Renteloos voorschot aan rijk van 75.6 miljoen gulden £sso Panda en de Yo^Yo^jager Nieuwe veerboot in dienst gesteld De resultaten van de bijeenkomst van de O.E.E.S.-ministers te Parijs Billiton Mij. zal dividend verlagen Chefarine „4 Wereldnieuws Meer zon, minder regen Weekstaat Nederlandsche Bank „Feest met bittere bijsmaak" Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! 2 Voorbereiding voor terug betaling op aandelen bij „Kawoeng" Nederlandse invoer dit jaar sterk gedaald Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Handelsverruiming met het communistisch blok Vlasfabriek gesloten Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL DRU hoopt verlies van eerste halfjaar in te lopen De inflatie in Indonesië 1 Drastische bezuinigingen bij de Deli Spoor WOENSDAG 30 JULI 1958 De Nederlandsche Bank heeft, blijkens de verkorte balans per 28 juli, een blanco en renteloos voorschot aan de staat ver strekt tot een bedrag van 75,6 miljoen. De bank mag ingevolge de bestaande over eenkomst dergelijke voorschotten aan de schatkist verstrekken tot een maximum van 150 miljoen. Dat de staat genood zaakt was een beroep op de centrale bank te doen. is een gevolg van de zware eisen die met het einde van deze maand aan de schatkist zijn gesteld. Vrijdag immers moest de staat de kwar taalsbetalingen aan de gemeenten verrich ten, waarmee een bedrag gemoeid was van ruim 270 miljoen gulden. Rekent men daar bij de salarisbetalingen, die gesteld mogen worden op een bedrag tussen de 50 en 60 miljoen, dan valt het niet te verwon deren dat het saldo van het rijk bij de centrale bank uitgeput raakte en dat de bodem van de schatkist werd bereikt. Be halve dat daaruit het totaal van 256 mil joen werd geput, moest bovendien bij de centrael bank worden aangeklopt voor een bedrag van 75,5 miljoen. Gelukkig ont vangt de staat woensdag uit ed pas ge houden inschrijving op schatkistpapier een bedrag van 338 miljoen, zodat de schat kist weer spoedig gevuld raakt. Aan de andere kant echter staat zij per 1 augustus voor een aantal verplichtingen, die teza men gewaardeerd mogen worden op 130 miljoen. De circulatie heeft met een bedrag van bijna 4275 miljoen een nieuw record be reikt. Deze week is weer voor 86 miljoen In verband met de bijzondere omstan digheden stelt de raad van beheer van de Rubber Cultuur Maatschappij „Kawoeng" n.v. voor om het algemeen reservefonds ad 83.297, de bijzondere reserve ad 75.418 en een bedrag van de reserve voor afschrijving ad 43.789 terug te voeren naar de winst- en verliesrekening. Voorts om daarna 150.000 te bestemmen voor de vorming van een reserve voor diverse be langen. Deze reserve is nodig geworden voor dekking van verplichtingen jegens oudgedienden van de vennootschap en voor armslag voor onvoorziene gebeurtenissen. De winst- en verliesrekening over 1957 sluit dan met een saldo winst ad 840. De voorstellen werden in de jaarstukken 1957 verwerkt. Daaruit blijkt dat het ac tivum immobilisaties in Indonesië, in aan merking nemende de reserve voor afschrij ving, te boek loopt voor per saldo ongeveer 748.000.zijnde bijna 75 percent van het geplaatst en volgestort maatschappelijk kapitaal. Indien deze voorstellen worden goedgekeurd, is de weg geopend voor een terugbetaling op de aandelen. In de op 15 augustus te houden jaarvergadering zal een statutenwijziging worden voorgesteld in hoofdzaak beogende een terugbetaling van 20 percent in contanten op de aandelen. De raad van beheer is tot de slotsom ge komen, dat