Horen en zien UMPIE IN DE DROOMTUIN J RUSTIGE LANDING Bemanning van Grieks „hongerschip" uit Vlissingen vertrokken Agenda voor Haarlem Britse vliegers Seymour en Hay in Haarlemmermeer herdacht Norlanda" wordt verkocht MAANDAG 2 8 JULI 195 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Pas geperstkwam uit Londen Russische danskunst uit Hamburg De radio geeft dinsdag 7 el evisie programma Gaat u met vakantie? Ongeluk in circus Twee meisjes gewond na val van tien meter hoge draad Twee Nederlandse klimmers van Zwitserse berg gestort Na steekpartij overleden Gewond bij steekpartij Vijftien jaar geleden gesneuveld Ons vervolgverhaal door Betty Foto's verwijderd van tentoonstelling in Katwijk Rover griste f 4500,- uit winkeicassa weg De N.C.R.V. zorgde zaterdagavond niet alleen voor de katten van Walt Disney maar ook voor twee noviteiten. „Pas ge perst" kwam litkeer uit den vreemde: dank zij de bemiddeling van Eurovisieman Francis Essex werd voor het eerst het televisietheater van de B.B.C. in Londen ter beschikking van een buitenlandse zen der gesteld. Pi Scheffer die in de jaren dat hij de lichte scepter over de Skymasters zwaaide zijn bevoegdheid tot leraar En gels haalde was de perfecte gastheer, die voor een plezierige verrassing zorgde door de rumoerige muzikale sportprenttekenaar Gerard Hoffnung aan de kijkers voor te stellen en tevens een fragment te laten horen uit diens Concerto voor stofzuiger, tuinslang en claxons, vervaardigd onder het motto: „Het is een ernstige zaak om zo degelijk mogelijk volkomen dwaze mu ziek te spelen". De Canadese vocaliste Doreen Hume zweefde op één vleugel van zangkunst en één van technische fantasie door een fragment uit „My fair lady" en een mondaccordeonist van Nederlandse af komst (Max Geldray, als wij het goed heb ben gezien en gehoord) speelde met behulp van een oude grammofoon een duet met zichzelf. Verder was er een zingende ko miek uit het London Palladium met „Tu lips from Amsterdam" en de mooie op merking: „Ik ben nooit in Holland ge weest, maarf ik kom graag als iemand mij uitnodigt voor kost en inwoning". De meest innemende vrijmoedigheid kwam van Edmundo Ross, die in september met zijn orkest in levenden lijve de Noordze oversteekt. Zijn nummer werd voortreffelijk gepresenteeerd door regis seur Peter Koen, die met speelse beheer sing dingen deed die men in Bussum nog niet kan doen. Ook de serieuze muziek werd in dit programma benaderd langs de populaire weg: een gefilmde repetitie voor het eerste „promenadeconcert" van deze zomer in de Royal Albert Hall, door een aardig interview met Sir Malcolm Sar gent ingeleid. Gevraagd of hij bij een op treden in de radiostudio het contact met het publiek wel of niet mist, antwoordde hij: „Och, een dirigent in de zaal draait het toch ook de rug toe!" Over de t.v.-uit- zending zei hij: „Het camerawerk is dik wijls nogal verwarrend. Bivendien ziet een hoboïst er altijd hetzelfde uit, wat hij ook speelt. Maar het blijkt dat de mensen tot luisteren komen als ze wat te zien hebben". De tweede noviteit werd gevormd door een zogeheten puzzelquiz, waarvan het grootste raadsel was waarom een derge lijk ingewikkeld spel met geforceerde po gingen tot visuele levendigheid werd ge kozen. Het wilde twee dingen tegelijk zijn en het werd nog een derde en een vierde, namelijk saai en langdradig. Henk Reesink bracht het bijzonder omslachtig en zonder een grein humor voor de camera. Zondagavond heeft met door de samen werking van vier Nederlandse omroepver enigingen met de Duitse televisie in de huiskamer naar de prestaties van de solis ten van het beroemde Bolsjoi Ballet uit Moskou kunnen staren. Het gezelschap treedt thans op in de Staatsopera te Ham burg, van waaruit de reportage want meer kon het tenslotte niet worden plaats had. In een gordijnendecor werden fragmenten getoond uit de romantische standaardwerken, aangevuld met enkele reeds uit de bioscoop bekende passages uit werken, die tijdens het communistische bewind ontstonden. Van enig stijlverschil is daarbij niet veel te merken en zeer toe- Advertentie HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwru- briek: Wij bezoeken de nationale tuinbouwbeurs in Naaldwijk, AVRO: 12.30 Land-en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Siva, hoorsp. 