Feisal sloeg geen acht op de waarschuwing van Hoessein BRYLCRE BRYLCREEM "Dubbade m&iing Verenigde Staten redden het pact van Bagdad In 1965 in twee uur van Schiphol naar New York Adviescommissie in Frankrijk voor grondwetswijziging Hij vertrouwde op Noeri es Said, die „dover dan ooitwas Iraaks bewind schaft „voorrechten" af Turken willen eigen troepen op Cyprus Washington zorgt voor tegenwicht door middel van aparte verdragen BERICHTEN UIT NICOSIA Gaat u met vakantie? Til Brugman begraven Crematie I. Hubregtsen voor gezond haar, voor mooi haar The perfect hairdressing Ook TV-programma op zondagavond Bussum kreeg minder dan het vroeg Vrouw trachtte haar man te doden Vertrouwen Eenheid pjNSDAG 29 JULI 1958 NICOSIA, (UPI). Uit gezag hebbende bron is in Nicosia vernomen dat koning Hoessein van Jordanië zijn neef, koning Feisal van Irak, ge waarschuwd heeft dat een staatsgreep ophanden was, maar dat Feisal deze waarschuwing niet ernstig wenste te nemen. De jonge koning en twaalf andere leden van de Hasjemieten- falnilie werden vermoord tijdens de opstand van de veertiende juli. Vol gons de zegslieden werd de waar schuwing van Hoessein minstens twee weken voor de staatsgreep en nadat in Jordanië een soortgelijk complot tegen Hoessein ontdekt was, overgebracht. De opzet was dat de twee complotten parallel zouden lopen, waardoor de twee Hasjemi- tische koningen gelijktijdig uitge schakeld zouden worden. Hel Jordaanse complot werd verraden door een Iraakse officier, die door de re bellen naar Syrië was gezonden om con- lactte maken met de minister van Binnen landse Zaken kol. Abdoel Hamid Serrai, hoofd van de geheime politie van Syrië. Maar de officier begaf zich naar Jordanië, waar hij politiek asiel vroeg. Hij verzocht een onmiddellijk onderhoud met Hoessein en gaf bijzonderheden over beide complot ten, met inbegrip van de namen van en kele der belangrijkste samenzweerders. Een van hen was de adjudant van Hoes sein, luitenant-kolonel Radi Abdoellah, in wie Hoessein het volste vertrouwen stelde. Toen d politie huiszoeking deed bij Ab doellah. vond zij 10.000 pond sterling, 9.000 Libanese ponden, 7.000 Syrische ponden (in lotaal ruim honderdduizend gulden) en 53 kleine wapens. Onmiddellijk kwam Hoessein in actie. Op 27 juni, aan de voor avond van het grote mohammedaanse feest van Bairam. dat een vastenperiode van een maand afsluit, liet hij ongeveer zestig samenzweerders arresteren. Het waren zowel burgers als militairen. Geheime politie Voorts liet hij Feisal weten, dat diens troon vermoedelijk gevaar liep. Feisal meende echter, dat hij voldoende be veiligd werd door het geheime politie korps. dat door premier Noeri es Said was opgebouwd. Menig complot was reeds door Noeri verijdeld en Feisal stelde een onbegrensd vertrouwen in hem. Anderen was het echter reeds ongevallen dat bij Noeri de jaren hij was zeventig begonnen te tellen. Een hoge Britse officier, die naar Am man was gekomen om daar on 27 mei de opening van het gemeenschappelijk parlement van Jordanië en Irak bij te wonen, vroeg aan de Iraakse kroon prins Abdor-i uiqh hoe ..do pasia" het maakte. ..Dover dan ooit", was het antwoord. Door de val van Irak wordt Hoessein aan alle kanten door vijanden omringd: Syrië in het noorden, Irak in het noord oosten, Egypte in het zuiden en Israel aan de lange westerse grens. Hoe lang hij de revolutionaire krachten van het Arabisch nationalisme, die door Nasser geleid wor den, kan overleven, is een groot vraag teken. Hoewel de moord op Feisal de openbare mening in geheel Jordanië ge schokt heeft volgens sommige berich ten uit Amman is hij met de koran in de hand, in de bibliotheek van zijn paleis, gestorven zijn de vrienden van Nasser machtig, met. name als het om subversie en complotteren gaat. Iedere dag spuien de radiostations van Cairo en Damascus propaganda naar Jordanië, waarin een moord op de jonge koning en de omver werping van zijn regime geëist wordt. Nu 