6x6 F 3 Panda en de Yo*Yo*jager Import van Italiaanse kousen zou de Nederlandse industrie ernstig schaden Agfa Isola I Agfa Isola II Wereldnieuws Rustiger weer en warmer O.E.E.S.-ministers bespreken samenwerking tegen recessie so so TocU i«3 Aet zo Catalogi tl PLEITER VOOR DE STAAT TIJDENS KORT GEDING „Zeshonderdduizend paar te goedkope kousen" Binnenkort treedt regeling Duitse schulden ift welrking Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Statutenwijziging van Draka goedgekeurd Nieuw overleg gevraagd over ambtenarensalaris Schatkistpromessen toegewezen Verslag West Java Thee Bezwaren tegen anjers f39. f49. TE PARIJS Gultuurmij. „De Oostkust" België sluit grenzen voor bloemkool Zandkreek geschikt voor het opleggen van schepen DINSDAG 29 JULI 1958 (Van onze correspondent) DEN HAAG Voor de president van de Haagse rechtbank heeft een kort geding gediend, dat een Nederlandse importeur van nylonkousen aanhangig heeft gemaakt tegen de Staat der Nederlanden. Geëist werd de onmiddellijke afgifte van een im portvergunning voor 300.000 paar naadloze nylonkousen uit Italië. Zoals bekend, heeft begin juni een andere importeur een dergelijk kort geding gevoerd tegen de staat. De eis werd toen afgewezen op grond van het feit dat de president van de rechtbank van oordeel was dat de staat voldoende tijd moest hebben om te onderzoeken of door de Italiaanse kousenfabriek dumping werd toegepast (het onder de normale prijs verkopen, waardoor de industrie van het importerende land wordt benadeeld), in welk geval de importvergunning terecht niet zou zijn afgegeven. In dit nieuwe kor^e geding stellen eisers onder meer dat het onderzoek nu al een onredelijk lange tijd in beslag heeft genomen en dat de gevraagde vergunning dus niet langer mag worden geweigerd. Door toch te weigeren, zou de staat zich schuldig maken aan het plegen van een onrechtmatige daad, aldus eiser, te meer daar het volgens eiser voldoende is komen vast te staan dat er in het geheel geen sprake is van dumping, maar dat de Italaanse kousen integendeel volgens de in dat land gangbare prijzen naar Neder land zijn verkocht. De president van de rechtbank, mr. R. Prins, was het in een opzicht by voorbaat met eiser eens, namelijk dat de staat erg veel tijd nodig heeft voor het prijsonder- zoek. Of hij deze tijd ook onredelijk lang achtte, zei de rechter vooralsnog niet. De eiser, die werd vertegenwoordigd door mr. L. de Groot, wees er op dut er een bedrag van 325.000 gulden in de transactie gesto ken was - de kousen liggen nu al maan denlang opgeslagen aan de grens. De eiser kan zyn verplichtingen tegenover zijn af nemers niet nakomen en zijn gehele ver kooporganisatie loopt volkomen in de war. „Ernstige gevolgen" De vertegenwoordiger van de staat, mr. Drooglever Fortuyn, stelde daartegenover dat er wel degelijk aanleiding bestaat de Italiaanse kousenfabriek van dumping te verdenken. In dat geval is de staat ge rechtigd maatregelen te nemen teneinde de import tegen te lage prijs te verhin deren, ondanks het feit dat de handel in nylonkousen volgens de overeenkomsten van de organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking vrij is. De Neder landse kousenindustrie verkeert op dit ogenblik al in een precaire situatie: één fabriek heeft reeds toestemming gevraagd om een deel van de arbeiders te ontslaan. Als deze import van twee keer 300.000 paar te laag geprijsde Italiaanse nylons doorgaat, zal dat voor de Nederlandse in dustrie uitermate ernstige gevolgen heb ben, aldus mr. Fortuyn, sommige fabrieken zullen moeten sluiten