deze terugbetaling mogelijk is. De nieuwe nominale waarden der aandelen zouden dan worden 10 voor de gewone en 140 voor de preferente aandelen. Het dividend over 1957 wordt voorgesteld op 14 per cum. preferent aandeel. De modernste veerboot van West-Europa, de „Prinses Beatrix", bestemd voor het veer Vlissingen-Breskens, is dinsdagmid dag officieel in dienst gesteld door minis ter Algera, tegelijk met de ingebruikne ming van de nieuwe veerhavens te Vlis- singen en Breskens en van de toegangs wegen tot de veerhaven te Breskens. De Zeeuws-Vlamingen hebben op geen enkele wijze geprotesteerd tegen de in- dienststelling van deze veerboot, welke zou samenvallen met de verhoging der veertarieven. De Provinciale Staten van Zeeland hebben over deze verhoging echter nog geen beslissing genomen. Om drie uur vertrok de nieuwe veerboot met de minister en tal van andere autori teiten naar Breskens, waar zij twintig minuten later arriveerde. Na een rond rit over het nieuwe veerhavencomplex scheepte het gezelschap zich weer in op de „Prinses Beatrix", waarmee een tocht langs de kust van Walcheren werd ge maakt. Tijdens deze vaart hield minister Algera een rede, waarin hij wees op de vooruitgang, die bij de veerdiensten werd geboekt, een vooruitgang, die sprekend is, wanneer men de nieuwe veerboot >.Prin- ses Beatrix" vergelijkt met de „Koningin Wilhelmina", die veertien jaar geleden in dienst werd gesteld en toen gold als het modernste schip. „Ik ben blij dit te mogen meemaken. Een minister mag toch ook nog wel eens enige momenten van vreugde kennen", aldus minister Algera. Bittere bijsmaak De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, beantwoordde deze rede en Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de verbindingen beter zijn geworden, doch betreurde dat deze een bittere bijsmaak hebben. De vreugde wordt getemperd door het feit, dat er een belangrijke tariefsver hoging komt, nodig voor het verkrijgen van een tweede nieuwe veerboot. Laten we hopen, aldus de commissaris, dat de impasse, waarin wij en de rijksoverheid zijn gekomen op bevredigende wijze kan worden opgelost. De burgemeester van Breskens, de heer J. Eekhout, merkte op, dat Breskens de strijd tegen de aanleg van de nieuwe veer haven heeft verloren. Er is weliswaar een belangrijke stap vooruitgezet voor het verbeteren van het verkeer, doch in Bres kens heerst grote droefenis omdat de nieuwe haven zo ver van het dorp afligt. Om half zes keerde men in Vlissingen terug. aan biljetten dn omloop gekomen.. Men mag verwachten dat in de loop van augustus er een geleidelijke terugvloeiing van biljetten zal plaats vinden en dat met de terugkeer van normale omstandigheden aan het eind van de vakanties, de circulatie weer tot redelijke proporties zal worden terugge bracht. Vorige week werd enige bezorgdheid uitgesproken ten aanzien van het niveau van de banksaldi op ongeveer 450 mil joen; ditmaal is het een grote geruststel ling dat de banken een flinke voorsprong op de kasreserve hebben weten te kweken. Met een saldo van ruim 686 miljoen staan de banken er nu goed voor. Op de geld markt bleef daggeld onveranderd 2'/2 per cent, maar wordt na de ultimo met stellig heid een verlaging verwacht. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef en er ook in de convertibele valuta geen wijziging kwam, nam de netto devie zenreserve toe met 22 miljoen. Hierdoor staan goud en valuta tezamen nu op 4745 miljoen, tegen vorige week 4723 miljoen. De post andere saldo's aan de creditzijde vertoont een toeneming van 267s miljoen, welke zonder nadere toelichting echter moeilijk verklaarbaar is. Het dekkings percentage daalde van 84,84 tot 83,32. (ANP). Volgens de cijfers van het Centraal Bu reau voor de statistiek heeft Nederland in de eerste helft van het lopende jaar voor 6.735 miljoen ingevoerd en voor 5.825 miljoen uitgevoerd, vergeleken met een invoer ter waarden van 8.082 miljoen en een uitvoer van 5.617 miljoen in de eerste helft van 1957. In de eerste helft van 1958 vormde de uitvoer 86 percent van de in voer tegen 69 percent in de eerste helft van 1957. De voornaamste afnemer van de Neder landse uitvoer was in de eerste helft van 1958 weer West-Duitsland. Naar dit land werd voor 1.071 miljoen uitgevoerd ver geleken met een uitvoer ter waarde van 960 miljoen in de eerste helft van 1957. West-Duitsland was ook onze voornaam ste leverancier. Uit dit land werd voor 1.311 miljoen ingevoerd 1.461 miljoen in de eerste helft van 1957). De Belgisch- Luxemburgse Economische Unie die in de eerste helft van 1957 de voornaamste leve rancier van Nederland was, zag haar uit voer naar Nederland dalen tot 1.185 mil joen in de eerste helft van 1958. vergeleken met ƒ1.484 miljoen in de eerste helft van 1957. De Nederlandse uitvoer naar de Bel gischLuxemburgse Economische Unie vertoonde daarentegen een stijging en wel van 888 miljoen in de eerste helft van 1957 tot 901 miljoen in de eerste helft van 1958. Na West-Duitsland en de B.L.E.U. wa ren de Verenigde Staten in de eerste helft van 1958 de voornaamste leverancier van Nederland. De invoer uit dit land daalde evenwel van f 1.182 miljoen tot 799 mil joen. De uitvoer naar dit land steeg van 287 miljoen tot 291 miljoen. De op drie na grootste leverancier was Engeland, uit welk land voor 488 miljoen werd inge voerd (v.j. 650 miljoen). De uitvoer naar Engeland steeg van 598 miljoen tot f 692 miljoen. Engeland was daarmede de op twee na grootste afnemer van Nederland. Onze uitvoer naar Indonesië daalde van 164 miljoen in de eerste helft van 1957 tot ƒ60 miljoen in de eerste helft van 1958. De invoer uit Indonesië daalde van 228 mil joen tot 138 miljoen. Groot-groter-grootst Volgens een overzicht van de grootste onder nemingen ter wereld, samengesteld door het Amerikaanse blad ..Fortune", zijn de Koninklijke/ Shell ea Unilever de grootste industriële maat schappijen buiten de Verenigde Staten. Het blad legt als maatstaf voor de grootte der onderne mingen de omzet aan. Na de Koninklijke/Shell en Unilever zijn de British Petroleum, de Impe rial Tobacco, de British American Tobacco en de Imperial Chemical Industries, alle vier Engelse maatschappijen, de grootste niet-Amerikaanse industriële ondernemingen ter wereld. Passagegelden Suezkanaal De doorvaartgelden van het Suezkanaal hebben Egypte in de periode 1957-1958 een bedrag van veertig miljoen pond opgeleverd, zo heeft de directeur-generaal van de Egyptische Exploitatie maatschappij Joenis verklaard. Hij zei dat er ge middeld 42 tot 46 schepen per dag waren gepas seerd. Eind augustus zal het kanaal worden ge opend voor schepen met een diepgang van twaalf meter, waarmee de toestand van voor de natio nalisatie weer zal zijn bereikt. Langspeelplaten De Duitse Philipsmaatschappij zal op 1 augus tus de prijzen van een groot gedeelte van haar langspeelplaten met ruim 20 percent verlagen. Platen van het repertoire amusementsmuziek, die thans 15.50 D.M. kosten zullen na 1 augustus te gen 12 D.M. worden aangeboden. Voor