Zaalberg leed verlies in 1957 C Panda en de protonplopper"^ J Indonesiërs geërgerd over falen van de suikerfabriek bij Djokjakarta RYNBENDE'S NIEUW ROOD Bod op U.V.IJ.-aandelen wordt door bestuur zonder voorbehoud aanbevolen Na opklaring weer regen Wereldnieuws NAAIMACHINES <CccU ió Uet zo 2 Ondanks goede resultaten tot augustus: Insulinde Cultuur geeft cultuurbelangen prijs Hogere omzetten bij Becht en Dyserinck Miljoenenopdracht voor de Amsterdamse Ballast Victoria Regia bloeit Lager exploitatiesaldo bij C. Hoyng n.v. OOSTDUITS VAKWERKMISLUKT Certificaat verplicht voor nylonkousen uit Italië Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland iSi*/ INKOOP a 203 PERCENT MINIEM Nieuwe levensverzekeringen in eerste halfjaar 1958 Weer tomaten naar België Vijf kunstenaars exposeren in Delft H DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 DE N.V. KON. NED. FABRIEK van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden heeft, blijkens het verslag, over 1957 een verlies geleden ad 352.497 (v.j. winst 289.972). Zoals bekend, wordt voorgesteld het dividend te passeren (v.j. 10 percent). Het voordelig saldo exploitatierekening beliep 118.134 (v.j. 681.945). Aan interest werd betaald 207.436; afschrijvingen vergden 245.915 244.784). De scherpe terugslag in de wolindustrie heeft zwaar gedrukt op 1957, zo zegt het verslag. De produktie en de orderpositie in wollen dekens waren tot eind juli 1957 bevredigend. De voorraad wollen dekens was op dat tijdstip geheel ver kocht. Ondanks de toen reeds gekrompen omzetten in wollen stoffen waren de be drijfsresultaten op dat tijdstip gunstiger dan over dezelfde periode van 1956. In de herfst en winter ontstond er een scherpe daling in de vraag van het publiek en vooral van de detailhandel. Liquiditeitszorgen bij de afnemers leidden tot stagnatie in de afname van gesloten orders. In begin december werd tot drastische beperking van de produktie overgegaan. De directie acht het niet verantwoord de dekens beneden kostprijs op de markt te brengen. Na langdurige proefnemingen is de on derneming er in geslaagd een nieuwe kle dingstof te vervaardigen uit wol en een door de Bayer-fabrieken te Leverkusen gefabriceerde kunstvezel, draion genaamd. De directie verwacht dat de niet onaan zienlijke moeiten en kosten in de toekomst beloond zullen worden. De in 1957 ingetreden moeilijkheden in de wolindustrie bleven niet tot Nederland beperkt. Zij hebben reeds tot een bezinking en rationalisering van deze industrie ge leid, die zich waarschijnlijk verder zal doorzetten. Het gebruik van kunstvezels vormt een prikkel temeer tot perfectione ring en verhoogde efficiency. Bij de ge daalde wolprijzen is intussen onder nor male economische verhoudingen nog een groeiende vraag naar zuiver wollen dekens Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Het verlies saldo over 1957 van de n.v. Insulinde Cultuur Syndicaat te Amster dam heeft 71.095 bedragen (v.j. 392.451). De winst op goederen Amsterdam bedroeg 333.459 (v.j. nihil) en de onkosten 334.826 367.890). Het bedrijf in Indo nesië vergde 189.116 (v.j. 138.879). De rubberafdeling leverde, ondanks de terug gang in de algemene bedrijvigheid in het tweede halfjaar, wederom een gunstig re sultaat op. De verdere liquidatie der zaken van de afdelingen thee, huiden en vellen en diverse produkten vond verdere voortgang en voor zover deze afwikkeling zich nog in het eerste halfjaar 1958 uitstrekte, werd met de resultaten daarvan rekening gehou den bij de opstelling van de balans per ul timo 1957. De cultuurbelangen werden geheel prijs gegeven. Het verlies tengevolge van de li quidatie van enkele afdelingen werd op de goederenrekening afgeboekt. De