De Gaulle grondwet op tournee om te „verkopen" Coopvaert Dertien doden in het verkeer Panda en de protonplopper Wereldnieuws Wisselvallig weer Kroesjtsjev vraagt Griekse en Zweedse steun in de UNO Op 4 september spreekt hij in Parijs op de Place de la République Vijf slachtoffers bij botsing te Tongeren Haarlemmer gedood bij ongeluk in Voerendaal MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 2 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Romance Margaret- Townsend in een breuk geëindigd? DE ATOOM DUIKBOOT "NAUTMLüS' Dodencijfer van ongeluk met Viscount: 35 Grote brandschade in agenturenbedrijf DOUWE EGBERTS Burgemeester van Zaandam benoemd Duits echtpaar bood geld voor Valkenburgse baby l-s 5-C 17 1 0 1 (Van onze correspondent in Parijs) Generaal De Gaulle gaat op reis om het ja-woord van Marianne te halen. De Fran se premier is van plan alles op alles te zet- om de nieuwe grondwet bij referendum door het Franse volk te laten aanvaarden op 28 september. Het lijdt eigenlijk geen twijfel of de vijfde republiek zal met een „overweldigende" meerderheid worden ingehaald. Van 20 tot en met 27 augustus gaat De Gaulle naar Algerië en naar de Franse gebieden in Midden-Afrika en eveneens naar Madagascar om de bevol kingen daar uiteen te zetten, wat de nieu we constitutie voor haar betekent. Op 4 september volgt een grote betoging in Pa rijs. Op de Place de la République, middel punt van het verkeer dat van en naar de volksbuurten voert, zal de generaal de be volking van Parijs toespreken en haar op wekken de nieuwe grondwet te aanvaar den. Uit propagandistisch oogpunt gezien zal die manifestatie op de Place de la Ré publique, op touw gezet door Soustelle (door de communisten de Goebbels van De Gaulle genoemd) en door Malraux, een meesterlijke zet zijn. Vooral omdat de communisten en de linkervleugel van de socialisten het plein meer of minder als hun domein beschouwen. De Ga,ulle zal echter niet alleen te Parijs spreken. Tus sen 5 en 25 september zal hij in negen ste den onder meer in Marseille, Lyon, Bor deaux en Straatsburg, ook aan de Fran sen in de provincie vragen om hun ja woord te geven. Het ministerie van Alge mene Zaken heeft bekend gemaakt, dat al le negen redevoeringen verschillend zullen zijn. Voor de generaal is dat geen moei lijke opgave, want hij is een geboren rede naar, in 't bijzonder wanneer het er om gaat de denkbeelden, die hem lief zijn, over te dragen op zijn toehoorders. De nieuwe grondwet waarom alles draait, nadert zijn voltooiing. Binnen eni ge dagen zal de advies-commissie voor de grondwetswijzigingen haar amendemen ten bij de regering indienen. Daarna wordt de definitieve tekst vastgesteld en vervolgens krijgt de raad van state enke le dagen de tijd om mogelijke juridische onvolkomenheden te verhelpen. Wanneer De Gaulle dan zijn propaganda-reis door het Franse grondgebied zal hebben beëin digd, mag het Franse volk op de laatste zondag in september de beslissing nemen. Het zal dan kunnen kiezen tussen een volksfront en de basis voor een nieuw be gin. (Reuter) De Gaulle heeft vrijdag voor de commissie van advies verklaard dat de overzeese gebieden die zich bij de volksstemming van 28 september uitspre ken voor de nieuwe grondwet, daarmee tevens verklaren dat zi.