andere series langspeelplaten wordt de prijs verlaagd van 19 tot 17 D.M. Britse regeringskringen hebben meege deeld dat de landen van het Atlantisch Pact overeenstemming hebben bereikt over een verruiming van de handel met het communistische blok. Krachtens deze over eenkomst zal een grote verscheidenheid van goederen, die tot nu toe om veilig heidsredenen op de embargolijst stonden, van de vrije wereld naar Rusland, de satel lietstaten en communistisch China mogen worden geleverd. Een officiële aankondi ging wordt spoedig verwacht. (UPI). De directie van de vlasfabriek te Mo lenend (Fr.) heeft haar bedrijf moeten stop zetten in verband met de ongunstige situatie op de wereldvlasmarkt, die ver oorzaakt is door de levering van goed kope Russische vlassen aan afnemers in Engeland en Schotland. Aan de 17 werk nemers van de fabriek is met ingang van maandag ontslag aangezegd. Advertentie Gebruik daarom uitsluitend met alle eigenschappen van bovensmering De Engelse minister van Financiën, Heathcoat Amory, voorzitter van de mi nisterraad van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft dinsdagavond op een persconferen tie in het Chateau de la Muette gesproken over de resultaten van de werkzaamhe den van de ministerraad, die gedurende twee dagen bijeen is geweest. De werk zaamheden hadden betrekking op drie vraagstukken: 1. de terugslagen van de Amerikaanse recessie op de volkshuishou dingen van de Europese landen; 2. de economische moeilijkheden van Turkije en 3. het vraagstuk van de botermarkt. Met betrekking tot het eerste vraagstuk zijn aan de regeringen van de zeventien landen van de O.E.E.S. aanbevelingen ge daan van een vrije algemeen karakter, op dat deze gecoördineerde maatregelen ne men (die echter uiteen kunnen lopen naar gelang van de situatie van elk der landen) ter bevordering van de economische ex pansie. Deze maatregelen zullen vooral be trekking hebben op de binnenlandse kre- dietpolitiek alsmede op leningen en inves- terigen in het buitenland. Er werd geen enkele nieuwe instelling geschapen, zo deelde Amory mee. Elk land moet indivi dueel alle maatregelen nemen. Na de optimistische uiteenzetting van de penpanente vertegenwoordiger der Ver enigde Staten bij de O.E.E.S., William Randolph Burgess, over de economische vooruitzichten van zijn land, heerste er onder de Europese delegaties volgens Amory een geest van vertrouwen. De ge volgen van de recessie, zo meent men, zul len door een gemeenschappelijk handelen gecontroleerd kunnen worden. De mi nisterraad van de O.E.E.S. zal trouwens nog eens bijeen moeten komen, waar schijnlijk in de komende herfst, om de ontwikkeling van de toëStattd te be spreken. Wat de economische moeilijkheden van Turkije aangaat heeft de raad besloten aan Als nieuwe commissarissen van de n.v. Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers te Ulft zijn op de in Arnhem ge houden aandeelhoudersvergadering be noemd de heren ir. J. S. van Nijmegen Schonegevel te Den Haag, oud-raadsadvi seur van het ministerie van Economische Zaken, F. von Balluseck te Den Haag, oud directeur van de K.L.M. en drs. L. A. H. van Eijseren te Scharn (gem. Heer), direc teur van de Maastrichtse Spijker- en Draadnagelfabriek. In deze onder voorzit terschap van mr. A. J. M. de Groot gehou den vergadering werd voorts eervol ont slag verleend aan ir. A. J. ingen noua*., die drieëndertig jaar aan de vennootschap verbonden is geweest. Om persoonlijke redenen had hij zelf ontslag aangevraagd. Hij werd ook