directie acht het raadzaam de vestigingen in In donesië tot op 1 af te schrijven.. De. aio vloeiingskosten van het Nederlandse per soneel in Indonesië werden ten laste van 1957 gebracht. Na terugboeking van een vrijgevallen reservering, welke in vorige jaren gevormd was voor te betalen belas tingen, sluit de verlies- en winstrekening met bovenvermeld nadelig saldo. De directie koestert goede hoop dat zij langzamerhand weer een rendabele basis voor het bedrijf zal kunnen herkrijgen, mede doordat zij er in is geslaagd de vaste lasten en andere onkosten aanzienlijk te reduceren. In 1957 hebben produktie en omzet van de haardenfabriek en ijzergieterij Becht en Dyserinck n.v. te Weesperkarspel, blijkens het verslag, een hoger niveau bereikt dan in 1956. Deze vergroting was te danken aan het op volle capaciteit werken van beide fabrieken. De nieuwe machines en installaties van de fabriek te Rucphen be antwoordden aan de verwachtingen. De omzet van oliekachels, m^t name in eenvoudige uitvoering en lage prijsklasse, nam toe. De bij het publiek bestaande ten dentie om de vraag te richten op verwar mingsapparaten, die warmte in belangrijke mate in straling omzetten, leidde er toe. dat met verschillende nieuwe modellen aan deze smaakverandering werd tegemoet gekomen. De export nam toe. De vennoot schap behield haar relatieve marktpositie in België. De gevolgen van de bestedings beperking en de verminderde conjunctuur deden zich meer dan evenredig in de bran che van de vennootschap gevoelen, zodat de handel haar voorraadpositie aanzienlijk zag toenemen. Deze verstoring in het om- zetverloop en bovendien de onder invloed van de krappe arbeidsmarkt sterk gestegen produktiekosten leidden tot een lager re sultaat dan mocht worden verwacht. De directie richt alle aandacht op vergroting van de efficiency. De brutowinst beliep 581.012 (v.j. 533.167). Na afschrijvingen ad f 280.931 259.558) resteert een saldo winst van 300.082 (f 273.609). Directie en commissa rissen hebben besloten dit saldo toe te voegen aan het in 1956 gevormde algemene reservefonds. De regering van India heeft besloten om een baggerwerk uit te doen voeren in de rivier Hooghly te Fulta Point nabij Cal cutta om de aanslibbingen in de rivier te verminderen en om voor de scheepvaart een daarmee gepaard gaande verbetering in de navigatie te bewerkstelligen. De baggerwerkzaamheden zyn, naar het ANP verneemt, opgedragen aan de n.v. Amsterdamsche Ballast Maatschappij. De ze maatschappij heeft in de afgelopen jaren soortgelijke moeilijke werkzaam heden in het Verre Oosten uitgevoerd. Het uit te voeren werk, waarmede een bedrag gemoeid zal zijn van ongeveer f30 miljoen zal in november aanvangen en na tweeënhalf jaar gereed zijn. In de Arrjsterdamse Hortus Botanicus staat morgen en donderdag wederom een Victoria Regia in bloei. De verlichte kassen zullen beide dagen van 8 tot 10 uur 's avonds voor het publiek geopend zijn. en stoffen van de beste kwaliteiten te ver wachten. De gang van zaken in 1957 deed de directie besluiten tot maatregelen van bezuiniging, die nog worden voortgezet. Ofschoon zich in de wolindustrie enig her stel begint af te tekenen verwacht zij, dat ook 1958 nog een moqtfijk jaar zal blijken. De C. Hoyng n.v. te 's-Gravenhage boek te blijkens het jaai'verslag over 1957-'58 aan saldo exploitatierekening en bijzondere baten 289.741 v.j. 353.109). Na afschrij vingen bedraagt het saldo winst 172.366 (v.j. saldo verlies ƒ57.740). Hierdoor wordt het saldo verlies van vorige boekjaren ver minderd tot 362.557. Het lagere exploitatiesaldo is. ondanks het bereiken van een bescheiden omzet- vergroting, toe te schrijven aan een ge ringe daling in de brutowinstmarge ener