Uiterst ijle lucht aan de rand van de dampkring remde Spoetnik II af Kunstmatig kweken van oesters blijkt mogelijk Laagvliegers brachten paniek in het Franse dorpje Liévin Djakarta vond geen bewijs van Nederlands aandeel in opstand Bewoners van Barbados zagen haar vurig spoor in oceaan dalen Indonesisch vertegenwoordiger in Den Haag deed verslag van inspectiereis WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 7 Geleidelijk nauwer DE RAKET NAAR DE MAAN Bejaarde patiënte overleefde de schrik niet Gezagscrisis Blijvende samenwerking bij poolonderzoek Geen plannen tot geweld inzake Nieuw Guinea Reconstructie van gebeurde met Frank Kierdorf Vermoedelijk wraakneming op onwillige directie Poolse geestelijke klaagt Warsehause journalist aan Experimenten in Wemeldinge leverden opmerkelijke resultaten op Middensluis neemt taak van Noordersluis over Slechts zeer grote schepen zullen niet geschut kunnen worden Gerepatrieerden naar de Verenigde Staten Kerkelijk Nieuws (door drJ. J. Raimond jr.) SPOETNIK II - officiële benaming: Kunstmaan 1957 beta - is op 3 november 1957 zijn omgang om de aarde begonnen. lij is in de nacht van 13 op 14 april 1958 niet ver van het eiland Barbados in de Atlantische Oceaan gestort, nadat zij 2.367 omlopen had volbracht. Nadat de waarne mers de overrompelende verschijning van de eerste kunstmaan - die op 3 oktober 1957 in haar baan werd gebracht - te bo ven waren gekomen, konden zij na de aankondiging van de tweede Russische kunstmaan onmiddellijk aan het werk tijgen. Met de eerste kunstmaan hadden zij zoveel ervaring opgedaan, dat zowel zij als hun rekenmachines meteen op volle toeren begonnen te werken, met het gevolg, dat reeds binnen enkele dagen na de opstijging betrouwbare gegevens omtrent de baan van „1957-beta" bekend waren. Het behoeft geen verwondering, dat de baan van een kunstmaan niet onmiddellijk bekend is. De ingenieurs, die met hun raketten de kunstmaan omhoog brengen, kunnen namelijk niet voorstellen hoe groot de beginsnelheid van de kunstmaan pre cies zal zijn, evenmin kunnen zij instaan voor de richting, waarin de kunstmaan haar ommegang begint. En juist de richting en de grootte van de aanvangssnelheid zijn beslissend voor de baan, die de kunstmaan gaat volgen. Daar de ingenieurs verstek moeten laten gaan, moeten de waarnemers de gegevens leveren die nodig zijn om de baan te weten te komen. Om nu maar bij Spoetnik II te blijven: zijn baan bleek vrij wel cirkelvormig te zijn, met dien ver stande echter dat het middelpunt van de baan ongeveer 700 km bezijden het mid delpunt van de aardbol lag. In de hierbij weergegeven tekening is de baan van Spoetnik II te zien. Die baan was voorbestemd geleidelijk nauwer te worden. Immers, de kunstmaan moet bij elke ommegang een deel van haar baan door de dampkring afleggen. Op dit deel wordt haar beweging geremd. De moleculen van de dampkring trachten haar vaart te stuiten. Deze belemmering heeft tot gevolg dat de omlooptijd van de kunst maan korter wordt en de uitmiddelpuntig heid van de baan verkleind wordt. Op 4 november 1957 bedroeg de omlooptijd 103,7 minuut, op 21 januari 1958 99,5 minuut. Inmiddels was het apogeum - zie de teke ning - van 1.630 km verlaagt tot ongeveer 1.250 km. Nadat de waarnemers en de rekenaars, de laatsten geholpen door elektronische rekenmachines, de verandering van de baan hadden vastgesteld, overhandigden zij hun gegevens aan de theoretici. Deze moes ten trachten te berekenen hoe ijl de lucht is op de hoogte waar de kunstmaan wrij ving ondervond? r—t Uit de bijgaande tekening blijkt dat de baan van de kunstmaan geleidelijk nauwer wordt, maar dat de grootste verandering zich voltrekt nabij het apogeum - de plaats waar de baan van de kunstmaan het verst van het aardoppervlak verwijderd is. De hoogte van het perigeum - de plaats, waai de baan het dichtst bij de aarde is - ver andert daarentegen slechts weinig. En dat is juist de plaats, waar de kunstmaan ge remd wordt. De verbazing van de onderzoekers was groot toen bleek, dat de lucht minder ijl is dan vermoed werd en dat derhalve de kunstmaan veel ster ker geremd werd dan voorspeld was. De lucht is overigens nog ijl genoeg op een hoogte van 220 km, namelijk slechts het drie miljardste deel van de Op bovenstaande wijze hoopt een groep ingenieurs op Cape Canaveral met een combinatie van Thor en Vanguard- raketten een „lasso" om de maan te werpen. Als het schot, dat zij in de tweede helft van augustus, wanneer de maan het dichtst bij de aarde komt, gaan lossen ook wil lukken dan zou de satelliet van het krachtveld van de aarde in dat van de maan moeten over gaan. Zij zou dan ook nog genoeg eigen snelheid moeten hebben om niet op de maan te pletter te vallen, maar om er een baan omheen te beschrijven (ook langs de van ons afgewende kant) en vervolgens weer in het krachtveld van de aarde terug te keren. luoht in uw huiskamer, In geen enkel laboratorium is het ooit gelukt een gas even ijl te maken als de lucht op 220 km hoogte. De uitkomsten, verkregen met an dere kunstmanen zullen ons de ijlheid van nog hogei-e, lagere lucht doen ken nen. Elke keer dat de kunstmaan door haar