2.000 Britse ,.rode duivels" zich op het vliegveld van Amman bevinden, met opdracht de koning te beschermen, kan de onpositie weinig beginnen. Maar de para chutisten moeten eens vertrekken en wan neer dat gebeurd is. zal het doek misschien opgaan voor het laatste bedrijf van de tragedie der Hasjemitische koningen. BAGDAD (AFP) De Iraakse minister raad heeft, overeenkomstig de bepalingen over de gelijkheid van alle burgers in de voorlopige grondwet van de Iraakse repu bliek, besloten de „stammenwet", die bij zondere voorzieningen voor de leden van stammen omvatte, af te schaffen. De No maden-stammen in Irak tellen een twee honderdduizend leden, terwijl er ongeveer oen miljoen half-nomaden zijn. Verder heeft de ministerraad besloten tot instel ling van de achturige werkdag voor alle arbeiders en de verplichting tot extra be taling van overwerk. De revolutionaire regering van Irak heeft een hervorming ingevoerd in het systeem van tenuitvoerlegging van rech terlijke vonnissen. De regering heeft na melijk de bepaling afgeschaft, krachtens welke het burgerlijke districtsbestuur alle rechterlijke beslissingen, in burgerlijke zo wel als in strafzaken, buiten werking hon stellen. „Boven de wet" D't oude systeem was, volgens de revo lutionairen, de oorzaak van corruptie op grote schaal. Volgens een woordvoerder van de revolutionaire regering was de Praktijk aldus, dat de aanhangers van pre mier Noeri es Said in feite boven de wet gesteld waren. Ex-ministers, die advocaat werden, konden schatrijk worden doordat zij, krachtens hun betrekkingen tot de re gering. invloed op de burgerlijke districts- bestuurders konden uitoefenen ten be hoeve van hun cliënten. ROME (UPI) De Iraakse minister van Economische Zaken, Ibrahim Kobba, heeft in een interview met de correspondent van sen Romeins blad verklaard, dat zijn land zich aan de bestaande contracten met de oliemaatschappijen zal houden en alleen door onderhandelingen zal trachten hogere loyalties te verkrijgen. Er is overigens nóg een macht van be tekenis, waarop koning Hoessein meent te kunnen steunen. Die wordt gevormd door een gepantserde Bedoeïenen-brigade, welke thans Amman en omgeving be veiligt. Een ander onderdeel, de vierde in fanteriebrigade is uit Amman weggezon den, na.tr een buitenpost ver ten zuiden van de hoofdstad. Men achtte deze bri gade onbetrouwbaar. Zij is indertijd ge vormd door de vroegere opperbevelhebber van het leger, generaal Ali Abu Nuwar, die anderhalf jaar geleden uit Jordanië is gevlucht, nadat hij betrokken was geweest bij een samenzwering tegen de koning. De vierde infanteriebrigade bestaat vrijwel geheel uit Palestijnen en bij vrijwel alle tot dusverre gesmede samenzweringen waren de hoofdfiguren Palestijnen. In Jordanië valt de scheidingslijn tussen koningsgezindheid en rebellen wel zo on geveer samen met de scheidingslijn tussen Bedoeïenen en niet-Bedoeïenen. De Be doeïenen koesteren een grote minachting voor de „stadsarabieren" van iedere soort, vooral voor de Palestijnse vluchtelingen. Er gaan op zichzelf betrouwbare maar onbevestigde geruchten, dat Hoessein be gonnen is, de Bedoeïenenstammen in het bergland rondom Amman te bewapenen. Men neemt aan, dat indien er iets met koning Hoessein zou gebeuren, de Be doeïenen in menigten naar de steden zou den stormen om wraak te nemen. Maar de oppositie laat zich daardoor niet geheel intimideren. Vorige week klonken in Amman luide explosies. Een golf van onrust en angst ging door de stad. Het waren slechts „lawaaibommen", die meer op misbaar maken dan op het aanrichten van schade ingesteld waren. Een ervan echter ontplofte toch zó dicht bij het par lementsgebouw, dat de ambtenaren in pa niek de straat opstormden. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE NICOSIA (Reuter) Dr. Kutchuk, de leider der Turkse minderheid in Cyprus, heeft de Britse premier Macmillan en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles telegrafisch verzocht toestemming te geven voor het „onver wijld landen van Turkse troepen op Cy prus", die tot taak zouden moeten krijgen de „levens der Turken te beschermen en te verzekeren, dat communistische agen ten niet de kans krijgen door te dringen in de bases van het eiland". Dr. Kutchuk uitte de klacht, dat de Grie ken op het eiland de Turken „blijven af slachten" ondanks de buitengewone maat regelen van gouverneur Sir Hugh Foot. De Griekse verzetsorganisatie EOKA had opnieuw verklaard, dat zij haar geweld dadige acties niet zou staken voordat haar doel vereniging van Cyprus met Grie kenland is bereikt. Dit is een politiek waarmee de Turken nooit akkoord zullen gaan, aldus de Turkse leider, die opnieuw aandrong op deling van Cyprus omdat de gebeurtenissen hadden aangetoond, dat het onmogelijk is de Grieken en Turken onder één bewind te laten samenleven. De leider van de EOKA. Dighenis, heeft in Limassol pamfletten laten verspreiden, waarin in antwoord op de arrestaties van Griekse Cyprioten onder meer wordt ge zegd: „Wij zullen tot het einde strijden met één leuze: Tref de tiran. Vrijheid of dood." Dighenis verklaarde, dat de EOKA verder zal strijden ook al zou „onze weg naar de vrijheid door stromen bloed wor den bespoeld." De Grieks-Cyprische burgemeester van Nicosia heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, maandag avond in een telegram verzocht om het „onmiddellijk sturen van waarnemers naar Cyprus ter bestudering van de afgrijse lijke toestand en het Britse onvermogen om Cyprus te besturen". De toestand op het eiland wordt chaotisch als gevolg van de „onvergeeflijke ernstige fouten dei- Britse politiek", aldus het telegram. Er zijn maandagochtend op Cyprus vier lijken van vermoorde Turken gevonden. In de gemeente waar zij werd geboren en waar zij geruime tijd van haar leven werkte, heeft de donderdag op 69-jarige leeftijd overleden schrijfster Til Brugman haar laatste rustplaats gevonden. Op de nieuwe Oosterbegraafplaats in Amster dam heeft een deel van haar familie en vrienden, voor zover zij niet met vakantie waren, Til Brugman maandag naar haar groeve geleid, die bedekt was met talrijke bloemen. Aan het graf voerde de penningmeester van de Vereniging voor Letterkundigen, de heer-H, Fedder, het woord namens het bestuur en de leden. „Nederland verliest in Til Brugman een groot kunstenares, die wij steeds in dankbaarheid zullen geden ken", zei de heer Fedder. Namens vrien den en bekenden spraken vervolgens de beeldhouwer L. P. J. Braat en dr. P. J. Meertens, die beiden beloofden de nagela ten manuscripten van Til Brugman te zul len doen uitgeven. Til Brugman, die sinds 1953 vrij terugge trokken leefde aan de Reeuwijkse plassen kreeg in 1952 de Marianne Philipsprijs voor haar gezamenlijk werk. Behalve ro mans („Bodem", „Spanningen", en „De zeebruid") heeft zij jeugdboeken gepubli ceerd en een cultuurhistorische studie „Wibren en de katten". Haar novelle „De houten Christus" verkreeg veel bekend heid. Onder zeer grote belangstelling van fa milie, vrienden, het lerarenkorps, als mede van de penningmeester en de secre taris van het dagelijks bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs, respectievelijk de heren P. H. van Essen en G. J. J. M. Eldering de voorzitter, ir. J. D. Berdenis van Berlekom was ver hinderd en vele broeders van de Loge van Vrijmetselaars, is het stoffelijk over schot van de heer I. Hubregtsen, in leven directeur van de Lagere Technische School en de School voor Scheepswerk- tuigkundigen aan de Kleverparkweg in Haarlem, die donderdag op zesenvijftig- jarige leeftijd overleed, op Westerveld gecremeerd. Twee sprekers voerden in de grote aula het woord, de heer F. L. Hansel, voorzit ter van de Loge van Vrijmetselaars „Ken- nemerland", en ds. S. M. A. Daalder, Doopsgezind predikant te Haarlem. De heer Hansel memoreerde de voor treffelijke menselijke eigenschappen van de overledene en zijn zorg voor