Irak komt naar de Arabische olieconferentie in Cairo HET WEER MENSEN Amerikaans bataljon verlaat Libanon OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Muizen die door kernstraling zijn gewond kunnen genezen Macmillan nam kijkje op Cyprus „Alleen bij het passeren van de pool zweeg de jukebox" Navigatie met nieuw soort kompas 73e JAARGANG No 28 DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 303 e JAARGANG No 181 &ee MORRIS 'fjeforei/ot/êist// Athene zou zich weer op de UNO willen beroepen Morgen weer regen Hoopgevende mededelingen op wereldcongres NA AFZIJDIGHEID VAN VORIG BEWIND AVONDSTILTE cb£vS;akrEKRTk Prinses Wilhelmina dankbaar voor hulde aan haar moeder IN HET NIEUWS Lesstraaljager vloog bij de start in brand Luitenant omgekomen vaandrig gewond COMMANDANT VAN „NAUTILUS": Kardinaal Wyszynski gaat Het woord is aan IJsland maakt ernst met zijn 12-mijlszone Britse trawler opgebracht Auto met Nederlanders in Frankrijk verongelukt Twee verdrinkingsgevallen Nasution onderzoekt ambtenarencorps Kroonprins van Bahrein in Amsterdam Geen vervolging van journalist De Wit vrijdag naar Jasnagora Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 3 i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Ir333'^ 1 f I I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- i J| Éf 1| J1 1 1 lil 1 IL Jfl JÉ 1L i iL Jl (L. .J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 J" ViA Ja JL dia Jfa A JBfaam Ja ^^a fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Overal is het een komen en gaan van diplomaten. In New York arriveerde Gromyko als hoofd van de Russische delegatie in de UNO. Hij werd verwel komd door Sobolev (foto midden). Op Schiphol (foto rechts) streek de minis ter van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Arabische Republiek neer. Men ziel minister Fawzi (links) in ge zelschap van ambassadeur Hassan Saki. De minister is inmiddels ook in New York aangekomen. Voor een be zoek van drie dagen aan de Expo kwam de Russische president maarschalk Vo- rosjilov naar Brussel. Koning Boude- wijn van België begroette hem. (Foto links). Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 NYLON REGENJASSEN ƒ59.50 (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan, die door zijn on orthodoxe behandeling van de kwestie- Cyprus bij de verraste Grieken en Turken de afgelopen dagen meer bereikte dan zij zelf waarschijnlijk voor mogelijk hebben gehouden, zorgde gisteren nog voor een nieuwe verrassing door van Ankara naar Cyprus te gaan in plaats van naar Lon den. Zijn reis was, mede met het oog de terroristen op het eiland zo diep geheim gehouden, dat hij reeds een uur in het Britse gouvernementsgebouw in Nicosia zat, voor het nieuws tot de Cyprioten doordrong, 's Avonds ontving hij afzonder lijk Griekse en Turkse Cyprische leiders. Een van de redenen voor Macmillan's omweg was ongetwijfeld, dat hij zelf de Britse autoriteiten op de hoogte wilde stellen van hetgeen hij in Athene en An kara heeft bereikt en welke houding zij dienen aan te nemen. Verder maakte hij met een helikopter een vlucht over het eiland. Voor Macmillan Cyprus gisteravond laat verliet, zei hij er zeker van te zijn de in stemming van de Griekse en Turkse rege ring te hebben gekregen voor een zevenA jarige vrede en te geloven dat zij zich heb ben neergelegd bij het Britse plan. Mac millan's verklaring wordt beschouwd als een aankondiging dat hij vast besloten is het Britse plan voor „samenregeren" zo vlug mogelijk in werking te doen treden. Volgens Macmillan biedt dit plan de enig mogelijke oplossing. Wanneer, zo redeneert hij kennelijk, Grieken en Turken gedwon gen worden samen te werken, dan zullen zi, ook weer leren elkaar te verdragen. Verdere besprekingen tussen de Britten, Turken en Grieken over Cyprus worden uitgesloten geacht, omdat Macmillan niet gelooft dat daar iets mee te bereiken valt. (UPI) Macmillan is vanochtend in Londen teruggekeerd. Hij zag er vermoeid uit. ATHENE (Reuter) Griekenland heeft besloten de kwestie-Cyprus