^ willen toetreden tot een Franse federatie. Zij die „zich wil len afscheiden" zullen zich op 28 sep tember tegen de nieuwe grondwet verkla ren. Dit betekent dat de overzeese gebie den volgens de mening van De Gaulle moeten beslissen of zij al dan niet met Frankx-ijk verbonden willen blijven. Hij verklaarde dat de gebieden, die zich af scheiden dit voor eigen rekening doen en niet meer hoeven te rekenen op economi sche hulp van Frankrijk. Algerije wordt onveranderlijk be schouwd als een deel van het moederland, Frankrijk, De Gaulle's uiteenzetting heeft dus geen betrekking op Algerije. De Gaulle weigerde de bepaling te wij zigen, volgens welke de president van de republiek gekozen moet worden door een speciaal kiescollege in plaats van door de parlementsleden. Hij is van mening dat dit kiescollege-parlementsleden, burgemeesters en wethouders uit Frankrijk en de over zeese gebieden ongeveer vijftigduizend man sterk zal zijn. Houthandel Van Wessem Op de jaarvergadering van aandeelhouders der n.v. Houthandel v.h. Van Wessem en Co., Zaan dam heeft de directie meegedeeld dat de eerste twee maanden van het nieuwe boekjaar bevredi gend zijn geweest De toestand is echter te onze ker om voorspellingen voor de nabije toekomst mogelijk te maken. De jaarstukken werden goed gekeurd alsmede het dividendvoorstel van 6 pet. Oliepijpleiding Binnenkort zal een Oostduitse delegatie te Mos kou gaan onderhandelen over de aanleg van een pijpleiding van Bakoe naar Frankfort-aan-de- Oder, zo heeft Radio-Oost-Berlijn bekendge maakt. Deze leiding zou de langste in Europa worden. (AFP) (Van onze correspondent in Londen) De romance tussen prinses Margaret en Peter Townsend is in een breuk geëindigd door een boek dat binnenkort zal worden gepubliceerd, zo meldt het socialistische zondagsblad „The People". Het boek, „The story of Peter Towsend", is geschreven door Townsend's vriend de journalist Norman Barrymaine. De prinses zou Townsend hebben meegedeeld, dat iedere publikatie over hun vriendschap onmoge lijk haar goedkeuring zou kunnen krijgen en hem, toen hij geen pogingen ondernam om de publikatie tegen te houden, hebben meegedeeld dat zij verder contact met hem niet meer op prijs stelde. Tot dusver aldus „The People" hadden de uitgevers van het boek volge houden, dat de voormalige stalmeester van de koninklijke familie geen medewerking aan de tot standkoming ervan had ver leend. Thans zouden de uitgevers hebben meegedeeld, dat Barrymaine het ma nuscript aan Townsend ter inzage had ge geven, en dat deze daarin enkele onjuist heden had verbeterd. Volgens „The Pople" is men in hof kringen verontwaardigd, omdat de prinses nimmer kan antwoorden wanneer vol gens haar mening de feiten in het boek niet juist worden weergegeven. LONDEN (UPI) De Amerikaanse atoomonder zeeboot „Nautilus" zal dinsdag in de Engelse ha ven Portland arriveren, zo is door de Amerikaanse marine in Londen bekend gemaakt. De bemanning zal dan na twintig dagen op en onder zee mogen passa gieren. Men ziet hierbij een sche matisch overzicht van de atoomonderzeeboot „Nauti lus" met portret van rear admiral H. G. Rickover, die reeds in 1947 met het ont werp begonnen is. Op 14 juni 1952 werd met de bouw van de „Nautilus" een begin gemaakt en op 21 januari 1954 heeft mevrouw Eisenhower de duikboot te water gelaten: het eerste door kernenergie voortbewogen schip was geboren en een nieywe periode in de ge schiedenis van de scheepvaart was be gonnen. De duikboot kan vermoedelijk ge heel rond de aarde varen zonder boven water te hoeve komen. De snelheid van de boot wordt geschat op ongeveer 40 km per uur. Een dergelijke onderzeeboot stelt geheel nieuwe eisen aan de bemanning, die dan ook een speciale opleiding van drie jaar moest volgen eer zij op de „Nau tilus" kon komen. Een kerncentrale vormt het kostbare hart van de duikboot. De „Nautilus" is niet voor het eerst op bezoek aan de pool. In