Horen en zien Franse verzamelmaniak bestal talrijke archieven UMP1E IN DE DROOMTUIN (P MIM IK 11K M W TI IK* Agenda voor Haarlem en Diefstallen in Den Haag brachten de politie op zijn spoor Nederlands Ballet in Bloemendaal L. VAN DUINEN en H. KLEINENDORST MANNEN VAN DE MAAND 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Intiem raffinement Televisie in Ierland De radio geeft dinsdag T elevisie pro gramma Nederlander in Denemarken van oplichting verdacht Oorzaak van de „rode haring" gevonden Examens Kerkelijk Nieuws Door de Nederlandse Sigarenindustrie beloond met 1000 sigaren. Minister Luns sprak met Joegoslavische collega Van oplichting verdachte Duitser aangehouden DOOR LIN YU TANG Uj 01 JL^I H/ Ju Ui 1^1 ff 1J JIV Oorspronkelijke titel Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf „Chinatown Family" Ambonezen en Hongaren slaags in Apeldoorn MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 De VPRO gaf zaterdagavond een uitzen ding uit het Kurhaus te Scheveningen van Franse kleinkunst. Jack Dixon had daal de cameraregie en hij voerde die zo voor treffelijk, dat wij werkelijk liever thuis dan in de zaal waren. Bovendien is Mou- loudji een zanger die beter aardt in in tiem milieu dan in een groot theater. Dixon bracht hem in de huiskamer op een bescheiden maar toch onthullende wijze, lange close ups, feilloze belichting. De vier zangers die zich „Les gargons de la rue" noemen, kregen van Dixon ook een perfecte uitzending. Hun liedjes en sket ches zitten zo razend geraffineerd in el kaar, dat de kijker via de camera's het allemaal beter gezien moet hebben dan zijn collega op het pluche. Dixon had zich vooral bij hen kennelijk zeer goed voor bereid, zodat er zelfs af en toe een recht streekse wisselwerking was tussen de in houd van de sketch en de instelling van de camera. Daar zijn wij in Nederland nog mee te verrassen. Het was een goede avond, zij het niet voor een breed publiek. In de pauze toonde Simon van Collem, die zelf vervelend is met zijn gemakkelijk sarcasme, boeiende en lachwekkende frag menten uit oude films. Beeldschermer Hoewel Ierland minstens dertigduizend tv-toestellen heeft, zal het nog minstens een jaar duren voor het land een eigen tv-station heeft. Er kan nog zelfs geen experimenteel station af. Toen de organi satoren van een radio- en televisietentoon stelling die nog dit jaar in Dublin gehou den zal worden, toestemming voor een tv- proefdienst vroegen, was het antwoord ne gatief. De ironie wil dat de aanwezigheid van de televisie maar in weinig steden dui delijker is te merken dan in Dublin. De tv-masten steken hier wel vijfentwintig of dertig meter boven de daken uit. De masten moeten zo hoog zijn wil men de programma's van over de Ierse Zee kun nen opvangen. Een Ier moet zich een dure antenne getroosten, daar tegenover staat echter, dat hij geen kijkgeld betaalt. De Ieren vangen uit Engeland de program ma's van de BBC en de ITV op, maar de eerlijke Ier, die een cheque naar de Brit se posterijen stuurt, om een vergunning te ontvangen, krijgt zijn geld terug, verge zeld van een briefje waarin verteld wordt dat het geld niet geaccepteerd kan wor den, want de eigenaar bevindt zich niet op Britse bodem. Vermoedelijk is de schatting van dertigduizend toestellen aan de conservatieve kant. Het cijfer vijfen dertigduizend wordt zelfs al genoemd. Het antwoord op de vraag hoe lang het zal duren voor Ierland eigen televisie heeft en hoe goed die zal zijn, kan nog niet gege ven worden. Een door de regering be noemde televisiecommissie werkt op het ogenblik aan een rapport. Maar dat zal niet voor begin volgend jaar gereed zijn. Men schijnt geen haast te hebben. Daar voor is een goede reden: geldgebrek. flILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.1o Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en sol. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Siva, hoorsp. 14.35 Gram. 15.15 V3oor de jeugd. 16.30 Voordr. 16.45 Clavecimbei- recital. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.2o Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Gram. 18.45 Paris vous parle. 18.50 Cabaret. 19.35 Film- praatje. 19.50 Nieuws. 19.55 Concertgebouworkest en solist. (In de pauze plm. 20.45—21.05 Act.). 22.20 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New- York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.45 Lichtbaken caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 We reldmuziekconcours. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouwen van het land. 14.40 Gram. 15.00 Idem. 15.30 Idem. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Land en volk van Nieuw-Guinêa's Vogelkop, door J. J. W. Dubois. 18.00 Gram. 18.20 Idem. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Gram. 20.00 Golgotha, ora torium. (In de pauze plm. 20.50—21.05 Act.j. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram 14.00 Omr.- orkest en sol. 15.00 Zangrccital. 15.40 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 en 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Cello en piano. 17.45 Boekbespr. 13.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest concert. 22.50 Gram. 22.55-23.00 Nieuws VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Intern, agrarisch nieuws. 20.00 Jour naal en weeroverz. NCRV20.20 Film over kik kers. 20.30 De Kidnappers, film. De Deense politie heeft Nederland uit levering verzocht van Emmanuel Piemen- tel, die ervan wordt verdacht een Deense industrieel voor 290.000 kronen 34 schilde rijen te hebben verkocht die ten hoogste 16.000 kronen waard zijn. Van doorgaans goed ingelichte zijde in Aalborg is ver nomen dat Interpol is verzocht behulp zaam te zijn bij de opsporing van Piemen- tel, die met zijn vrouw in Amsterdam zou wonen. Piementel werd op 2 juni door de recht bank van Iserloh, West-Duitsland, wegens pogingen veertien vervalste schilderijen te verkopen tot vijf maanden met aftrek ver oordeeld. Gezien de lange tijd die hij in voorarrest had doorgebracht betekende dit dat hij onmiddellijk op vrije voeten kwam. Hij is toen direct doorgereisd naar Dene marken. Onlangs werd In Den Haag de 33-jari- ge Fransman G. M. A. B. aangehouden, omdat hij enige documenten uit het Eco- nomisch-Historisch Archief had weggeno men. Thans is gebleken, dat B. uit archie ven in Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland postmerken uit de napoleonti sche periode heeft ontvreemd, waarvan de waarde door deskundigen op honderd duizend gulden wordt geschat. B. die van goeden huizeis zijn vader is afdelingschef bij de prefectuur in Nice heeft zich enige naam verworven als expert op het gebied van marcofilie, het verzamelen van postzegelstempels uit de periode toen er nog geen gewone postze gels werden gebruikt op poststukken. B. heeft over deze marcofilie enige boekjes geschreven. De diefstallen uit het Econo- misch-Historisch ArÊhief in Den Haag kwamen aan het licht toen op zekere dag een verzamelaar bij een postzegelhandel enkele stukken herkende als afkomstig uit dat archief. De postzegelhandelaar die te goeder trouw bleek te zijn, herinnerde zich, dat hij verscheidene van deze post stukken had gekocht van een Fransman en er bedragen voor had betaald, die va rieerden van 15 tot 500 gulden per stuk. De politie, die van deze feiten op de hoog te werd gesteld, slaagde er in B. bij een volgend bezoek aan het Economisch-His- torisch Archief aan te houden. Hij beweer- Het is al herhaaldelijk gebleken dat openluchttheaters en ballet moeilijk ver enigbare grootheden zijn. Dat geldt ook voor de prachtige natuurschouwburg in de Bloemendaalse duinen, in het bezit waar van wij ons thans tien jaar verheugen: voor toneel heeft deze nog te weinig ge bruikte bevrijdende mogelijkheden, voor folkloristische dans is hier een bijkans ideale omgeving, maar verder.. Het Ne derlands Ballet van Sonia Gaskell dat zaterdagavond een door bijzonder aange naam weer en door twee bijzonder ont stemde piano's begeleide voorstelling gaf, had