YLCREE dubbele Russische kerk zal wellicht toetreden tot wereldraad r Noorder- en Middensluis gedurende anderhalve week in reparatie BRYLCREEH De jury van het kleinkunstconcours had een dankbare doch moeilijke taak <:Pra.atótciel Vier Hongaarse vluchtelingen op schip te IJmuiden uitgeleid „Niets aan de hand" volgens de politie 3 Van dag tot dag Onverantwoord Roof toch drijfveer van de moord te Ede SLUISWEG WORDT AFGESLOTEN Amsterdam voor grote schepen onbereikbaar Alleen gezond haar Is mooi haar! heeft die werking! The perfect hairdressing - DOOR DE VELE UITMUNTENDE PRESTATIES Daverend besluit van Santpoorts feestweek Journalist H. Burger, te Salzburg overleden Letterkundige opdracht voor G. J. E. Dinaux Gp de Verontwaardiging over optreden der marechaussee Jacob Marisprijzen 1958 uitgereikt MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 pe geschiedenis van de stockcar-races, snelheidswedstrijden voor overjarige, af gedankte automobielen, is nog jong. Men js er in Amerika mee begonnen, omdat daar de voorraad gebruikte wagens het grootst was. Na enige tijd zagen ook Euro pese zakenlieden een goede boterham in deze „sport". In Frankrijk trokken de wedstrijden tienduizenden bezoekers en in Zweden organiseerde men hele compe tities voor de onverschrokken coureurs. Dat gebeurt in Parijs en Stockholm bij voorbeeld op dikwijls speciaal voor de stockcar-races ontworpen banen, waarbij de veiligheid van het publiek op de eerste plaats komt. De ervaring heeft bovendien geleerd, dat het publiek, dat dergelijke wedstrijden bezoekt, sneller verhit raakt dan toeschouwers bij een cricketwedstrijd 0f kijkers naar een atletiekontmoeting. En daarom ook zijn bij de stockcar-races voldoende politieagenten en brandweer lieden aanwezig om het publiek te be schermen en tegelijk in toom te houden. Ongelukken gebeuren er dan ook zelden. In Haarlem was dat gisteren anders. Het hoofd van politie en brandweer, de burgemeester, had weliswaar zijn toe stemming voor de wedstrijden gegeven, maar daarbij was verzuimd de toch wer kelijk noodzakelijke maatregelen te tref fen. Het publiek werd aan ernstige geva ren blootgesteld, terwijl het geringe aan tal politiemensen weinig kon doen. De brandweer had geen wagen bij de hand en moest met voor het doel ongeschikt materiaal werken. Er zijn tot veler verwondering overi gens geen ernstige ongelukken gebeurd maar het had even goed anders kunnen aflopen. Met een „dit was niet te verwachten" kan men de schuld niet afschuiven. Wan neer het hoofd van twee diensten, die be doeld zijn om het leven en goed van de burgers te beschermen, zijn goedkeuring aan een dergelijk evenement hecht, dient er ook gezorgd te worden voor accommo datie, materiaal en mensen die deze vei ligheid kunnen waarborgen. Dat is niet meer dan een plicht. De manier waarop men te werk ging, met in haast aangeruk te versterkingen en dit nog op een toch al weinig geschikt terrein, was onverant woord. En daar doet het feit, dat in kleine let tertjes achterop het entreebewijs ver meld stond, dat men op eigen risico de stockcar-races bijwoonde, niets aan af. De politie te Ede heeft in het huis aan de Wekeromseweg, waar in de nacht van 2 op 3 augustus de bewoner, de 73-jange heer Canter Visscher, werd vermoord, de ledige portefeuille en portemonnaie van de vermoorde gevonden. Zij waren ver borgen in een teil, waarin wasgoed te weken was gezet. De dader heeft ze waar schijnlijk daarin verstopt om de vingeraf drukken te doen verdwijnen. In het huis is voorts een grijs-groene regenjas aange troffen, die