Speciale UNO-Assemblee woensdag weer bijeen „Nautilus" dook onder ijskap van de noordpool door HET WEER Bestand op Cyprus wordt verlengd Wrijving tussen Bonn en Parijs Kremlin vaardigt Gromyko en Zorin aj Atoomonderzeeboot vond kortere zeeweg tussen twee halfronden 73i JAARGANG No 26 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 303e JAARGANG No 179 Kremlin neemt Zwitserland kernbewapening kwalijk De ontvangst van jongelui op het Velsense raadhuis more//. in Libië, 34 doden Twee doden in het verkeer Nederlanders gedupeerd door hotelbrand Chinezen zetten luchtvloot klaar tegenover Formosa Toestand ernstig genoemd Warmer Bloemen van Prinses voor 103-jarige gerepatrieerde Politiek akkoord lijkt nog niet mogelijk Het woord is aan Een Viscount neergestort Soustelle zuivert radio en televisie van communisten 't Wordt wéér Si-Si weer! Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 T 1 11 1 U«geve Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie. Redactie, Administratie. AV V f"l I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I lil X I 1 f J I IJ J Abonnement p. week 59 ct„ p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 i A A AAA hj Aas*? V«<j X V^l fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: aimon Koster r ^dj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Washington) Nog voordat de speciale UNO-Assem blee van de verenigde naties met het eigenlijke werk kon beginnen, ontwikkel de zich reeds een schermutseling tussen de Rus Sobolev en de Amerikaan Lodge. Dit gaf secretaris-generaal Hammars- kjoeld en voorzitter Sir Leslie Munroe ge legenheid een beroep te doen op de ver- gaderin teneinde bij het komende debat voor alles te streven naar enig positief resultaat. Hammarskjoeld wenst uitbrei ding van de waarnemingsgroep van de UNO, zodat tevens de positie van Jorda nië verstevigd kan worden. Voorts acht de secretaris-generaal het nuttig, dat de Ara bische landen een verklaring afleggen, dat zij zich niet zullen mengen in eikaars za ken. De onderlinge economische steun van de Arabische landen vormt eveneens een belangrjjk punt van Hammarskjoeld's verlanglijst. Hoewel minister Dulles nog hoofdzake lijk denkt aan bestrijding van indirecte agressie, alsmede aan de verdediging van de Amerikaans-Britse actie, heeft Lodge te Washington met kracht aangedrongen op het innemen van een positiever stand punt. Als gevolg hiervan overwegen de Amerikanen thans de Assemblee voor te stellen een aantal speciale commissies op MOSKOU (Reuter). - Het besluit van de Zwitserse regering om haar strijdkrachten met kernwapens uit te rusten, is in geen geval in overeenstemming met een politiek van neutraliteit, ze zegt het Sovjetrussi- sche persbureau Tass in een officiële ver klaring. Tass merkt op, dat „niemand Zwitserland bedreigt" en dat Zwitserland, door zijn strijdkrachten uit te rusten met kernwapens, een bedreiging schept voor de veiligheid van andere Europese landen. In leidende kringen van de Sovjet-Unie, is men ei-van overtuigd dat de Zwitserse re gering zijn besluit zal herzien, aldus Tass. Dit besluit kan volgens Tass alleen maar tot gevolg hebben, dat de kernbewape ningswedloop nog s.cherpere vormen zal aannemen en het is in tegenstelling met de waara'chtige geest van een politiek van vredelievende coëxistentie. te richten, die zich bijvoorbeeld moeten bezighouden met de watervoorziening van het Nabije Oosten, de grensgaranties, het vluchtelingenprobleem enzoovoorts. (Reuter-AFP) De eerste bijeenkomst van de Assemblee duurde slechts 35 minu ten. De afgevaardigden waren het er over eens, dat er slechts één kwestie zou wor den besproken: de klachten van Libanon en Jordanië over inmenging in hun binnen landse aangelgenheden door de Verenig de Arabische Republiek. Op voorstel van Sir Leslie werd daarop besloten op woens dag het eigenlijke debat te beginnen. Daar op werd de zitting tot die dag geschorst. Te Washington wordt algemeen ver wacht dat president Eisenhower een be zoek van een dag aan New York zal bren gen om de Assemblee toe te spreken. Vol gens onze correspondent te Londen maakt