oktober 1957 heeft de duikboot vijf en halve dag onder het poolijs loorgebracht. Men is toen echter niet onder de hele Noordpool doorgevaren. De commandant van de onderzeeboot, die vanochtend per lijnvliegtuig in Londen is geariveerd om daar zijn schip op te wachten, was vrijdag door een helikopter opgepikt van de Nautilus, om naar Washington gebracht te worden. Anderson zeide, dat het voor een onder zeeboot zonder kernenergie onmogelijk zou zijn de reis te maken. De reis van de Nau tilus heeft de weg naar de toekomst ge toond. Vrachtonderzeeërs zouden priori teitsladingen, zoals olie, over de pool kun nen vervoeren. De commandant verklaarde dat er geen limiet schijnt te zijn voor de grootte der onderzeeboten van de toe komst. Hij acht het niet onmogelijk, dat spoedig grote atoom-onderzeeboten voor de koopvaardij gebouwd zullen worden. Anderson zwaaide lof toe aan het werk van Britse vorsers in het poolgebied. LONDEN, (Reuter) In Londen is offi ciéél meegedeeld, dat er 35 mensen zijn omgekomen bij het ongeluk met het passa giersvliegtuig van de „Central African Airways", namelijk 31 passagiers en vier bemanningsleden. Het toestel is zaterdag in de buurt van Benghazi verongelukt. Het was van Rhodesië op weg naar Lon den. (UPI) Naar een driejarig meisje, dat de ramp overleefde, gaat thans het mede leven van vele Engelsen uit. Het kind heeft namelijk in minder dan een jaar twee moe ders verloren. Het meisje is Anthea Lycett. Maar zij draagt die naam pas elf maanden. Eerder was haar naam Marcia Miller. Zij was de dochter van de 37-jarige lady Diana Miller echtgenote van Robert Miller, een rijke Rhodesiër. Maar lady Diana had bekend gemaakt, dat zij niet langer liefde voor het kind had. Zij liet het kind door onbe kende pleegouders adopteren, tegen de wil van haar eigen familie en die van haar man. Niemand wist wie de pleegouders waren tot de tragedie van zaterdag. Men ontdekte het toen haar pleegmoeder, mevr. Moira Lycett, uit Salisbury in Zuid- Rhodesië, bij het vliegtuigongeluk om het leven kwam. Zij was met het meisje, dat zij lief had als een eigen kind, op weg naar Londen voor vakantie. Thans ziet het er naar uit dat Marcia weer midden in de familiestrijd komt. Haar werkelijke moeder heeft gister avond via haar advocaten bekend ge maakt dat zij geen plannen heeft om het kind terug te nemen. Maar de moeder van lady Diana, de douarière van Yarborough, heeft via een familielid van de pers laten weten: „We zullen de juridische situatie moeten onderzoeken". LONDEN (Reuter) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft zijn Zweedse en Griekse ambtgenoten, Erlander en Kara- mantis verzocht de Russische eis tot terug trekking van de Britse en Amerikaanse troepen uit het Nabije Oosten in de UNO- Assemblee te steunen. STOCKHOLM (AFP) Kroesjtsjev ver zoekt ook om steun voor de andere Rus sische voorstellen, die moeten leiden tot vermindering van de spanning in het Na bije Oosten en de gehele wereld. De Veilig heidsraad in zijn huidige samenstelling heeft het bewijs geleverd van zijn onver mogen om een einde te maken aan de agressie in het Nabije en Midden-Oosten, aldus Kroesjtsjev. KOEIBYSJEV (UPI) Premier Kroesj tsjev van de Sovjet-Unie is van mening, dat de oorlogsdreiging in het Nabije Oos ten „nog zeer acuut" is. Hij zei dit bij de opening van de Koeibysjev-dam en de grootste hydro-elektrische centrale ter we reld, de „Vladimir Iljits Lenin". Het groot ste gedeelte van zijn rede was evenwel ge wijd aan het program van de hydro-elek- trische energie. „De centrale van Koeiby- sjev werd in zeven jaren