14.35 Promenade- ork. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 Parapsychologische beschouwingen, caus. 16.45 Pianorecital. 17.15 De dierenwereld en wij, causerie. 17.25 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus.muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Cabaret. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.25 Dooltocht door de nacht, hoorsp. 21.45 Act. 22.00 Pianorecital. 22.00 Pianorecital. 22.20 Kamerork. en sol. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Gram. of regenprogr. voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Gram. 15.00 Gram. of regenprogramma voor de jeugd. 15.30 Gram. 15.40 Idem. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings uitz.: Rijksdelen Overzee: Als bestuursambtenaar op tournee door Nieuw-Guinea's Vogelkop, door J. J. W. Dubois. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Vocaal ens. 18.35 Gram. 18.45 Dit is leven, causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muziek. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 Groot koor, omr.orkest en sol. 21.5o Brandend probleem in Nederland, caus. 22.00 Orgelconc. 22.30 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 en 14.15 Idem. 14.30 Jeugdorkesten. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boek- bespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Causerie. 20.10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Gram. 21.45 Idem. 22.00 Nieuws. 22.15 Orgelconc. 22.55 Nieuws. 23.00—23.10 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht. 20.20- 22 00 Filmprogramma. 99 Zaterdag is de bemanning vertrokken van het Griekse schip „Norlanda" dat de bijnaam „hongerschip" heeft gekregen en dat in de haven van Vlissingen aan de ketting ligt. Slechts de kapitein, zijn zoon en een wachtsman zijn aan boord geble ven. Het schip werd in januari in de bui tenhaven van Vlissingen aan de ketting gelegd. Het was in november 1957 bij Duin kerken op een zandbank gelopen, had ern stige averij gekregen en was toen naar Vlissingen gesleept, waar in korte tijd niet minder dan tien beslagen op het schip werden gelegd. De bemanning bleef aan boord van het schip, hoe moeilijk de toestand tenslotte ook werd. Onder andere vielen de vuren uit bij gebrek aan kolen; er werd geen proviand meer geleverd. Ook de beman ning had een claim op de rederij daar zij gedurende een jaar geen gage meer had gekregen. De „Norlanda" heeft geen kan toor in Griekenland. Een deel van de be manning werd het wachten echter moe en keerde in de afgelopen maanden naar huis terug. In die tijd werden besprekingen ge voerd met de hypotheekhouders van het schip om tot een overeenstemming te ko men over de schulden van de rederij en de aanspraken van de bemanning. Nadat vele afspraken werden gemaakt bleef de toestand toch bij het oude. De bemanning en de schuldeisers kregen geen uitkering. Deze week heeft de arrondissements rechtbank te Middelburg bekendgemaakt dat de „Norlanda" op 11 augustus bij openbare rechtzitting verkocht zal worden op verzoek van de Steenkolenhandel-Ver- en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE passélij k werd de uitzending dan ook be sloten met een folkloristisch divertisse ment uit „Een leven van de tsaar". Ongetwijfeld is er grote zorg aan de voorbereiding besteed, zodat de camera mannen voorbeeldig werk konden leveren. De dansers werden werkelijk op de voet gevolgd en de gewenste details kwamen steeds op tijd, zodat men zich althans van de eigenaardigheden van de Russische bal lettechniek een scherpe indruk kon vor men, waarbij vooral het spectaculaire til- werk wel verbazing zal hebben gewekt. Met balletkunst had het allemaal heel wei nig te maken. Daar was 'déze' „sterren-1 parade" trouwens niet op berekend. Waar om de'brokstukken nóg "verder moesten worden „verknipt" tot halve variaties, met