Horen en zien Nabeschouwingen RUSTIGE LANDING UMPIE IN DE DROOMTUIN Kort en bondig Agenda voor Haarlem Amerikaanse meisjesstudenten zongen in Bloemend aal aankondigingen en Franse volksdansen in Openluchttheater 4 Weer een show Moaloudji voor V.P.R.O.-t.v. De radio geeft woensdag T elevisie programma Trein gaat 160 kilometer per uur rijden Van Gogh-expositie in Amerika Directeur veiling voor groenten en fruit Beroep landarbeider moet aantrekkelijker worden Een week gevangenisstraf voor betonwerker Kerkelijk Nieuws Maandvliegers krijgen geen gelijk Nieuw m.s. „jo Smit" op IJseimeer vergaan os vervolgverhaal Verboden bestellingen Boekhandelaar beboet DINSDAG 29 JULI 1958 Het hoogtepunt van de AVRO-uitzending was niet de hoofdschotel: „De Dinah Shore Show", maar het uitmuntende „Meri diaan", waarin enkele experimenteer- filmpjes werden getoond, mr. Hilterman voorzichtig maar briljant vooruit keek in de politiek en een boeiend filmpje over Rottummeroog een verlangen naar rust deed ontstaan, dat Dinah Shore niet kon weten. Haar progi-amma staat technisch veel lager dan de Perry Como-show. Dinah Shore heeft kennelijk niet zulke uitmun tende tekstschrijvers als haar concurrent. Sally Forest bracht een nummer dat „Writ ten in the wind" heet, maar toch zo lang bleef hangen dat men zeker kon weten dat haar dansen niet echt als een oefening van de Bescherming Bevolking was bedoeld. Het optreden van Mahalia Jackson was fris als een open raam in die rooktroep, waarin ook nog een gezochte Hillbilly-act plaats had. Nee, het Dinah-shore program ma haalt bij lange na niet het peil van Perry Como's show. Beeldschermer Het V.P.R.O.-televisieprogramma van zaterdag 9 augustus opent, na het N.T.S.- journaal en het weerbericht, met het ge bruikelijke gesprek aan de schrijftafel door prof. dr. L. J. van Holk. Daarna volgt „De Franse kunst in de Kursaal", een uitzen ding uit het Kurhaus in Scheveningen, waar voor de pauze „Les gargons de la rue", de kwajongens van het Parijse lied optreden en na de pauze de beroemde Mouloudji, met Parijse chansons. Advertentie Van Nelle bestellen 1 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.0—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gvmn. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-ork. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noord pool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volksliedjes- en dansen. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Vakantietips. 17.50 Re- geringsuitzend.: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De betekenis voor onze tijd van de prehistorische godsdienst in het nabije oosten, door G. Thole Beishuizen. Tweede lezing: De lichtende Apis. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Lichte muz. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Tussen de re gels door,, caus. 20.15 Holland Festival: Un Ballo in Maschera, opera. (In de pauzes: plm. 21.10 Voordr., plm. 22.00 Medische kron.). 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuz. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en tech niek. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Omr.ork. 12.05 Bas en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., koor en solist. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Metropole-ork. 13.50 Kamerork. en soliste. 15.10 Strijkkwart. en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en ver enigingsleven, caus. 18.30 Koorzang. 18.55 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Bui- tenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amus.muz. 20.50 Muzikale luisterwedstrijd. 21.10 Amus.muz. (vervolg). 21.45 Gram. 21.55 Balthazar Huydecoper, een 18e eeuws regent, caus. 22.10 Vocaal kwartet en clavecimbel. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Platennieuws. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Kamermuz. 14.00 Gram. 14.30 Jeugd orkesten. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.15 Zang en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Causerie. 22.<15 Volksliederen. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Weekoverzicht. VARA: 20.30 Wedden, Mv- lord?, klucht. Advertentie Van Nelle bestellen 1 De Nederlandse Spoorwegen zullen de ze week beginnen met een aantal snel heidsproeven op het baanvak Eindhoven- Venlo, waarbij met snelheden van 160 ki lometer per uur zal worden gereden. Er zijn speciale veiligheidsmaatregelen ge troffen. Zo zullen alle onbewaakte over wegen op dit baanvak door een speciale veiligheidsman met rode lamp en rode vlag worden bewaakt. De proefnemingen in Nederland zijn een onderdeel van een complex van proe ven dat in verschillende landen wordt ge nomen en waarbij wordt nagegaan hoe de elektrische bovenleiding en de beugels van de treinstellen zich houden bij grote snelheden. Dit geschiedt door een interna tionale technisch-wetenschappelijke orga nisatie van de samenwerkende spoorwe gen. De Nederlandse Spoorwegen, die zelf niet voornemens zijn met hogere snelhe den te gaan rijden, verzorgen een onder deel van dit internationaal onderzoek. Op het Nederlandse proefbaanvak zijn inmid dels drie typen bovenleidingen aange bracht, namelijk het normale type, dat door de N.S. gebruikt wordt, het type dat voorkomt in België en Frankrijk en een bovenleidingconstructie met een beweeg lijke draagkabel. Voor het uitvoeren van dit onderzoek wordt gebruik gemaakt van een Neder lands treinstel van moderne constructie, dat voorzien is van talrijke meetinstru menten. Ook langs de lijn zullen meetin strumenten worden opgesteld. De metin gen geschieden op het traject Deurne-Se- venum. Elke dag zal de trein dit traject drie keer heen en terug afleggen. Het meisjes-studentenkoor van het Skiri- more College, dat gevestigd is te Saratoga Springs in de staat New York, heeft deze zomer een grote Europese tourae onder nomen. Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Frankrijk en België werden reeds bezocht en deze week was als laatste Nederland aan de beurt. Het is voor de zangeressen van het koor geen reis gewor den van alleen passief sight-seeing, want in het reisschema waren ook concerten opgenomen, waarmede een klinkend getui- Lgenis werd gegeven van het peil, waarop in de Verenigde Staten het muziekonder- richt aan de instellingen van onderwijs ge komen is. Voor ons land werd het concert door het koor zondagmiddag in het Openluchtthea ter te Bloemendaal onder auspiciën van het instituut Nederland-Amerika gegeven voor een vrij talrijk auditorium en onder zeer gunstige weersomstandigheden. De dirigent van het koor, prof. Hoyt L. Irwin, had voor dit optreden een exclusief pro gramma van Amerikaanse muziek samen gesteld, muziek die, misschien met uit zondering van een „Gloria" van Louis E. Johns, over het geheel genomen de typi sche gevoelige sfeer in melodie en harmo nie vertegenwoordigde, die in Europa be kend is geworden door sensitieve, lieder-, tafelachtige arrangementen van negro spirituals en door film of revue. Zelfs de composities van de in 1937 De folkloristische gewoonten en levens uitingen in dans en lied en instrumenale muziek worden bedreigd door de nivel lering van de volkscultuur op een beden kelijk niveau. Maar voor het behoud er van zijn groeperingen in allerlei landen van ons werelddeel in actie gekomen. Soms is het resultaat van die actie ge weest, dat de folklore als een museumbezit bewaard kon blijven en aan de geïnteres seerde vreemdeling getoond kon worden. Maar ook heeft die actie gedaan gekregen, dat een volksdans en lied weer als een levend element een gemeenschap kon gaan bezielen en de bezinning opwekken aan gaande een typisch eigenbezit In deze zin heeft de folkloristische groep uit Saint Chartier in Frankrijk, die zon dagavond in het openluchttheater te Bloe mendaal een demonstratie gaf, haar ac tiviteit ontplooit. Deze wordt gevormd door „La société des Gas du Berry" en „Les trétaux du Pont" en zij bestaat uit leden, die de volksdans beoefenen en volksliede ren zingen en uit instumentalisten. die hun muziek vertolken op de al bijna vergeten draailieren en op de „cornemuse" (doedel zak). In de streek, waar deze folkloristen wonen, wordt in het bijzonder de bourrée in