President Eisenhower spreekt vandaag in de UNO-Assemblee Velsens raad gispt houding van burgemeester OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Wolkbreuken boven Oostenrijk zetten grote gebieden blank Verrassend gematigde en handige Sovjet-resolutie siïe'è MORRIS beforet/orréuff/ Chinese straaljagers verkenden Quemoy Examinatoren uit Surabaia ontvoerd Mr. Kwint: Van belediging der Duitsers is geen sprake geweest Opnieuw regen TOUWTREKKEN OM 34 NEUTRALESTEMMEN Het woord is aan Drie doodvonnissen wegens aanslag op Snkarno Nederlands echtpaar in Duitsland zwaar gewond Complete Uitrustingen Geen omzetbelasting voor huisvesting van gerepatrieerden Twee kinderen verdronken Washington„zenuwoorlog" Uitzendingen UNO-Assemblee 73e JAARGANG No 29 v( Grote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 Haarlems Dagblad 303 e JAARGANG No 182 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In Marseille kan men deze vreemde figuur door de stad zien wandelen. Het is geen toerist, die niet tegen de warm te kan. De naam van deze opvallende heer is Edouard Duplessis de Richelieu, hij is een afstammeling van de be roemde Richelieu. Hij heeft geen be roep. Hij is een clochard. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM 'TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48. A'DAM TEL. 717162 TWEKA STRAND - BADKLEDING Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijde lijk regen. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Cyrano de Bergerac: Er zijn veel mensen wier welbe spraaktheid alleen maar voortkomt uit hun onmacht om te zwijgen. DJAKARTA (Reuter) Het militair gerechtshof van Djakarta heeft woensdag drie jongemannen ter dood veroordeeld wegens deelneming aan de moordaanslag op president Sukarno op 30 november van het vorige jaar. Een vierde beklaagde kreeg 20 jaar gevangenisstraf. De aanslag werd gepleegd op het plein van de Tjikini- school in Djakarta, waar de president zijr. kinderen kwam afhalen. De ter dood veroordeelden zijn de 24- jarige Ismail, de 23-jarige Sin Hoessein en de 18jarige Bin Mohammed. De vierde veroordeelde heet Bin Aboe Bakar. De jongemannen zouden met een vijfde man de plannen voor de aanslag waar bij negen mensen om het leven zijn ge komen en 45 mensen ernstig gewond wer den hebben gesmeed. Zij zouden leden van een anti-communistische ondergrond se organisatie zijn. DJAKARTA (ANP) In Surabaia heeft een aantal leerlingen van een middelbare school, die geen enkel risico wilden lopen, dat zij niet door hun examen zouden komen, vier leden van de examencommis sie ontvoerd. Volgens de plaatselijke mili taire commandant van Surabaia behoor den de bij dit complot betrokken leerlin gen tot een organisatie van oud-strijders. Zij volgden een speciale cursus en hadden geëist, dat alle oud-strijders, die aan de examens deelnamen, zouden slagen. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, heeft in de gisteravond gehouden raadsvergadering de hem door de raad geboden gelegenheid om tegenover de ge meente Bergisch-Gladbach zijn veront schuldiging aan te bieden voor zyn hou ding bij de officiële ontvangst van een groep Duitse jongeren op het raadhuis, voorby laten gaan. Na een debat van anderhalf uur werd de vergadering geschorst en na een onder ling beraad der fractievoorzitters werd de volgende motie met algemene stemmen aanvaard: „De raad van Velsen, in verga dering bijeen op 12 augustus, spreekt zijn spijt uit over de houding van de burge meester van Velsen tijdens de recente officiële ontvangst van een aantal Duitse en Engelse jongeren ten stadhuize van Velsen en tijdens de raadszitting van he den. De raad draagt het college van B. en W. op het leedwezen van de raad van Velsen over dit gebeuren kenbaar te ma ken aan het gemeentebestuur van Ber gisch-Gladbach". Tijdens het debat over de weigering van de burgemeester, op de receptie Duits te spreken, zei