CHINEZENWIJK Kunstbezit rond Laren HARRY PRENEN EXPOSEERT Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum Zondagssch ilders bij Felisoti 4 Kidnappers en kikkers Luisteraars en kijkers in Nederland De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Volksgericht in Hansweert Bevolking koos partij in liefdesaffaire Bovenhuis in Den Haag uitgebrand Drie jaar geëist voor ver duistering van f 100.000 Vrouw deed na drie jaar aangifte van moordpoging Rechtbank sprak gewezen man onmiddellijk vrij Miljoenenwerk aanbesteed Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" „O!" Waarom de Indonesische regering Dakota's huurde Ernstig ongeval in de Velser tunnel WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 Het filmprogramma van dinsdagavond stond onder auspiciën van de N.C.R.V. Het hoofdnummer, de Engelse film „De kid nappers" van Philip Leacock, mocht ge zien worden. Ze vertelt de alleraardigste geschiedenis van een grimmige grootva der, die twee kleinzoons op zijn dak krijgt en dan in vele verwikkelingen wordt ge stort. wanneer de jongens een babv vinden en het kleine wicht verbergen in hun hut. Vermakelijk is de toewijding, waarmee de jongens hun vondeling verzorgen, geestig de ernst, die de dorpelingen betrachten, wanneer zij de „boosdoeners" voor het tribunaal slepen. Het lijkt allemaal slecht af te lopen- Toch is het eind-goed-al-goed verzekerd. Dat er nog zoveel spanning in de film is gevaren, mag men als het groot ste compliment aan de maker beschouwen. Vooraf werd een innemende reportage ver toond over het leven, dat kikkers leiden en maken. Beeldschermer Op 1 augustus 1958 bedroeg het aan tal aangegeven radio-ontvangtoestellen 2.438.983 tegen 2.426.902 op 1 juli 1958. Het aantal geregistreerde televisietoestellen steeg in hetzelfde tijdvak van 315.878 tot 325.395 (tot 12 augustus 328.773). Op 1 augustus 1958 waren er 514.029 aangeslote nen op het draad-omroepnet tegen 515.550 op 1 juli 1958. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO.J-50 VPRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8 lo Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.3o a- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. IO.oO Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Sopraan en piano. 11.35 Gram. 11.45 Op een vliegend tapijt door het land van de Sjah, caus. 12.00 Ballroom- ork 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12 33 Lichte muz. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropolc-ork. 13.d5 Beurs- ber 14.00 Cello en piano. 14.30 De jacht op de da der, hoorsp. 15.05 Gram. 15.40 Voordr. 15.55 Caba ret. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. lr.4o Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Theaterork. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gram. 19.50 Act.'20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-ork. en sol. 21.00 Een partij schaak, hoorspel. 22.10 Dans muziek. (Intermezzo: Gram.). 22.50 Sportact. -3.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 We reldmuziekconcours. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 3.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.45 Accord.muziek. NCRV. 14.00 Orkest, kamerkoor en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.45 Vocaal ens. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metro- pole-orkest. 13.15 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Gevar. muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. muziek. 21.15 Het Midden-Oosten, kruitvat van de wereld, caus. 21.30 Gram. 21.40 Radio-philh. ork. en solist. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgel- conc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.15 Idem. 15.00 Alt viool en fluit, 15.20 Gram. 15.40 Twee violen en piano. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Omr.- koor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Gram. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Litteraire kron. 21.00 Vlaamse muz. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO- 20.20 Gastenboek. 20.45 Salzburger Festspiele: La Somnabule, ballet. 