ere gehouden. Het is een dansvorm, die ook in suites van Bach en Handel opgeno men is. Maar de vele bourrées, die zondag avond door het gezelschap in allerlei oude kostuums werden gedanst, maakten in mu zikaal opzicht wel een andere indruk, dan de vormen, die deze componisten kozen. Het was een Franse dansgroep, die hier optrad. Maar ook bij deze danseressen en dansers werden de bewegingen uiterst eenvoudig gehouden en vaak was er wei nig verschil met de Hollandse klompen dans. Ongecompliceerde levensvreugde en levensdrang sprak er uit de paardansen of groepsdansen op muziek, die melodisch en ritmisch wel wat uiteenliep, maar die toch in eenzelfde sfeer van eenvoud bleef. Die harmonische eenvoud werd in de richting van de eentonigheid gestuurd door de con stante dominantbastoon, die de „losse" snaren van de draailieren voortdurend lie ten horen en die ook de tonale gebonden heid van deze primitieve muziek hand haafde. Twee vaardige draailierbespelers lieten zich in een duovertolking horen en ook een solovoordracht op dit oude instru ment was een merkwaardige ervaring. In teressant was ook de solo op de doedelzak. Maar het aardigste en meest ongedwongen moment van de avond beleefden wij toch toen op uitnodiging van de leider van de groep verscheidene toeschouwers zich met de Franse dansers verenigden en vrijmoe dig gingen meedoen. Met dit prettige slot van de avond werd de ware zin van de volksdans wel zeer overtuigend aange toond! F. Zwaanswijk naar de Verenigde Staten geëmigreer de Italiaanse componist Mario Castelnuovo Tedesco („Remember me" en „My heart is like a singing bird") bleken in hetzelfde muzikale klimaat ontstaan te zijn en zij handhaafden daardoor de eenheid van stijl van dit koorprogramma. De jeugdige zangeressen waren door prof. Irwin voortreffelijk voorbereid op de uitvoering van deze vocale muziek en ook op het tot uitdrukking brengen van de daarin opgenomen eigen romantiek. De technische moeilijkheden van harmonische intonatie, ook bij chromatische ontwikke lingen, van ritmische gelijkheid, gave koor klank en dictie werden met glans over wonnen en de discipline, die hierbij aan de dag trad, hield de expressie binnen over wogen begrenzingen, ook daar waar grote spontaneïteit verwacht kon worden en zelfs als noodzakelijk gevoeld werd. Zo kregen de negro-spirituals een zorgvuldig ge- styleerde en ook geciviliseerde uitvoering en eigenlijk alle vertolkingen werden ge kenmerkt door een toegespitst beschaafd karakter en daarbij door een uiterste zorg voor klankschoonheid. En die zorg ging niet alleen uit naar de collectieve zang, maai- ook naar de verheugende solistische voordrachten van de zangeres sen Marcia McQuiston, Carol Johnson., Carolyn Moulton, Suzan Parker en Sandra Lewis, die met haar fraaie stemmen veel indruk konden maken. De pianiste Susan Laird was koor en solisten met haar begeleidingen tot een vertrouwde steun. Een woord van dank en een wens om een herhaling van een be zoek van het koor aan ons land werd ten slotte door mr. J. W. de Jong Schouwen burg gesproken. F. Zwaanswijk In een officieel medisch rapport aan minister. Suurhoff is thans -verklaard, dat Joke Haanschoten geen nadelige 'gevolgen heeft ondervonden van de radio-activiteit waaraan zij tengevolge van een vergissing in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht heeft blootge staan. De proef op de som levert deze foto van het Puttense meisje, dat al weer vrolijk met haar vriendinnetjes ravot. In oktober van dit jaar zal in San Fran cisco een tentoonstelling worden geopend van werken van Vincent van Gogh. De ex positie zal ongeveer tachtig schilderijen en zeventig tekeningen omvatten, die behoren tot de collectie van ir. V. W. van Gogh in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Na San Francisco gaat de tentoonstelling naar Los Angeles, Portland en Seattle. Advertentie Van Nelle bestellen I Tot directeur van de Haarlemse Veiling voor groenten- en fruit is, met ingang van 1 september, benoemd de heer A. Tervoort te Beverwijk. De heer Tervoort is sinds 1934 wrkzaam op het kantoor van de BET-veiling. Hij