Lahaye wegkampioen van Nederland door negende plaats in laatste rit m Stockcar-races in Haarlem trokken bijna 15000 kijkers De Jongh winnaar na solovlucht SWING Mevrouw Heemskerk prolongeerde Nederlandse schaaktitel voor dames Nederlandse wielerploeg voor de wereldkampioenschappen Organisatie liet te wensen Van Weezei weer de sterkste bij de heren 7 W]éfrehneh Van Hou welingen derde in Leipzig Meister wereldkampioen Limburger Hugens tweede in Ronde van Joegoslavië Wim Janssen won voor wedstrijd in Zandvoort Wielerkampioenschappen in het buitenland Brand Meningen Motorraces om de grote prijzen van Ulster rsport Belg Baeten wereld kampioen motocross Petrosian leidt in toernooi in Portoroz Schaken MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 De 25-jarige Jef Lahaye uit het Limburgse plaatsje Bunde heeft op fraaie wijze beslag gelegd op het wegkampioen- schap van Nederland 1958 voor beroepsrenners. In de laatste van de drie ritten in deze titelstrijd, welke zondag middag op het circuit van Zandvoort werd gehouden en waarvoor veel belangstelling bestond, moest Lahaye ervoor zorgen om minstens vóór de Zuilenaar Michel Stolker te finishen om zijn ene punt achterstand op deze te kunnen overbruggen. En dat heeft de Limburger gedaan. Zij eindigden zodoende allebei met 46 punten, doch de over winning van Lahaye op de Cauberg gaf bij toekenning van de titel de doorslag. Hun voornaamste concurrenten Gerrit Voorting en Jo de Roo hadden zij in deze slotrit op het circuit met een vroegtijdig offensief verrast. Een offensief, dat reeds in de zevende ronde losbrak en waarin van de tien gestarte kanshebbers Piet van der Brekel die er nog betrekkelijk goed voorstond was wegens een keelontsteking verhinderd ook Wout Wagtmans, Tonny Bergmans en Peter Post waren betrokken. Stayerskampioen Wagtmans, die van deze drie nog de beste papieren had, heeft de opmars niet met succes kunnen volbrengen, terwijl de achterstand van Post en Bergmans mede door de aanwezigheid van Lahaye en Stolker in de veertien man sterke kopgroep te groot was om nog een serieuze kans te kunnen maken. Zij moesten respectievelijk zeventien en zestien punten goedmaken. piet de Jongh uit Made, die ongevaarlijk was voor de titel en met nog ruim 42 kilometer te fietsen uit de tot elf man gedunde kopgroep waarin ook nog piet Damen, Cees van der Zande, Arie van Wetten, Schalk Verhoef, Jan Hyzelen- doorn en Hein van Breenen zich hadden kunnen handhaven demarreerde en die al spoedig een flinke voorsprong veroverde, legde beslag op de ritoverwinning. Hij ontliep zijn tien aanvankelijke makkers, van wie Stolker en Lahaye zich helemaal niet druk maakten om deze ontsnapping, nog 1 minuut en 37 seconden in deze slot fase van de strijd. Voor deze slotrit om de nationale titel verschenen 74 renners Van der Brekel was de voornaamste van de acht af wezigen aan de start en van hen be raamden Jan Bloetjes en Cees v. d. Borst reeds in de tweede van de 45 te rijden ronden een uitlooppoging. Zij werden even wel weer spoedig ingelopen. Ook Jan Plantaz en Mart v. d. Borgh kregen geen kans om weg te komen. Het bleef echter onrustig, want uit de aanval van Van der Borgh kwam een kopgroepje met Berg mans, Lahaye, Wagtmans en Huissoon tot stand. Maar toen ook Piet Steenvoorden, Ver hoef en Peter Post naar dit groepje sprongen en vel anderen in hun spoor meetrokken, scheen ook deze poging tot mislukken gedoemd te zijn. Zo dachten blijkbaar ook Huissoon en Steenvoorden erover, want zij lieten zich weer terug vallen. Daar zullen zij achteraf bezien wel heel veel spijt van gehad hebben. Want de aanval werd doorgezet door Bergmans, Verhoef, Van Wetten, Damen, Van der Zande, Pauw en Wagtmans. De strijd ontbrandde toen in volle