Macmillan onverwacht naar Athene en Ankara Referendum in Frankrijk op 28 september OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen congres van Jehova's Getuigen in gemeentelijke eierhal HET WEER Britse troepen in Akaba ontscheept Washington welwillend jegens Arabisch eenheidsstreven Kans op regeling herleeft WELK WEER I De Gaulle deze maand naar Afrika Badgasten in Zandvoort vervelen zich Vrees voor verstoring van zondagsrust Uiteenzetting van Eisenhower op persconferentie Lijk van Engelse bader in Bloemendaal aangespoeld Koning Saoed ontvangt afgezant van Nasser Scheidslijnen In Roelof arendsveen Kinderen en doden stemden vóór ruilverkaveling Het woord is aan Ontspanning Dringend KRIJGEN WE ZONDAG? Opklaringen Moskou acht topconferentie nog niet van de baan Murphy op tournee Middelen ter beperking der melkproduktie Opnieuw luchttransport over Israëlisch gebied Gevaarlijke strandvondst Raad van Barneveld beslist: 73e JAARGANG No 24 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster ^dj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 Haarlems Dagblad 303 e JAARGANG No 177 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OOK AAN het strand van IJmuiden, Bloemendaal en Zandvoort zijn de laatste dagen de ronde blikjes, die vijftien ge vaarlijke ontstekers bevatten, gevonden. De busjes veel gelijkend op tabaks dozen zijn ongeveer tien centimeter hoog. Het is nog niet bekend, waar deze explosiestof vandaan komt. De ontstekers kunnen uit het aangespoelde busje worden gehaald, maar zijn zo explosief, dat de warmte van de hand of het dragen ervan in de broekzak, al voldoende kan zijn om de staafjes tot ontploffing te brengen. De politie heeft dan ook ernstig gewaar schuwd tegen deze oranje dozen. Geadvi seerd wordt om van de blikjes af te blij ven en de vondsten aan de politie te melden. De afdeling Barneveld van Jehovah's getuigen had het college van B. en W. van Barneveld gevraagd, ten behoeve van een vergadering op 9, 10 en 11 januari van het volgend jaar gebruik te mogen maken van de gemeentelijke eierhal. B. en W antwoordden, dat zij hiertegen ernstig be zwaar hadden, omdat ook een vergade ring op zondag gehouden zou worden Daar men ongeveer 800 bezoekers uit plaatsen buiten de gemeente Barneveld verwacht, zou naar de mening van B. en W. de zondagsrust in Barneveld ernstig verstoord kunnen worden. Johovah's ge tuigen hebben na dit antwoord een brief aan de gemeenteraad geschreven met het verzoek te bevorderen, dat Jehovah's Ge tuigen in staat worden gesteld de verga dering in een gemeentelijke lokaliteit te houden. In deze brief wordt onder meer gezegd dat andere kerkgenootschappen ook op zondag vergaderen. De -kerken in Barneveld worden in het zomerseizoen door honderden pensiongasten bezocht, die hun woonplaats ook buiten de gemeente Barneveld hebben. Bovendien valt orde verstoring in geen geval te verwachten Niettemin bleven B. en W. bij hun me ning, dat een driedaags congres van Je hovah's Getuigen de zondagsrust in Bar neveld zou verstoren en dat door het be schikbaar stellen van de gemeentelijke WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft tijdens een persconfe rentie meegedeeld dat het debat in de UNO-Assemblee niet beperkt behoort te worden tot „het kleine Libanon" doch zich moet bezighouden met het Nabije Oosten in ruimer verband, omdat de oorzaken van de moeilijkheden daar zo verspreid liggen. De Verenigde Staten zijn nog al tijd bereid een topconferentie met Kroesjt- sjev en anderen te overwegen indien voor bereidingen getroffen zijn zodat men iets kan bereiken dat de moeite waard is. De Verenigde Staten zullen met het terug trekken van hun troepen een begin ma ken zodra de Amerikaanse en de Libane se regering menen dat er geen gevaar voor indirecte agressie meer is. De V.S. zullen hun troepen te allen tijde terug roepen zodra de wettige regering in Liba non dit