gaat in Haarlem de heer Chr. Bohm opvol gen, die met ingang van gelijke datum benoemd is tot directeur van de Veiling voor groenten en fruit in Rozendaal. Wiardi Beckmanstichting De sectie „Agrarische vragen" van de Dr. Wiardi Beckmanstichting in Amster dam heeft een rapport gepubliceerd over „De landarbeiders in deze tijd". In dit rapport wordt geconstateerd, dat de da ling van het aantal landarbeiders, die sinds 1930 is waar te nemen, zich na 1947 in versterkte mate heeft voortgezet. De laatste jaren nam het aantal landarbei ders met gemiddeld 2'/s percent per jaar af. Verwacht wordt, dat de afneming zich zij het in een enigszins vertraagd tempo in de toekomst zal voortzetten. De daling van het aantal landarbeiders behoeft op zichzelf niet verontrustend te zijn. Dit wordt het eerst, wanneer de landarbeiders hun beroep de i-ug toekeren uit een duidelijke weerzin tegen de ar beidsomstandigheden in de landbouw. Zo wel het bedrijfsleven als de overheid moe ten er voor zorgen, dat dit. wordt voorko men. Zij zullen er daarom aan moeten meewerken, het beroep van landarbeider aantrekkelijker te maken. Geconcludeerd wordt, dat de arbeids- produktiviteit zich over het algemeen in de landbouw en industrie in de afgelopen jaren gelijk heeft ontwikkeld. Het zal wenselijk zijn de sociale positie van de landarbeiders te verbeteren. De menselijke verhoudingen tussen boer en landarbeider zullen moeten worden gezui verd. Gewerkt moet worden aan de verbe tering van het woonpeil door opheffing van dienstwoningen, opruiming van krot ten en bouw van goede woningen in cen traal gelegen, niet te kleine dorpen, waar het culturele leven tot ontplooiing kan ko men. Ook aan de vernieuwing van onderwijs en voorlichting zal aandacht moeten wor den geschonken. De boeren- en landarbei dersorganisaties kunnen een belangrijke bijdrage verlenen aan de totstandkoming van de agrarisch sociale voorlichting, al dus wordt in de conclusies van het rapport gesteld. Een 47-jarige betonwerker uit Bever wijk moest maandagmorgen wegens mis handeling voor de Haarlemse politierech ter. mr. N. Smits, verschijnen. Op 27 maart had de man in zijn wo ning een 32-jarige controleur van de ziektewet met een zakmes gestoken. De ambtenaar kwam namelijk eens kijken of de betonwerker de ziektewet niet ont dook. Dit bleek wel het geval te zijn. want hij werd op heterdaad betrapt (hij was in werkkleding gestoken en zat onder het zaagsel). De ambtenaar verklaarde, dat verdach te hem bij zijn das had gepakt en had uitgeroepen: „Ik haal je gezicht open en snij je pols door. Ik steek je dit mes in je lijf". Daarop had hij een mes getrokken en de ambtenaar gestoken. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, vond het een bijzonder ernstig feit en eiste een week gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde de man con form. Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep vande Gen. S.yn. als pred. voor buitengewone werk zaamheden (vluchtelingenzorg te Berlijn) G. Hamoen, kand. te Bodegraven. Bedank! voor Woudrichem E. Kempenaar te Nieuw- leusen. Beroepen te Beetsterzwaag (toez.) (wijkgem. Nijbeets) H. K. de Wilde. vic. te s-Gravenhage. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Homewood (Canada) (twee de maal) J. Mulder te Gees (Dr.). (^^AT WÊG, OF DB BOE PAKT je /%(r) m no Voetje voor voetje stapte Umpie de duistere gang binnen. Elk ogenblik bleef hij staan om te luisteren, maar alles bleef stil. Toen zag hij licht om de hoek; daar hing een lantaarn en jawelook daar was weer zo'n waarschuwingsbord aangebracht. Umpie las, wat er op stond, en toen keek hij toch wel weer even schichtig om zich heen. Alsals het eens waar was, wat daar stond, en daarbinnen bevond zich ergens zo iemand als de boebaas120—121 Het Ambtenarengerecht in Den Haag heeft het beroep van twee maandvliegers van de Koninklijke Luchtmacht tegen een besluit van de commandant der groep lichte vliegtuigen ongegrond verklaard. De vliegers waren in verweer gekomen tegen de beslissing van de commandant, dat zij de zes vlieguren per maand, waar toe zij zich na hun demobilisatie