zijds, terwijl anderzijds een niet onaan zienlijke stijging van de kosten haar in vloed heeft doen gelden. In de loop van het boekjaar werd op bescheiden wijze voortgang gemaakt met de modernisering van het interieur van enkele winkelzaken. De directie merkt in het verslag op, dat zij er zich van bewust is, dat in de toe komst hard gewerkt dient te worden om de voorwaarden te scheppen voor een ver dere omzetvergroting, terwijl daarnaast de handhaving van het peil van de bruto winst en de kostenbeheersing haar voort durende zorg zullen eisen. Bij de verwe zenlijking van dit streven zal de rentabili teit van elk der winkelzaken afzonderlijk getoetst dienen te worden aan het alge meen belang van de vennootschap. DJAKARTA (UPI) De Indonesische regering heeft een onverwijld onderzoek gelast naar de moeilijkheden, die zich voor doen met de bouw van een suikerfabriek bij Djokjakarta. De fabriek is geleverd door Oost-Duitsland. Volgens een officieel communiqué dat van regeringszijde is uit gegeven, is het proefdraaien een misluk king geworden. De raak is vooral zo hachelijk, omdat er stagnatie ontstaat in de verwerking van suikerriet; veel van dit gewas staat te verrotten op de velden. De fabriek heeft 250.000.000 rupiah ge kost en men heeft er vier jaar aan ge bouwd. In maart van dit jaar was zij ge reed. Op 29 mei vond de officiële opening plaats, in het bijzijn van president Sukarno en vele andere hoogwaardigheidsbekleders. Plechtig wierpen de hoge gasten de eerste stengels suikerriet in de machinerie. Sedertdien heeft de fabriek haar bouwers en de Indonesiërs weinig anders dan na righeid gebracht en de Oostduitsers, die de bouw hebben geleid, zijn er niet in ge slaagd de ergernis bij de Indonesiërs weg te nemen. Zij hebben namelijk gesproken over sabo tage en, wat erger is, zij hebben laten doorschemeren dat het slordige werk dei- Indonesische arbeiders de reden is, waar om de fabriek nog niet functioneert. Er zijn ongeveer 90 Oostduitse technici bij de bouw en het toezicht daarop be trokken. Het grootste deel van de 250 mil joen rupiah, die de fabriek kost, is voor geschoten door de „Deutsche Demokrati- sche Republiel.V op grond- van een han- De minister van Economische Zaken heeft, blijkens een beschikking, die maan dag in de Staatscourant is gepubliceerd, bepaald, dat elke importeur van dames nylonkousen uit Italië, een „certificat de tricotage" dient over te leggen dat afge geven is door de Associazione Italiana Produttori Maglierie e Calzetterie te Mi laan. Behalve een verklaring van oorsprong moet dit certificaat tevens de verklaring inhouden dat de factuurprijs van de des betreffende soort en kwaliteit kousen niet lager is dan die van de prijzenlijst welke gedeponeerd is bij de Centrale Dienst voor In en Uitvoer te 's Gravenhage. Duitse spoorwegen De Duitse Bondsspoorwegen treffen voorberei dingen om binnenkort 6000 man te ontslaan, dit in verband met de aanhoudende stilte van het vrachtvervoer, zo is door het hoofdkantoor mede gedeeld. In de eerste helft van dit jaar is het vrachtvervoer per spoor met 12,4 percent vermin derd vergeleken met de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Witte kool naar Noorwegen In Noorwegen is bekendgemaakt dat dit land met directe ingang de onbeperkte invoer van witte kool zal toestaan. Dit zal gebeuren tot 20 augustus. Het geldt onder meer ook voor ons land. Hierdoor komt er dus gedurende ruim een week een exportmogelijkheid voor witte kool op de Noorse markt. De aanvoer van witte kool gaat nu toenemen. In de week eindigende op 2 augus tus bedroeg de totale witte kool-export van ons land 370 ton. Hiervan ging naar West-Duitsland 170 ton en naar Zweden 174 ton. delsverdrag