aangelegd. De be roemdste Amerikaanse centrale werd in twintig jaren gebouwd", aldus Kroesjtsjev. Hij noemde dat een „grote overwinning", maar hij voegde daar aan toe, dat in de toekomst dammen nog sneller gebouwd zouden moeten worden, om het de industrie mogelijk te maken, zich snel te ontwikke- eln, zodat zij vele waardevolle verbruiks- artikelen zal kunnen vervaardigen." De nieuwe dam, gelegen aan de Wolga, op achthonderd kilometer ten westen van Moskou, brengt Rusland „op de eerste plaats in Europa en op de tweede plaats in de wereld" in de produktie van elektrische energie, aldus Kroesjtsjev. „In 1928," zei hij, „kwam ons land nog achter Engeland, Duitsland en Canada". NEW YORK (AFP en Reuter) De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, is zondag per vliegtuig te New York aangekomen om de leiding op zich te nemen van de Russische dele gatie in de UNO-Assemblee, die woensdag haar spoedzitting over het Nabije Oosten voortzet. De minister deelde mee, dat er geen plan bestaat voor de komst van Kroesjtsjev naar New York. Gromyko werd vergezeld door achttien deskundigen, onder wie de ministers van Buitenlandse Zaken van Wit-Rusland en de Oekraine, Kisilev en Palamartsjoek. Te Enschede In het agenturenbedrijf van de heer G. J. G. Nijenhuis aan de Wilhelmina- straat te Enschede is zaterdagmiddag brand ontstaan. De brandweer had het vuur be trekkelijk gauw bedwongen, maar de helft van de zolderverdieping waar het bedrijf is gevestigd, brandde uit en het overige gedeelte leed ernstige water- en rook schade. De totale schade wordt geraamd op ongeveer honderdduizend gulden. Het vermoeden bestaat dat na werktijd een kookplaatje is blijven branden. Advertentie de ideale zachte haaitahak in de handige plastic tabakszak! Zaterdag is de 32-jarige landbouwer E. G. M. Perik te Enschede om het leven ge komen bij het oogsten. Hij bevond zich op een voer rogge, dat op een wagen was ge laden en dat was vastgebonden met een mastboom. Plotseling brak een van de touwen, waarmee de einden van de mast boom waren vastgesjord. De boom zwiepte omhoog en trof de landbouwer, die daarop van de wagen werd geslingerd. Hij kreeg een nekwervelfractuur en overleed enkele ogenblikken na het ongeluk. In een speeltuin te Groningen was zater dag de 10-jarige Sytze Schepel met twee vriendjes aan het schommelen. Toen hv uit de schommelbak viel trof de terug- zwaaiende bak hem tegen het hoofd waar door het ventje een schedelbasisfractuur opliep. In het Akademisch Ziekenhuis is de jongen later overleden. Een uit Brussel komende Nederlandse personenauto, die zes personen vervoerde, is nabij Tongeren (Belgisch Limburg) tegen een bus gebotst. Hierbij werden vier personen op slag gedood en twee zwaar gewond. Een der gewonden is later in het ziekenhuis overleden; de andere gewonde verkeert in levensgevaar.. De personen auto is vermoedelijk tijdens de rit van de weg geraakt. Bij pogingen van de pestuur- der om de huto weer op het verharde weg dek te krijgen is de personenauto tegen de tegemoetkomende bus, die arbeiders ver-"" voerde, gebotst. De auto werd door de bus enkele meters meegesleept en vervolgens tegen een langs de weg staande boom in el kaar gedrukt. De personenauto werd be stuurd door de aannemer J. H. Cortjens uit Echt. Deze werd op slag gedood, even als zijn 16-jarige (oudste) zoon J. Ch. H. Corstjens en het echtpaar Gerards uit Echt. De andere twee inzittenden, die ook uit Echt afkomstig waren, namelijk de 20- jarige dienstbode M. H. Slabbers en de 24- jarige mijnwerker J. W. G. Tubee moesten zwaar gewond in het ziekenhuis te Ton