TRIPLEX SBriet?ept aan de redactie Cursus individueel technisch onderwijs begint in januari Jordaanse UNO-afgevaardigde in conflict met zijn regering Reeds meer dan 120 aanvragen ingediend Premier Rifai zou het land „ruïneren DE BEURS Amsterdamse Beurs Ulf STAD EN STREEK KROUWELS Muzikale verstrooiing in Oud-Schoten VAKANTIESPELEN Programma voor donderdag NEEM n.Yè H O U T R I B O JULIANA PARK 44 tel.55530 A. Scheen veertig jaar bij NZHVM Afscheidsreceptie van wethouder Angenent van gisteren Scheepvaart J. H. Beilschmidt, 40 jaar bij Droste, gehuldigd Burgerlijke stand van Haarlem WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de nieuwe school voor individueel lager technisch onderwijs in Haarlem, waarvoor de raad enige maanden geleden een krediet van 217.000 beschikbaar stelde, in september zou beginnen. Helaas heeft men bij de vele voorbereidende werkzaamheden, die aan het project verbonden zijn, niet aan deze datum kunnen vasthouden. Pas onlangs heelt men alle vereiste vergunningen voor de verbouw van het door de raad voor de school bestemde pand Schoterstraat 2 (de oorspronkelijke Frans Halsschool), ontvangen, zodat dezer dagen met de verbouw een begin kon worden gemaakt. Men hoopt deze in januari te kunnen voltooien, zodat de cursus dan pas kan worden begonnen. Intussen is al wel gebleken, dat er animo genoeg voor de nieuwe school bestaat. Er was aanvankelijk gerekend met een leer lingenaantal van 64, dat echter door enige veranderingen van interne aard binnen de zelfde ruimte kan worden opgevoerd tot 80. Er zijn echter ruim120 aanvragen voor deelneming aan de cursus ingediend. Al deze aanvragers zijn door het gemeen telijk bureau voor school- en beroeps keuze zorgvuldig getest, voordat men be paalde aspirant-leerlingen aannam. Wat gebeurt er nu met de aangenomen leerlin gen tot januari? Men wil trachten de kinderen tot de datum van openstelling van de school op de stamscholen te laten. Mocht dit in bepaalde gevallen niet moge lijk blijken te zijn, dan zal men moeite doen hen op een andere manier op te vangen. De jongens die op de nieuwe cursus worden toegelaten, moeten worden gezocht onder die categorie leerlingen van de lagere school, die. de hoogste klassen met moeite of in het geheel niet halen, maar waar van verwacht wordt, dat zij op het gebied van de praktische techniek tot normale en vaak tot bijzondere prestaties kunnen komen. Het is de groep leerlingen, die men met zwak-begaafd pleegt aan te duiden, ofschoon die beperkte begaving al leen betrekking heeft op de theoretische kant van het onderwijs. Statistieken hebben uitgewezen, dat op- geveer 20 percent van de leerlingen, die van de lagere school komen, niet in staat z(jn tot het volgen van verder onderwijs. Hierbjj is natuurlijk een zeker percentage debielen inbegrepen. Voor de zwakbegaaf- den, die aanleg hebben voor de praktische kant van de techniek, komt echter de lagere technische school niet in aanmer king, omdat daar de theoretische eisen bepaald te zwaar zijn voor deze categorie leerlingen. De cijfers van bovengenoemde statistiek van het C.B.S., gevoegd bij andere cijfers, waaruit bleek dat de belangstelling voor het lager technisch onderwijs sinds de periode vóór de oorlog was verdubbeld en eveneens die voor het middelbare- en uit gebreide technische onderwijs, deden jaren geleden de Haarlemse wethouder voor Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, tot de overtuiging komen, dat het bij andere vormen van onderwijs zeker mogelijk moest zijn de categorie zwakbegaafde leer lingen gedeeltelijk op te vangen. Studiecom missie Uit deze gedachte ontstond in 1954 een commissie, die tot taak had deze kwestie aan de hand van voorbeelden elders in ons land en ook in het buitenland (België) te bestuderen. In deze commissie namen be halve enige figuren uit het onderwijs, ook zitting het hoofd van het gemeentelijk bureau voor school- en beroepskeuze, de jeugdpsychiater van de G.G. en G.D. en ambtenaren van de afdeling Onderwijs van het stadhuis. De eerste bijeenkomst op 1 juli 1954 stond onder leiding van het waarnemend hoofd van de afdeling onder wijs, de heer J. W. van Hezel. De com missie heeft zich nauwkeurig van alle kanten van het probleem op de hoogte gesteld. Hoewel er nog geen gemeentelijke scholen