Verwarring in Nabije Oosten f speelt Fanfani in de kaart Buitenlanders gooiden werk neer in West-Java Bagdadlanden maken zich weerbaar 11 Dulles' uitnodiging kwam juist op tijd om hem van een meerderheid in de kamer te verzekeren Nacht bracht raad Israel wil wapens kopen Na terreurbezoek van Darul Islam Poolse film verwierf „Gouden schelp" Een succes in Bonn voor Couve de Murville Fanfani zal Londen na Washington bezoeken Leinsdorf adviseur van Metropolitan Opera Nasserisme onderscheiden van het nationalisme De verdediging van West en Oost-Nieuw Guinea Volksstemmingen in West- Duitsland ongrondwettig Indonesisch rechter voelt zich bedreigd Lankmoedige Britse fiscus geeften neemt P.S.P. voor neutralisatie van Nabije Oosten Beheersgebieden en Enromarkt Examens Scheepvaart Virus veroorzaker van bepaalde kankergevallen? WOENSDAG 30 JULI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze correspondent in Rome) Het is mogelük, dat de landing der Amerikanen in Libanon en der Britten in Jor danië deze twee staatjes buiten de invloedssfeer van Nasser zal houden. De toekomst zal dit leren. In ieder geval heeft de voortvarendheid (anderen zeggen misschien de onbesuisdheid) der Amerikanen reeds een regering gered, namelijk het gloednieuwe Italiaanse kabinet van Amintore Fanfani. De opwindende week in het Nabije Oosten viel voor Italië samen met een week, die in gewone omstandigheden eveneens opwin dend zou zijn geweest: de eerste regering na de verkiezingen moest trachten in het parlement een meerderheid te krijgen. De Senaat had voor Fanfani geen moeilijk heden opgeleverd. Daar hebben de christen-democraten de volstrekte meerderheid, maar in het Huis van Afgevaardigden liggen de verhoudingen heel anders. Wanneer alle christen-democraten plus de vertegenwoordigers van de Zuidtirolsc Volkspartij en alle sociaal-democraten aanwezig zijn en voor stemmen, haalt men precies de helft (het zou de helft plus een zijn, wanneer niet ook de voorzitter van de Kamer een christen-democraat was. De voorzitter pleegt namelijk niet te stemmen). En by de discussie leek het alsof er zowel onder de sociaal-democraten als in de eigen gelede ren van Fanfani's party onweer broedde. Het kon wel niet anders of de gebeurte nissen in het Nabije Oosten drukten hun stempel op die discussies. De communis ten spraken over Amerikaanse en Britse agressie. Nenni pleitte voor de vorming van een neutraal blok der Arabische sta ten en zei dat het op de weg van Italië lag de westelijke bondgenoten te wijzen op het ongeoorloofde van hun inmenging in de binnenlandse politiek van landen, die naar zijn mening niet anders doen dan het koloniale juk afschudden". Maar Fanfani had de Amerikaanse landing in Libanon als een passende reactie hoge lijk geprezen, weliswaar niet in een offi ciële rede of in een verklaring aan de pers, maar door middel van het partijblad der christen-democraten „II Popoio", dat de getrouwe spiegel is van de opvattingen van de man, die tegelijkertijd algemeen secretaris der partij, eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken is. De moeilijkheden begonnen toen Saragat, de secretaris der sociaal-democraten, die zelf geen zitting heeft genomen in het ka- binet-Fanfani, tijdens de discussie over het vertrouwensvotum opvattingen inza ke de buitenlandse politiek verkondigde, die sterk afwijken van die welke Fanfani voorstaat. Saragat stelde zich op het standpunt van zijn Britse partijgenoot Gaitskell en van de Westduitse sociaal-de mocraten en noemde het ingrijpen der Amerikanen en Britten een grove politie ke fout, die de Arabische landen nog meer tegen het Westen in het harnas zal jagen. Maar er is een diepgaand verschil: in Groot-Brittannië en in West-Duitsland zijn de sociaal-democraten in de opposi tie, Saragat daarentegen sprak uit naam van een partij, die juist doende is met Fanfani een coalitie-regering te vormen. Het leek die dag of de coalitie reeds zou ineenstorten nog voor zij de goedkeuring van het parlement had verworven. De volgende dag werd de toestand nog moeilijker. De rechtervleugel van de christen-democraten staat afwijzend te genover een zekere sociale inslag in Fan fani's regeringsprogramma. Deze heren, even conservatief als de liberalen, willen niets van staatsbemoeiing met het eco