geren worden opgenomen. Mejuffrouw Slabbers is daar aan haar verwondingen overleden. De heer Tubee verkeert in le vensgevaar. Van de inzittenden van de bus werd niemand gewond. Op de kruising Willem de Zwijgerlaan Jan van Galenstraat te Amsterdam is de 62-jarige wielrijder W. van Doorn ten gevolge van een aanrijding met een perso nenauto zodanig gewond, dat hij na aan komst in het Wilhelminagasthuis overleed. Volgens de politie gaf de heer Van Doorn aan de auto geen voorrang. Te B e e s d in Gelderland is de 25-ja'rige motorrijder J. van Bremen, die met zijn meisje op de duo reed met een twee-jarig logeetje tussen hen in geplaatst, op een in volle vaart tegemoetkomende auto gereden. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Culemborg overleed. Zijn meisje werd minder ernstig gewond. Het tweejarige kind brak een been en kreeg verscheidene schaafwonden. De motor werd geheel vernield. In het Julianaziekenhuis te Apel doorn is de Duitser N. H. Ellermann, die een week geleden met zijn scooter op het kruispunt KerklaanParkweg in botsing kwam met een personenauto, aan de ge volgen van dit ongeval overleden. De büna driejarige Theodorus Hoenders, zoontje van een stationsambtenaar te L i s s e, is toen hij bij de met halve bomen 10. Panda vond het eigenlijk wel leuk om een beetje gezelschap te hebben; dat gaf hem nog wat aanspraak onderweg. Boven dien was hij erg trots op zijn auto en na tuurlijk vond hij het leuk om iemand an ders mee te laten genieten. Hij reed dus zo rustig en soepel mogelijk, en dat ontging de oude dame niet. „Je rijdt echt lekker kalm, lieve jongen", zei ze, met haar ijle stem. „Opoetje heeft het maar goed met je getroffen! Je leest tegenwoordig vaak in de krant van onbeschofte jonge rakkers, die maar rondrazen en die arme, oude per sonen aan het schrikken maken„Tja" beaamde Panda, „daar zou eigenlijk iets aan gedaan moeten worden!" „Juist maar dóén ze er iets aan? Ho maar!" riep het vrouwtje verontwaardigd. „Je ziet tegenwoordig zelfs nooit meer een politie agent op straat!" „Nou daar staat er an ders een", wees Panda, „en hij beduidt me om te stoppen!" Inderdaad stond daar, op enige afstand vóór hen, de motor brigadier Bostrapper, die scherp de weg bewaakte en Panda op duidelijke wijze gelastte om zijn voertuig tot stilstand te brengen. „Doe het maar niet!" riep nu onverwacht het bejaarde dametje. „Ik vind dat niet pret tig! Hij heeft zich niet met ons te be moeien! En ik houd helemaal niet van agenten!" afgesloten overweg by het station was op gelopen, door een uit Den Haag komende trein aangereden. Het jongetje was op slag dood. Op de Benoordenhoutseweg te Den Haag is een aanrijding gebeurd, waarbij de 49-jarige bromfietser H. M. uit Wasse naar om het leven is gekomen. De 18-jarige bromfietser P. W. V. uit Voorburg kreeg een hersenschudding en werd in het zie kenhuis Zuidwal opgenomen. De twee bromfietsers, die uit tegengestelde richting kwamen, botsten door nog onbekende oor zaak tegen elkaar op. By een auto-ongeluk op de ryksweg HeerlenMaastricht even voorby het dorpje Voerendaal is de 25-jarige F. J. Maartens uit Haarlem om het leven ge komen. De bestuurder van de wagen, M. Th. R. Kr aakman, eveneens 25 jaar oud en woonachtig in Haarlem, kreeg een hersen schudding en een beenbreuk. Hij is ter ver pleging in het St. Josephziekenhuis te Heerlen opgenomen. De jongemannen maakten een vakantietocht door Limburg. Het ongeluk is Waarschijnlijk gebéurd doordat de wagen nabij het viaduct is ge slipt als gevolg van het gladde wegdek. Hierdoor verloor de bestuurder de macht over het stuur, waarop