men in de Britse hoofdstad uit Kroesjt- sjev's besluit zijn twee topmensen van buitenlandse zaken, Gromyko en diens plaatsvervanger Zorin naar New York te sturen op: dat Kroesjtsjev voorlopig niet van plan is zelf naar New York te komen en dat hij een propagandaslag ./il leveren, waarmee hij de Sovjet-penetratie in het Nabije Oosten als een voldongen feit hoopt te doen aanvaarden. Gromyko en Zorin zijn handige diplomaten en moeilijke te genstanders. Zij zullen, zo meent men in Londen, achter de schermen zoveel moge lijk UNO-leden tegen het Westen proberen op te zetten om te voorkomen dat Ame rikaans-Britse resoluties een meerderheid krijgen. Gromyko en Zorin zullen hun po gingen ongetwijfeld richten op de Aziati sche landen en de Latijns-Amerikaanse staten, waar het anti-Amerikanisme het sterkst is. (Van onze correspondent in Londen) De twee lange besprekingen die de Britse premier Macmillan gisteren met de Griek se regeringsleiders in Athene heeft ge voerd, zouden voorlopig als eerste beperk te resultaat hebben opgeleverd, dat het huidige bestand op het eiland langer zal duren dan drie dagen geleden nog moge lijk leek. De besprekingen werden in twee gedeelten gehouden en daartussen in pleeg de Sir Hugh Foot, de Britse gouverneur van Cyprus overleg met aartsbisschop Ma- karios. Sir Hugh zal de kerkprimaat van daag opnieuw ontmoeten en ook premier Karamanlis en premier Macmillan zullen nog een onderhoud hebben. De Grieken zouden de Britten hebben doen weten dat zij het standpunt van de aartsbisschop vo"-dig onderschrijven en dat zou de reden zijn waarom Sir Hugh Makarios ging polsen. Macmillan zou be toogd hebben dat een oplossing van de kwestie-Cyprus met het oog op de gebeur tenissen in het Nabije Oosten dringend noodzakelijk is. De Grieken zouden het er mee eens zijn, dat vermijding van verder bloedvergieten op het eiland noodzakelijk is; ten eerste omdat h t tot elkaar bren gen van de Turken en Grieken op Cyprus vergemakkelijkt zou worden en in de twee de plaats omdat verdere strijd de waarde van het eiland als militaire basis zou aan tasten. Overeenstemming inzake het jongste Britse plan voor „samen regeren", lijkt uitgesloten. Aartsbisschop Makarios zou geneigd zijn een bepaalde vorm van zelf bestuur te aanvaarden, op voorwaarden die echter voor de Turken onaanvaardbaar zijn. De Griekse regering zou met bepaalde concessies de Turkse minderheid gerust willen stellen, vooropgesteld dat zij zich neerleggen bij een Grieks bewind op Cy prus, hetgeen voor Ankara onaanvaard baar is. Niettemin is de kans op een langer be stand op Cyprus een belangrijk winstpunt, omdat het Griekenland. Turkije en Groot- Brittannië de mogelijkheid zal verschaffen een oplossing te zoeken in een rustiger sfeer. NICOSIA (Reuter) Ongeveer 250 Griekse Cyprioten, die in een kamp nabi.i Limassol zijn geïnterneerd, zijn een hon gerstaking begonnen wegens de dood van een kampgenoot, die deze week volgens hen „onder geheimzinnige omstandig heden", is overleden. De kampleiding heefl een onderzoek laten instellen, maar de re sultaten zijn (nog) niet medegedeeld. De heer J. Nuijens, fractie-voorzitter van de K.V.P. in de Velsense gemeenteraad zal, zo vernemen wij, op de aanstaande open bare raadsvergadering, volgende week dinsdag, terugkomen op het schriftelijk antwoord van B. en W. op de schriftelijke vragen die hij gesteld had met betrekking tot de ontvangst van Duitse jongelui op het raadhuis. De heer Nuijens deelde desgevraagd me de dat hij in het schriftelijk antwoord van B. en W. aanleiding heeft gevonden, nader op de kwestie terug te komen in de aan staande raadsvergadering. (Van onze correspondent in Bonn) Op de weg tussen Bonn en Parijs liggen de laatste weken verscheidene stenen des aanstoots. Is het niet De Gaulle's streven om woordvoerder van Europa te worden, dan is het wel de betaling van legerings- kosten voor Franse troepen in West- Duitsland. Officieel weet men van niets, maar niemand kan ontkennen dat het niet botert tussen de beide hoofdsteden. De nieuwste wrijving betreft Tunesië.. Het is bekend dat de Westduitse rege ring er