Eerste poortwachteres komt in functie op Ruïne van Brederode Uw Kunstgebit Veertigduizend bezoekers per jaar HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hondenshow in Zandvoort Geen lekkages meer Critiek op bouwbeleid van overheid Mgr. Huibers zendt missionarissen uit Met film bent u „safe"! Heemstede leent voor uitbreiding u.l.o school UIT STAD EN STREEK Sinds 1 januari 531 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED RIJDT STEEDS MET TWEE HANDEN AAN HET STUUR Jan Passtoors in Vierdaagse Nieuwe Slees wij krevue ,,'n Avondje uit" Bromfietser reed de Ringvaart in Buschauffeur wegens. snijden veroordeeld Haarlemse loodgieter steelt bromfiets Cricket in de HCB Bedrijsfvoetbal in Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem ZOEKT U 'N DRUKKER Haarlemmer Joacim werd B-kampioen hoogspringen Springer versloeg Roozen- burg in Damas-toernooi is b L) A G 29 JULI 1958 Zestig aristocratische honden hebben zondagmiddag op het terras van hotel Bouwes in Zandvoort talrijke aanwezigen doen genieten van schoonheid, fierheid en voornaamheid tijdens een „rassenpara- de", die werd gevolgd door een nationaal concours d'élégance, georganiseerd dooi de Kynologenclub „Kennemerland". De allerbeste honden uit het gehele land on der welke zeldzame exemplaren, namen aan de parade deel. Onder de toeschou wers bevonden zich ook de burgemeesters van Zandvoort en Haarlem met hun dames. De heer G. de Josselin de Jong uit Haarlem trad op als commentator en toon de zich de hondenkenner bij uitstek, toen hij de vele prachtige dieren op prettige wijze aan het publiek voorstelde. Vele rassen waren vertegenwoordigd: van de kleine soorten, waarvan de dwerg poedels leken te zijn weggelopen uit een speelgoedwinkel, tot de aristocratische Bar- soi's van mevrouw Zaad-Noordijk uit Amsterdam en de Engelse Bulldog van de heer J. Fris uit Vogelenzang. De bull dog is de meest bekroonde en duurste hond uit ons land, waarvoor de eigenaar nog onlangs een bod van vijftienaui- zend gulden afsloeg. Fraai waren ook de dwergpoedels, die mejuffrouw N. v. d. Kasteele uit Wasse naar toonde alsmede de Bedlington Ter riers, voorgeleid door de heer H. Tempel uit Rotterdam en de miniatuurkeeshonden van mevrouw S. van Dijk uit Heemstede. De Bassets Artesien, fraaie jachthonden van mr. Nijgh uit Den Haag oogstten te recht een spontaan applaus, evenals het. vijftal Welsh Corgi's van mevrouw G. K. Wiersma uit Den Haag en de drie prachti ge Franse bulldogs meermalen inter nationaal bekroond van mevrouw Van der Woerdt-Hartmans uit Zeist. Charme, schoonheid en gratie spraken uit het hierna volgende concours d'élé gance. Prachtige combinaties tussen mens en dier vielen te bewonderen, zoals de originele volksklederdracht uit Wales, waarin mevrouw G. K. Wiersma uit Den Haag haar Welsh Corgi's toonde. De jury voor dit concours bestond uit de heren Frans Funke, kunstschilder te Haarlem, dr. A. Melchior uit Haarlem en de heer D. Modderman, honorair huntsman uit Oud-Leusden. Dit drietal had de verre van benijdenswaardige taak om uit de 35 nummers vijf uitverkorenen te kiezen voor de prijzen, die waren beschikbaar ge steld. In een geestige speech maakte dr. A. Melchior de uitslag bekend, die kenne lijk voor velen als een grote verrassing kwam. De eerste, tevens ereprijs, ver wierf met 28 van de 30 punten mevrouw Zaad-Noordijk uit Amsterdam met haar beide Barsoi's. De tweede prijs was voor mevrouw Vos met Schotse herder, derde prijs: mevrouw Josselin de Jongh met Afghaanse windhond; vierde prijs: me juffrouw Josselin de Jongh met Engelse Bulldog en vijfde prijs Jkvr. S. van Boet- zelaer uit Oosterhout met Elandshonden. Daken