opnieuw voor d<_ UNO te brengen, zo verluidt in de Griekse hoofdstad. Er zal worden ver zocht de zaak op de agenda te plaatsen van de UNO-Assemblee die 16 september begint. Op de vorige Assemblee-zitting heeft een Grieks verzoek om zelfbeschik kingsrecht voor de Cyprische bevolking niet de vereiste meerderheid van tweeder den gehaald. Groot-Brittannië en Turkije stemden toen tegen. „Zij juichten niet, omdat ik hen op het hart had gedrukt Hem te danken, die deze reis had mogelijk gemaakt". Een verslag gever vroeg hem wie met „Hem" werd bedoeld. Anderson antwoordde: „God, na tuurlijk". Onmiddellijk na de bemanning het be langrijke feit te hebben meegedeeld, te kende hij twee brieven, één aan Eisen hower en een aan diens vrouw. De presi dent krijgt de brief, omdat hij de tocht persoonlijk heeft helpen voorbereiden, me vrouw Eisenhower omdat zij de meter van het schip is. De bemanning heeft tijdens de tocht geen enkel ongemak gekend volgens de com mandant. Ondanks het feit, dat het ijs bo ven het schip meer dan vijf meter dik was, heerste er op het schip een „tame lijk comfortabele" atmosfeer. De gemid delde temperatuur bedroeg er 72 graden fahrenheit en de gemiddelde vochtigheid bedroeg 45 percent. De reis, zo verklaarde Anderson, le verde dank zij een nieuw soort kompas, waarover hij geen verdere bijzonderheden wilde geven, minder moeilijkheden op dan een rit per auto door Londen. „Met dit apparaat konden we steeds pre cies zeggen, waar we waren. Met de ge leerden, die aan boord waren, kon precies de tijd worden vastgesteld, waarop we onder de pool doorvoeren. Ik bedoel niet dicht onder de pool of in de buurt van de pool. Ik bedoel, dat we er precies on der doorgingen. Het instrument, dat ons in staat stelde dit te doen is ongevoelig voor de aantrekkingskracht van de mag netische pool", aldus Anderson. Aanvankelijk verspreid voor komende buien, daarna flinke opklaringen, maar morgen in de loop van de dag weer toenemen de bewolking, met later van het westen uit enige regen. Over wegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S. BURLINGTON (UPI; Indien een mens op een behandeling tegen radio-ac tieve straling op dezelfde wijze reageert als een muis is er alle hoop voor hen die door straling worden getroffen, zo heeft Hollaender, hoofd van het Amerikaanse laboratorium van Oak Ridge, verklaard op het internationale congres over radio actieve straling te Burlington, waaraan onder meer zeven Russische geleerden deelnemen. Duizend geleerden hebben voor het con gres 325 studies voorbereid, die betrek king hebben op de natuurkunde, de schei kunde en de biologie. Alle geleerden zijn het er over eens, dat iemands gezond heid door straling schade kan lijden. Over de voorkoming en de genezing lopen de meningen uiteen. Volgens dr. Hollaender is het waarschijnlijk mogelijk „de schade te voorkomen, en de straling te neutrali seren, of te gebruiken om de functie van de levende cellen te reguleren." Bij onderzoekingen, die tot nu toe bijna uitsluitend beperkt zijn tot muizen is ge bleken dat het beendermerg van ongebo ren muizen een krachtig afweermiddel te gen straling bevat. Daarnaast is gebleken dat streptomycine wonderen kan ver richten bij het genezen van door straling gewonde muizen. Door toediening van streptomycine en inspuiting met merg- cellen kon 85 percent van de laboratorium muizen die waren bestraald van een zeke re dood wox-den gered. Al hebben muizen baat bij deze behandeling, dan wil dit nog niet zeggen dat mensen een zelfde resul taat mogen verwachten. Omdat het tijd perk der kernenergie zo onverwacht is aangebroken is het echter niet doenlijk uitgebreide proeven te doen met mensen. In de eerste plaats, omdat de proeven op mensen uitsluitend indirect kunnen ge schieden en in de tweede plaats, omdat dit onnoemelijk veel tijd zou vergen. Vol gens dr. Hollaender zouden onderzoekin gen met mensen twee en zestig en een halve eeuw vergen, indien gesteld wordt, dat studies met muizen tien jaar tijd heb ben