de fractievoorzitter van de K.V.P., de heer J. Nuyens, dat hij de bijval uit het land, die de burgemeester voor zijn WENEN (UPI). - De voortdurende re genval in het zuiden van Oostenrijk heeft daar een ernstige toestand geschapen. Het treinverkeer tussen Wenen en het zuiden ondervindt grote overlast. In het bijzonder de zuidelijke provincie Stiermarken en haar hoofdstad Graz zijn door de water overlast getroffen. Boven Zuid-Oostenrijk deden zich wolkbreuken voor, die tezamen vijf uren duurden. Het gehele treinverkeer op de spoorlijn in het Zuiden werd gisteravond lamgelegd en de exprestrein tussen Rome en Wenen werd opgehouden in het dorp Kindberg in Stiermarken. Verscheidene andere treinen werden eveneens tot stilstand gebracht door overstromingen en grondverschuivin gen op deze spoorlijn. Na dinsdagavond zeven uur kon geen enkele trein het sta tion van Graz nog in noordelijke richting verlaten. De gezwollen rivieren in de Mürz-vallei in Stiermarken hebben vele grondverschui vingen veroorzaakt op de hoofdweg tussen Wenen en Graz, welke nabij Bruck volle dig geblokkeerd werd. De auto's van tal loze toeristen konden niet verder. Tussen de dorpen Weichselboden en Schöder werd de hoofdweg Wenen-Graz over een afstand van 20 meter volkomen weggespoeld, meldt de politie. Inmiddels zijn eenheden van het Oosten rijkse leger naar de vallei van de Mürz en de Mur gedirigeerd om dijken op te werpen. Te Veitsch, in Stiermarken, is het water een grote aluminiumfabriek binnen gedrongen. Alle brandweerkorpsen van de vallei van de Mürz en de Mur zijn naar het bedreigde gebied gestuurd. In Schaldorf in Stiermarken, waar het water inmiddels een hoogte van drie me ter heeft bereikt, is een groep van dertig personen volkomen van de buitenwereld afgesloten. Nabij Bruck werd een passagierstrein na een grondverschuiving getroffen en nabij het dorp Pernegg dérailleerde nog een trein. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Als gevolg van de overstromingen is in grote delen van Stiermarken het drink water onbruikbaar en in het gehele gebied zijn de telefoonlijnen uitgevallen. KLAGENFURT (UPI). - Daags tevoren werd de provincie Karinthië, die twee we ken geleden reeds door grote overstromin gen getroffen was, opnieuw door het wa ter ontwricht. Grote delen van de Gört- schitzvallei werden geïnundeerd, tal van wegen werden versperd en er is zware schade aangericht. Tot dusverre is slechts de dood van één persoon gemeld en wel in het dorpje Eberstein. FRANKFORT (UPI). - Een periode van drie dagen warmte - temperaturen tot 32 graden - in West-Duitslana is dinsdag met regenbuien en stormen abrupt geëindigd. In Gossfelden werd een twaalfjarige jongen door de bliksem dodelijk getroffen en een veertigjarige vrouw kwam om het leven toen zij werd getroffen door een stuk hoogspanningskabel, dat door de wind was losgerukt. STRAATSBURG (AFP). - Straatsburg zag er dinsdagochtend nogal gehavend uit. Het was getroffen door een onweer, dat gepaard ging met hagel en windstoten van meer dan honderd kilometer per uur. Vooral de hagelstenen, die nu en dan 200 tot 350 gram per stuk wogen, richtten veel schade aan. De auto van het echtpaar Veen uit Hil versum is op de weg van Ulm naar Stutt gart tussen Kirchheimteck en Wurttem- berg door tot nu toe onbekende oorzaak van de rijbaan gereden. De wagen gleed zeven meter omlaag, door het struikgewas op de talud. De heer Veen en zijn echt genote werden ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis van Kirchheim. Tientallen kinderen stormden vanmor gen het strand van Zandvoort op voor de zandbouwwedstrijd, die' een paar maal vanwege het slechte weer was uitgesteld. Als beeldhouwers vormden de kinderen het zand tot fantasierijke bouwsels. Vooral dieren werden uitge beeld. Nadat de kinderen hun uiterste best hadden gedaan om de mooiste bouwsels te ontwerpen, kwam de jury de werkstukken