niet het eigendom van de heer Canter was. Een meisje, dat schuin tegenover het huis van de vermoorde aan de Wekerom seweg woont, heeft verklaard, dat zij de heer Canter de dag vóór de moord in een autobus heeft zien zitten, in gezelscnap van een man, die zij slechts vaag kan be schrijven. De bus was op weg van het station Ede naar Apeldoorn. Op deze route passeert de bus de Wekeromseweg. iVTen vermoedt, dat de heer Canter vrijdagavond met deze man bij zijn huis uitgestapt is. Men heeft de heer Canter zaterdagavond nog gesproken in de kruidenierswinkel aan de overkant van zijn huis, toen hij daar een half pond kaas kwam kopen. Volgens een nieuwe getuigenverklaring heeft men 'aterdagavond omstreeks elf uur nog licht :en branden in het huis. TWEE WEKEN LANG zal het verkeer over de Sluisweg te IJmuidcn gestremd zün, daar een gedeelte van de baileybrug door Rijkswaterstaat zal worden uitgenomen om de Zuidersluis in gebruik te nemen. Het schutten via deze kleine sluis is in die twee weken noodzakelijk, omdat de Middensluis gedurende drie dagen en de Noordersluis gedurende zeven dagen voor de scheepvaart gesloten zullen zijn. Aan beide sluizen moeten onderhouds- en herstelwerkzaamheden worden verricht. De Middensluis zal, op woensdag 27 donderdag 28 en vrijdag 29 augustus buiten gebruik worden gesteld om het draaipunt van een van de sluisdeuren te vernieuwen. De sluis zal zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk voor de scheepvaart gesloten zijn. Gedurende de drie dagen van de stremming van de Mid densluis zal alle scheepvaart worden ge schut in de Noordersluis en de Zuidersluis. Bij de Noordersluis is het verwisselen van een railbaan de oorzaak van de strem ming. De railbaan van de oostelijke (bin nen) deur moet worden drooggelegd. In zeven dagen in de eerste week van sep tember hoopt men dit werk te voltooiien, maar de mogelijkheid bestaat, dat het werk zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk zal duren. Tijdens de stremming van de Noordersluis zal de scheepvaart via de Midden- en de Zuider sluis worden geschut. De Sluisweg zal gedurende de twee we ken, dat de herstellings- en onderhouds werkzaamheden gaande zijn, uitsluitend gebruikt kunnen worden door voetgangers en wielrijders. Auto's zullen van de Velser pont of van de tunnel gebruik moeten maken. Voorafgaand aan deze herstellingswerk zaamheden is uitvoerig overleg gepleegd met de scheepvaartmaatschappijen in Am sterdam en met de verschillende scheeps werven, opdat een periode voor het herstel van beide sluizen werd gekozen, waarin geen grote schepen worden verwacht. Wanneer de Middensluis in reparatie is, kunnen uiteraard zowel kleine als grote zeeschepen via de Noordersluis worden ge schut. In de eerste week van september is men echter uitsluitend aangewezen op de Zuidersluis en de Middensluis, zodat Am sterdam dan voor grote tankers en passa giersschepen onbereikbaar is. De „Oranje" loopt echter al op 31 augustus binnen en vertrekt na de werkzaamheden aan de sluis op 8 september. Grote tankers worden ook niet verwacht, maar de mogelijkheid bestaat, dat enkele grote schepen onverwacht naar Amster dam koers willen zetten. Dit zou bijvoor beeld kunnen gebeuren, wanneer een schip in het dok moet worden opgenomen. Een dergelijk schip zou dan moeten wach ten tot de Noordersluis weer geopend is. Advertentie Ja. deze beroemde Engelse hairdressing verzorgt aw haar langs twéé wetenschappelijke wegens Brylcreem is geëmulgeerd. Daar- door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel dc dag! 1 Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond I Beecham (Nederland) N.V. Voor eng ros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam Het kleinkunstconcours, dat verleden week onder auspiciën van Haarlems Bloei en onder leiding van de stichting „d'Op- rechte amateur" gehouden werd, heeft een schitterende bekroning gekregen met de finale, die zich zaterdagavond in de aula van het Stedelijk Gymnasium afspeelde. Voor het begin van de wedstrijd hadden de organisatoren nog de mogelijkheid onder ogen gezien om het Prinsenhof als plaats van uitvoering te kiezen. Het -wis een mooie zomeravond, die alleszins ge schikt leek om van de prestaties van de geselecteerde amateur-artiesten te geme ten. Maar de kleinkunst is in wezen sub tiel, kwetsbaar voor de geringste ongun stige beïnvloeding, vereenzaamd en ont zenuwd zonder een bewust innig contact met geïnteresseerde toehoorders. En daar om werd nu toch weer de intieme beslo tenheid van de gymnasiale gehoorzaal uit verkoren. Evenals op de voorgaande wed strijdavonden sprak de directeur van de stichting Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, een woord van welkom tot de ze er talrijke toehoorders tot de amateurs, die zouden optreden en tot de jury, die weer door mejuffrouw Sanders en de heren Harm Smedes en Jan van de Ven werd gevormd. Voor de conferences zorgden op deze avond de heren K. Bruyn en D. Ngov. De pittige ritmische vertolkingen van „The rythm Yellows" werden een pittige inleiding. Willy Pannebakker demonstreer- Adr>erl evtie Zaterdagavond werd de Santpoortse feestweek op daverende wijze besloten, baar zorgden twee plaatselijke muziek korpsen voor, die met veel getrompetter en tromgeroffel door de straten van dit Vel- sense dorp trokken. De kermis werd op deze laatste feest avond ook bijzonder druk bezocht, waaraan het prachtige weer ook veel bijdroeg. Vroeg in de avond tot bet middernachtelijk uur was het een komen en gaan van opgewekte feestgangers. En als zij genoeg hadden gekregen van het kermisjolijt dan togen zij naar „De Weyman", waar fiks werd ge danst op de opwindende muziek, dat een heslist niet onverdienstelijk jazz-orkest aan de respectieve instrumenten ontlokte. Maar om twaalf uur was de feestweek dan toch wel echt ten einde. Alleen een haringstalletje werd hierna nog druk be zocht/ De heer H. Burger, chef-redacteur van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam, is zondagmiddag onverwachts op 58-jarlge leeftijd in Salzburg overleden. Hij ver bleef daar voor berichtgeving over de Salzburger Festspiele. De heer Burger werd op 9 september 1899 te Amsterdam geboren. Hij studeerde Nederlands M.O. en deed op 1 oktober 1919 zijn intrede in de journalistiek als redac teur-verslaggever bij de „Standaard". Al spoedig toonde hij zich een veelzijdig jour nalist wiens belangstelling vooral uitging naar muziek en letteren. Na het begin van de tweede wereldoorlog legde hij zijn tsok neer. Op 1 mei 1946 werd de heer Burger aangesteld als chef-redacteur van het Al gemeen Handelsblad. de weer haar verbluffende vaardigheid op haar accordeon. Tot de amateurs, die op de voorgaande selectieavonden gekozen waren voor de eindwedstrijd, behoorde ook de goochelaar Tip de Boer, die bij deze gelegenheid weer voortreffelijk werk leverde. De pianist Henk Driessen deed er ditkeer met zijn muzikale parodieën nog een schepje bovenop en Dick Kramer ging met zijn gitaar weer wat mediteren ovnr het vrijgezellenbestaan, over levenskansen en over dakensymboliek. Aukje Hilbers bereikte met haar vertolkingen van com