21.20 Welkom gast. 21.40 He' eeuwige Rome, film. 22.10 Epiloog. In Hansweert heeft een woedende menig te, gewapend met verf- en kalkpotten, een textielzaak belegerd en met leuzen volge- klad en op deze wijze partij gekozen tegen de winkelier, die de relatie van zijn 18- jarige dochter met een 18-jarige jongeman uit het naburige Schore had verbroken, omdat de jongeman katholiek is en hij hem bovendien niet als schoonzoon wenst. Toen het meisje haar ouders had mede gedeeld dat zij zo spoedig mogelijk wilde trouwen, besloten de ouders haar naar een tehuis voor ongehuwde moeders in Breda te brengen. De bevolking van Hansweert, voor een groot gedeelte bestaande uit schippers, koos partij voor het meisje. Toen het naar Breda zou worden gebracht, ontstond er voor de textielwinkel een grote oploop. Men was van plan de vader, desnoods op een hardhandige manier, tot andere ge dachten te brengen. Dank zij het optreden van een politieman, die de menigte ging toespreken, bleef het bij dreigementen en scheldwoorden. In de nacht keerde echter een grote groep jongens en mannen naar de winkel terug, waar een bordje met „Wegens vakantie gesloten" was opgehangen. Met verf en kalk werden etalages en voorgevel bewerkt en voorzien van tegen de ouders gerichte opschriften. Gemeentewerklieden hebben dinsdag middag pogingen gedaan ruiten en muren van de textielwinkel weer schoon te ma ken. Zij moesten door de politie tegen het opdringende publiek, dat deze schoonmaak wilde beletten, beschermd worden. In Den Haag is gistermiddag een dub bel bovenhuis in de Balistraat uitgebrand. Drie bejaarde dames en een echtpaar met twee jonge kinderen werden hierdoor dak loos. In het benedenhuis was een elektro technisch installatiebureau gevestigd, dat grote waterschade opliep. De oorzaak van de brand is onbekend. Tot 31 augustus is in het Singermuseum te Laren - op donderdag en vrijdag ook des avonds - een tentoonstelling te zien van beeldhouwwerken, schilderijen, minia turen en wandtapijten uit de dertiende tot de twintigste eeuw, gekozen uit het kunst bezit rond dit schildersdorp, welks kunste naars voor zo'n groot deel vertegenwoor digd zijn in de eigen collectie. Het ziet er hier dus nu wel heel anders uit dan ge woonlijk: beter. Of echter de bezoeker van deze tentoonstelling nu zo veel meer hoogtepunten zal vinden dan anders hangt af van zijn voorkeuren. De mijne gaan om te beginnen eerst uit naar de eigen tijd. Wat betreft de oudere kunst gaat het er voor mij dan om in hoeverre deze boven tijd van ontstaan uitreikt en dan inderdaad veel van deze tijd in de schaduw kan stel len. Tot eigen tijd reken ik dan ook altijd de jaren van het Franse impressionisme. Het hier geëxposeerde schilderij van Monet, een stuk Bretonse kunst, had naar mijn gevoel ook vandaag geschilderd kun nen zijn. Dit door de eigenaar met meer voor exposities beschikbaar gestelde doek is voor mij één van de meesterwerken dezer tentoonstelling Na eerst verschei dene oude Hollanders zeker met respect bekeken te hebben en warm gelopen te zijn voor enkele hunner werken, na een licht gevoel van aversie onderdrukt te heb ben bij werk van C. Troost (1697-1750) en sommige tijdgenoten, na verder door het topografische karakter van sommige schil derijen uit de Romantische School wel ge ïnteresseerd oude stadgezichten en land schappen, waaronder ook Haarlem en om geving, bekeken te hebben, schonk een landschap van Jongkind me toch pas dat bevrijdende gevoel, dat. we door grote kunst ondergaan. En daarop volgden drie doekjes van Jongkinds tijdgenoot Boudin, het genoemde werk van Monet. een zelf portret van Courbet, een bloemstuk van Monticelli, een prachtige schets van Vuil- lard en een vroeg stadsgezicht van Raoul Dufy tenslotte. Daaromheen was wel meer fraais. Breitner, Verster, Bauer en Is. Tot 24 augustus exposeert Felison in Velsen werk van een drietal amateurs of. zoals op de opening der tentoonstelling gezegd werd, zondagsschilders. Beslist fout kan die laatste kwalificatie niet genoemd worden, al bedenke men dat onder inge wijden „zondagsschilderkunst" vooral toch duidt op een kunst van een zekere