telkens zwart ertussen, mag men zich met temeer vrewondering afvragen, omdat deze revue met talrijke proeven van acro batische stunts veel te lang was. Wie de Russische dansers op hun werkelijke waarde wil schatten, moet hen in de avondvullende, verhalende balletten zien. Maar die zijn voor het nieuwe medium nu eenmaal volledig ongeschikt. Hoogtepunten van het thans gedemon streerde waren het duet uit „Don Quicho- te" door Ljoedmilla Bogomolova en Boris Khokhlov, alsmede de zogenaamde „boe- ren-pas-de-deux" uit „Giselle" met Marina Kondratjeva, waarbij verder nog het aan deel van Nina Timovjeva in gedeelten uit „Het Zwanenmeer" genoemd moet worden. Raissa Stroetskova trad met haar echtge noot Alexander Lapaoeri in twee sensatio nele, variétéachtige concertdansen op en vlak voor het einde verscheen aldus voor het eerst en voor het laatst in Ne derland de legendarische Galina Oela- nova in „De stervende zwaan". Het was jammer, dat er enige storing bij de ge luidstransmissie was. Beeldschermer eniging te Utrecht, kantoor houdende te Vlissingen wegens de toewijzing door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam van een vordering ten bedrage van ruim 4000 pond sterling. De leverantie van le vensmiddelen, die mondjesmaat ge schiedde, werd vorige week zaterdag stop gezet Zaterdagavond zijn toen de vijftien mannen, van wie er zeven zijn gehuwd, op de trein gezet met bestemming Grieken land. De reiskaartjes naar Griekenland en een reissom van 50 werden hun door de gemeentelijke dienst sociale verzor ging te Vlissingen verstrekt. Tijdens de zondagmiddagvoorstelling van het circus Strassburger in Schevenin- gen, zijn twee leden van de „Bob Gerry Troupe", een zestal, dat evenwichtstoeren op een hooggespannen draad vertoont, ge vallen. De 22-jarige Irmgard Mumerd, het jongste lid van de groep, miste bij een pyramidcnummer de draad en stortte van ruim tien meter hoogte in de piste. Door haar val verloor ook de 23-jarige Helga Ritsche het evenwicht en viel eveneens. Een ander lid van de groep, de 33-jarige Erika Gerryck, greep zich vast aan een schoorkabel en gleed daarlangs omlaag, zodat zij ontvellingen aan beide handen opliep. De drie overige partners wisten hun balans op de staalkabel te bewaren. Aan de omstandigheid, dat de beide meisjes in een dikke laag zaagsel en zand vielen, is het waarschijnlijk te danken, dat zij geen ernstig letsel opliepen. Zij werden naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij enige weken volstrekte rust zul len moeten houden. Een van de stalen evenwichtslatten die de meisjes gebruiken, viel op een balu strade van een rij logeplaatsen en trof een toeschouwer aan hoofd en schouder. Hij kwam er met de schrik en een pijnlijke plek aan de schouder af. Direct na het ongeluk droegen ijlings toegeschoten circusknechts de twee meis jes weg. De andere leden van de groep verdwenen achter het toegangsgordijn. Luttele seconden later zette de circuska pel de slotmars in, waarop het gehele en semble van artiesten door de piste mar cheerde. De niet-geblesseerde leden van de „Bob Gerry Troupe" liepen in deze pa rade mee alsof er niets was gebeurd. Zondagavond traden zij niet op. De leider heeft een dochter uit Duitsland laten overkomen. Deze heeft vroeger deel uit gemaakt van het nummer, doch de groep verlaten na haar huwelijk met een Duitse artiest, die momenteel in het curcus Busch te Bonn optreedt. Het nummer zal nu met vier in plaats van zes personen w-or-den uitgevoerd. Een jonge Nederlandse toerist is zon dag omgekomen bij de beklimming van de Piz Bernina. Zijn vriend werd ernstig gewond. De beide toeristen, J. L. Wan- sink en George C. van der Leek, beiden uit Amsterdam hadden zich tegen de raad van ervaren bergbeklimmers in op weg begeven om de gevaarlijke westelijke hel ling van de 4.055 meter hoge piek te be klimmen. Toen zij tot 150 meter hoog op een glad de ijshelling waren geklommen raakten hun haken los en vielen zij naar benedén. Wansink overleed ter plaatse en Van der Leek liep een schedelbasisfractuur en an dere verwondingen op. Een