waren, die zich specialiseerden op het geven van technisch onderwijs aan zwakbegaafden, was er wel een aantal bij zondere scholen, die ervaring met deze kant van het onderwijs hadden opgedaan. Al deze scholen werden bezocht en er werd uitvoerig met de leiding ervan van ge dachten gewisseld. Het resultaat is geweest een rapport aan B. en W„ waarin de nood zakelijkheid om te komen tot een cursus voor individueel lager technisch onderwijs werd aangetoond. Daarop hebben B. en W. een voorstel aan de raad voorbereid, dat inmiddels is ingediend en aanvaard. Het is onvermijdelijk, dat het begin van de cursus een zeker element van experi menteren met zich meebrengt. De princi pes van het onderwijs aan de nieuwe school liggen echter al vast: in de eerste plaats staat de persoonlijkheidsvorming van de leerlingen. Zij moeten voor alles voldoende zelfvertrouwen krijgen, waar door zij in staat zullen zijn zich aan te passen. Daarnaast zal de grootste aandacht worden gewijd aan de praktische kant van de techniek, hoewel het in de bedoeling ligt via de praktijk te komen tot een zekere mate van onmisbare theorie. Van veel belang is ook in hoeverre de industrie later werkgelegenheid zal kun nen bieden aan de afgestudeerden van de nieuwe cursus. Er is via de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel al contact gezocht met de groep van toekom stige werkgevers, uit welk contact is ge bleken, dat men in industriële kringen zeker warme belangstelling voor het ex periment heeft. Voorlopig is gedacht aan cursussen in houtbewerking, metaalbewerking en bouw nijverheid, hoewel de mogelijkheid van andere cursussen bijvoorbeeld tuinbouw zeker bestaat en het ook in de bedoeling ligt hieraan in de toekomst aandacht te schenken. De cursus duurt drie jaar en na afloop zullen de leerlingen in het bezit kunnen komen van het zogenaamd diploma lecrlingcnstclsel. Het is zeker te hopen, dat het Haarlemse experiment in januari kan beginnen en dat het een volledig succes zal worden. Behalve voor de initiatiefnemers zal het vooral van belang blijken te zijn voor een grote groep van leerlingen, die anders niet aan bod zouden zjjn gekomen. Advertentie 50 jaar ervaring T E L E F U N K E N RADIO VERKOOP EN REPARATIF Koninginneweg 6 Het anders zo rustige beeld van het Dietsveld in Oud-Schoten werd dinsdag avond volledig beheerst door drie muziek corpsen. waaromheen zich enkele honder den luisteraars en kijkers hadden ge schaard. Het waren de Harmonie „Cres cendo" uit Spaarndam, de R.K. Harmonie ,.St. Bavo" en de Harmonie „Kunstkring- Apollo", beide uit Haarlem, die onder aus piciën van de stichting „Haarlem-Noord" een programma van lichte muzikale kost offreerden, dat zeer goed te verteren bleek. Het was er druk en gezellig, waartoe de milde avondlijke temperatuur niet weinig bijdroeg. Ook de bewoners van de omrin gende huizen stelden het openluchtconcert kennelijk op prijs. Ze hadden het zich in hun voortuintjes of op de balkons gemak kelijk gemaakt en genoten bij een kopje thee of koffie van de vrolijke klanken die korpsen enige uren achtereen om zich heen strooiden. Alvorens met het concert te beginnen hadden de drie harmoniën een muzikale rondgang door het stadsgedeelte benoor den de Jan Gijzenvaart gemaakt. „Kunstkring-Apollo" opende de reeks van over het algemeen overbekende melo dieën met „Nie vergessen" van Silwedel, waarna St. Bavo" met veel opgewektheid het populaire „Tippy Tippy-tin" ten geho re bracht. „Crescendo-Spaarndam" ver volgde met „Junge Schütze". De menigte deinde, zong of neuriede natuurlijk met overgave mee met geliefde wijsjes als „Geef mij maar Amsterdam" en „De Postkoets". De avond werd besloten met de trekking van een loterij, waarvan de baten ten goede kwamen aan de uniformfondsen van de drie deelnemende muziekkorpsen. Deze mochten voor hun prettige muzikale ver strooiing een hartelijk applaus in ont vangst nemen. Benoeming. In de plaats van mr. H. Westermann, die wegens drukke werk zaamheden heeft bedankt, is benoemd tot secretaris van de Stichting „Het Noord- hollandsch Landschap" mr. W. Vergouw uit Nieuw Loosdrecht. „W.I.K." (Oude Weg): Rolschaatse.. op de tuin van „Klarenhof" voor kinde ren van 814 jaar. Aanvang 10.30 u. Brood en drinken meenemen. „Buitenrust" (Van Zompelstr.Schaik- wijkerweg): Zie