van 1955. Aanvankelijk stond de zaak al enkele weken stil als gevolg van „machinestoring". Op 3 juli eindelijk kon iedereen zien dat een geweldige lading suikerriet in bewerking kwam. Het leed scheen geleden. Maar volgens de technici werd nu een groot stuk ijzer met het riet in de machi nes gevoerd, met noodlottige gevolgen. Volgens de Indonesische bedrijfsdirec teur van de fabriek ligt de fout in de ongebruikelijke koeling en smering van de machinerie. In feite, aldus de Indonesi sche zienswijze, is de fabriek beter geschikt voor suikerbieten dan voor suikerriet Bij dit alles komt, dat de suikerplantages een schadevergoeding eisen van 343.000 rupiahs per dag, zolang de fabriek niet werkt. Een zeker succes hebben zij daarbij, volgens hun eigen aankondiging, reeds be reikt, want „Dia Invest", (D.I.A. betekent Deutsche Innen- und Aussenhandel en is het Oostduitse staatslichaam dat im- en export behandelt) heeft naar de plantage organisatie aankondigt aangeboden, 6.000.000 rupiah schadevergoeding te be talen. Thans wacht men met spanning af, wat het regeringsonderzoek zal uitwijzen. Advertentie VOOR GOEDE HAARVERZORGING M O L E N D 1} K DAMESKAPPER Schoonheidssalon - Parfumerieën Santpoorterplein 1 - Haarlem -v- Tel. 19.7,06 - ,^2 t 3 -*4,:- 8 Advertentie NIEUWE OOGST 1/1 literfles f 6.70 (excl. glas) zonneschijn met volle teugen! De commissarissen en directie van de n.v. Unie van Ijsfabrieken (U.V.IJ.) te 's-Gravenhage delen mede kennis te heb ben genomen van een mededeling van de heren gebr. Teixeira de Mattos, waarin deze zich bereid verklaren namens hun principalen aandelen U.V.IJ. in te kopen tegen de koers van 203 percent. Het be stuur heeft zich ernstig beraden of dit bod van zyn aanbeveling kan worden ver gezeld. Het bestuur meent op dit ogenblik de waarde van de vijftien Indonesische be drijven niet hoog te mogen aanslaan. De uitvoering van het streven dat er op ge richt was jaarlijks een stabiel dividend van 15 percent uit te keren wordt door deze veranderde situatie onmogelijk ge maakt. Het vormde een onderwerp van be raad praktisch gesproken zullen alle re serves in beslag worden genomen ten be hoeve van voorzieningen voor de verwach te verliezen in Indonesië of niet door moet worden gegaan met versterking dei- reserves, gezien de overige risico's van het bedrijf. Het bestuur realiseert zich daarbij, dat dit zou moeten leiden tot een vermin dering van dividenden, hetgeen voor aan deelhouders op korte termijn niet aange naam is. Commissarissen en directie hou den zich bovendien voor ogen, dat, moch ten tegen de verwachting in de kansen in Indonesië zich ten goede keren, hieruit be langrijke kosten zullen kunnen voort vloeien. Blijkens de bijgevoegde balans en winst en verliesrekening heeft de U.V.IJ. over 1957 een winstsaldo behaald van 1.067.180 (v.j. 990.784\ Ofschoon de in 1957 be haalde resultaten, zo vervolgt het bericht, in de niet-Indonesische sectoren van het werkterrein reden tot tevredenheid gaven, zou aan aandeelhouders voorgesteld moe ten worden om uit het winstsaldo een aan zienlijke reservering te doen plaatsvinden ter aanvulling van de reserve diverse be langen, alsook voor de kosten, die ver bonden waren en zijn aan de repatriëring van het Europese personeel. In verband hiermede zou een dividendverwachting over 1957 van meer dan 10 percent niet ge rechtvaardigd zijn (v.j. 15 percent). De intrinsieke waarde van de bedrijven is zeer moeilijk te beoordelen, speciaal in verband met de belangen in Oost-Azië. Het rendement van de bedrijven en overige eigendommen zal naar het inzicht van het bestuur, de eerstvolgende jaren geen ho ger dividend toelaten dan 8 tot 10 percent. Het bestuur meent, ook