Geef mij maar Nescafé Addis Abeba - van norse bavikshorst tot Afrikaanse metropool Huiszoeking in Pools klooster Van dag tot dag Londen waarschuwt Moskou en Cairo NlSOI FÉ In het oudste koninkrijk der aarde wemelen zeven en vijftig nationaliteiten dooreen Op de het Kamelen voor fRoc is het ontstaan? 3 f Geen behoefte Handen af van de olie Eisele laten glippen: disciplinaire straf Nieuw Amerikaans middel tegen kinderverlamming Eucalyptusgeur GOUVERNEUR FAUBUS VAN ARKANSAS HERKOZEN ^^raatótoeL Morgen wordt het beter Dit woord: MAATJESHARING WOENSDAG 30 JULI 1958 Er heeft gisteren in de Eerste Kamer, die nog nèt niet op zomerreces was, een korte discussie plaatsgehad over het Na bije Oosten of, beter gezegd, een dis cussie over de vraag of er een discussie over het Nabije Oosten zou worden ge- houden. En de discussie eindigde met het ferme besluit, géén discussie te houden. Het valt niet te ontkennen, dat de Eerste Kamer in een enigszins moeilijke positie was. Want het onderwerp „het Nabije Oosten" was aan de orde gesteld door de communistische senator Seegers, die toestemming had gevraagd voor het houden van een interpellatie over dat on derwerp. De heer Seegers had in het aan- snijden van de kwestie, die de publieke opinie in de hele wereld thans bezig houdt, ongetwijfeld een goede gelegenheid gezien om, zoals dat populair heet, „eens een mooi nummertje propaganda weg te geven". Voor de andere leden van de Kamer was dit ook wel heel duidelijk en zij stel den zich dan ook eensgezind op het stand punt, dat de Kamer „geen behoefte" had aan communistische propaganda en dus ook „geen behoefte aan een gedachten- wisseling als door aanvrager der inter pellatie bedoeld". Maar hier kunnen we de logica van de Kamer niet volgen. Men kan, ook zonder de minste behoefte te hebben aan com munistische propaganda, toch wel be hoefte hebben aan een gedachtewisseling over een vraagstuk van internationale poli tiek, van welks oplossing (of niet-oplos- sing) het wel en wee van de hele mensheid wel eens zou kunnen afhangen. Maar ook aan die behoefte heeft geen enkel lid van de Eerste Kamer gisteren uiting gegeven. Verleden week verkeerde de Tweede Kamer, zoals onze parlementaire mede werker toen al schreef, te zeer in „vakan tiestemming" om over de verwikkelingen in het Nabije Oosten schriftelijke vragen te stellen, die de minister van Buiten landse Zaken ertoe hadden kunnen bren gen, de opvattingen van de Nederlandse regering inzake dit probleem uiteen te zetten. De Eerste Kamer had nu een ge legenheid om dit verzuim enigszins goed te maken, maar ja, ook zij had er blijk baar „geen behoefte" aan, te vernemen hoe onze regering deze zaak ziet. Toegegeven, de situatie was moeilijk, nu een communistisch lid het initiatief had genomen en daarvan ongetwijfeld ge bruik wilde maken voor propagandisti sche doeleinden. Maar de fout ligt daarin, dat hij de kans heeft gekregen voor het nemen van dat initiatief doordat nie mand anders in ons hele parlement noch in de Tweede, noch in de Eerste Kamer zelf een dergelijk initiatief ge nomen heeft. Kan het onze parlementsleden werke lijk zo weinig schelen, wat er in het Na bije Oosten gebeurt? Of hebben zij mis schien geleerd, er maar in te berusten dat wij als natie hoe langer hoe meer een derde-rangs-rol op het wereldtoneel gaan spelen? LONDEN (Reuter) Bij monde van de Britse minister voor Gemenebest-betrek- kingen, Lord Home, heeft Groot-Brittannië in het Hogerhuis een waarschuwing doen horen aan het adres van de Sovjet-Unie cn Egypte. Mochten de Sovjet-Unie of de Verenigde Arabische Republiek een wel overwogen poging doen om Groot-Brit tannië en West-Europa te beroven van de olievoorraden in het Nabije Oosten, dan /■al Groot-Brittannië dit niet over zijn kant laten gaan, aldus Lord Home. Hij zei voorts, dat Groot-Brittannië