posities van Bach opnieuw een hoog niveau en dit betekende voor de toehoorders een zich terugtrekken in een soort muzikale ascese, waarop als reactie een daverende uitbundigheid en een onbedaarlijke dolle vreugde volgden. Dit hadden de onver beterlijke grap-„jassen" „The three Jac quets" op hun geweten! Het ensemble „The Greenhorns" dat als eerste na de pauze optrad toonde zich weer in zijn beste vorm. Veel vocale schoonheid schonk de zangeres Hans Struyk met de voordracht van een paar romantische liederen. Het trio Wynand le Gué vertegenwoordigde zeer verdienstelijk de „moderne" muziek en de tenor Jack van Heumen liet hierna zijn auditorium genieten van de amoureuze lyriek van Napolitaanse zangen. Een klasse apart werd weer de chansonnicre Margot Fleury, die begeleid door het voor treffelijke ensemble van Jacques Orland met enkele geladen of guitig gezongen Franse liedjes deze eindwedstrijd in een echt Parijse sfeer besloot. Een zeer moeilijke taak wachtte daarop De prijswinnaars tijdens hun optreden „in burger" tijdens het in ontvangst nemen van de gelukwensen van de voorzitter van Haarlems Bloei. de jury bij het toekennen van de prijzen. Vrij lang heeft het dan ook geduurd eer de beslissing genomen was en mr. Harm Smedes kon mededelen, dat de eerste prijs (een grote zilveren lauwerkrans) door „The three Jacquets" behaald was. De tweede (een kleinere zilveren lauwerkrans) werd aan Margot Fleury en het ensemble van Jacques Orland; -*e derde prijs (een zil veren lauwertak) aan de zangeres Hans Struyk toegekend. De heer Smedes dankte de toehoorders voor hun van interesse ge tuigende aandacht en vroeg hun het ama teurisme te steunen door zelf ook tot ac tieve kunstbeoefening te komen, zo goed als het ontvangen talent maar toeliet. Hierna gaf wethouder D. J. A. Geluk in een toespraak uitdrukking aan zijn grote erkentelijkheid jegens allen, die aan het welslagen van dit concours hun medewer king hadden verleend. Hij prees het stre- ven van de stichting „d'Oprcchte amateur" om de kunst als liefhebberij tot ontwikke ling te brengen op verantwoorde grond slag. Ook tot de winnaars van de wedstrijd sprak de wethouder bij het uitreiken van de prijzen waarderende woorden. De af gevaardigde van de afdeling Den Haag. die de stedenwedstrijd gewonnen had mocht een fraaie zilveren beker als prijs in ontvangst nemen. P. 7,waanswijk Na de te Utrecht gehouden besprekin gen tussen vertegenwoordigers van de We reldraad van kerken en van de Russi sche orthodoxe kerk is een verklaring uit gegeven, waarin onder meer wordt ge zegd, dat deze eerste ontmoeting ten c.oel had elkaar beter te leren kennen. Aan dit doel is beantwoord, doordat men inlichtin gen uitwisselde, de respectieve standpun ten uiteenzette en tot een beter onderling begrip is gekomen. „Wij concludeerden, dat wij de christe lijke bezorgdheid om de eenheid der christenen en de uiting van hun eenheid in het leven van de kerken deelden", aldus de verklaring. „De afgevaardigden van de orthodoxe kerk van Rusland verklaar den, dat hun kerk bidt en werkt voor de hereniging van alle christenen. De fge- vaardigden van de Wereldraad van Ker ken zetten uiteen hoe deze raad de eenheid van de kerk probeert te bevorderen zowel door het theologische werk als door vele andere methoden. De verklaring vervolgt: „Wij delen een diepe bezorgdheid voor een wereldvrede met gerechtigheid en vrijheid. De twee af vaardigingen gaven uitdrukking aan hun vastbeslotenheid naar zo'n vrede te blij ven streven. Zij gevoelden de plechtige verantwoordelijkheid van de kerken