vraagt. Eisenhower zei verder, dat legers nooit vrede zullen brengen in het Nabije Oos ten. Niettemin was het zenden van Ame rikaanse strijdkrachten naar Libanon een verstandige maatregel ter voorkoming van indirecte agressie van buiten af. Ame rika staat welwillend tegenover het Ara bische nationalisme, en eenheidsstreven, doch men zal positieve maatregelen moe ten nemen om de omstandigheden daar Woensdagmorgen om tien voor vijf is voor het tentenkamp „De Zeemeeuw" op het Bloemendaalse strand een lijk aange spoeld. Het blijkt thans het stoffelijk over schot te zijn van de 23-jarige Engelse le raar Rover Willis, die zondagmiddag bij Scheveningen verdronk. De jongeman was afkomstig van het eiland Wight. te verbeteren en de vrede te verzekeren. De UNO, aldus Eisenhower, zal construc tieve stappen moeten nemen, ook op eco nomisch en moreel terrein, met deelne ming van de Sovjet-Unie. De V.S. zijn be reid, deel te nemen aan bepaalde garan ties van de grenzen in het Nabije Oosten, indien die garanties door de UNO wordt gegeven. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SUèDE JASJES IN KLEUREN CAIRO (Reuter) Maarschalk Abdel Hamin Amer, de vice-president van de Verenigde Arabische Republiek, is woens dag onverwacht per vliegtuig naar Taif in Saoedi-Arabië vertrokken, waar hij die zelfde avond nog een gesprek had met koning Saoed. Politieke waarnemers te Cairo zien hier in een bewijs dat president Nassers streven naar een vereniging van de Arabische we reld snel vordert Als Nasser er In slaagt, koning Saoed aan zijn zijde te brengen, zal de westelijke invloedssfeer in het Nabije Oosten zich gaan beperken tot het woestijnachtige Jordanië, de olierijke sjeikdommen langs de Perzische Golf en het protectoraat Aden. eierhal de gemeente aan de doorbreking van de zondagsrust zou meewerken. B. en W. stelden de raad daarom voor, afwij zend op het verzoek te beschikken, uitslui tend omdat een der bijeenkomsten op zon dag wordt gehouden. Bij een overeen komstig verzoek van een andere organi satie zou niet anders gehandeld dienen te worden, zo meenden B. en W. Bij de bespreking van dit pu- t in de ge meenteraad vroeg de heer A. P. Barne veld (P.v.d.A.) zich af, waarom een groep mensen de gelegenheid wordt ontnomen het evangelie te verkondigen op de ma nier die hun goeddunkt. Hij noemde het motief, „verstoring van de zondagsrust" ver gezocht. Zijn fractiegenoot H. Plas zei, dat Jehovah's getuigen geen gewone organisatie, maar een christelijke organi satie vormen. Het is een ordelievende schare en het zijn geen rustverstoorders. De heer J. Klomp (A.R.) en de heren R. P. Groeneveld en J. van de Beek (S.G.P.) waren echter met B. en W. van mening, dat de vele autobussen en de 800 perso nen de rust op zondag in Barneveld wèl zouden verstoren. Bovendien zou inwilli ging van het verzoek onverstandig zijn, omdat er dan wellicht meer organisaties op zondag in Barneveld een congres zou den willen houden. „Want wie maakt de scheidslijn tussen een christelijke en een niet-christelijke organisatie uit?" zo vroe gen zij. De voorzitter, burgemeester mr. C. E. E. Kuntze, zei dat, wanneer Jehovah's Ge tuigen een niet-gemeentelijke zaal zouden huren, de gemeente daartegen geen be zwaar kon maken. Door een gemeentelij ke lokaliteit beschikbaar te stellen zou het gemeentebestuur de zondagsrustversto ring in de hand werken. Met alleen de stemmen van de P.v.d.A.