primi tieve vormgeving, die wel steunen kan op meer of minder academische voorbeelden of althans de schilderijen, die de amateur heeft leren waarderen als zekerheden. Voor mij blijft de enige zondagsschilder van be lang toch de Franse douanebeambte Rous seau. In ieder geval is het schilderen en teke nen voor Kretzschmar, K. Allinger en M. G. Muller geen beroep. Of misschien nóg geen beroep. Want zeker Kretzschmar zou zich kunnen meten met vele lieden, die als beroepsschilder optreden. Of hij altijd dezelfde zekerheid vertoont als in het ge- exposeerde, weet ik natuurlijk niet. Maar dat zijn uitstekend getekend portret van een verpleegster alleen het resultaat zou zijn van een gelukkig moment, kan men uitgesloten achten. Dit werkstuk getuigt in de eerste plaats van behoorlijke scho ling. Voorts is alles zo zeker neergezet, dat men werkelijk even denkt aan bekende grote figuren. Bovendien is dit puur teke nen! Geen schilderen met zwart, grijs en wit, waartegen overigens geen bezwaar behoeft te bestaan. Het resultaat geldt en niet de manier, waarop het tot stand kwam. Dat Kretzschmar met zijn middelen, die eigenlijk zo nuchter zijn, tot zoveel uit drukkingskracht komt, bewijst een, naar mijn overtuiging, zeker kunstenaarsschap. Ook Kretzschmars andere werk mag ge zien worden. Men kan niet- anders hopen dat hem gelegenheid en kracht worde ge schonken zich verder te ontwikkelen. Bij K. Allinger is van zekerheden min der sprake. Beslist mooi is een landschap met., naar ik meen, een maan bij dag aan de hemel. Gezien een ander landschap zou men geloof in Allingers kleurgevoel kun nen koesteren. M. G. Muller staat zo'n beetje tussen beide. De tot door hoeken gebroken vormen vertekende ellipsen van het vaatwerk in haar stillevens hebben iets gemanierds, hetgeen me overigens nu ook niet zo erg hindert. Duidelijk is aan dit werk dat de schilderes weet dat het copiëren van de natuur maar een domme aangelegenheid is. Israëls zijn namen, die altijd wel borg staan voor iets waardevols. Men had de rondgang anders kunnen beginnen en wel bij de oude beeldhouw kunst. Het is dan mogelijk dat men, wan neer men opgenomen is in de tijd van ont staan van dit werk, het even moeilijk heeft in eigen tijd te stappen. Een tentoonstelling als deze bevat eigenlijk wat te zeer wer ken van uiteenlopend karakter. Dat be hoeft niet te hinderen als er alleen werk vertoond wordt, dat boven eigen tijd uit komt, dat spreekt van niet aan tijd gebon den waarden. Daarvan vond ik te weinig hier. Dat de respectieve eigenaars ple zier kunnen beleven aan hun bezit kan ik me voorstellen, want het merendeel van het hier geëxposeerde heeft waarde genoeg. Men begreep misschien dat ik dus zelfs sommige bruikleengevers zeker benijd om hun bezit - zij 't niet op onplezierige, want bewonderende, wijze. Bij enkele werken verwonderde mij dan wel de grote naam van de auteur. Het is niet aan ondergete kende een toeschi'ijving te bestrijden. Mogelijk werd één en ander bij schoon maken of restauratie mishandeld. Men heeft er naar gestreefd een collectie samen te stellen, die de sfeer van de Ne derlandse verzamelingen zo volledig mo gelijk weergeeft, schrijft de heer R. G. de Boer in het voorwoord tot de catalogus. Hij en zijn collega, de kunsthandelaar P. Eilers, beiden zitting hebbende naast ande ren in de tentoonstellingscommissie, kun nen daarvan iets weten, aangenomen dat de sfeer zo is, dan leert men begrijpen dat de handel in eigentijdse kunst maar een weinig lucratieve kan zijn. Jammer! Want al wilde deze expositie blijkens het ver toonde niet veel verder dan de laatste eeuwwisseling reiken, het beeld van de collecties hier lijkt ook mij niet benaderd. Tegen de 36-jarige boekhouder-kassier G. J. A. H. uit Nederhorst den Berg, die in de afgelopen acht jaar volgens eigen aangifte bijna 100.000 verduisterde, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam drie jaar gevangenisstraf ge ëist. De verdachte, die nog een blanco strafblad heeft, had zich begin van dit jaar vrijwillig bij de politie gemeld. In 1946 zette hij in Nederhorst den Berg een administratiekantoor op