bekronen. De eerste prijs was voor Margrit Fissmann uit Duisburg welk Duits meisje zich met deze „Zeemeermin" meesteres in het zandbouwen toonde. houding heeft gekregen, zag als afkomstig van personen die niet voldoende distinctie vermogen hebben. Hij stelde de burge meester voor, zijn verontschuldigingen aan het gemeentebestuur van de kleine Duitse plaats aan te bieden. De overige fractievoorzitters sloten zich hierbij vol komen aan. Burgemeester Kwint zei hierna, dat hem het geven van een hand aan de Duitsers bij het afscheid moeite had gekost. Hij had dit pas toen gedaan, daar de Duitsers bij zijn binnenkomst in de raadszaal al aan wezig waren. Het ware gebruikelijker, al dus mr. Kwint, indien B. en W. eerst in de raadszaal waren geweest en daarna de Duitsers en Engelsen waren binnengeko men. Volgens hem is van belediging geen sprake geweest. Maar wanneer deze in druk toch is gewekt dan was dit niet zijn bedoeling. (Voor een verslag van de raadsverga dering zie pagina 3). TOKIO (UPI) Peking heeft vandaag de Verenigde Staten beschuldigd van „toe nemende militaire provocaties in het ge bied van Taiwan" (Formosa). Radio-Peking deelde mee, dat hoge Amerikaanse officieren van het defensie comité voor Formosa, zowel als officieren van de Amerikaanse luchtmacht uit ande re gebieden van Azië beraadslagingen houden met nationalistische officieren. „Het voornaamste doel van al deze ac tiviteiten," aldus de uitzending, „is het versterken van de agressieve organisatie van de Amerikaanse marine en van de Amerikaanse luchtmacht in het gebied van Taiwan." Advertentie voor alle Maatschappilen van de Koopvaardij en Radio Holland leveren wij direkt uit voorraad. ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM De minister van Financiën heeft beslist dat particulieren, die zich onder normale omstandigheden niet bezighouden met het verhuren van kamers of het verstrekken van pension, doch er in verband met de recente gebeurtenissen in Indonesië toe zijn overgegaan enkele gerepatrieerden tegen betaling in hun woning op te nemen, over de daarvoor ontvangen bedragen geen om zetbelasting verschuldigd zijn. Reeds be taalde omzetbelasting kan op verzoek door de inspecteur der belasting worden terug gegeven. Het 2'/2-jarig jongetje H. Post uit Gro ningen. dat bii familie in Doezum (Gr.) logeerde, is in een sloot gevallen. Hoewel hij spoedig uit het water werd gehaald en geneeskundige hulp kreeg, is hij toch later in het Akademisch Ziekenhuis te Gro ningen overleden. Het 9-jarig meisje Anneke de Haan is tijdens het vissen bij de ouderlijke woning in de Amstel gevallen en verdronken. Het lijkje is later opgehaald. De Vondelbrug vormt in Amsterdam de verbinding tussen de Van Baerle- straat en de Constantijn Huygensstraat plus Overtoom. Lijn 3 zal voortaan over de Vondelbrug rijden, en de lange omweg via de P. C. Hoofdstraat ver mijden. Het wegdek van deze snellere verbinding is nu opgebroken. TAIPEH (UPI) Een officieel bericht van het „Centrale Persbureau" uit Que moy meldt, dat de communistisch-Chine- se straaljagers grotendeels van het type Mig-17 maandag gedurende elf uren negentig vluchten maakten boven Quemoy. De straalvliegtuigen bombar deerden of beschoten de eilanden niet. Zij maakten verkenningsvluchten boven de eilandengroep, die op ongeveer 160 km. ten zuidwesten van Formosa is gelegen. Premier Tsjen Tsjeng van nationalis tisch China heeft verklaard, dat zijn re gering zijn kusteilanden „tot elke prijs" tegen een communistische aanval zal ver dedigen. Premier Tsjen deelde mee, dat communistisch China wellicht profijt zou trachten te trekken uit de huidige interna tionale crisis door Formosa aan te vallen, niettegenstaande het verdrag met de Ver enigde Staten om het nationalistische eiland te zullen helpen verdedigen. Tegelijkertijd heeft een Amerikaans mi litair woordvoerder gezegd, dat alle Ame rikaanse vliegtuigen, die