voor een tijd van zes jaar contractueel hebben ver plicht, niet meer uitsluitend op zaterdag, doch ook op andere dagen van de week zouden hebben te volbrengen. Deze maat regel moest worden genomen, omdat de luchtmacht niet voldoende lichte vliegtui gen ter beschikking heeft om alle maand vliegers op zaterdag te laten vliegen. Bo vendien liggen de oefenteri-einen na de ovei-plaatsing van de groep van Deelen naar Ypenburg verder af, zodat voor elke vlucht meer tijd met het heen en terug- vliegen gemoeid is. De maandvliegers voerden aan, dat zij het contx-act, dat dient om hun vliegvaar- digheid nog een aantal jaren na demobili satie te onderhouden, hebben aangegaan, oiTidat het vliegen op zaterdag met hun burgerwerkkring te combineren was. Nu zij ook op andere dagen zullen moeten oefenen, komen zij in conflict met de be langen van hun burgerwerkgevers. In de desbetreffende contracten staat echter niets over de dagen waai-op geoe fend zou moeten worden, zodat het ambte narengerecht het beroep ongegx-ond heeft vei-klaai'd. Advertentie Van Nelle bestellen Bij hevig stormweer Bij de Rotterdammerhoek (ongeveer 10 kilometer van de kust van Lemmer) is op het IJseimeer maandag bij hevig storm weer het 897 ton metende motorschip „Jo Smit" uit Oude Pekela, geladen met Duit se hoogovenslakken, vergaan. Door de ho ge golven werden de ruiten van de woon- rocf verbrijzeld, waardoor het schip wa ter maakte en binnen vijf minuten zonk. De vier opvarenden, twee echtparen, onder wie schipper G. J. Penner en zijn vrouw, slaagden er in met de roeiboot de Noordoostpolder te bei-eiken. Het schip ging met inboedel en lading vex-loren. Het was een nieuw schip, dat pas zijn tweede tocht maakte. De reddingboot „Hilda" uit Lemmer en de Lemster kotter no 44 voe ren nog uit om de „Jo Smit" hulp te bie den. Zij waren gewaarschuwd door de ka pitein van een tankboot, die tengevolge van het slechte weer tevergeefs had ge probeerd het in nood verkerende motor schip assistentie te vex-lenen. Toen de red dingboot en de kotter op de plaats des on- heils arriveerden, bleek de „Jo Smit", die op weg was naar Groningen reeds te zijn gezonken. 65. Precies vier uur nadat zij Gander vex-laten hadden, liep Patsy het gangpad op en stopte zij de deken om de passagier in die nog wakker was. „Het zal wel een rustige kalme nacht zijn", zei ze tegen de oude dame. „Ziet u maar eens, hoe helder het is". En zij wees naar de door het maanlicht verhelderde hemel, waarin de x-ode en groene navigatielichten zich rustig voortbewogen. Toen zij er van overtuigd was, dat iedex-- een op zijn gemak was, zette zij thee en bracht die met een bord met broodjes naar de cockpit. Voor één keer glimlachte Bill Maynax-d nu eens niet tegen haar. „Zet maar neer", zei hij kortaf. „We zullen het da delijk wel nemen". Zij zag, dat hij over zijn schouder het instrumentenbord van de boordwerktuigkundige in het oog hield. „Gaat de oliedx-uk in nr. één nog altijd omlaag Barnes?" „Ja, nog steeds". Patsy keek van de een naar de ander. In het blauw achtige licht waren hun gezichten slechts vage omtrek ken, die haar niets zeiden. Toen keek zij naar de ver lichte instrumenten op het bord. De naald van één er van ging langzaam omlaag. Zij stond er als gefascineei'd naar te kijken. Toen zei Bill bedaard: „Nr. één stilzetten, Bax-nes". De grote hand van de boordwerktuigkundige kwam naar voren en drukte op een rode knop- voor hem. „Nr. 1. stilgezet", zei hij. Patsy volgde hun blik. De stand van de vleugels was nog onveranderd maar in de beweging van de buiten ste schroef kwam plotseling een wijziging. Deze be woog zich al langzamer en langzamer en stond toen stil. De overeenkomstige schroef op de bakboordsvleu gel ging rustig door. Maar Patsy was plotseling be vreesd. Het was voor de eerste keer in al die maan den dat er enige mechanische moeilijkheid was. Bui ten in het maanlicht scheen de stilstaande motor zijn armen als het ware om hulp naar de hemel uit te ste ken. Beneden hen, ergens onder dat kleed van wol ken strekten zich twee duizend mijlen ijskoud Atlan tisch water uitt. „Passagiers in