en in 1950 kreeg hij het agentschap van de Centrale Volksbank te Utrecht. Hij stak dikwijls inleggelden van spaarders in eigen zak. Het ingelegde geld werd wel op de spaar bankboekjes vermeld, doch niet inge schreven op de voor de bank bestemde dagstaten. Als soms flinke bedragen op de spaar bankboekjes aan de eigenaars betaald moesten worden en er niet voldoende geld in kas was, vroeg H. extra kasgeld aan, waarvoor hij zo nodig vervalste kwitan ties inleverde. Hij had echter geen spaar ders benadeeld. Bovendien heeft de Volks bank alle schulden aan de spaarders, zo als die uit de spaarbankboekjes bleken, erkend. De officier van justitie zei, dat de ver dachte tijdens het vooronderzoek alle mo gelijke medewerking heeft gegeven om de zaak volledig tot klaarheid te brengen. De verdachte had de verduisterde gel den op vrolijke avondjes en met buiten landse reizen opgemaakt. Hij zei vast van plan te zijn de Volksbank gedurende zijn verdere leven alles terug te betalen. Op 26 augustus zal de rechtbank uit spraak doen. In een groot hos stond een aardig, klein huisje met een strooien dak. En in dat huisje woonde, met zijn vader en moeder, een kahouterjongetje. Hij heette Joef. Nu was Joef bevriend met een beertje, dat ook daar in het bos woonde; die twee zag je altijd samen spelen. Op een mooie zomerdag rende Joef het huis uit, om Brum, het beertje, op te zoeken1—2 „In het Goede Uur" te Haarlem zijn deze maand tekeningen, aquarellen en etsen van Harry Prenen te zien. 't Is heel goed mo gelijk dat Prenen niet de pretentie heeft als beeldende kunstenaar van professie door te gaan. In dat geval moet hij zijn werk aan de openbaarheid prijs hebben durven geven doordat zijn critiscn ver mogen hem de kennis verschafte, dat zijn tekenen er best zijn mag. Een enkele teke ning, die ik eens zag in één onzer week bladen, leek mij al voldoende om ver trouwen te koesteren in Prenens critische arbeid, waarvan ik de resultaten de laatste tijd echter niet meer onder ogen kreeg. Die tekening verraadde toen overigens meer studie van anderer tekenen dan van de natuur zelve. Op deze tentoonstelling, waaruit weer Prenens eruditie blijkt, is me geen hinderlijk tekort betreffende studie naar de natuur meer opgevallen. Wat mij betreft kan Prenen tot de Nederlandse tekenaars gerekend worden, die men in deze tijd van belang acht. Deze man heeft geest.! Mocht hij het in zijn beschouwingen mogelijk al bewezen hebben, hij doet dat evenzeer in dit tekenen, dat gevoelig kan zijn, puntig, getuigend, zoals ik al op merkte. van eruditie, van enthousiasme voor grote figuren, Daumier onder meer, van het de ogen wijd open hebben voor wat vandaag de dag in de beeldende kunst betracht wordt en dit critiserend of mis schien zelfs bespottend. Het gevoel tegen over sommige uitingen in de moderne kunst van „dat kan ik ook" heb ik al eerder aan Kees Verwey toegeschreven. Maakte Prenen uit ditzelfde gevoel enige tekeningen van laat ik het gemakshalve maar noemen „experimenteel" karakter of stelde hij op sublieme wijze zijn critiek op enig gebeuren in de hedendaagse beelden de kunst of wat daarvoor door wil gaan? Welke kant ook zijn bedoelingen opgingen, men kan deze tekeningen toch „au serieux" nemen door de plezierige schriftuur en de evenwichtige vulling van het vlak. Gezien al dit werk lijkt Prenen de gedachte te koesteren dat de vorige eeuw hem een betere geweest zou zijn. Het ligt echter geenszins in zijn bedoelingen ons eenzelfdé-gevoel op te dringen. Wel sleept hij ons mee in zijn bewondering voor één en ander uit die tijd. Uit enkele zaken blijkt ook meer liefde dan voor de kunst alleen- Bob Buus Eleonara Duse. Italië zal de geboorte dag, honderd jaar geleden, van de grote actrice Eleonora Duse met een reeks fees telijkheden vieren. Het programma omval onder meer een officiële hèrdenking in Rome, een internationaal studiecongres en een tentoonstelling van documenten en curiositeiten die op haar betrekking heb ben in de Scala van Milaan. Een 34-jarige fabrieksarbeider uit Die- men is terstond na de behandeling van zijn zaak door de rechtbank in Amsterdam vrijgesproken