invalide medebroeders. Nooit was hem iets te veel en hem is daarvoor veel dank verschul digd. In de Loge waardeerde men zijn rustig en bezonken oordeel of zijn be langwekkende overpeinzingen. Vele jon geren heeft hij voorbereid en ingeleid in hun nieuwe levensfase. Kort voordat hij in februari 1957 ziek werd, werd hij lid van het kapittel „Vicit Vim Virtus", wel ke benoeming voor hem een voorrecht betekende en tevens een diepe belevenis, aldus spreker. Tijdens zijn ziekte maakte hij een begin met het op schrift stellen van deze beleving, teneinde er anderen later mede te kunnen sterken. Hij heeft dit werk echter niet kunnen beëindigen. Vervolgens richtte de heer IiÊinsel zich nog met enige woorden van troost tot de echtgenote en de zoon van de overledene en legde daarna als symbool drie witte rozen (wijsheid, kracht en schoonheid) namens de Loge en drie rode rozen na mens het Kapittel (geloof, hoop en liefde) op de kist. Ds. Daalder las een gedeelte voor uit Paulus' brief aan de Romeinen en had tot tekst gekozen hoofdstuk 8, vers 31: „Wat zullen wij dan tot deze dingen zeggen? Zo God vóór ons is, wie zal tegen ons zijn?" Ds. Daalder richtte zich met deze tekst speciaal tot de echtgenote en zoon van de overledene en schetste hetgeen de heer Hubregtsen voor degenen die hem goed hadden gekend en met hem hadden sa mengewerkt op school, in de Loge of in de vriendenkring voor hen had betekend. De laatste tijd kon de heer Hubregtsen de kerk niet vaak meer bezoeken, maar hij wist zich toch gebonden door het ge loof. Nadat ds. Daalder in gebed was voor gegaan, daalde de kist onder het spelen van „Wir setzen uns mit Tranen nieder" uil Bach's Mattheus Passion. De zoon van de overledene, de heer E. Hubregtsen, dankte daarna voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Advertentie Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking van Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: 1 Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond! Brylcreem is geëmulgeerd. Daar- /4UV door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! Beecham Nederland) N. V. Voor eng ros: Jacq. Mot N.V. Amsierdan, Naar wij vernemen heeft de regering aan de Nederlandse Televisiestich ting toestemming gegeven het aantal zenduren met ingang van 1 april 1959 van twaalf tot vijftien per week uit te breiden. Deze beslissing heeft in televisiekringen teleurstelling gewekt: men had in Bus sum achttien uur gevraagd met ingang van 1 januari van het volgend jaar. Bovendien heeft de regering het bedrag waarover de N.T.S. het volgend jaar kan beschikken nog niet bekend gemaakt en dit wordt door het bestuur van de Televi siestichting een nog groter ongemak ge vonden dan het feit dat de uitbreiding van het aantal zenduren pas na het eigenlijke kijkseizoen van kracht wordt. De tijd van voorbereiding om het technische en het programma-organisatorische apparaat aan de ruimere zendtijd aan te passen wordt veel te kort geacht. Het staat intussen wel vast dat de nieu we zenduren zullen worden gebruikt om een vast zondagavondprogramma moge lijk te maken. De rechtbank te Rotterdam heeft de 34-jarige vrouw F. M. G. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en 3 maanden met aftrek. Zij had op 13 maart haar man, met wie zij nu in scheiding is, van het leven willen beroven. Eerst had zij hem gedreigd met een broodmes en vervolgens had ze een muizenverdelgingsmiddel in zijn thee ge daan. De eis was twee jaar gevangenis straf met aftrek en terbeschikkingstel ling van de regering. (Van onze correspondent in Parijs) Vanmiddag installeerde generaal De Gaulle de adviescommissie voor de grondwetswijziging. Zij krijgt drie weken de tijd om een advies op te stellen, dat volledig in de Franse staatscourant zal worden gepubliceerd. Daarna zal de rege ring het definitieve ontwerp voor de wij ziging einde september of begin oktober voorleggen aan het Franse volk, dat met „ja" of „neen" zal kunnen antwoorden. De adviescommissie telt 39 leden, 26 daarvan zijn parlementsleden, 13 zijn door generaal De Gaulle benoemd. (Van onze correspondent in Londen) Minister Dulles ging gisteravond naar Washington terug als redder van het Bag- dad-pact en met de overtuiging, dat de standpunten van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië over de topconferentie in de Veiligheidsraad veel minder uiteenlopen dan aanvankelijk werd aangenomen. Het pact werd gered in een verrassende verklaring aan het einde van de eerste conferentiedag te Londen, waarin de Ver enigde Staten beloven met de overige leden samen te werken voor de handhaving van de collectieve veiligheid, het weerstaan van directe of indirecte agressie en ver sterking van defensiemaatregelen. De Ver enigde Staten zullen dit doen via afzonder lijke verdragen met de leden. Niettemin betekent dit dat Washington van waarne mer tot vrijwel volledig lid van het pact is geworden, maar alleen, met het oog op de betrekkingen met Israel, het officiële lidmaatschap weigert. Het eerste resultaat van de nauwere band met het pact zal zijn, dat de Verenig de Staten die totdusver alleen lid waren van de militaire, economische en antisub- versieve commissies, aanzienlijk meer hulp zullen verstrekken aan de drie mohamme daanse leden van het pact. Dulles heeft hiermee het voornaamste doel van zijn komst naar Londen, versterking van het pact als tegenwicht tegen een mogelijk verlies van Irak, bereikt. Perzië, Pakistan en Turkije kunnen tevreden zijn, dat de Verenigde Staten eindelijk gehoor hebben gegeven aan hun wens zicli nauwer met het pact te verbinden, waarvoor echter een revolutie in een van de ledenstaten nodig is geweest. De positie van Irak, dat niet op de con ferentie vertegenwoordigd was, blijft on duidelijk. De nieuwe regering heeft het lidmaatschap niet officieel opgezegd en zo kan er op deze conferentie geen begin worden gemaakt met een reorganisatie. De vijf bepaalden zich in de verklaring tot de uitspraak, dat: „de vraag of er aanzienlijke wijzigingen in het pact moeten worden aangebracht, of dat het volledig zal moeten worden herzien, wordt op het ogenblik be studeerd". De berichten dat Macmillan en Dulles het tijdens de lange conferenties van zon dag eens waren geworden over de gedrags lijn in het Nabije Oosten, werden beves tigd toen de Britse premier bij de opening van de conferentie zei „groot vertrouwen in de toekomst van het pact" te hebben. Ook de Britse regering heeft kennelijk Dulles' standpunt aanvaard dat na de in terventie in Libanon en Jordanië concen trering op het Bagdad-pact het beste be wijs is voor de Arabieren, dat het Westen zijn vrienden daar niet in de steek laat. Dulles zou met nadruk hebben gezegd, dat de landing in Libanon was bedoeld als waarschuwing voor Kroesjtsjev en Nasser niet te blijven doorwroeten. Kroesjtsjev kan hieruit opmaken dat hij zich via de Egyptische dictator geen speciale positie in het Nabije Oosten kan verwerven. De tweede belangrijke kwestie op de conferentie, de diplomatieke erkenning van het nieuwe regime in Irak. zal ongetwij feld vandaag en morgen nog nader wor den bestudeerd. De vraag is niet meer „of de Verenigde Staten, Groot-Brittannië. Perzië en Pakistan - Turkije is minder toeschietelijk - tot de erkenning zullen ko men, maar wanneer". De hoop dat Irak uiteindelijk zal beslui ten het lidmaatschap van het pact voort te zetten, is nog niet helemaal opgegeven en een spoedige erkenning zou de kans daarop mogelijk verbeteren. Aan de andere kant lijkt voortzetting van het lidmaat sschap te veel in strijd te zijn met het door de nieuwe Iraakse leiders aangehangen neutralisme tussen het Westen en Nasser's Verenigde Arabische Republiek. Het ziet er niet naai' uit, dat het Westen zich zal haasten. Volgens de onder-minister van Buitenlandse Zaken Noble zijn er nog niet voldoende gegevens verkregen die een be slissing over de erkenning