bij de samenstelling van het program ma verzuimd met de speciale omstandig heden rekening te houden. Misschien ware er bij een omkering van de volgorde reeds veel gewonnen geweest, als men met „De Toverwinkel" was begonnen en de „Vijfde Symfonie" van Tsjaikofsky-Massine voor het slot had bewaard. Overigens werden in beide gevallen op onbarmhartige wijze de tekortkomingen van deze werken aan het licht gebracht, nu men het zonder de stoplappen" van vermaarde schilders moest stellen. Het is te hopen dat men in het vervolg bij de keuze van het repertoire voor 's zomers buiten naar,een betere aan passing streeft. Behalve de reeds genoemde balïètten kwamen nog „Création" (nu een dubbel hachelijk experiment) en de pas de trois uit „Het Zwanenmeer" tot vertoning, al lemaal oude bekenden die geen nadere be spreking behoeven. In Lichine's verbeel ding van het scheppingsproces in de geest van de choreograaf werden ditkeer de cen trale figuren door Irene de Vos en Peter Appel vertolkt, zeker niet onbevredigend. Sonja van Beers was als de cancandan seres in „De Toverwinkel" van Massine heel wat gelukkiger dan in diens bovenge noemde symfonische bewegingscomposi tie, waarschijnlijk mede een kwestie van tekort aan voorbereiding. Met haar mooi- getrokken lange lijnen kan zij mogelijk een der eerste opvolgsters worden van Ma- rianna Hilarides, die per 1 augustus de groep heeft verlaten. Haar plaats zal wor den ingenomen in de standaardwerken van het repertoire door de in Frankrijk woonachtige en geschoolde Australische ballerina Joan Cadzow, uit vorige seizoe nen reeds een goede bekende van het Ne derlandse publiek, die deze voorstelling op het terras bijwoonde. Ook Linda Manez keert uit Parijs naar ons land terug voor het verlenen van incidentele medewer king. David Koning de eerst dat de poststukken per ongeluk tussen zijn eigen papieren waren geraakt, maar toen hem bij de posthandelaar ook documenten werden getoond die hij uit ar chieven in België, Duitsland en Frankrijk had ontvreemd, viel hij door de mand. Bij het onderzoek is gebleken dat B., die een goede positie als inspecteur bij een Franse transportmaatschappij heeft, zich door het ontvreemden van de stukken niet in de eerste plaats heeft willen verrijken. Indien hij dubbele poststempels had trachtte hij deze en dat blijkt ook met de postzegelhandelaar in Den Haag het ge val te zijn geweest te ruilen tegen an dere documenten uit de napoleontische tijd. De man ging zeer systematisch te werk. Hij begon in 1946 in Savoie en bezocht hierna de archieven van alle door Napo leon veroverde departementen in Frank rijk. In het Franse nationale archief te Pa rijs koesterde men geen enkele argwaan en kon B. de zeldzaamste stukken in de wacht slepen. Een Haagse inspecteur van politie, die het onderzoek in deze zaak leidde, heeft een bezoek gebracht aan de Franse vei ligheidsdienst in Parijs en aan de woning van B. in Nice. De gehele verzameling van B., die een waarde vertegenwoordigt van 100.000 werd door de Franse justitie in beslag genomen. In de Franse hoofdstad bleek hij ook een groot aantal stukken verkocht en geruild te hebben. Vele zeld zame stukken heeft men nog bij handela ren kunnen achterhalen. De dag voordat B. aangehouden werd had hij blijkbaar lont geroken. Hij had toen nog twee dozen met poststukken in bewaring gegeven aan een station in Den Haag, waar zij konden worden achter haald. Het onderzoek in deze zaak is nog niet geheel afgesloten. B. blijkt aan vrijwel al le rijks- en stedelijke archieven in Frank rijk, België, Luxemburg en Nederland een bezoek gebracht te hebben en aangezien de ontvreemde documenten als regel niet gecatalogiseerd werden, zal het wel moei lijk zijn na te gaan wat nu precies ver dwenen is. Het staat nog niet vast of B. in Frankrijk of in Nederland zal worden berecht. Het Instituut voor Visserijprodukten te IJmuiden heeft, zo vernemen wij, een voor de gehele Nederlandse haringvisserij en haringhandel belangrijke ontdekking ge daan. Na