Australische Dawn Fraser zwom in Schiedam 100 m. in wereldrecordtijd Nederlandse atletiekploeg verloor van de Belgen Verjongd EDO verloor met ruim verschil van zeer sterk Volendam Afgevaardigden voor Stockholm niet in hun beste vorm MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 8 Zwemmen Braziliaan Couto zwom het kanaal over Wereldkampioenschappen amateurboksen gevraagd Nederlandse zwemploeg voor Boedapest De waterpolocompetitie Heida, Blankenstein en Timme naar Stockholm Twee Russische atletes niet naar Stockholm Ripperda versloeg HBC Zandvoortmeeuwen dwong KFG gelijkspel af Jeugdtoernooien bij „Onze Gezellen" Voetballers speelden vriendschappelijk Groen won enkelspel in Brederodetoernooi Nederlandse atleten naar Boekarest Tennistoernooi Hamburg „Wat is er met Cockie Gastelaars?" riep iemand. De Schiedamse zwemster keerde in de 100 meter vrije slag-finale van de nationale zwemkampioenschappen in Schiedam zondag met ruim een lengte achterstand op de Australische Dawn Fra ser. „Wat heeft Cockie ineens?" Maar Cockie had niets, zij zwom zelfs zeer goed. Het was Dawn Fraser, die iets had, na melijk de vorm voor een nieuw fantas tisch wereldrecord. En tegen dit fenome nale zwemmen van de 20-jarige Australi sche kon zelfs Cockie Gastelaars in top conditie niet op. Niet langer dan 35 meter had de Nederlandse kampioene contact met haar grote tegenstandster kunnen houden, na het keerpunt zwom Dawn Fra ser met haar prachtige sterke armslag in één rytmische roffel op de finish af. De secondenwijzers van de vele chronome ters, die deze registreerden, naderden pas de minuut toen Dawn al op enkele meters van de bassinwand was. Dawn tikte 61,2 sec. na het schot van starter Delwei aan en het pas 20 dagen oude wereldrecord van 1.01.4 was opnieuw met 0,2 sec. verbeterd. Het duurde even tot het tot de paar dui zend toeschouwers doordrong: toen barst te een ovatie los en werd de dolgelukkige zwemster bedolven ondèr de omhelzingen van landgenoten en onder de gelukwen sen van iedereen, die tot het jury-platform kon doordringen. De mooie prestatie van Cockie Gaste laars, die met haar 1.04.0 Lorraine Crapp (1.04.4) achter zich had gelaten en haar nationale titel dus op grootse wijze prolon geerde, raakte door de sensationele ver richting van de Australische bijna op de achtergrond. Op de vierde plaats finishte Greetje Kraan in 1.06.0. Een der keer puntcommissarissen meende echter ge constateerd te hebben dat het Robben- meisje een keerpunt niet met de handen had aangeraakt en dus moest zij gedis kwalificeerd worden. Deze historische 100 meter was het hoog tepunt van de nationale kampioenschap pen, die om meer dan een reden een bij zondere betekenis hadden. In de weten schap, dat het hier de laatste kans gold om een plaats te veroveren in de ploeg, welke ons land op de Europese kampioen schappen in Boedapest zal vertegenwoor digen, werd zowel door de dames als dooi de heren op alle nummers fel gevochten. Hierbij hadden de dames dan nog de ex tra stimulans van de tegenstand der ster ke Australische zwemmers. Een der uitzonderingen was de 100 me ter rugslag, waarop de kleine Gergaynia Beckett nauwelijks kon meekomen. De la kens werden in deze eindstrijd uitgedeeld door Lenie de Nijs, Ria van Velzen en Jo- pie Troost. Jopie kon haar prestatie uit de series, waarin zij met 1.13.6 de snelste was, niet herhalen. Lenie de Nijs won de nek aan nek-sprint met Ria van Velzen met 0,2 sec. verschil in 1.13.7 Jopie Troost werd derde in 1.14.3. Ada den Haan was zoals verwacht in de schoolslagfinale ongenaakbaar. Toch was het een kleine teleurstelling, dat de Eind- hovense zwemster niet opnieuw onder de 2 min. 55 