zouden recht vaardigen. Wat de topconferentie betreft kon minis ter Dulles met geruststellende berichten naar de Amerikaanse hoofdstad teruggaan. Er is opnieuw eenheid in de Britse en Amerikaanse gedragslijn jegens het Nabije Oosten en het verschil tussen beide landen is ten hoogste een kwestie van meer of minder voortvarendheid. Minister Dulles was onder de indruk van de rust waarmee de mohammedaanse landen de gebeurtenissen in het Nabije Oosten be schouwen. Hij zal daarin waarschijnlijk voldoende aanleiding vinden om premier Kroesjtsjev duidelijk te maken, dat zijn beschuldigingen aan het adres van het Westen niet met de werkelijkheid in over eenstemming zijn. De vijf landen zouden het eens zijn met het Amerikaanse standpunt dat de Ver enigde Staten Libanon moeten beschermen tegen het Arabische nationalisme en dat dit land door de bijzondere samenstelling van zijn bevolking, half christen, half mo hammedaan, een bijzondere positie inneemt in het Nabije Oosten. Men beseft tevens dat de kans op een spoedige terugtrekking van de troepen uit Libanon op het ogenblik groter is dan die uit Jordanië, maar naar verluidt is Was hington nietvan plan de Britten zonder overleg met de moeilijkheden te laten zit ten. De Amerikaanse minister zou tenslotte de drie mohammedaanse staten van het Bagdad-pact de verzekering hebben gege ven, dat, wanneer zij troepen nodig zouden hebben, Washington niet zou aarzelen deze te sturen. „Amerika helpt zijn vrienden", was het motto van de eerste dag van de Bagdad- pact-conferentie en iedereen was tevreden. De Bagdad-pact-landen voor de hulp en Dulles omdat hij opnieuw het Amerikaanse ideaal duidelijk had weten te maken en zijn toehoorders daarop spontaan hadden gereageerd. In de tegenwoordige staat komt de grondwetswijziging in hoofdzaak neer op de volgende punten: a) De president van de vijfde republiek krijgt uitgebreider volmachten. Het staatshoofd zal voortaan worden gekozen door een soort monster-concilie, bestaande uit leden van de beide kamers, de gemeenteraden en de provinciale staten. Het parlement zal, evenals tot dusverre, stemmen over de wetsontwerpen en de begroting. De zittingsduur zal worden in gekrompen tot vijf een halve maand, verdeeld over twee zittingen. Wordt een lid van de Senaat of van de Assemblee nationale minister, dan verliest hij zijn parlementszetel voor de duur van de ge hele legislatuur. b) De verhouding van het moederland tot de overzeese gebieden zal volkomen worden gewijzigd. De laatsten (21 in ge tal) kunnen kiezen uit vier verschillende statuien: status quo, departement, fede ratie of eonfederatiè. De gebieden, die de federale vorm ver kiezen, verbidden zich tegelijkertijd de fensie, buitenlandse zaken, justitie, hoger onderwijs en geldwezen aan Frankrijk over te laten. Gebieden, die deze be voegdheden echter zelf willen behouden, kunnen met de Franse federatie een con federatie vormen. Van de confederatie kunnen, wanneer zij dat zouden wensen, ook de staten, die onafhankelijk zijn ge worden, zoals Marokko. Tunesië, Viet nam enzovoort lid worden. Wanneer de nieuwe grondwet bij het referendum wordt aangenomen, zal de re gering-De Gaulle een nieuwe kieswet uit vaardigen waaronder tegen het einde van het jaar nieuwe verkiezingen kunnen worden gehouden, zoals De Gaulle die bij zijn bewindsaanvaarding heeft toe gezegd. Algemeen wordt verwacht, dat presi dent Coty dan zal aftreden, dat De Gaulle hem zal opvolgen en dat ex-president Auriol de nieuwe regering zal vormen. Inmiddels is de strijd voor het „ja" of het „neen" begonnen. In het bijzonder de linkerzijde, met name de communisten en de linkervleugel van de socialisten, is gekant tegen de nieuwe grondwet, die Duclos, de voorzitter van de kamerfractie van de communisten, heeft gekwalificeerd als „monarchistisch van inspiratie en in Napoleon-stijl". Ongetwijfeld zal het voorlopige succes van De Gaulle in het briefverkeer met Kroesjtsjev en