zijn goede be trekkingen met Irak wil handhaven. Het eerste doel van Groot-Brittannië is een doeltreffend stelsel in het leven te roe pen om de onafhankelijkheid van Jorda nië en Libanon te waarborgen, aldus Lord Home. Een mogelijkheid hiertoe is het legeren van een permanente politiemacht van de UNO in dit gebied. Een tweede is de neutralisering van bepaalde landen. Sommige politici zijn echter voorstander van oprichting van een politieke commis sie, die in het omstreden gebied toezicht moet houden. Tenslotte is er nog de moge lijkheid van instelling van een economische commissie die le ontwikkeling in genoem de landen moet stimuleren en organiseren. Over de voorgestelde topconferentie merkte Lord Home op dat Londen geen uitstel wil. München, (Reuter) Het onderzoek naar beschuldigingen, dat de Beierse pro cureur-generaal Von Decker zijn positie /ou hebben misbruikt om de voormalige concentratiekamparts Eisele in staat te stellen naar Egypte uit te wijken, is ge staakt daar er geen beweegreden voor een dergelijk misdrijf bestond. Dit is mee gedeeld door het bureau van de openbare aanklager te München. Zoals bekend werd Von Decker op elf ju ni geschorst omdat hij niet op tijd tegen dr. Eisele zou zijn opgetreden. Er was name lijk enige tijd verlopen tussen het bekend worden van beschuldigingen aan het adres ,ran Eisele en diens vlucht naar Egypte. Volgens een getuige in het proces tegen de •ampbeul van Buchenwald Martin Som ber had Eisele in een week tijds meer ge- "'ngenen gedood dan Sommer in zijn hele even. De zaak tegen Von Decker zal verder disciplinair worden afgedaan. „Beter dan Salk-vaccin SYDNEY (Reuter) Prof McKelvey van de medische faculteit van de univer siteit van Minnesota heeft dinsdag in Syd ney onthuld, dat er in de V.S. een bescher mend middel tegen kinderverlamming is bereid, dat via de mond kan worden inge nomen en bijna totale immuniteit be looft. Volgens prof McKelvey is dit mid del veel beter dan het vaccin van Salk. Over twee of drie jaar zou het vaccin van Salk geheel zijn vervangen. De nieuwe stof is ontwikkeld door dr. Cox, die verbonden is aan een Ameri kaanse farmaceutische fabriek. Er zullen in de winter met het nieuwe middel op grootscheepse schaal proeven worden genomen in Mexico en Columbia. Een belangrijk voordeel van dr. Cox' middel is dat het niet alleen de behandel de personen immuniseert tegen de polio, maar hen tevens uitschakelt als overbren ger der ziektekiemen op andere mensen. Prof McKelvey onthulde niet of het mid del bereid is van dood of levend polio virus. Advertentie Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffieDat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! (Van onze reisredacteur) ADDIS ABEBA Op het vliegveld zendt een militair orkest in roodblauwe uniformen koperen klanken naar de azuren Afrikaanse hemel, die met veel witte wolkjes boven het gelig veld en de blauwe bergen aan de einder staat. De keizerlijke garde in khaki trekt strakke lijnen waarachter het volk te hoop is gelopen: donkere mannen met tropenhelm, parapluie en witte jodhpur- rijbroek, vrouwen in witte omslagdoek met kleurige rand, de „sjamma", en pastelkleurige haarnetjes. Vóór de afscheiding: de prominenten, bedaard-keuve- lende ministers, omvangrijke patriarchen van de Koptische kerk die hun gouden kruisen laten kussen door belangrijke gelovigen. De nieuwe intelligentsia is ook present, achteloze jonge mannen, westers pak en intellect in Oxford, Parijs of Harvard op maat gesneden. Er zijn veel generaals en ook veel vliegen, die de onaangedaanheid der diplomalen verstoren. Russische militaire attaches kieken er als bezetenen op los. Een brede rode loper onderlijnt het gewicht van het moment. Dan prikt uit de hemel een Convair met de Ethiopische kleuren zijn neus omlaag, landt en taxiet naar de loper. De deur