reddingsploeg van dertien man is zondagmiddag uitge gaan om Van der Leek te halen. Hij is in een ziekenhuis in Samedan, dichtbij Pon- tresina, opgenomen. Het stoffelijk over schot van Wansink zal vandaag worden weggehaald UPI). In de binnenstad van Nijmegen, in dc Priemstraat, is bij het uitgaan van de café's bij een vechtpartij de 36-jarige H. Crouwels, vader van twee kinderen ge dood. Het slachtoffer kreeg woorden met een oude kennis van hem. Op een gegeven ogenblik kreeg C. met een mes een steek in zijn buik. Hij viel neer en de politie liet hem per auto brancard naar het Canisius ziekenhuis overbrengen. Onderweg blijkt de man aan de steekwonde te zijn overleden. De politie heeft de 45-jarige Van R. uit Nijmegen gearresteerd. Hij heeft tot nu toe geen be kentenis afgelegd. In zorgwekkende toestand is de 44-jarige H. C. K. uit de Adriana Dwarsstraat te Rotterdam in het ziekenhuis Coolsinge! opgenomen. Hij had ruzie gekregen met de 73-jarige buurman J. van K., die daar bij zijn zakmes trok en K. in de hartstreeK stak. Maar toen begon Umpie te lachen. „Kijk non", dacht hij. „Het lijkt er echt op, of ik nu opeens bang ben om verder te gaanVooruit, ik ga er op af!" Hij liep op de deur toe en bekeek die eens goed. Toen duwde hij ertegenen langzaam, piepend en knarsend, ging de deur open! Nu bleef Umpie toch even staan. Hij gluurde door de kier naar binnen. Hm. 't iuas daar tamelijk donker II8—119 Juli 1943. Nederland was het derde oorlogsjaar ingegaan. Een periode van hoop op een naderende bevrijding was aangebroken. De strijd, die zich in de afgelopen jaren voornamelijk buiten Europa had afgespeeld, had nu de poor ten van het continent doorbroken. Sicilië, het Italiaanse eiland, was vrijwel geheel bezet door de geallieerde troepen. De Russen waren in het Donetzbekken door gebroken en leverden felle gevechten om Orel, dat door de „Deutsche Allge- meine Zeitung" ter voorbereiding van de val al betiteld werd als „nog he- roïscher dan Stalingrad". Door het standvastige zomerweer was het mogelijk, dat de geallieerde luchtvloten Duitsland onophoudelijk bombardeerden. Overdag vlogen de Amerikaanse bommen werpers over onze streek om de vijand in het hart te treffen en nog maar nauwelijks was de schemering gevallen, of boven de Noordzee kondigde het monotone gezoem der motoren de komst aan van grote vloten Britse nachtbombardementstoestellen. Vooral op 26 juli heerste er grote lucht- activiteit. Het door de Duitsers bezette vliegveld Schiphol werd gebombardeerd bij een dagaanval, welke tegelijkertijd gemunt was op de Fokkerfabrieken in Amsterdam. En toen het licht van de zomeravond lang zaam in het westen verdween, trokken hoog in de lucht de zware viermotorige Lancasters en Stirlings over naar Essen, terwijl in de lagere luchtlagen snelle Mos quito's oostwaarts koersten om voor de vierde opeenvolgende nacht Hamburg te bombarderen en Essen aan te vallen. De volgende dag deelde de nieuwsdienst van de B.B.C. mede, dat van deze aan vallen vijfentwintig vliegtuigen niet op hun bases in Engeland terugkeerden. Zij werden neergeschoten bij hun doel in Duitsland of vonden een einde in de gol ven van de Noordzee. Enkele trachtten, zwaar beschadigd, de terugreis te volbren gen, maar moesten hun pogingen opgeven om in Nederland neer te storten. Zoals die Mosquito, die op 26 juli 1943, afgelopen zaterdag vijftien jaar geleden, in de Haar lemmermeerpolder neerkwam. In de zwaar beschadigde, tweemotorige Mosquito-bommenwerper zat flying-officer John Lawrence Seymour, geboren op 12 mei 1917 te Simla in Brits Indië, gehuwd en wonend in Manchester, Engeland. Het tweede lid der bemanning was flight-ser geant Hugh Hay, geboren op 15 april 1922, ongehuwd, wonend in Gartgosh-Glasgow, Schotland. Twee mannen, die samen de bevolking vormden van het wereldje tus sen de dunne metalen huid van het vlieg tuig in de donkere lucht boven Nederland; twee mannen, die samen vochten om het voortsukkelende toestel in de lucht te houden, maar voorbestemd waren om in ons land samen de dood te vinden. Boven de vlakke korenakkers