hevigheid. Veertien man op kop Lahaye en Stolker, die het gevaar van deze ontsnapping met de voor hen zo ge vaarlijke Wagtmans bijtijds in de gaten hadden, gingen met De Jongh, Hijzelen- doorn, Lute, Van Breenen en Post in de tegenaanval. Deze zeven achtervolgers wisten na een felle jacht de vluchtelingen te achterhalen, zodat er een kopgroep van veertien man ontstond. En daarin begreep men dat er hard gefietst moest worden om 'ouiten schot te kunnen blijveh. Vooral de onstuimige Van Wetten» Van Breenen, Damen en Post weerden zich daarin voor treffelijk en Stolker en Lahaye, die met deze aanval hun kansen op de titel zagen stijgen, bleken maar al te graag bereid om hun aandeel in het kopwerk te doen. Gerrit Voorting en Jo de Roo, de directe concurrenten van Stolker en Lahaye, had den deze slag gemist. Zij konden zich nog wel met Wim 'en Piet van Est, Van den Broek, Geldermans, Groot, Daan de Groot, Huissoon, Kersten, Plantaz, Pos, Van der Putten, Smits, Steenvoorden, Westdorp en Wuyts van het ten ondergang gedoemde peloton distanciëren, doch er bleken in deze zeventien man sterke groep zoveel tegenstrijdige belangen aanwezig, dat er geen vaart in kon komen. De achterstand op de kopgroep werd steeds groter. Wuyts, Steenvoorden en Van den Broek waren de enigen uit het tweede peloton die er recht uit voor fietsten en enkele malen het scherp van hun demarrage lieten bewon deren, maar zij kregen daarbij geen steun van de overige pelotonrijders. Steen voorden zat zelfs een keer naar Voorting te zwaaien om met hem de sprong te wagen, doch Gerrit liet verstek gaan. Pas toen de achterstand al tot twee minuten was opgelopen, werd de oudste Voorting actiever. Maar ook hij kreeg onvoldoende steun, zelfs zijn eens zo sterke fabrieks- makker Wim van Est moest hem aan zijn lot overlaten. Of had Wim teveel belang bij een zo groot mogelijke voorsprong van de kopgroep? We schreven reeds in onze voorbeschouwing van zaterdag dat er in dit kampioenschap verkapte hand- en spandiensten zouden worden verricht en dat kwam soms opmerkelijk tot uiting. Slachtoffers Deze zo vroegtijdig begonnen strijd had •verigens al heel wat slachtoffers geëist. In heus niet de eersten de besten. Van der Borgh, die na zijn sleutelbeenbreuk in de Tour nog niet in vorm is, Van der Pluym, Frans Mahn, eens wereldkampioen der amateurs, Bruggenkamp, Maas, die voor de start nog als achtste stond geklasseerd, Coone, Hinsen, Van Steenselen, Van 't Hof, Donker etc. waren al na nauwelijks zestig kilometer afgelegd te hebben, naar de ver- kleedgelegenheid gevlucht. Van het aan vankelijk uit 28 man bestaande staart- peloton bleven er tenslotte nog maar zes over. En die zes Wuurman, De Bruin, Bloetjes, Vergoossen, Van Vliet en Nij- v.y.: v> Piet de Jongh won in Zandvoort de laatste rit meetellend voor het kam pioenschap van Nederland. kamp werden door de kopgroep op één ronde (4200 meter) achterstand gezet. Daar voor had ook de Haarlemmer Adrie Voor ting zich al in laten lopen door de kop lopers. Om het tempo voor broer Gerrit te drukken? In deze strijd vol vraagtekens niet onmogelijk. Want toen hij zag dat er voor Gerrit geen kans meer bestond om nog in het voorste gelid te komen, ver dween hij van het parcours. En dat deden ook Wim van Est; Daan de Groot. Plantaz, Geldermans en Groot. Zij lieten Gerrit Voortiftg en De Roo met de gebakken peren zitten. Pech voor Stolker Ook de kopgroep van veertien, die een beslissende voorsprong veroverd had, kreeg naarmate de strijd vorderde ver liezen te incasseren. Bertus Lute was de eerste, die na zo'n 130 kilometer op het voorste plan te hebben gestreden zich gewonnen moest geven. En toen Piet de Jongh met nog tien ronden te fietsen aan zijn solovlucht begon en er in de kopgroep wat