sec. bleef. Zij won in 2.55,9 en dat betekent, dat zij zeker niet zonder ernstige concurrentie voor de strijd om het Europese kampioenschap zal starten. Lenie Sijbrands die nu tweede werd, en nummer drie Rita Kroon verspeelden met respectievelijk 2.58,6 en 2.58.9 haar laat ste kans voor Boedapest (limiet voor uit zending 2.57,3). Nog een Australische prestatie verdient, alvorens iets over het herenzwemmen te zeggen, een extra vermelding. Alva Colqu- houn, de 16-jarige Australische sprintster, bewees in de meisjes-finale dat trainer Carlile en zoals in een gesprek na de recordverbetering bleek ook Dawn Fra ser, niet ten onrechte verwachten, dat zij nog eens binnen de „droomgrens" van 1 minuut zal blijven. Zonder strijd en zon der inzet van alle krachten won Alva de 100 meter in 1.03,1.. Heren Bij de heren werd eigenlijk slechts een prestatie van formaat geleverd. Theo Hoogveld van Neptunus, Amersfoort, won de 100 meter vrije slag finale in de uitste kende tijd van 58,2 sec. waarmee hij on der de limiet bleef. Tot even na het keer punt, dat overigens tot aller verrassing het eerst door veteraan Boxem werd ge nomen, had Herman Willemse de leiding. Maar toen de Amersfoortse marechaussee eenmaal aan zijn eindspurt begon, had zelfs de soepel zwemmende Willemse geen antwoord meer klaar. Even kon hij weer iets inlopen toen Hoogveld zo dom was om te kijken, maar het was niet genoeg om de leiding te heroveren. In 58,5 sec. tikte de Hilversummer als tweede aan voor Verburgt (59,3 sec.). Het gezamenlijke gevecht tegen de hor loges en de limiettijd van 2.43,6 van de onderling duellerende Mensonides en Kro nenburg op de 200 meter schoolslag was opnieuw een gev t tegen de bierkaai. Met 2.46,2 werd Kxunenburg met 0,1 sec. verschil Nederlands kampioen voor de Hagenaar, wiens eindspurt nu te laat kwam. En met die tijden onderstrepen zij niet tot de zwemmers te behoren, die in Boedapest op een finale-plaats zouden kunnen rekenen. In de vrije slag estafette behaalden de Robben hun zesde nationale titel door de 4 x 100 meter dames te winnen in 4.33.1. Greetje Kraan, die in dit viertal als eer ste startte, bezorgde zichzelf een troost prijs voor de diskwalificatie in de persoon lijke finale door nu de 100 meter in 1.05,4 af te leggen. De ploeg van LZO werd zoals verwacht winnaar van de 4 x 200 meter. Jaap de Jong, die in de series een tussen tijd maakte van 2.13,5, waarmee hij de uitzending naar de Europese kampioen schappen voor de Nederlandse ploeg ver diende, had nu 2.15,6 nodig. Hoewel de suprematie van de Australi sche zwemsters zaterdag in de finale 400 meter vrije slag te groot was om veel spanning op te leveren, werd deze race toch de sterkste 400 meter-wedstrijd, wel ke ooit is gezwommen. Het was namelijk voor de eerste keer dat 7 zwemsters in een race onder de 5 min. 09 sec. bleven en van die zeven bleven vier meisjes onder de 5 min. 3 sec. Australische suprematie, ja, dat drietal Fraser, Konrads, Morgan was te sterk voor de vier beste 400 meter-zwemsters van Europa. Alleen Mary Kok kon tot op de laatste meters het enorm hoge tempo volgen nadat de Hilversumse acht banen lang naast Sandra Morgan had gelegen. Het lukte niet de derde Australische te verslaan. Maar wel leverde dit duel Ma ry Kok de nationale titel op in de goede tijd van 5 min. 2.4 sec. achter de fenome naal zwemmende Dawn Fraser (4.55.6), Ilsa Konrads (4.57.5) en Sandra Morgan (5.00.4). Mary liet haar Nederlandse rivalen Jans Koster, Judith de Nijs en Corrie Schimmel daarbij vele meters achter zich, Tijdens de nationale zwemkampioen schappen, welke in Schiedam zijn ge houden, heeft de Australische Dawn Fraser de 100 meter vrije slag dames