nomische leven weten. Zij pleiten voor een terugkeer tot de vierpartijen-regering van enkele jaren geleden, hoewel zij zeer goed weten, dat de liberale partij van thans dermate conservatief is, dat noch de sociaal-democraten, noch de republi keinen met hen willen samenwerken. De ware bedoeling van de rechtervleugel is dan ook te geraken tot een soort „heilig verbond" tussen christen-democraten, li beralen en neo-fascisten. De sprekers van de rechtervleugel, vooral Pella en Scelba, hebben het Fanfani bijzonder moeilijk ge maakt en het leek er op, of zij en hun medestanders zouden tegenstemmen met het gevolg, dat dit kabinet-Fanfani even als zijn eerste kabinet in 1954 door kuipe rijen in eigen gelederen ten val zou wor den gebracht, nog voor het zijn werk zaamheden kon beginnen. Fanfani werd min of meer wanhopig. In intieme kring verklaarde hij, dat hij overwoog een nieuw kabinet te vormen en daar Nenni in op te nemen. Nog nooit se dert 1948 zijn de socialisten zo dicht bij de ministertafel geweest. Maar in 1954 heeft Fanfani op een even moeilijk ogen blik gezegd: „Het bezwaar is, dat je 's ochtends je verloving bekend maakt met Nenni en je 's avonds ontdekt ge trouwd te zijn met Togliatti". Blijkbaar heeft diezelfde overweging hem er ook nu van weerhouden Nenni alvast eens te pol sen. En de nacht bracht raad. 's Ochtends werd er gebeld aan de een voudige woning van Italië's minister-pre sident, zo vroeg dat Fanfani dacht, dat het de melkboer zou zijn. Het was echter een boodschapper van de Amerikaanse am bassade, met een persoonlijke brief van Dulles, waarin de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in de gewone, voorzichtige termen der diplomatie de nieuwe Italiaanse minister-president uit nodigde naar Washington te komen voor ruggespraak. Op zich niets bijzonders, maar voor Fanfani op dat ogenblik een troefkaart, die hij terdege heeft uitge speeld. Diezelfde dag moest hij antwoord geven op de critiek van verschillende sprekers °P zijn regeringsprogramma. Tot slot zei hij triomfantelijk, dat hij juist een uitnodi ging van Dulles had ontvangen om naar Washington te komen voor besprekingen. Konden zijn eigen partijgenoten, en juist be rechtervleugel, voor wie alles wat Washington doet welgedaan is, hun partij- „tel AVIV (Reuter) Sjimon Peres, birecteur-generaal van het Israëlische ministerie van Defensie, is in opdracht van de regering van Israel naar Londen, Parijs en Washington vertrokken om te '■"achten wapens tc kopen, aldus is in di plomatieke kringen in Tel Aviv mee gedeeld. Hij zal waarschijnlijk proberen in Groot-Brittannië zware wapens te kopen. Tot nu toe heeft Londen geweigerd Israel zware wapens te leveren. In Frankrijk wil hij orders plaatsen voor straaljagers e& bommenwerpers. Men verwacht voorts dat Peres de Franse regering zal polsen ®ver een mogelijk bondgenootschapsver drag. secretaris, hun eerste minister, in de steek laten op het ogenblik, waarop de Amerikaanse regering zo kennelijk blijk gaf vertrouwen in hem te stellen? Bij de stemming die nog dezelfde avond volgde kreeg Fanfani alle stemmen, die hij mocht verwachten, alle christen-democra tische en alle sociaal-democratische stem men, juist voldoende om met de hakken over de sloot te komen. Zijn regering lijkt heel zwak, daar zij over een uiterst geringe en onzekere meerderheid beschikt, maar Fanfani laat door zijn meest getrouwe medestander vertellen, dat „deze regering niet gemak kelijk uit het zadel gelicht zal worden". In derdaad wordt hij sedert jaren als de Sa- lazar van Italië doodgeverfd, maarhij heeft de hulp van andere partijen nodig. ROME, (Reuter) Het Italiaanse libe rale blad „Stampa" meldt dat Fanfani, die maandag in New York is aangekomen, bij de Amerikaanse regering een Ita liaans-Westduits plan zal indienen voor een internationaal program voor hulp verlening aan Arabische landen. Volgens het blad zijn Italië en de Duitse bondsrepu bliek van oordeel, dat een internationaal program noodzakelijk is, omdat de Arabi sche landen niet langer met de afzonder lijke westerlijke landen te maken willen hebben, die zij ervan verdenken nog altijd koloniale aspiraties te hebben. DJAKARTA (ANP) De Indonesische legerleiding heeft een bataljon infanterie en een battery naar Djatiluhur, in West- Java