gelet op de poli tieke wijzigingen die in Singapore plaats- v-inden(ldat'het aandeel U.V.IJ. bij .dit ren dement .door de beurs niet hoger dan op WAT sommige mensen hebben gepres teerd op het gebied van het kleine, is nau welijks minder bewonderenswaardig dan hun scheppingen in het groot, ook al spre ken die minimale werkjes minder tot de verbeelding. De kleinste elektromotor die 0,16 gram weegt en een vermogen van 0,0008 paardekracht ontwikkelt, welk ap paraatje vóór de laatste wereldoorlog door de Italiaan Amadeo Tomassini werd vervaardigd, zal onge twijfeld minder monden van verbazing doen openvallen, dan de reuzengevaartes van vele tienduizenden pk, die in iedere oceaanreus te bewon deren valt. Toch is zo'n mi cro-apparaatje minstens even verbazingwekkend. Er zijn, ook op het ge bied van de kunst, vele uitersten, zowel in het grote als in het kleine. Het best is dit waarschijnlijk gedemonstreerd door de Japanse schilder en tekenaar Hokoesai (die eigenlijk Kawamoera Tokoetarö heet te) door een reusachtig werk ter grootte van ruim 200 vierkante meter te schil deren, maar tevens twee mussen afbeeldde op een rijstekorrel! Eigenlijk vallen der gelijke micro-afbeeldingen meer onder de curiosa, dan onder de kunst. Maar bij welke groep we deze uitingen ook mogen indelen, bewonderenswaardig blijven deze prestaties desondanks. Vasari, de 16de eeuwse Italiaanse schilder en schrijver, het meest bekend geworden door zijn werk over Italiaanse kunstenaars, vertelt van de Dalmatische schilder Don Giulio Clovio (die eigenlijk ook weer anders heette, na melijk Glovichsich) dat hij figuurtjes schil derde ter grootte van een mier, aan welke figuurtjes niet alleen de ledematen dui delijk te onderscheiden waren, maar ook hun gelaatstrekken die zelfs duidelijke ge lijkenis moeten hebben vertoond met des tijds levende personen. Onbegrijpelijk voor iemand die zoals ondergetekende bij ziende is, maar de mededeling blijft dan ook voor rekening van Vasari, die vele ge gevens uit mondelinge overlevering had verkregen, maar ook vele op eigen waar neming deed rusten. De karakteristiek die hij van vele kunstenaars heeft gegeven, wordt in het al gemeen tegenwoordig nog als juist aangenomen, zodat we ook al moge het verhaal van de gelijkende gelaats trekken bij de miniatuur- J poppetjes wat overdreven zijn toch in ieder geval kunnen aannemen, dat Don Giulio Clovio op het gebied van de micro-schilderkunst iets uitzonderlijks heeft geleverd. Trou wens, gelukkig bestaan er nog enkele voorbeelden, die onomstotelijk aantonen dat dergelijke micro-kunst bestaanbaar is. In het Grünes Gewölbe te Dresden waren voor de laatste oorlog vier kersepitten, waarvan in de rijkst versierde 185 mensen hoofden waren uitgesneden, hoofden, ge dekt met kronen, mutsen en hoeden uit de geestelijke en wereldlijke stand. Het uiterst zeldzame kunstwerkje stamt waar schijnlijk uit de 16de eeuw en wordt toe geschreven aan Leo Pronner. Of deze ker- sepit de na-oorlog heeft overleefd, kunnen we niet zeggen. We hebben alle hoop, dat dit miniatuurwerkje aan de aandacht der Russen is ontsnapt. Wist u overigens, dat prairiehonden geen honden zijn? Daarover een volgende keer. H. Pétillon 11. Ondanks de protesten van het oude dametje, bracht Panda, op het gebiedend wenken van brigadier Bostrapper, de wagen tot stilstand. De ferme agent trad krachtig, doch niet onvriendelijk, op hen toe, en viel met de deur in huis door te vragen: „Hebt u misschjen onderweg ook die vreselijke wegpiraat gezien, die ver schrikkelijke verkeerszondaar, die mo menteel de buurt onveilig schijnt te ma ken?" „Nee dat geloof ik niet", zei Pan da verbaasd. „Ik heb niemand gezien, die erg de regels overtrad. Wat