Twee passagiersschepen afgemeerd in de IJmuidense havenmond Openbare instelling verwierf zich een uitstekende naam Huizen in Provinciebuurt krijgen betere daken Raadsleden stellen vragen over jubileum gezondheidshuis ió Haarlemse GGD bestaat 40 jaar DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Ingebruikneming nieuw bouw Deo-ziekenhuis Verkeerslichten op het Houtplein geplaatst In 1959 drie miljoen meer voor televisieprogramma's W. Dyserinck overleden RAAD HEEMSTEDE UIT STAD EN STREEK VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de vergadering van de Haarlemse gemeenteraad van woensdag 6 maart 1918 werd een besluit genomen, dat voor de volksgezondheid in Haarlem van zeer veel betekenis is geweest. B. en W. hadden de raad namelijk een voorstel voorgelegd tot het instellen van een gemeentelijke geneeskundige dienst. In hun toelichting merkte het college op, dat het denkbeeld van het doen instellen van een dergelijke dienst afkomstig was van het raadslid C. H. Kuenen, wiens gedachte bij het gemeentebestuur een willig oor had gevonden. B. en W. wezen er voorts op, dat de gemeente tot dusver veel en veelvuldig aangewezen was op de diensten van de in Haarlem gevestigde geneeskundigen. Met name betrof dat het geneeskundig onderzoek van personen, die in aanmerking wensten te komen voor een benoeming in gemeentedienst, de medische controle van zieke ambtenaren en werklieden in dienst van de gemeente, alsmede de controle op de opnemingen in ziekenhuizen in die gevallen, waarin de verpleging geheel of gedeeltelijk ten laste van de gemeente kwam. Voorts vestigde het gemeentebestuur de aandacht op de grote behoefte aan geneeskundige hulp en voorlichting bij het afgeven van verklaringen ten behoeve van personen, die „in deze tijd van distributie wegens hun gezondheidstoestand op bijzondere wijze moesten worden geholpen aan voedingsmiddelen, kolen enzovoort". Na een uitvoerige discussie nam de raad het voorstel van B. en W. met algemene stemmen aan. Tevens werd het college gemachtigd sollicitanten op te roepen ten einde een ambtenaar te kunnen aanstellen, die belast kon worden met de leiding van de nieuwe dienst tegen een jaarwedde van 4500.— tot 5500.—. Met dit raadsbesluit was de grondslag gelegd voor een openbare instelling, welke zich in de loop der jaren zou ontwikkelen tot een van de belangrijkste takken van dienst van de gemeente Haarlem. Een in stelling ook, welke de vergelijking met soortgelijke diensten van andere grote ge meenten met glans kan doorstaan, ja zelfs dikwijls als voorbeeld wordt gesteld van een vlot en doelmatig werkende gemeente lijke dienst. Was het in het leven roepen van de G.G.D. in Haarlem een daad, welke uit sluitend voor rekening van de gemeente raad kwam. de schets van de ontwikkeling van de Haarlemse G.G.D. zou niet volledig zijn, indien daarbij zou ontbreken de naam van de man, die als haar eerste directeur de grote bouwer van deze open bare instelling mag worden genoemd en daarbij tevens een alom erkend pionier is geweest op het gebied der sociale genees kunde: dokter J. van Konijnenburg. Uitstekende naam Aan deze vooruitstrevende arts vooral is het te danken, dat de G.G.D. zich zulk een uitstekende naam heeft verworven en het, vertrouwen geniet van brede lagen van de Haarlemse bevolking. In de moeilijke jaren van opbouw heeft hij de stevige basis ge legd voor een gemeentedienst, waarop Haarlem terecht trots kan zijn. Zijn op volgers hebben zijn werk voortgezet en uitgebouwd in dezelfde geest, die hem ge durende de zestien jaren waarin hij de lei ding van de G.G.D. in handen had, moet hebben bezield. Dokter Van Konijnenburg, die toenmaals als controlerend geneeskundige aan de Rijkspostspaarbank in Amsterdam was verbonden, werd met ingang van 1 augus tus 1918 door de Haarlemse raad tot ge neeskundige (later tot directeur) van de G.G.D. benoemd. Hij stond als tweede op de voordracht, doch