en een groot aantal arbeiders wordt werkloos. De pleiter wees Binnenkort (de- "juiste ddtüm zal nog nader worden bekend gemaakt) zal de destijds te Londen gesloten internationale overeenkomst inzake (oude) Duitse bui tenlandse schulden ook voor Nederland in werking treden. Als gevolg hiervan zullen Nederlandse krediteuren hun oude vorde ringen op Duitse debiteuren geldend kun nen maken, voor zover die vorderingen onder de overeenkomst vallen. Ten aanzien van vorderingen, welke be lichaamd zijn in obligaties, heeft de Ver- eeniging voor den Effectenhandel reeds aanwijzingen gegeven, die de aanmelding der obligaties voor de van waarde ver klaring betreffen. Particulieren, die hun stukken niet in bewaring hebben gegeven bij een bank of een commissionair in ef fecten, zullen er goed aan doen zich ten spoedigste te wenden tot hun bankrelatie of commissionair. Voor wat andere vorderingen betreft, zoals oude handelsvorderingen, vorderin gen uit oude particuliere kapitaaltransac ties waaronder oude hypothecaire vorde ringen, enzovoorts, zullen de Nederlandse belanghebbenden zich rechtstreeks moeten wenden tot hun Duitse debiteuren met het verzoek, op basis van de bepalingen der schuldenovereenkomst een voorstel tot regeling van hun schuld te doen. Marokkaanse olie De Marokkaanse regering en de Italiaanse staatsoliemaatschappij E.N.I. hebben een olie overeenkomst gesloten, onder welke de E.N.I. van haar in Marokko behaalde winsten 75 percent aan de Marokkaanse regering zal afstaan. Een dergelijke overeenkomst heeft de E.N.I. verleden jaar met Perzië gesloten. Het concessiegebied is een voortzetting van het Algerijnse gebied, waar de Fransen olie hebben gevonden. Onder de over eenkomst zal er een gemengde Italiaanse-Marok- kaanse maatschappij worden gevormd. Duitse uitvoer In een overzicht van de economische toestand deelt het Westduitse ministerie van Economische Zaken mede, dat er geen reden is de eerste tijd een nieuwe stijging van de Westduitse uitvoer te verwachten. De exportmarkt blijft flauw. In het overzicht wordt verder opgemerkt, dat de crisis in het Nabije Oosten aanvankelijk een aanmer kelijke prijsstijging op verscheidene grondstof- fenmarkten heeft veroorzaakt. Er valt evenwel reeds weer een daling waar te nemen. Verzekering van atoomrisico's In Rotterdam is opgericht de Nederlandse Pool voor Verzekering van Atoomrisico's, waarin on geveer honderdvijftig Nederlandse en hier te lan de vertegenwoordigde buitenlandse verzekerings maatschappijen deelnemen. De doelstelling van de pool is kernreactor-exploitanten te verzeke ren tegen de risico's van materiële schade en van wettelijke aansprakelijkheid, voortvloeiende uit het vreedzaam gebruik van kernenergie, G. J. van der Werff overleden In Sappemeer is op 81-jarige leeftijd overleden de heer G. J. van der Werff. De overledene ge noot in scheepsbouwkringen grote bekendheid. In Hoogezand bezat hij een eigen werf. Hij was mede-oprichter van de scheepsbouwvereniging te Hoogezand. Enige tijd na het vijftigjarig be staan van deze vereniging werd hij wegens zijn vele verdiensten benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Lederwarenbeurs De 11e Vakbeurs voor Koffers en Lederwaren van 22 tot en met 25 juli in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden heeft een kalm ver loop gehad. Voor het binnenland werden bevre digende orders genoteerd: vooral naar damestas sen was veel vraag. Er waren aanwijzingen dat de internationale toestand hier en daar aanlei ding gaf tot voorzichtige aankopen. Roergebied Wegens de toenemende