gezonden, ter bescherming van het leven der 300 Fransen èri Italianen, die daar werkzaam zyn bij de uitvoering van grootse kracht- en irrigatiewerken. In het afgelopen weekeinde heeft namelyk een goed bewapende bende van 50 opstande lingen der Darul Islam-beweging een over val gepleegd op de nederzetting, waarbij de Italiaanse voorman Angelo Doro werd gedood. Het kantoor en de woonhuizen werden geplunderd, terwijl de arbeiders onder bedreiging met vuurwapens hun horloges en portefeuilles, en zélfs hun brillen moesten afgeven. De werken in Djatiluhur, waarmede een bedrag van 60 miljoen dollar is gemoeid, worden voor de Indonesische regering uit gevoerd door de Franse onderneming „Compagnie Frangaise d'Enterprise". In verband met de overval verzocht de Franse ambassadeur Jules Koeningswarter maandag het ministerie van Buitenlandse Zaken permanente militaire bewaking in Djatiluhur te stationeren. Dinsdag nam de artillerie de bergen in de omgeving onder vuur, waar naar gemeend wordt de opstan delingen zich schuilhouden. Na de overval werd het werk stilgelegd, omdat de arbeiders weigerden zonder be scherming door te werken. Na aankomst van de troepen werd de arbeid echter her vat. Volgens kringen van de Franse am bassade zullen de militaire eenheden voor onbepaalde tijd in Djatiluhur blijven. Aan het grootse project werken ongeveer 140 Fransen en 40 Italianen. Zij bouwen een 90 meter hoge, en 1.800 meter brede dam, die 300.000 hectaren land zal kunnen bevloeien. Voorts wordt een krachtinstal latie gebouwd met een vermogen van 180.000 kw, die de grootste in Zuid-Oost Azië zal zijn. Met de constructie werd twee jaar geleden begonnen en zij zal in 1964 zijn voltooid. Met de eerste fase van deze werken is 16 miljoen dollar gemoeid. Op het tijdstip van de overval vermaak ten de Fransen en Italianen zich in het clubgebouw. De echtgenote van de neergeschoten vooi-man Doro is niet de enige vrouw in Djatiluhur, die als gevolg van de verras sende aanval van de opstandelingen aan een shock lijdt. Enige andere vrouwen worden ook nog steeds in het ziekenhuis verpleegd. Een aantal arbeiders heeft repatriëring aangevraagd. Tot dusver hebben echter slechts enkelen besloten hun vrouwen en kinderen terug te zenden. SAN SEBASTIAN (UPI) De „Gou den Schelp", de eerste prijs van het film festival van San Sebastian, is toegekend aan de Poolse film „Ewa chce svac" (Eva wil slapen). „I soliti ignoti", een Italiaan se inzending en de Amerikaanse film „Vertigo" kregen een „Zilveren schelp". De „Gouden Schelp" voor de beste docu mentaire ging naar Duitsland voor „Der nackte Morgen". Een Spaanse en een Franse film, „Cuenca" en „Gentleman cambrioleur", eveneens documentaires", kregen een eervolle vermelding. De prijzen voor de beste mannelijke en vrouwelijke hoofdrollen gingen naar de Amerikaan James Stewart voor zijn rol in „Vertigo" en naar de Frangaise Jacqueline Sassard voor haar optreden in de Frans- Italiaanse film „Nata de marzo". De Ame rikaan Kirk Douglas kreeg voor zijn rol in „De vikings" een eervolle vermelding. BONN (AFP/Reuter) Volgens officiële Westduitse kringen hebben de besprekin gen, die de Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, dinsdag te Bonn met zijn Westduitse ambtgenoot, dr. van Brentano en bondskanselier Ade nauer heeft gevoerd, een groot succes op geleverd. Hetgeen Couve de Murville aan voerde over de voorwaarden, waarop vol gens Frankrijk het Westen het best be sprekingen met de premier Kroesjtsjev kan aanvangen, maakte indruk op de West duitse staatslieden. Het is echter nog niet duidelijk of de Franse argumenten bonds kanselier Adenauer hebben afgebracht van zijn voorkeur voor topbesprekingen in UNO-verband. De Westduitse geestdrift voor een top conferentie is de laatste tijd getemperd door gevoelens van twijfel bij de gedachte aan de propagandistische mogelijkheden, die Kroesjtsjev bij een bezoek aan New York zou kunnen uitbuiten. De Westduitse regering gevoelt het meest voor een be perkte bijeenkomst van de Veiligheids raad in de een of andere rustige plaats, bijvoorbeeld Genéve- LONDEN. (Reuter) Premier Fanfani van Italië zal vrijdag een bezoek aan Lon den brengen om met Macmillan van ge dachten te wisselen, zo meldt het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken WASHINGTON (Reuter) Premier Fanfani heeft dinsdag voor het Congres in Washington verklaard dat zijn land de verplichting op zich heeft genomen zich in te zetten voor de vreedzame bevorde ring van de welvaart in het Middellandse Zeegebied en het Nabije Oosten. Italië zal hiertoe met zijn bondgenoten samenwer ken en het is er hierbij zeker van dat het bijdraagt tot de afweer van het gevaar van communistische ondermijning in de wereld, dat in Italië reeds is afgewend, aldus Fan fani. Fanfani is in Washington voor be sprekingen met Eisenhower en Dulles. Boodschap van Tito BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegoslavië heeft voor de tweede keer boodschappen over de toestand in het Na bije Oosten gezonden aan de regeringslei ders van Zweden, Griekenland, India, In donesië, Ethiopië en Birma, aldus is in Belgrado meegedeeld. Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Belgrado beschikt men over inlichtingen dat Kroesjtsjev Nasser in Moskou gewapende vrijwilligers uit de Mohammedaanse Sovjetrepublieken heeft toegezegd, als de Verenigde Staten of Groot-Brittannië Irak zouden aanval len. NEW YORK (UPI) Rudolf Bing, al gemeen leider van de Metropolitan Opera in New York, heeft de dirigent Erich Leinsdorf benoemd tot muzikaal adviseur voor het seizoen 19581959 dat op 27 ok tober ingaat. De dirigent is al vele jaren aan de Metropolitan Opera verbonden en leidde, er in -het vorige seizoen een reeks opvoeringen van „De Bruiloft van Figa ro" van Mozart, waarbij hij eenstemmig geroemd werd. Erich Leinsdorf werd in 1912 in Wenen geboren en kreeg op tweeëntwintigjarige leeftijd zijn eerste grote kans als assistent van Bruno Walter in Salzburg. Later werd hij Toscanini's voornaamste assistent bij de voorbereidingen van opera-opvoe ringen, die bestemd waren voor de Salz- burger Festspiele van 1935, 1936 en 1937. Nadien heeft Leinsdorf vele belangrijke functies in het Amerikaanse muziekleven bekleed. (Van onze correspondent in Londen) De tweedaagse conferentie in Londen, van het pact van Bagdad, tijdens welke Washington een grotere samenwerking met het pact beloofde, is gisteren geëin digd in een communiqué, waarin de leden hun bezorgdheid uitspraken over de recen te indirecte agressie in het Nabije Oosten, wordt gezegd: „dit betekent een groeiende bedreiging voor de onafhankelijkheid en integriteit van de soevereine staten, die met alle mogelijke legale middelen, UNO acties inbegrepen, moeten worden tegengegaan". De drie mohammedaanse leden van het pact, Perzië, Turkije en Pa kistan, keurden de Amerikaanse en Britse landingen in Libanon en Jordanië goed. Er werd geen beslissing genomen om trent de diplomatieke erkenning van Irak, maar het lijdt weinig twijfel dat de pactle den dit in de naaste toekomst zullen doen. Algemeen werd aangenomen, dat de nieu we regering de toestand volledig meester is. De toekomst van het secretariaat van het pact, dat totdusver in Bagdad was ge vestigd, is enigszins vaag. Vermoedelijk zal het voorlopig te Londen werken, maar uiteindelijk naar Ankara worden overge bracht. Een van de moeilijkheden is ver der dat het merendeel van de documenten en verschillende leden van het secreta riaat nog steeds in de Iraakse hoofdstad zijn. Een groot deel van de conferentie werd gisteren besteed aan de noodzakelijkheid doeltreffender op te treden tegen de propa ganda van de radio-stations te Caïro en Damascus. De leden zouden het er ten slotte over eens zijn, dat voor Libanon een of andere vorm van internationaal gega randeerde neutraliteit wordt gevonden. Voor Jordanië werd dit echter vrijwel uit gesloten geacht met het oog op de moeilij ke economische positie van dit land en ge zien de mogelijkheid van een oorlog tussen Israel en de Arabische staten, als Jorda nië uiteen mocht vallen. (Reuter) De ministers hebben, bij het beschouwen van de ontwikkelingen in het Nabije Oosten onderscheid gemaakt tus sen het Arabische nationalisme en hetgeen zij het „Nasserisme" noemden. MOSKOU, (Reuter) Het officiële Rus sische persbureau „Tass" heeft verklaard dat uit het communiqué, het „voornemen der deelnemers aan dit agressieve militai re blok blijkt, om hun militaire voorbe reidingen in het Nabije Oosten en Midden Oosten voort te zetten." CANBERRA (Reuter) De Australische premier