is dat voor iemand?" „Dat is", sprak de brigadier, „een automobilist, die niet alleen door zeven rode lichten heen is gereden en voort durend links heeft gehouden, maar die bovendien nog éénrichtings-straten aan de verkeerde kant is binnen gereden, die geen voorrang heeft gegeven, die over trottoirs reed om hoeken af te snijden en die met een snelheid van honderdvijftig kilometer door een drukke straat raasde!" Bij deze opsomming keek zelfs het oude bestje op, hoewel zij overigens net deed alsof ze de politie-agent niet wilde zien. En Panda, die diep onder de indruk was, vroeg. „Maar waarom heeft de politie hem dan niet tegen gehouden?" „Haha! Dat hebben ze geprobeerd", sprak brigadier Bostrapper met een wrange lach. „Maar toen bleek die auto te kunnen springen. Hij sprong gewoon over de hoofden van de agenten heen en verdween in de verte!" „On gelooflijk", zei Panda. 160 percent zal worden gewaardeerd. Een aandeelhouder zal, indien 203 percent wordt betaald, een alleszins aantrekkelijke ruil kunnen bewerkstelligen in een ander papier, dat naar vermoed mag worden, een beter rendement geeft. Het bestuur heeft de verzekering gekregen, dat het in het voornemen ligt om de bedrijven van de dochterondernemingen op dezelfde voet voort te zetten. Op grond van deze over wegingen meent het zonder voorbehoud het aanbod van de heren Teixeira de Mat tos te mogen aanbevelen. De cijfers inzake het afsluiten van nieuwe levensverzekeringen, die door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gepubliceerd, wijzen uit, dat er in het eerste halfjaar 1958 voor een bedrag van 1.856,3 miljoen aan nieuwe verzekerin gen is afgesloten tegen vorig jaar 1.870,5 miljoen in hetzelfde tijdvak. Ten opzichte van 1957 was de produktie aan nieuwe ver zekeringen in het eerste kwartaal van dit jaar 39 miljoen hoger, maar zonder dat daarvoor een duidelijk aanwijsbare oor zaak is aan te geven viel in het tweede kwartaal een teruggang van 53 miljoen in vergelijking tot de overeenkomstige periode van 1957 te constateren. Het gevolg hiervan is geweest dat in het eerste halfjaar 1958 de toevoer aan nieu we posten rond 14 miljoen minder is ge weest dan in dat tijdvak van 1957. De re sultaten van het eerste halfjaar 1958 over troffen die van 1956 in dezelfde tijd echter nog met 85 miljoen. Aldus deelt de voor lichtingscommissie uit het levensverzeke ringsbedrijf mede. Opmerkelijk is dat er zowel in absolute zin als percentueel in het eerste halfjaar voor een hoger bedrag aan kapitaalverze keringen werd afgesloten dan in 1957. Het aandeel van de kapitaalverzekpring in de totale produktie bedroeg ditTaar 868 mil joen of 46.8 percent tegen vorig jaar f 823.1 miljoen of 44 percent. Aan rente-verzekeringen f polissen, die de verzekering van een periodiek terugkerend inkomen beogen) is belangrijk minder tot stand gekomen. De rente-verzekering maakt dit halfjaar met 853,8 miljoen 46 percent van het totaal in de produktie uit tegen 923,1 miljoen of 49,4 percent in 1957. Evenals de kapitaalverzekering ver toont ook de volksverzekering (kleine verzekeringen) een opgaande lijn. Be droeg de produktie in deze branche ge durende hèféeréfë" halfjaar 1957 '124^' miljoen of 6,6 percent, dit jaar was zij f 134,5 miljoen' ö'f 7,2:'percent van'dë over de gehele linie genoteerde produktie aan nieuwe verzekeringen. Op 31 mei werd de export van Neder landse tomaten naar België stopgezet we gens de prijsontwikkeling voor dit produkt op de Belgische markt. Gedurende de af gelopen twee maanden, toen er grote to- matenaanvoeren in ons land waren, moch ten deze niet naar België worden geëxpor teerd. Thans is dat veranderd, want met ingang van 8 augustus mogen weer Neder landse