niettemin werden de meeste stemmen op hem uitgebracht. Vandaag is het dus veertig jaar geleden, dat de G.G.D. zijn werkzaamheden ten behoeve van de Haarlemse gemeenschap aanving. Het bureau van de nieuwe dienst werd gevestigd in het perceel Raamsingel 46, dat voor 23.000 door de gemeente voor dit doel was aangekocht. Een goed jaar later op 1 september 1919 moest men echter reeds wegens belangrijke uitbrei- ring van werkzaamheden en personeel verhuizen naar het gebouw Jacobijne- straat 24. Veel is er in dat eerste jaar van het bestaan van de G.G.D. door dokter Van Konijnenburg georganiseerd en gecoördi neerd. Een belangrijke vooruitgang op het terrein van de volksgezondheid was de in stelling van de vrije ziekenhuiskeuze voor on- of minvermogenden. Dagelijks kwam op het bureau van de geneeskundige dienst een commissie bijeen om de bijdragen in de verpleegkosten voor deze groep van personen vast te stellen. Voorheen waren zij uitsluitend voor hun verpleging op het Grote Gasthuis aangewezen. In 1919 wer den 1846 aanvragen van min- of onver- mogenden in behandeling genomen wel een bewijs hoezeer de nieuwe maatregel in een behoefte voorzag. Een groot deel van de taak van de G.G.D. bestond verder in de behandeling van scabius na de eerste wereldoorlog. In °en behandelingscentrum aan de Papen- 'orenvest werden de patiënten ontluisd. Ook werden er vele personen onderzocht, 'ie verdacht werden aan vlek-tyfus te üjden. Ziekenvervoer per rüwielbrancard Per 1 augustus 1919 werd het zieken vervoer opgedragenaan de firma J. Th. Mathot. Voordien geschiedde dit door de Politie. Gewonden en zieken werden in die dagen vervoerd in ziekenrijtuigen en rij- vielbrancards. waarvan er in Haarlem van elk twee aanwezig waren. Ter vergelijking van het ziekenvervoer toen en nu zij ver meld, dat in 1920 979 zieken werden ver voerd tegen 17.309 in 1957 dat wil zeggen 142 per maand of anderhalf maal per maand meer als toen in een heel jaar. Op het ogenblik bezit de G.G.D. vijf zieken auto's en twee gewone auto's, alle hyper modern ingericht voor het vervoer van zieken en gewonden. Onvoldoende huisvesting In 1927 kreeg de G.G.D. de beschikking over een eigen laboratorium, hetgeen voor de verdere ontwikkeling van de dienst van ?root belang was. De behuizing aan de lacobijnestraat bleek echter niet meer toe reikend voor deze groei. In 1928 werd de dienst overgebracht naar een gebouw in het Kenaupark. Echter niet voor lang. Door de toevoeging van de gemeenten Schoten on Spaarndam aan de gemeente Haarlem namen de bemoeiingen en werkzaamheden van de G.G.D. echter in zulk een mate toe, dat omgezien moest worden naar een ruimere huisvesting. Daarbij kwam nog, dat de dienst in 1930 als een gezondheids dienst in de zin der wet werd aangemerkt, hetgeen inhield dat de gemeente verplicht verd tot aangifte van het aantal besmette- 'ijke ziekten in de gemeente en voorts een veelomvattende taak kreeg op het terrein van de geestelijke gezondheidszorg en de ;choolzorg. In 1931 werden de werkzaam heden verder uitgebreid door de instel- 'ng van de gemeentelijke ziekenhuisver- zekering voor de middenstand. Deze ver zekering kreeg al spoedig een heel goede naam hetgeen moge blijken uit de sterke ?roei van het aantal verzekerden. In 1935 waren dit er nog 2752, in 1954 bedroeg het aantal verzekerden reeds om de nabij de 14.000. In 1932 werd de schoolartsendienst aan de G.G.D. toegevoegd. Velen zullen zich nog mevrouw dr. J. C. Op 't Eijnde-Stolp herinneren, die van 1914 tot 1932 aan de schoolartsendienst was verboden. Op 15 september 1934 nam dokter Van Konijnenburg afscheid als directeur van de G.G.D. Hij was een harde, enthousiaste werker met een onafhankelijke kritische geest, die bij zij personeel zeer geliefd was en ook daarbuiten veel waardering en vriendschap genoot. In 1951 is dokter Van Konijnenburg op 81-jarige leeftijd in Am sterdam overleden. Dr. W. B. Smit, die