afzetmoellijkheden van de steenkolenmijnen in het Roergebied zijn deze week voor 125.000 der ongeveer 450.000 mijnwer kers in dit gebied ploegdicnsten uitgevallen. Hierdoor wordt een produktiebeperking van naar raming 141.600 ton kolen bereikt. er voorts op, dat de rechter in het onder havige geval niet tot oordelen bevoegd is, omdat het hier zuiver een beleidskwestie betreft: de Nederlandse rechter is niet be voegd in te grijpen in het handelspolitieke en buitenlandse beleid van de overheid. De Nederlandse burger kan zich ook niet op internationale overeenkomsten van de overheid beroepen, maar alleen op de in zijn eigen land geldende wetten. Het con troleren van de nakoming van de inter nationale overeenkomsten is in dit geval dan ook niet de taak van de Nederlandse rechter, maar van het overkoepelend or gaan van de O.E.E.S., ldus de pleiter. Bo vendien, zo stelde mr. Fortuyn, is het hier niet nodig om eisers belang te beschermen. Als de gewone rechter zou uitmaken dat de staat een onrechtmatige daad gepleegd heeft, kan eiser altijd nog schadevergoe ding krijgen, maar in het omgekeerde ge val is de schade onherstelbaar: een bedor ven markt, gesloten fabrieken en werk loze arbeiders. Namens eiser stelde mr. De Groot, dat de Nederlandse staat de importvergunning krachtens de O.E.E.S.-overeenkomsten moet verlenen, indien de goederen gelibe raliseerd zijn (niet aan beperkende bepa lingen onderhevig) en komen uit een land, dat lid is van de O.E.E.S. In dit geval is aan deze voorwaarden voldaan. Ook as een reeks verklaringen overgelegd, door de Vereniging van Italiaanse Kousenfabrikan ten, waaruit blijkt dat er van dumping geen sprake is. De staat stelt het verlenen van de vergunning desondanks steeds uit, trachtende deze verklaringen op alle moge lijke manieren aan te vechten. Maar de Nederlandse ambassade te Rome heeft in middels bevestigd dat er inderdaad geen dumping heeft plaats gehad, aldus eiser. Mr. Fortuyn zei hierover nog dat de inlichtingen van de Vereniging van Ita liaanse Kousenfabrikanten kennelijk onbe trouwbaar waren (pleiter ging hierop zeer uitvoerig in) en dat de Nederlandse am bassade zijn inlichtingen uit dezelfde bron had gehad.'Op het ogevrbtlk' Wbi'dCn' ön'der- handelingen over de koysenkwestie ge voerd tussen „de regeringen vanf Nederland en Italië - tot zolang moet eiser dus maar geduld hebben. De president van de recht bank zal op een nog nader te bepalen da tum zo spoedig mogelijk uitspraak doen. De uitspraak De president van het gerechtshof, mr. R Prins, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het geding. Hij heeft de secundaire eis van de firma ingewilligd, namelijk dat de regering binnen korte tijd zal meedelen, of op de party kousen, die niet inklaar- baar te Venlo ligt opgeslagen, wel of geen importvergunning zal worden verleend Deze termijn is door de president gesteld op veertien dagen. Hy zei ook, dat de re gering gerechtigd is een onderzoek in te stellen naar eventuele dumping. De ge daagde, de Staat, werd tot voldoening van de kosten van het geding veroordeeld. In de tweede buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam is een voorstel tot statuten wijziging met algemene stemmen aange nomen. Dit voorstel houdt in, een vermin dering van het geplaatste kapitaal van 7 miljoen tot f 5.020.000, door intrekking van 1.980.000 nominaal aan aandelen, die thans in het bezit der vennootschap zijn. Een en ander staat in verband met de tweede fase van de inkoop van het Phi- lips-meerderheidspakket door de Draka. Deze inkoop staat op zijn