tomaten in België worden inge voerd. Het betreft de sorteringen a, b, en c. Op tomatenveilingen zijn de laatste da gen de prijzen van de tomaten opgelopen, onder invloed van iets afnemend aanbod en toegenomen vraag. Van 16 augustus tot 29 september wordt in het rijksmuseum „Huis van Meerten" in Delft, onder auspiciën van „De kring", vereniging voor schone kunsten aldaar, een tentoonstelling gehouden van kleiplastie- ken en wandlappen van een vijftal kun stenaars uit Maastricht- Zaterdagmiddag zal de tentoonstelling worden geopend door de schrijver Cola Debrot. De expositie omvat wandlappen van mevrouw J. M. A. Roosenburg-Goudriaan en M. Stultiens- Thunnissen en plastieken van Fr Gast, R. Stultiens en T. Roosenburg. Maak uw eigen auto. Een autofabriek in Londen biedt constructiedozen voor een sportwagen te koop aan voor 250 pond (2.500 gulden). Voor die prijs kan de sportwagen, die wordt aangedreven door een 4-cylinder-motor en die in hoofdzaak uit Ford-onderdelen gecon strueerd worden, thuis geassembleerd worden. De firma bouwt in haar fabriek te Rickmansworth in Hertfordshire chassis en carrosserie van de wagen. De carrosserie is van fiber-glas. Operatie. De Franse professor Frederic Joliot-Curie, winnaar van de Nobel prijs voor natuurkunde, is in de nacht van zondag op maandag in zeer ernsti ge toestand opgenomen in een zieken huis te Parijs. Hij heeft inmiddels een operatie ondergaan en zijn toestand ont wikkelt zich goed. Op elkaar. In de buurt van Sloatsburg, een klein stationnetje op ongeveer 60 kilometer van New York, zijn twee pas- sagierstreinen van de „Erie Railroad" op elkaar gereden. Volgens de politie wei-den vijf personen gedood en veertig gewond, onder wie twaalf ernstig. Een seinhuiswachter is verantwoordelijk voor de botsing. Hij heeft vergeten één van de twee treinen een onveilig sein te geven. Vlucht. Een Oostduitse familie is in een gepantserde vrachtauto de grens tus sen Oost- en West-Duitsland overge gaan. De laadbak van de wagen was op het eerste oog geladen met grint. Het ging echter slechts om een dun laagje, waaronder de belangrijkste eigendom men van de familie verborgen waren. De zitplaats van de chauffeur was met staalplaat gepantserd. De grenswacht heeft echter niet geschoten. Huwelijk. In Montreal in Canada is de 24- jarige Marie Dionne, een van de Dionne vijfling, in het huwelijk getreden met een ambtenaar van de rechterlijke macht. Zij was altijd de zwakste van de vijfling. Een tijd lang vertoefde zij in een klooster in Quebec City, latei- had zij een bloemenwinkel in Montreal. Door dit huwelijk wordt zij onttrokken aan een ongezonde publieke belangstel ling, die haar meermalen een zenuw crisis bezorgde. Transactie. Een echtpaar in Tulsa in de Amerikaanse staat Oklahoma dat zijn 41/2 maand oude zoontje heeft ingeruild voor een oude auto en 21,50 dollar, is in staat van vervolging gesteld ter zake van kwaadwillige verlating. De man die deze ruiltransactie met de twee ouders aanging wordt vervolgd wegens mede plichtigheid. Belangstellende. De „Wyoming State Tri bune" maakt er melding van, dat de Russische militaire attaché het afgelo pen weekeinde een bezoek gebracht aan Cheyenne, blijkbaar om de lan ceerbasis voor geleide projectielen in ogenschouw te nemen. Oogje in het zeil. Het Amerikaanse leger heeft de beschikking gekregen over een onbemand „vliegend oog", waarmee men vijandelijke stellingen kan waar nemen en troepenbewegingen constate ren. Het apparaat ziet er uit als een bom t van drie meter lang met korte vleugels èn ëéh 'pröpéllcr aan de staart. Voor de lancering is geen startbaan nodig.. Kijk uit! Drie inheemse politiemannen in Kampala (Oeganda) zaten ien dief op de hielen. De