gekost. CAIRO (AFP) Door het secretariaat- generaal der Arabische Liga is bekendge maakt, dat Irak deel zal nemen aan de Arabische olieconferentie, die in november te Cairo zal worden gehouden. Onder het oude bewind had Irak steeds geweigerd aan deze conferentie die reeds in 1956 door Egypte was voorgesteld, deel te nemen. Deze afwijzende houding van Irak en de terughoudendheid van Saoedi-Arabië heb ben het steeds voor de vorstendommen Koeweit en Qatar moeilijk gemaakt deel te nemen aan de besprekingen over „de een making van de voorwaarden, waaronder de exploitatie van de Arabische olievelden geschiedt", zoals het officiële doel van de conferentie heet. De conferentie is reeds driemaal uitge steld. Men meent te weten, dat de Arabi sche Liga niet zeker was van de deelneming der grote Arabische olielanden. Volgens sommige waarnemers zal de deelneming van Irak het president Nasser van Egypte thans mogelijk maken te be ginnen met een gemeenschappelijk offen sief van alle landen van het Nabije Oos ten tegen de „buitenlandse exploitatie van de Arabische bodemschatten". De Arabische Liga heeft inmiddels reeds adhesiebetuigingen van Koeweit en Qatar ontvangen. De Liga verwacht ook van Saoedi-Arabië een dergelijke betuiging nu president Nasser en koning Saoed nader tot elkaar tijken te zijn gekomen. De Sovjet-Unie heeft doen weten dat zij met belangstelling de werkzaamheden van de conferentie zal volgen. Zij zal als waarne mer aan de conferentie deelnemen. Aan de Arabische olietentoonstelling, die tegelijk met de conferentie wordt gehouden, zal de Sovjet-Unie eveneens deelnemen. Zij zal hier onder meer zwaar materieel expo seren. BAGDAD (Reuter) De Iraakse rege ring heeft maandag het nieuwste nummer van het Egyptische tijdschrift „Rose el Joessef" verboden, omdat het een onjuiste voorstelling van zaken zou hebben gegeven over de revolutie. Verder werden een Sy- risch dagblad en twee Libanese bladen verboden. Twee Iraakse bladen, de „Elachbar" en de „El Nas", die steeds achter het oude be wind hebben gestaan, werd een verschij ningsverbod opgelegd. Uit Bagdad is maandag een vliegtuig naar Cyprus vertrokken met de eerste groep van 48 Engelsen van de basis Hab- banija in Irak, die sinds de opstand van 14 juli in Irak geïsoleerd zijn. De groep be staat hoofdzakelijk uit vrouwen en kinde ren van Engelse vliegers, wier diensttijd in Irak is verstreken. Libanon BEIROET (Reuter) In Amerikaanse militaire kringen in Beiroet is maandag gezegd, dat de terugtrekking van een ma riniersbataljon uit Libanon in de volgende paar dagen „zo goed als zeker" is. Kringen in Washington hebben de vorige week ge zegd, dat gedacht wordt aan het terugtrek ken van ongeveer 2.000 man uit Libanon. (UPI) De Libanese regering heeft een neutralisatieplan opgesteld, dat voorziet in UNO-toexicht op de Libanese grenzen, neu traliteit van Libanon en, binnen deze neu traliteit, nakoming van de verplichtingen ten opzichte van de Arabische landen. De Libanese minister van Buitenlandse Zaken Malik zal dinsdag naar New York vertrekken om dit voorstel in de Assemblee van de UNO toe te lichten. De oppositie heeft echter laten weten dat twee afge vaardigden naar New York zullen gaan Nassim Majdalani en Wafik Najea en daar wellicht de UNO zullen vragen hen en niet Malik als de rechtmatige vertegen woordiging van het Libanese volk te be schouwen. In Beiroet is het maandag, op een enkele bomaanslag na, rustig geweest De bom explodeerde in het huis van een functio naris van het departement van Buiten landse Zaken, afdeling protocol. Niemand werd geraakt en de schade bleef beperkt. Advertentie Voor stadgenoot en vreemdeling Korte kerkdienst woensdag 13 aug. 8—8.45 u. Spreker: Ds. D. TER STEEGE Organist: Hendrik Lasschuit Alt: DIEN TOESET—VRIJ Prinses Wilhelmina heeft maandag avond voor de zenders Hilversum I en II de volgende toespraak gehou den: „Bijzonder erkentelijk voor de harte lijke wijze, waarop de honderdste ge boortedag van mijn geliefde moeder herdacht is wens ik mijn vreugde