het voertuig tegen een boom botste. Bij K. B. is ingaande 16 september be noemd tot burgemeester van Zaandam de heer G. J. D. Franken, directeur-afde lingschef bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken. De heer Franken is ge boren 6 augustus 1920 en is lid van de Par tij van de Arbeid. Zaterdagmiddag heeft een Duits echt paar een bod van 25.000 gedaan op de vijf maanden oude baby van de familie Balk, wonende aan de Broekweg te Val kenburg (Z.H.). Mevrouw Balk wees dit aanbod uiteraard verontwaardigd van de hand. Het echtpaar vertelde zelf geen kin deren te hebben. Het had enige tijd naar de baby staan kijken eer men aanbelde en het bod deed. Oversteek. In oktober 1959 zal een Russi sche expeditie pogen het zuidpoolge bied dwars over te steken, zoals de ex peditie van Fuchs en Hillary. De Rus sische expeditie zal wetenschappelijke waarnemingen doen en twee zuidpool- stations vestigen langs zijn route. Omgeslagen. Er is zondagavond op de ri vier de Hooghly nabij Barrackpore, 25 kilometer van Calcutta, een veerboot omgeslagen. Gevreesd wordt, dat 25 mensen zijn verdronken. Vijf perso nen werden gered. Formateur. Schout-bij-nacht America To- mas, die zaterdag is beëdigd als presi dent van Portugal, heeft de demissio naire premier dr. Antonio Salazar tot kabinetsformateur benoemd. Schufters. De Oostenrijkse rpgering heeft een scherp protest ingediend bij de Hongaarse regering inzake recente grensschendingen door Hongaarse grens wachten. Deze grenswachten hebben de afgelopen weken herhaaldelijk de levens van Oostenrijkers, die in de na bijheid van de Hongaarse prikkel draadversperringen werken in gevaar gebracht door het vuur op hen te ope nen. Terugkeer. De „Sunday Express schrijft, dat een groot gedeelte van de duizen den Hongaarse vluchtelingen, die zich na de opstand van 1956 in Engeland hebben gevestigd, bezig zijn naar Hon garije terug te keren. Maandelijks zou den 70 Hongaren Engeland verlaten. Het blad zegt, dat het hun in Engeland niet bevalt. Verschroeide aarde. De brand, die de af gelopen drie dagen de bossen bij Can nes heeft geteisterd is thans geheel be dwongen. Meer dan 7.500 hectaren bos zijn vernield. Toekomst bekend. Het stadsbestuur van Peking heeft de 188 toekomstvoorspel lers in de stad aangezegd, dat zij ander werk moeten gaan zoeken. Als dit niet lukt zullen de autoriteiten nen helpen. Van de betrokkenen zijn er 47 blind. Kunstkoe. Britse geleerden hebben naar verluidt een „kunstkoe' gemaakt, die gebruikt zou kunnen worden om de miljoenen volkeren van Azië beter te voeden. Het is een installatie die eiwit stoffen maakt uit gras en andere plan ten en wel vijf keer zoveel als de mens uit dierlijke zuivelprodukten krijgt. Zij is te bezichtigen op het landbouw proefstation te Rothamsted in Hert- fortshire. Maniak. Aan de Oostenrijks-Tsjechoslo- waakse grens is zaterdag een 22-jarige Amerikaanse toerist gearresteerd. De jongeman was over de prikkeldraad versperring geklommen om „van ach ter het ijzeren gordijn" enige foto's te maken. Toen hij hiermee bezig was do ken Tsjechoslowaakse grenswachten op die de jongeman prompt arresteer den. Eisele. Van officiële zijde in Caïro wenste men geen commentaar te leveren op berichten als zou de vroegere S.S.-arts Hans Eisele uit hechtenis zijn ontsnapt. Eisele zou op verzoek van de Duitse afdeling van Interpol gevangen zijn ge zet met het oog op misdaden, die hij gedurende de oorlog als kamparts heeft begaan. Woordvoerders van In terpol in Caïro ontkenden echter, dat Eisele ooit formeel in hechtenis was genomen. West-Duitsland heeft zater dag een officieel verzoek tot uitleve ring in Cairo ingediend. Rechterhand. De Franse politie heeft een belangrijke figuur van het Algerijnse bevrijdingsfront in Metz gearresteerd toen hij op het punt stond naar West- Duitsland te vertrekken. De man, Mos- tefa Boeatsjisji, is de rechterhand van een F.L.N.