beurt weer in verband met de fusie van de Draka met de n.v. Nederlandse Kabelfabrieken. Op 16 juli was het vereiste quorum voor deze wijziging der statuten niet aanwezig. Er staan thans geen winstbewijzen meer uit. Deze zijn door de vennootschap inge kocht en ingetrokken. De drie samenwerkende organisaties van overheidspersoneel, het A.C.O.P. en de Christelijke en de R.K. Centrale van Over heidspersoneel, hebben de voorzitter van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg verzocht, het salarispeil der mid delbare ambtenaren, opnieuw in bespre king te brengen. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de bedragen waarvoor op 28 juli 1958 is ingeschreven op schatkistpromes sen, wordt toegewezen: a) een bedrag van 41,2 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, vervallen de 30 oktober 1958, tegen een disconto van 2% percent per jaar; b) een bedrag van 296,6 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van twaalf maanden, ver vallende 30 juli 1959, tegen een disconto van 3% percent per jaar. Het resultaat in 1957 met de exploitatie van het bedrijf in Indonesië behaald, kan op zichzelf als bevredigend worden aangemerkt, aldus het verslag van de n.v. West Java Thee Cultuur Maatschap pij. Van het exploitatiesaldo resteert rp. 256.000. Dit is aangemerkt als winstreser ve 1957, omdat in de huidige omstandig heden hiervoor geen transfer kan worden aangevraagd. De winst- en verliesre kening over 1957 vertoont door de onkos ten in Nederland een nadelig saldo van 6.294. De directie kan nog niet beoorde len in hoeverre de gebeurtenissen in In donesië aanleiding geven de waardering van de post „bedrijf in Indonesië" ad 291.068 te wijzigen. Zij zal dit te zijner tijd nader moeten bezien. De rubberoogst bedroeg 167.795 kg. Hierop kon een over schot worden berekend van rp. 656.217. De onderneming werd ultimo 1957 over genomen. Tot begin december kon de be drijfsvoering ongestoord plaatsvinden. De directie vreest, dat de getroffen maat regelen van ongunstige invloed zullen zijn op de stand der bezittingen van de onderneming. Engelse anjer-kwekers hebben een protest ingediend tegen het beweerde „dumpen" van bloemen op de Engelse markten. Kwe kers in Bedfordshire hebben aan de „Na tional farmers union" gevraagd de kwes tie van de verscheping van bloemen en in het bijzonder van anjers met de regerings- bureau's op te nemen. Het gaat hier om aanvoer vanuit Nederland en uit andere Europese landen. De invoer van bloemen uit het buitenland bedraagt niet minder dan 3000 tot 6000 bosjes van twaalf stuks anjers per dag. „De buitenlandse anjers worden tegen twopence (ongeveer een dubbeltje) per bos verkocht", zei Robbins, directeur van een anjer-kwekerij in Bedfordshire. ,,D» Nederlanders kunnen beslist geen winst maken met zo'n prijs, na betaald te heb ben voor het vrachtvervoer, invoerrechten, provisie- en andere lasten. Wij houden vol, dat dit dumping is, die schade toe brengt aan onze handel". Advertentie (Lens: Agfa Meniscus f 111) Automaat-sluiter (Lens: Agfa Agnar f 6.3) Sluiter: Singlo II 12 opnamen 6 x 6 op één Agfa rolfilm B2 op kleuren gecorrigeerd Agfa Agnar f 6.3 Voor ongecompliceerd fotograferen de Agfa ISOLA I of II, echte Agfa camera's voor lage prijs. Met de Isola II f 6.3 kunt u ook te allen tijde kleurenfoto's met Agfacolorfilm maken, ledereen - jong, oud, man of vrouw kan hiermee fotograferen - óók als men flltsfoto's wil maken. Geelfilter ingebouwd. Er zijn nog reel meer Agfa camera's, duurder èn goedkoper. Vraag brochures aan Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98, Arnhem. In de maandag begonnen bijeenkomst van de raad van ministers der Organisa tie voor Europese Economische Samen werking bleken alle gedelegeerden van oordeel te zijn, dat bij de huidige stand van zaken in het economische leven een coördinatie van de maatregelen der Euro pese landen tegen een conjunctuurdaling in Europa, die het gevolg van de Ameri kaanse recessie zou kunnen zijn, nodig is. Het comité van de ministers van finan ciën der O.E.E.S.