bij „W.I.K". „Nieuw Leven" (Spaarndam): Eigen programma. „Klarenhof" (Brouwérspl.)Rolschaat sen op de tuin. Op bezoek komen „Jeugdland", „Flora", „Centrum", „De Glasblazers", „W.I.K.", Ooster kwartier" en „Buitenrust". Voor kin deren van 814 jaar, aanvang 10.30 u. „Weltevreden" (Spaarndamseweg): 10 uur: Speurtocht in de buurt; 14 uur: Spel op de tuin. Dagtocht naar de Am sterdamse waterleidingduinen voor kinderen van 814 jaar. Brood en drinken meenemen. „V.Z.O.D." (Nieuwlandstraat): Dagtocht naar de Amsterdamse waterleiding duinen voor kinderen van 814 jaar. „D.V.S." (Vondelweg): Zwemmen in zwembad Klever-laan van 10 tot 11 u. voor kinderen van 614 jaar. „Te Zaanen" (Anthony Fokkcrlaan): Dagtocht naar de Amsterdamse wa terleidingduinen voor kinderen van 814 jaar. Brood en drinken mee nemen. „Frans Hals" (Schotersingel): Eigen programma. Dagtocht naar de Am sterdamse waterleidingduinen voor kinderen van 814 jaar. Brood en drinken meenemen. ..De Glasblazers" (Papentorenvest): Rol schaatsen op de tuin van „Klarenhof" voor kinderen van 8—14 jaar. Aan vang 10.30 uur. Brood en drinken meenemen. „Het Vondelkwartier" (Vergierdeweg): Eigen programma. „Delftwi.jk": 10 uur: Spel op de tuin van „Te Zaanen"; 15 uur: Speurtocht in de buurt. Alle tuinen van de Haarlemse Katho lieke Vereniging voor het gezin nemen deel aan het levend ganzenbordspel op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. Alle kinderen van 7 jaar af kunnen meedoen. Voor vri- trektijden zie de borden op de tuinen. Berken, Eiken, Limba ot Mahonie voor betimme ringen, deurpanelen o' meubelen. Pasklaar geleverd Gratis thuisbezorgd Dinsdag 26 augustus zal de heer A. Scheen in Heemstede het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij de toen malige E.S.M. en E.N.E.T. thans de N.Z.H.V.M. als tekenaar in dienst trad. Dit was dus in 1918, waarbij de afdeling rollend materiaal nog aan één dergelijke functonaris voldoende had. In 1919 fuseer de het bedrijf met de N.Z.H., hetgeen voor de heer Scheen tevens de mogelijkheden opende in de loop der jaren van tekenaar te promoveren tot opzichter-tekenaar en vervolgens via de functie van opzichter- tekenaar naar opzichter B, tot zijn huidige positie als opzichter A. De heer Scheen heeft uiteraard de bloei van deze maat schappij van zeer nabij gadegeslagen. Hij is in de begin periode nog als te kenaar behulpzaam geweest bij de op metingen voor de bovenbouw van de weg voor de elektri- ficaties naar Leiden en Den Haag. Verder verrichtte hij het tekenwerk voor de afdeling bovenleiding. In hoofdzaak werd de heer Scheen echter belast met alle voorkomende tekenwerk voor de motoren met aanhangrij tuigen, centrales, enzo voort. Daarnaast werd hij in 1949 aangesteld tot plaatsvervangend hoofd van de interne brandweerdienst. Als gevolg van de wet telijke verplichting, dat bij dergelijk grote bedrijven een zelfbeschermingsdienst moet worden ingesteld, werd de heer Scheen ook aangewezen tot plaatsvervangend hoofd bij deze uitgebreide afdeling, die een motorbrandspuitploeg, ploegen voor de opruim- en reddingsdienst en een EHBO-afdeling omvat. De heer Scheen heeft de leiding van de veertiendaagse oefeningen door de brandweer-, oprui- mings- en reddingsploegen; hij geeft, hier ook geregeld les. Voorts fungeerde de heer Scheen nog als keurmeester van alle motoren voor de tx-ams en als inkoper van ijzer, staal en vaste bx-andstoffen. Daarnaast verdient het feit nog te worden vex-meld, dat de heer Scheen met de huidige directeur van de Heemsteedse Sportparken, de heer C. A. Schipper, de oprichter is geweest van de sportvereniging „De Tramvogels". De heer Scheen is vooral bekend ge worden als een der steunpilaren van R.C.H. Hij is ondex-meer secretaris van de technische commissie en ongeveer twaalf jaar bestuurslid geweest. Hij heeft jeugd- toernooien en cux-sussen geox-ganiseei'd. Niet alleen voor de voetbalsport, maar ook onder andere voor cricket en honkbal is de jubilaris actief geweest. In het wex-k van de Haarlemse Voetbalbond leverde hij een belangrijk aandeel: twintig jaar was hij consul van deze bond. ruim tien jaar lid van de jeugdraad. Op dinsdag 26 augustus houdt de heer Scheen 's middags van twee lot zes uur in de tuinzaal van het Cafetaria-restaux-ant aan de Binnen weg