Chefarine ,4 E ("Panda en de protoaiplopper^) Exportprijzen van bloembollen rusten op laagste binnenlandse prijzen Wereldnieuws Morgen iets warmer weer K.P.M. neemt de Oranjelijn over Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! 2 Pessimisme overheerst de Nederlandse kolonie in Indonesië Scandinavische Tolunie in opzet vrijwel voltooid Deli Drukkerij schrijft Indonesische winst af Duitse klachten over bier en broodprijzen Produktschap voor Siergewassen Gang van zaken bij Pangledjar vrij goed Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Bandoengsche Kinine- fabriek Holland in 1957 De weekstaat Goud- en deviezenreserve en banksaldo's gestegen Statutenwijziging Vredestein aangenomen Entcomayer liquideert niet; goede gang van zaken 1958 Planterservaring moet produktief worden gemaakt België zet tomateninvoer weer stop Renault Fréqate Transfluide GARAGE DEN HOUT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 De n.v. Koninklijke Paketvaart- Maatschappij deelt mede, dat zij het gehele aandelenkapitaal van de te Rotterdam gevestigde Oranjelijn (Maatschppij Zeetransport) n.v. heeft overgenomen. Het ligt in de bedoeling het bedrijf ongewijzigd voort te zet ten. De Oranjelijn heeft een vloot van elf schepen in de vaart. Bovendien is thans een vracht/passagiersschip in aanbouw en een tweede in bestelling. (ANP) De Oranjelijn onderhoudt verbindingen tussen Westeuropese havens en het gebied Thans nog slechts 12.10 Nederlandse zakenlieden in Indonesië In Nederlandse zakenkringen in Dja karta heerst op liet ogenblik het grootste pessimisme. „Wij hebben alle hoop voor de toekomst verloren", zeiden enigen van hen aan de correspondent van het ANP. Anderen verklaarden: „Wij hebben al on ze belangen in Indonesië afgescnreven, zo wel voor de naaste als voor de verre toe komst," Natuurlijk zijn er uitzonderingen op deze regel. „Wij doen normaal zaken en wij zijn nog steeds van oordeel, dat er goede vooruitzichten bestaan", aldus ver klaarden kortgeleden enige leiders van Nederlandse bedrijven. De algemene economische situatie in Indonesië is voor een deel verantwoorde lijk voor het overheersende gevoelen van „verloren hoop". De uitvoeren in de eerste zes maanden van 1958 liepen terug tot de helft van die in dezelfde periode van 1957, en deze ontwikkeling heeft geleid tot een drastische beperking van de invoer. Plaat selijke industrieën, en in het bijzonder de textielbedrijven, moesten blijkens een mededeling aan het parlement, de produk- tie tot ongeveer een kwart van hun capaci teit beperken in de laatste maanden, als gevolg van gebrek aan grondstoffen. Het algemene pessimisme heeft intus sen geleid tot een versnelde repatriëring van Nederlandse zakenlieden en indus triëlen. Drie maanden geleden heeft de Nederlandse Kamer van Koophandel, die sindsdien echter is ontbonden, een onder zoek ingesteld, waarbij Nederlanders werkzaam zouden zijn bij banken, handel, industrie en cultuurondernemingen. Uit de jongste, betrouwbare cijfers, valt echter af te leiden dat deze groep de vorige week nog 1.100 personen omvatte, met inbe grip van de gezinsleden, tegen 25.000 in no vember vorig jaar. Het totale aantal Nederlanders in Indo nesië wordt op het ogenblik geraamd op 10.000, tegen 46.000 acht maanden geleden. Een vijfde deel van het tegenwoordige aantal behoort tot de katholieke en protes tantse missies, terwijl een kwart bestaat uit kleine middenstanders die hun bedrijf jes niet willen opgeven. Verder zijn er 2.100 Nederlanders in dienst van de inter nationale oliemaatschappijen, 500 in dienst van de Indonesische legering en van de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging, alsmede nog 1.800 in Indo nesië geboren Indo-Europeanen, die finan ciële steun krijgen van de Nederlandse re gering. (ANP). De technische voorbereidingen voor een