-landen had een resolu tie voorgesteld, waarin op grotere samen werking werd aangedrongen. Voorkomen moet namelijk worden dat de O.E.E.S.- landen elkaar nog extra moeilijkheden zouden bezorgen door op verschillende wij ze op de Amerikaanse recessie te reage ren. In kringen te Parijs gelooft men overi gens, dat wegens de sterk uiteenlopende conjunctuurontwikkeling in de verschil lende O.E.E.S.-landen bij de uiteenzettin gen in de i-aad van ministers grote me ningsverschillen zullen ontstaan over de beoordeling van de conjunctuur en over de te nemen maatregelen. In dit verband wordt opgemerkt, dat de gevolgen van de Amerikaanse recessie het sterkst merkbaar zijn in Engeland en de Scandinavische landen. Anderzijds is in West-Duitsland, Zwitserland, Italië, Nederland en België over het geheel ge nomen slechts een conjunctuurstagnatie waar te nemen, terwijl in Frankrijk de CATALOGI hebben niet altijd betrek king op boeken, maar kunnen op alle mo gelijke voorwerpen slaan. Zo raadpleegt iedere serieuze postzegelverzamelaar op zijn tijd de postzegelcatalogus, en munten- verzamelaars, penningverzamelaars en liefhebbers op allerlei andere terreinen weten dat ook op hun gebied vele min of meer volledige catalogi ter beschikking staan. Want er zijn altijd wel mensen die het enorme geduld en de bewonderens waardige werkkracht kunnen en willen opbrengen om een systematische beschrijving te geven van gelijksoortige voorwerpen, met vermelding van de bijzonderheden en de plaatsen waar zij zich op houden. Nu willen we zeker niet bij voorbaat ontkennen, dat bij degenen die een dergelijk reusach tig werk ondernemen, wel eens de zucht naar roem en bekendheid een begeleiden de rol zou kunnen spelen. Me dunkt, de man die zijn leven besteedt aan het samen stellen van een bruikbare catalogus, waar in vakmensen en liefhebbers de brood nodige gegevens kunnen vinden, heeft daar ook wel recht op, al zullen we ter ont nuchtering er aan moeten toevoegen, dat de naam van de samensteller in de regel slechts in kleine kring bekendheid zal ge nieten en dat deze „onsterfelijke" naam zal blijken sterfelijk te zijn zodra een na volger met een betere catalogus voor het voetlicht treedt. Daarvoor behoeft men dus een dergelijk levenswerk niet te on dernemen! Er bestaan echter ook catalogi welker bestaan niet voor een klein deel, maar volledig aan menselijke ijdelheid te danken is. We denken in dit verband aan kapitaalkrachtige lieden die met veel geld een soms inderdaad belangrijke ver zameling hebben bijeengegaard (of bijeen hebben laten garen) en zo'n verzameling ter meerdere glorie van zichzelf willen exploiteren. In zo'n geval ?'s een catalogus, waarin niet alleen tijdgenoten, maar ook het nageslacht zal kunnen lezen, dat een bepaald exemplaar zich in de verzameling van mijnheer zus of zo bevindt, een uit nemend middel om de rijkaard, wiens roem bij het verdelen van zijn nalaten schap al ophoudt te bestaan, bekendheid voor de toekomst te verschaffen. Slimme kunstkopers, vooral in de Verenigde Sta- ten, hebben dit zeer juist in- gezien in de