boven de straat van Formosa patrouilleren, bewapend zijn en order hebben gekregen om te vu ren, als zij aangevallen zouden worden. De nationalistisch-Chinese eilanden zijn dag en nacht in alarmtoestand als gevolg van de bedrijvigheid der communistisch- Chinese luchtmacht. WASHINGTON (UPI) Communistisch China is een nieuwe zenuwoorlog begon nen in de straat van Formosa, zo luidde het commentaar van Amerikaanse auto riteiten. Tot nu toe zijn er nog geen aan wijzingen, dat communistisch China van plan zou zijn om een aanval te openen op de eilanden, die voor de kust van het vas teland liggen of op Formosa zelf. De Amerikaanse regering acht de be richten van nationalistisch China inzake een overbrengen van een communistisch- Chinese luchtmacht naar de vliegvelden in het kustgebied betrouwbaar. (Van onze correspondent in Washington) De Verenigde Staten hebben beslo ten tot een constructieve benadering van de problemen van het Nabije Oos ten. De drie voornaamste feiten die zich aan de vooravond van de spoed zitting van de Assemblee voordeden, zijn de volgendeEisenhower's komst naar New York, de terugtrekking van een bataljon mariniers uit Libanon en de vroegtijdige publikatie van de handige Russische resolutie. Deze drie feiten toonden duidelijk aan hoezeer de twee rivalen, Amerika en de Sovjet-Unie, alles op alles zetten teneinde zoveel mogelijk staten uit de midden-categorie aan hun kant te krij gen. Deze middengroep bestaat uit 28 Afro-Aziatische landen, vier Scandi navische staten, Ierland en Grieken land. Deze 34 landen kiezen niet vrij wel automatisch partij voor Oost of West. Vandaar dat de inspanning van Amerika en Rusland in de dagen voorafgaande aan de bijeenkomst vooral gericht is op het winnen van steun dezer staten. Dit touwtrekken sal waarschijnlijk de gehele zitting kenmerken. Het persoonlijk optreden van de als vredelievend bekend staande Eisenhower zal Amerika een maximale publiciteit ver schaffen. De president is vanmorgen (16.00 uur Nederlandse tijd) de eerste spreker in het debat en verreweg de hoogste in rang van de gehele vergadering. Televisie, radio en pers zullen Eisenhowers rede ongetwij feld ten volle recht doen wedervaren. Dulles zal stellig grote invloed uitoefenen op de inhoud van de rede van de president. Toch zal het feit dat Eisenhower, en niet Dulles, voor Amerika op de eerste dag het woord voert, de toon en het bereik van deze rede veranderen. Dit wordt Amerika's voornaamste toespraak, gericht tot de ge hele wereld. Had Dulles gesproken, dan had hij zich in dit eerste optreden wellicht beperkt tot het onderwerp „indirecte agres sie". Nu Eisenhower spreekt, moeten de opstellers van deze rede wel uitgaan boven Dulles' beperkte benadering en althans in grote lijnen iets van een vooruitzicht aan geven dat het Nabije Oosten hoop kan geven op een betere toekomst. Een derge lijke aanpak kan Amerika in de ogen van de middengroep in aanzien doen stijgen. Verwacht wordt dat Eisenhower een voor stel zal doen voor een ontwikkelingsfonds voor het Nabije Oosten, met het aanbod dat Amerika daaraan voor honderd miljoen dollar zal bijdragen. Dit zou een vreedzame uitdaging aan de Russen inhouden hetzelf de te doen. De Russen zullen betogen dat Amerika een deel van haar troepen uit Libanon heeft teruggetrokken uit ontzag en angst voor de wereldopinie, die in de UNO- assemblee tot uiting zou komen. Niettemin zal Amerika's actie in hoofdzaak een gunstige indruk maken en het vertrouwen versterken in de goede bedoelingen van de Amerikanen. De neutralistische landen, die het militaire optreden van Amerika niet goedkeuren, zullen wellicht toch wat zach ter gestemd worden. De Russen hebben echter eveneens een handige zet gedaan. De resolutie die zij ongewoon vroeg publiceerden, heeft op de middengroep een goede indruk gemaakt. Deze resolutie is betrekkelijk rustig van toon. Het woord agressie wordt