in ieder land er bij hun regeringen en bevol kingen op aan te dringen alles tr doen wat in hun vermogen ligt om oorlog te voorko men. Gedurende de afgelopen jaren heb ben de Wereldraad van Kerken en het Moskouse patriarchaat elkaar op de hoog te gesteld van hun opvattingen over de gro te internationale problemen als ontwape ning, oorlogvoering met kernwapens en proeven met zulke wapens". „Inzake de toekomst verklaarden de ge delegeerden van de Russische orthodoxe kerk, dat zij rapport zullen uitbrengen aan de patriarch en de synode van hun kerk en dat zij zulks zullen doen in een geest van volledige overeenstemming met de funda mentele principes van de oecumenische beweging. Zij zullen een dergelijk rapport ook uitbrengen in de vergadering van die orthodoxe zusterkerken die hebben deelge nomen aan de conferentie in Moskou van 1948. De afgevaardigden van de Wereldraad van Kerken verklaarden, dat zij verslag zullen uitbrengen aan het centrale comité van de raad en dat zij zullen voorstellen, indien de Russische orthodoxe kerk dit aanvaardt, dat waarnemers zullen wor den uitgenodigd om de vergaderingen van het centrale comité bij te wonen". Na afloop van de conferentie verklaar den afgevaardigden van de Wereldraad van Kerken, dat alles er nu op wijst, dat de Russische orthodoxe kerk zal toetre den tot de Wereldraad, nadat deze kwestie nader in Moskou bezien zal zijn aan de hand van het rapport van de metropoliet. De metropoliet Nicciaj heeft zondag morgen in de Russische kerk in Den Haag een mis gecelebreerd. Coucelebranten waren de aartsbisschop van Parijs, bisschop Michael van Smolensk en bisschop Anto- nius van Londen. Ongeveer honderd ge lovigen woonden de mis bij. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de auteurs C. J. E. Dinaux in Heerde en H. Edinga in Bakkum een letterkundige op dracht verleend. Beide auteurs hebben de opdracht aanvaard. De heer Dinaux, medewerker voor litte ratuur van ons blad, heeft de opdracht gekregen een biografie te schrijven over Constant van Wessem, een van de oprich ters van het tijdschrift de „Vrije Bladen en een beeld te geven van het letterkundig leven in ons land omstreeks 1926. Verspreide buien Geloof me, het weer is het ergste niet, ik bedoel als het weer erg is Het is het pra. ten erover. Ik weet nooit wat ik zeggen moet wanneer ik, staande in een hotelhal, door een binnenkomer word aangeklampt met: „Wat een weertje' niet?" Dan kun je hoogstens reageren met: „Nou!" of Zegt u dat wel!" of „Tja!" Maar in werkelijk heid kom ik er nooit uil. Ik heb es een middag moeten toeven in een conversatiezaaltje van een pension, ergens op het land. Ik heb daar geestelijk een paar uur rondgehangen tussen de po len van het intellect. „Ja. Ik weer er niet van, hoor, maar m'n man heeft het me uitgelegd. Er komt een warme luchtstroom van links en een kouwe van rechts, die botsen dan op me kaar en dan schuift om zo te zeggen die warreme stroom over de kouwe, öf de kouwe over de warreme, daar wil ik van af weze. Nou, dan krijg je 't, hè!? Dat zijn dan de plaatselijke buien met hier en daar onweer. Of plaatselijk wat onweer met hier en daar buien. Dat hangt er van af!" „Ik zie het altijd amme hond. Als die zijn oren in zijn nek legt, tien tegen één. onweer!" Mijn dochter heeft een hondDie is alleen gehoorzaam aan d'r manMe dóch ter d'r man dan. En hóé gehoorzaam. Als me schoonzoon zegt: Kom je nou of kom je niet.... dan komt ie, of dan komt ie niet. Ik zeg u, je kan met 'em praten! Het spreken ontbreekt 'em!" Ik zakte af naar een hoek waar een een