van de Haarlemmermeerpolder kregen de Duitse zoeklichten de Mosquito in hun stralende armen. Het langzaam vooruitkomende vliegtuig was voor de luchtafweerkanon- nen bij Schiphol een gemakkelijke prooi. Stuurloos stortte het omlaag om te pletter te vallen op de kleibodem van de polder langs de Hoofdweg. Enkele dagen daarna arriveerde bij mrs. Seymour in Manchester en bij het echtpaar Hay in Glasgow het telegram van het ministerie van Luchtvaart met de woorden De twee gesneuvelde vliegersLinks flight-sergeant Hugh Hay. Rechts flying-officer John Lawrence Seymour. die voor de familieleden van elke vlieger het angstdenkbeeld vormden: „Vermist, vermoedelijk gedood Flying-officer Seymour en flight-sergeant Hay werden ter aarde besteld in de bodem van het stukje Nederland, waar zij de dood vonden. Zij werden begraven op de Nieuwe Algemene Begraafplaats tussen Hoofddorp en Vijfhuizen, op de hoek van de Hoofdweg en de Vijfhuizerweg; tussen de Nederlandse soldaten die op IQ mei 1940 op Schiphol sneuvelden en bij hun collega-vliegers Stevens, Rowland en Gibson, die twee maanden tevoren bij Vijfhuizen neerstort ten en sergeant. Holly wood, die in juni van, .datzelfde jaar bij Nieuw Vennep omkwam. Krans gelegd Zaterdag werden de twee vliegers her dacht. In de middaguren heeft bij hun graven een korte, sombere plechtigheid plaatsgevonden. Namens de ouders en ver dere familieleden van flight-sergeant Hay legden enkele bestuursleden van de afde ling Haarlemmermeer van het Nederlands Oorlogsgravencomité een krans op zijn graf. Deze krans, welke door Britse oorlogs invaliden was vervaardigd van rode klap rozen, was via het Britse Legioen van oud strijders en nabestaanden naar het Oorlogs gravencomité gezonden, met het verzoek deze op de gedenkdag te plaatsen. Tegelij kertijd werden op de graven van Seymour en Hay bloemen gelegd namens het Neder lands Oorlogsgravencomité. Na de plechtigheid werden foto's ge maakt, die aan de familieleden der vliegers zullen worden aangeboden. Kleuter verdronken. Te Enschede is het anderhalf jaar oude dochtertje van de familie Leyssenaar verdronken in een putje achter het huis, waarvan het kind blijk baar de deksel heeft opgelicht. 64. Zij zuchtte en mompelde, alsof zij moeilijk van het onderwerp kon afstappen. „Het zou nogal wonder baarlijk zijn voor iemand als Prentice, om hartzeer te hebben over een meisje als ik." Ineens werd zij zich bewust van een plotselinge stil te in de beperkte ruimte achter de balie. Even keek zij Patsy wat ongeduldig aan. Toen keek zij scherper. Een lichte glimlach speelde om haar lippen, een glim lach, die breder en breder werd. Waarop zij berus tend zei: „Oh, nou ja, waarom ook niet." Het was bijna donker, toen Maynard de machine voor New York van het vliegveld liet opstijgen. De laatste zonnestralen deden de zilveren „Able King" nog even glanzen, waarna zij begonnen te klimmen, zodat de bakboord-patrijspoorten alleen nog maar een reeks grote roze kralen leken. Patsy keek naar buiten uit de achterste patrijspoort aan stuurboord. Ergens daar beneden te midden van de lichten van de Londense buitenwijken zou juffrouw Fairways zich naar huis haasten om de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen van haar partijtje, zou Janet beginnen aan haar lange brief, die driemaal per week naar IJsland ging en zou Cynthia naar het huis van mevrouw Waterhouse terug gaan, na haar dienst als reserve te hebben vervuld. En duizend, of misschien wel tweeduizend mijlen verder weg boven de Atlantische Oceaan, maar met bestemming Londen, zor de „Easy Mike", met Pren tice als commandant hen passeren, ongezien, alsof hun wereld en de zijne even ver van elkaar verwij derd waren als de Noord- en de Zuidpool. Toen zij op het vliegveld Idelwild aankwamen, was het acht uur New Yorkse tijd. De drukte en onrust van die stad waren volkomen in overeenstemming met Patsy's stemming. Zij had maar één verlangen, weer aan boord te kunnen gaan en zo snel mogelijk huiswaarts te vliegen. Toen Cynthia de volgende dag landde, had Patsy haar boodschappen reeds