harder op de pedalen werd geduwd, moest ook Wagtmans eraan ge loven. Hij verdween zelfs geheel uit de strijd. Het meest opwindende was evenwel de lekke band die favoriet Stolker kreeg. Zijn hulptroepen stonden echter gereed. Gijs Pauw offerde zijn eigen kansen op en stond hem meteen zijn fiets af, terwijl Verhoef op Stolker bleef wachten om hem weer in de kopgroep te brengen. Het pi kante van dit voorval is dat Stolker, Pauw en Verhoef alle drie voor een verschillend rijwielmerk rijden. Piet de Jongh, die bij zijn vlucht het grootst mogelijke „verzet" had ingescha keld, liep inmiddels steeds verder uit op de door hem verlaten kopgroep. Daarin deden Van Breenen en Damen, die beiden bijzonder sterk reden, nog hun best om de vluchteling te achterhalen. Maar zij slaagden niet in hun opzet. Pas in de laatste ronde wisten zij met Van Wetten en Van der Zande een kleine afscheiding te forceren voor de strijd om de tweede plaats. Om de titel De meeste belangstelling ging echter uit naar de finish van Lahaye en Stolker. Zy bleven elkaar zo streng bewaken, dat zy de anderen rustig hun gang lieten gaan. Ver achter hun makkers bleven zy elkaar beloeren. Sprinter Hyzelendoorn liet zich tenslotte afzakken om voor Stolker de sprint aan te trekken. Lahaye doorzag evenwel dit spelletje en in een lange af mattende sprint bleef hy Stolker de baas en werd daardoor kampioen van Nederland op de weg 1958. De uitslag van dit kampioenschap over drie ritten luidt: 1. Jef Lahaye. Bunde. met 46 pnt.; 2. M. Stolker, Zuilen, met 46 pnt.; Na afloop van de laatste wedstrijd om iet nationaal wegkampioenschap voor profs en onafhankelijken heeft de sport- commissie van de KNWU de Nederlandse Ploeg voor de wedstrijden om de wereld titels, die eind augustus (Reims: weg) en begin september (Parijs: baan) worden gehouden, als volgt samengesteld: Professionals: Weg: Martin van der Borgh (Koningsbosch), Piet Damen (Lies- iout), Piet van Est (Fijnaart), Wim van 1st (St. Willebrord), Piet de Jongh (Made), 'ef Lahaye (Bunde), Michel Stolker (Zui- >en) en Gerrit Voorting (Roosendaal). Eerste reserve: Jaap Kersten (Siebenge- wald). tweede reserve: Jo van Roo (Scho ei, derde reserve: Piet van den Brekel (Echt). Sprint: Jan Derksen (Amsterdam) en Aad Schotman (Amsterdam). Achter volging: Daan de Groot (Amsterdam) en Peter Post (Amsterdam). Reserve: Ab Geldermans (Beverwijk). De stayers worden op donderdag 14 augustus, na afloop van de wedstrijd om de „Grote Prijs van Amsterdam" in het Olympisch stadion, aangewezen. Amateurs: Weg: Ab van Egmond (Den Haag), Jo de Haan (Klaaswall), Jan Hu- gens (Hoensbroek), Piet Rentmeester (Ier- seke), Harry Scholten (Rijswijk) en Anton van der Steen (Etten). Eerste reserve: René Lotz (Stein), tweede reserve: Ben Teunisse (Utrecht). Sprint: Joop Captain (Amsterdam), Mees Gerritsen (Amster dam) en Arie de Graaf (Rotterdam). Re serve: Jan Reijngoud (Culemborg). Achter volging: Jan Buis (Badhoevedorp) en Henk Moolenijzer (Amsterdam). Reserve: Jan Hugens (Hoensbroek). G. Voorting, Roosendaal met 40 pnt; 4. J. de Roo, Schore, met 39 pnt.; 5. A. Berg mans, Aalst, met 34 pnt.; 6. P. Post, Am sterdam, met 31 pnt.; 7. A. van Wetten, Noordwijkerhout, met 28 pnt.; 8. W. Wagt mans, Breda met 27 pnt.; 9. P. Damen, Lieshout, met 26 pnt.; 10. P. v. d. Brekel, Ech, met 26 pnt.; 11. J. Kersten, Sieben- gewald, met 24 pnt.; 12 P. Maas, Pindorp, met 22 pnt.; 13. P. de Jongh, Made, met 20 pnt.; 14. H. van Brenen, Amsterdam, met 17 pnt.; 15. C. v. d. Zande, Halsteren, met 16 pnt.; 16. B. Kool, Delft, met 16 pnt.; 17. S. Verhoef, Rotterdam, met 14 pnt.; 18. L. v. d. Pluym, Dussen, met 14 pnt.; 19. G. Vergoossen, Echt met 13 pnt.; 20. A. Donker, Amsterdam met 12 pnt. De uitslag van de derde rit in