Scandinavische Tolunie zijn nu bijna vol tooid. Het uitgewerkte plan voor de Tolu nie zal waarschijnlijk op de eerstvolgen de zitting van de Noordse Raad in oktober te Oslo worden besproken. De Noordse Raad is een interscandinavisch lichaam waarin de parlementen en tevens de re geringen van de vier betrokken landen zijn vertegenwoordigd. Indien de raad het plan voor de Tolunie zal goedkeuren en dit wordt als een uitgemaakte zaak beschouwd zal dit vervolgens aan de vier betrokken regeringen worden voorge legd. De Nooi-se premier Gerhardsen heeft onlangs de wens kenbaar gemaakt om de ze belangrijke zitting van de raad uit te stellen tot na de herfstbijeenkomst van de O.E.E.S. De toekomst van de Europese markt zal van beslissende betekenis zijn voor de Scandinavische plannen. De ge daante van de Scandinavische Tolunie kan goed worden ingevoegd in de plannen voor een Europese Vrijhandelszone. In dien deze Vrijhandelszone echter niet tot stand komt, zal het onder de bestaande plannen voor de Tolunie niet mogelijk zijn om Scandinavië te betrekken in de Euro pese Gemeenschappelijke Markt. Ger hardsen verklaarde niet te verwachten dat het plan voor de Tolunie op grote weerstand zou stuiten van de zijde van in dustrie en handel in Nooi-wegen. Het saldo exploitatierekeningen bedrij ven en goederen over 1957 van de n.v. Deli Drukkerij en Boekhandel gevestigd te Am sterdam heeft, blijkens de exploitatiereke ning bedrijf Indonesië bedragen rp. 437.469 (v.j. rp. 621.498). De onkosten vergden rp. 162.674. De behaalde winst ad rp. 274.796 werd bestemd voor afschrijving op de be drijfsmiddelen in Indonesië. De transfers van de winsten over 1955 en 1956 zijn nog niet in Nederland ontvangen, zodat daaruit niets ten bate van de verlies- en winst rekening kon worden gebracht. Het verlies in Nederland ad 15.482 over 1956 werd afgeboekt op de bijzondere reserve, welke hierna daalde tot 140.614. De onkosten over 1957 in Nederland groo't 68.278 konden worden gedekt door de saldi exploitatierekeningen plus een over boeking van reserve groot 5.462. De zaken in Nederland ontwikkelden zich bevredigend. Over de vooruitzichten in Indonesië heeft de directie, gezien de onzekere situatie, geen oordeel. De resul taten van de n.v. in Nederland over het eerste kwartaal vertonen een gunstig beeld vergeleken met dezelfde periode van 1957. In verband met de hoge kosten ver bonden aan de afvloeiing van personeel en hun gezinnen en het uitblijven van winst transfers uit Indonesië blijft de liquide positie van de vennootscJigp hier te lande bijzondere zorg baren, aldus de directie. van de grote meren in Noord-Amerika, waar zowel Canadese als Amerikaanse havens worden aangedaan. De directie van de K.P.M. wenste zich niet uit te laten over de grootte van de overnemingssom van het aandelenkapitaal van de Oranjelijn. Hoewel het grootste deel der K.P.M.-vloot niet geschikt is voor de vaart buiten de tropen, zijn er enkele, schepen bij die eventueel op de Oranjelijn gebruikt kunnen worden. In hoeverre de dienst met deze schepen zal worden uit gebreid, kon de K.P.M.-directie op het ogenblik niet mededelen. A dvertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenl Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van genefsmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine,,4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze hebben mil- lioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. ff BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermt door het bestanddeel Chelarox (Van onze correspondent in Bonn) Na de kruidenierswaren-, de kaas- en de boteroorlog is thans als men de Westduitsers moet geloven een Neder landse bier- en broodoorlog in de Bonds republiek uitgebroken. Hierby zou aan de belangen van de Westduitse brouweryen en detaillisten aanzienlijke schade