daar over langs deze weg tot uitdrukking te brengen. De bloemenhulde haar ge bracht. de korte plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft vwren een schone uiting van de gevoelens, die bij zovelen voortleven. Treffend zijn de artikelen door de grote meerderheid van de pers, aan haar gewijd, evenals de persoon lijke brieven, die ik mocht ontvangen. Zij alle getuigen van zoveel fijn gevoel en zoveel begrip en waardering voor haar persoonlijkheid., voor haar stre ven. voor het doel dat zij zich in haar leven gesteld had; bovenal, van haar liefde voor haar volk. Wat zij voor mijn man en mij en voor ons kind geweest is, is niet onder woorden te brengen. Haar voorbeeld leve nog lang in ons aller herinnering voort". De rede werd voorafgegaan door het volkslied van Waldeck-P.vrmont, ge speeld door het Radio-Filharmonisch Orkest en besloten met het Wilhelmus. Zowel de rechter in eerste aanleg als het hof van Justitie te Willemsta-'' heeft maan dag beslist de journalist De Wit inzake de aanklacht wegens smaadschrift niet te vervolgen. Zoals bekend had de verdediger verzet aangetekend tegen de dagvaarding, waar door instructie en een gerechtelijke uit spraak nodig waren betreffende de nood zaak van de vervolging. Zowel in eerste als in tweede aanleg is het verzoek om vervolging nu dus verworpen. BEIROET ((AFP) Een eerste ba taljon Amerikaanse mariniers - ongeveer 1,500 man - zal Libanon woensdag ver laten. Dit is door de Amerikanen offi cieel meegedeeld. In een communiqué van de Amerikaanse legerleiding wordt meegedeeld, dat men woensdagochtend te Beiroet met de in scheping begint. Tot deze maatregel is in overleg met de Libanese regering en gene raal Sjehab, die onlangs tot president van Libanon is gekozen, besloten met het oog op de verbetering van de binnen- en bui tenlandse veiligheid van Libanon, aldus het communiqué. Het herinnert aan de ver klaringen van president Eisenhower en minister Dulles, volgens welke de Ameri kaanse troepen slechts zolang in het land zouden blijven als de Libanese regering wenselijk acht. Maandagmiddag is op de vliegbasis Eind hoven een „Shooting Star", een tweeper soons lesvliegtuig met straalaandrijving, tijdens de start van de baan geraakt en in brand gevlogen. In het toestel zaten de 26-jarige tweede luitenant L. N. van Dijk uit Eindhoven en de 26-jarige vaandrig K. P. ten Hove uit Veldhoven. Luitenant Van Dijk is in de vlammen omgekomen. Vaandrig Ten Hove slaagde erin, uit het vliegtuig te kruipen. Hij had ernstige brandwonden opgelopen en is in een ziekenhuis te Eindhoven opgenomen. De Canadian Pacific Airlines heeft ten gerieve van haar Spaans sprekende passagiers een vijftal Spaanse stewar dessen in dienst. In Vancouver waar rende de zetel van de C-P.A. is gevestigd, geeft stewardess Esperanza Fernan dez Brutillo een Spaanse dans ten beste ten aanschouwe van de haar bewonde- collega's. Emanuel Wertheimer Elke mode is tweemaal belachelijk: één keer als ze haar intrede maakt en één keer als ze is afgelopen. REIKJAVIK (UPI). - Een vaartuig van de IJslandse visserij-inspectie heeft zondag in de IJslandse „territoriale wateren" een Engelse trawler aangehouden, die daar viste. Toen de schipper van de uit Grimsby afkomstige „Northern Sky" weigerde op te stomen naar Seydisfjord werd een prijs- bemanning van zeven man aan boord ge bracht, die de trawler toen naar Seydis fjord heeft gebracht. De trawler is blijkens een officiële mededeling daar aan de ket ting gelegd. Castricummer bij de gewonden Een auto met vier Nederlanders is maandagavond op de Rijksweg no.2 nabij Soissons in noord-Frankrijk door onbeken de oorzaak bij een kruispunt van de weg geraakt en over de kop geslagen. Voor zo ver thans bekend zijn daarbij vrij ernstig gewond: de bestuurder, de 36-jarige A. Kranenburg uit Castricum, de 21-jarige mej. L. Boset en de 20-jarige studente, mej. E. Hogenbirk, beiden uit Amster dam. De 23-jarige student S. E. Brown eveneens uit Amsterdam werd licht ge wond. De auto werd zwaar