in Heemstede een receptie. Ter gelegenheid van het afscheid van de heer A. J. M. Angenent, wethouder van sociale zaken en werkgelegenheid, sociaal voorlichtingsbureau, energiebedrijf, water bedrijf, x-einiging, slachthuis, haven- en marktwezen, hout- en plantsoenen, be graafplaatsen en agrarische zaken, die geen zitting meer zal hebben in de nieuwe Haarlemse raad, zal maandagmiddag 1 september in de ridderzaal van het Haar lemse stadhuis een receptie worden ge houden. Bij die gelegenheid zal wethouder Angenent afscheid nemen van al zijn medewerkers. NEW YORK (AFP) Baha Oed Din Toekan is dinsdag afgetreden als perma nent vertegenwoordiger van Jordanië bij de UNO. Naar verluidt is dit aftreden een protest tegen de benoeming van Abdoel Monem Rifai ambassadeur te Londen en broer van de Jordaanse premier als hoofd van de Jordaanse delegatie in de Algemene Vergadering. Zij zijn van gelijke diplomatieke rang, maar Toekan zou te Amman hebben geprotesteerd tegen de be noeming van Rifai, omdat deze een „Pa lestijnse Jordaniër" zou zijn. In Jordaanse officiële kringen te New York wordt echter ontkend, dat er een politieke kwestie in het geding zou zijn. (UPI) De secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld was volgens ingewijden zeer geschokt toen hij van Toekan had vernomen, welke redenen hem tot zijn af treden bewogen hebben. De Jordaanse re gering heeft Toekan onmiddellijk terug geroepen, maar men meent te weten dat AMSTERDAM Er wai-en weinig factoren, die de beurs nieuw leven konden inblazen. Wall Street was weliswaar met vastere koersen afge komen, maar de oliewaarden sloten daar teleurstellend. Het begin van het terug trekken van de Amerikaanse troepen (1500 man mariniers) uit de L'blnon, werd dooi de beurs eerder als een zwakte opgevat. Men zag hierin het begin van het prijs geven door het westen van het gehele Na bije Oosten. De tendentie voor aandelen Kon. Olie, die een behoorlijk belang heb ben in het Nabije Oosten was bij de ope ning van de beurs aan de lage kant op 171,30, tegen een vorige slotprijs van 173,70 en een Amerikaanse pariteit van 172,20. De handel was niet groot, maar de geringe vraag kon niet verhinderen dat een vrij lage openingskoers voor de aandelen tot stand kwam. In het verdere beursuur trokken de aandelen aan tot 171,80. De internationale arbitrage bleef hier uit de markt. Ook in de hoeken van de overige internationale waarden was de handel minimaal. Philips hield zich goeo bij een openingsprijs van 302 percent, om tegen het slot op te lopen tot 303. De koerswinst bedi-oeg een half percent ver geleken bij de vorige dag. Aandelen Uni lever trokken zich hoegenaamd niets aan van de prijsverlaging van margarine door de Engelse tak van de maatschappij. Het geringe aanbod kon gemakkelijk worden opgenomen. Op 372'/2 wilde de arbitrage wel een paar stukjes hebben maar deze- prijs bleek te laag. Het fonds dx-aaide rond de 373 ofwel een fractie beneden de koers van de vorige dag. A.K U. was lich telijk in reactie en verloor ii. een kalmi handel 2 percent. Aandelen K.L.M. werden een. halve gulden lager geadviseerd. Voor de scheepvaarten bestond e'en vrij behoorlijke belangstelling en de stukken gingen vlot in andere handen over, bij ge ringe koersfluctuaties. Door elkaar werd een koerswinst in deze sector geboekt van ongeveer 1 percent. In de cultures was het zeer stil. De af faires kwam heel moeilijk tot stand en de koers bleef vrijwel onveranderd. De staatsfondsen lagen verdeeld. Aandelen Unie van Ijsfabrieken werden op 198 tot 200 getaxeerd. He bod op deze aandelen gedaan is 203 percent. De mil joenenopdracht voor de Amsterdamse aandelen 7 punten hoger o ongeveer 206 Metaalbuizenfabriek Excelsior werd op 58 (60) vernomen. Prolongatie 3'/2 pex-cent. (ANP). NEW YORK Het koersniveau daalde beneden de hoogterecords, die de vorige dag werden gevestigd. De daling hield voor een deel verband met tekenen van een verkrap- pende geldmai-kt. De chemie-, olie-, staal - spoorweg-, vliegtuigbouw- en nonferro- metaalwaarden brachten het koersniveau omlaag. Bij de leidende fondsen van deze sectox-en deden zich verliezen voor van meer dan 2 dollar. Verliezen van ongeveer 2 dollar kwamen voor bij Union Carbide, Pfizer. Link-Belt, Wilcox Oil en Richfield Oil. De voornaamste