zyn en nog altijd worden berokkend. De Neder landse bieroorlog zou een gevolg zyn van het feit dat Nederlandse bierbrouwerijen in grote hoeveelheden bier aan de Bonds republiek leveren tegen dumpingprijzen, aldus de Westduitse Brouwersbond. Een Rotterdamse bierbrouwerij zou bij voorbeeld aan haar Westduitse afnemers bier verkocht hebben tegen een prijs die minstens twaalf gulden per hectoliter be neden de normale Nederlandse bierprijs liggen. Omdat de Duitse biermarkt bepaald niet door Nederlandse import verstoord kan worden, ook al breidt onze bierexport naar de bondsrepubliek zich uit, zal deze noodkreet van de machtige Westduitse Brouwerijbond wel vooral bedoeld zijn om een waarschuwing te laten horen. De broodprijs heeft uiteraard een reële achtergrond. Aan de Nederlands-Duitse grens is het voor de Westduitse huisvrouw namelijk een meevallertje dat zij in ons land goed en goedkoop brood kan kopen. Van die mogelijkheid wordt kennelijk op een zodanige wijze gebruik gemaakt dat de bakkers in het Duitse grensgebied steen en been klagen. Vertegenwoordigers van de bakkersbond hebben een bespreking met het ministerie van Voedselvoorziening te Bonn gehad, waarin zij verklaarden dat vele Duitse bakkerijen in het grensgebied een omzetvermindering van meer dan der tig percent moeten incasseren. Hun klacht betreft niet slechts het feit dat Duitse huis vrouwen in Nederlandse winkels brood kopen, het gaat hier ook om de invoer van Nederlands brood door de Duitse groot handel. Mag men de Duitse bakkersbond geloven dan liggen de Nederlandse meel- prijzen veertig percent beneden die in West-Duitsland. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft dinsdag beslist, dat de laagste uitvoerprijs van bloembollen zal worden gebaseerd op de laagste binnen landse prijs. De Rijksaccountantsdienst zal berekenen hoeveel de exportkosten zijn en deze zullen dan op de binnenlandse prijs worden gelegd. Vele leden, ook ex porteurs, verklaarden niet gebrand te zijn op een lijst van uitzonderingssoorten. De uitslag is geweest, zoals de adviezen van de organisaties deden vermoeden. De exporteurs hebben verwoed gevochten voor een buitenlandse prijs, die steunde op de inkoopprijzen plus exportmai'ge. Het mocht hun niet baten, omdat hun ar gumenten. grotendeels de nuchtere, vast stelling van de feiten door dr. A.'J. Ver- hage, de voorzitter van dit bestuur, niet konden doorstaan. De"éxporteux-s beweren namelijk bij herhaling, dat de minimum prijzen, die dienen om te lage aanbiedin gen in het buitenland te voorkomen, auto matisch de hoogste vei'koopprijzen zijn. „Dit klopt dan niet geheel met de feiten, want ik weet zeker dat de werkelijke ver koopprijs in 1956 22 percent boven de mi nimumprijs lag. In andere jaren is dat zelfs wel 40 percent geweest", aldus dr. Verhage. De stelling van de exporteursvertegen- woordigei-s, dat men in de loop van de ja ren een zeker gemiddelde van de inkoop prijzen kan krijgen, werd niet bewezen ge acht. Over deze inkoopprijzen zei de heer A. J. Braam, dat de exporteurs in het voorjaar voldoende bollen hebben kunnen kopen tegen redelijke prijzen. Dat zij lie ver wachtten op nog .lagere prijzen, maar meer moeten gaan betalen nu de oogst tegenvalt is niet de schuld van de kweker. De heer W. van Dam noemde niet het aantal bloembollen, dat wordt uitgevoerd belangi-ijk, maar het geld dat zij opbren gen. De welvaart van het vak stijgt niet als de kwekers veel verdienen en de ex- Hoewel er geen officieel contact met de onderneming in Indonesië mogelijk is, hebben de directie van de cultuurmaat schappij „Pangledjar" n.v. geen aanwij zingen bereikt, dat de toestand slechter is geworden. De toestand kan als betrekke lijk nox-maal worden gekarakteriseerd. Al dus werd aandeelhouders in de algemene vergadering medegedeeld. Medegedeeld werd nog, dat