gaat open, er vaart een rilling van ontzag door de menigte, die zijn vorst verwacht. En welk een vorst: zijne keizerlijke majesteit Haile Selassie, zegevierende leeuw van Juda, koning der koningen, uitverkorene van God, verdediger van het geloof en, naar men zegt, telg in rechte lijn van koning Salomo en de koningin van Schéba. Er valt een diepe stilte, de muzikanten tillen de instrumenten aan de lippen voor het volkslied. Maar niet de keizer verschijnt het eerst in de open deur. Twee bruinwitte keeshondjes stuiven eruit, razen als raketten over liet beton, bijten elkaar keffend in de staart, snuffelen hautain aan de schoenen van de in ontzetting verstarde tamboer-majoor. Pas na deze gestolen opkomst begroe ten zij kwispelend hun hoge meester, die inmiddels haast ongemerkt op de vlieg tuigtrap is verschenen, een kleine, ernsti ge man in khaki-cape en khaki tropen helm. Het is alsof een windvlaag door een korenveld veegt, de menigte buigt zo diep, dat de voorhoofden de grond raken. Dan joelen de vrouwen de Afrikaanse wel komstgroet, een hoog trillend „li-li-li-li- li". De keizer licht zijn helm, kust het gou den kruis van de patriarch, stapt in zijn groene cadillac en rijdt met zijn twee hondse hofnarretjes, die met hun komi sche toeren zijn waardige persoonlijkheid extra reliëf geven, zijn merkwaardige hoofdstad in. Addis Abeba, naam die „nieuwe bloem" betekent, is een vreem de metropool. Koning Menelik II en zijn Amhaars bergvolk hadden gelijk haviken behoefte hun hoofd aan de wolken te sto ten. En omdat zij ook brandhout nodig hadden, vestigden zij hun horst tussen de ceders op de toppen van de Ethiopische hoogvlakte. De buitenlandse diplomaten, die na* Meneliks zege op de Italianen bij Adowa in 1869 toestroomden om het isole ment te verbreken waarin de Amhaarse heersers zich eeuwen lang onafhankelijk hadden gehouden, hijgden in Addis' hoog te (2400 meter) waarvan voorzichtigen zeggen dat men er een beetje dronken, en openhartigen stellen dat men er licht krankzinnig van wordt. Hartkloppingen en ademnood doen zich bij de geringste krachtsinspanning voor. Maar de diplomaten sloegen van schrik achterover toen de ceders op waren en Menelik te kennen gaf dat hij met hoofd stad en al wilde verhuizen. De afgezanten die niets voor diplomatie op een muilezel rug voelden, sleepten na gemeen beraad een Duitse houtvester aan, die Afrika's snelst groeiende boom, de eucalyptus, aanplantte. In de brandstofbehoefte was voorzien, Addis Abeba bleef de hoofdstad van het oude rijk. Vandaag is het berg- bolwerk, dank zij de Duitse houtvester, Rassenscheiding gaf de doorslag LITTLE ROCK (UPI) Gouverneur Orval Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas, die door zijn optreden tegen de rassenvermenging op de middelbare school van Little Rock grote bekendheid verkreeg, is voor de derde maal tot gouverneur van deze staat gekozen, met een overweldigen de meerderheid. Toen de uitslagen van 2162 van de 2332 kiesdictricten binnen waren had Faubus 229.423 stemmen en zijn tegenkandidaten samen 103.079. Alle drie de kandidaten pleitten voor rassenscheiding. Arkansas heeft 1.909.511 blanke inwoners en 426.639 negers. Van hen staan 499.955 blanken en 64.023 negers als kiezers ingeschreven. Toen hij voor de eerste keer aan de gou verneursverkiezing deelnam verklaarde Faubus, dat onder zijn gouverneurschap in gesubsidieerde scholen geen rassen-ver menging zou komen," omdat de meerder heid van de burgers daartegen is". Tijdens de rassenmoeilijkheden in Little Rock riep hij de „Nationale garde" in het geweer om de negen negerleerlingen de toegang tot de middelbare school te beletten, met het argument dat hun aanwezigheid grote moeilijkheden en onlusten tot gevolg zou hebben. President Eisenhower stuurde en kele detachementen parachutisten naar Little Rock en onttrok