jarenlang speuren en onderzoe ken is de oorzaak gevonden van het ver schijnsel in sommige partijen gezouten ha ring, dat „rode haring" werd genoemd. Kort geleden heeft het Instituut de oorzaak gevonden van de verkleuring bij een zeer sterk verkleurde partij haring. Het Instituut werd in de afgelopen jaren tal van keren met het verschijnsel van de „rode haring" geconfronteerd. Tot nu toe slaagde men er niet in de oorzaak van het verschijnsel op te sporen. Daar de ontdek king, die enige weken gelden is gedaan, van groot belang is voor het gehele visse rijbedrijf, heeft het Instituut een beroep op de medewerking van handelaren en re ders gedaan om monsters ter beschikking te stellen. Via de Nederlandse Bond van Haringhan delaren is de handelaren en reders ver zocht om een geheel gevulde en goed ge sloten fles met pekel, afkomstig van een partij haring, waarin het verschijnsel „ro de haring" is geconstateerd, toe te zen den aan het Instituut te IJmuiden. Het resultaat van dit onderzoek zal dan binnenkort ter kennis van de reders en handelaren worden gebracht. Utrecht. Geslaagd voor het examen Frans M.O.- A: L. H. M. Bakker, Amsterdam, A. M. Berting, Roosendaal; H. Berkers, Hattum; J. M. F. van den Broek, Tilburg; F. M. Brouwer, Soest; K. E. M. van Bulck, Rotterdam; P. Cley, Baarn; A. van Di.ik, Voorburg; T. G. Ertman, Bussum; W. C. Evers, Venlo en de dames C. M. L. Wetzels, Schaesberg en F. A. L. M. Rammeloo, Philippine. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Nieuw-Vennep (toez.) J. van Winterswijk te Wieringermeer. Be roepen te Sluis-Sint Anna ter Muiden F. A. Pannekoek, kand. te Gorinchem. Aan genomen naar Buitenpost J. Th. Hilhorst, predikant voor bijzondere werkzaamheden aldaar; naar Waarder B. M. Meijndert, kand. te Bergschenhoek, die bedankte voor Dussen (N.Br.), Goedereede, Pols broek en Vlist en voor Willige-Langerak. Bedankt voor Opheusden J. v. Sliedregt te Putten op de Veluwe. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Meppel W. Steen bergen, kand. te Zwolle, die bedankte voor Deventer, Doesburg, 's-Gravenmoer, Lut- jegast, Midwolda (Old.), Nieuw-Amster- dam, Rozenburg, Steenwijk en voor Vlis- singen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-Centrum C. Hegeman te Genemuiden; voor Lisse H. van Gilst te Dirksland. Geref. Kerken Beroepen te Hijlaard S. van der Linde, kand. te Lemele (O.). Beroepen te Wilnis G. J. v. d. Burgh, kand. te 's-Gravenhage. Vóór Umpie er erg in had, waren ze de Droomtuin uit en kwamen ze in de stad terug. Ook daar wipte meneer Springhipper luchtig voort, dwars over huizen en straten heen „O, meneer Springhipperdaar is ons huis, daar woon ik!" „Jawel", zei meneer Springhipper. „Nou, ivelterusten, hoor, en tot ziens!" En met een laatste sprong wipte meneer Springhipper tot aan het open raam van TJmpies slaapkamertje en floepdaar mikte hij hem naar binnen142—143 Advertentie - moedige redders tijdens storm op Waddenzee - Een jury van journalisten, ingesteld door de Nederlandse Sigarenindustrie, heeft de heren van Duinen en Kleinendorst, respectievelijk hoofduitvoerder en chef-monteur in dienst van de N.V. Delta-Bouw te Rotterdam en werkzaam bij de mechanische landaan winning in Noord-Friesland, uitgeroepen tot Mannen van de Maand. De 1000 sigaren, door de Nederlandse Sigarenindustrie aan deze ere-titel verbonden, werden woensdag j.l. op het Wad uitgereikt. Tijdens de zware storm van zondag 13 juli dreef Japie Buwalda in een plastic roeiboot af naar open zee. Onmiddellijk begrepen de heren van Duinen en Kleinendorst (zelf vaders van resp. 3 en 10 kinderen) het ge vaar waarin Japié verkeerde. Zonder zich één moment te bedenken voe ren zij-in-een open sloep uit. Na een uur werd hun voorbeeldig initiatief met succes bekroond: zij konden Japie in hun boot overnemen. De redding van Japie Buwalda is in hoofdzaak te danken aan het snelle optreden van de heren van Duinen en Klei nendorst. die -niet talmden een.groot risico id&t zij voelden dat een men- tc