de oogstcij- fers voor 1958 gunstig zijn. Tot en met ultimo juni werd aan thee geoogst 88.000 hkg eigen blad en 39.000 hkg voor verwer king. Verleden jaar bedroegen deze cijfers i-espectievelijk 59.000 hkg en 52.000 hkg. De rubberoogst beliep tot en met eind juni 102.000 kg (82.000 kg). port op gelijk niveau blijft. In zijn emo tioneel betoog wees hij er verscheidene keren op, dat de exporteurs misschien te stex'k concui-reren en dat maakte de aan drang op een bescheiden steun door mid del van het prijsbeleid natuurlijk niet ster ker. De voorzitter wees er nog eens op, dat de rust op de buitenlandse markten eer tijds is bereikt door het areaal te regelen. Een minimumprijs en een opkoop door het surplusfonds waren hiervan het logische gevolg. Op de minimumprijs werd tot 1957 een van te voren berekend percenta ge gelegd; dat was de exportprijs. Hier over zijn de onderhandelaars in het bui tenland tevreden geweest. Zij protesteren uiteraard sneller tegen hoge dan tegen la ge prijzen. Nog even laaide het debat hierna op.. Een nuttige afdwaling was het vaststellen van de positie van de Commissie voor Bij stand. Men werd het er wel over eens, dat haar adviezen terdege dienen te wor den bekeken, maar dat het bestuur vol gens eigen inzichten dient te beslissen. Dit kwam in dit geval hierop neer, dat zeven tien leden zich uitspraken voor het advies van de commissie voor bijstand; produk- tiekosten van het goedkoopst-telende ge bied verhoogd met exportmarge, zonder ondernemerswinst, zijn buitenlandse prij zen. Engeland beperkt textielinvoer Het Britse ministerie van Handel heeft bekend gemaakt dat de invoer van katoen uit China ver der zal worden beperkt. Medegedeeld wordt, dal de beperkingen voor de invoer van katoenen en rayon garens en stoffen worden uitgebreid tot alle produkten van katoen, linnen of syntheti sche vezels, met uitzondering van vloerbedekking en schoeisel. Er zal een nieuw contingent worden vaslgesteld voor de invoer van huishoudtextiel en andere textielgoederen. Het voor China vast te stellen contingent zal invoer mogelijk maken tot ongeveer het niveau van de invoer van 1957. V.S.-hulp aan Euratoom Naar te Washington is vernomen is de gemeen schappelijke congrescommissie voor atoomenergie opnieuw dichter bij overeenstemming gekomen over een wet krachtens welke de V.S. hun finan ciële en technische hulp aan de Euratoomlanden zullen uitbreiden. Naar verluidt heeft de com missie een herziene lezing van het regeringsont werp voor hulp bij het bouwen van atoomzuilen opgesteld. Europese sociale zekerheid! In Genève heeft Nederland als tweede land na Polen de ratificatie-oorkonde getekend van de Europese conventie betreffende de sociale zeker heid voor internationale transportarbeiders. Door de conventie zijn deze werkers ook als zij in een ander land zijn, gedekt tegen de kosten van ziekte, ongelukken enzovoorts. Duitse spoorwegen De Duitse Bondsspoorwegen hebben dinsdag bekendgemaakt, dat zij geen personeel zullen ontslaan wegens de daling van hun vrachtver voer. maar dat zij bepaalde personeelsleden, die hun ontslag nemen of met pensioen gaan, niet zullen vervangen. Volgens een eerder gepubli ceerd bericht zouden de Bondsspoorwegen voor bereidingen treffen om binnenkort 5000 man te ontslaan. (Reuter) Afwikkeling van de aanvraag tot beursnotering trager dan verwacht De resultaten van de Bandoengsche Kininefabriek Holland n.v. over 1957 heb ben, blijkens het verslag, tot tevredenheid gestemd. Er werd een saldo winst be haald van 154.592 (v. j. 154.508). Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van 11 percent. De afzetten van de pharmaceutische groothandel op de binnenlandse markt zo mede de afzet van pharmaceutische spe- cialité's ontwikkelden zich gunstig. Ook de vei-kopen van kinineprodukten nog steeds een belangrijke faktor in de be drijfsvoering gingen in opgaande lijn. Het prijsniveau bleef echter teleurstel lend. De in december 1957 in Indonesië ont stane moeilijkheden en de ontwikkeling sedertdien doen het bestuur vrezen voor een terugslag, daar de basis van de grond- stoffenvoorziening moet worden herzien en eventueel verlegd. Het bestuur had ver wacht, dat de afwikkeling der aanvraag tot verkrijging van beursnotering vlotter zou verlopen en dat het prospectus hier over nog in de eerste helft van dit jaar zou kunnen worden uitgegeven. Dit is niet het geval geweest, maar het bestuur hoopt er in te slagen, dat de notering thans binnen afzienbare tijd zal kunnen ge schieden. Blijkens de weekstaat van de Neder- landsche Bank van 11 augustus is het sal do van 's rijks schatkist toegenomen met 58,7 miljoen en gekomen op 263,8 mil joen. Deze verbetering werd tot stand ge bracht door de afgifte van 2-, 3- en 5-ja- rige schatkistbiljetten ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën. Er werd voor een bedrag van 77,2 mil joen op deze biljetten ingeschreven. De banken konden hun positie zodanig verbeteren dat zij met een stijging tot f 480,7 miljoen 415,9 miljoen) weer bo ven het verplichte kasreservegemiddelde van ongeveer 450 miljoen kwamen te liggen. Hiertoe droegen onder meer bij de aanzienlijke afneming van de bankbiljet- tencii-culatie met ƒ115,9 miljoen tot 4140,1 miljoen, waarvan een belangrijke hoeveelheid middelen die bij de ultimo werden opgenomen, weer naar de banken terugvloeide. Tevens kwam bij de banken de tegenwaarde van 26,4 miljoen terecht tengevolge van de verhoging van de goud en deviezenreserve, welke verbeterde van 4771,5 miljoen tot 4797,9 miljoen. De banken moesten echter betalingen doen ten bedrage van 77,2 miljoen aan het rijk. Het goud bleef onveranderd op 3479,7 miljoen. De convertibele deviezen verbeterden wederom en wel tot 903,6 miljoen 883,7). Het dekkingspei-centa- ge daalde tot 84.91 (v.w. 85.02). Tengevol ge van de ruimte op de geldmarkt werd het daggeld op 8 dezer verder met een kwart percent verlaagd tot 2 percent. Tijdens een in Den Haag gehouden al gemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Rubberfabriek Vredestein, werd het voorstel tot statutenwijziging met zeer gi-ote meerderheid aangenomen. Over dit voorstel werd reeds op 14 juli een verga dering van aandeelhouders belegd maar toen konden geen besluiten worden geno men omdat het statutair vereiste quorum ontbrak. De statutenwijziging voorziet in de vol gende reorganisatie: 1. alle aandelen van de n.v. Rubberfabriek Vredestein worden op naam gesteld; 2. voor de aandeelhou ders wordt de mogelijkheid geschapen hun aandelen op naam door bemiddeling van een op te richten administratiekantoor te ruilen voor royeerbare certificaten aan toonder, waarbij het administratiekantoor voor de certificaathouders in de aandeel houdersvergaderingen het stemrecht zal uitoefenen. Het bestuur deelde mede dat het in haar bedoeling ligt voor het op te richten ad ministratiekantoor de n.v.-vorm te kiezen. De nadere uitwerking hiervan zal worden geregeld in overleg met een financieel en fiscaal deskundig bureau in Den Haag. Een aandeelhouder vroeg aan wie de aan delen van de op te richten n.v. zullen toe vallen. Het bestuur deelde hierop mede dat het zich hierover zal beraden, nadat van het ministerie van Justitie de toe stemming voor deze statuenwijziging zal zijn verkregen. Verklaard werd evenwel dat deze aandeelhouders onafhankelijk zullen zijn. Het bestüur gaf voorts de toe zegging dat nogmaals een aandeelhouders- vei-gadering zal worden bijeengeroepen indien mocht blijken dat bij de keuze van de definitieve vorm van het administratie kantoor nieuwe principiële beslissingen genomen moeten worden. 