Menzies heeft dinsdag verklaard, dat de federale regering geen verandering zal brengen in het verdedigingsstelsel van oostelijk Nieuw-Guinea. De premier zeide dit, toen hem om commentaar werd ge vraagd op berichten, als zou de Neder landse regering voornemens zijn een vlieg- dekschip in de wateren van westelijk Nieuw-Guinea te stationeren. Premier Menzies wilde geen commen taar leveren op de berichten, volgens wel ke Indonesische leiders hadden verklaard, dat Indonesië in staat zou zijn zich met geweld van Nederlands Nieuw-Guinea meester te maken. Geruchten DJAKARTA (Reuter) De correspon dent in Nederland van „Antara" maakte heden melding van hardnekkige geruch ten, volgens welke Nederland bezig is, Indonesische opstandelingen aan te wer ven voor dienstneming bij de strijdkrach ten in Nederlands Nieuw-Guinea. Volgens deze correspondent zouden deze opstande lingen in Nederland wonende aanhangers zijn van de Republiek der Zuid-Molukken. Volgens berichten in de Nederlandse pers zou de regering het vormen van een Papoea-bataljon uit de autochtone bevol king van Nederlands-Nieuw-Guinea over wegen. Tenslotte zouden, aldus de bedoel de correspondent, eenheden van het Ne derlandse leger en het vliegdekschip „Karei Doorman" naar Nederlands Nieuw- Guinea worden gedirigeerd. KARLSRUHE (Reuter) Het constitu tionele gerechtshof te Karlsruhe heeft de voorgenomen volksstemmingen in de deel staten Hamburg en Bremen over de ver strekking van kernwapens aan de West duitse strijdkrachten ongrondwettig ver klaard. DJAKARTA (Reuter) Volgens bla den in Djakarta heeft rechter Gunawan, die voorzitter is van de rechtbank bij de rechtzaak van vier Indonesiërs die be schuldigd werden van poging tot moord op president Sukarno, de hoofdstad verlaten omdat hij meende dat zijn leven bedreigd werd. De kranten schreven, dat de rechter in Semarang, in Midden-Java, had meege deeld, dat hij vorige dinsdag een man onder de tafel vond in de slaapkamer van zijn hotel. De man ontvluchtte zonder iets mee te nemen. De rechter zei dat hij de volgende dag Djakarta verliet, omdat hij meende, dat zijn leven bedreigd werd. (Van onze correspondent in Londen) De Britse fiscus heeft zich voor het eerst in 35 jaar lankmoedig getoond. Mau rice Raneall, president-directeur van een rubberonderneming gaf gisteren voor de rechtbank te Nottingham zonder meer toe dat hij in de jaren 1936 tot 1954 de be lastingen voor een bedrag van 230.000 gulden had opgelicht. De vertegenwoor diger van de fiscus, Dennis Cowley, ver zocht de rechtbank echter na Raneall's bekentenis de zaak te laten rusten, om dat mevrouw Raneall aan een zeer ernstige hartziekte lijdt. „Het maanden lange wachten voor de zaak verder zou kunnen worden behandeld en de kans dat haar man aan het einde daarvan tot twee jaar gevangenisstraf zou kunnen worden veroordeeld, is een te groot risico voor haar leven", aldus Cowley. Raneall zal niet vrij uit gaan, want de fiscus zal hem een boete opleggen. Een ambtenaar van de belastingen verklaarde later dat Raneall tenminste 430.000 gulden zal moe ten betalen de 230.000 gulden achter stallige belasting en een boete van 200.000 gulden. Voor Raneall zou dit geen be zwaar zijn, want de ambtenaar zei te ver wachten dat hij binnen twee maanden zijn schuld zou hebben vereffend. Vrij veel aanwezigen hebben dinsdag avond in het Foresterhuis te Amsterdam een door de Pacifistisch Socialistische Par tij (P.S.P.) belegde openbare protestver gadering bijgewoond tegen „de militaire interventie in het Nabije Oosten". De vice-voorzitter van de partij, de heer J. W. E. Riemens zeide, dat er zich naar zijn mening in het Nabije Oosten een nationale en sociale revolutie voltrekt, waarvan de consequenties zich uitstrekken tot in alle hoeken van de wereld. Als op lossing voor de huidige situatie aldaar zei de spreker te zien „een militaire neu tralisatie van het Nabije Oosten onder ga rantie van de UNO, alsmede een econo misch hulpprogramma voor dit gebied, vastgesteld in overleg met Amerika en Engeland enerzijds en Rusland en China anderzijds in samenwerking met de Ver enigde Arabische Republiek," zoals uit eengezet in het manifest van de P.S.P. De tweede spreker was dr. Kr. Strijd, Nederlands-Hervormd predikant te 's-Her- togenbosch. Deze betoogde dat het ware