gezwommen in 1.01.2-, wat een nieuw wereldrecord betekende. Op de foto wordt Daion Fraser gekust door Cockie Gastelaars, die kampioene van Neder land werd. De Braziliaan Abilio Couto heeft zondag het Kanaal overgezwommen. Hij legde de afstand van Cap Gris Nez naar Dover in 12 uur en 45 minuten af. Vorig jaar mis lukte een poging van Couto het Kanaal over te zwemmen. De Franse zwemmer Georges Pourcel- le, die eveneens een poging waagde, moest na twee uur wegens zeeziekte op geven. Op het congres van de Internationale Amateur Boks Federatie (A.I.B.A.)., dat in oktober in Leipzig wordt gehouden, zal de Hongaarse bond eenmaal in de vier jaar wereldkampioenschappen voor ama teurs te houden, steeds door twee jaar gescheiden van de Olympische spelen. Het motief is dat de Europese en de Olympische kampioenschappen alleen niet meer beantwoorden aan de groeien de belangstelling voor deze tak van sport waarin tot nu toe geen amateur-wereld- kampioenschappen bestaan. ATLETIEK. De tweedaagse landen atle tiekwedstrijd tussen de herenploegen van Noorwegen en Roemenië is geëindigd in een 109103 punten zege voor de Scandi- naviërs. Over het algemeen waren de pres taties van matig gehalte. Tijdens de nationale kampienschappen zwemmen in Schiedam zag men een zeer spannende finale 100 meter vlin derslag dames. Atie Voorbij (Robben) kwam als eerste aan (tijd. 1.1.3.). Links van haar Tineke Lagerberg (KNZB), die tweede werd. (1.1.4). de tijd van de Robbenzwemster is de bes te tijd, die tijdens de selectiewedstrijden van de kandidaten voor Boedapest is ge maakt, maar toch komt Mary volgens het selectie-systeem van de KNZB niet in aan merking voor een plaats in de ploeg om dat zij door matige tijden in de voorgaan de selectiewedstrijden al een te grote pun- tenachterstand op Jans Koster en Corrie Schimmel heeft opgelopen. Het zwemmen van deze beide Gooi-meis- jes was in de finale echter verre van over tuigend. Op de eerste banen bleef vooral Jans Koster goed bij, maar na het 250 meter-keerpunt viel zij, evenals haar clubgenote stroef zwemmend, ineens te rug. Een tweede nationale titel voor de Rob ben werd behaald door Atie Voorbij. De Australische Beverley Bainbridge zwom tot 20 meter voor de finish in de illusie, dat zij wraak zou kunnen nemen voor de nederlaag in de series, maar toen Atie Voorbij en Tineke Lagerberg eenmaal aan haar eindspurt begonnen, lag de char mante Australische binnen enkele secon den op de derde plaats. Atie werd kam pioene in 1.13.5. Ook op de 100 meter vrije slag hebben de „Aussies", zowel in de dames- als in de meisjesseries, haar grote klasse ge toond. Natuurlijk was Dawn Fraser de snelste. Zij versloeg in de eerste serie Greetje Kraan zonder moeite en zonder veel inspanning in 1.02.9. Het Robben- meisje had 1.06.1 nodig. Cocky Gastelaars bracht daarna „haar" publiek in extase, door in 1.04.8 Lorraine Crapp (1.06.2) te verslaan. Bij de meisjes waren Alva Colquhoun en Sandra Morgan onbereikbaar. De klei ne Alva won haar serie maar liefst in 1.03.5.. verheugend was overigens dat in de 100 meter vrije slag-series vier Neder landse zwemsters onder de 1.07 bleven, zodat weer enige hoop is ontstaan op een goed resultaat van onze estafetteploeg tij dens de Europese titel wedstrijden. Bij de heren was Willemse op de 400 meter duidelijk de sterkste. De Hilver sumse onderwijzer behaalde zijn zoveel ste nationale titel met een tijd van 4.45.2. voor Leo Verburgt (4.48.7) en André Hermsen (4.53.4). Willemse, noch een der anderen is er dus in geslaagd onder de Boedapest-limiet te komen, doch door het goede zwemmen van Jaap de Jong in de 4 x 200 meter vrije slag estafette zullen Willemse, Verburgt, Jaap de Jong en een vierde zwemmer toch de reis naar de Hongaarse hoofdstad mogen maken. Voor de Europese kampioenschappen zwemmen en waterpolo, welke van 31 augustus tot en met 6 september in Boeda pest worden gehouden, heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwem- Bond na advies van de sportcommissie de volgende zwemmers, zwemsters en water- polospelers aangewezen: Dames: 100 meter vrije slag: Cockie Gas telaars (SZC) en Greetje Kraan (Robben). 