-fractie tegen werd het voorstel van B. en W. om afwij zend op het verzoek van Jehovah's Getui gen te beschikken, aangenomen. Dinsdag is in Roelofarendsveen gestemd over het ruilverkavelingsplan Ade, dat aangevraagd was in verband met de aan leg van de nieuwe rijksweg 4a. De uitslag van de stemming was 265 stemmen voor en 251 tegen. Voor de voorstanders dus een overwinning op het nippertje. Bij de voor stemmers moeten wettelijk ook gerekend worden de stemgerechtigden, die afwezig waren. De lijst van stemgerechtigden wordt opgemaakt uit de gegevens van het kadas ter. Het is mogelijk dat enkele personen reeds overleden zijn, terwijl andere stem gerechtigden nog kinderen zijn. Het is ech ter volgens de wet juist, dat de afwezigen gerekend worden voorgestemd te hebben. Bij dit geval spreekt dit iets meer dan ge woonlijk, aangezien het aantal voorstem mers het aantal tegenstemmers nauwelijks overtrof. Dat de tegenstemmers teleurge steld waren, is begrijpelijk. Te meer daar zij nogal actie gevoerd hadden. Men fluistert zelfs dat tegenstanders machtigingen opkochten van personen, die geen of weinig belang hadden bij deze ruil verkaveling. De actie van de tegenstan ders werd door de voorzitter van deze vergadering, het lid van Gedeputeerde Sta ten, de heer C. M. Deerenberg, misdadig genoemd. Ralph Waldo Emerson: De taal is een stad, tot de bouw waar van elk mens een steentje heeft bijge dragen. algehele toestand in het Nabije Oosten, die een oplossing van de kwestie-Cyprus dringend noodzakelijk maakt. Grieken land heeft tot dusver steeds beweerd, dat Cyprus een Grieks-Britse kwestie is, waarmee Turkije zich niet heeft te be moeien. De snelle aanvaarding van Mac- millan's voorstel geeft echter hoop te ver onderstellen, dat de Griekse regering enigszins is bijgedraaid, omdat ook zij meent dat Macmillan's doel tenslotte een driemogendhedengesprek is. Athene blijft gekant tegen enige vorm van verde ling van het eiland of zijn bewoners. De Turken hebben daarentegen nimmer bezwaar gemaakt tegen een dergelijk ge sprek, vooropgesteld dat er niet aan de rechten en belangen van de Turkse min derheid op het eiland wordt getornd. De Turkse ambassadeur in Londen liet zich gisteravond in dezelfde geest uit en ook de Turkse regering heeft sinds het Brit se voorstel „samen te regeren" minder nadruk gelegd op een verdeling van het eiland. Gezien deze ontwikkelingen hoopt men in Londen dat Macmillan's initiatief het begin van het"-einde van de onlusten op Cyprus kan worden, die vorige week nog op een burgeroorlog leken uit te lopen. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan vliegt vandaag naar Athene voor besprekingen met de Griekse regering over het doorbreken van de impasse op Cyprus. Daarna zal hij doorreizen naar Ankara om te spreken met de Turkse premier, Menderes, die zich tot overleg bereid verklaard heeft. Het doel van Macmillan's onverwachte reis is de Grieken en Turken er toe te brengen eerst met elkaar te praten en dan eventueel een driemogendhedenconferen- tie met Groot-Brittannië te beleggen om een oplossing voor de kwestie-Cyprus te vinden. De Britse premier zal in de Griek se hoofdstad worden opgewacht door de gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, en samen met hem de Griekse premier Karamanlis en diens minister van Buiten landse Zaken Averoff ontmoeten. Macmillan nam zijn besluit vermoe delijk reeds dit weekeinde op zijn buiten verblijf in Sussex. Het werd echter zorg vuldig geheim gehouden een bezoek van de Griekse ambassadeur te Londen werd een „routinekwestie" genoemd en pas gisteravond, tegelijkertijd met de officiële invitatie uit Athene, onthuld. Zo dra Karamanlis Macmillan's voorstel had ontvangen, riep hij de kerkelijke primaat van Cyprus, aartsbisschop Makarios, bij zich en deze zou naar later werd bekend gemaakt de premier de vrije hand heb ben gelaten. Op welke basis Macmillan de bespre kingen zal voeren, is nog niet bekend. Men neemt echter aan, dat hij geen nieuw plan bij zich zal hebben, maar dat hij zich evenmin strikt zal bepalen tot het laatste Britse plan, dat in juli aan het Lagerhuis werd voorgelegd. Het Britse plan voorziet in een tweeledige nationaliteit voor de be volking, gescheiden parlementen voor Grieken en Turken en een driemanschap aan de top, bestaande uit de Britse gou verneur en een Griekse en een Turkse vertegenwoordiger. Het zou geldig zijn