hem was opgevolgd als directeur van de G.G.D. zette zijn werk op dezelfde voet voort. Vurige wens vervuld Op 6 december 1937 werd eindelijk de vurige wens van dokter Van Konijnenburg vervuld: het nieuwe gebouw van de G.G.D. aan de Nieuwe Gracht, waarvoor burge meester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom op 29 januri 1937 dc eerste steen had gelegd, kon worden betrokken. Hoewel velen bij de ingebruikneming van mening waren, dat het gebouw voor een gemeentelijke dienst veel te groots was opgezet en ingericht, bleek spoedig dat dit allerminst het geval was. Momen teel zijn nog steeds vier afdelingen van de G.G.D. buiten het hoofdgebouw onderge bracht. En het valt te bezien of de extra verdieping, welke thans in aanbouw is en die volgende maand in gebruik zal worden genomen, toereikend zal zijn. Van de diensten, die daarna nog aan de G.G.D. zijn toegevoegd, noemen wij eer- tens de psychiatrische voor- en nazorg- dienst (1939). Onder deze dienst ressorteert de Clarastichting in Zandvoort, welke heden ofifcieel is geopend. Daarna volgen het jeugdpsychologisch bureau, de jeugd psychiatrische dienst, de bedrijfsgenees kundige dienst, het ziekenvervoer en de geriatrische dienst. Ingaande 1 januari 1941 werd de G.Cr.D. aangemerkt als een zelfstandige tak van dienst. Het motief van het gemeentebestuur tot dit besluit was, dat de ""MG.D. uitgegroeid was tof een der meest belangrijke takken van dienst. De groeiende omvang van taken en werkzaamheden van de G.G.D. wordt misschien het duidelijkst geïllustreerd met de stijging van hef aantal Personeelsleden tussen 1946 en 1958. In 1946 waren bij de G.G.D. 97 personen in dien in 1958 was dit aantal meer dan verdubbeld. Dr. W. B. Smit overleed in 1957. Hij werd als directeur van de G.G.D. opge volgd door de arts D. Heymans, die sedert 1955 als adjunct-directeur zijn rechterhand was geweest. Het veertigjarig bestaan van de G.G.D is vanmorgen op bescheiden wijze gevierd tijdens een bijeenkomst van het personeel Dok^pr Heymans gaf een overzicht van de geschiedenis en ontwikkeling van de G.G.D. in Haarlem, waarna men nog ge ruime tijd in genoeglijke stemming bijeen bleef. Vanmiddag worden het nieuwe bohan- dehngsgebouw en een nieuwe afdeling voor vrouwelijke patiënten van het zieken huis St. Joannes de Deo in Haarlem in gebruik genomen. Hiermee zal het voor de eerste keer in de geschiedenis van het. ziekenhuis moge lijk zijn ook vrouwelijke patiënten te ver plegen. De officiële opening van deze nieuwe ziekenhuis-uitbreiding heeft plaats op dinsdagmorgen 23 september. Dezer dagen is men begonnen met de plaatsing van de verkeerslichten bij het Houtplein in Haarlem. De kabels zijn al gelegd en nu zijn ook de palen met de lichten aangebracht. De schakelappara- tuur kan echter thans nog niet worden ge leverd. Men hoopt, dat dit voor 15 augus tus het geval zal zijn, waarna het zeker nog enige dagen zal duren voordat de aan sluitingen zullen z(jn aangebracht. Er komen lichten bij alle uitgangen op het Houtplein: Wagenweg, Dreef, Baan en Lorentzplein. Ook bij de twee rijbanen komende van de Houtbrug worden iichten geplaatst. De middelste baan krijgt twee verkeerslichten: één voor het linksaf- slaande verkeer en één voor het recht- doorgaande verkeer naar de Dreef. De Tempeliersstraat krijgt geen beveiliging, omdat de praktijk heeft geleerd, dat het verkeer dat uit deze straat komt weinig intensief is, behalve misschien op spits uren met het oog op het busverkeer. Bovendien wordt het zeer gecompliceerd, als men lichten bij de Tempeliersstraat ook nog zal moeten aansluiten op het ge hele systeem van het Houtplein. De beveiliging van het Houtplein zal worden uitgevoerd volgens het zogenaam de starre systeem. Er zal vermoedelijk een vier-fazen-regeling komen, waarbij beurtelings het verkeer van Wagenweg, Dreef, Baan en Lorentzplein groen licht zal krijgen. De Haarlemse