100 meter vlinderslag: Alie Voorbij (Rob ben) en Tineke Lagerberg (KZNB); 200 meter schoolslag: Ada den Haan (PSV); 400 meter vrije slag: Jans Koster (Gooi) en Corrie Schimmel (Gooi); 100 meter rugslag: Ria van Velsen (ZIAN) en Lenie de Nijs (Robben). Algemene reserve: Mary Kok (Robben). 4 x 100 meter vrije slag estafette: Cockie Gastelaars, Greetje Kraan, Astrid Sander son (Robben) en Jopie Troost (HDZ); 4 x 100 meter wisselslag estafette: rugslag Ria van Velsen. schoolslag Ada den Haan, vlinder slag Atie Voorbij en vrije slag Cockie Gas telaars. De ploegleiding kan in Boedapest van deze samenstellingen afwijken. Heren: 100 meter vrije slag: Theo Hoog veld (Neptunus, Amersfoort); 4 x 200 meter vrije slag estafette: Herman Willemse (Robben). Leo Verburgt (PSV), Theo Hoog veld (Neptunus, Amersfoort) en Jaap de Jong (LZO). Aangezien genoemde zwemmers voor bovenstaande nummers in Boedapest aan wezig zijn, zal Herman Willemse ook op de 100 meter, 400 meter en 1500 meter vrije slag worden ingeschreven, Jaap de Jong op de 100 meter rugslag en Verburgt op de 400 meter vrije slag. Algemeen reserve is Bert Sitters ('t IJ). Hij zal worden inge schreven op de 200 meter vlinderslag. Voor het waterpoloteam zijn aangewezen: Ben Kniest (Neptunus, Arnhem); Rolf Waa- genaar (Meeuwen), Fred van der Zwan (DZV); Harry Lamme (Robben), Haro Ran (ZIAN); Harry Vriend ('t IJ); Fred van Dorp (AZ en PC); Hans Muller (Dolfijn) en Wim Waalewijn (HZ en PC). Een tiende speler zal nog worden aangewezen. De ploegleiding bestaat uit: chef d'equipe: B. Planjer. Leider waterpolo: Frans Kuyper; ploegleider: J. Buiskool; leidsters: mevr. I. Koster-Van Feggelen en mevr. A. Vlot- huizen-Foersoff. Voor de competitie kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond ging in de afdeling AM I de laatste wed strijd tussen DWTa en VZVa. DWTa won met 3-2. Haarlem, DWTa en VZVa zijn nu alle gelijk geëindigd. Om de kampioens titel zal tussen deze drie ploegen een halve competitie worden gespeeld. De eindstand is nu: VZVa 6 4 0 2 8 34 16 DWTa 6 4 0 2 8 24 17 Haarlem 6 4 0 2 8 24 22 HZV 6 0 0 6 0 11 38 In de eerste klasse heren \fersloeg Hille- gom NVA 2 met 9-0, VZVc bleef Hillegom 2 met 1-0 de baas. Het waren de laatste wedstrijden voor deze afdeling- Hillegom 1 en NVA 1 moeten nu om de kampioens titel een beslissingswedstrijd spelen op dondei-adagavond 14 augustus in de zwem vijver Groenendaal in Heemstede. De eind stand is: HZV 1 8 7 0 1 14 38 5 NVA 1 8 7 0 1 14 48 7 NVA 2 8 4 0 4 8 22 35 VZV c 8 2 0 6 4 9 32 HZV 2 8 0 0 8 0 4 42 Voor de afdeling AM.IÏ werd gespeeld: DWTbVZVb 1-0. Met niet minder dan vijf-nul heeft EDO zondagavond van Volendam verloren De Haarlemse club zette het nieuwe sei zoen dus bepaald zwak in maar voor een groot deel moet dit geweten worden aan de diverse invallers. EDO probeerde een aantal jonge spelers, die echter nog over te weinig ervaring beschikten om in deze nieuwe omgeving een voorname rol te spe len. Wel bleek de terugkeer van Klein (DWS) een versterking. Deze speler zal wanneer de Haarlemse ploeg op volle sterkte kan optreden, een aanwinst van betekenis zijn. Ook Volendam was niet op volle kracht verschenen. Met niet minder dan vier in vallers