slaap?", vroeg Maynard. „Ja, meneer". Toen wendde hij zich tot de navigator en vroeg om de laatste positiebepaling. „Als ze wakker worden, zeg dan nog niets. Als ze het soms mei-ken, zeg ze dan precies de waarheid." Hij wees met zijn hoofd naar de rechter vleugel. „U weet, wat dat zeggen wil". „En denk er ook om hun te zeggen, dat dit toestel vrijwel net zo goed op drie motoren vliegt als op vier. Of op twee, wat dat betreft. Denkt u nog maar eens aan een zekere juffrouw Aylmer op een eerste trai- ningsvlucht". Patsy glimlachte. „Ja, meneex-". Zij nam haar blad op en ging* terug naar haar passagiers. Terwijl zij zich omdraaide hoorde zij Maynard roe- pen: „Hebt u die positie al, Craigie?" De navigator keek op van zijn berekeningen. „Drie endertig West. Net op het punt van „Geen terug keer". Nu de schok van de eex-ste verx-assing voox-bij was, voelde Patsy zich kalm. Zij liep naar de keuken, bracht een aspirine aan een dame, die onvex-wachts wakker geworden was (en die gelukkig aan stuurboord zat) en maakte toen een warme beker melk voor haar klaar. „Waar zijn we?", vroeg de dame slaperig en sliep toen al weer in, voor Patsy de tijd had gehad, om te zeggen, dat ze midden boven de Atlantische Oceaan zaten. Patsy zat op de achterste plaats. Slapen kon zij niet. maar zij was niet bang. Zij had vertrouwen in de machine en in de mannen, die deze bedienden en ver trouwen in de training, die zij allen hadden doox-ge- maakt. Als zij daaraan dacht, leek het wel, hoewel hij niet aawezig was, of de onzichtbare tegenwoor digheid van Prentice zijn kalmte en rust op haar over bracht. Een of tweemaal liep Patsy het gangpad op en neer. Zij repeteerde precies, wat zij zeggen zou, wanneer de passagiers wakker werden en het zouden merken. Zij was blij, toen het tijd werd om weer een blad met thee naar voren te brengen, maar op het ogenblik, dat zij met het beladen blad het gangpad opliep, keek zij toevallig uit een patrijspoort en zag, dat ook de tweede bakboordsmotor stilstond. Een ogenblik sloot zij de ogen en deed ze toen weer open om te zien, of het geen spiegeling van het glas was. Het was inderdaad waar. Zij deed de deur van de cockpit open en zei be daard: „Uw thee, meneer". „Daar wilde ik juist iemand om sturen. Is er al iemand wakker?' 'Toen Patsy het hoofd schudde: „We hebben nr. 2. ook moeten stopzetten". „Dat zag ik, toen ik hierheen kwamHoewel zij inderdaad wat verschrikt was, had zij er toch een zekere voldoening van, dat haar stem nog opgewekt klonk en haar hand, toen zij de gezagvoerder zijn thee aanreikte, volkomen vast was. „Ze vliegt verder best", zei Maynard en haalde diep adem. „We hebben noodseinen uitgezonden en zijn al in contact. Ze weten, waar we zitten, voor het geval het nodig mocht zijn". Patsy sloot een ogenblik de ogen. De laatste keer, dat er een noodsein was uitgezonden, was op het Heron Vliegveld geweest en zij kon nog de sneeuw en het ijs op haar gezicht voelen en de ademloze spanning van het wachten tot Prentice geland zou zijn. Toen zei ze en haar stem klonk even effen en gewoon als het denken aan Prentice, die maar kor maken „Als het niet goed gaat, krijgen we toch wel de een of andere waarschuwing om de passagiex-s gereed te maken?" Maynard knikte. Met een poging tot luchthartigheid zei hij: „Ik zal je wel tijdig waarschuwen, als er ge vaar zou zijn natte voeten te krijgen". „Dan zal ik nu weer naar achteren gaan voor het geval een van hen wakker zou worden". Zij zat achterin het toestel en ging in haar geest haar passagiers eens na. Mevx-ouw Alcock was oud. Juffrouw Latham leek nogal zenuwachtig. Er was een Portugees, die geen Engels sprak, maar ze zou er desnoods wel in slagen hem de noodmaatregelen in het Spaans duidelijk te maken. Gelukkig waren er geen kinderen en geen invaliden. Ze zouden door de nood uitgang aan de achterzijde het toestel moeten verla ten, waarbij meneer Jenkins voorop zou moeten gaan. Zij wist, waar de dinghy lag en de noodrantsoenen en de eerste-hulp-doos. Nadat zij dit allemaal in haar geest nagegaan had, keek zij even op haar horloge. Zeven uur, Engelse tijd. (Wordt vervolgd) Vermist meisje terecht. De twaalf- jax-ige Corrie Vermeulen uit Den Haag die sinds 24 juli wordt vermist, is terecht. De Nederlandse consul te Emden heeft de Haagse kinderpolitie er van in kennis ge steld dat zij te Vechta in West-Duitsland door beambten van de Duitse „Jugend- ambt" is aangetroffen. Zij zal naar 's-Gra venhage worden teruggezonden. Bramen op Zeeuwse veiling. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge hebben maandag vex-schillende kwekers een of meer kx-atjes bi-amen aangevoerd en de binnenlandse handel betaalde hiervoor 4654 cent per doos van 250 gram. Als de weersomstandigheden gunstig zijn zal er weldra een snelle toename van het aanbod zijn want de vruchten zijn al flink groot. Landbouwcongres in Wageningen. On der auspiciën van de Wageningse Studen tenraad wox-dt van 4 tot 16 augustus te Wageningen een leex-gang en congres ge houden, in opdracht van de „Association Internationale des Etudiants en Agricul ture". Een boekhandelaar uit Rotterdam had boeken geplaatst in het gebouw Brandaris in Schiebroek, toen daar een lezing door de schrijver Anton Coolen werd gehouden. De boekhandelaar liet een circulaire in de zaal verspx-eiden, waarin stond dat zij, die een door schrijver gesigneerd exemplaar van een zijner werken wensten aan te schaffen, daarvan op een bijgevoegde kaart melding konden maken. Aangezien door dit optreden een inbreuk werd gemaakt op artikel 5 van de Winkel sluitingswet werd de boekhandelaar ver volgd. Hij meende niet in overtx-eding te zijn geweest maar de politierechter hield hem voor dat er een koopovereenkomst had plaatsgehad ondanks het feit dat de gesigneerde boeken pas de volgende och tend wei-den afgeleverd. Er mogen gedu rende een lezing boeken ter inzage worden gelegd, maar geen bestellingen op die boe ken genoteerd. De politierechter veroor deelde de boekhandelaar confox-m de eis tot 251 boete, om in deze principiële zaak beroep mogelijk te maken. Advertentie Van Nelle bestellen 1 DINSDAG 29 JULI Grote Kerk: Orgelconcert Piet Kee, 20— 21 uur. FILMS Cinema Palace: „Lopen of liften", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Liebe, Jazz und Ubermut", a.l., 20 u. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Paris holiday", a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Als de dauw hang komt er regen", 18 j., 20.15 u. Rembrandt Theater: „Scampolo", a.l., 19 er. 21.15 uur. Roxy Theater: „De koning der raketmannen". 14 jr., 19 en 21.15 uur. Stu dio Theater: „My man Godfrey", a.l., 19 en 21.15 uur. Zandvoort, Theater Monopolc: „Afkloppen", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Gebouw Ned. Prot. Bond, Jacobstraat 8: Vertoning van de film „God doet won deren", 20 uur. WOENSDAG 30 JULI TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede uur": Expositie van werk van Wim Steyn. van 10 tot 19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Eduax-d Heijmans, 10 tot 22 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: Tekenfilms over „Tom' en „Jerry", alle leeftijden, 10.30 uur. „Lopen of liften", alle leeftijden. 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Halsthealer: „Liebe. Jazz en Ubei-mut", alle leeftijden. 14.30 en 20 uux-. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", alle leeftijden. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Trouwe kameraden", alle leeftijden, 10.30 uur. „Paris holiday", alle leeftijden, 14, -19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Lassy's grote avontuur", alle leeftijden. 14.30 uur. „La Strada", 18 jr., 20.15 u. Rembrandt Theater: „Montagne's jeugdvariété". 10.30 uur. „Scampolo"'. alle leeftijden, 14, 16.15. 19 en 21 15 uur. Roxy Theater: „Watt en Halfwatt: op avontuur" alle leeftijden, 14.30 uur „De koning dpr raketmannen", 14 jaar. 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „My man Godfrey" alle leeftijden. 14.15, 19 en 21.15 uur. Zandvoort, Theater Monopole: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", a.l., 19 en 21.15 uur. Advertentie Van Nelle bestellen I

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4