groepen sloten even wichtig lager, hoewel enkele fondsen een stijging konden boeken. Addressograph- Multigraph stond op hoogste dagwaarde 3 dollar hoger genoteerd en Agricultural Chemical 2 dollar. Het industriegemiddelde kwam van 512,43 op 508.19; dat voor spoorwegen Vc-n 133,77 op 132,29 en dat voor openbare nuts bedrijven van 79.39 op 79,19. De omzef daalde van 2.870.000 aandelen tot 2.600.00'J Van de 1193 verhandelde fondsen sloten er 270 hoger en 718 lager. (UPI) hij in New York zal blijven. Toekan zou tegenover Hammarskjoeld verklaard heb ben, dat koning Hoessein het slachtoffer is geworden van de politiek van premier Sa- mir Rifai, die Jordanië zou ruïneren. Toe- kah heeft 24 jaar dienst gedaan in de Jordaanse diplomatieke dienst en werd vijf maanden geleden benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Jordanië in de UNO. AMMAN (Reuter) Dertien personen zijn dinsdag door een militaire rechtbank te Amman ter dood veroordeeld wegens een poging om een opstand tegen de Jor daanse regering te ontketenen. Zij werden met veertien anderen, die respectievelijk vijftien jaar en levenslang kregen op 27 en 28 juli gearresteerd tijdens een operatie nabij de Syrische grens. De Jordaanse troepen zouden toen aan de Syrische grens wapens en munitie hebben buitgemaakt. BEIROET (UPI) Vandaag is een begin gemaakt met de terugtrekking van een bataljon mariniers, ter sterkte van 1800 man. Inmiddels is de Libanese minister van Buitenlandse Zaken Malik naar New York vertrokken. Hij wordt echter gevolgd door twee door de oppositie aangewezen afge vaardigden naar de UNO. Het zijn Nassim Majdalani en Rafik Najea. Beiden kregen een Amerikaans visum hoewel Majda lani in het opsporingsblad gesignaleerd staat wegens brandstichting in de woning van premier Sami es Solh. Remmen in orde. Naar uit een door de Bloemendaalse politie ingesteld onder zoek is komen vast te staan waren de remmen van de N.Z.H.-bus, die zaterdag avond bij de viersprong in Aerdenhout tegen een andex-e bus botste, in orde. (Verkort weergegeven) Nieuw-Guinea. De voorgestelde wijzi ging van de Dienstplichtwet houdt in dat de beperkende bepaling van de dienst plichtwet, die eigen of ouderlijke toestem ming nodig stelt voor het uitzenden van dienstplichtigen van de Landmacht naar gebieden buiten Nederland, komt te ver vallen. Enige tijd geleden werd de moge lijkheid geopperd dat, indien de Indonesi sche regering de binnenlandse opstand onderdrukt zal hebben, zij over een ge trainde militaire macht beschikt om een actie in Nieuw-Guinea te beginnen. Men kan aannemen dat de wetswijziging en de spoed die daarmede betracht moet worden, uitsluitend op deze reële veronderstelling gericht is. Dit houdt in dat de Nederland se regering, indien Indonesië een actie in Nieuw-Guinea begint, aan deze actie weer stand zal bieden. Ook Nederland zal zich dan in een uitputtende oorlog storten, een ooi-log als in Indochina (Vietnam) en Al gerije! Dit zal talloze jonge mensenlevens kosten en miljoenen guldens verslinden. En waarom? Het standpunt van de rege ring is dat Nederland in Nieuw-Guinea „een taak" heeft. Hieraan wordt jaarlijks zestig a zeventig miljoen gulden besteed. Aangenomen mag worden dat er ernstig getracht wordt „er iets van te maken". Maar uit het verslag, uitgebracht door de pax-lementaire Missie naar Nieuw-Guinea 1957 blijkt, dat de door de Nederlandse x-egering aanvaarde taak een volkomen on mogelijke is. Zou het onder deze omstan digheden niet veel beter zijn, ter vermij ding van militair geweld en ter besparing van 60 a 70 miljoen, Nieuw-Guinea als mandaatgebied aan de Vex-enigde Naties aan te bieden? Tweede en Eerste Kamer zullen over het voorstel hun oordeel moe ten uitspreken. Moge het hun gegeven zijn de 'ernst en de draagwijdte van deze be slissing in te zien en dienovereenkomstig te handelen. C. Slotkoers PI eden gisteren 13.45 uur 3-3%% Nederl. '47 91% 9113/is 3 Nedl. 1962/64 94I3/i« 94% A.K.U 193 193 Calvé Delft 303 303 Van Gelder Zonen 181 180 K. N. Hoogovens. 328 328 Nederl. Ford 173 171 N. Kabe'fabriek. 266 267 gew.PhilipsGIoeil. 303/4 302 Pref.PhilipsGloeil 157 157 Unilever 373 374 Wilton Fyenoord 180 180 Dordtsche Petrol 696 675 Kon. Petroleum f 171.80 f 167,80 Billiton 165 164 A'dam Rubber. 