verkeerspo litie is nog met experimenten bezig ten einde na te gaan of het mogelijk zal zijn het verkeer van Baan en Lorentzplein te gelijkertijd te laten rijden. Met een enigs zins grote drukte zal dit, vreest men, echter niet mogelijk blijken te zijn. Er zal een zogenaamd progressie-systeem worden ingevoerd, waarbij de lichten van de Houtbrug op een bepaalde wijze wor den verbonden met het systeem van het Houtplein. Met het oog daarop zullen de lichten aan de Houtbrug ook „star" wor den uitgevoerd, waardoor de verkeers drempels komen te vervallen. De politie zoekt nog uit met welke verkeersstroom de Houtbruglichten zullen worden verbon den: met die van de Dreef of die van de Wagenweg. Hierdoor zal het mogelijk worden, dat het verkeer van zuid naar noord of omgekeerd bij een bepaalde snel heid ineens door kan rijden. Het is niet mogelijk ook de lichten van het Verwulft bij dit systeem aan te sluiten, zodat men in Haarlem niet van een zogenaamde „groene golf" kan spreken. In 1959 drie miljoen meer voor televisie Naar aanleiding van aan het departe ment gestelde vragen, deelt het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen mede. dat aan het bestuur van de Ne derlandse Televisiestichting is meegedeeld, dat de N.T.S. en haar componenten voor dekking van exploitatiekosten en ter fi nanciering van investeringen over het jaar '959 zullen kunnen beschikken over onge veer tien mi'inen sulden lover 1958: 7.1 miljoen), waarin niet begrepen zijn de kos ten vr—Kond°n a.»n zenderhuur. Donderdag is te Aerdenhout in de ouder dom van bijna 82 jaar overleden de heer W. Dyserinck, die zich op verschillend ge bied in Haarlem en omgeving verdienste lijk heeft gemaakt. De heer Dyserinck werd op 4 augustus 1876 te Haarlem is geboren, vestigde zich na zijn middelbare schoolopleiding en een opleiding op een kantoor als commissionair in effecten in Amsterdam. In 1899 richtte hij met de heer J. C. K. Willemse de firma Willemse en Dyserinck op. Twintig jaar later trok hij zich uit de zaken terug. In het ver enigingsleven bleef hij een belangrijke rol vervullen en aan diverse acties gaf hij zijn steun. De heer Dyserinck is van 1899 lid van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" geweest. Hij vervulde van april 1900 tot mei 1902 en van februari 1903 tot december 1906 het voorzitterschap en van 3 oktober 1902 af is hij erevoorzit ter geweest. Voor zijn grote verdiensten verleende de Nederlandse Roeibond hem de gouden Roeibondsmedaille, de hoogste onder scheiding, die men in het Nederlandse roeileven kent. In 1922 werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den en hij was drager van.de Koning Al- bert II van België-medaille en van het Wit te Mobilisatiekruis 19141918. De crematie zal plaats hebben op maan dag 4 augustus te Westerveld, na aankomst van trein 10.04 uur. Heemstede Vandaag is in c/e Haagse Houtrusthal- len de driedaagse verzamelaarstentoon stelling annex ruilbeurs „Curiosa" ge opend. Enkele inzenders tonen hun pronkstukken: een Brasier-auto uit 1898 geflankeerd door modellen van een accutram anno 1890 en een Vlaar- dingse vissersboot. Op de achtergrond een modern vervoermiddel: een schaal- m.odel 1 20 van een KLM Super Constellation. Op het eerste gezicht leek de Heem- steedse gemeenteraad donderdagmiddag in een vakantiesfeer te verkeren. In plaats van door burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard werd de voorzitterszetel be zet door wethouder E. J. van Lent, terwijl de heer T. M. Schelling deze middag als gemeentesecretaris werd vervangen door de heer A. van Wingerde. Mevr. Van der Meulen-Houwen en de heer Verhoeven wa ren wegens vakantie afwezig. In het begin leek het erop, dat de raad zich bij een dergelijke vakantiestemming zou aansluiten door de agende van weinig commentaar te voorzien. Aldus konden de eerste tien voorstellen vlot als hamerstuk ken passeren: daarna werd de lust tot discussiëren opgewekt. Na de benoeming van de heer P. J. J. Verhallen tot. onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand en de heer H. Jansen uit Diemen tot. onderwijzer aan de Bron- steeschool, kwam het voorstel aan de orde tot het treffen van voorzieningen aan de daken van een aantal woningen in de Pro vinciebuurt. Mr. dr. Van Bruggen (Prot.