Zandvoort luidden: 1. P. de Jongh, de 192 kilometer in 4 uur 31 min. en 57 sec.; 2. A. van Wetten in 4 uur 33 min. en 34 sec.; 3. P. Damen, 4. H. van Breenen, 5. C. v. d. Zande, 6. A. Bergmans, 7. S. Verhoef, 8. P. Post, 9. J. Lahaye, 10. M. Stolker, 11. J. Hijzelendoorn, 12. J. v. d. Putten in 4 uur 36 min. en 20 sec.; 13. G. Pauw; 14. G. Voorting, 15. J. Westdorp, 16. J. de Roo, 17. P. Steenvoorden, 18. J. Huissoon, 19. H. v. d. Broek, 20. K. Wuyts, 21. J. Kersten, 22. P. van Est. Het wereldkampioenschap achter grote motoren voor amateurs is gewonnen door de Oostduitser Meister. In één uur legde hij 86,060 km af. Tweede werd zijn land genoot Wahl met een achterstand van 80 meter en derde onze landgenoot Van Houwelingen op 200 meter. De uitslag luid de: 1. en wereldkampioen Meister (Oost- Duitsland) 1 uur 68,060 km; 2. Wahl (Oost- Duitsland) op 80 meter; 3. Van Houwelin gen (Nederland) op 200 meter; 4. Webb (Australië) op 580 meter; 5. Buis (Neder land) op 660 meter; 6. Smirnov (Rusland) óp 2100 meter. Advertentie roestvrije SCHEERMESJES BETER VOOR UW HÜID! De Ronde van Joegoslavië is in een overwinning voor de Joegoslaviër Valcic geëindigd. In het eindklassement bezette hij met 28 uur 55 min. 3 sec. de eerste plaats. De laatste etappe was in twee delen gesplitst. Het eerste deel van Nova-Glorica naar Vrsic over een afstand van 109 km werd door Valcic gewonnen in 3 uur 28 min. 32 sec. Onze landgenoot Jan Hugens werd tweede in dezelfde tijd en Ramakers (Ned.) bezette de zesde plaats. De Joegoslaviër Zidan werd winnaar van het tweede deel van de etappe van Kranjska Gora naar Ljubljana over een afstand van 87 km. Hij ging in de tijd van 2 uur 13 min. 16 sec. als eerste over de eindstreep. Het eindklassement luidde: 1. Valcic (Joegoslavië) 28.55.03; 2. Jan Hugens (Ne derland) 28.55.10;; 3. Zirovnik (Joegoslavië) 28.56.27. De wedstrijd voor nieuwelingen, die zon dagmiddag aan de finale van het weg kampioenschap der beroepsrenners op het circuit van Zandvoort voorafging, is na een massale eindsprint gewonnen door de 18-jarige Wim Janssen uit Noordwijker hout. Hij behaalde daarmee zijn zevende overwinning in dit seizoen. Voordat de 182 nieuwelingen van start gingen werd er op verzoek van K.N.W.U.- voorzitter, dr. P. van Dijk, een ogenblik stilte in acht genomen voor de woensdag in de „Acht van Chaam" zo tragisch om het leven gekomen Leidse nieuweling Rei- nier Riethoven. In de wedstrijd leden alle ontsnappings pogingen schipbreuk op de onverzettelijk heid van het peloton. Nochtans scheen de Beverwijker Cok Dullemans, die in de laatste ronde een kleine voorsprong had veroverd, bijna in zijn greep naar de over winning te zullen slagen. Maar op 150 me ter van de eindstreep werd hij door het fel jagende peloton opgeslokt en daarvan toonde Janssen zich uiteindelijk de snelste. De uitslag luidde: 1. W. Janssen, Noord wijkerhout, de 50 kilometer in 1 uur 12 min. en 49 sec.; 2. M. Paul, Den Haag; 3. R. Redeker, Amsterdam; 4. E. Sminia, Haarlem; 5. J. Boog, Laren; 6. W. Wij- nands, Noordwijk; 7. J. Stam, Rotterdam; 8. J. Frakking, Naarden; 9. C. v. d. Burg, Amsterdam; 10. R. Guariento, Amsterdam. De wedstrijd voor aspiranten leverde het navolgende resultaat op: 1. B. Zoet, Sassenheim, de 21 kilometer in 31 min. en 6 sec.; 2. R. van Zwol, Amsterdam; 3. C. Schuuring, Amsterdam; 4. K. Zomer, Half weg; 5. W. Buitendijk, IJsselmonde; 6. H. Ottenbros, Alkmaar; 7. H. v. d. Dussen, Den Haag; 8. K. Jansen, Bunnik. Rik van Looij heeft het kampioenschap van België op de weg voor profs gewon- wonnen. Hij reed de 250 kilometer van het parcours in 7 uur 7 min. 57 sec. Het klasse ment luidde verder: 2. Planckaert op 20 meter, 3. Aerenhouts 7.08,35, 4. Norbert Kerckhove z.t., 5. Armand Desmet 