van woningen in Heemsteedse provinciebuurt worden verbeterd De bewoners van het complex van ze ventien duplex- en acht eengezinswonin gen van de woningstichting „Heemstede" in de provinciebuurt in Heemstede klagen al jaar en dag over de slechte toestand van de daken van deze huizen. B. en W. van Heemstede zullen in de vergadering van 31 juli de raad voorstellen uit de risicoreserve 4450 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van voorzie ningen aan bedoelde woningen. De woningen zijn in 1952 gebouwd. In plaats van het gebruikelijke houten dakbe schot zijn toen zogenaamde Conex-dakpla- ten aangebracht om tot een lagere aan- neemsom te kunnen komen. Deze dakpla ten nu zijn niet waterdicht gebleken en van het begin af zijn er dan ook klachten geweest over lekkages. Tijdens de zaterdag in café-restaurant Brinkmann in Haarlem gehouden jaar vergadering van de r.k. Bond van woning bouwverenigingen in de bisdommen Haar lem en Rotterdam heeft de voorzitter, de heer J. Kortink, de moeilijkheden rond de woningbouw de revue laten passeren. De heer Kortink leverde critiek op het beleid van de overheid in deze, speciaal waar dit de bouwverenigingen raakt. „De autonomie van de woningbouwver enigingen wordt steeds meer aangetast. Wij hebben in eigen huis weinig meer te vertellen, maar moeten ons schikken naar hetgeen men in Den Haag goeddunkt," aldus de voorzitter. Om de zelfstandig heid van de verenigingen zoveel mogelijk te handhaven achtte hij de oprichting van een eigen bouwbureau wenselijk. Medegedeeld werd, dat bij de inter diocesane bond 56 verenigingen zijn aan gesloten. Deze exploiteerden vorig jaar 17355 woningen, wat ten opzichte van 1956 een vergroting van het woningbezit met 1771 huizen betekende. In de middagver gadering hield drs. W. J. Kusters een in leiding over „Mens en woning". Hij be lichtte de eisen, aan welke een woning moet voldoen om voor de mens een pret tig tehuis te zijn. Mevrouw Zaad-Noordijk uit Amster dam, die met haar twee Barzois de eerste prijs won tijdens het zondag middag in Zandvoort gehouden con cours d' elegance van de Kynologen club „Kennemerland"- „U allen zend ik uit om de zending van Christus voort te zetten en het rijk Gods uit te breiden, opdat alle volkeren aan de Vader eer en glorie zullen brengen." Met deze woorden gaf de bisschop van Haar lem, mgr. J. P. Huibers. zondagmiddag in de kathedrale basiliek St. Bavo in Haar lem aan 379 missionarissen, zusters, broe ders en leken opdracht de missie-arbeid te beginnen. Alvorens de grijze bisschop de missionarissen naar de missiegebieden uitzond, sprak hij hen in de stampvolle kathedraal toe om te wijzen op de bete kenis van hun uitverkiezing. De plechtigheid werd door familieleden van de missionarissen bijgewoond. Assi stentie bij de plechtigheden verleenden professor B. Jansen O. P. en drs. P. de Ruyter W. P. Ceremoniarus was kape laan Geraets van de kathedrale parochie. Terwijl de bisschop, gevolgd door de missionarissen, de kerk betrad zong het kathedrale koor onder leiding van de heer E. H. Nicolaas „Sacerdos et Pontifex" en „Exsultate Deo". Mgr. Van Hussen las uit de Handelingen der Apostelen en het Evangelie van Marcus over de prediking, waarna mgr. Huibers de missionarissen toesprak. De bisschop toonde zich dankbaar over de uitverkiezing van de priesters, zusters, broeders en leken. „Wij danken de goede God, die u de kracht heeft gegeven uw be sluit te' nemen". M|L' Huiberg kei, dat hoe moeilijk het werk voor de missiona rissen zal zijn zij steeds God als een trouwe vriend aan hun zijde zullen vinden. Want hij heeft hun dit beloofd, toen Hij zei gaat en onderwijst alle volkeren. Ik