moesten de wijdbroeken de strijd aanbinden maar zij beschikten over enke le jonge spelers die het vak ongetwijfeld zullen leren. Zij vormden een vlotte com binatie waartegenover de EDO-ploeg machteloos stond. Reeds in de eerste helft kwamen de betere technische kwaliteiten van Volendam duidelijk aan het licht en De op papier sterkere Nederlandse he- renatletiekploeg heeft zondag in het Je- kerdal in Maastricht van de Belgen met 224-192 punten verloren en dus geen re vanche kunnen nemen voor de nederlaag van 238V2179V2 punt op 7 juli van het vo rig jaar in Antwerpen. De nederlaag op zichzelf (224-192 pnt.) is niet het ergste maar dat de atleten, die zaterdag naar de Europese atletiekkampioenschappen vertrekken, slechts tot matige prestaties kwamen, stemt allerminst hoopvol. Niet minder dan veertien maal stapte een Belg zegevierend uit baan, ring of springbak Tweemaal zelfs moesten de Nederlan ders met een dubbele nederlaag genoegen nemen, hetgeen wel aantoont dat de Bel gen op een juister tijdstip in vorm zijn ge komen dan de onzen. Dat onze landgeno ten op de 100 en de 200 meter van Ver- cruysse zouden verliezen was te voorzien en dat op de 400 en de 800 meter Declerck en een sterk lopende Verheuen, die beiden evenals Vercruysse zijn gekozen in de Belgische ploeg voor Stockholm, zich su perieure tegenstanders toonden, was geen reden om direct in zak en as te zitten Maar dat op de 5000 meter lopers als Joep Delnoye en Hein Cujé door de inter nationaal gezien zeker niet sterke Belg Allonsius werden geklopt, geeft te denken. In tegenstelling tot de interlandwedstrijd tegen Duitsland twee weken geleden in het Goffertstadion in Nymegen was nu niet een taktische fout de oorzaak. Toen was het tempo zo laag, dat de Duitser Müller 300 meter voor de finish genoeg reserve over had om met een fan tastische eindsprint onze vertegenwoordi gers achter zich te laten, zondag, op het knusse sintelbaantje aan de voet van de Sint-Pietersberg, was het een regelmati ge race waarin de oranjebroeken op vol komen regelmatige wijze werden versla gen. Weer werd Joep Delnoye, die tot op 300 meter voor de finish nog steeds de lei ding had, gepasseerd en weer had hij geen kracht genoeg om voldoende tegenstand te bieden. Twee teleurstellingen waren er. Eén voor Henk Haus op de 800 meter omdat de Belg Leva hem in het strijdgewoel met de spikes tegen zijn knie trapte waardoor de Eindhovenaar het contact met de kop groep verloor en zich met de vierde plaats tevreden moest stellen, en één voor Frans Künen op de 10.000 meter, toen hij op de tweede plaats lopend halverwege de race zijn enkel verzwikte en kermend langs de kant ineen zonk, waardoor hij de race na tuurlijk niet kon uitlopen. Drie Nederlan ders hebben in deze interland zonder hoog tepunten tenminste voor een lichtpunt ge zorgd. Onze tienkampkampioen Eef Kamer beek won op royale wijze de 110 meter horden in 14,5 sec., slechts 0,1 sec. boven zijn nationale record, Kees Koch toonde zich superieur bij het kogelstoten (15.56) en het discuswerpen (50,06 meter), en Meindert Blankenstein maakte op het laat ste moment voor Stockholm aanspraak op een plaatsje in de Nederlandse ploeg door een prachtige zege op de 1500 meter. Van kop vertrokken liep de Nederlan der een voortreffelijke wedstrijd. Over de eerste ronde deed de Trekvogel-man 58 sec. precies. Met vlak achter zich drie Belgen, namelijk Langenus, Snoeckx en Balïieux. Deze drie namen de leiding over en noteerden over de 800 meter 2 min. 3 sec. En met nog 400 meter te lopen lagen er drie Belgen op kop met vlak daarachter een Meindert Blankenstein die zijn kans afwachtte. De beide Janssens waren toen al ver achter. Op