beschadigd. Tussen Leeuwarden en Irnsum is de 19-jarige G. Elzinga uit Irnsum door on bekende oorzaak met zijn bromfiets tegen een boom gebotst, toen hij op weg was naar huis. Met een schedelbasisfractuur werd de jongeman naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht, waar hij gis teravond is overleden. De negenjarige Wim Marteyn uit Arne- muiden is tijdens een fietstochtje, op de binnendijk te Nieuw en St. Joostland van zijn fiets gevallen omdat hij het stuur niet vasthield. Bewusteloos bleef hij lig gen. In zorgwekkende toestand is hij naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Tijdens dit transport is hij overleden. Te Streefkerk is het tweejarig zoontje van de heer L. van Wijk door verdrin king om het leven gekomen. Hij werd ge vonden in een sloot naast de watermolen, die door de familie wordt bewoond. De 22-jarige F. Koernap uit Dubbel dam is bij het zwemmen in het Wantij verdronken. Hij was gehuwd en vader van een kind. DJAKARTA, (ANP) De chef-staf van het Indonesische leger, luitenant-gene raal A. H. Nasution, .heeft maandag de hoogste burgerlijke ambtenaren verzocht om mede te delen tot welke politieke party zij behoren. De jeugdige kroonprins van Bahrein is maandag per trein uit Brussel in Amster dam aangekomen. Hij heeft zijn intrek ge nomen in het Amstelhotel, waar hij enke le dagen verblijf zal houden. Sinds 1942 is sheik Sulman Bin Hamad al Khalifah ko ning van Bahrein, een eilandengroep in de Perzische Golf, die niet alleen door de olie, maar vooral ook door de parelvisse rij bekendheid heeft verworven. Voor de oliewinning heeft men in Bahrein geen pompinstallaties nodig. Men kan volstaan met putten graven. LONDEN (UPI) De commandant van de Nautilus/het eerste schip dat onder de ijskap van de Noordpool is doorgevaren, heeft maandag in Engeland verklaard, dat de bemanning van de Nautilus op de his torische reis slechts weinige ogenblikken verstoken is geweest van jazzmuziek. In de 96 uur, dat het schip onder het ijs voer, stond de „jukebox" op het schip alleen even stil toen de commandant, de 37-jarige William Anderson, zijn mannen verteld had dat zij op de pool aanvoeren. „Er steeg geen gejuich op. De mannen luisterden stil. Ik wist precies wanneer we onder de geografische pool zouden varen. Weinige seconden tevoren begon ik af te tellen. De seconden verliepen langzaam, totdat ik zei: we zijn er. We zitten onder de pool". Dit vertelde Anderson op een persconferentie in Londen, van waar hij door naar Portsmouth zal gaan om zijn schip weer op te vangen. De commandant zei geen moment te heb ben gevreesd te zullen verongelukken en nooit meer boven water te zullen komen. „We zouden een salvo torpedo's hebben afgeschoten die het ijs boven ons .ouden hebben doen barsten. Ik ben er zeker van dat we er hierdoor in zouden zijn geslaagd de oppervlakte te bereiken". Hij verklaarde een grote toekomst te zien voor vrachtschepen, die door kern energie zullen worden voortgedreven". In de komende jaren zullen we waarschijn lijk onderzeetankers hebben. Deze zouden kunnen worden gebruikt voor het vervoer van olie van Alaska naar Europa". WARSCHAU (Reuter) Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, eeft opdracht gegeven tot eind oktober in alle rooms-katholicke kerken van het land ge beden te zeggen „voor eerherstel van On ze Lieve Vrouwe van Czestochowa", die als patrones van Polen wordt beschouwd. De Poolse staatsveiligheidsdienst heeft on langs in het klooster van Jasnagora te Czestochowa een inval gedaan, waarbij stencilmachines in beslag werden geno men, die voor het vermenigvuldigen van tegen de staat gerichte stukken zouden zijn gebruikt. Dit voorval is voor de com munistische pers aanleiding geweest tot felle aanvallen op de politiek van de rooms-katholieke kerk. Vrijdag, wanneer de rooms-katholieken Maria Hemelvaart vieren, zal de primaat naar schatting een half miljoen pelgrims, die naar het klooster van Jasnagox-a ko men, toespreken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1