jaren toen de miljonairs met hun geld geen raad wisten en velen van hen werden bevangen door de deprimerende gedachte, dat al hun rijkdom en aan- J zien maar tijdelijk was. Voor de kunstcollecties die som migen hunner zich (eveneens ter meerdere eigen glorie, want van kunst hadden zij in het algemeen geen grein verstand, noch besef) hadden aangeschaft, zijn in die da gen catalogi vervaardigd door de grootste kunstexperts ter wereld, prachtig uitge voerd op papier dat speciaal daarvoor in Europa werd vervaardigd en gebonden in banden die vaak te kostbaar waren om te worden aangeraakt. Deze prachtige uit gaven kostten soms tussen 50 en 100 dui zend dollar, een kapitaal waarvoor in die dagen een aardig ziekenhuis of sanatorium kon worden neergezet. Maar wie kijkt op de penningen, wanneer aan de onsterfe lijkheid van eigen naam wordt gewerkt? (En juist daarom hebben we hier alle na men opzettelijk verzwegen Waar, zoals hier, gesproken wordt van slimme kunstkopers, mogen we u de naam Duveen toch niet onthouden. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H. Pétillon 50. Het scheen, dat de roemruchte loop baan van de grote detective Pat O'Nozél nu een triest einde zou nemen. Maar juist wilde Ming de Rechtvaardige een teken geven om met dit einde te beginnen, toen Panda op hem toesnelde en hem iets in het oor fluisterde. Het gezicht van de Gouden Draak betrok. Een tijdje bleef hij broedend voor zich uitstaren, toen sprong hij plotseling in grote woede op en schreeuwde: „Laat de gevangene vrij! Schenk hem een zak met honderd gouden Mu's! Geef hem de Orde van de Gouden Draak, het Grootkruis van de Gele Man darijn en het lintje van de vierdaagse! EN SMIJT ZE DAARNA ALLEBEI M'N LAND UIT!" Na dit bevel ging hij trappe lend van ellende heen. „Wee!" jammerde hij, „wee de dag, dat ik die vervelende bijnaam „de Rechtvaardige" kreeg!" Pats opluchting was even groot als zijn ver bazing. „Wat heeft Panda dat Gouden Draak in de orens gefluisterd??" vroeg hij zich af, „het heeft indruk gemaakt, dat is zeker!" Het was een vraag, waar zelfs onze scherpzinnige speurder geen antwoord op wist economische expansie vrijwel onvermin derd aanhoudt. Van Duitse zijde werd in de bijeen komst verklaard, dat in de tweede helft van 1958 wellicht weer zekere maatrege len ter stimulering van de expansie nood zakelijk zullen worden. Engeland en Ne derland spraken zich duidelijker uit voor de noodzakelijkheid van conjunctuursti- mulerende maatregelen. De Engelse minister van Handel, Sir David Eccles, die in de niet-openbare bij eenkomst van de ministerraad van de O.E.E.S. nieuwe voorstellen indiende, verklaarde later: „Een van de maatrege len, die ik heb voorgesteld, is dat de lan den van de O.E.E.S. aan andere aangeslo ten landen „ongebonden" leningen zullen toestaan, dat wil zeggen dat het land dat het geld leent dit naar zijn behoeften zou kunnen besteden waar het wenst". Hij voegde er aan toe er van overtuigd te zijn, dat er in Europa nog steeds grote onge bruikte expansiemogelijkheden aanwezig zijn, maar dat de vraag is, hoe deze te gebruiken zonder de stabiliteit der prij zen in gevaar te brengen. De Belgische minister van Financiën, J. van Houtte, zei de voorstellen van Sir David een plan voor evenwichtige Europese expansie te willen noemen. Andere sprekers, die we zen op het belang van gezamenlijke econo mische maatregelen, waren minister Luns, de Franse minister van Financiën, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken en de Italiaanse minister voor Bui tenlandse Handel. De ministerraad van de