zal met u zijn tot aan het einde der tijden. Tenslotte zei de bisschop te hopen, dat ons land in de toekomst in voldoende mate aan de missie-arbeid zal bijdragen. „Mo ge het aantal roepingen toenemen, opdat ons land aan de bloei van de missie zal blijven meewerken". Nadat mgr. Huibers de missionarissen de missie-opdracht had gegeven, traden zij naar voren met hun missiekruis om dit te doen zegenen. In totaal knielden 198 priesters van 26 congregaties, 64 broeders van zes orden, tachtig zusters van achttien congregaties en 37 leken van vier instituten voor de bisschoppen neer om uit zijn handen het missiekruis in ontvangst te nemen. Onder hen bevonden zich doktoren en verpleeg sters. Na de uitreiking der kruisen gaf de bis schop zijn pontificale zegen, waarna een kort Lof volgde. Terwijl mgr. Huibers de kerk verliet zong het kathedrale koor „Cantate Domine". Na de plechtigheid kwamen de missionarissen in het Krelage- huis bijeen, waar zij met de genodigden enige tijd in een sfeervol samenzijn bijeen- bleven. Aavertentie De gemeente Heemstede heeft van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen een verzoek gekregen om mede te werken aan de financiering van de uitbreiding der St. Henricus-u.l.o. school. In verband hiermee biedt de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten de ge meente een geldlening van ƒ220.000,— aan. De looptijd is ongeveer 12'/* jaar. Voor de eerste tien jaar wordt een rente van vijf percent per jaar gevraagd. Daarna is 4-}4 percent rente verschuldigd. Door aanvaarding van deze lening kan de noodzakelijke uitbreiding van deze u.l.o. school met zes lokalen tot stand ko men. B. en W. stellen daarom de gemeen teraad voor het aanbod te aanvaar den. In de donderdagmiddag om vier uur te houden vergadering zal de raad hier over beslissen. Tevens wordt voorgesteld van de Bank voor Nederlandse gemeenten 209.000,— te lenen voor de consolidatie van de vlotten de schuld. De looptijd is dertig jaar en de rente bedraagt 4-K percent per jaar. Nieuws in het kort Nieuwe kolkenzuiger. - Ten behoeve van de aankoop van een kolkenzuiger-fae- caliënwagen stellen B. en W. van Heem stede de raad voor een krediet van 45.000 beschikbaar te stellen. De op dit ogenblik bij de reinigingsdienst in gebruik zijnde faecaliënwagen dateert uit 1926. Slechte bergruimte. - Voor het herstellen van de bergruimte aan de noord-oostzijde van de tennisbanen in Groenendaal en van de muur, die aan die zijde een afscheiding vormt van het terrein van de tennisbanen, vragen B. en W. van Heemstede de raad een krediet van 3450 beschikbaar te stel len. Kraamsubsidie. - B. en W. van Heem stede stellen de naad voor aan de diaconie der Hervormde Gemeente in Haarlem voor 1958 een subsidie toe te kennen, berekend naar 1.50 per verzorgingsdag, ten behoeve van de interne kraamverzorging. Oliestook. - B. en W. van Heemstede vragen de raad een krediet van 6000 be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van een automatische oliestookinrichting in het politiebureau. Tn de afgelopen week zijn in Haarlem vijfendertig verkeersongelukken ge beurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied gebeurde, gestegen tot vijfhon derdeenendertig. Bovendien waren er negen dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door gro te voorzichtigheid en verantwoordelijk weggebruik De volgende leden van de H.W.S.V. „Jan Passtoors" hebben met succes de internatio nale vierdaagse afstandsmarsen in Nijmegen volbracht: de heren S. Bandstra (7 x), L. W. Guldemond 2 x). F. D. Kuiper (10 x N. Th. M. Melker (1 x), H. van Oorschot (14 x), J. W. Schorfhaar (17 x), E. A. Vierhout (4 x). Joh. de