van de hem ten laste geleg de poging tot moord. Hij was ervan be schuldigd, dat hij bijna drie jaar geleden zijn toemalige echtgenote de keel had dichtgeknepen. De vrouw was na een ru zie het huis in Loosdrecht uitgelopen en was naar een inwoner van Hilversum ge gaan, met wie ze thans gehuwd is. De verdachte was haar daar 's avonds gaan opzoeken en had haar vergeefs gevraagd terug te komen, De volgende dag moest hij naar zijn werk. Maar hij wilde de vijf klei ne kinderen niet alleen laten, ging weer naar Hilversum en vroeg zijn vrouw op nieuw naar huis terug te gaan. Zij wilde dit echter eerst met haar vriend bespre ken, die niet thuis was op dat moment. Woedend greep haar man haar tenslotte bij de keel. Zij riep om hulp en de dochter van haar vriend kwam haar juist bijtijds te hulp. De man keerde naar huis terug en riep de hulp in van zijn overbuurman, een op perwachtmeester der rijkspolitie. Die zocht de vrouw in Hilversum op en wees haar op haar plicht voor haar kinderen te zorgen. Diezelfde avond ging zij terug naar huis. In 1956 volgde er een scheiding, maar daarmee waren de moeilijkheden nog niet van de baan. Toen de vrouw haar kinderen die aan de man waren toegewezen, niet mocht bezoeken, deed zij bij de politie aangifte van hetgeen in 1955 was gebeurd. Destijds had zij met geen woord van de zo genaamde poging tot moord gerept. Nadat de rechtbank dit vernomen had, sprak zij de man conform de eis onmiddel lijk vrij. Rijkswaterstaat in Den Haag heeft aan besteed het uitvoeren van grondwerken en het maken van verhardingen voor het knooppunt van de wegen 's-Gravenhage- Rotterdam en Amsterdam-Burgerveen- Ypenburg-Rotterdam en aansluitende weggedeelten met. bijkomende werken in de gemeente Rijswijk (Z.H.). De laagste inschrijving werd ontvangen van de n.v. Transport- en Aannemingsbe drijf voorheen K. Barendregt te 's-Graven- hage voor 2.185.200, de hoogste van het aannemingsbedrijf Oosterwijk n.v. te Rot terdam met f 2.645.000. Advertentie 10. Zij kon het niet laten een nieuwe theepot te ko pen met een dozijn kopjes en schoteltjes. Zij kon het niet laten een dozijn glazen te kopen, allemaal Amerikaans fabrikaat. Zij vond het een heerlijk ge voel om nieuwe dingen te kopen. En waar moest va der blijven toen Loy op zijn eigen houtje blauwsel en zeepvlokken ging kopen en moeder en Flora steeds dieper in haar beurzen tastten? Hij dacht erover een gouden lijst voor het portret van de grootvader te ko pen. Waarom niet, daar het toch net was of zij een nieuw huis hadden? Loy ging met hem mee. Na een half uur kwam Tom beneden en zei, dat Yiko ook gauw zou komen. De inkopen waren gedaan en Yiko was niet teruggekomen, evenmin als de va der en Loy. „Tom, waar heb je Yiko achtergelaten?" „Op de zevende verdieping". Tom ging naar boven en Yiko kwam beneden. „Waar is Tom?" „Wij hebben hem gezegd dat hij jou moest gaan zoeken." „Had ik niet gezegd, dat wij elkaar hier allemaal zouden vinden?" Tom was hem gaan zoeken. Hij had overal op de zevende verdieping rondgelopen en kon Yiko niet vin den. Loy en de vader kwamen terug en hoorden, dat Yiko en Tom zoek waren. Loy ging naar boven om Yiko te zoeken. Tom en Yiko ontmoetten elkaar op de tweede verdieping en gingen weer naar beneden. „Waar is Loy?" vroeg Uiko. „Hij is jou gaan zoeken." „Maar ik heb jullie toch gezegd, dat wij elkaar al lemaal hier zouden vinden," zei Yiko wanhopig. Loy kwam terug en het gezin was gelukkig her enigd. Langzamerhand had iedereen honger en ieder een was doodop behalve de moeder. Zij rekende uit dat zij het buitensporige bedrag van drieënveertig dol lar en zeventig cent had uitgegeven en zij was nog nooit zo opgewonden en blij geweest „Maar waar zijn nu de kopjes en schoteltjes en de glazen en de nieuwe keukenklok?" Flora verzekerde haar, dat Macy's alles bij hen thuis zou bezorgen. Zij vertrokken om in de Chinezenwijk te gaan eten. Het ogenblik kwam waarop iemand van Macy's aan belde en de pakken afgaf. „Ze zijn van Macy's," verklaarde Flora. De moeder wilde het niet geloven, want de man moest twee keer de hele trap opkomen en hij zette vier enorme dozen op de grond in de keuken. „Het moet een vergissing zijn," dacht moeder. De opwinding van het uitpakken begon. Het was geen vergissing, maar Macy's was verkwistend. Ei genlijk was het Amerika, dat verkwistend was. Het W.C.