niet eens genoemd en de Verenigde Staten en Groot- Brittannië worden niet eens veroordeeld. Het meest, opvallende aspect van de Rus sische resolutie is het voorste] ook UNO- waarnemers naar Jordanië te zenden, ten einde toezicht te houden op de terugtrek king der troepen, alsmede op de toestand aan de grenzen. De Russen zullen betogen, dat de Britten met hun troepen het regime van Hoessein willen beschermen, doch dat de UNO-groep inmenging van het buiten land in Jordanië wil tegengaan. Dit lijkt een nobeler doel. De Russen en Nasser kunnen echter van mening zijn dat wan neer de Britten vertrokken zijn, de Jor- daniërs ook zonder hulp van buite- af wel een einde zullen maken aan het regime van Hoessein. Niettemin bevat de Russische resolutie elementen die mits uitgebreid wel licht gebruikt kunnen worden voor een oplossing van de problemen in dit gebied. Meer dan een begin van een oplossing kan men van deze Assemblee echter niet ver wachten. Een openbare vergadering van 81 landen leent zich slecht tot diplomatiek overleg. Veel tijd zal wellicht verdaan worden met het afsteken van felle propa- gandabetogen. Er zijn echter enkele figuren in de UNO- gelederen die zullen trachten iets positiefs te doen voortkomen uit dit debat, dat voor een groot deel een veldslag dreigt te worden in de koude oorlog. Men zal er goed aan doen te letten op eventuele acties van Hammarskjoeld, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Smith, de Noorse vertegenwoordiger Engen, wellicht de Ierse minister van Buitenlandse Zaken Aiken, en niet te vergeten de ambitieuze Japanners. De geslepen dr. Fawzi, Nasser's minister van Buitenlandse Zaken, die vandaag te New York per K.L.M. arriveerde, heeft bij vorige gelegenheden getoond dat hij niet wars is van compromissen. De belangstelling voor de opening van de Assemblee is bijzonder groot. De tribu nes zullen vrijwel zeker geneel gevuld zijn met persvertegenwoordigers, leden van de delegaties en UNO-ambtenaren. Het ge wone publiek zal het in hoofdzaak van de televisie moeten hebben. Men schat name lijk dat slechts twaalf tot veertig van de 3000 plaatsen zullen overblijven voor be langstellenden zonder speciale voorrang. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. Het Amerikaanse radiostation „Voice of America" in West-Duitsland zal recht streekse radio-uitzendingen van de spoed zitting van de UNO-Assemblee verzorgen. Uitzendingen in de Engelse taal worden op zittingsdagen gegeven van 15.30 tot 19 uur Nederlandse tijd op de golflengten: 11, 13, 16, 19, 25, 238 en 1734 meter. Van 19 uur tot het einde van de bijeenkomst op de golflengten 13, 19, 25, 31, 41, 238, 378 en 1734 meter. Uitzendingen in het Frans van 15.30 tot 19 uur op 16 en 19 meter en daarna tot het einde van de bijeenkomst op 19,25 en 31 meter. (Reuter) Dinsdagavond bracht Dulles een „beleefdheidsbezoek" aan Gromyko, zijn Russische ambtgenoot. Men verwacht dat Gromyko reeds op de eerste bijeen komst zal aandringen op toelating van communistisch China tot de UNO. Alles wijst er overigens op dat Gromyko niet zal pogen het onderwerp van bespre king verder uit te breiden dan de eis tot terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troepen. De Russen lijken deze spe ciale zitting te zien als een aanloop tot een topconferentie. De westelijke landen daar entegen zouden willen streven naar een meer directe oplossing in de vorm van een vredesplan tot politieke en economische stabilisatie van het Nabije Oosten, zoals Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO vrijdag op de openingsbijeenkomst van de spoedzitting in grote lijnen heeft uiteengezet. De Russen menen kans te hebben althans een kleine meerderheid achter zich te kunnen krijgen in de Assem blee. Daarom zagen zij liever af van de procedure in de Veiligheidsraad, aldus zeg gen de waarnemers.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1