69 69 K.L.M 102.50 f 102,50 Holl. Amer. Lijn. 136)4 136 K.N.S.M 141)4 141% N. Scheepv. Unie 124 125)4 v. Nievelt Goudr 123 124 Phs. v. Ommeren 235 235 H.V.A 106 106 Delimaatschappij f 114,89 f 114.40 Amsterd Bank 225)4 225'/» Nat. Handelsbank 89% 89% Ned. Handel Mij 169'/2 169)4 Rotterd. Bank 191)4 191 Twentsche Bank. 169 169 Anaconda Copper 51 51% Bethlehem Steel.. 45)4 45% U.S. Steel 713/ie 70% General Motors.. 44 Vz 43Vt 83% 82% Tidewater 27% 27% vorige koers). Dinsdagmorgen werd de heer J. H. Beil schmidt, chef van de afdeling Suikerwer- kerij van Droste's cacao- en chocolade fabrieken n.v. te Haarlem, gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienst verband bij Droste. In de vergaderzaal werd de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en twee paranimfen, toegesproken door één der dix-ectieleden, mr. J. C. Droste, die hem complimenteerde met het jubileum en ex- zijn waardering over uitsprak, dat de heer Beilschmidt, die sinds 1939 chef is van de suikerwerkelij, er steeds in geslaagd was een synthese te vinden tussen de kwaliteit en de veelheid van de produkten. Tevens heeft de jubilaris met zijn afdeling steeds weer nieuwe bonbons weten te creëren. Mi-. Di-oste overhandigde de heer Beil schmidt een geschenk onder couvert, als mede de verguld zilveren legpenning van Droste en de gouden draagpenning van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel. Mevrouw Beilschmidt ontving bloemen. In de toonkamer werd de jubilax-is ver volgens toegesproken door de secx-etaris van Droste's iubileumfonds, de heer J. van der Kodde, die enige oude herinneringen ophaalde en als blijk van waardering een belichtingsmeter en een tas voor een klein- beeldcamei'a overhandigde. Voorts spra ken nog de heer N. Korridon, die namens 'net personeel een mand met fruit overhan digde, en de heer J. P. van Eijk. De heer Beilschmidt dankte tenslotte voor de be langstelling, de vriendelijke woorden en de ontvangen geschenken. Daarna maakte de jubilaris met echtge note en paranimfen de voor Dx-oste tradi tionele autotocht. HAARLEM, 12 augustus 1958. BEVALLEN van een zoon 10 aug.: N Keida-Bruggink; 11 aug.: A. P. van den Hurk-Westendorp; A. J. H. Kranendonk- De Kruif; A. Bottelier-Miezcnbeek. BEVALLEN van een d o c h t e r: 10 aug.: L. M. E. Mareschal-Fi'anssen; W. H. J. Koornstra-Ferwerda; G. van den Broek- Slot; 11 aug.: A. Bottelier-Miezenbeek; F. van Klaveren-Klaassen; H. Balledux- Schut; J. H. Nieuwendijk-Melius; 12 aug.: G. Reichman-Lapré. OVERLEDEN: 10 aug.: A. H. M. Massa, 13 j„ Boi-neostraat; G. W. van I-Ierwerden- Wegerif. 75 j„ Ripperdapark; G. Bruggink. 60 j„ Koningstraat: A. J. Jansen, 50 j„ Saenredamstraat; A. Kuijper, 79 j„ Jans straat; H. J. Kalt, 75 j„ Timorstraat: 11 aug.: L. Koot-De Heer, 68 j„ Gasthuis- vest; M. P. Klok-Gosewehr, 79 j„ Kenau park; H. M. de Vries Feijens-Wichex-s Hoeth, 77 j„ Middenlaan; K. Tolk, 79 j„ Maerten van Heemskerkstraat. ONDERTROUWD: 12 aug.: L. H. Vogel zang en E. M. G. Lagerweij; W. de Groot en H. E. C. Stokhof de Jong; F. P. M Janssen en E. P. M. van der Spek; M. H. Nuijsink en P. Steenvoorden; R. G. Lee mans en C. van der Aar; R. O. Scholt- meijer en G. Labeur; B. T. J. Nijhuis en E. C. de Kort; C. W. Menke en C. Jonkhof; P. H. de Jong en J. M. Schenk; J. J. de Klerk en J. J. W. Oortgiesen. GEHUWD: 12 aug.: N. M. J. Webbers en P. Olbei's; W. J. Burger en L. H. M. G. Mooren; T. Stringer en A. M. Wigchert: J. S. Leemans en W. C. van der Wolk: J. R. van Kraanen en J. H. Eijking: B. Bloem en B. G. Brussee; S. M. Bijl en H. Willem- se; D. J. Bakker en E. M. Radsma; H. E. Lohmann en M. Leenheer. Nieuws in het kort Aanrijding. Dinsdagavond omstreeks tien minuten over tien is een door een uit Dortmund afkomstige Duitser bestuurde bi-omfiets op de hoek van de Zandvoortse- laan en de Herenweg te Heemstede in bot sing gekomen met een bus van de N.Z.H., doordat de bromfietser, een 17-jarige Duitser, werd licht aan het linkerbeen en de linkervoet gewond. Hij kon na behan deling in het Gx-ote Gasthuis naar Zand- voort gaan. waar hij kampeerde. Eervol ontslag. B. en W. van Haarlem- merliede en Spaarnwoude stellen de raad voor op diens verzoek eervol ontslag te verlenen aan de heer R. de Vroome, als onderwijzer aan de Margrietschool in Half weg. Expositie in raadhuis. In de maand augustus zijn in de wachtkamer van het x-aadhuis te Ovex-veen vier schilderijen en vier aquarellen van mejuffrouw M. H. Tolk uit Bloemendaal tentoongesteld. Mejuffrouw Tolk is lerares Engels en zij heeft door het voorbeeld van haar vader het vak tekenenen gekozen als aangename bezigheid in de vakantie. Haar leermeester was de Haarlemse landschapschilder A. Miolée. Aagtedijk, 13 te Durban. Aagtekerk, 12 500 m. z.o. Chagos eil. n. Aden. Aalsdijk, 12 120 m. o. Malta n. Halifax. Abbekerk. 