7,09,15, 6. Joseph Schils 7,09,17, 7. Lucien Mathijs, 8. Henri van den Bossche, 9. Van Bael, 10. Roger Decock. Het kampioenschap van Duitsland voor profs op de weg is door Klaus Bugdahl ge wonnen. Hij reed de 260 km in 6 uur 59 min. 25 sec. Hij ging met ruim verschil op zijn concurrenten als eerste door de fi nish. Junkermann, die er 7 uur 3 min. voor nodig had, werd tweede. Derde werd Reitz in dezelfde tijd als Junkermann. Zondag is in Winterthur het kampioen schap van Zwitserland op de weg voor profs gehouden. Kampioen werd Gret, die de 242 km in 6 uur 54 min. 15 sec. af legde. De uitslag was verder: 2. Toni Graeser 6,54,52, 3. Oscar von Bueren 6,58,00, 4. Kurt Gimmi z.t., 5. Ernst Traxel z.t., 6. Hans Hollenstein z.t., 7. Heinz Graf z.t, 8. Max Schellenberg z.t., 9. Rolf Graf z.t., 10. Walter Favre z.t. Enige tyd geleden hebben wjj internationale stockcar-races gezien. In een groot stadion, waarby het publiek gerieflyk en van alle gemakken voorzien op keurige tribunes zat. De baan was aan de buitenkant geheel afgezet met strobalen, enkele tientallen brandweerlieden stonden daarachter met brandblusapparaten gereed en op het ruime middenterrein bevonden zich alleen enkele kraanwagens met beman ning. De instructies aan de rijders en de mededelingen aan het publiek werden duidelyk en voor een ieder verstaanbaar gegeven en de ryders afkomstig uit alle delen van de wereld namen niet het minste risico. Dat was in Parys. Zondagmiddag hebben we opnieuw stockcar-races gezien. In Haarlem. Er waren slechts drie niet ernstig gewonden. En het mag zonder enige overdrijving een wonder heten, dat er geen doden gevallen zyn. Waarmee deze gehele wedstrijd uiteraard al veroordeeld is. Gedurende de afgelopen weken heeft men in Haarlem aanplakbiljetten kunnen zien, waarop vermeld stond, dat de beste coureurs uit Europa aan de stockcar-races (snelheidsv/edstrijden voor afgedankte automobielen) in Haarlem zouden deel nemen. Dat zou dan gebeuren op een wei land bij de Schalkwijkerweg. We zijn er gaan kijken en we waren niet alleen op dat idee gekomen, want omstreeks twee uur omzoomden naar voorzichtige schat ting 15.000 mensen een drassig stuk grond, waarop een ongeveer driehonderd meter lange baan was uitgezet. Het publiek moest achter ongeveer een meter brede slootjes blijven en dat ge beurde natuurlijk niet. Niemand van de aan keurige armbanden herkenbare leiders en juryleden wist wat men daaraan moest doen. De politie werd te laat ijlings om assistentie verzocht en de brandweerlieden kregen het verzoek zich op de gevaar lijkste punten op te stellen. En toen begon men maar. Op aanwijzingen van een nauwelijks door de slechte geluidsinstallatie hoorbare stem kwamen er acht van origine Ameri kaanse wagens aan de start bemand door rijders uit Haarlem, Zandvoort, Alkmaar en Den Haag. De auto's waren beklad met reclameleuzen van enkele firma's, de cou reurs zetten de helmen op en toen ging de startvlag naar beneden. En toen ook begrepen de weldenkende mensen op het terrein, dat er gestart was met een „ver maak", dat mensenlevens kon gaan kosten. Bij stockcar-races is het (uiteraard) na melijk de bedoeling, dat de wagens zo snel mogelijk het vereiste aantal rondjes af leggen. De coureur, die het eerst aan de finish komt wordt geplaatst in de finale De eerste in de finale heeft gewonnen. Zo op het oog vrij eenvoudig, maar daaraan moet direct worden toegevoegd, dat de wagens, die alle alleen nog maar goed ge noeg zijn voor de sloop en die soms nau welijks door de bestuurders in bedwang gehouden kunnen worden, de vreemdste capriolen mogen maken. De coureurs mo gen links en rechts passeren, mogen elkaar hinderen en konden gisteren zonder straf zelfs de baan verlaten om buiten een