het bevel over de „nationale garde" aan het gezag van de gouverneur. Faubus heeft nu verklaard dat „de stemming een veroordeling van het volk betekent van de illegale federale inmen ging in de aangelegenheden van de staat, het afschuwwekkende gebruik van bajo netten in de straten van een Amerikaanse stad en een openbare school". Een keizer: Haile Selassie I spreekt bij een officiële gelegenheid, maar zijn kleinzoontjes;-door wie hij zich graag laat vergezellen, beginnen zich een beetje te vervelen. Voor hen heeft het lang genoeg geduurd. rukken, heeft men ganse wijken met schuttingen van golfijzer aan het gezicht onttrokken. En gretig snellen de jonge Ethiopiërs naar de twintigste eeuw. De jonge ambtenaar die aan de Sorbonne studeerde, en St. Germain des Prés niet kan vergeten, drinkt koffie in een blinken de expresso-bar en danst vrijdagsavonds met de buitenlandse kolonie in het ras ho tel Mambo, Rock of cha-cha-cha. Dat doet hij wel beter dan de buitenlanders. Afri ka is taai. De taxi's van de meesten kan men het stuur een volle slag rond draaien zonder dat zij merkbaar van rich ting veranderen voeren nog steeds een vergeefse slag tegen de inheemse „ghar ris", tweewielige sulkeys met een mage re hit ervoor, zo brutaal als vlooien, in het verkeer. De verkeersagent regelt met zijn hoog-modern stoplicht ook het oversteken van geiten en kamelen. Op de lunch van de rotary grijpen de Ethiopische leden na de Europese gerechten nog even schielijk naar het nationaal gerecht „indjera", een plat grijs brood dat voornamelijk naar dweilen smaakt, gedoopt in „wot", vlees en harde eieren in een helse vuurrode pe persaus. En als de blauwe bergen aan de horizon in het donker van de nacht zijn verdwenen, herneemt Afrika zijn volledi- ge rechten. In Addis' vijfduizend huizen van berispelijke zeden, kleine kroegjes Zijn stad: het kris-kras over de heu vels verspreide Addis Abeba, heeft maar één plaats die voor een stads centrum kan doorgaan, cle „piazza". Deze straat voert er heen. De Ame rikaanse en Russische voorlichtings diensten concurreren er. Plet span doek verhaalt Moskous activiteit: een Russisch cabaret is op komst. Zijn volk: witte rijbroeken, witte „sjamma's" om de schouders gedra peerd, witte tropenhelmen. Het beeld roept herinneringen op: op deze mensen liet Mussolini 23 jaar geleden brisantbommen en gif gas los. prikkelend geparfumeerd met eucalyp tusgeur, niet langer ontoegankelijk. Addis is nu een Afrikaanse metropool, rendez vous van oud en nieuw, oost en west. Ita liaanse technici, Griekse en Armeense handelaars, Amerikaanse experts, India se vrouwen in sari, Duitse boeren, Hon gaarse vluchtelingen, Zweedse piloten, oostblokdiplomaten, Franse spoormannen en Nederlandse suikerplanters spreken er op de eindeloze reeks cocktailparties der 57 nationaliteiten de lingua franca van de twintigste eeuw: slecht Engels. Kleuriger is het trefpunt van de oud heid, de markt van Addis. In wolken van stof, scherpe geur van kruiden en koffie bonen, weeë bloedlucht van huiden van koeien, geiten, apen en luipaarden, geha mer en ezelgebalk, handelen hier de vol ken van het Ethiopisch keizerrijk en de nabuurlanden: hautaine Amharen met scherpe Semitische neuzen en parapluies om de lichte huidskleur voor negertinten te beschermen, Galla's die het verdriet dat het christendom de moord als bewijs van mannelijke volwassenheid verbiedt, soepele bruine Somali's uit de woestijn, wier dromen slechts vrouwen en kamelen bestrijken. Die markt vol geschreeuw, geduw en luide handel kent ook fiere mo menten: een Ethiopische edelvrouw in roomwitte „sjamma" rijdt op een dan send schimmeltje, gesierd door rode plui men, door het gewoel, begeleid door haar voetknechten en een geweerdragende lijf wacht. En de onvergetelijke lach van Afri ka op haar bronzen gezicht vertelt hoe een