O.E.E.S. heeft in principe de verlening van financiële hulp aan Turkije goedgekeurd, zo werd door enkele ministers bij het verlaten van de conferentiezaal medegedeeld. De Oos tenrijkse minister van Buitenlandse Za ken verklaarde tegenover Reuter, dat er nog overeenstemming moet worden be reikt over de omvang van de financiële hulp, die aan Turkije zal worden verleend. De bijeenkomst van de ministerraad werd tot dinsdag verdaagd. De cultuurmaatschappij, „De Oostkust" n.v. heeft geen plannen om aan aandeel houders terugbetalingen te doen over het geplaatste kapitaal. Dit is meegedeeld in de algemene vergadering. Over eventuele andere ondernemingen buiten Indonesië kon nog niets worden vermeld. Het voor stel om het dividend over 1957 op 6 per cent te bepalen, werd goedgekeurd. Opnieuw is een Nederlands tuinbouw- produkt toegevoegd aan de rij van pro- dukten waarvan de export naar België is verboden. Met ingang van 30 juli is na melijk de export verboden van Neder landse bloemkool naar dit land. Deze maat regel is een gevolg van de prijsontwikke ling voor bloemkool op de Belgische markt Volksactie. Bij tussentijdse verkiezingen in Singapore heeft de links georiënteer de partij voor volksactie een overwin ning geboekt. Haar kandidaat, Inche Buand Bin Omar Junid, behaalde aanzienlijk meer stemmen dan de kandidaten van drie'overige partijen. Bin Omar Juand werd twee jaar gele den naar aanleiding van ongeregeldhe den gearresteerd. Dokter. Te Bonn is vernomen, dat de Westduitse regering zeer binnenkort aan de Egyptische regering om uitle vering zal vragen van dr. Hans Eisele, de wreedaardige kampdokter van Buchenwald. Het verzoek om uitleve ring zal binnen twee dagen verzonden worden. Onassis. De bekende reder Onassis zal op 4 augustus beginnen met de exploitatie van een regelmatige dienst tussen Athene en Frankfort via Zürich met zijn luchtvaartmaatschappij de Olym pic Airways. Brandkast. Een brandkast in een Lon- dense woning van wijlen koning Feisal van Irak is op last van een Londens no tarisbureau, geopend. De waarde van de inhoud van de brandkast wordt ge schat op bijna 500.000 pond Sterling. De Iraakse ambassade in Londen, waar van de nieuwe staf achter de huidige regering staat, zou alles in het werk stellen om de bezittingen van Feisal in handen te krijgen. Staalproducent. President Nasser van Egypte heeft zondag een staalfabriek te Hellwan, op ongeveer 30 km. van Cairo gelegen, geopend, waarmede Egypte zich geschaard heeft in de rij van staalproducerende landen. De fa briek die een capaciteit heeft van 235.000 ton per jaar, heeft twee hoog ovens en zal diverse afgewerkte staal- produkten vervaardigen onder andere dunne plaat, staafstaal, plaatstaal en rails. Zij is gebouwd door de Demag, een Duitse onderneming. Groot wild. Aan de Oostenrijks-Duitse grens, op de hellingen van de Zugspit- ze, is zaterdag een vijfmaanden oude leeuwin doodgeschoten, die drie weken geleden uit een particuliere dierentuin ontsnapte en zich in leven had moeten houden met schapen en koeien. Een keei beet ze ook een bergbeklimmer in zijn broek. Gevaar. Het aantal dodelijke ongevallen in de Oostenrijkse bergen is de afgelo pen 11 dagen tot 15 gestegen. Maandag verongelukten 5 bergbeklimmers. Een werd ernstig gewond. Blank. Radio-Moskou heeft gemeld, dat de noordelijke gebieden van de volksre publiek Mongolië door ernstige over stromingen wordén geteisterd. Uitge strekte weilanden staan blank. Te Oelan Bator, de hoofdstad, is de indus triële wijk, waar zich de geheel over stroomde elektrische centrale bevindt, van