socialisme zowel het Arabisch nationalisme als het Arabisch neutralisme dient te aan vaarden. Het dient aan te sporen tot het in overleg treden voor het vinden van een modus voor de evidente belangen van Rusland in het Nabije Oosten. Het zal steun moeten geven aan het streven een ruime, niet aan politiek gebonden, hulp te geven aan de landen aldaar ter verbe tering van de sociale misstanden. Op de Darn in Amsterdam isr een kunst schilder neergestreken, die met brede zwaaien van zijn penseel het oude pa leisraadhuis vereeuwigt. Zijn ezeltje is het middelpunt van een groep critische toeschouwers van alle leeftijden, die zich met ernstige gezichten overtuigen of het wel „lijkt". NEW YORK (AFP) De beheerschaps- raad van de UNO heeft dinsdag voorstel len van India, Guatemala en de Verenigde Arabische Republiek met het verzoek aan de raad om zo spoedig mogelijk een diep gaande studie te maken van het vraag stuk van de gevolgen van het betrekken der beheersgebieden bij de Europese Eco nomische Gemeenschap verworpen. De beheerschapsraad heeft daarentegen een resolutie goedgekeurd waarin gezegd wordt, dat de raad deze kwestie heeft on derzocht en bevonden heeft, dat „bij ge brek aan uitvoerige gegevens van funda mentele aard, die op het ogenblik nog niet beschikbaar zijn," de raad nog niet in staat is zijn mening te geven over de ge volgen van de vereniging van beheersge bieden met de E.E.G. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte-examens (gehele akte): H. Conijn. Amsterdam: mej. E. v. d. Laan, Wormerveer; A. Ooyevaar, Vogelenzang; C. Fok ker, Middenmeer; H. v. Wageningen, Heiloo; R. Haye, Amsterdam; F. Homan, Amsterdam; mej. A. Ooyevaar, Alkmaar; M. Goedhart, Landsmeer; S. J. Bijvoets, Amsterdam; P. Doves, Zaandam. Voor gedeelte A: H. J. L. Conijn, Amsterdam; J. Hendriks, De Weere; J. Fossen, Haarlem. Voor gedeelte B: A. v. d. Pal. Beverwijk; W. H. A. Jileren, Krommenie; E. Boon, J. W. G. Brune- kreef en P. v. d. Berg, Amsterdam. 's-Gravenhage. Voor het examen nijverheids onderwijs 1958, akte NIH (bouwkunde) geslaagd: B. J. van der Wurff, IJmuiden. Voor het pedago gisch getuigschrift N.O.: C. P. Venema. Haarlem. Utrecht. Geslaagd voor het M.O.-A Frans: H. G. L. Lavrat, Haarlem. Aagtekerk, 29 350 m. w. Adelaide n. Fremantle. Abbedijk, 29 te New Orleans verw. v. Rotterdam. Abbekerk, 29 te Penang verwacht v. Djibouti. Aegis, 29 te Curasao verwacht. Agamemnon, 29 te Antwerpen verwacht. Alamak, 29 251 m. z.w. Lisboa n. Antwerpen. Alblasserdijk, 30 te Hamburg. Alderamin, 30 te Aden. Algenib, 30 te Buenos Aires. Alhena, 29 155 m. z.w. Kp. St. Vine. n. L. Palmas. Alphaca, 29 te New York verwacht. Alphard, 29 20 m. w.z.w. Beachyhead n. Antw. Alwaki, 29 te Madras verwacht. Ameland, 30 te Port Fortin. Amstellaan, 29 130 m. z.o. Kreta n. Stettin. Amstelveen, 29 30 m. w. Sabang n. Bombay. Angolakust, 30 te Takoradi v. Lagos. Appingedijk, 29 te Vancouver. Astrid Naess, 30 te Amuay. Averdijk, 29 v. Antwerpen n. Houston. Baarn, 29 40 m. z. Landsend n. Amsterdam Bali, 30 te Tandjong Mani verw. v. Semarang. Banda. 29 330 m. z.o. Suez n. Bahrein. Batu, 30 te Damman. Baud. 29 te Bassein verwacht v. Rangoon. Bawean, 29 v Tjilatjap n. Surabaja. Bengkalis, 30 te Belawan verwacht v. Aden. Bennekom, 28 te La Guaira n. Pto. Cabello. Bintang, 30 te Singapore verw. v. P. Swettenham. Bloemfontein, pass. 29 Vlissingen n. Amsterdam. Borneo, 30 te New York verw. v. Kp. Canaveral. Boskoop, 29 v. Bremen n. Hamburg. Britsum, 29 750 m. z.o. Diego Garcia n. Aden. Bronnoy, 29 te Rotterdam verwacht v. Norfolk. Caltex Arnhem, 29 28 m. n. Bougaroni n. Pernis. Calt. Delft, 29 150 m. w.z.w. Benkoelen n. Bahrein. Caltex Leiden, 28 v. Suez n. Bahrein. Caltex Rotterdam, 29 te Port Said n. Rastanura. Caltex The Hague, 29 80 m. z.w. Kreta n. P. Said. Caltex Utrecht, 29 te Bahrein. Camerounkust 2 930 m. z.z.o. Monrovia n. Fr'town. Castor, 28 v. Grenada n. St. Vincent. Ceronia, 29 v. Abadan n. Cochin. Cinulia, 29 350 m. o.z.o. Kp. Leeuwin n. Curasao. Cleodora, 30 te Geelong verwacht v. Newcastle. Colyt.to, 2/8 te Rotterdam verwacht. Congokust, 30 te Takoradi. Corilla, 29 GO m. n.w. Comoro eil. n. L. Marques. Coryda, 29 v. Singapore n. Brisbane. De Eerens, 29 te Bahrein verwacht v. Ummsaid. Delft, 29 500 m. w. Finisterre n. Trinidad. Dinteldijk, pass. verm. 31 Vlissingen n. Antw. Doris, 2.9 v. Paramaribo n. Amsterdam. Drente, 29 9G m. w. Sabang n. Aden. Duivendijk, 29 v. Newport n. Caracasbay. Eemdijk, 31 te Le Havre verwacht. Eos, 29 55 m. o.n.o. Algiers n. Lissabon. Etrema, pass. 29 Kreta n. Beyrouth. Fairsea. 