traditioneel prijs op stelt zo goed mogelijke verbindingen te hebben met al le Arabische landen. De Westduitse indu strie die zeer ijverig is in deze landen heeft thans aanleiding gegeven tot een in cident tussen beide landen. Tunesië heeft onlangs bij een Westduitse elektrotechni sche fabriek een grote hoeveelheid radio toestellen en dergelijke besteld, bestemd voor de Tunesische strijdkrachten. De Tu nesische president Bourguiba gaf daarbij uitdrukkelijk de verzekering dat deze toe stellen niet aan de Algerijnse opstande lingen zouden worden doorgezonden. De Franse regering protesteerde bij Bonn omdat de toestellen haars inziens wel de gelijk naar Algerije gezonden zouden wor den en kreeg gedaan dat Bonn de uitvoer van de toestellen verbood. Bourguiba pro testeerde fel en dreigde het contact met alle Westduitse firma's te verbreken. Na protesten van de Westduitse indus trie heeft de Westduitse regering de zaak onderzocht en volgens de Süddeutsche Zeitung zou Bonn tot de slotsom zijn geko men, dat achter het Franse protest geen politiek maar concurrentienijd steekt. De Fransen, en ook de Britten, zouden be vreesd zijn voor de grote ijver, die de Westduitsers in Noord-Afrika aan de dag leggen. Te Tunis is een Westduits bureau geves tigd dat twintig vooraanstaande Westduit se firma's vertegenwoordigt. Het bureau zal op 6 oktober ter gelegenheid van de Tu nesische jaarbeurs worden geopend, waar bij een officiële Westduitse industrieverte genwoordiging aanwezig zal zijn. Bourguiba zou officieel hulp van West duitsers bij de economische ontwikkeling van Tunesië hebben aanvaard. Van West duitse zijde wil men een bedrijf voor de Tunesische zuivelindustrie oprichten, als bewijs van de Westduitse hulpvaardigheid. Adverienlie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL.' 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING BENGHAZI, LIBIë (UPI) In Benghazi. Libië, is hedenmorgen bij een poging tot landen op de vlieghaven Benina een Vis count van de Central African Airways neergestort. Hierbij zouden 34 van de 54 inzittenden om het leven gekomen zyn. Het toestel, dat van Salisbury in Rho- desië op weg was naar Londen via Ben ghazi en Rome, vloog in brand vóór het op het vliegveld kon landen. Het is in de heuvels, negen kilometer van het vlieg veld van Benghazi, neergestort. Er zijn reeds reddingsploegen op de plaats van de ramp. (Reuter) Een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij zei, dat er ten minste twintig overlevenden zijn. Er wa ren 54 Engelsen en Rhodesianen aan boord, met inbegrip van de bemanning van zes koppen. Op de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg viel de 12-jarige W. H. uit Gouda, die dwars op de bagagedrager van de fiets van een vriendje zat, op de weg juist toen een met bakstenen geladen vrachtauto passeerde. Het kind kwam met het hoofd onder een der wielen en was op slag dood. Onder IJ s e 1 m o n d e is een vracht auto, die moest uitwijken voor een tege moetkomende autobus, van de dijk afge reden en heeft in zijn vaart de 61-jarige ijzerwerker L. Schipper, die van zijn fiets was afgestapt, aangereden en gedood. Het ongeluk gebeurde doordat de vrachtauto bij het uitwijken met een van de voorwie len in een kuil kwam, waardoor de chauf feur de macht over het stuur verloor. Na de wielrijder aangereden te hebben kwam de vrachtauto tegen een muurtje tot stil stand. Het voertuig werd zwaar bescha digd. Door een brand in een berghotel bij het Zwitserse plaatsje Meiringen is een Ne derlands gezin, dat daar zijn vakantie doorbracht, ernstig gedupeerd. Vrijdagochtend vroeg brak brand uit in het hotel „Oberzwirgi", aan de weg over de Grosse Scheidegg. De.Meiringse brand weer, die bluswater van verscheidene hon derden meters afstand moest aanvoeren, kon niet voorkomen dat het hotel geheel werd verwoest. Een Nederlands gezin met drie dochters en een Duits gezin met drie zonen, die in het hotel hun vakantie doorbrachten, ver loren bij de brand al hun bezittingen. TAIPEH (Reuter) De nationalistisch- Chincse schout-bi.i-nacht Lioe Hoh-Toe heeft vrijdag te Taipeh op Formosa ge zegd, dat de Chinese communisten 1.200 vliegtuigen, waaronder Mig-17 jagers, in het kustgebied tegenover Formosa heb ben gestationeerd. De Migs, die op onge veer 300 kilometer van het hoofdkwartier van generalissimus Tsjiang Kai-Sjek klaar staan, hebben maar twintig minuten no dig om een aanval op dat hoofdkwartier te doen, aldus Lioe. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade noemde de toestand ern stig, „maar wij zijn niet in paniek". WASHINGTON, (UPI) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag een verklaring voorgelezen waarin communis tisch China ervan wordt beschuldigd luchtstrijdkrachten aan de kust tegen over Formosa te concentreren met de op zet „de spanningen te verhogen". Een fraai stemmingsbeeld van zee en strand aan het eind van een verregende augustusdag. De hemel is nog zwaar van wolken. De golven voeren een voorwerp aan, dat de activiteit van de wandelaarster gaande maakt. Verwachting tot morgenavond: Warmer weer met zonnige perioden en waarschijnlijk over al droog. Aanvankelijk zwakke, later matige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Elke week moet het bassin van de Trevi-fontein te Rome in het toeristen seizoen drooggelegd worden om de tienduizenden muntstukjes te verza melen, die vakantiegangers er in wer pen. Met bezems worden de munten bijeengeveegdDe opbrengst komt ten goede aan de stad en al is de koers van de lire niet bijzonder hoog, Rome ver smaadt deze moderne offergave niet. De oudste gerepatrieerde, die ooit in ons land is aangekomen, de 103-jarige mevrouw Portier-Tan Kiet Nie, arriveerde heden morgen met de „Sibajak" in Rotterdam. Voor haar waren er een grote mand met bloemen van Prinses Wilhelmina en een handdruk van de minister van Maatschap pelijk Werk, mej. dr. M. Klompé. Ernest Legouvé: Dienstbaarheid schept altijd twee sla ven: degeen die de keten vasthoudt en degeen die hem draagt. Een kijkje in de Amerikaanse atoom onderzeeboot „Nautilus", welke in .96 uur de noordpool overstak, met zijn periscoop tegen de onderkant van de ijskap. Het is een van de weinige foto's van het interieur, die door het Ameri kaanse ministerie van Defensie is vrijgegeven. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse atoomonderzeeboot )(Nautilus" heeft geheel onder water en ijs varend een tocht over de Noordpool voltooid. Plet vaartuig heeft hierdoor een nieuwe zeeweg tussen het oostelijk en westelijk half rond gevolgd, aldus een mededeling van het Witte Huis. De „Nautilus" is op 22 juli uit Pearl Harbour vertrokken. Donderdag werd de gezagvoerder, Anderson, bij IJsland van boord gehaald en naar Washington gevlogen waar hij vrijdag door president Eisenhower werd ont vangen. Tijdens de plechtigheid in het Witte Huis werd Anderson on derscheiden met het legioen van ver dienste. De bemanning kreeg een eervolle vermelding. Het Witte Huis deelde mee, dat de nieu we zeeweg veel korter is dan andere. Van Londen naar Tokio moet men thans 11.200 mijl afleggen, maar langs de nieuwe rou te is de afstand maar 6.300 mijl. De tocht ging door de Beringstraat tus sen Siberië en Alaska. Maandag passeer de men de noordpool. Men voer geheel in internationale wateren. Anderson zei, dat op de noordpool het water vierduizend me ter diep is, hetgeen vijfhonderd meter die per is dan men eerst aannam. De Nautilus voer in 96 uur 1.830 mijl on der het ijs, van Point Barrow naar de At lantische oceaan tussen Groenland en Spitsbergen. Anderson zei, dat men door de periscoop tegen het ijs aankeek. Gedu rende de eerste zestien dagen van de reis was de Nautilus ongeveer 96 percent van de tijd ondergedoken. Zware navigatie „Bij een reis via de noordpool kan men niets buiten het schip waarnemen. Er zijn geen sterren. De navigatie is tot dus ver een buitengewoon groot probleem ge weest. Wanneer men over de noordpool vaart kan men zo in de war raken, dat men in langzame cirkels maar steeds rond draait terwijl men denkt dat men in een rechte lijn vaart", aldus de gezagvoerder. Hij zei, dat men geen zekerheid had, dat er geen bergen onder water waren die bijna tot aan het ijs kwamen. De temperatuur