driehonderd meter voor de finish ge beurde het. Met een heftige aanzet ver trok Blankenstein en passeerde binnen door langs de verbaasde Belgen. Zijn eind sprint was zo krachtig dat geen verweer mogelijk bleek. Zijn tijd, 3 min. 50.4 sec., was minder dan hij had verwacht, maar zijn taktiek in deze race was er niet min der om. En hiermee hebben we dan bijna alle overwinningen op papier, behalve die op de 4 x 100 meter, behaald door de lopers De Bruin, Otten, Hofstede en Smit in 42.5 sec., en de vèrspringzege van de gebles seerde Albert Hofstede, die toonde een werkelijk „harde" atleet te zijn, want be halve dat hij het vèrspringen won, werd hij tweede bij het hinkstapspringen, der de op de 100 meter en had hij een prach tig aandeel in de 4 x 100 meter estafette overwinning. Henk Visser, die nog steeds water in zijn knie heeft en voor wie de kansen om naar Stockholm te gaan uiterst miniem zijn, was afwezig. De Amsterdammer Henk Heida leverde een prestatie van for maat door op de 800 meter in 1 min. 51.3 sec. achter de Belg Roger Verheuen door de finish te gaan. Het is nu de vraag wat de keuzecommissie van de KNAU ten aan zien van Heida zal beslissen wat betreft Stockholm. De resultaten waren: 100 meter: 1. Vercruysse (B.) 10,7 sec.; 2. Rui ters (N.) 10,7 sec.; 3. Hofstede 10,8 sec.; 4. Van Haesendonck (B.) 10,8 sec.; 5. Smit (N.) 10,8 sec.; 6. Pote (B.) 10,9 sec. 200 meter: 1. Vercruysse (B.) 21,8 sec.; 2. Rui ters (N.) 21,8 sec.: 3. Smit (N.) 22,1 sec.: 4. De Bruin (N.) 22,2 sec.; 5. Kovari (B.) 22,2 sec.; 6. Kobyns (B.) 22,4 sec. 400 meter: 1. Declerck (B.) 48,5 sec.; 2. Karen- beid (N.) 49,2 sec.; 3. Van Stichel (B.) 49,2 sec.; 4. Moerman (N.) 49,4 sec.; 5. Desmet (B.) 49,7 sec.; 6. Otten (N.) 51,3 sec. 800 meter: 1. Verheuen (B.) 1.49,6 sec.; 2. Heida (N.) 1.51,3 sec.; 3. Leva (B.) 1.52,1 sec.; 4. Haus (N.) 1.56,1 sec.; 5. Gos (B.) 1.56 9 sec.; 6. Van Dorst (N.) 2.-01,8 sec. 1500 meter: 1. Blankenstein (N.) 3.50,4; 2. Lan genus (B.) 3.50,6: 3. Snoeckx (B.) 3.51.2; 4. Bal ïieux (B.) 3.54.8; 5. D. Jansen (N.) 3.55,7; 6. H. Janssen (N.) 4.29,3. 5000 meter: 1. Allonsius (B.) 14.34,4; 2. Delnoye (N.) 14,37,8; 3. Cujé (N.) 14.44,8; 4. Nevens (B.) 14.50,8; 5. Roovers (N.) 15.22 2; 6. De Duytsche (B.) 15.51,6. lO.OOOmetcr: 1. Vandewattyne (B.) 30.32,2; 2. Bleeker (N.) 30.58,2; 3. Viset (N.) 31.12,2; 4. Jouret (B.) 31.53.8; 5. Cromphout (B.) 32.07,2; Kunen (N.) uitgevallen. 3000 meter steeple chase: 1. Leenaert (B.) 9.18,6; 2. Jonkers (N.) 9.23,6; 3. Roelants (B.) 9.34,9; 4. Koster (N.) 9.48,7; 5. Blavier (B.) 10.04,6; 6. Ver geer (N.) 10.16 8. 110 meter horden: 1. Kamerbeek (N.) 14,5 sec.; 2. Boere (N.) 14,7 sec.; Nederhand (N.) 14.7 sec.; 4. Cornet (B.) 15,1 sec.; 5. Salmon (B.) 15,2 sec.; 6. Marien (B.) 15,5 sec. 400 meter horden: 1. Van den Abeele (B.) 55,1 sec.; 2. Boere (N.) 55,4 sec.; 3. Timme (N.) 56,5 sec.; 4. Jacobs (B.) 57,2 sec.; 5. Iduma (B.) 57,4 sec.; 6. Thissen (N.) 58.9 sec. Verspringen: 1. Hofstede (N.) 7,18 m.; 2. Sal mon (B.) 7.09 m.; 3. Claassen (N.) 6.88 m.; 4. Soetens (B.) 6,81 m.; 5. Weischer (N.) 6,74 m.; 6. Pote (B.) 6,49 m. Hoogspringen: 1. Van Slijpe (B.) 1,93 m.: 2. Nummerdor (N.) 1,85 m.; 3. van der Meer (N.) 1,80 m.; 4. Herssens (B.) 1,80 m.; 5. Rahir (B;) 1,75 m.; 6. Poummee (N.) 1,70 m. Polsstokhoogspringcn: 1. Van Dyck (B.) 4,21 ni.; 2. Coppejans (B.) 4 01 m.; 3. Pirlot (B.) 4,01 m.; 4. Van Es (N.) 3,72 m.; 5. Wysen (N.) 3,62 m.; 6. Gelens (N.) 3,20 m. Hinkstapspringen: 1. Herssens (B.) 14,62 m.; 2. Hofstede (N.) 14,30 m.; 3. Constales (B.) 13,60m.; 4. Septon (B.) 13,36 m.; 5. Claassen (N.) 13,01 m.; Oosterhagen (N.) blesseerde zich en werd niet