koninklijk gevoel het is op een capriole- rend paard onder de zon door een wijken de menigte te rijden. Dit oude Afrikaanse Addis Abeba vol modderpaden, hutten, stof, lawaai, geiten, kamelen, zwerende bedelaars en koning innen te paard, begint nu te wijken voor een nieuwe stad met nieuwe banken, ho tels, scholen, ambassades en paleizen voor de keizer, kris en kras, zonder plan, over de heuvels uitgestrooid. Omdat men niet alle krotten tegelijk uit de grond kan Heerlijk Soms ineens, lezer, kan de aandachtige toeschouwer ons midden in ons werk zien verstarren. Dan (aldus de ooggetuigen) trekt er een bijkans waanzinnige lach over ons gelaat en beginnen wij (blijkbaar) met de benen en armen te trekken. „Eerst was het wel effe eng", beweert men. Wij hebben dat wanneer het ons te veel wordt: wanneer de onstilbare drang naar het Kanaalzwemmen ons weer in zijn greep heeft. Het kan, bij het lopen van de kraan op de gang, zo onverhoeds opkomen als buikkramp. Het kan zich ineens van ons meester maken bij het voorbijrazen van een kindje op rolschaatsjes; het is er plotseling en dan zijn wij een ogenblik wég. Dan zouden we zó, zonder zelfs even mooi in te vetten, naar het strand hollen, in zee plonzen en aan de slag gaan. Zo hevig heeft dan die oude liefhebberij van het Kanaalzwemmen weer val op ons, „Heer lijk!", zeggen wij dikwijls in ogenblikken van kalmte, „heerlijk zoals dan de Golf stroom om je heen klotst en doet, en dan maar haal-in, trap-uit, langzaam draaien!" Gij vraagt nu: hoezo nou de Golfstroom? Ach, dat weet gij niet! Welaan dan, hier even een eenvoudige uiteenzetting. Gij kent het Kanaal? Een water tussen Engeland en Frankrijk. Goed. De Golfstroom. Een hele stroom, mensen! Bliksem, wat een stroom! Trouwens, het wemelt non de stromen in het Kanaal. Daarmee moet men wel even rekening houden, anders zit men vóór men het weet in de Golf van Biskaje of die van AdenHet is in het Kanaal zo: daar gaan almaar stromingen af en aan. Nooit is het daar anders. Nu is het de kunst van de Kanaalzwemmer, met de stroom die afgaat aan te komen. Begrijpt gij wel? Het is heel eenvoudig. Het is gewoon zwemmen en vooral dóórgaan met zwemmen. In, dus, de Golfstroom. Wij willen hierover nog even iets duide lijker zijn. Want het is nuttig, wanneer men daar drijft en doet, iets verdiepter te zwem men dan maar domweg hüp-twee, hüp- twee; dat is leeg, dat is dom, dat is ijdel zwemmen. Men moet met begrip zwemmen. Bijvoorbeeld: waaróm stroomt de Golf stroom? Omdat (moet men lekker kunnen denken als men bezig is) de AARDE DRAAIT! Want zelfs het alleen-maar-we ten dat het water in het Kanaal een staart je van de Golfstroom, is, is niet voldoende! Denk daar toch aan. Men moet méér weten. Beseffen. Dus: de aarde draait en dat draaien doet het water over de aardkorst klotsen en zo ontstaan de stromen. Niet waar? Ook tussen Frankrijk en Engeland. Dan nog even dit: gij dient bij het volg- bootje te blijven. Anders overkomt ook u wat ons eens overkwam: wij kwamen er tenslotte na een heel geplas. En wankel den het strand op. En riepen tegen een uit heems heer met een alpinootje: „Fijn, ik ben er. Hoera voor la France! Leve Al giers!" „Welnee", sprak toen die man vol knof look, „dit is Portugal". Zoiets is even ver velendAfijn, wij zijn met een kwinkslag weer te water gegaan en teruggezwommen. Nog iets: men moet onophoudelijk eten. Terwïlle van de spierwarmte. Wij hebben' eens een heel dikke Egyptenaar zien zwem men die onafgebroken mariaatjes at; hij was bij aankomst nog zwaarder dan toen hij wegging. Want voor de lijn is zulk zwemmen, niets! Er wordt teveel bij ge smuld. Biskwietjes, drop, eieren, kip, kreeft. Nog iets: in het water blijven: Anders geldt het niet. En niet stiekum. onder water hol len. Het kopje moet voortdurend boven blijven. Lopen mag niet. Als wij eraan