nemen orpdat zij voelder senlev'en op hét spel stond. De minister van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië, de heer Koca Popovic, die vrijdag in ons land is aangekomen, heeft zaterdag in Den Haag een bespreking ge had met minister Luns. Na de bespreking, die werd gehouden in het ministerie van Buitenlandse Zaken en waaraan ook de ambassadeur van Joegoslavië deelnam, hebben de ministers gezamenlijk het noen maal gebruikt. RUSSISCHE FILM NIET AANVAARD De leiders van het filmfestival van Ve netië hebben zondag een Russisch protest over de uitsluiting van de Russische film „De Idioot" van het festival, dat dit jaar van 24 augustus tot 7 september zal wor den gehouden, van de hand gewezen. In een officieel communiqué werd meege deeld, dat de uitsluiting alleen om artis tieke redenen en niet om politieke is ge schied, zoals de Russen menen te moeten aannemen. Veertien films zullen mee dingen naar de grote prijs van het festival. In Den Haag is een Duitser aangehou den, die ervan wordt verdacht een aantal op het toerisme ingestelde bedrijven in ons land te hebben opgelicht. Ook zijn echt genote is aangehouden. De man ging hotels, restaurants, souve- nierwinkels en dergelijke af en beweerde bemiddeling te kunnen verlenen om grote aantallen toeristen naar het betrokken bedrijf te brengen. Ook vroeg hij geld voor advertenties, die hij op reldamefolders van zijn „internationale reisbemiddelings- organisatie" /.ou laten drukken. Enig re sultaat hebben degenen, die geld gaven, echter nooit gezien. Salzburger Festspiele. George Szell heeft vrijdagavond in het Mozarteum in Salzburg het Concertgebouw-Orkest ge dirigeerd. dat het derde concert als onder deel van de „Salzburger Festspiele" heeft gegeven. Er werden werken uitgevoerd van Gottfried van Einem, William Walton en Prokovjev. „Nu, Tom en Eva", zei hij toen Flora weg was. „Nu zijn jullie in Amerika. Hoe vinden jullie het?" De vader kon een rollende r zeggen na meer dan der tig jaar in dit land gewoond te hebben. Het was zijn trots, dat hij „Amerika" kon zeggen. Tom en Eva za ten op hun bed. „Wij vinden het erg prettig, vader". „Jullie wilden komen en nu zijn jullie er. Wat wil len jullie nu doen?" „Wij willen naar school", zei Eva. „Dat weet ik. Jullie gaan naar school, een goede school. In Amerika zijn de scholen kosteloos. Daarom wilde ik, dat jullie hier kwamen. Wat willen jullie gaan doen als je groot bent?" Tom keek naar Eva en Eva keek naar Tom. „Ik weet het niet, vader", antwoordde Tom. „Wil je geen wasman worden?" „Nee vader". „Is wassen geen goede manier om je brood te ver dienen?" „Nee vader. Ik wil niet de hele dag strijken en ik wil niet met vrouwenkleren te maken hebben". „Wat is er niet goed aan vrouwenkleren?" protes teerde Eva. „Vrouwenkleren moeten door vrouwen gewassen worden. Ik ben een man", antwoordde Tom. „Ik vind trouwens, dat mannenkleren ook door vrouwen gewas sen moeten worden. Is dat niet zo, vader?" Eva wierp Tom een boze blik toe. Dit zou zij hem betaald zetten, maar zij zei niets. „Het is zó", zei vader. „Je wast kleren en je wordt er voor betaald, of 't nu mannenkleren of vrouwen kleren zijn. Het is een broodwinning". „Ik zal meer voor vrouwenkleren rekenen als ik het moet doen". „Dan moeten vrouwen meer rekenen voor het was sen van mannenkleren!" riep Eva plotseling uit, daar zij het niet langer in kon houden. De ouders glimlachten. „Nu Tom, daar wilde ik het juist met je over hebben. Ik wil niet, dat je in de wasserij zult werken zoals Daiko. Daiko en Yiko heb ben niet de kans gehad om te leren. Maar jullie bei den, Tom en Abwa, mogen naar school gaan. Jij zult geen wasman zijn zoals je vader, Tom. Denk er maar eens goed over na". „Abwa is een meisje. Zij gaat naar school en dan gaat zij trouwen. Als zij met een miljonair trouwt, zal zij miljonair worden. Als zij met een kruidenier trouwt, wordt zij kruideniersvrouw. Als zij met een dokter trouwt, wordt zij doktersvrouw. Dat is in Ame rika net als in China". „Maar