mogelijkerwijs ook het geen hij straks ter conferentie van vijf zal bereiken, van grote invloed zijn op de houding van het Franse volk ten opzichte van de stemming. Maar eer het oktober is, zal er nog veel water door de Seine vloeien. Enkele grote vliegtuigfabrieken hebben plannen gereed voor de bouw van toestel len, die met snelheden van enige duizen den kilometers per uur kunnen vliegen. De Douglasfabrieken in Amerika zouden met een ontwerp bezig zijn, waarvan het pro totype een snelheid van ruim 2000 km per uur kan bereiken. Dat prototype zou reeds in 1960 gereed zijn. Bristol in Engeland werkt reeds geruime tijd aan een ontwerp voor een dergelijk vliegtuig, waarbij ren tabiliteit voor de luchtvaartmaatschap pijen voorwaarde is. De directie van de KLM is van mening dat een snelheid van een kleine duizend kilometer per uur, die in 1960 wordt aan geboden, voor de eerstvolgende jaren ruim voldoende is. Het publiek zal liever voor lopig blijven reizen met 900 tot 1000 km per uur tegen een aanvaardbaar tarief, dan met enkele malen de snelheid van het gp- luid tegen een tarief, waarin uiteraard rekening moet worden gehouden met de enorme kostprijs der zeer snelle toestel len. Lockheed in Amerika werkt een tekening uit van een vliegtuig, dat op 25 km hoog te vliegt, een snelheid kan ontwikkelen van 3200 km per uur en toch rendabel te exploiteren zou zijn. De afstand tussen Amsterdam en New York wordt met eer. dergelijk vliegtuig in ruim twee uur afge legd, hetgeen wil zeggen, dat. door het tijdsverschil van vijf uur tussen Amster dam en New York, de luchtreiziger drie uur vroeger in New York arriveert dan hij van Schiphol is vertrokken. De lucht vaartmaatschappijen kunnen rekenen op levering van dit type in 1965. Maar deze grote maatschappijen hebben pas honderden miljoenen guldens voor de uitbreiding of vernieuwing van hun vloot met straalvliegtuigen geïnvesteerd. De directie van de KLM heeft in het laatste jaar 12 DC-7C's in gebruik geno men en negen Vickers Viscounts. Op de orderlijst voor 19591960 staan acht DC-8 viermotorige straalvliegtuigen, 12 Lock heed Electra viermotorige schroefturbine- toestellen en twee Friendships. De KLM is volkomen op de hoogte van de voor een belangrijk deel nog geheime plannen voor zeer snelle vliegtuigen. De directie onder houdt een zeer nauw en frequent contact met de grote vliegtuigfabrieken en volgt de ontwikkeling op de voet, niet in het minst voor wat de periode betreft, welke na de DC-8 komt. „Dat binnen afzienbare tijd verkeersvliegtuigen beschikbaar kun nen zijn. die snelheden bezitten, welke die van het geluid veelvoudig overtreffen, is voor ons een vaststaand feit", aldus de KLM-directie. Het vraagstuk van de enorme bedragen, die de aankoop van supersonische vliegtui gen aan investeringen zal eisen, beschouwt de directie van de KLM uit de volgende gezichtshoek: „Wij hebben vooralsnog geen reden aan te nemen, dat dergelijke toe stellen vóór het einde der zestiger jaren voor algemeen gebruik in de wereldlucht vaart zullen worden toegepast. Het ligt nice in de lijn van de verwachting dat de grote luchtvaartmaatschappijen, die reeds zeer aanzienlijke sommen hebben besteed en gaan besteden aan straalverkeersvliegtul- gen als de DC-8. Boeing 707 die binnen twee jaar in gebruik zullen worden geno men reeds een vijftal jaren daarna tot nieuwe ongetwijfeld nog hogere bedragen per eenheid vergende uitgaven kunnen of willen overgaan". De Libanese rebellen hadden dezer dagen een buitenkansje: er kwam een Amerikaanse jeep binnen hun stel lingen en de inzittenden daarvan staken desgewenst gewillig de handen omhoog. Kort daarna werden de Amerikanen aan de Libanese politie uitgeleverd en daarmee was het inci dent gesloten, dat voor de rebellen een prachtig stukje bravour mogelijk maakte en voor de Amerikaanse mari niers een nieuwe praktische oefening in zelfdiscipline was.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5