mededinger voorbij te komen. En vooral dit laatste leverde zondag zo'n groot ge vaar op. De rijders hadden de instructie gekregen het wat kalm aan te doen „om dat de baan niet helemaal geschikt was" en daaraan is het dan ook waarschijnlijk te danken dat er geen doden gevallen zijn. Af en toe schoof namelijk zo'n wrakke on handelbare auto vlak langs het publiek, dat veel te veel opdrong. Ook de organisatoren zagen dit in. Zij vroegen angstig om meer politie-assisten- tie, maar ook toen er vijftien agenten aan wezig waren stond men machteloos. De duizenden kijkers, die een rijksdaalder betaald hadden, wilden zoveel mogelijk zien en het gevolg was dat het publiek steeds meer opdrong. Ook op het midden veld bevonden zich vele tientallen mensen en auto's. Daar zat bijvoorbeeld de jury. verder was de televisie met een wagen aanwezig en behalve enkele journalisten en fotografen waren daar nog vele mensen die al dan niet legaal binnen dp door olie vaten afgezette baan gekomen waren. Bij de eerste race begonnen de moeilijk heden al. Op enkele meters van het pu bliek raakte een auto met volle benzine tank in brand. Het gevaarte brandde als een fakkel, maar de race ging door. De brandweerlieden stonden machteloos. In de tweede wedstrijd schoot een rij dend autowrak met een vaart van on geveer veertig kilometer per uur het mid denveld op omdat de stuurinrichting ge blokkeerd was. De op die plaats aan wezige mensen stoven uit elkaar, maar drie kijkers werden door de auto geraakt. Zij konden door de e.h.b.o.-mensen ter plaatse behandeld worden. In de overige races gebeurden er geen noemenswaardige ongelukken meer. Tot grote verwondering van degenen, die over enig gezond verstand beschikten, want soms scheelde het maar bitter weinig of een van de auto's was op het publiek in gereden. Over de wedstrijden zelf valt eigenlijk weinig te 'zeggen. Bij de twee manches, de herkansing en de finale kwa men gemiddeld twee van de tien gestarte wagens aan de finish. Tenslotte bemachtigde de heer Hamer- veld uit Haarlem de eerste prijs 400) en de heer R. van der Zee uit Haarlem de tweede 300). Over de toekenning van de derde prijs 200) was de jury het niet direct, eens. De prijs van 100 voor de chauffeur, die met zijn wagen over de kop zou gaan werd niet toegekend omdat geen van de renners dit presteerde. Voor de brandende auto werd geen premie toe gekend. Het publiek gedroeg zich verder vrij rumoerig, want keer op keer ontstonden er min of meer ernstige vechtpartijen. Vervolgens hebben wij tijdens de races de meningen gevraagd van enkele mensen, die wij op het middenveld tegenkwamen. De commandant van de aanwezige agen ten vertelde ons: „Dit had niemand ver wacht, we zijn veel te laat gewaarschuwd". En een andere politeiman zei: „Zelfs met het halve korps hadden we onder deze omstandigheden geen orde kunnen schep pen. Het v/as te gebrekkig. En niet alleen op en om het veld, ook in Haarlem-Oost. De NZH kon in sommige straten in het geheel niét meer rijden. Hier was de be zetting voor een interland-voetbalwedstrijd nodig". De brandweerlieden meenden: „We kun nen hier bijna niets uitrichten, want we hebben alleen de handblussers". Tenslotte kregen we het oordeel van vier van de vele juryleden en organisa toren: Organisator 1: „Wat. geeft het alle maal nu. De mensen worden heel hun leven beknot door reglementen en voor schriften. Laten ze zich maar eens uit leven". Organisator 2: „De poet (het geld, red.) is binnen. Laat ze maar rijden". Or ganisator 3: „Ik weet, dat de brandweer en de politie er tegen waren. Maar de burge meester vond het goed. En daarom hebben we het doorgezet". Organisator 4: „Het is ons boven het hoofd gegroeid. Niemand had dit gedacht. Dat er zoveel mensen zou den komen hadden