gedechargeerd voor het lo pende boekjaar. Op korte termijn zal een nieuwe directeur worden benoemd. De voorzitter merkte ten aanzien van de benoeming van de nieuwe commissarissen nog op, dat de drie voorgedragen heren alleen dan bereid waren zitting te nemen, als zij tezamen gekozen werden. Zij ver enigden een grote meerderheid van stem men op zich, namelijk 1170 van de 1195 uitgebrachte stemmen. Als gedelegeerd commissaris werd aangewezen de heer Von Balluseck. De voorzitter merkte nog op, dat het verlies over het eerste halfjaar 1958 bij de D.R.U. ongeveer een half miljoen gulden bedraagt. Men hoopt aan het eind van het tweede halfjaar dit verlies echter te heb ben weggewerkt. De bankschuld schom melt tussen de drie en de vijf ton. dit land „een belangrijke hulp" te ver lenen, dank zij de medewerking van alle bij de O.E.E.S. aangesloten landen. Het juiste bedrag van deze hulp zal binnen kort worden vastgesteld. De kwestie van de botermarkt is vol gens Amory, die 3'/2 jaar lang minister van Landbouw in Engeland is geweest, een wereldvraagstuk, dat door de raad op een praktisch niveau werd besproken. Er zijn aan de verschillende landen aanbevelingen gedaan om door propaganda het verbruik van melkprodukten te vergroten alsmede door verlaging van de kleinhandelsprijs, en om anderzijds de subsidiëring van de boteruitvoer te verminderen evenals de beperkingen op de invoer. Amory deelde verder nog mee, dat er mogelijk wel in de wandelgangen over het Vrij handelsgebied is gesproken, maar dat de raad dit vraagstuk tijdens deze korte zitting niet heeft besproken. (AFP). Verwacht moet worden dat de re sultaten in het lopende boekjaar van zodanige aard zullen zijn, dat het dividend niet op het peil van 1957 zal kunnen worden gehandhaafd, zo heeft het bestuur der n.v. Billiton Maatschappij in de jaarvergadering medegedeeld. De vooruitzichten in Suriname zijn niet ongunstig. Het is wat betreft de Mbeya Exploration Company Ltd., nog steeds të vroeg om toekomstige verwachtingen uit te spreken, omdat het proefstadium nog niet voorbij is. Wat Kamativi Tin Mines Ltd. betreft werd medegedeeld, dat hier het proefstadium voorbij is. Dit neemt niet weg, dat in dit bedrijf voortdurend ver beteringen worden aangebracht, ten einde tot een grotere produktie en een lagere kostprijs te komen. De exploratie van Nigadoo Mines Ltd. heeft thans het stadium bereikt, dat een oordeel kan worden gevormd over het ertsvoorkomen. In verband met de lage prijzen van lood en koper is besloten nog niet tot exploitatie over te gaan. De explo raties der maatschappij hebben tot een voorlopig resultaat in Portugees Guinee geluid, waar bauxietafzettingen werden aangetroffen, die een verdergaand onder zoek rechtvaardigen. Ook worden voor bereidingen getroffen om in Suriname ten behoeve van het syndicaat een uitgebreid onderzoek naar nieuwe afzettingen aan te vangen. In Djakarta heeft de goudprijs dinsdag de recordhoogte van 110 rupiah per gram bereikt. Alleen al deze maand is de note ring met twintig rupiah gestegen. In het laatste kwartaal van 1957 was de prijs nog 65 rupiah. De huidige notering komt over een met 9.6 Amerikaanse dollar, gere kend tegen de officiële koers van 11.40 ru piah voor de dollar. Voor reischeques en dergelijke is de dol larnotering 29,64 rupiah; op de zwarte markt werd 78 rupiah genoteerd. De Ne derlandse gulden noteerde op de zwarte markt rp. 21.60 tegen een officiële koers van rp. 3.