelde hij de politie daarmee in kennis, die beloofde haar best te zullen doen. Met deze gerust stelling spoedde de Hagenaar zich weer naar huis en treurde over het verlies van zijn zo goed als nieuwe fiets. Groot was echter zijn verwondering, toen hij gister avond zijn fiets weer voor het huis zag staan. Er hing een briefje aan met de vol gende inhoud: „Het spijt mij u te hebben doen schrikken. Dat was niet mijn bedoe ling. Het is 'n abuis. Ik meende, dat het het rijwiel van een mijner kennissen was Mag ik als pleister op de wonde u dit doen toekomen voor de doorgemaakte schrik?' In het briefje was een biljet van een rijksdaalder gesloten. De n.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten heeft de gemeente Lisse een geldlening van 96.000 voor de defini tieve financiering van onder handen zijn de of reeds voltooide werken aangeboden. De rente is gesteld op 49$ percent per jaar en de looptijd is dertig jaar. B. en W. stellen voor de lening te aanvaarden, daar de vlottende schuld van de gemeen te nog vrij hoog is en thans ongeveer één miljoen gulden bedraagt. In de vrij dag 1 augustus te houden raadsvergade ring wordt hierover beslist. Met enkele woorden is het streven sa men te vatten van de stichting Orgelcen trum, die op 9 januari van dit jaar werd opgericht en waarvoor de stad Haarlem als plaats van vestiging werd gekozen. Het is: de voortzetting van het levenswerk van de in 1937 te Zaandam overleden organist Jan Zwart. Waar het accent van de activiteit van de stichting zal komen te vallen: op stimu leren van de aandacht voor de oudrefor- matorische orgeikoraalkunst, zoals deze door Sweelinck en andere organisten in zijn tijd wei-d beoefend en waarvan ook Jan Zwart uitging, of op het vasthouden aan de romantische contactzoekende Zwart en enkele muzikale geestverwanten een grote kring enthousiaste bewonderaars konden vormen, is na een half jaar van werkzaamheid der stichting natuurlijk nog niet te zeggen. Evenmin kan voorspeld worden of het orgelspel op de door de stichting georganiseerde muziek avonden de kant zal uitgaan van het tijdelijk imponerende klatergoud van het effect of dat het gebaseerd zal worden op de pure orgelkunst, waarvoor de wet ten van de bevrijdende schoonheid gelden. De samenzangavond, die vrijdag door de stichting in de Grote Kerk werd gehouden en waarop ook aandacht gevraagd werd voor zelfstandig orgelspel door Feike Asma, heeft op deze punten nog geen ze- kei-heid verschaft, kon die zekerheid in samenhang met mogelijke artistiek-peda- gogische plannen van de stichting waar schijnlijk ook niet brengen. Ik kan echter waardering hebben voor de programma tactiek, die naast de Toccata en Fuga in d van Johann Sebastian Bach, een Inter mezzo en de Toccata van Hendrik Andries- sen en zelfs de Variaties en Fuga op een thema van Jac. Bonset, ook een Adagio van Alexander Guilmaut en de fantasie over" „Een vaste Burg is onze God" van Jan Zwart als orgelmuziek deed kiezen. De uitvoering van Bachs werk verliep in beheerste kalmte en met goede registra tie, behoudens een te kort aan register- dynamiek. Feike Asma gaf van het Inter mezzo een ingetogen interpretatie. Een groot contrast hiermede vormde de brui sende Toccata van Andriessen, waarvoor een overtuigender opbouw tot een mach tige eenheid als gewenst gevoeld werd. Aanvaardbaar werden de variaties van Bonset, met uitzondering dan van de bui ten alle klankproporties vallende slotcli- max. Liefelijk was het Adagio van Guil maut, maar afschuwelijk klonk daarna de „Esquisse" no. II van Marcel Dupré. met de doffe kanonsohoten in het pedaal