gedaan en zat zij dromerig uit te kijken over het drukke vei keer van Lexington Avenue. ..Je ziet er ellendig uit. Cynthia, Patsy's ka mer binnenkomend en haar muts op het bed werpend. „Voet jij je ook inderdaad zo?" Patsy schudde het hoofd zonder de blik af te wen den van een zwart en wit geruite taxi, die trachtte een andere wagen van de weg af te dringen. „Ik zag Prentice net toen wij weggingen" zei Cyn thia en ze keek naar haar vriendin met een vragende blik. Er kwam geen antwoord. „Hij zag er ook ellendig uit," ging Cynthia opge wekt voort. Zij haalde diep adem en vroeg: „Zou er soms een schijn van een verband kunnen bestaan?" „Neen." „Keer je eens om, liefje. Hoeveel bewondering ik ook heb voor de manier, waarop jij je haar rond je achterhoofd krult, kan ik daar toch geen conclusies uit trekken. Zo, dat is beter." Zij zette haar handen in de zij en glimlachte. „Dus beslist geen verband?" Patsy zei niets. „All right, m'n lieve kind, ik wil mijn neus nergens insteken, waar dat niet gewenst wordt!" Er viel een ogenblik stilte. Van beneden kwam het gegons van het New Yorkse verkeer. „Er was echter nog één ander punt," zei Cynthia, haar muts opnemend. „Ik luister." „Het heeft toch niets met Bill Maynard van doen, wel?" „Natuurlijk niet!" lachte Patsy. Cynthia liep naar het raam en leunde tegen de ra diator, waarna ze zei: „Herinner jij je Janet?" „Natuurlijk." „En Geoff?" „Allicht."' „Weet je nog, wat je tegen mij placht te zeggen in de dagen van onze jeugd, nu ongeveer vier maanden geleden? Dat ze altijd ruzie maakten en dat ze zelfs niet op elkaar gesteld schenen te zijn?" Patsy knikte. „En wat zei toen die intelligente vrouw, die Cynthia Waring heet? Vertel me niet, dat je haar wijze woor den al vergeten bent. Ik zal je even helpen herinne ren. Ze zei: „Je zult het wel leren, kindje, je zult het wel leren." En nu," zij legde een vaste, maar zach te hand op Patsy's schouder „ben jij aan het leren, lieve meid!" „Op een harde manier," zei Patsy, en glimlachte even. Toen haalde ze diep adem. „Maar helemaal ge lijk heb je toch ook weer niet, Cynthia. Je hebt ge deeltelijk gelijk en gedeeltelijk niet.." „Zoals iedereen gewoonlijk doet, wanneer die zich met de liefdesaffaire van een ander bemoeit." zei Cyn thia met een ernstig gezicht. „Zie je, als er iets te leren was geweest, is het nu wel voorbij." Haar openhartige blauwe ogen kregen even een verdrietige uitdrukking „Ikik heb ruzie met hem gemaakt. „Haar stem beefde bij het den ken aan de enormiteit van haar fout. „Is het toch waar?" vroeg Cynthia opgewekt. Zij klopte Patsy op de schouder. „Er moest een medalje voor je geslagen woruen. Heeft hij je opgegeten?" „Neen." „Heeft hij je bij je haren rondgesleurd?" „Neen." „Heeft hij je in de ijzers geslagen?" „Neen." „Dan is het liefde," zei Cynthia. „Maar dat is het niet," zei Patsy. „In ieder geval, als het dat al ooit geweest zou kunnen zijn, dan is het nu toch te laat. Hij zal nooit meer tegen me willen spreken. Het is best mogelijk, dat ik hem nooit meer zie." Cynthia richtte zich op. „Als Prentice je zien wil dan zal hij dat doen ook. Zo is hij wel." Voor de rest van hun verblijf in New York werd het onderwerp niet meer aangeroerd. Maynard nodig de hen beiden uit mee naar een film te gaan, maar Patsy, die tenslotte ook een deel van Cynthia's zesde zintuig begon te krijgen, zei, dat ze nog te veel met inpakken te doen had. in opgewekte stemming vertrok het tweetal. Kort daarop vertrok Patsy's vliegtuig des middags met een volledige bezetting hetgeen betekende, dat zij thee en het diner zou moeten serveren, voor zij Gander bereikt hadden. Het tanken en nagaan van de route was binnen veertig minuten afgelopen en toen waren ze op weg naar Engeland. Alles ging goed en ieder moment bracht hen dichter bij Londen. (Wordt vervolgd) Burgemeester H. Duiker van Katwijk heeft zaterdagmiddag in het gereformeerd jeugdhuis „Irene" te Katwijk aan Zee een fototentoonstelling van de Amateurfoto. grafenvereniging te Katwijk geopend. Be halve werk van de leden van de vereni ging, is een groot