geklasseerd. Speerwerpen: 1. Van Zeune (B.) 63,86 m.; 2. Debackere (B.) 62,89 m.; 3. Kamerbeek (N.) 62,07 m.; 4. Fikkert (N.) 61.78 m.; 5. Van der Heyden (N.) 61,32 m.; 6. Serverius (B.) 60,19 m. Discuswerpen: 1. Koch (N.) 50,06 m.; 2. Szostak (B.) 47,33 m.; 3. Dewaay (B.) 46,78 m.; 4. Wuyts (B.) 43,74 m.; 5. Fikkert (N.) 43,05 m.; 6. Timme (N.) 39,59 m. Kogelstoten: 1. Koch (N.) 15.56 m.; 2. Szostak (B.) 15,42 m.; 3. Depré (B.) 14,58 m.; 4. Wuyts (B.) 14,24 m.; 5. Doornbos (N.) 13,35 m.; 6. Van Wees (N.) 13.24 m. Kogelslingeren: 1. Haest (B.) 53,62; 2. Romani (N.) 46.65; 3. De Groot (N.) 46,43: 4. Lessire (B.) 44,79; 5. Druyts (B.) 44,68; 6. Hamer (N.) 44,37. 4x100 meter estafette: 1. Nederland (De Bruin, Otten, Hofstede, Smit) 42,5 sec.; 2. België (Pote, Servait, Van Haesendonck Kovari) 42,6 sec. 4 x400 meter: 1. België (Van Stichel, Leva, Desmet, Declerck) 3.17,2; 2. Nederland (Karen- beid, Ruyters, Moerman, Van Dorst) 3.17,9. Na de landenwedstrijd Nederland-Be.l- gië in Maastricht zijn door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie alsnog voor de Europese kampioen schappen in Stockholm aangewezen Henk Heida (AV 1923, Amsterdam) op de 800 meter, Meindert Blankenstein (Trekvo gels, Den Haag) op de 1500 meter en Her man Timme (Kimbria, Maastricht) op de tienkamp. Over de afvaardiging van de geblesseer de Henk Visser zal woensdagavond een definitieve beslissing worden genomen. „Egoïstische houding" en „gebrek aan kameraadschap Volgens het Russische sportblad „Sow- jetski Sport" zullen de wereldrecord houdster kogelstoten Galina Zybina en de Olympische kampioene op dit onderdeel Tamara Tyschkevitsch niet naar de Euro pese atletiekkampioenschappen in Stock holm gaan. Na Nina Ponomareva, die niet in de Russische ploeg is opgesteld zij kan dus haar in Bern behaalde titel dis cuswerpen niet verdedigen laten de Russen nu nog twee atletes van wereld klasse thuis. Als reden hiervoor werd op gegeven: „een egoïstische houding". Bij de nationale kampioenschappen, eindigden Zybina en Tyschkevitsch ach ter Tamara Press als tweede en derde. Zij weigerden toen op het erepodium te komen en hun prijs in ontvangst te nemen. De reden dat Nina Ponomareva niet naar Stockholm gaat is, „een gebrek aan ka meraadschap". dank zij midvoor Tol en de produktieve rechtsbinnen Kes, welke laatste twee keer scoorde, ging de rust in met drie-nul voor de bezoekers. Ook na de rust was Vo. lendam de betere ploeg al deed EDO krachtige pogingen doelman Keizer te passeren. Maar deze was in goede vorm en stond Haarlemse doelpunten in de weg Door Tol en Kes bracht Volendam de score op vijf-nul en dit werd tenslotte de eindstand. Zaterdagavond hebben Ripperda en HBC op het terrein van eerstgenoemde een vrienschappelijke wedstrijd tegen el kaar gespeeld, die door Ripperda met drie-een werd gewonnen. In de eerste helft was het een gelijkopgaande strijd, HBC nam door Neeskens de leiding, maar nog voor rust scoorde Kuilboer de gelijk- maker; rust een-een. In de tweede helft werd Ripperda ster- ker. Door Theo Dreyer nam Ripperda de leiding en het overwicht van de thuisclub werd nog eenmaal bekroond met een doel punt van Zweerus, zodat met drie-een voor Ripperda het einde kwam. Morgenavond kwart voor zeven speelt Ripperda op zijn terrein een vriendschap pelijke wedstrijd tegen RCH2. Zandvoortmeeuwen blijkt voor het ko mende seizoen grootse plannen in petto te hebben. Werd de vorige week in een oefen wedstrijd gelijk gespeeld tegen Heeren veen, deze zondag slaagden de Zandvoor- ters er in de semi-profclub KFC een gelijk spel af te dwingen. De Kogers, die geheel volledig aantraden en onder meer een uitstekend spelende Hendriks in hun