-Chr.) achtte het. vanzelfsprekend hieraan zijn goedkeuring te verlenen. Hij wenste toch zijn teleurstelling onder woor den te brengen over het feit. dat derge- Tijdens de rondvraag van de donderdag middag gehouden vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad bracht mr. dr. Van Bruggen (Prot. Chr.) het artikel ter sprake, dat woensdag in ons blad werd gepubliceerd ter gelegenheid van het feit dat vijfentwintig jaar geleden het ge zondheidshuis in Heemstede in gebruik werd genomen. Hij had hieruit vernomen dat het gemeentebestuur geen aandacht aan dit jubileum wenst te besteden en wees verder op de beurtelings prijzende en lakende toon van het artkel. Dit laat ste over de veronderstelling, dat de laat ste jaren een afnemend gebruik van het Gezondheidshuis zou zijn geconstateerd. Zelf had spreker echter de indruk, dat het gebruik hiervan steeds zeer behoorlijk is geweest. De heer Reijnders (Arbeid) verklaar de eveneens van het bewuste artikel te hebben kennisgenomen. Hij betreurde het dat de gemeente dit jubileum stilzwijgend laat passeren. Wan het Gezondheidshuis heeft zich een uitstekende reputatie ver worven, welke zelfs tot in andere provin cies is doorgedrongen- Ook hem was uit een gesprek met enige verpleegsters ge bleken. dat de belangstelling voor het Ge zondheidshuis in Heemstede helaas dalen de is. Wethouder Van Houten (VVD) was verheugd dat het artikel in deze vergade ring ter sprake werd gebracht, want op deze wijze was hij immers in de gelegen heid ook zijn mening in het openbaar te TWEE VAN DE MODERNSTE TROTSE ZEEKASTELEN uit de Scandinavische vloot van transatlantische passagiersschepen liggen sinds vanmorgen acht uur dank zij de zorgen en het goede samenspel tussen IJmuidense loodsen en de gehele haven- sleepvloot van N.V. Bureau Wijsmuller afgemeerd aan de toeristensteiger en de Kanaaldijk te IJmuiden. Vier sleepboten brachten in de vroege ochtend tussen kwart over zeven en kwart voor acht de 18.739 metende Noorse „Bergensfjord" naar de Noordersluis, waar reeds tien autobussen en ettelijke taxi's gereed stonden om de vierhonderd Amerikaanse toeristen iets van Nederland te tonen. Een half uur vroeger dan verwacht gleed ook de nog grotere „Gripsholm" (23.192 ton) binnen de pieren om opgevangen te worden door de sleepboten „Cycloop" en „Marian C. A. Goedkoop". Toen andere krachtige sleepboten vrij kwamen bij de „Bergensfjord" werd de „Gripsholm" ook door de „Hector" en „Simson" vastgemaakt om tegen kwart voor negen afgeleverd te worden aan de toeristensteiger. Honderden belang stellenden hebben met bewondering het werk van de sleepboten aanschouwd. Op hel moment, dat ook de „Gripsholm" de haven binnenliep, bezorgden de „Sim son". „Nestor" en „Hector" de fraaie „Ber gensfjord" om tien minuten voor acht in de sluis. Onmiddellijk kwamen de tien autobussen en verschillende taxi's in actie om de vierhonderd passagiers zo snel mo gelijk op de noordelijke oever van het ka naal op te nemen en via de Velser tunnel naar de bloemenveiling te Aalsmeer en het winkelcentrum van Amsterdam te brengen. Tegen de avond keren de vierhonderd Amerikanen op de „Bergensfojrd" terug In de loop van de ochtend is de Noor af gemeerd aan de Kanaaldijk in het Noord zeekanaal. Met rondvaartboten zullen de toeristen uit Amsterdam naar de „Bergens fjord" worden gebracht. Vanavond om streeks negen uur vertrekt het schip weer uit IJmuiden om via Antwerpen aan hel laatste deel van de reis naar New York te beginnen. Het schip heeft dan een veertigdaagse cruise in de wateren