12. Panda had nog nooit iemand gezien, die al de verkeersovertredingen beging waar Brigadier Bostrapper nu van vertel de, maar hij begreep wél, dat zo'n persoon ingerekend moest worden. „Als ik hem tegen kom, zal ik onmiddellijk de politie waarschuwen", beloofde hij dus. „Maar hoe ziet die wegpiraat er uit? Is het mo gelijk om hem te herkennen?" „Ik heb hier een heel goed signalement van hem", sprak Brigadier Bostrapper, terwijl hij een klein boekje opende. „Het luidt als volgt: de betrokkene draagt een hoge hoed, een sigaret in een pijpje, een wandelstok en een slinkse glimlach. Dat is duidelijk, niet waar?" „Het is toch wat te zeggen!" sprak nu het oudje, dat blijkbaar haar verlegen heid, of boosheid, of wat het dan ook was, had overwonnen. „Daar begrijp ik nu toch niets van! Hoe kan nu toch iemand met zo'n keurig signalement zulke verschrikke lijke dingen doen!" „Hm keurig signa lement ik weet nietzei Panda op verraste toon. „Dit lijkt ivel een be schrijving van Joris Goedbloed!" In het belang van aandeelhouders heeft het bestuur van de n.v. Entcomayer nu definitief besloten van liquidatie af te zien, zo werd aandeelhouders in de bui tengewone vergadering medegedeeld. Het is optimistisch gestemd wat betreft de be staansmogelijkheden en heeft zijn licht opgestoken in andere tabakskringen over een eventuele liquidatie. Hoewel de tijds omstandigheden niet gemakkelijk zijn, is er geen enkele aanleiding om tot liquida tie over te gaan. Een der aandeelhouders vond de inte rimuitkering aan de lage kant, daar bij een kapitaal van ƒ375.000 slechts ƒ11.250 hiervoor benodigd is. Dit bedrag had vol gens hem al enkele malen verdiend kun nen zijn. De voorzitter deelde mede, dat de uitkei-ing ook 4 percent had kunnen zijn. Dan zou er echter te veel geld uit de kas zijn gegaan. Ook zou dan het bestxiur ver plichtingen op zich hebben genomen wat betreft een eventueel slotdividend. Succes sievelijk zijn de voorraden verkocht. Hier mede werd gex-uime tijd geleden begon nen. Er werd een voorzichtige politiek ge volgd en er werd winst gemaakt. Enige restanten deli-tabak zijn overgebleven. De directie houdt gaai'ne haar kruit droog voor de Java-tabaksinschrijving in het komend najaar. De voorzitter kon zich niet uitlaten over een mogelijk slotdividend. Hij noemde de gang van zaken in 1958 niet onbevredigend. De vennootschap heeft meegedaan aan de Deli-tabaksinschrijvingen. Binnenkort kun nen de restanten misschien geplaatst wor den. Of er bij de aanstaande Java-tabaks- inschrijvingen weer belangstelling van ko pers zal zijn, dient te worden afgewacht. Van Sumatra-tabak zijn verscheidene fa brieken goed vooi'zien. In Italiaanse tabak heeft Entcomayer nog niets gedaan. Als vervanging voor Sumatra maakt zij op de directie een goede indruk. Het voorstel tot uitkering van 3 percent interim-dividend werd vervolgens met algemene stemmen aangenomen. Initiatief van Kamers van Koophandel in grote steden De Kamers van Koophandel te Amster dam, Rotterdam en Den Haag spannen in deze weken hun uiterste krachten in om te i-edden wat er te redden valt van de vele cultuurmaatschappijen die tot voor kort in Indonesië werkzaam waren. Dezer dagen heeft overleg tussen de drie Kamers plaatsgevonden en dit heeft geresulteerd in een adres aan de minister van Finan ciën, waarin wordt verzocht om fiscale tegemoetkomingen voor de reeds zo zwaar getroffen ondernemingen. Dit adres is op het ogenblik in studie op het ministerie van Financiën. Een aantal vooraanstaande personen uit het Amsterdamse en Rotterdamse bedrijfs- leven is echter nog verder gegaan en heeft het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een financieringsmaat schappij, die zal trachten buiten Neder land ondernemingen op te richten die dan kunnen profiteren van de beroemde Nederlandse „Know how". Van Neder landse zijde wlFme'n 'slechts in bèscfreïden' mate kapitaal verstrekken. Gedacht