Vries 12 x), P. Wiedijk (18 x), W. Determann (aanmoedigingsmedaille) en de dames J. Guldemond (2 x), C. M. van Oorschot 9 x). Advertentie voelt U de gehele dag nietl Geen vrees meer. dal de qebitsplaat van het gehemelte loslaat. DENTOFIX, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poeder s mor gens een weiniq op de plaat qestrooid houdt hef qebit de qehele daa onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaanqename smaak, DENTOFIX verschaft U een qevoel van zeker heid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstqebit heeft. Ver krijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisteriien. Nadat „de provincie" er al een voor proefje van had gekregen beleefde de nieuwe René Sleeswijk-revue thans de officiële première in theater Carré te Amsterdam. Bijna tweeduizend toeschou wers hebben zich kostelijk geamuseerd met ,,'n Avondje uit", zoals deze eenen twintigste Snip en Snaprevue heet. „Nu wij met onze eenentwintigste produktie de drempel der meerderjarigheid overschrij den", zo schrijft René Sleeswijk in het programma, „zijn we echt verstandig ge noeg om te beseffen, hoe belangrijk in een mensenleven zo'n klein hoogtepunt, 'n avondje uit, wel is, juist in deze tijd, nu het omdraaien van een knop voldoende is om in de huiskamer het televisievenstertje tot leven te brengen. Maar het vertier, dat de techniek in de huiskamer brengt, kan nooit de plaats innemen van een zaal met levende mensen .en levende artiesten op het toneel". De juistheid hiervan bewijst hij overtuigend met deze revue, die weer anders en beter is dan de vorige, die weer uitmunt door uitbundige kostumering, ori ginele humor, fenomenale variéténummers en pittige muziek. Willy Walden en Piet Muyselaar zijn weer gul met grappen in een reeks sketches waarvan „Amor in Antiek" en „Flatbe woners" wel de beste zijn en waarin ook Jo Vischer jr. toont veel talent voor dit komische genre te bezitten. Walden en Muyselaar geven de televisie een koste lijke steek onder water door een tevoren gespeelde scène nog eens op het tv-scherm te laten zien. Dat zij als de dames Snip en Snap ook in deze revue niet ontbreken, be hoeft nauwelijks vermeld te worden. Met Jo Vischer jr.. Henk Scholten en Bert van Dongen geven zij verder een meesterlijke parodie op de Franse Frères Jacques. Dat is een van de vele verrassingen in deze revue, waartoe ook het debuut van de nieuwe ster, Kitty Knappert gerekend mag worden. Zij acteert, zingt en danst op een schalkse manier, die haar bij deze pre mière ware ovaties bezorgde. In tal van grote scènes excelleerden weer de Londen Stariets, de Engelse ballet meisjes, die ook de bijzonder fraaie costuums met zwier weten te dragen en weten uit te trekken in een strip tease scène. Schrikt u niet, het is niet, wat u misschien zoudt denken. Tussen de sketches en de grootse costuum- tableaux door komen de Manetti's met bij zonder goede acrobatiek, de Cavallieri met enerverende evenwichtskunststukjes en het danspaar Yarosch en Tagunoff met een voortreffelijk „poppenspel". En ln de ru briek „Onze gast van vandaag" mr. Rythm (alias Willy Walden) die een kolderlezing houdt over jazz met een muzikale toelich ting. waarover men niet uitgelachen raakt. Een 35-jarige chauffeur uit de Haar lemmermeer werd maandagmorgen door Haarlemse politierechter, mr. N. Smits, wegens „snijden" veroordeeld tot een boe te van vijfenzeventig gulden of dertig da gen. De officier van Justitie, mr. dr. It. W. H. Pitlo, had honderd gulden boete geëist. De chauffeur had op 16 april op de Schipholdijk in de Haarlemmermeer twee fietsers en een bromfietser „gesneden". De bromfietser moest, om niet te worden aangereden, uitwijken, raakte het stuur van een fietser en verdween in de Ring vaart. De buschauffeur verklaarde niets van het ongeval te hebben gemerkt. Even verderop was hij echter gestopt en ver klaarde een groepje mensen aan de kant van de vaart te hebben zien staan. Daar op was hij met zijn bus, waarin zich ar beiders van een vliegtuigfabriek uit Am sterdam bevonden, weer doorgereden. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de chauffeur de bromfietser zelfs niet had ge raakt. Een van de getuigen, die in de bus had gezeten, vertelde dat hij niets van het ongeluk had gehoord of gezien. Wel meen de hij dat de chauffeur, gezien de „ouder dom" van het busje vrij ruw had gereden. „Maar dat is maar het oordeel van een leek," zei de getuige. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, was van mening, dat de chauf feur wel moet hebben geweten dat er iets aan de hand was, omdat hij na het gebeur de telkens in zijn achteruitkijkspiegel keek. Volgens de officier had verdachte op de hoogte moeten zijn van het ongeluk. De verdediger was van oordeel, dat het feit, dat zijn cliënt telkens in de achteruit kijkspiegel keek, niet als bewijs van schuld kon dienen. „Men kan een chauf feur toch niet verwijten, dat hij op een drukke weg goed oplet en zijn achteruit kijkspiegel raadpleegt," zei de raadsman. Tevens benadrukte hij dat verdachte be kend staat als een betrouwbaar chauffeur, die al gedurende acht jaar schadevrij heeft gereden. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging. Omdat hij er niet in slaagde een fiets te lenen Een achttienjarige leerling-loodgieter uit Haarlem stond maandagmorgen voor de Haarlemse politierechter, mr. N. Smits, terecht, wegens diefstal van een brom fiets. De loodgieter had de brommer op 2 februari in Haarlem gestolen om naar IJmuiden te kunnen rijden. „Ik kreeg een bevlieging. Het lukte me niet een fiets te lenen en ik moest toch naar IJmuiden". „Maar het gebeurt me niet meer", ver zekerde de jongen berouwvol. Hij vertel de voorts, dat zijn vader hem al had ge straft door een gedeelte van zijn zakgeld in te houden. Bovendien had de jongen na het gebeurde een pak slaag gekregen van zijn verbolgen vader. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling van de r.k. reclasseringsver- eniging. De politierechter maakte er veer tig gulden boete en drie weken voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar van. De onderlinge match aan de Donkerelaan in Bloemendaal voor de HCB-competitie had een aantrekkelijk verloop. Beide elftallen tel_ den enkele invallers, die geen verzwakking bleken. Men kwam tot flinke scores. Haar lem 4 sloot op 147 runs voor het verlies van slechts vier wickets: P. Dammen 27, E. Slag ter 15, P. Thoden van Velsen 33, R. Schlat- mann 24, A. Boendermaker 11 n.o. en Ph. van Dok 24 n.o. C, van Alphen 1-29, E. Beis huizen 1-29. Haarlem 5 bereikte 120 punten voor 7 wickets: H. Vermeulen 14, H. Slag ter 14, C. xan Alphen 24, H. Rigbers 17, H. Schlatmann 24; D. van Dammen 1-11, W. van der Linden 2-11. P. Thoden van Velzen 1-12 en Ph. van Dok 3-14. Ook aan de Spanjaardslaan vond een on derlinge wedstrijd plaats. R. W. c scoorde 99 runs: H. van Son 11, C. J. P. van Baas- bank 49, Th. Koot 13, F. van Muiswinkel 3-45, H. West 4-23, C. van Schouwenburg 2-12 en C. van Buchem 1-7. Dit totaal werd vrij ge makkelijk door het d-elftal gepasseerd, dat op 100 runs voor het verlies van 4 wickets de innings sloot. Voor R. W. d maakte C. van Schouwenburg 31, C. van Buchem 21 en F van Muiswinkel 26 n.o.; H. van Son 3-40 en O. Koenders 1-8. De wedstrijd tussen C.V.H.W. 2 en R. W. a vond geen doorgang. De uitslagen van de afgelopen week in het bedrijfsvoetbal waren: Afd. A: O.CS V.V.V. I 2-4; Afd. B: Tramvogels—D.Ds' 1-2; V.E.S.S.V.O.W. 2 4-2; Heeremans-- Tramvogels 2-2 Afd. C: H.S.M.Nebima 2 2-6. Het programma is: maandag 28 juli c Vriebo—-G.I.H.; dinsdag 29 juli A S.V.O.W I—D.D.S. I; woensdag 30 juli B Goby-i D.D.S. 2; dondei'dag 31 juli C H.A.C.