12 280 m. z.z.o. Bangkok n. Hongkong. Albireo. 12 v. Khorramshar n. Bushire. Alderamin, 12 v. Karachi n. Bombay. Alhena, 12 v. Santos n. Montevideo. Alkes, 12 v. Bremen n. Hamburg. Alkmaar, 12 225 m. z.w. Kp. St. Vincent n. Oran. Amstellaan, 13 te Stettin. Amstelsluis, 12 30 m. z.w. Hakodate n. Whampoa. Andijk, 13 te Corpus Christi. Annenkerk, 12 te Amsterdam. Appingedijk, 13 te Longvieuw. Artemis. 14 te New Orleans verwacht. Asmidiske. 12 560 m. w. Landsend n. Holland. Averdijk, 12 te Houston. Axeldijk, 13 te Buenos Aires. Adonis. 12 te Savannah verwacht. Alioth, 11 v. Montevideo n. Santos. Amstelpark, 12 te Belfast verwacht. Alphacca, 12 te New York verw. v. Philadelphia. Attis. 11 600 m. van Miami n. La Guaira. Amerskerk, 12 400 m. z. Kp. Palmas n. Kaapstad. Argos. 12 dw. Lissabon n. Malta. Bennekom, 12 v. Baranquilla n. Pto. Ordaz. Bintang. 12 v. Biak n. Sorong. Bloemfontein, 12 te Hamburg verw. n. A dam. Boschkerk, 12 110 m. z.o. eil. Masira n. Aden. Boskoop, 12 410 m. w. Kp. Finisterre n. Trinidad. Bussum, 12 40 m. n.w. Lissabon n. Rotterdam. Eeninkust, 12 te Novoredondo verwacht. Bonita, 12 in Panamakanaal verw. n. New York. Baarn, 12 v. Bremen n. Hamburg. Caltex Arnhem, 12 220 m. w. Kreta n. Sldon. Caltex The Hague, 12 v. Bahrein n. Hongkong. Calt. Rotterdam, 12 180 m. o.n.o. Aden n. R'dam. Caltex Utrecht, 12 170 m. n.o. Benghazi n. Antw. Camerounkust, 12 te Rotterdam. Casamance, 12 v. Le Havre n. Duinkerken. Celebes. 12 v. Tandjong Priok n. Cheribon. Cistula, 12 te Biak. Colytto, 12 v. Rotterdam n Houston. Corigokust, 12 te Freetown. Cistula, 12 te Bia vlcerwacht. Crania, 10 te Cardon. Ceronia, 15 te Calcutta verwacht. Congokust, 13 v Freetown n. Le Havre Coryda. 12 70 m. n.n.w. Cairns n. Brisbane De Eerens. 13 te Muscat v. Dubai. Delfland, 13 te Rosario. Dongedijk, 13 te Los Angeles. Dorestad, 12 te Port Said. Doris, 11 te Amsterdam. Drente, 12 v. Port Said n. Napels. Duivendijk, 11 v. Curasao n. Cristobal. Duivendrecht, 12 v. Londen n. Durban. Farmsum. 12 125 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Fravizo, 12 te Teneriffe verwacht. Elizabeth B. 12 300 m. z.w. Midway n. Osaka. Eos. 13 te Wismar. Esso Nederland. 12 170 m. z.o. Pt. Sudan n. Mena. Etrema, 12 v. Berre n. Tripoli. Eemdijk, 12 te Hamburg verwacht. Etrema. 12 verm. v. Berre n. Tripoli. Garoet. 12 rede Akaba. Graveland. 12 120 m. w. Kp. St. Vine. n. Adam. Grootekerk, 12 te Rotterdam. Ganymedes, 13 te Bremen. Hector. 12 te Alexandrië verwacht. Haarlem. 12 te Barranqullla verw. v. Limon. Hispania. 13 te Rotterdam. Hydra, 12 230 m. n.o. Azoren n. Amsterdam. Jason, 12 te Cartagena. Java, 12 te Amsterdam. Iberia, 12 140 m. z.w. Esbjerg n. Igarka. Kabylia, 12 te Buenos Aires. Kara, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Karachi. 12 200 m. n.o. Gibraltar n. Piraeus. Khasiella, 12 te Singapore n. Manilla. Kinderduk, 12 te Rotterdam. Korenia. 12 te Rotterdam. Kloosterdiik. 12 te N. York verw. v. Antwerpen. Kelletia. 12 te St. Nazaire verwacht. Kenia. 15 te Piney Point verwacht Kopionella. 13 te Trinidad verwacht. Kalinga. 1/9 te Ana Cortes verwacht. Laarderkerk, 12 200 m. n. Socotra n. Ummsaid. Laurenskerk, 12 30 m. z.o. Elba n. Port Said. Le Maire, 12 25 m. n.o. Pulauweh n. Singapore. Lcersum, 12 180 m. o.n.o. Fayal n. Mobile. Leopoldskerk, 12 v. San Antioco n. Port Said. Leto, 12 te Abonnema verwacht. Leuvekerk, 12 90 m. z.z.o. Valencia n. Marseille. Loenerkerk, 12 v. Genua n. Antwerpen. Louis Lantz, 12 te Monrovia. Lutterkerk, 13 te Kuwait. Maasdam. 15 te Rotterdam verwacht, ivlalea, 12 65 m. z. Cochin n. Ummsaid. Mariekerk, 12 v. Mombasa n. Tanga. Maureen. 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Maron. 12 te Hamburg verwacht v. IJmuiden. Meliskerk, 13 v Bremen n. Antwerpen. Mentor, 12 te Miraguan. Merwëde. 