-papier en de koffie namen een boel plaats in. Het dozijn glazen zat in een reusachtige doos van zes tig centimeter breed en bijna een meter diep en zij waren in fijn vloeipapier verpakt en wel vijf pond zaagsel. „Betekent dat dus, dat wij een dozijn glazen beta len en zij geven ons dit allemaal erbij? Wat een mooi papier, Eva. Strijk het glad en vouwt het op, dat kan nog wel eens te pas komen. En zulk mooi touw!" Zij pakten de kleinere witte doos uit waar de keu kenklok in zat. Flora mocht het touw niet doorknip pen, maar de moeder maakte voorzichtig de knopen los. Er zat een zee van dun, sneeuwwit papier in. „Wat is dat?" De moeder groef en groef. Op de bodem van de zee van wit papier vond zij de klok. Terwijl zij langzaam het touw opwond en het papier glad streek, zag zij hoe Flora de doos in de vuilnisbak gooide. Met een sprong was zij er bij. „Mijn Boeddha! Tim ho hap!" Flora was verbaasd. Zij begreep zo ongeveer, dat haar schoonmoeder bedoelde „zo'n goede doos". „Het zal je leven bekorten als je zulke dingen weg gooit," zei de moeder in het Kantonees. Gelukkig ver stond Flora het niet. De doos, blauw met een deksel van zilverpapier, was inderdaad een voorwerp van schoonheid en ver rukking. Alles was nieuw en prachtig. Er stonden zul ke mooie letters op gedrukt, de zilveren randjes glom men en de klok zelf was verchroomd. „Om zo'n doos voor niets bij de klok te krijgen!? De doos werd moe der Fongs naaidoos en deed bijna twee jaar dienst. De touwtjes waren opgerold, het bruine pakpapier en het vloeipapier waren gladgestreken, opgevouwen en weggeborgen. Wat moesten zij met de kartonnen dozen doen? Zij namen zoveel plaats in. Na enig over leg kwam de moeder tot een compromis met Flora en vond het schoorvoetend goed, dat er een werd weg gegooid, terwijl de andere met het mooie schone zaag sel achter het zolderluik werden gezet. Op den duur echter bezweek de moeder. Nadat zij vijf of zes kof fieblikken en een dozijn jampotten had verzameld, begon de moed haar een beetje te begeven. Zij wist, dat zij verkeerd deed. De kwestie was, dat de Ame rikaanse artikelen te goed waren. De blikken waren minstens tweemaal zo dik als Chinese blikken. Hoe kon Amerika zoveel dingen weggooien en toch blijven be staan? Er zaten genoeg weggegooide eetwaren in de vuilnisbakken van een klein deel van de stad om een heel Chinees dorp van te voeden. Deze dingen kwetsten moeder Fong persoonlijk en hevig. Het streed tegen alle traditie, alle geweten. Amerika was een land van overvloed en de Ameri kanen zouden heel goed kunnen eten als zij konden koken. Maar dat konden zij nu juist niet. Van moeder Fong kan echter gezegd worden, dat zij haar leven lang geen touwtjes en geen pakpaier weggooide, zelfs niet toen zij in Amerika was. HOOFDSTUK 3 Toen moeder Fong pas In Amerika kwam, was het niet zo, dat zij nog nooit een Amerikaan gezien had. Op de film had zij Jean Harlow, Clara Bow en vele andere Amerikaanse schoonheden gezien, voor wie zij een grote bewondering had en daarnaast een stuk of wat sterke kerels met haar op de borst zoals Wallace Beery, voor wie zij bang was. Tom en Eva wisten al hun namen in het Chinees. Hun moeder herinnerde zich maar één enkele acteur Barry Fitzgerald, die zij kende als „Fi-choy", hoewel zij later haar hart ver loor aan William Bender. Zij had Barry Fi-Choy in een bepaalde film gezien, waar hij toen een kleine rol in had en hij beviel haar zo goed, dat zij zijn naam boven alle anderen onthield. (Wordt vervolgd) DJAKARTA, (Reuter) Een regerings woordvoerder in Djakarta heeft maandag verklaard, dat de Dakota-toestellen, welke de Indonesische regering van de Garuda Indonesian Airways heeft gehuurd, niet voor militaire operaties worden gebruikt. De vliegtuigen, die het grootste deel uit maken van de twintig Dakota's van de GIA, zullen vandaag weer aan de maat schappij worden teruggegeven, zodat de binnenlandse vliegdiensten, die op 9 augus tus werden gestaakt, dan kunnen worden hervat. Westerse diplomaten verklaarden, dat er geen aanwijzingen zijn, dat Indonesië een onmiddellijke actie heeft voorbereid om zich met geweld meester te maken van Westelijk Nieuw-Guinea. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde later dat de GIA-toestellen niet zijn gebruikt voor't vervoer van troepen. ..Zij werden gebruikt voor het overbrengen van voedsel- en kle- dingvoorraden naar de buitengewesten". Hij ontkende, dat ergens in Indonesië strijd krachten zouden worden geconcentreerd. In de Velser tunnel heeft zich dinsdag omstreeks het middaguur een ernstig ver keersongeval voorgedaan, waarbij een kanelaan uit Bergen (Noordholland) ern stig aan beide benen werd gewond. De man, die op een scooter reed, moest door de Velsense ongevallendienst worden overgebracht naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost, waar bleek dat z(jn rechterbeen moest worden geamputeerd. Dc kapelaan reed in een kolonne in de richting Beverwijk de zuidelijke tunnel ingang binnen. Toen door enige voor hem rijdende auto's in de kolonne vaart werd verminderd, meende hij deze auto's wel te kunnen passeren. Hij week uit naar de linker rijbaan, maar op het zelfde moment passeerde daar een vrachtauto. Hij heeft deze auto nog zien naderen en heeft ge tracht terug te komen in de file, rem de, maar de scooter slipte, waardoor de kapelaan onder de vrachtauto kwam. Hij bleef voor de geblokkeerde achterwielen liggen. WOENSDAG 13 AUGUSTUS TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders, onder anderen Karei Bous, Joop Seldenthuis en Hans de Vries, 10—22 uur. FILMS Cinema Palace: „Tarzan en de verloren Safari, 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Tante Jutta uit Calcutta", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Hartstocht in de tropen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De rode Pimpernel", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Achterdocht", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Scam- polo", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Richard Leeuwenhart", 14 j., .19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Christel van de post" a.l.., 19 en 21.15 uur. ZAND VOORT: Thea ter Monopole: „Sissi, roman van een prin ses", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Grote Kerk: Avondstilte, spreker ds. D. ter Steege, organist Hendrik Lasschuit, alt Dien Toeset. Vrij, 20 uur. DONDERDAG 14 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert door Albert de Klerk, 1516 uur. Vleeshal: Poppentheater Jan Nelissen met „De draak in het zwarte bos", 14.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jonge schilders, onder anderen: Karei Bous, Joop Seldenthuis, Hans de Vries en Jos Krak, 1022 uui. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstel ling van Tinus van Doorn, 10—12.30 en 13.3017 uur. „In 't Goede Uur": Tekenin gen en etsen van Harry Prenen, 1019 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10—17 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 1017 uur. FILMS Cinema Palace: „De gelaarsde kat", 10.30 uur. „Tarzan en de verloren Safari", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Ilalsthcater „Tante Jutta uit Calcutta", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Tien kleine ne gertjes", 10.30 uur; „Hartstocht in de tro pen", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Donald Duck en zijn vriendjes", a.l., 10.30 uur; „De rode Pimpernel". 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Het Tom en Jerry Festival, a.l., 14.30 uur; „Achter docht", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Montagne's jeugdvariété", 10.30 u.: „Scam- polo", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Richard Leeuwenhart", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Films van Stan Laurel en Oliver Hardy, 10.30 u.; „Christel van de post", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOOORT: Theater Mono pole: „Stille getuige", 18 j., 19 en 21.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4