— V.V.V. 2; vrijdag 1 augustus B Tramvogels— V.E.S.zaterdag 2 augustus B S.V.O.W. 2— Heeremans (4.15 uur). BEVALLEN van een zoon: 25 juli, A. M. ArendsNijssen; N. de Hilster—Ver hoef; E. J. de Koningvan den Heuvel; T. L. van Laar—Duinkerken; 26 juli,, E. A. M. Meulenbroek—Kaagman; P. c. Spijkervan Schaijk; C. I. Janssens— Schouten; A. P. Bakker—van Roode; 27 juli, M. F. BoskerSpoelstra; J. F. van der Reest.Schaap; J. Kuiperden Rid der; M. A. Thiovan Katwijk; 28 juli, E. LambooSmits; M. J. GeerlingsJansen; M. P. HendriksBergers. BEVALLEN van een dochter; 25 juli, M. A. A. OttoliniSmit; A. C. T. Kroe zen—de Koning; 26 juli, I. D' hont—Hahne; 27 juli, A. Vriendvan Dalfsen; M. Dit- marschHut; J. M. M. Lagerweij—van der Wijden; A. N. C. van Haard—Bos; C. C. Molenaarvan Assema; 28 juli, G. J. van Leeuwenter Bruggen; E. LambooSmits; G. BroekhofWest.erveld. OVERLEDEN: 24 juli, H. C. Sprik, 80 j., Santpoorterplein; C. van der Laan, 59 j., KI. Houtstraat 7 zw.; 25 juli, H. J. Parson, 66 j.. Zijlvest; 26 juli, A. van den Bosch, 73 j., Zijlweg; J. Ingwersen, 82 j., Santpoor terstraat; 27 juli, J. M. de GrootNijen- huis, 33 j., Hazepaterslaan; N. BeunPik, 68 j., Rijksstraatweg; A. V. Schalker, 76 j., Crayenesterlaan; C. Spoelder, 72 j., Stol bergstraat; H. J. Janmaat, 75 j., Kamper laan. ONDERTROUWD: 26 juli, G. T. Bakker en B. F. Hannenberg; 28 juli, H. Kruijer en S. C. Pot; R. de Nijs en T. Klijnsma. GEHUWD: 26 juli, J. Wijngaarden en A. E. Buhre; L. B. J. Movig en H. A. W. de Brock; J. Steensma en E. R. L. Dinai; K. Steensma en P. Steffens; 28 juli, H. van Gammeren en M. M. A. Blecke. TUSSEN DE BRONSKLEURIGE MUREN van de Santpoortse Ruïne van Brederode huist sinds het begin van deze maand een jong poortwachtersgezin: Maria Bruynen uit IJmuiden en Jimmy Brandligt uit Westzaan. Deze twee zijn de bewaarders van het slot sinds het begin van de maand, nadat zij de familie en kennissen in het Oud Hollands hadden gemeld: „lek, Graef van Brederode, doe Uedele conde van het houwelijc van Maria Bruynen, de trouwe poort- wachteresse met Jimmy Brandligt. Mijn voorste poorthuis sij de echtelieden tot toecomstige woning". Op de dertigste juni werd het huwelijk voltrokken en trok het paar in de kleine poorterswoning. Wanneer de lieer Brandligt niet voor de klas staat in de Noorderschool te Westzaan hij is onderwijzer en trekt dagelijks op de scooter heen en weer assisteert hij zijn vrouw op de ruïne bij het rondleiden van de enthousiaste scharen schoolkinderen en de vele toeristen. Want in feite is mevrouw Brandligt al sinds de eerste mei de officiële bewaarder van het slot. Op die dag werd zij namens Rijksmonumentenzorg benoemd door mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen en slotvoogd van de le ruïne. Met. die benoeming werd mevrouw Brandligt toen nog mej. Bruynen en tot voor kort verpleegster de opvolgster van de heer G. P. Th. v. d. Kort, die van 1930 tot 1954 als bewaarder optrad en van de Santpoortse kunstschilder J. C. G. A. Roest, die daarna tot slotbewaarder werd benoemd, maar door ziekte in het vorige jaar van het rondleiden van gezelschappen moest afzien. Bij het zoeken van de op volgster werd meteen gedacht aan de as sistente in drukke maanden; toen nog mej. M. Bruynen uit IJmuiden. Zij aanvaardde de benoeming en toen zij kort daarna de