midden hadden, waren aanvankelijk sterker. Gaandeweg pasten de gastheren zich echter aan het hoge tempo aan en Halderman opende na een half uur de score (10). Door Koster werd het 11 en na een sterk Koogs offensief gelukte het Keereweer na de pauze doel man Terwolbeek voor de tweede maal te passeren (12). Dit was het sein voor de Zandvoorters er een schepje bovenop te gooien. De thuis club viel verwoed aan en verkreeg een krachtige meerderheid. Visser bracht de partijen op gelijke voet en hoewel Draal daarna nogmaals voor de Koogse kon sco ren, gelukte het Visser opnieuw de gelijk maker op zijn naam te brengen. Met veel geluk slaagden de gasten er in stand te houden. Een spannende en op uitstekend peil staande ontmoeting, die het aanzien ten volle waard was. Bij Onze Gezellen is het nationale jeugd- toernooi, dat over drié zondagen en drie zaterdagen werd verspeeld, dit weekeinde besloten. Zaterdag werd het aspiranten- toernooi door Onze Gezellen gewonnen voor Renova, Van Nispen en Concordia en zondag kwamen de jeugdploegen in actie. Zoals te verwachten was zegevierde hier de sterke jeugdploeg van Volendam met Velsen op de tweede plaats. Derde werd S.J.C. en op de vierde plaats eindigde Onze Gezellen. De uitslagen waren: Aspiranten: SpaarndamBSM 0—1; Van Nispen—Bloemendaal 1—0; Spaarn damOG 02; RenovaBloemendaal 1—0; OGSHS 50; BSMvan Nispen 03; Renovavan Nispen 30; Concordia— Spaarndam 21; OGConcordia 3—0; RenovaSHS 20; BSMConcordia 04; Van Nispen—SHS 3—0; Concordia—Reno va 11; SpaarndamBloemendaal 0—3; Bloemendaal—SHS 4—0; BSM—OG 1—2. Jeugd: Grashoppers—OG 0—1; Lisse— St. Pancratius 0—1; VelsenLisse 4—0; Volendam—St. Pancratius 2—0; HBC—OG 0—4; Velsen—Grashoppers 31; Grashop pers—Volendam 0—3; Lisse—S.JC 0—3, SJC—Velsen 0—0; Volendam—HBC 2—0; SJC—OG 20; Grashoppers—HBC 1—0; LisseVolendam 03; St. Pancratius— SJC 13; HBCSt. Pancratius 22; Vel sen—OG 3—1. Zaterdag en zondag zijn in het binnen- en buitenland verschillende vriendschap pelijke voetbalwedstrijden gespeeld. De resultaten waren: Alkmaar '54Hamorn 107 11; AGOVVFeijenoord 03 (00); DOSSportclub Enschede 51 (4—0); SpartaLokomotiva (Zagreb) 22 (2—2); Dueren 99 (Did.)Limburgia 43 (2—1); Sportvereind Gladbek (Did.)—Heracles 40 (10); Schweinfurt 05Rapid JC 31 (21); Viktoria Aschaffenburg— MVV 31 (20); De VolewijckersSPCG Herten 1—1 (1—1); Tubantia—PSV Bre men 23 (21). Zaterdag is in Santpoort de uitgestelde eindstrijd heren enkelspel van het Brede- rode-toernooi gespeeld. De finalisten H. Reus en J. Groen hebben het publiek geen grootse strijd voorgeschoteld. H. Reus De KNAU heeft voor de Roemeense kampioenschappen, die van 13 tot en met 15 september in Boekarest worden gehou den, een uitnodiging ontvangen. De vol gende Nederlandse atleten zullen hieraan deelnemen: Hannie Bloemhof op de 100 en 200 meter, Nel Zwier op hoogspringen, Nannie Zwier op de 200 en 400 meter, Henk Visser op vèrspringen, Eef Kamerbeek op de 110 meter horden, Kees Koch op discus en kogel en Henk Heida op de 800 meter. startte niet onverdienstelijk, maar kon toch geenszins zijn vorm bereiken waar mee hij vorige week Tervoort in de halve finale klopte. Weliswaar won Reus de eer ste set met 6-4 doch in de tweede set drong de listige Groen zijn tegenstander zijn spel op en hij besliste met 7-5 en 6-3 de strijd in zijn voordeel. In de halve finales heren enkelspel van het internationaal tennistoernooi in Ham burg heeft de Belg Brichant voor een ver rassing gezorgd. Hij versloeg de Austra liër Mervyn Rose met 6-2 6-0 5-7 6-3. In de andere halve finale zegevierde de Zweed Davidson met 6-4 6-1 6-4 over de Engelsman Knight.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8