wordt aan enkele miljoëhétt'guldens. De badruk zal worden gelegd op de tropenervaring, die de Nederlanders, die uit Indonesië zijn teruggekeerd, hebben te bieden. De initia tiefnemers willen de vele cultuuronder nemingen bij de drie Kamer van Koop handel zijn er een kleine tweehonderdvijf- tig ingeschreven ervan ti-achten te weerhouden hun aandelenkapitaal aan aandeelhouders terug te betalen, omdat men met dit kapitaal nieuwe initiatieven zou kunnen ontplooien. Sinds 8 augustus was de invoer van Nederlandse tomaten in België weer toe gestaan, nadat dit reeds vanaf 31 mei ver boden was geweest. Er leek dus weer han del in tomaten op België mogelijk. Dat zal echter zeer kort duren want thans heeft België bekend gemaakt dat op 14 augus tus de grens weer dicht gaat voor Neder landse tomaten. De exportmogelykheid duurde dus nog geen week. In Nederlandse tuinbouwkringen wordt de verontwaardiging over de herhaaldelijk Belgische grenssluitingen steeds groter. België neemt deze maati-egelen op grond van de bepalingen in het landbouwproto- col en de geldende minimumprijzen in het eigen land. Komt de prijs van een produkt in het eigen land beneden de vastgestelde mnimumprijs dan wordt^de invoer stop gezet. (Voor de beurs zie pagina Met de vijand. Kurt Weishapt, een van de belangrijkste Amerikaanse groot handelaars in postzegels, is dinsdag in staat van beschuldiging gesteld wegens het illegaal invoeren van twee miljoen postzegels uit communistisch China, met een gezamenlijke waarde van der tigduizend dollar. De handelaar wordt overtreding van het verbod van handel met de vijand ten laste gelegd. De postzegels heeft hij van een firma in Sjanghai via Macao, Hongkong en Am sterdam betrokken. Oudste. De oudste Frangaise, mevrouw Mai-ie Langlois, is dinsdagochtend op de leeftijd van 107 jaar en vijf maan den te Saint-Martin-de-Bienfaits (Cal vados) overleden. Haar eerste echtge noot sneuvelde in de Frans-Duitse oor log van 1870-1871. John. De Amerikaanse student John Bach- man-Hardcastle uit Nashville, die za terdag door Tsjechoslowaakse grens bewakers bij Kittsee is gearresteerd, is dinsdag weer aan de Oostenrijkse auto riteiten te Hamburg overgeleverd. Hij was over de prikkeldraadafzetting op de Oostenrijks-Tsjechoslowaakse grens geklommen om zich door een vriend die op Oostenrijks gebied was geble ven, „achter het ijzeren gordijn" te la ten fotograferen. Overzicht/" De V.S. hebben een boekje uit gegeven, waarin een overzicht van de ontwapeningsbesprekingen tussen Oost en West in de afgelopen drie jaar wordt gegeven. Minister Dulles zegt in een begeleidende verklax-ing, dat de kloof tussen de westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie bij het ontwapenings- overleg nog wel bestaat, maar ver nauwd is. Ingrijpend. Premier Salazar van Portugal heeft zijn kabinet, dat zaterdag na de installatie van de nieuwe president, To- mas, ontslag had genomen, ingrijpend gewijzigd. Slechts vijf van de vijftien portefeuilles zijn onaangetast gebleven, Hercorrectie. West-Duitsland en België zullen vandaag een verdrag tekenen krachtens hetwelk een tien jaar oude grenscorrectie ongedaan wordt ge maakt. Een stuk grond van 950 hecta ren, waarop 640 mensen wonen, komt weer bij West-Duitsland. Spel. Een groep jongens, die dinsdag ach ter een timmerfabriek in Aken indiaan tje speelde, bond een elfjarig vriendje aan een totempaal vast en stak een hoop afval voor zijn voeten aan. Daar na renden zij weg. Een voorbijganger heeft het jongetje ternauwernood van de dood in de vlammen gered. Het ventje is ernstig verbrand. Hotelbrand. Het reusachtige „Hotel Royal" in Evian les Bains, dat 280 kamers telt, is gedeeltelijk uitge- brand. Kort voor middernacht dins dagavond brak in de kelders van het hotel bi-and uit en zij heeft tot diep in de nacht gewoed. De gasten, onder wie