van Scandinavië en enige andere Noordeuro pese landen achter de rug. laten horen. Spreker wenste stelling te nemen tegen de strekking van het artikel, dat hij beschouwde als een onjuiste voor lichting van het publiek. De wethouder meende, dat de schrijver zijn conclusies had gebasseerd op onjuiste gegevens, welke een aantijging tegen gemeentebestuur en doktoren vormen. Hij wees erop, dat het bezoek aan het gezondheidshuis wel wordt gestimileerd onder meer door circulaires aan de huisartsen. De wethouders wees er vervolgens op. dat de gemeentebegro ting voor 1958 betere gegevens zou hebben geboden. Verder meende spreker geen vrij heid te hebben de juiste behandelingscij- fers van de verschillende specialisten af zonderlijk te vermelden. Maar een globaal overzicht van het bezoek wilde hij de raad thans toch niet onthouden Vergeleken bij het jaar 1955. kon over 1956-'57 een ver hoging van 24 percent worden geconsta teerd. terwijl het verloop van de eerste helft van 1958 zelfs een stijging van 45 oercent doet verwachten. Hieruit concludeerde de wethouder, dat van een verminderde belangstelling abso luut geen sprake is. Tenslotte zegde de heer Van Houten nog toe een nader onder zoek te zullen instellen naar de verklarin gen, die de verpleegsters tegenover de heer Reijnders hebben afgelegd. Verbreding Lanckhorstlaan De heer Ve r s p o o r (Arbeid) meldde zich voor de rondvraag met het verzoek om nadere inlichtingen over een verbre ding van de Lanckhorstlaan, over welk voornemen de pers reeds het een en ander had gepubliceerd. Wethouder Van Lent (KVP) ant woordde hierop, dat dergelijke plannen nog in het beginstadium verkeren. Er was immers eerst sprake geweest de nieuwe weg naar Rotterdam over het H.F.C.-ter- rein te leiden, welk voornemen echter niet kon worden verwezenlijkt. Hierdoor kan een belangrijke toeneming van het verkeer over de Lanckhorstlaan worden verwacht, hetgeen een verbreding stellig noodzake lijk maakt. De kosten hiervan zullen even wel zo aanzienlijk zijn. dat B. en W- onder de huidige omstandigheden niet aan een dergelijk voorstel durven denken. Dit neemt niet weg. dat het college in deze dili gent zal blijven. Ditzelfde gold voor een vraag van de heer Hopstaken (KVP), die op de Zand- voortselaan oversteekplaatsen voor voet gangers wenste. Volgens wethouder Van Lent heeft ook dit vraagstuk de volle aandacht van B. en W.; zelfs is reeds aan een tunnel of een luchtbrug gedacht. Een juiste oplossing meent men echter nog niet te hebben ge vonden. Ten slotte verzocht wethouder Van Lent de raad om toestemming, de burge meester te verzoeken de eerstvolgende ver gadering vast te stellen op donderdag 21 augustus. Op de normale datum; 28 augus tus, zullen namelijk diverse leden verhin derd zijn. Omdat het voor velen de laatste vergadering zal zijn, achtte de wethouder het wenselijk dat hun afscheid in een vol tallige zitting zal kunnen plaatshebben. Met, welk voorstel de raad volledig akkoord ging. lijke gebreken zich kunnen voordoen bij huizen, die pas in 1952 zijn gebouwd. Hij noemde deze gang van zaken een goede les voor het gemeentebestuur, dat niet waakzaam genoeg kan zijn te bevorderen dat nieuwe woningen een normale levens duur zullen hebben, zonder de gemeente steeds op nieuwe kosten te brengen. Mr. Zeelenberg (VVD) ging nog verder door de centrale overheid hiervoor verantwoordelijk te stellen, die immers een dergelijk lage curveprijs heeft vastge steld, dat bijna niet anders dan met „kar tonnen daken" kan worden gebouwd. De heer Zegwaart (KVP) was van mening dat de voorgestelde reparaties dringend noodzakelijk zijn. Als bittere scherts suggereerde hij dit voorstel naar Den Haag op te zenden in een enveloppe met een grote rouwrand. De heer Reijnders (Arbeid) hoopte, dat het gemeentebestuur zich in de toe komst niet meer tot dergelijke experimen ten za] laten verleiden. De heer D ij k s t r a (Prot.