vader, waarom hebt u de wasserij geko zen?" vroeg Tom. „Ik heb niet gekozen, zoon. En je ziet, dat het zo kwaad nog niet is. Ik heb er mijn brood mee ver diend en nu zijn wij allemaal hier. Er was geen keus. Het enige wat je hebt is een paar handen en je moet doen wat de Amerikanen zelf niet willen doen en wat ze je laten doen. Toen zij de spoorwegen in het westen aanlegden, waren daar geen vrouwen bij. Die Ameri kaanse mannen! Zij konden niet koken en konden niet wassen. Wij Chinezen kookten en wasten beter, dus toen lieten zij ons koken en wassen. Nu wassen wij voor Amerika en koken voor Amerika omdat wij be ter wassen en beter koken. Als ik geld had gehad, zou ik een restaurant hebben geopend. Jij gaat nu naar school en je kunt dokter of advocaat of ingenieur wor den. Henry Lee heeft een zoon, die op een Technische Hogeschool in Boston is geweest en nu waterbouw kundig ingenieur is. Je kunt precies worden wat je wilt en waar je geschikt voor bent. Dat kan in Ame rika, omdat zij je kosteloos onderwijs geven en nie mand maakt het je lastig zolang je eerlijk bent en je kunt worden wat je wilt. Wil je ingenieur worden, dan word je ingenieur. Wil je een slechte wasman zijn, dan wordt je een slechte wasman. Wil je een dronkaard worden, dan word je een dronkaard. Ame rika is een vrij land". „Kan ik ook worden wat ik wil?"vroeg Eva. „Nee, jij trouwt. Je kunt trouwen met wie je wilt. Dat is de vrijheid van de Amerikaanse vrouw. Maar zij krijgt niet veel hulp van haar ouders. Zij moet zichzelf een man uitkiezen". Hoewel Eva pas twaalf jaar was, bloosde en giechel de zij bij de gedachte. Die avond lagen Tom en Eva in bed en dachten na over alles wat zij zouden willen worden en waren een beetje in de war. „Ik dacht, dat in Amerika de mannen en vrouwen gelijk waren", fluisterde Eva. „Je hebt gehoord wat vader zei. Wij mannen kie zen ons beroep en jullie vrouwen kiezen een man en bemoeien je er verder niet mee. Daar moet je maar tevreden mee zijn". Eva voelde zich een beetje gegriefd. „Dan is het als in China", zei zij teleurgesteld en viel in slaap. Moeder Fong had de situatie opgenomen en aller lei punten in haar hoofd verzameld. Er waren ver schillende dingen nodig voor het huis en voor de kin deren. Zij was aangekomen met honderdvijftig dollar in haar zak, want toen zij uit China weggingen had zij het een en ander verkocht. Zij kon dertig of veertig dollar besteden om dingen te kopen. Het was per slot een nieuw huis en Tom en Eva moesten in de kleren gezet. Zij hadden nog geen jassen nodig, dat kon wachten tot de herfst. Maar Eva had jurken nodig, Tom hemden, sokken, schoenen. Zij kon het zich ver oorloven een beetje royaal te zijn. Flora wist een win kel voor kinderkleren op de hoek van de Zevenen tachtigste Straat en Third Avenue. Dat was geen dure winkel en er was ook nog een warenhuis vlak in de buurt. Er waren ook slopen en handdoeken nodig en Eva zei, dat zij net zo'n haarborstel als Flora wilde hebben. „Wij moeten meer handdoeken hebben", zei Flora. „Wat voor handdoeken? Is een per persoon niet ge noeg?" „Ik bedoel meer badhanddoeken". „Je bedoelt zeker die dingen, die je één keer ge bruikt en dan op de grond gooit, zoals zij op het schip doen!" „Ik ben nooit op een schip geweest. Maar ik denk, dat die het zijn". Bij dit alles deed Daiko dienst als tolk. „Hai-lo, hai-lo". Flora bracht het beste Kantonese woord te voorschijn dat zij kende en dat betekende „Ja, juist". Moeder Fong schudde van het lachen „Jan ho!" zei zij. Dat verstond Flora ook. Het betekende „Heel goed" Dat gaf moed. „We hebben zoveel te kopen, we moeten naar Macy's. Dan kunnen wij alles ineens doen". „Wat is Macy's?" vroeg moeder Fong en Daiko gaf uitleg. Er werd besloten, dat zij zaterdag naar Macy's zouden gaan. (Wordt vervolgd) Exposie vervalt. Doordat in het Tey- lermuseum thans een expositie wordt ge houden van Goltzius, vervalt de tentoon stelling van schilderijen van de negentien de en twintigste eeuw. Het museum is da gelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Jongetje verdronken. De 5-jarige W. Norg is, toen hij op een werkschuit speelde in de Nieuwe Houthaven te Amsterdam, te water geraakt en verdrohken. Kleuteronderwijs. Uit het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens betreffende het kleuteronderwijs in 1957/'58 blijkt dat het aantal leerlingen per 1 januari 1958 361.936 bedroeg. Verge leken met het aantal per 1 januari 1957 betekent dit een stijging van 3'/2 pet. De geboortegeneraties, waaruit deze leerlin gen afkomstig zijn, zijn vrijwel gelijk, zo dat de toeneming van het aantal leerlingen geheel toegeschreven moet worden aan de nog groeiende belangstelling voor het kleu teronderwijs. Het aantal scholen en het aantal leidsters nam respectievelijk toe met 4 en 3 pet. Geen visum De regering van de repu bliek Uruguay heeft besloten Nederlandse onderdanen, die een geldig Nederlands paspoort bezitten, voor een verblijf van ten hoogste drie maanden in Uruguay vrij stelling te verlenen van de visumplicht. In het centrum van Apeldoorn is zondag avond een vechtpartij ontstaan tussen een groepje Ambonnezen en een aantal Hon garen. Vermoedelijk was een vrouw aan leiding tot de twist. Beide partijen han- tëe;-den. messen bij de vechtpartij, waar-, door enige vechtersbazen flinke steek wonden opliepen.. Vier van hen moesten in het ziekenhuis worden behandeld en een van de vier moest ter verpleging worden opgenomen. De overige deelnemers aan de vechtpartij werden in het politiebureau opgesloten. MAANDAG 11 AUGUSTUS TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders, onder anderen: Karei Bous Joop Seldenthuis, Hans de Vries en •Jos Krak, 10-22 uur. FILMS Cinema Palace: „Tarzan en de verloren Safiri", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Tante Jutta uit Calcutta", a. 1., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Harts tocht in detropen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De rode Pimpernel". 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het Tom en Jerry Festival", a. 1., 14.30 uur. „The High and the Mighty", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Scam- polo", a. 1., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Richard Leeuwenhart", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Christel van dc post", a. 1., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Met dieven vangt men dieven", a.l., 19 en 21.15 uur. DINSDAG 12 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert door Albert de Klerk, 20—21 uur. Vleeshal: Poppen theater v. Jan Hensen met „De gestolen koningskroon", 14.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kustzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders, onder anderen: Karei Bous, Joop Seldenthuis, Hans de Vries en Jos Krak, 10-22 uur. Huis van Looy: Her denkingstentoonstelling van Tinus van Doorn 10—12.30 en 13.30—17 uur. „In 't Goede uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen, 10—19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De gelaarsde kat", 10.30 uur: „Tarzan en de verloren Safari" 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Tante Jutta uit Calcutta", a. 1., 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Tien klei ne negertjes", 10.30 uur; „Hartstocht in de tropen", 14 j., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Donald Duck en zijn vriendjes", a. 1., 10.30 uur; „De rode Pim pernel", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het Tom en Jerry Festival", a. 1., 14.30 uur; „The High and the Mighty, 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Mon- tagne's jeugdvariété, 10.30 uur; „Scam- polo", a. 1., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Richard Leeuwenhart", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Films van Stan Laurel en Oliver Hardy, 10.30 uur. „Christel van de post", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „De Hofnar", a. 1., 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4