aantal foto's geëxposeerd van de kunstfotograaf Floor Beck. Over enkele van deze foto's is enig rumoer ont staan omdat de kerkeraad er bezwaar tegen maakte. De vereniging had de zaal van „Irene" gehuurd, zonder dat daar bepaalde voorwaarden aan verbonden waren. De kerkeraad meende echter, dat er uitslui tend werk van de Katwijkse leden van de vereniging zou worden geëxposeerd. Het bezwaar van de kerkeraad ging niet zo zeer tegen de foto's van Floor Beck, maar meer tegen de plaats, waar deze tentoon gesteld werden. „Irene" en de gerefor meerde kerk vormen namelijk vrijwel één geheel. Tenslotte heeft het bestuur van de vereniging de kerkeraad toegestaan maximaal tien foto's uit de collectie te verwijderen. Enige kerkeraadsleden heb ben daarop de tentoonstelling bezichtigd en acht foto's verwijderd, zonder dat daar mede het karakter van de tentoon stelling geweld werd aangedaan. Een en ander is in volledig overleg geschied. De kerkeraad was ook vertegenwoordigd bij de officiële opening. De folder, die reeds gemaakt was, vertoonde één van de ge wraakte foto's. De kerkeraad heeft op zijn kosten een nieuwe folder laten maken. Een bijzonder brutale roof op klaarlichte dag heeft een naar schatting 22-jarige jongeman zaterdagmiddag 4500 gulden op geleverd. De jongeman griste het geld weg uit de handen van een cassière in een kle dingmagazijn aan de Grote Marktstraat in Den Haag. Om kwart over vijf was de cassière bezig geld te tellen en te bundelen, toen zich onverwacht een jongeman langs de inpak- stertjes achter de paktafel heendrong, de meisjes overblufte met een „pardon, jonge dames" en het cassahokje binnendrong. Hij greep een bundel bankbiljetten en was in een ommezien bij de uitgang. De ver schrikte meisjes sloegen alarm en één van de bezoekers in het op dit tijdstip nog vrij volle kledingmagazijn ging de man achterna. In het drukke verkeer buiten wist deze echter te ontkomen, toen een bus tussen vluchteling en achtervolger schoof. Tot dusver ontbreekt elk spoor van de dader, maar omdat vrij veel mensen hem hebben gezien, beschikt men over een deugdelijk signalement. MAANDAG 28 JULI FILMS Cinema Palace: „Lopen of liften", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Liebe, Jazz und Ubermut", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", alle leeftijderf 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Paris holiday", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Als de dauw hangt komt er regen". 18 jaar, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Scampolo". alle leef tijden. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: ..De koning der raketmannen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „My man God frey", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Rose Marie", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DINSDAG 29 JULI Grote Kerk: Orgelconcert door Piet Kee. 20 tot 21 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede uur": Expositie van werk van Wim Steyn, van 10 tot. 19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: Tekenfilms over „Tom" en „Jerry", alle leeftijden, 10 30 uur. „Lopen of liften", alle leeftijden, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Liebe. Jazz en Ubermut". alle leeftijden. 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", alle leeftijden. 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Trouwe kameraden" alle leeftijden, 10.30 uur. „Paris holiday" alle leeftijden. 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Lassy's grote avontuur", alle leeftijden. 14.30 uur. „Als de dauw hangt komt er regen". 18 jaar. 20.15 uur Rem brandt ^heater: „Montagne's jeugd- variété". 10.30 uur. ..Scampolo". alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Watt en Halfwatt op avontuur", alle leeftijden, 14.30 uur. „De koning der raketmannen". 14 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „My man Godfrey" alle lpeftiiden. 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Afkloppen", alle leeftijden. 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4