-Chr.) vroeg of deze inferieure dak pannen ook nog voor andere woningen zijn gebruikt en de heer W e ij e r s (KVP) wenste te vernemen, of deze herstellingen voor de bewoners een huurverhoging ten gevolge zullen hebben. Loco-burgemeester Van Lent (KVP) antwoordde dat het college indertijd tot een dergelijk experiment genoodzaakt was! omdat men de woningen anders niet had kunnen bouwen. Spreker gaf ruiterlijk toe dat het systeem allerminst aan de ver wachtingen heeft voldaan, zodat het col lege reeds heeft besloten wanneer in de toekomst weer moet worden bezuinigd dit zeker niet op deze wijze te doen. Hierop werd het voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen; alleen ver langden de heren Van Hees en W e ij- er s (beiden KVP) aantekening tegen te hebben gestemd, tiet voorstel was immers toch aangenomen, zodat de daken zullen worden gerepareerd. Deze aantekening diende te worden gezien als een protest te gen het systeem, dat een gemeente tot dergelijke bouwmethodes noodzaakt. Geen „emmertjeswerk Bij het voorstel tot het verlenen van een krediet van 45.000.— voor de aan koop van een kolkenzuiger-faecaliënwa- gen, toonde de heer Scheer (VVD) zich danig geschrokken van een dergelijk ver bijsterend hoog bedrag. Hij vroeg of een zodanig duur apparaat wel voldoende in tensief zou worden gebruikt, nu het aantal beerputten toch geregeld minder wordt. De heer Zegwaart (KVP) verklaarde ook eerst tegen het bedrag te hebben aan gekeken. maar hij had in de Indische buurt arbeiders zien werken met kleine emmertjes en een ketting, hetgeen hij als een verschrikkelijke taak beschouwde. Voor hen moet de nieuwe zuiger een zegen zijn. zodat spreker zich volledig met de aankoop akkoord verklaarde. Ook de heer Verspoor (Arbeid) was enthousiast. Hij had een dergelijke ma chine reeds in actie gezien en daardoor geconstateerd, dat thans per dag veertien putten kunnen worden geledigd, tegen slechts twee volgens de oude methode. Vandaar dat spreker de aankoop volledig verantwoord achtte: ook met het oog op de gestadige uitbreiding der gemeente. Wethouder Van Lent (KVP) behoefde weinig overredingskracht, aan te wenden om het voorstel zonder hoofdelijke stem ming te doen aannemen. Vooral omdat hij de heer Scheer nog even onder de aan dacht bracht, dat het aantal beerputten in Heemstede toch altijd nog tweeduizend bedraagt. Verder voteerde de raad f 6000,voor een automatische oliestookverwarming voor het politiebureau. Ten slotte verleende de raad goedkeu ring aan de verkoop van een perceel grond in de Bankastraat, nabij de Slot- laan, bestemd voor de bouw van twee kleine woningen door een particuliere onderneming. Nieuws in het kort Wegwijzers. B. en W. verzoeken de raad om aan de ANWB met het oog op de door deze organisatie in Haarlem aange brachte gewijzigde bewegwijzering een bij drage toe te kennen van f 6.648,99. Deze bewegwijzering was nodig door de open stelling van de Velsertunnel en de inge bruikneming van de Rijksweg 4 A die samenviel met de reorganisatie van het Houtplein. Verkeerslicht. Ten behoeve van de aankoop en aansluiting van een elektrisch, draagbaar verkeerslicht voor de wegkrui- sing Amsterdamsevaart voormalige Oudeweg Herensingel zal een bedrag van f 2500 noodzakelijk zijn. B. en W van Haarlem verzoeken de gemeenteraad dit bedrag beschikbaar te stellen. AMSTERDAM Er bestond vooral bij de opening grote belangstelling voor aandelen Unilever. Een groot commissiehuis had nog eens uitvoerig de bonusgeruchten van het mar garinefonds uit de doeken gedaan en hier op was mogelijk enige vraag gekomen. De opening op 366'/2 tegen de vorige dag als slotprijs 361, wr.s blijkbaar wat te hoog ge grepen en kon in het verdere beursverloop niet worden gehandhaafd. Rond de 365 werden de aandelen verder verhandeld. Aandelen Philips trokken ruim een punt aan tot 2951/ï, terwijl AKU dc goede ten dentie van de vorige dag voortzette, het geen