de echtgenote van de Franse minister van Voorlichting, Soustelle, moesten een goed heenkomen zoeken. Lawine. Te Neturno, nabij Merano, is een huis door een lawine bedolven. Twee vrouwen en een kind kwamen om het leven. De lawine is veroorzaakt door zware regenval in.de Italiaanse Alpen. Terug. Prinses Margaret is dinsdag in Londen teruggekeerd van een reis naar Canada. Zij werd op het vliegveld van Londen verwelkomd door koningin Eli zabeth en leden van de Britse regering. Haasten. Oost-Duitsland heeft dinsdag een weg van West-Berlijn naar Hamburg weer opengesteld voor westelijke wiel- rijders. Deze mogen echter alleen tus sen vier uur 's ochtends en half acht 's avonds van deze 237 kilometer lange weg gebruik maken (dit betekent, dat de fietsers uit het Westen, willen zij de weg tot het eind toe rijden, een gemid delde snelheid van zestien kilometer per uur moeten hebben. Opstand. In de nacht van zondag op maan dag is in een opvoedingsgesticht in Mol (België) een opstand uitgebroken. De jeugdige gedetineerden vernielden de gehele onderverdieping van het gebouw vóórdat hun bewakers, versterkt met gendarmes, de rust konden herstellen. Een twintigtal jongeren heeft kans ge zien om te ontsnappen, maar op vijf na zijn zij maandag weer aangehou den. Advertentie Neem er toch uw gemak van! - Neem een STUREN EN GASGEVEN. Meer hebt u niet te doen. Elegant. Ruim 5-persoons. Langdurige garantie, In de luchtdruk verdeling zijn de laatste 24 uur geen belangrijke veranderingen voorgekomen. Over het zuidelijk deel van de oceaan strekt zich van Florida tot aan Spanje een krachtig gebied van hoge druk uit. Het heeft met een barometerstand van 1031 millibar zijn centrum nabij de Azoren. Op het noorderlijk deel van de oceaan is een gebied van lage druk ontstaan, waar in verschillende kernen voorkomen. Tussen beide druksystemen in heerst over de ge hele breedte van de oceaan een op het En gelse Kanaal gerichte westelijke stroming. Hierin bevindt zich een warmtefront, dat vanochtend Zuidwest-Engeland bereikte. De lucht achter dit front is van subtro pische oorsprong en zal morgen ook tot in ons land doordringen. In verband hiermede is er een lichte stijging van de tempei-atuur te verwachten. De vermoedelijke ontwik keling van een storing boven de Ierse Zee en het passeren van het warmtefront zul len echter enige regenval veroorzaken. WEERRA PPORTEN Donderdag 14 augustus Zon op 5.21' uur, onder 20.08 uur. Maan op 4.36 uur, onder 19.18 uur. Maanstanden 15 aug. 4.33 uur nieuwe maan. 21 aug. 20.45 uur eerste kwartier. 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 14 augustus Hoog water 2.49 en 15.18 uur. Laag water 10.53 en 23.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten w KA land maxima van giste- C ren. Binnenland heden ts 2 1 7 uur. Neerslag, laatste S-s g S) 24 uur. *2 J cS Den Helder zwaar bew zw 16 0 Ypenburg zwaar bew zw 17 0 Vlissingen zwaar bew. zw 16 0,1 Eelde zwaar bew. zzw 15 4 Twente zwaar bew. zw 15 4 De Bilt zwaar bew. zw 15 0,5 Eindhoven geheel bew. zw 15 6 Vlv. Z.-Limh geheel bew. zw 15 6 Helsinki onbewolkt zo 22 0 Stockholm zwaar bew zo 22 0 Oslo regen zzo 21 4 Kopenhagen zwaar bew windst. 19 7 Aberdeen zwaar bew windst. 21 1 Londen half bew. wzw 19 7 Amsterdam zwaar bew zw 20 2 Brussel geheel bew w 20 3 Luxemburg regen wzw 26 21 Parijs licht bew. wzw 21 1 Bordeaux onbewolkt zw 22 0 Grenoble zwaar bew. nnw 24 0 Nice zwaar bew. nw 27 0 Berlijn licht bew. zw 22 1 Frankfort zwaar bew. zw 22 2 München zwaar bew. zw 18 13 Zürich zwaar bew. zzo 20 0,1 Genève zwaar bew. w 22 0 Locarno half bew. ozo 24 2 Wenen onweer wnw 23 13 Innsbruck regen windst. 17 8 Rome zwaar bew. z 33 0 Ajaccio half bew. nno 29 0 Algiers zwaar bew. ono 30 0 Madrid onbewolkt windst. 30 0 Mallorca zwaar bew. n

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2