dief sprong in uiterste nood in de Nijl en begon te zwemmen. Twee agenten sprongen hem na. Maar nummer drie was leper. Hij wierp een grote steen in het water en gilde toen: „Kijk uit! een krokodil!". De dief haastte zich naar de kant terug en agent nummer drie kreeg een bevordering, wegens arrestatie van de dief. Wolkenkrabber. In Milaan, tegenover het centraal station, is een wolkenkrabber gebouwd, die met zijn 127 meter de hoog ste in Europa genoemd wordt. Het werk aan dit gebouw van gewapend beton heeft twee jaar geduurd. Injecties. De minister van Binnenlandse Zaken van de Duitse staat Sleeswijk- Holstein heeft mevr. Hertha Oberhau- ser, die arts in het concentratiekamp Ravensbrück is geweest, verboden prak tijk uit te oefenen. Zij was in 1947 in Neurenberg tot 20 jaar veroordeeld, omdat zij in 1942 in Ravensbrück ver scheidene gevangenen door middel van injecties zou hebben gedood. In 1952 werd zij uit gevangenschap ontslagen. Hulp. Er is vrijdag te Moskou een akkoord getekend over Russische hulp aan de Chinese volksrepubliek, aldus heeft Tass maandag gemeld. Het akkoord voorziet in technische hulp voor de bouw en de uitbreiding van een aantal metaalbedrijven, chemische fabrieken, machinefabrieken, kolenmijnen, hout verwerkende bedrijven en elektrische centrales. Tussen IJsland en Schotland bevindt zich een depressiegebied, dat geleidelijk in diepte afneemt. Het hierbij behorende koufront bereikte gisteren aan het einde van de middag in Zeeland onze kust. De verwarming boven land was toen zover voortgeschreden, dat het tot dan weinig betekende front snel in activiteit toenam en overal in het land regen en onweer ver oorzaakte. In Eelde viel 24, in Leeuwar den 22 mm. Bij Ierland is nu een zwakke rug van hoge druk aangekomen, die naar het Oosten beweegt. In verband hierme de worden de komende nacht en morgen ochtend flinke opklaringen verwacht. De weersverbetering is waarschijnlijk echter maar van korte duur. Van een bij de zuid punt van Groenland gelegen depressie splitst zich een deel af, dat snel in de rich ting van het Engelse Kanaal trekt. Het daarbij behorende warmtefront kan mor gen later op de dag in ons land weer enige regen veroorzaken. WEERRA l'ï'ORTEN Woensdag 13 augustus Zon op 5.19 uur, onder 20.10 uur. Maan op 3.24 uur, onder 18.44 uur. Maanstanden 15 aug. 4.33 uur nieuwe maan. 21 aug. 20.45 uur eerste kwartier. 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 13 augustus Hoog water 2.09 en 14.36 uur. Laag water 10.08 en 22.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten ha land maxima van giste- M 1 C GD ren. Binnenland: heden -os d if i 7 uur. Neerslag: laatste Ci S 24 uur. V c5 Den Helder geheel bew wzw 17 5 Ypenburg zwaar bew. wzw 16 8 Vlissingen half bew. wzw 15 13 Eelde lichte regen w 16 25 Twente lichte regen w 16 8 De Bilt zwaar bew. wzw 15 18 Eindhoven zwaar bew. wzw 15 3 Vlv. Z.-Limh zwaar bew. zw 16 2 Helsinki onbewolkt nw 20 0 Stockholm licht bew. zw 23 0 Oslo half bew. nno 22 0 Kopenhagen zwaar bew. ozo 21 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 22 0 Londen zwaar bew. wzw 23 0 Amsterdam zwaar bew. zw 22 15 Brussel zwaar bew. zw 24 12 Luxemburg zwaar bew. wzw 24 8 Parijs regen wzw 21 4 Bordeaux zwaar bew. wzw 21 4 Grenoble zwaar bew. .nw 31 5 Nice zwaar bew. nw 25 0 Berlijn zwaar bew. ozo 25 0,1 Frankfort zwaar bew. zw 30 34 München regen w 29 0,5 Zurich zwaar bew. zzo Genève zwaar bew. zzw 31 8 Locarno zwaar bew. O 29 140 Wenen zwaar bew. ozo 26 0 Innsbruck regen ozo 31 9 Rome onbewolkt windst. 34 0 Ajaccio zwaar bew. nno 29 0 Algiers onbewolkt zo 37 0 Madrid onbewolkt ono 31 0 Mallorca zwaar bew. ono 34 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2