-leider, die in Frankrijk ope reert en slechts bekend is onder de schuilnamen „Omar" en „Regniet". Te geef. Het eiland Stroma voor de noord oostkust van Schotland is voor 10.C00 pond (ruim 100.000 gulden) door de Amerikaanse „Columbia Broadcasting System" (C.B.S.) gekocht om in het populaire televisieprogram „Bid and Buy" te worden „weggegeven". Het eiland heeft een oppervlakte van vier honderd hectare en het telt zestien be woners, die van landbouw en visserij leven. De bewoners van S'-oma vin den het een onplezierig idee dat hun eiland op deze wijze in andere handen zal overgaan. Geen van hen heef4 ooit televisie gezien. Tot dusver was Stro- ma eigendom van een paraplufabri kant in Yorkshire. Tijdens het weekeinde kwam boven Scandinavië en midden-Europa een ge bied van hoge druk tot ontwikkeling, dat langzaam naar het oosten beweegt. Langs de westelijke flank van dit gebied bewoog een boven Spanje ontstane storing via Frankrijk en België naar ons land. De acti viteit van de storing bleef klein. In Frank rijk veroorzaakte ze slechts verspreide, soms evenwel zware buien. In ons land onweerde het de afgelopen nacht voorna melijk in de oostelijke provincies. Geen van de waarnemingsstations meldde ech ter meer dan 1 mm. regen. Na het passeren van de storing ruimde de wind naar zuid west en stroomde koelere lucht het land binnen. Bij de Azoren is een krachtig ge bied van hoge druk ontstaan, dat zich over de Golf van Biscaye en Spanje gaat uitbreiden. In verband hiermede komt er boven de oceaan een westcirculatie tot ontwikkeling, zodat voorlopig geen zomer se dagen meer mogelijk zijn. Oceaansto ringen, die in de westelijke stroming mee bewegen zullen het weer een minder standvastig karakter geven, waarbij de neerslagkansen in het noorden van het land groter zijn dan in het zuiden. WEERRAPPORTEN Dinsdag 12 augustus Zon op 5.18 uur, onder 20.12 uur. Maan op 2.18 uur, onder 18.04 uur. Maanstanden 15 aug. 21 aug. 29 aug. 4.33 uur 20.45 uur 6.53 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 12 augustus Hoog water 1.14 en 13.50 uur. Laag water 9.09 en 21.38 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- e# land maxima va n giste- Oö C - ren Binnenland heden a is S 7 uur Neerslag laatste 41 24 uur Si a2 Den Helder geheel bew w 18 0,1 Ypenburg half bew. wzw 18 0 Vlissingen licht bew. zw 0 Eelde zwaar bew. ozo 18 0,6 Twente zwaar bew. z 19 0,6 De Bilt onbewolkt w 17 0 Eindhoven half bew. zw 18 1 Vlv. Z.-Limb half bew. zw 18 0,2 Helsinki onbewolkt nw 14 0,5 Stockholm onbewolkt windst. 21 0 Oslo half bew. n 22 0 Kopenhagen onbewolkt zo 21 0 Aberdeen licht bew zzo 18 8 Londen zwaar bew. z 28 0 Amsterdam onbewolkt wzw 25 0 Brussel zwaar bew zzw 28 0 Luxemburg zwaar bew wzw 27 0,2 Parijs licht bew. wzw 29 Bordeaux regenbui windst. 27 0,1 Grenoble onbewolkt windst. 30 0 Nice onbewolkt nw 25 0 Berlijn onbewolkt D 24 0 Frankfort licht bew. windst. 29 0 München licht bew. windst. 27 0 Zürich mist 31 0,5 Genève onbewolkt windst. 30 0 Locarno onbewolkt windst. 29 0 Wenen half bew. windst. 28 0 Innsbruck onbewolkt nnw 31 Rome onbewolkt windst. 33 0 Ajaccio onbewolkt no 27 0 Algiers onbewolkt windst. 33 0 Madrid onbewolkt windst. 34 0 Mallorca half bew. nno 34 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2