we niet voor mogelijk gehouden. Het is verschrikkelijk". Tydens de motorwedstryden om de grote prijzen van Ulster op het 12 kilometer lange circuit van Dundrod is de Italiaan Carlo Ubbiali wereldkampioen in de 125 cc-klasse geworden. De 28-jarige MV- Agusta-rijder won de race zonder veel moeite en legde de 120 km (tien ronden) af in 57 min. 45,6 sec, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 123,98 km per uur. In de 250 cc-klasse veroverde eveneens een Italiaan de wereldtitel. Provini, die ook met MV Agusta reed, werd door geen van zijn concurrenten ernstig bedreigd. Ily legde de 144,8 km af in 1 uur 8 min. 58,4 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 114,92 km per uur. De Brit John Surtees, reeds wereldkam pioen in de 350 cc-klasse en bij de halve liters, bleek in de 350 cc-klasse te snel voor al zijn concurrenten. Op een MV Agusta legde hij 240 km (20 ronden) af in 1 uur 50 min. 35,8 sec. Zijn stalgenoot John Hartle werd tweede. Ook in de 500 cc-klasse was Surtees op nieuw de sterkste. Met een MV Agusta legde hij de 241 km af in 1 u. 42 min. 3G,2 sec. (gemiddelde snelheid 139.57 km per uur). Met grote voorsprong stoof hij als eerste door de finish vóór zijn landgenoot Mclntyre met Norton. Hoe groot de hegemonie van MV Agusta dit seizoen wel was, wordt alleen al be wezen door de omstandigheid dat in alle vier klassen van de solo-motoren het wereldkampioenschap merken naar MV Agusta ging. In al deze klassen behaalde dit Italiaanse merk het maximale punten totaal van 32. BMW werd dit jaar voor de vijfde maal in successie kampioen in de zij span klasse. Alle wereldkampioenen zijn thans be kend, zodat de laatste races van de com petitie de wedstrijden om de grote prij zen van Italië op 14 september eigenlijk van geen belang meer zijn. De Belg René Baeten heeft op een FN de Grote Prijs van Luxemburg (moto- cross) gewonnen. Door deze zege in de negende en voorlaatste wedstrijd in de competitie om het wereldkampioenschap motocross heeft de Belg zich verzekerd van de titel. Hij behaalde 42 punten. De uitslag van de finale was: 1. René Baeten (Belg) met FN, de 18 ronden in 1 uur 8 min. 54 sec.; 2. Bill Nilsson (Zweden) met BSA 1.09.24; 3. Sten Lundin (Zweden) met Monark 1.10.11; 4. Jeffrey Smith (GB) met BSA 1.10.13; 10. Broer Dirks (Ned.) met BSA; 15. Rob Selling (Ned.) met Velo- cette; 17. Theo Witberg (Ned.) met Velo- cette. Na negen wedstrijden luidt de stand in de competitie om het wereldkampioenschap motocross: 1. en wereldkampioen René Baeten (Belg) 42 punten; 2. Bill Nilsson (Zweden) 34 pnt.; 3. Sten Lundin (Zweden) 25 pnt.; 4. John Draper (GB) 24 pnt. De uitslagen van de vierde ronde van het interzone-schaaktoernooi te Portoroz luidden: Rossetto (Argentinië)Bronstein (Rusland) remise; Benkoe (Hongarije) Fischer (VS) 1—0; Fuester (Canada) Averbach (Rusland) 01; Neikirch (Bul garije)Larsen (Denemarken) afgebroken; Gligoric (Joegoslavië)—Sanguinetti (Ar gentinië) afgebroken; Cardoso (Philippij- nen)Panno (Argentinië) afgebroken); Filip (Tsjech oslowakije)Olafsson (Fin land) remise; Matanovic (Joegoslavië)Tal (Rusland) afgebroken; Pachman (Tsjecho slowakije)—Petrosian (Rusland) 01; Szz- bo (Hongarije)Sherwin (VS) 10. De Greiff (Columbia) was vrij. Na de vierde ronde is de stand aan de kop: 1. Petrosian 3 pnt.; 2. Tal 2XA pnt. en 1 afgebroken partij; 3 en 4. Benkoe en Bronstein 21/» pnt.; 5, 6 en 7. Gligoric, Averbach en Olafsson. allen 2 pnt. en 1 af gebroken partij; 8. Filip 2 pnt. In de laatste ronde van het toernooi om hel open schaakkampioenschap van Ne derland heeft de titelhouder, Van Weezei, remise gespeeld tegen Jansen. Door dit resultaat veroverde hy ten tweeden male het kampioenschap immers zijn partij tegen de Westduitser