- en van rp. 7,8 voor reischeques. In zakenkringen verklaarde men nog geen enkel vooruitzicht te zien, dat de inflatie tot staan zal worden gebracht. JU 51. Met het goud, dat zij van Ming de Rechtvaardige hadden gekregen, konden Pat en Panda nu gemakkelijk de terugreis betalen. Nauwelijks waren ze veilig en wel aan boord, of Pat O'Nozel stelde de vraag, waar Panda tot nog toe het antwoord op had ontweken. „Wat heb je toch tegen dat Gouden Draak gezegd?" vroeg hij. „Vlak nadat jij hem iets in de orens fluisterde, liet hij opeens mijn boeiens losmaken en beloonde me, inplaats van me te straffen". „Ik deed een beroep op zijn rechtvaardig heid", antwoordde Panda na enige aarze ling. „Aha", zei Pat, „dan heb je hem zeker gezegd, dat een beroemde detective, zoals ik, beloond moet worden en niet gestraft?" „Nee, dat niet", antwoordde Panda. „Maar wat dan wel, bekorrah?!" riep Pat met opkomende drift. „Ik heb hem gezegd, dat hij je moest belonen, omdat je hem zo goed had geholpen", verklaarde Panda. „Ge holpen?" herhaalde Pat. „Ik heb dat Gou den Draak niet geholpen, maar juist zijn tegenstander, de kolonel!" „Ehja, dat is zo", beaamde Panda verlegen. „Maar ehje hebt de kolonel van de wal in de sloot geholpen en daardoor een grote dienst bewezen aan de Gouden Draak. Ik zei dusMaar Panda hoefde al niets meer te zeggen. Met een uitroep van woe de smeet Pat zijn onderscheidingen op de grond en ging stampvoetend heen. Het was de eerste keer, dat de trotse detective geen prijs stelde op strikjes en lintjes. EINDE Onder zeer grote belangstelling is van de n.v. Deli Spoorweg Maatschappij de jaar vergadering gehouden. De voorzitter, mr. B. van Kreel, deelde mede dat het bedrijf op 12 december onder beheer werd gesteld. Verlangd werd, dat 60 leden van het Euro pees personeel vervangen zouden worden. Van de 55 gerepatrieerden hebben reeds 30 nieuw emplooi gevonden. Het hoofdkantoor in Amsterdam is thans bijna geheel ver huurd. De n.v. huist thans voor niets in dat gebouw en van de huren bljjft een paar duizend gulden over. De directie heeft ernstig geprotesteerd tegen de schending van de rechten in ver band met de concessies. Aangezien geen transfers meer worden ontvangen, is met de crediteuren een akkoord bereikt om niet af te lossen. Hierdoor is het mogelijk dat de rente aan obligatiehouders voor de ko mende zes tot zeven jaren gewaarborgd is. Er zijn nog ongeveer zes personen in dienst. Dit zal volgend jaar worden teruggebracht tot een directeur en twee personeelsleden, hetgeen het minimum is dat aangehouden moet. worden, omdat de vennootschap nog een goede claim heeft, aldus de voorzitter. Het contact met de Indonesische autoritei ten is goed. Een aandeelhouder noemde de financiële positie van de maatschappij somber. Hij vroeg of het geen aanbeveling verdiende alle activa te liquideren en de leningen af te lossen. De voorzitter antwoordde dat de directie hierover heeft beraadslaagd en meent zolang mogelijk de rente op de obli gaties te moeten blijven betalen en niet af te lossen. Door het aftreden van ir. G. C. M. Smits en A. Slager als commissarissen, stelde het bestuur de benoeming van twee nieuwe commissarissen voor. Een aan deelhouder maakte hiertegen bezwaar en meende dat, gezien de nodige bezuinigin gen, drie commissarissen en een directeur voldoende waren. Toen de voorzitter ant- woorde dat over de vergoeding van de te benoemen commissarissen nader onder handeld zal worden, en deze kosten wel minimaal zouden zijn^ verzocht aandeel houder de commissarissen bij acclamatie te benoemen. Zij zijn de