zame heer zat met een verschaald biertje voor zich. Hij kromp even ineen bij een verse donderslag. „Bent u bang voor onweer?" „Voor onweer niet", bromde hij. „Maar me vrouw, die is naar de stad! Voor een midaggie-uit". „Och", bemoedigde ik. „Die is wel een winkel binnengevlucht.". „Daar ben ik juist zo bang voor", zei de heer en hij nam weer een aarzelende duik in zijn verschaalde biertje. Toen inééns, kwam de zon en liep het zaaltje leeg, het zonlicht tegemoet. Het licht dat lijf en geest verwarmt, doch zwijgt. Het is zoals Mark Twain het zei: „Er wordt veel gepraat over het weer, maar niemand dóét d'r es wat an!" Jan van Ees RUIM DRIEHONDERD personen, waaronder vele Duitse en Franse toeristen, zijn zondagavond bij de Noordersluis te IJmuiden getuige geweest van een onverkwikke lijk schouwspel. Op het moment, dat het Argentijnse vracht- en passagiersschip „Alberto Dodero" (11.521 ton) van Amsterdam ïn de Noordèrsluïs aankwam om naar de-Noordzee te,-wqrdei>. geschut, kwam bij de sluis ook een auto aan, waarin zich vier Hongaren bleken te bevinden. Het viertal, dat zich in Zuid-Amerika als versteke lingen aan boord van de „Alberto Dodero" had begeven om terug te keren naar Europa en dat eind vorige week met het schip in Amsterdam aankwam, werd uit gewezen door de Amsterdamse vreemdelingenpolitie. Bij de uitleiding werd assisten tie aan de Amsterdamse vreemdelingenpolitie verleend door leden van de brigade IJmuiden van de Koninklijke Marechaussee. Felle verontwaardiging over de wijze, waarop deze uitleiding geschiedde, is kenbaar gemaakt door een aantal per sonen. dat bij het aan boord brengen van de vier Hongaren tegenwoordig was. De heren P. en K. Althuisius uit Haar lem hebben onze redactie hierover ge schreven: „Toen het schip „Alberto Do dero" de sluis binnen, kwam. zagen we de marechaussee en nog een auto. Hierin zaten, naar ons later bleek, vie Hongaarse vluchtelingen, die aan boord van het schip terug moesten. Toen de Hongaren zich ver zetten. werden we getroffen door een af schuwelijk schouwspel. De marechaussee sloeg en trapte de Hongaren op beestach tige wijze. Zelfs werd een van hen een stuk touw om de nek gedaan. Dit touw werd aangetrokken tot de man blauw aanliep. Daarna werd hij op de loopplank bijna gewurgd. Toen de man nog weigerde, stonden zeven mensen op de man te slaan en te trappen. Zij sloegen hem bewusteloos. Nu is de vraag: kan dit niet op mens waardiger wijze en zonder publiek ge beuren?" Ook de heer Albers uit Beverwijk heeft op soortgelijke wijze gereageerd. Hij heeft de vier personen uit de auto zien sleuren en met schoppen en slagen van leden der Marchaussee-brigade aan boord zien brengen. De heer Albers verklaarde ons verder: „Ik ergerde me zo, dat ik er tussen in gevlogen ben. Ik heb naar de verantwoordelijke man bij deze uitleiding gevraagd, maar niemand wenste me te ant woorden. Ik ben wel gedreigd. Ik zou ondera rrest worden gesteld, als ik me niet verwijderde. Daarna heb ik nog gezien, hoe een van de Hongaren zich aan de loopplank vasthield met zijn benen. Aan de armen stonden twee marechaussees te trekken, aan de voeten een derde mare chaussee Deze marechaussee heeft ten slotte de benen van de Hongaar losgetrapt van de plank". De heer Albers heeft ook vernomen hoe de leden van de vreemdelingendienst el kaar verwijten begonnen te maken. In die kring was men van mening, dat men de vier Hongaren beter in Amsterdam aan boord had kunnen brengen. De heer Albers besluit zijn commentaar met.: „Ik protes teer tegen de onwaardige en beestachtige wijze, waarop