Diemer werd zon der verder spelen remise gegeven. Dr. Mulder uit Bakel en Diemer (kampioen 1956) hebben evenals de titelhcuder 4'h punt behaald. Hun onderlinge partij was van beslissende invloed op de volgorde van de ranglijst. Het was een Franse party (Alapin-variant), die door de Westduitser zeer agressief werd behandeld. Dr. Mulder trok er zich echter niet al te veel van aan. Hij bouwde een stevige stelling op. In deze fase offerde Diemer de kwaliteit en ont wikkelde een hevige aanval. De Bakeise arts hield echter het hoofd koel en laveer de zeer kundig door vele gevaren. Beide spelers raakten vervolgens in hoge tijd nood. De vlag van de Westduitser viel het eerst. De prestatie van dr. Mulder in dit toernooi is des te opmerkelijker omdat hij sedert jaren geen belangrijke wedstrijd meer heeft gespeeld. Boon zakte in het klassement door een nederlaag tegen Hoogendoorn. Hij had moeten winnen, doch ging te lang door met het nemen van te grote risico's. Dr. Van Donk eindigde de wedstrijd met een goede overwinning op dr. Visser. De laat- klaagde over het gebrek aan theoretische kennis als gevolg van drukke beroeps bezigheden. Arons en Kayser kwamen in een Ben-Oni vlot remise overeen. Brede- wout en De Ruiter wisselden de Spanjaard uit met de 6.p c3-variant. De stelling bleef in evenwicht, waarna de spelers spoedig tot deling van het punt besloten. Mevrouw Fenny Heemskerk prolon geerde de titel. Na een vry wisselvallige ontmoeting met mejuffrouw Stegeman trok zy aan ''et langste eind. Zij behaalde 6 pnt. De titelhoudster was onbetwist de sterkste. Mejuffrouw Heemskerk won van me vrouw Van Veen. Mevrouw Van der Klift verloor van mejuffrouw mr. De Klerck. Mevrouw Vreeken en mevrouw Roodzant deden acht uur over hun partij, die in remise eindigde. De uitslagen van de gespeelde partijen waren: Om het open kampioenschap van Nederland: Dr. Mulder (Bakel)Boon (Breda) 10; Dr. Visser (Zwolle)Arons (Naarden) 10; De Ruiter (Tiel)Kayser (Alkmaar) 1—0; Diemer—Dr. Mulder 0—1; JansenVan Weezei remise; BoonHoo gendoorn 0—1; Ir. Van Donk—Dr. Visser 10; AronsKayser remise; Bredewout Ruiter remise; Van WeezeiDiemer remise. De heer Van Weezei die gelijk eindigde met de Duitser Diemer en dr. Mulder pro longeerde zijn titel omdat hij titelhouder was. De stand luidt: 1. Van Weezei (Am stelveen), Diemer (Did) en Dr. Mulder (Bakel), ieder 41/» pnt.; 4. Bredewout (Zwolle), De Ruiter (Tiel) en Jansen (Wa terlandkerkje), ieder 4 punten; 7. Boon (Breda) en Dr. Visser (Zwolle), beiden 3'/2 pnt.: 9. Hoogendoorn (Dordrecht) 3 nnt 10. Arons (Naarden) en Ir. Van Dcr.k .Dor drecht). beiden 2pnt.; 12. Kayser (Alk maar) l'/> pnt. Dames: Mevrouw Vreekenmevrouw Roodzant remise; mevrouw Heemskerk mejuffrouw Stegeman 10; mevrouw Van der Kliftmejuffrouw mr. De Klerck 01 mejuffrouw Heemskerkmevrouw Van Veen 10; mejuffrouw F. Heemskerk (Amersfoort)mevrouw Vreeken (Vlaar- dmgen) remise; mevrouw Van der Veen 'Amsterdam)mevrouw Van der Klift (Den Haag) 10; mejuffrouw mr. De Klerck (Den Haag)mevrouw F. Heems kerk sr. (Amersfoort) 01; mejuffrouw Stegeman (Utrecht)mevrouw Roodzant (Rotterdam) 01; mevrouw Van der Veen —mevrouw Vreeken 01; mejuffrouw mr. De Klerckmejuffrouw Heemskerk remi se, mejuffrouw Stegeman—mevrouw Van der Klift 10; mevrouw Roodzantme vrouw Heemskerk remise. De eindstand is: 1. mevrouw F. Heems kerk (Amersfoort) 6 pnt.; 2. mevrouw M. C. Vreeken (Vlaardingen) 5 pnt.; 3. mevr. C. Roodzant (Rotterdam) 4i^ pnt.; 4. roej. mr. P. C. de Klerck (Den Haag) 4 pnt.; 5. mejuffrouw C. E. Stegeman (Utrecht) 3 pnt.; 6/7. mejuffrouw F. Heemskerk (Amersfoort) en mevrouw E. van v-?en (Amsterdam), beiden 2 pnt.; 8. mevrouw J. O. van der Klift (Den Haag V4 punt.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7