van het water onder de PARIJS, (UPI) De Franse minister van Voorlichting, Jacques Soustelle, heeft meegedeeld, dat de communisten en hun „meelopers" sommige diensten van de Franse radio en televisie, het eigendom van de staat, hadden gekoloniseerd, hij voegde daar aan toe, dat de regering van De Gaulle nu bezig is, schoon schip te ma ken. Soustelle legde die verklaring af als een commentaar op een motie van de commissie voor pers-aangelegenheden uit de Nationale Vergadering waarin de rege ring ervan beschuldigd werd „over de na tionale zenders partijdig nieuws en nieuwscommentaar uit te zenden. De mo tie werd met algemene stemmen aangeno men, maar Soustelle wees er op, dat er maar dertien van de 42 leden van de com missie bij die stemming aanwezig waren en dat zeven van die dertien leden tot de communistische partij behoren. „Al sedert lang", zo verklaarde Soustel le, „zijn sommige diensten van de R.T.F. (Radio et Télévision Frangaise) ge heel en al door de communistische elemen ten of met hen sympathiserenden geko loniseerd. Wij zullen nu proberen een ob jectieve voorlichting te geven". Soustelle zei, dat het „vanzelf spreekt", dat alle schakeringen van de openbare mening via de R.T.F. zullen worden gehoord, als in de herfst de campagne van het referendum zijn hoogtepunt zal bereiken. De Kamercommissie heeft met name cri- tiek uitgeoefend op het besluit van Soustelle dat de Franse kranten niet meer dan tien pagina's mogen tellen. ijskap was nul graden. Men ondervond geen moeilijkheden, aldus Anderson. De mededeling over de geslaagde tocht werd gedaan in een kleine kamer in het Witte Huis waar zich ook de echtgenote van Anderson bevond. Men had de reden waarom zij van haar woonplaats in Con necticut naar Washington werd overge bracht voor haar geheim gehouden. In de eervolle vermelding bij het legioen van verdienste voor Anderson werd ge zegd: „Onder zijn onverschrokken leiding heeft de „Nautilus" als eerste onder wa ter een zeeweg tussen het oostelijk en westelijk halfrond gevolgd. Dit baant de weg voor verdere onderzoekingen en mo gelijk gebruik van deze route door atoom onderzeeboten voor vrachtvervoer als een nieuwe handelszeeweg tussen de grote oceanen van de wereld". De Nautilus heeft een bemanning van 116 koppen. (UPI) Reeds op de eerste poolreis vestigde de „Nautilus" een record, name lijk door een noorderbreedte van 87 gra den te bereiken. Het record stond tot dus verre op naam van een Sovjetijsbreker, die het tot 83.21 bracht. Weliswaar be reikte een schip van de expeditie van Nan- sen in 1895 een hoogte van 85.57, maar dit geschiedde toen het vaartuig in het ijs be klemd zat en naar het noorden afdreef. Bij aankomst in Europa zal de „Nauti lus" in totaal een afstand van 207.000 kilo meter Lebben afgelegd, waarvan 99.900 km op de eerste lading brandstof en tot dusverre 10.600 km. op de tweede. Het blijkt dat de atoommotor beter function- neert wanneer het schip in koud water vaart dan in warm. De gemiddelde tem peratuur van het water onder de ijskap is 0 graden c., op bepaalde plaatsen ten gevolge van de warme golfstroom 4,5 graad. Tijdens zijn vaart onder de ijskap van de noordpool heeft de Amerikaanse onder zeeboot „Nautilus" een reeks televisie films, opgenomen van de onderzijde van de ijslaag. Onder andere bleek, dat het ijs op vele plaatsen gebroken was. De ijskap moet voortdurend in beweging zijn, tengevolge van windinvloeden en zeestro mingen. De „Nautilus" had tien verschillende ap paraten aan boord voor het verkennen van de ijskap, en drie waarmee de waterdiep te onder de kiel van de onderzeeboot ge meten kon worden. De Arctische oceaan wordt door een bergketen, de Lomonosow-rug, die van Canada naar Rusland loopt, verdeeld. De toppen van deze keten reiken tot 762 m on der het wateroppervlak. Op deze reis zijn grote, tot op heden nog onbekende gedeel ten van de zeebodem in kaart gebracht. De gemiddelde snelheid gedurende de ge hele reis was twintig knopen. Advertentie voor weer wordt het de edelste vruchtcnlimonade uit klinkklaar fruit I

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1