jonge onderwijzer J. Brandligt uit West zaan ontmoette, waren de trouwplannen er ook spoedig. Het huis was er: de poorters woning van de ruïne, waarin zij nu hun moderne meubelen hebben geplaatst en waar zij overigens alles moeten laten zoals het was. Daar staat men bij Rijksmonu mentenzorg op. Geen grotere ramen of deuren met modern slot. Het is gebleven bij sleutels, die bijna een ons wegen. Mevrouw Brandligt is nu belast met het beheren van de ruïne, met de organisatie en het rondleiden naar en langs de donjon, de roerloze slotgracht en de brokkelige muren en over de smalle met schelpen bestrooide brugjes. Zij leidt de gasten, die voor dit bezoek een dubbeltje neertellen kinderen half geld langs de waterput, naar de kelders en ook naar de beneden kamer van de donjon, waarin de grote maquette staat van het Slot Brederode, zoals die in 1954 bij het afscheid van de bewaarder de heer v. d. Kort, aan het rijk werd overgedragen. Binnenkort wordt in deze benedenkamer door Monumentenzorg een nieuwe grote kast geplaatst, zodat ook de vele vondsten, die by het slot zyn gedaan, weer een plaatsje kunnen krygen om tentoongesteld te worden. Studie van historie HOE HET DE heer en mevrouw Brand ligt hier in de stilte bij de ruïne bevalt? Ik zou niet willen ruilen. Het is hier leuk", antwoordt de poortwachteres in haar kleine woning, waar vroeger de „kastelein heer" bij de noordelijke hoofdpoort woon de. „Er is gas, water en elektra. We heb ben een kleine keuken, een huiskamer en zelfs nog twee kamers boven". En haar echtgenoot valt bij: „Het was geluk, dat ze hier al werkte en woonde, toen we elkaar kort geleden leerden kennen. Even als m'n vrouw heb ik me in de boeken over de historie van Brederode verdiept en het aardige is, dat je naar steeds meer gegevens zoekt. In de drukke maanden, toen tientallen scholen de ruïne als be stemming van het zomerreisje hadden ge kozen, had mijn vrouw assistentie van een werkstudent, maar nu in de vakantie kan ik ook meegaan om rond te leiden." EN ZIJ doen het met plezier, de heer en mevrouw Brandligt. Steeds weer vertellen zij het verhaal over het ontstaan van het slot in het jaar 980, toen de Graven van Holland een burcht moesten stichten om de aanvallen door de Westfriezen op Haarlem te weerstaan. Het kasteel kwam op een strategisch punt te liggen; tussen het moeilijk begaanbare duin en de moe rassen van het IJ. Langs het kasteel leidde de enige heirweg noordzuid. Zij vertellen van de bouw van de andere torens, de zalen In de middag van 30 juni: de Ruïne van Brederode heeft weer een poort wachter sechtpaar, de heer en- me vrouw Brandligt en vooral van de geheime gangen. Die gangen komen in de eerste vragen van de kinderen op elk schoolreisje voor. Of er nog onderaardse gangen zijn. En misschien nog schatten. De heer en mevrouw Brand ligt moeten dan antwoorden, dat er gangen zijn geweest van de voorhof naar het slot en van het slot tot ver in het duin. Maar er is niets van over; ingestort of verwoest in vroeger jaren. Zoals zoveel is verwoest in 1426, toen de Hoekse en Kabeljauwse twisten losbarstten en de Haarlemmers, voor wier bescherming het slot in feite was gebouwd, vrijwel alles vernielden. In 1573 legden de Spanjaarden buskruit in de kel ders om de vernielingen te voltooien. In het eind van de negentiende eeuw is de restauratie begonnen op initiatief van mr. A. J. Enschedé, archivaris te Haarlem. En ook nu nog is men dagelijks doende met restauratiewerkzaamheden aan en bij de ruïne: werklieden van Openbare Wer ken in Velsen waren er gisteren nog aan de slag. Enige weken geleden zijn zelfs nog twee gave Jacobakannetjes in de grachten van de ruïne