voor zeven jaar, tijdens welke periode er geen sprake zou zijn van aansluiting bij Griekenland of verdeling van het eiland. De reacties, zowel in Athene als Ankara, waren destijds niet zo gunstig, maar sindsdien is er enige verandering in die houding gekomen. De vraag is tevens wat er, gezien deze verrassende ontwikkeling, in Cyprus zelf gaat gebeuren. Het lijkt niet onmogelijk dat de grootscheepse campagne tegen de Griekse terreurorganisatie EOKA, on danks de oppositie van de militaire lei ding althans voorlopig zal worden ge staakt. Een stopzetting leek na de wapen stilstandsaanbieding van de Grieken en de Turken toch reeds onvermijdelijk, wan neer de Britten zich politiek niet hopeloos wilden compromitteren. De reis van Macmillan is ongetwijfeld niet alleen een gevolg van het bestand en de oproepen van Karamanlis en Mende res de strijd te staken, maar ook van de Advertentie WORDT BIERWEER. X VOORSPELLER J EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- zie pagina Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later opklaringen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S NICOSIA (Reuter/UPI) In Nicosia werd gisteren het onthoofde lijk van een vijftigjarige Griekse vrouw gevon den, dat er evenwel al tenminste twee da gen moest hebben gelegen. In Myrtou werd gisteren nog een Grieks-Cypristhe politie man doodgeschoten. Vorige maand zijn honderd mensen om het leven gekomen en in de afgelopen drie jaar meer dan 450. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft in een uitzending voor Groot-Brit tannië verklaard dat een topconferentie nog steeds tot de mogelijkheden behoort. Sommige Britse bladen trachten het publiek wijs te maken dat de mogelijk heid van een topconferentie nu uitgesloten is, aldus radio-Moskou. De Sovjet-Unie is van mening, dat deze bewering onjuist is. Van december af heeft de Russische rege ring aangedrongen op een topconferentie. Zij is nog steeds bereid om op elk tijd stip aan een dergelijke conferentie deel te nemen. Het woord is nu aan de weste lijke mogendheden, aldus radio-Moskou. Het strand ligt stil en verlaten onder druilerige regen. In Zandvoort slenteren de talrijke badgasten wat door de straten en drinken ergens een kopje koffie met een gebakje. Maar ook dat gaat spoedig vervelen. Men leest wat of bezoekt de enige bioscoop, die Zandvoort bezit. Het weer zal spoedig moeten veranderen, of er zal een vervroegde uittocht van de bad gasten plaatshebben. Bij slechte weersom standigheden heeft Zandvoort nu eenmaal onvoldoende recreatiemogelijkheden te bieden Ook al zou de zon spoedig gaan schijnen, dan nog kan dit seizoen niet wor den goedgemaakt. Voor de strandexploi- tanten en winkeliers zal dit seizoen - ook bij een zonnig slot - tot de slechtste van de na-oorlogse jaren kunnen worden ge rekend. Zo druk was het woensdag aan het strand van Noordwijk aan Zee. Nee. niet vanwege het weer. Er was een schatgraafwedstrijd georganiseerd. Een grote zwerm kinderen stortte zich op het zand op zoek naar de schat. Toen ze deze gevonden hadden werd het strand net zo leeg als dat van Zandvoort (inzet) waar wandelen heel wat verkieslijker was dan baden. O, die Nederlandse zomers toch! PARIJS (Reuter) Het Franse kabi net heeft besloten het referendum over de nieuwe grondwet van minister-president De Gaulle op 28 september te doen hou den. Het ontwerp wordt nog bestudeerd door een commissie van advies. Het ont werp en het oordeel van de commissie zul len vervolgens worden voorgelegd aan het gehele kabinet, dat onder voorzitter schap van de president van de republiek, Coty, bijeen zal komen. Tenslotte wordt het ontwerp aan het volk voorgelegd. Zestig socialistische senatoren en par tijafgevaardigden hebben het ontwerp een „ernstig gevaar" voor de republiek ge noemd. Deze critiek is door de parle- mentsfractie in een resolutie neergelegd. De socialistische partij heeft een