heer A. Blankert, oud-administrateur te Medan, en mr. H. B. Joh. Waslander, president directeur van de Sociale Verzekeringsbank. Aavertentie Vier werkelijk belrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouv/baarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. Jt BEROEMDE GENEESMIDDELEN "T IN EÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Riooltroepen. Men heeft vastgesteld, dat de rioleringen onder Kopenhagen goe de bescherming zullen bieden tegen een vijandelijke aanval met gifgas en tegen radioactieve afvalstoffen. Dins dag zijn vijftig man speciaal opgeleide soldaten van de burgerwacht geïnstal leerd als eersten van tweeduizend bur gerwachters, die speciaal zullen wor den aangewezen als „riooltroepen" en het 800 kilometer lange riolennet gron dig moeten leren kennen. Massamoord. Het Columbiaanse blad „Re- publica" meldt, dat bij Purificacion in de Columbiaanse provincie Tolima 108 boeren door opstandelingen zijn ver moord. De huizen van de slachtoffers werden geplunderd en vervolgens in brand gestoken. Ecnheidsstreven. In de Finse socialisti sche partij heeft zich een nieuwe scheu ring voorgedaan. Dertien socialistische parlementsleden hebben een nieuwe groep gevormd. Deze zal blijven be staan, zo hebben de afvalligen meege deeld, totdat de twee eerder uiteenge gane socialistische groepen zich heb ben verzoend. Vriendschappelijk. Milton Eisenhower, een broer van president Eisenhower, heeft deze telefonisch medegedeeld, dat hij in San Salvador vriendschappe lijk is ontvangen. Milton Eisenhower heeft een onderzoek ingesteld naar de behoeften van San Salvador en econo mische ontwikkelingsprojecten. Hij wordt donderdag in Guatemala ver wacht. Men vreest daar voor ordever storingen. Massamoord. In het proces tegen de leden van het „Einsatzkommando Tilsit" in Ulm heeft dr. Alfonsas Uselis thans tandarts in New York getuigd van de moord op 120 Joodse vrouwen en kinde ren in augustus 1941. Hij vertelde van een priester te hebben vernomen, hoe deze de vrouwen en kinderen de avond vóór de terechtstelling „doopte" in een poging hen het leven te redden. Allen werden echter de volgende ochtend ver moord. Bombast. Een Convair van de Duitse luchtvaartmaatschappij, die dinsdag naar Frankfort zou vertrekken heeft op de Londense vlieghaven meer dan vijf uren oponthoud gehad naar aanleiding van een telefonische anonieme mede deling, dat er een bom aan boord was. Er werd niets gevonden. Top. Twee Zwitserse alpinisten worden op de 3.974 meter hoge Eiger vermist. Men vreest, dat zij op 20 juli bij een onweer dodelijk verongelukt zijn, kort nadat zij de top van de Eiger bereikt hadden. Door slechte weersomstandig heden zijn reddingsploegen er tot dus verre niet in geslaagd hen te bereiken. Neergestort. Een Amerikaanse atoom bommenwerper van het type B-52 is dinsdag in de buurt van de strategi sche luchtbasis Loring bij de Canade se grens neergestort en verbrand. Acht van de negen inzittenden kwamen om. Gezondheid. Als onderdeel van de katho lieke wereldconferentie over gezond heid is dinsdag in Brussel het zesde wereldcongres van het internationale katholieke comité van verpleegsters en sociale werksters geopend. De ope ningszitting werd door 2000 personen bijgewoond. Zij hoorden discussies aan over de behoeften der onderontwikkel de landen. Oppositie. Er heersen arbeidsmoeilijkhe- den in Kerala, de enige Indische staat, die door communisten wordt bestuurd. Deze moeilijkheden zijn voortgespro ten uit verzet der