26 v. Napels n. Southampton. Friesland KRL, 29 v. Port Said n. Malaga. Gaasterlanl, pass. 29 Kp. Verd. eil. n. Amsterdam. Gabonkust, pass. 29 Las Palmas n. Le Havre. WASHINGTON (UPI) Het hoofd van de openbare gezondheidsdienst in de Ver enigde Staten, generaal-majoor dr. Leroy Burney, heeft tijdens een interview in de NBC-televisierubriek „De jeugd stelt vra gen" verklaard, dat er „een doorbraak op komst" is in de strijd tegen kanker. Hij zei dat zijn optimisme voortvloeit „uit rapporten van de nationale gezondheids instituten door het gehele land". Toen hem door een jeugdige intervie wer gevraagd werd of zulks betekende, of deze doorbraak binnen vijf jaar te ver wachten valt, antwoordde hij: „Ik weet het niet. Ik heb echter een sterk vermoe den, dat er nog tijdens het leven van de generatie waartoe u behoort, een genees middel zal worden gevonden tegen bepaal de soorten kanker. Er zijn namelijk toe nemende bewijzen, dat kanker in sommi ge gevallen wordt veroorzaakt door een virus. Als dit inderdaad het geval blijkt te zijn," aldus dr. Burney „kunnen wel licht inentingen en anti-biotica worden ge bruikt om de kwaal te voorkomen en te bestrijden." Giessenkerk, 29 45 m. w. Oporto n. Port Said. Gordias, 29 te Somoza. Grootekerk, 29 v. Port Said n. Alexandrië. Guineekust, 29 te Hamburg. Hector. 31 te Rotterdam verwacht. Hecuba. 29 te Puerto Cabello. Hilversum, 28 dw. Kreta n. Landsend. Hispania, 29 te IJmuiden verw. v. Castro Urdiales. Hoogkerk, 29 v. Shanghai n. Kobe. Hydra, 30 te Trinidad. Jagersfontein, 29 200 m. n.o. Madeira n. L. Palmas. Jason. 28 70 m. z.w. Ccillys n. West-Indië. Java, 29 240 m. o. Malta n. Napels. Johan v. Oldenbarnevelt, 29 v. R'dam n. N. York. Joseph Frering, 29 220 m. n.o. Madeira n. IJmuid. Jupiter, 28 dw. Ouessant n. Lissabon. Kaap Hoorn, pass. 29 Wight n. Curagao. Kabylia. 29 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kalinga, 29 420 m. n.w. Cochin n. Singapore. Kara, 30 te Pernis verwacht v. Oslo. Karachi, 29 te New York. Karimata, 28 200 m. z.w. Bombay n. Singapore. Katelysia, 30 te Buenos Aires. Kelletia, 29 v. Port Said n. Rotterdam. Kellia, 29 240 m. w. Colombo n. Aden. Kermia. 29 te Isle of Grain. Kieldrecht, 2.9 te Chalna v. Colombo. Kinderdijk, 29 te New York verwacht. Kloosterdijk, 29 te Bremen v. Hamburg. Koratia, 29 v. Suez n. Fao. Korenia, 29 in Kielerkanaal n. Stockholm. Korovina, 30 te Pta. Cardon. Kosicia, 29 600 m. z.w. Fayal n. Thameshaven. Kota Agoeng, 29 te Port Said verwacht. Kota Gede. 29 Belawan gepass. n. Singapore. Krebsia, 29 440 m. z.w. Finisterre n. Mamonal. Kreeft, 1/8 te Rotterdam verwacht. Kryptos. 29 v. Montevideo n. Curagao. Laarderkerk, 29 Jersey gepass. n. Port Said. Laurenskerk, 29 v. Rotterdam n. Bombay. Lekhaven, 29 v. Antwerpen n. Rotterdam. Lekkerkerk, pass. 29 Oporto n. Rotterdam. Leto. 29 te Lagos verwacht v. Takoradi. Leuvekerk, 29 v. Antwerpen n. Amsterdam. Loenerkerk, 29 50 m. n.n.w. Daedalus n. Akaba. Luna, 29 te Amsterdam v. Palermo. Maaslloyd, 29 v. Kuwait n. Chittagong. Malea, 30 te Madras verwacht v. Sambu. Mapia, 29 140 m. n.w. Djeddah n. Suez. Mataram, pass. 29 Las Palmas n. Europa. Meerkerk. 29 770 m. z.w. Rangoon n. Rangoon. Mentor. 29 te Kp. Haiti enverwacht. Merwelloyd, 29 v. Tampico n. Galveston. Mijdrecht. 29 170 m. z.w. Ras Fartak n. Mena. Mississippilloyd, 29 te Londen. Molenkerk, 29 435 m. n.o. St. Helena n. L. Palmas. Munttoren, pass. 29 Gibraltar n. Banias. Mvlady. 29 v. Bordeaux n. Duinkerken. Naess Command., 29 240 m. o. Gibralt. n. Fawley. Naess Tiger, 29 200 m. n.w. Perim n. Mena. Nestor, 29 v. Pt. de Paix n. Fort Liberte. Nias. 30 te Barcelona verwacht v. Genua. Nieuw Holland, 29 120 m. o. Timor n. Tj. Priok. Noordwijk, pass. 29 Ushant n. Emden. Noordzee, 30 te Genua. Omala, 30 te Guayaquil. Ommenkerk, 29 te Nagoya verw. v. Yokohama. Oostkerk, 30 te Port Elisabeth. iu Ootmarsum, 29 v. Galveston n. Corpus Christi. Orestes, 29 v. San Juan. Ossendrecht, 29 te Norfolk verwacht. Ouwerkerk, 29 130 m. n.o. Finisterre n. R'dam. Overijsel, 29 750 m. w.z.w. Cocos eil. n. Fremantle. Ovula, 29 155 m. n.o. Semarang n. Port Darwin. Pendrecht, 29 te Accra verwacht v. Rastanura. Pieter S, 29 v. Rotterdam n. Swansea. Poelau Laut, 30 te Penang verw. v. Singapore. Polyphemus, 29 te Manilla verwacht v. Balboa. Prins Alexander, 29 te Guanta v. Pto. Cabello. Prins Frederik Willem. 