12 238 m. n. Dakar n. Dakar YTolenkerk, 12 v. Antwerpen n. Duinkerken. Moordrecht, 12 90 m. n.w. Muscat n. Mena. Munttoren, 12 80 m. z.z.w. Kp. Finist n. Harburg. Musilloyd, 13 te Port Said. Mylady, 12 v. Las Palmas n. Conakry. Nieuw Amsterdam, 13 te New York. Naess Tiger, pass. 12 Zuqar n. Houston. Noordzee, 12 te Venetië v. Triëst. 'Notos, 11 dw. Pantellaria n. Lissabon. Oldekerk, pass. 12 Burlings n. Genua. Ommenkerk, 12 400 m. z.z.w. H'kong n. Singapore. Oranje, 12 te Lissabon verwacht v. Genua. Orestes. 12 te Antwerpen. Orion, 12 45 m. n.w. Oporto n. Algiers. Ovula, 12 140 m. n. Cheribon n. Pladju. Prins Alexander, 13 te New York. Pr. Frederik Willem, pass. 12 Scillys n. Montreal. Pr. der Nederlanden, pass. 12 Flores n. Plymouth. Prins Willem III, 13 te Rochester Prins Willem van Oranje. 13 v. R'dam n. Antw. Pr. Will. George Frederik. 12 v R'dam n. Ailtw. Polydorus. 12 v. Melbourne n Adelaide. Pr. Willem II. 12 475 m. w. Valentia n. Le Havre. Purmerend. 12 te Recife v. Pta. Cardon. Ridderkerk, 13 te Cochin. Rotti. 12 te New York. Samarinda, 12 v. Dar Es Salaam n. Mombasa. Slolerdijk, 12 800 m. z.w. Valentia n. Antwerpen. Stad Delft, 11 120 m. o. Gibraltar n. Antwerpen. Schelpwijk. 12 v. Curacao n. Savannah. Slamat, 12 v. Barcelona n. Leixous. Stad Alkmaar, 12 v. Lulea n. Amsterdam. Stad Rotterdam, pass. 12 Dover n. Rotterdam. Stad Rotterdam. 13 te Vlaardingen. Stad Schiedam, 12 te Melilla. Stad Utrecht. 12 315 m. o. Kp. Race n Kiel. Statue of Liberty. 11 v. Philadelphia n. Pt. Said. Straat Lombok, 12 v. Durban n. Lor. Marques. Straat Malakka. 13 te Kaapstad. Sunetta, 13 v. Singapore n. Saigon. Sarpedon. 12 100 m. o. Cuba n. Mobile. Solon. 11 v. Kaap Haitien n. Mobile. Straat Madura. 12 te Port Elisabeth verwacht. Strat Soenda. 12 te Moji verwacht v. Shanghai Sira, 12 v. Rastanura n. Ummsaid. Soestdijk. 12 te Bremen v. Hamburg. Stanvac Djirak. 12 160 m. z. Penang n. Buatan. Straat Johore, 12 200 m. z.o Singapore n Singap Tabian, 12 v. Amsterdam n. Mamburg. Tahanla. 14 te Bombay verwacht. Tamo. 12 v. Buenos Aires n. Necochea. Tankhaven 111, 13 te Bangkok verwacht. Tappanzee, 13 te New Orleans. Tora. 12 te Bremen verwacht. Tr.wali. 12 800 m. w n.w. Colombo n. Colombo. Telamon. 13 te Savannah. Tero, 12 135 m. n n o. Madeira n. Rio de Janeiro. Teucer, 13 te Belawan. Texel. 12 v. Damman n. Bahrein. Theobaldius, 12 200 m. z.z.w. Majorca n. Perz G. Theobaldous, 20 in Suezkanaal verw. n Mena. Tiipanas. 12 v. Hongkong n. Singapore. Tjisadane, 12 v. Yokohama n. Naeoya. Tjiwarigi. 13 te Surabaia verwacht. Trajanus. 12 te Le Havre. Van der Hagen, 12 v. Yokohama n. Nagoya. Van Linschoten. 13 te Singapore. Van Spilbergen. 13 te Beira. Van Heemskerck, 12 te Lour Marques verwacht. Vasum, 18 te Curacao verwacht. W. Alton Jones. 12 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Waterman. 12 te Semarang. Westertoren, 12 40 m. o. Pantellaria n Eastham. Willem Ruys, 12 v. Montreal n. Bremerhaven. Woensdrecht, 12 70 m. n.o. Alboran n Napels. tJssel, 12 v. Amsterdam n. West-Tndië. Zaankerk, 12 te Shanghai verwacht. Zonnekerk. 12 te Le Havre. Zuiderkerk, 12 720 m w. Cocos eil. n. Fremantle. KLEINE VAART Bab T. 9 v Raumo te Zandam Badzo. 12 v. Zandam n. Hamburg. Eljo. 12 80 m. w.z.w. Ouessant n. Avonmouth. Elsa, 11 v. Sournaes n. Hamina. Flevo, 11 10 m. z.w. Sunk n. Leningrad. Ilias. 11 v. Barcelona n. Tarragona. June, 12 20 m. n.w. Hoek v. Holl. n. Maassluis. Jupiter. 12 10 m. z.w. Beachyhead n. Pt. Talbot. Kaap Falga, 9 v. Norrkoping n. Moerdijk. Kaap St. Vincent. 11 v. Zaandam te Amsterdam. Keizersgracht. 12 v. Amsterdam n Scheveningen. Leliegracht. 11 te Gdansk. 1 iinbaansgracht. pass TE 14 v. Helsinki n. Z'dam. Pavo. 9 v. Amsterdam te Karlstad. Ponza. 9 v. Kristinehamn te Zaandam. Prinsengracht. 12 te Amsterdam. Schipersgracht, 11 te Bandholm. Tilly, 10 v. Hamina te Zaandam. SLEEPVAART Gele Zee, 13 130 m. n.w. Alexandrië n. Antw. Hudson. 13 40 m. o. Martinique n. Nederland. Humber. 13 260 m. z.o. St. Vincent n. Hamburg. Noordzee, 13 120 m. n.w. Oporto n. Burutu. Oceaan. 13 210 m. van Mona-Passage n. Ph.delphia. Oostzee, 13 800 m. z.w. Azoren n. Horta. Tasmanzee. 12 v Antwerpen te Rotterdam Thames, 13 510 m. n.o. Paramaribo n Porl Said.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5