niet-communistische partijen tegen maatregelen der com munistische machthebbers tegen de niet-communistische vakbeweging. Dit verzet heeft thans de vorm van een al gemene staking aangenomen, die in eerste aanleg is uitgeroepen door le den van de Congrespartij en der socia listische Pradja-partij. Bosbranden. Duizenden mannen hebben de strijd aangebonden tegen ongeveer 300 bosbranden in de Canadese provin cie Brits-Columbia. Bij de blussings- werkzaamheden wordt gebruik ge maakt van hefschroefvliegtuigen. In zee. Twee „Thunderjets" van de natio- nalistisch-Chinese luchtmacht zijn van daag boven straat Formosa door com- munistisch-Chinese straaljagers van het ;vpe „Mig" in zee geschoten. De woordvoerder van het ministerie van defensie op Formosa verklaarde dat de nationalistische vliegtuigen niet boven het vasteland waren geweest. Op 13 juli bedroegen de voorraden steenkolen bi.i de mijnen in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal 19.1 miljoen ton tegen 18.8 mil joen ton op 6 juli j.l. en 18.3 miljoen ton op 20 iuni j.l. In de eerste veertien dagen van de maand zijn de voorraden met ongeveer 800.000 ton gestegen. Door drukstijgingen ontwikkelde zich boven onze omgeving een zwakke rug van hoge luchtdruk, waardoor zich dins dagmiddag een gebied met opklaringen over ons land uitbreidde. De rug van hoge luchtdruk werd gevolgd door een weinig actief lage-drukgebied, dat Schot land heeft bereikt. Aan de zuidflank hier van stroomt met een in kracht afgenomen zuidwestelijke wind drogere oceaan- lucht naar West-Europa. Deze lucht ont moet boven Zuid-Frankrijk warme, van de subtropen afkomstige lucht. De bewol king, die langs de scheidingslijn tussen beide luchtsoorten voorkomt, dr>-ng tijde lijk tot het zuiden en midden van het land door. De aanvoer van de droge oceaanlucht duurt het komende etmaal voort, zodat de regenkansen gering blij ven en de zonnige perioden de overhand krijgen. In de temperaturen komt weinig verandering. WEERR UORTEN Donderdag 31 juli Zon op 4.59 uur, onder 20.33 uur. Maan op 20.27 uur, onder 6.01 uur. Maanstanden 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 31 juli Hoog water 3.54 en 16.23 uur. Laag water 12.02 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Maliorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbuiten hn w land maxima van giste- uu i c o g ren. Binnenland: heden d ïs 7 uur. Neerslag, laatste S-S 4. o O M 41 ri 24 uur. eS Den Helder zwaar bew zzw 16 0,1 Ypenburg half bew. zw 16 0,3 Vlissingen zwaar bew. zzw 14 0,5 Eelde licht bew. zzw 14 1 Twente zwaar bew zzw 14 0 De Bilt zwaar bew. zw 16 0,1 Eindhoven geheel bew. zzw 15 0,1 Vlv. Z.-Limb geheel bew. z 16 0,1 Helsinki zwaar bew. ozo 22 0 Stockholm regen zzw 18 2 Oslo zwaar bew z 18 13 Kopenhagen licht bew. wzw 19 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 16 9 Londen half bew. zw 21 1 Amsterdam zwaar bew. zzw 20 0,2 Brussel regen wzw 20 0,3 Luxemburg zwaar bew. z 21 0 Parijs zwaar bew. wzw 23 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 27 0 Grenoble zwaar bew. windst. 30 0 Nice geheel bew. nnw 25 0 Berlijn zwaar bew. zzw 25 4 Frankfort zwaar bew. windst. 25 0 München regen z 27 4 Zürich half bew. O 24 15 Genève licht bew. n 27 3 Locarno onbewolkt windst. 29 0 Wenen licht bew. nw 32 2 Innsbruck regen windst. 29 10 Rome onbewolkt ono 33 0 Ajaccio onbewolkt no 27 0 Madrid onbewolkt windst. 38 0 Mallorca onbewolkt n Algiers onbewolkt windst. 35 0.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2