het centrum van de stad geïso leerd. De schade bedraagt vele miljoe nen. Uit. De jonge Engelsman, die naar de hand van prinses Margaretha van Zwe den heeft gedongen, Robin Douglas-Ho me, heeft zich weer verbonden om in een amusements-gelegenheid in Nice piano te spelen. Volgens de „Daily Express" heeft deze stap Douglas-Ho me thans volkomen onaanvaardbaar gemaakt voor prinses Sibylla, de moe der van prinses Margaretha. Hervorming. Als gevolg van de onlangs in werking getreden wet inzake financië le hervorming, heeft het Zwitserse Fe derale hoofdkantoor der belastingen gisteren aangekondigd dat de luxebe lasting op cosmetica, radio's, sierra den en vele andere artikelen, wordt afgeschaft. Straf. De hoofdredacteur van een inheems blad, dat te Dar-es Salam in Tanganyi ka verschijnt, en zijn plaatsvervanger zijn tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij in een artikel hadden geschreven dat de Britten in Tanganyika zijn voor de grondstoffen en dat hoe langer zij er blijven, er des te minder mineralen over zullen blij- ven. Met toestemming van Rijkswaterstaat zal de Zandkreek geschikt worden gemaakt voor het opleggen van schepen, omdat ei in de Nederlandse havens hiervoor geen plaatsruimte meer is. De n.v. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zal voorlopig ligboeien leggen voor twee schepen. Het eerste dat in de Zandkreek wordt opgelegd, arriveert nog deze week. Het is het reeds op de Waterweg liggende Liberiaanse tankschip „Amanda". Meer schepen zullen binnen zeer korte tijd volgen. Het depressiegebied boven 'de Noordzee trok langzaam verder en boog daarbij naar het noorden af. Dinsdagmorgen lag de kern enkele honderden kilometers ten westen van Zuid-Noordwegen. In Schot land viel zeer veel regen. Een van de oceaan afkomstig storingsgebied trok snel in noordoostelijke richting over Zuid-En- geland langs ons land naar de Noordzee. Na deze storing volgt een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk, wel ke zich, vergezeld van opklaringen, dins dag in de loop van de morgen van het westen uit over ons land begon uit te bnei- den. Dit zal aanleiding geven tot rustiger weer, waarbij de temperaturen weer ho ger zullen worden. WEERRArPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. oe Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven geheel bew. zw geheel bew. wzw regen wzw licht bew. wzw geheel bew. zw lichte regen zw licht bew. wzw Vlv. Z.-Limb. licht bew. wzw a 16 16 16 17 18 15 16 16 m •2 e I 41 S5 2 1 2 4 4 2 0,4 2 Woensdag 30 juli Zon op 4.57 uur, onder 20.35 uur. Maan op 19.58 uur, onder 4.54 uur. Maanstanden 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 juli Hoog water 3.11 en 15.41 uur. Laag water 11.19 en 23.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Helsinki onbewolkt O 20 4 Stockholm geheel bew. z 21 0 Oslo regen ozo 16 10 Kopenhagen regen z 18 8 Aberdeen regen wnw 13 53 Londen half bew. wzw 22 0,1 Amsterdam zwaar bew wzw 21 0,7 Brussel zwaar bew. wzw 24 2 Luxemburg regen wzw 24 9 Parijs zwaar bew. w 25 0,1 Bordeaux zwaar bew. w 30 0 Grenoble zwaar bew. windst. 32 0 Nice onbewolkt nw 24 0 Berlijn zwaar bew. z 25 0,1 Frankfort regen zw 27 1 München half bew. z 27 5 Zürich half bew. windst. 29 1 Genève zwaar bew. wzw 30 0 Locarno half bew. O 29 0 Wenen licht bew. windst. 27 0 Innsbruck half bew. zo 26 1 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt windst. 26 0 Madrid onbewolkt windst. 37 0 Mallorca onbewolkt windst. 30 0 Algiers mist windst. 30 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2