denkenheerlijk! Duif eigenlijk, met een of twee hartelijke meis jes, gaan de rode en groene lichtjes aan. Uit de platenspelers zwelt het stemgeluid van Elvis Presley. Toch modern? De klan ten, opgemonterd door „tej", een soort honingwijn, nemen bezit van Elvis voor een dans die van Afrika is. Uit de verte klinkt de donder van tom-toms door de ijle nachtlucht, er wordt een wilde brui loft gevierd. Een paar mannen met een maag vol „tej" dansen gelukzalig gieche lend met soepele passen over de straat in de richting van het feestgeluid. Dit is nog de nacht van Afrika. Maar morgen begint de nieuwe dag. Er is in Ethiopië geen woord dat men zoveel hoort als „morgen".. Morgen komt de nieuwe jas, de nieuwe waterleiding, de nieuwe boulevard, de nieuwe grondwet. Maar morgen komt in Afrika gelukkig niet zo snel als men denkt. WARSCHAU (Rcuter/AFP) In een of ficiële Poolse verklaring is de beschuldi ging geuit, dat het klooster van Jasna Gora, waar een week geleden een huis zoeking is verricht, tegen de staat gerichte geschriften drukte en verspreidde. Er is een persoon gearresteerd en er worden processen voorbereid tegen „degenen die zich tegen de staatsautoriteiten verzetten", aldus een verklaring van de Poolse pro cureur-generaal Andrcj Boerda. (UPI) Rooms-katholieke leiders wachten wellicht moeilijkheden als ge volg van de inval door de veiligheids politie in Polens meest vereerde heilig dom. Volgens de procureur-generaal heeft het bureau van de primaat (kardinaal Wyszynski) in het klooster pamfletten ver menigvuldigd, zonder dat het centraal cen- suurinstituut aan de publikaties zijn goed keuring had gehecht. Kardinaal Wyszynski, na de revolutie van oktober 1956 uit de gevangenis ont slagen, bevindt zich in Jasna Gora. Pel grims hebben daar met politie gevochten tijdens de inbeslagneming van de tractaten. De bisschop van Czestochowa, Zdzislaw Golinski, heeft zondag in alle kerken van zijn diocees een herderlijke brief laten voorlezen over de gebeurtenissen in „Jasna Gora", dat in zijn diocees ligt, waarin hij de gelovigen vraagt „het stilzwijgen te be waren en zich als rooms-katholieken te gedragen". Volgens de herderlijke brief weigerde de politie het klooster na sluitingstijd te ver laten,hetgeen tot gevolg had dat ook de bedevaartgangers, die in een woordenwis seling met de politie gewikkeld waren, bleven. „De politie vroeg daarop radio grafisch om versterkingen, waarna de pel grims de toegang tot het klooster barrica deerden. Nadat in drie auto's tweehonderd gehelmde politiemannen op het toneel wa ren verschenen, verschafte men zich met geweld toegang tot het klooster en werd de menigte aangevallen. Het licht werd door de politie gedoofd en iedereen werd afgeranseld, vrouwen, kinderen en geeste lijken. De politiemannen gebruikten zak- lichten om hun slachtoffers te zoeken". „De monniken, die om stilte verzochten, werden eveneens geslagen. Enige van hen werden gegrepen en met de auto van het klooster naar elders vervoerd". Iedereen denkt dat maatjesharing haring is van een bepaalde afmeting of haring die per maat of in een maatje wordt verkocht als men tenminste over de betekenis van het woord denkt. Niets is echter minder waar. In oude geschriften vindt men de oorspronke lijke naam terug. Die luidt: maeghde- kensharing, d.w.z. jonge haring zonder hom of kuit. Deze „maagdelijke" ha ring staat bekend als zeer vet en sma kelijk. Men zou nu geneigd zijn te den ken dat maatjespeer op dezelfde wijze is ontstaan uit maagdepeer en dat vooral, omdat een bepaald soort peren maagdeperen heten. Het is ech ter duidelijk dat maatje- in maatjes peer niet een groeistadium kan aan duiden. Bovendien is de maagdepeer een andere soort dan de maatjespeer. De laatste heet zo omdat hij omstreeks ^St. Maarten rijp is.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3