29 te Le Havre. Prins Johan Willem Friso, 29 te New York. Pr. Will. George Fred., 29 v. Quebes n. Le Havre. Provenierssingel, 29 te Puerto Ordaz verwacht. Pygmalion. 28 700 m. z.w. Flores n. Barbados. Rempang, 29 te Mombasa verw. v. Dar Es Salaam. Rijndam, 31 te Galway verwacht. Riouw, 29 dw. Barcelona n. Duinkerken. z Rita, 30 te Penang verwacht. Roebiah, 29 100 m. z. Marcus eil. n. Manilla. Roepat, 29 80 m. n.n.o. Labuan n. Singapore. Rondo, 27 te Los Angeles n. San Francisco. Rotti, 29 GO m. w. Malta n. Halifax. Sabang, 29 100 m. z. Phnompenh n. Hongkong. Salatiga, 29 50 m. n.w. Oporto n. Bona. Saloum, pass. 30 Finisterre n. Dakar. Sarpedon. 30 te La Guaira. Schelpwijk, 29 v. Barry n. Curagao. Schie, pas. 29 Finisterre n. Algiers. Schiedijk, 29 te Rotterdam. Siaoe, 29 te Singapore verwacht v. Penang. Sibajak, 30 te Suez. Sirrah, 29 te Rastanura verwacht. Slamat, 29 v. Djeddah n. Suez. Sloterdijk, 29 te Baltimore. Soestdijk. 28 450 m. o.z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Stad Amsterdam, 29 60 m. z.w. Las Palmas naar IJmuiden. Stad Arnhem, 29 te Lulea verw. v. Amsterdam. Stad Gouda. 29 620 m. o. Kp. Race n. Hpt. Roads. Stad Rotterdam, 29 v. Freetown n. Rotterdam. Stad Schiedam. 29 50 m. n. Berlenga n. R'dam. Stad Utrecht, 29 180 m. z.o. Fayal n. Hpt. Roads. Stad Vlaarding., 29 30 m. z. Lofoten Isl. n. A'dam. Statendam, 29 te New York verwacht. Statue of Liberty, 28 300 m. z.o. St. Helena naar Philadelphia. Steven, 29 600 m. z.o. Kp. Race n. Montreal. Straat Bali, 30 te Rio de Janeiro. Straat Banka, 29 v. Cochiri n. Colombo. Straat Cook, 31 te Hobart. Str. Madura. 29 820 m. o. Mauritius n. Mauritius. Straat Singapore, 29 610 m. o. Amsterdam eiland naar Melbourne. Sunetta. 29 500 m. w. Str. Torres n. Balikpapan. Talisse, pass. 29 Guardafui n. Port Said. Tabian. 29 70 m. z. Lissabon n. Bilbao. Tabinta, 29 te Amsterdam. Tahama, 29 v. Suez n. Mena. Tappanzee, 30 te Corpus Christi. Taria, 2/8 te Aden verwacht. Tegelberg, 29 180 m. o.z.o. Rio de Jan. n. Kaapst. Teiresias, 29 20 m. w.z.w. Minicoy n. Aden. Telamon, 28 750 m. o.n.o. Paramaribo n. P'maribo. Teucer, 29 te Tandj. Priok verw. v. Semarang. Texel, 29 v. Suez n. Ummsaid. Themis, 29 v. Houston n. New Orleans. Thelidomus, 31 te Rotterdam verwacht. Theobaldius, 30 te Rotterdam verwacht. Tiberius. 29 te Paramaribo verwacht. Van Neck, 31 te Wellington verwacht. Van Noort, 30 v. Penang n. Singapore. Van Waerwijck, 29 230 m. z.o. Lagos n. Lagos. Vasum. 29 600 m. z.w. Kp. Race n. Montreal. Vivipara. 29 v. Port Said n. Rotterdam. Waterman, 29 v. Melbourne n. Sydney. Weltevreden, 30 te Port Said. Zaankerk. 29 v. Singapore n. Manilla. KLEINE VAART Alcetas. 29 70 m. o. Kp. Bon n. Algiers. Appingedam. 29 op Schelde n. Antwerpen. Atlas, 28 v. Odense n. Horsens. Bab T, 28 v. Karskaer n. Mantyluoto. Concepcion, 28 50 m. n.o. Casquets n. L. Palmas. DraCo, 28 v. Malaga n. Ceuta. Eijo, 28 te Crotonne v. Antwerpen. Elsa, 27 te Zaandam v. Hudiksvall. Flevo, 29 50 m. n.n.w. St. Vine. n. Tanger. Heerengracht, 29 v. Amsterdam n. Riga. Joost, 28 te Zaandam v. Stocka. Kaap Falga. 28 te Amsterdam v. Rundvik. Midas, 28 te Kopenhagen n. Amsterdam. Nero, 28 te Genua v. Rotterdam. Netta, 29 20 m. n.w. IJmuiden n. Dordrecht. Plato, 28 v. Malta n. Tripoli. Strabo. 28 v. Barcelona n. Tarragona. Thaletas, 28 v. Thessaloniki n. Istanbul. Tilly, 28 v. Zaandam n. Hamina. Twee Gebroeders. 28 v. Heraklion n. Soudabay. Westerdok, 29 dw. Ameland n. Amsterdam. SLEEPVAART Clyde, 28 v. Masluis n. Azoren. Cycloop, 28 v. Newcastle te IJmuiden. Gele Zee, 24 v. Bombay n. Rotterdam. Humber, 28 100 m. o. Vitoria n. Hamburg. Loire, 28 te Rotterdam. Maas, 28 te Rotterdam. Noordholland, 26 v. Cristobal n. Honolulu. Poolzee, 28 Aruba gepass. n. Port Said. Rode Zee, 29 te Maassluis. Thames, 28 Aruba gepass. n. Port Said. Titan, 23 v. Pt. Everglades n. Houston.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11