en het geruk aan de manualen, met de gierende registers als van een „jazzend" bioscoop orgel. Deze orgelherrie werd waarlijk geen pi-opaganda. Jan Zwarts fantasie maakte gelukkig weer een betere indruk. Het orgelspel van Feike Asma werd af gewisseld door samenzang en door koor zang. Jan van der Waart leidde de samen zang; waarvoor een voor deze gelegenheid gevormd groot gemengd koor onder lei ding van de dirigent S. P. Visser een paar keer zijn medewerking verleende met het zingen der tegenstemmen bij de cantus firmus, die door het auditorium werd ver tolkt. Die medewerking betrof de gezangen 194, 130, 96 en 121. Het was goed be schouwd geen eenvoudig experiment, dat hier ondernomen werd, want van een doel treffende voorbereiding, uitgezonderd dan het aandeel van het koor, kon uiteraard geen sprake zijn. Dat alles zonder oneffen heden verliep kan danook niet gezegd worden. Maar er waren toch ook ogen blikken, dat men onder de indruk kon ko men van de massale klank. Het lijkt mij echter gewenst een dergelijke cantus-fir- mus-samenzang onder éénhoofdige leiding te houden. Het koor maakte zich nog verdienstelijk met een klankschone uitvoering van twee Engelse hymnen. Voorts leidde de heer Visser een imposante vertolking van het „Halleluja" uit „De Messias van Handel. P. Zwaanswijk De heer D. Krabbendam, sedert 1953 als onderwijzer aan de Hartenlustschool aan de Vijverweg in Bloemendaal verbon den, waai' hij wiskunde, handelskennis en scheikunde doceert en daar vooral grote bekendheid genoot, omdat hij leider was van het door hem opgerichte schoolorkest gaat deze school binnenkort verlaten. Ook de afdeling Jeugdmuziek van „Jong Haarlem Vooruit" stond de laatste twee jaar onder zijn leiding. De heer Krabbendam, die sedert vrij dag definitief benoemd is aan een mulo- school in Wageningen, omdat hij het pre fereert aan een kleinere school in een klei nere plaats les te gaan geven, werd in 1901 in Hoofddorp in de Haarlemmer meer geboren. Hij volgde de rijksnor maallessen in Haarlem en heeft sindsdien steeds het mulo-onderwijs gediend. In 1920 werd hij onderwijzer aan de mulo- school in Westzaan; van 1922 tot 1946 was hij als zodanig werkzaam in Akkrum (Fr.) waar hij volgens zijn zeggen altijd bijzon der prettig heeft gewerkt en het Fries zijn tweede moedertaal is geworden. Ook daar richtte hij een jeugdorkest buiten school verband op, dat nog bestaat. Van 1946 tot 1953 was hij aan een mulo in Naaldwijk verbonden en in 1953 werd hij benoemd tot onderwijzer aan de Har tenlustschool, waar hij een jeugdorkest in schoolverband oprichtte, dat zich onder zijn enthousiaste leiding in de loop der ja ren een goede naam heeft verworven. Het zal wel oktober of november wor den, voordat de heer Krabbendam naar Bennekom zal kunnen vertrekken, waar hij gaat wonen, zulks in verband met de opzeggingstermijn aan de Hartenlust school. De Hartenlustschool verliest in hem een onderwijzer, die de aan hem toe vertrouwde schooljeugd een warm hart toedroeg. Hij heeft de jongeren veel lief de voor de ?nuziek bijgebracht. De zee is vrijdag ter hoogte van hp; Kijkduinse strand bijzonder gevaarlijk geweest. Niet minder dan tien baders ge raakten door een verraderlijke onder stroom in moeilijkheden, maar allen kon den, zij het soms met de grootste moeite, worden gered. Bijzonder moedig gedroeg zich bij deze reddingen de 14-jarige Mar tina Lamers uit Delft, die een 11-jarige scholier uit zee haalde. De heer A. C. van Oosterhout. 35 jaar, uit Den Haag, nam zelfs twee reddingen voor zijn rekening.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5