de marechaussee te keer is gegaan". We hebben ons vanmorgen gewend tot de Vreemdelingenpolitie te Amsterdam en vervolgens tot de brigadecommandant van de brigade IJmuiden van de Koninklijke Marechaussee. „Er is niets aan de hand", verklaarde een 'nspectrice van de vreem delingenpolitie. „Deze mensen hadden een visum voor Brazilië en moesten terug op de „Alberto Dodero". Het viertal wilde niet. De Hongaren zijn toen door de mare" chaussee te IJmuiden aan boord gebracht. Het is niet met geweld gebeurd. Er is zelfs niet met de wapens gedreigd. Een gummistok is er niet eens aan te pas ge komen". De inspectrice verklaarde, dat de vier Hongaren in de auto waren gaan liggen en lijdelijk verzet hadden gepleegd. „Het viertal ging van de mening uit: sleep me maar aan boord. En dat is gedaan", aldus de inspectrice. De brigadecommandant van de Mare chaussee bevestigde ons deze lezing van de vreemdelingenpolitie. „Wij verleenden assistentie bij het aan boor brengen van de vier Hongaren", aldus de commandant. „Twee van de vier mannen weigerden en daaro hebben wij hen met enigszins harde hand aan boord moeten brengen. Geweld is daarbij niet gebruikt; er is be slist niet geschopt of geslagen". De com mandant was van mening, dat dergelijk verzet altijd met de nodige strubbelingen gepaard gaat, en hij kon zich voorstellen dat een dergel ijl. tafereel voor buitenstaan ders altijd een reactie oplevert van „kan het niet anders" Ook de commandant van de brigade zei, dat. er geen gebruik van de gummistok is gemaakt. „Uit het oogpunt van de politie is hier niets geschied, dat niet door de beugel kan. Twee van de vier Hongaren pleegden ver zet en moesten aan boord worden „gedra gen", aldus de brigadecommandant. „En touw is er niet aan te pas gekomen". De burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft zaterdagmiddag "in Pulchri Studio de Jacob Marisprijs voor de schilderkunst ten bedrage van duizend gulden uitgereikt aan W. Sinemus voor zijn gouache „Compositie" De jury onder voorzitterschap van mevr. dra. J. V. C. Bakker-Hofting. oud-directrice van de dienst voor schon° kunsten en bestuurslid van de Jacob Marisstichling, achtte dit werk een persoonlijke en zuivere uiting van een fijnzinnig in vorm en kleur gerea liseerd gevoelen. De beide materiaalprijzen van driehonderd gulden gingen naar Meike Sund voor haar schilderij „De wonderlijke tuin" en naar Chiel van Houweninge voor zijn schilderij „Bloemenstilleven". Er wa ren honderddrieenvijftig mededingers voor de schilderkunst. De Jacob Marisprijs voor de beeldhouw kunst 1958 werd dit jaar niet toegekend, omdat geen der mededingende werken naar het oordeel van de jury hiervoor in aanmerking kon komen. De materiaal- prijzen voor de beeldhouwkunst vielen ten deel aan mevr. Jos van Riemsdijk voor haar plastiek in was „Moeder en kind" en aan mevr. Lotti van der Gaag voor haar beeldhouwwerk „Tortakel". Het werk van laatstgenoemde, dat in chamott is uitge voerd. was volgens de jury van krachtige spanningen getuigend, een levendig spel van vormen. Voor de beeldhouwkunst waren er vierentwintig mededingers. De Jacob Marisprijs voor de tekenkunst ten bedrage van duizend gulden werd toe gewezen aan W .Hussem voor diens teke ning in oostindische inkt ,,'t VIII 1958". Gerard Coljé ontving de eerste materiaal- prijs voor zijn tekening „Parasols". De tweede materiaalprijs kwam toe aan M. Overmans voor zijn tekening in oostin dische inkt „Fabriek". Voor de tekenkunst waren er vierenzestig mededingers.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3