werd gehonoreerd met een koers winst van bijna IV2 percent. K.L.M. verd tegen de gehele marktverhouding in een gulden lager vernomen op 105. Tot de betere markttendentie droegen ongetwijfeld de hogere slotkoersen van New York bij, waar vooral de aandelen van de staalmaatschappijen konden pro fiteren van de verhoging van de staalprij- zen aldaar. Ook de verkiezing van gene raal Sjehab tot president van dt Libanon droeg tot de betere tendentie op het Dam rak bij. De aandelen Kon. Olie, die op on geveer 166.70, 2.40 hoger uit de bus kwamen, lagen iets boven pariteit New York. De handel was in deze hoek iets gro ter dan de vorige dag. De vorige dag geleden verliezen in de scheepvaartsector voor aandelen Van Nievelt, Scheepvaart Unie en K.P.M. wer den bijna geheel ingelopen. Overigens was het in deze hoek wederom zeer stil. In de cultures zette het herstel voor Deli zich voort, bij een otering van 111.80, tegen de vorige dag 109.70. Amsterdam Rub ber plus 1. De obligatiemarkt was in haar geheel gevoelig lager in verband met de a.s. nieu- wr lening ten laste van de bank van Ne derlandse gemeenten groot 100 miljoen 4percent a 99'/2. Verder werden nog ver nomen aandelen Metaalbuizenfabriek Ex celsior op 69 (66), Güntzel en Schumacher op 84 (88) op mededelingen uit de jaarver gadering, Entcomayer 82 (80) op het in terimdividend van 3 percent (over 1956 en 1957 werd het dividend gepasseerd). Ver der Stoomvaartmaatschappij Noordzee op 60 (68) op het passeren van het dividend (v.j. 4 pet.). Aandelen cultuurmaatschap pij Ngombezi werden gevoelig lager ver nomen op 103 (119) op een verlaging van het dividend tot 6V2 percent (v.j. 11 per cent). Prolongatie 3V2 percent (ANP). NEW YORK Het gerucht dat het dekkingspercentage voor termijnaffaires binnenkort verhoogd zal worden een anti-inflatiemiddel maakte een einde aan de stijging, die op de Newyorkse beurs aanvankelijk werd voortgezet. De beurs had een aantal winst nemingen goed doorstaan en weer nieuwe hoogtepunten voor 1958 bereikt, toen het gerucht bekend werd. Vele fondsen daal den snel beneden hun vorige slotkoersen. De staalwaarden die zeer actief gereageerd hadden op de staalprijsverhogingen, boek ten verliezen van in enkele gevallen 2 dollar of meer, mede onder invloed van het nieuws dat de winst van Bethlehem Steel ir het eerste halfjaar gehalveerd is. De autowaarden handhaafden zich. Gene ral Motors was actief. Het gerucht over het te verhogen, dek kingspercentage hangt samen met de sterke koersstijging ter beurze (zie ook de lubriek geld en effecten op pagina 9). Het huidige percentage van 50 werd op 16 ja nuari van dit jaar vastgesteld, nadat het sinds 25 april 1955 60 was geweest. Het industriegemiddelde kwam van 504.37 op 502,99; dat voor spoorwegen van 132.02 op 131.67 en dat voor openbare nutsbedrijven van 79,46 op 79.58. De omzet steeg van 3.680 000 tot 4.440.000 aandelen. Van de 1206 verhandelde fondsen sloten er 468 hoger en 487 lager. (UPI). Slotkoeis Heden gisteren 13.45 uur 3-3 Wo Nederl. '47 90% 90% 3% Nedl 1962/64 94 94 54 A.K.U 189 187 Calvé Delft 305 305 Van Geldei Zonen 177 177 K. N Hoogovens. 328 330 Nederl. Ford 170 169 N Kabelfabriek 270 272 gew PhilipsGloeil 295 54 295/4 Pref.PhilipsGloeil 153/4 15314* Unilever 367 365 Wilton Fyenoord 182 183 Dordtsche Petrol 682 680 Kon. Petroleum f 167,10 166,60 Billiton 168 167 A dam Rubber 70 69 K.L.M f 105,70 f 106,— Holl. Amer. Lijn. 136V2 l35Vi K.N.S M 139 13914 N. Scheepv. Unie 122 12154 v. Nievelt Goudr 123V2 122'/- Phs. v. Ommeren 230$» 230 H.V.A 101 101 Dplimaatschappij 1 112 112,— Amsterd Bank ■>26'/S 226'/* Nat. Handelsbank 87/4 88 Ned. Handel Mij. 17134 17154* Rotterd. Bank 193V2 193 Twentsche Bank. 16934 16954* Anaconda Copper 50 4954 Bethleh.m Steel.. 4654 4554 U.S. Steel 70l/i 70'/ï General Motors.. 43% 4354 Shell Union 80% 8054 25% 25% vorige koers)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13