aangetroffen. „Zeshonderd jaar oud", schatten de deskundigen. DE PLANNEN om er een permanent cultuurcentrum van te maken, waarover indertijd is bericht, hebben de heer en mevrouw Brandligt ook wel ergens in het hoofd. „Maar dat is nog ver af", menen zij. „Toch zou de ruïne op korte termijn bij voorbeeld al zeer geschikt zijn voor toneel uitvoeringen en dergelijke in de open lucht". In dit verband beschikt het echtpaar wel degelijk over fantasie, want op de dag van hun huwelijk waren de gasten 's avonds te gast op de binnenplaats om daar enige filmpjes te zien en te luisteren naar een spookverhaal, „De doodkistenmaker", dat vergezeld ging van lugubere geluiden, ver wekt door een wire-recorder. „TWEE KINDEREN, twee grote", „drie groot en twee klein", <3at is in <ïeze vakan tiedagen van minuut tot minuut op de ruïne bij de poortwachterswoning te ver nemen. Bij de gasten was dezer dagen zelfs nog een Brederode. Deze mijnheer heette Geraldo de Brederode van de Avenue Rio de Janeiro nummer 17 te Lissabon. Hij had op zijn vakantiereis nu eens speciaal Ne derland aangedaan om Santpoort met een bezoek te vereren. Of hij familie van de oude Brederode's was, hebben de heer en mevrouw Brandligt hem gevraagd. Hij wist het niet. In de vele jaren, die nog volgen hoopt het echtpaar de beste krachten aan de ruïne en haar historie te kunnen geven. Wat hen betreft hopen zij er altijd te blij ven wonen. „Een vijftal kippen loopt al op de voorhof rond en straks komen er nog enige geiten en schapen en wat andere hoenders bij". „Een kleine kinderboerderij misschien; op die voorhof is nog plaats genoeg". Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 In Enschede werden in het fraaie Dick- man Stadion de nationale B-kampioen schappen verwerkt. Joacim nam deel aan de 100 m, ver springen, speerwerpen en het hoog springen. Deze atleet, die zich voor de tienkamp wil bekwamen, trof het in zo verre niet, dat de eerste drie nummers praktisch tegelijkertijd werden verwerkt. Zowel bij het speerwerpen als bij het vèr- springen werd het een vierde plaats met respectievelijk 45.54 m en 6.08 m, waarbij aangetekend kan worden, dat de aanloop bij het vèrspringen tegen de vrij felle wind in was. Op de 100 m werd hij in de serie uitgeschakeld, doch bij het hoog springen haalde hij een keurige 1.72 m, waarmede hij zijn tegenstanders 5 cm overtroefde. Meuwese stond tot de laatste sprong een halve cm voor op Evers van de AV '55, die hem echter toen met 4 cm voorbijging. Bijna had Meuwese toen toch nog de titel behaald, want in zijn laatste sprong kwam hij over de afstand van Evers heen, maar hij viel helaas terug in de bak, waarmede hij zijn kans verspeelde. Evers bereikte 13.14 m, Meuwese 13.0972 m. Van Zijl liep een verrassend goede 110 m hor den in 17.5 sec., waarmede hij de vierde plaats innam. De Reus en Hoogland plaatsten zich in de finale 400 m horden, waarin ze echter genoegen moesten nemen met de vierde en vijfde plaats. N. de Zwa ger van r.-k. Holland werd derde op het vèrspringen met 6.13 m. In de sneldamwedstrijden om het kampi oenschap van „Damas", die in Haarlem wer den gespeeld, leed P. Roozenburg een verras sende nederlaag tegen de ex-wereldkam pioen B. Springer. Beide titelpretendenten verspeelden bovendien nog een punt aan respectievelijk W. de Jong en A. J. Ivens. zodat de spanning gehandhaafd blijft tot aan de laatste partijen, zoals uit onderstaande stand blijkt: 1/2. P. Roozenburg en B Springer 9 uit 6; 3 A. J. Ivens 7 uit 4; 4/5. W. de Jong en J. H. de Kluyver 7 uit 6; 6. A. den Hartogh 4 uit 6; 7. H. van Berk 2 uit 5 8. G. Zaat 1 uit 7.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8