beslis sing over het ontwerp uitgesteld tot elf september. Premier De Gaulle is van plan aan het einde van deze maand naar Afrika te gaan. Hij is voornemens nog voor het ein de van deze maand Frans-West-Afrika, Frans Equatoriaal Afrika, Madagascar en Algerije te bezoeken, aldus heeft een woordvoerder van het bureau van de mi nister-president medegedeeld. Geval-Bigeard Volgens Franse persbei-ichten zou pre mier De Gaulle een nadere verklaring hebben gevraagd van het besluit om kolo nel Bigeard, de oprichter van de school voor guerrilla-bestrijding te Jeanne d'Arc bij Phillippeville in Algerije, van zijn func tie aldaar te ontheffen en met twee maan den verlof te zenden in afwachting van een nieuwe benoeming. Volgens „Paris- Presse" zou Bigeard worden overgeplaatst vanwege scherpe critiek op leden van de generale staf. Zo had hij critiek geleverd op officieren die zich gewoonlijk per hef- schroefvliegtuig lieten verplaatsen, ter wijl hun manschappen in de hitte door de woestijn moesten trekken. Bigeard was een van generaal Massu's voornaamste medewerkers bij de actie te gen de verzetsorganisatie in Algiers in de eerste helft van vorig jaar. Hij zou dit een „smerig, maar noodzakelijk karwei" heb ben genoemd. Toen hij op order van ho gerhand, aldus wordt van Bigeard ver teld, de opstandelingenleider Larbi ben Mhedi, voor wie hij persoonlijk bewonde ring koesterde, deed terechtstellen, gaf hij het vuurpeloton tevoren bevel het ge weer te presenteren. Robert Murphy, Eisenhowers reizende diplomaat voor moeilijke zaken, ziet men hier minzaam tvuiven naar jour nalisten, die hem opwachtten toen hij uit Jordanië in Israel arriveerde. Hij kwam oorspronkelijk met de Ameri kaanse mariniers mee naar Libanon om zijn diensten aan te bieden en on danks die voorafgaande mariniers ac cepteerde zelfs de Libanese opstande lingen hem als bemiddelaar. Voor het eerst leek de dynamische Murphy woensdag voor een gesloten deur te komen toen hij in Cairo was gearri veerd om Nasser even te spreken, want de president der Verenigde Arabische Republiek ontving hem aanvankelijk niet. Maar nog 's avonds zat hij tegen over Nasser. Het bestuur van het Landbouwschap heeft de mening van het bedrijfsleven ge formuleerd over de middelen tot beper king van de melkproduktie. Volgens het bedrijfsleven kan de beperking bereikt worden door prijsverhoging te bewerk stelligen van het krachtvoer voor melk vee, de produktie van slachtvee te verho gen en de prijzen van akkerbouwproduk- ten voor de landbouwer aantrekkelijker te maken. Het Landbouwschap zal deze opvatting van het bedrijfsleven ter kennis brengen van de minister van Landbouw. EILATH (Reuter) Voor de Jordaan se haven Akaba, op 5 km. afstand van de Israëlische haven Eilath aan de Golf van Akaba gelegen, is donderdag het Britse vliegdekschip Bulwark uit de Rode Zee aangekomen. Een bataljon „Cameroniers" werd ont scheept. De Engelse soldaten, omtrent wier aantal nog niets bekend is, zijn waar schijnlijk afkomstig uit Aden en Tanganyi ka. Het is de bedoeling dat de troepen per vliegtuig van Akaba zullen worden overgébracht naar Amman, om de daar na 17 juli aangekomen eenheden te ver sterken. De troepenbewegingen naar Akaba heeft in het geheim plaatsgehad, naar verluidt, omdat gevreesd werd dat het Egyptische geschut aan de overkant van de Golf van Akaba in actie zou komen wan neer bekend werd dat nieuwe troepen naar Jordanië kwamen via de haven van Aka ba. WASHINGTON, (Reuter) Israel heeft toestemming verleend voor het overliegen van zijn gebied door Amerikaanse vlieg tuigen, die voorraden naar Jordanië ver voeren, aldus is van de zijde van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken vernomen. De Israëlische regering heeft de Amerikaanse autoriteiten mede gedeeld, dat zij het verleden week op deze vluchten ingestelde verbod heeft opge heven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1