perigeum gaat, botst zij tegen enkele grammen lucht en dit brengt haar tocht langzaam maar zeker tot een einde. De tekening laat zien, dat haar baan gaandeweg nauwer wordt en dat derhalve de weg, die de kunst maan door de dampkring heeft af te leggen, steeds langer wordt en dus de weerstand toeneemt. Tegen de tijd, dat de omlooptijd is ver minderd tot negentig minuten nadert het De heer G. Land te Steenwijk, die vele betrouwbare waarnemingen van kunst manen op zijn naam heeft staan, maakte op de avond van 13 april, klokke 20.51, de hier afgebeelde foto. einde van de kunstmaan. Voor Spoetnik II was 13 april 1958 de laatste datum. De Spoetnik II was heel kort voor zijn einde boven West-Europa zichtbaar. De hierbij afgedrukte foto is een van de aller laatste, die genomen werd, namelijk op 13 april klokke 20.51. Spoetnik II was toen zeer helder. Uit verslagen van. schepelingen in de Caraïbische zee en van waarnemers aan de oostkust van de Verenigde Staten, blijkt hoe indrukwekkend het einde van de kunstmaan is geweest. Boven de staat New England was Spoetnik II in de nacht van 13 op 14 april zichtbaar, en dit was zeer merkwaardig, want de kunstmaan werd op dat ogenblik niet door de zon beschenen! Een onweerlegbaar bewijs, dat de kunst maan tot gloeien werd gebracht door de wrijving met de lucht, op een soortgelijke wijze als meteorieten (vallende sterren) tot li ch tafstra ling komen. Korte tijd later hield de vonkensproeien de kunstmaan de blikken van schepelin gen, varende in de Caraïbische zee, gevan gen. Zij verspreidde een intens licht, veel helderder dan dat van de maan. Bewoners van het eiland Barbados zagen de laatste levensminuut van Spoetnik II. Zij had toen een lange vurige staart. Met het gecre meerde cadaver van de hond Laïka stortte Spoetnik II nabij de noordkust van Zuid- Amerika in de Atlantische Oceaan. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse bevolking, in het bijzonder die in de provincie, in de buurt wonend van vliegvelden, waar de straaljagers van het Franse leger zijn gestationeerd of in de landstreken, waarboven deze hun oefen- vluchten houden, is verontwaardigd over het lawaai, dat zij moet ondergaan. Men heeft van verscheidene zijden protesten aan het ministerie van Defensie gezonden en hier en daar zijn comité's gevormd, die „handelend willen optreden''. Hoe, is nog een open vraag. De druppel, die deze keer de emmer heeft doen overlopen, is een sterfgeval in het plaatsje Liévin in het mijnwerkersdistrict Pas de Calais geweest. Enige dagen geleden kwamen daar des ochtends vier straaljagers laag overvlie gen, de inwoners schatten dat zij vlogen tussen 25 en 50 meter boven de huizen. Het waren waarschijnlijk vier Tridents van de basis Kamerrijk, op zijn Frans Cambrai geheten. Er ontstond bij een deel van de bevolking een paniek. Een loodgie ter die op een dak werkte, kon zich slechts met moeite van een wisse dood redden door zich aan een schoorsteen vast te klampen anders was hij meegezogen door een wervelwind. Vrouwen, die op de markt haar inkopen deden, wierpen zich op de grond. Kleine kinderen gilden van angst. Een verkoopster uit een kruideniers winkel rende naar buiten en kwam pas enige honderden meters verder tot bezin ning. Een oude dame viel flauw. Een schooljongen kreeg een zenuwschok en wordt nog verpleegd. Tragisch was het overlijden van een vrouw op leeftijd, die een hartkwaal had en als gevolg van een beroerte enige tijd het bed moest houden. Haar man, die haar verpleegde, heeft ver teld hoe horen en zien enige minuten ver gingen toen de straaljagers over het huisje van de oude mensen donderden: Ik hoorde enige tijd niets. Plotseling drong het tot me door dat mijn vrouw een kreet had ge geven. Ik sprong naar haar bed. Zij bleek gestorven. De weduwnaar heeft thans, mede op aandringen van zijn zoon, een mijnbouwingenieur, een klacht bij de poli tie ingediend. Noch hij noch de zoon vraagt, zoals in Frankrijk in zulke gevallen ge bruikelijk is, een geldelijke schadeloosstel ling. Zij willen alleen dat dergelijke onge lukken in het vervolg voorkomen zullen worden. Het ministerie van Defensie heeft nog steeds niet gereageerd. Het heeft er alleen aan herinnerd, dat er zeer strikte c.onsig- nes bestaan voor de straaljagerpiloten. Zij mogen in geen geval boven bewoonde ge bieden de geluidsbarrière doorbreken, noch mogen zij laag vliegen. Waar er echter in Frankrijk van een gezagscrisis tussen het burgerlijke bestuur en legerleiding kan worden gesproken, lijkt de regering ook in kwesties als de onderhavige niet over die macht te beschikken, welke haar rech tens toekomt. De publieke opinie is door het sterfgeval te Liévin des te meer verontrust omdat proefnemingen enige jaren geleden hebben bewezen dat het lawaai van de straaljagers inderdaad voor levende wezens dodelijk kan zijn. Een i-at, geplaatst voor een ge luidsbron van hoge frequentie, stierf bin nen zes minuten, een konijn binnen twaalf. In Savoye werd een kweker van zilver vossen geruïneerd tijdens de NAVO-oefe- ningen in juni. De moederdieren, opge schrikt door het lawaai van de straaljagers, doodden toen zelf hun jongen. In zulke gevallen kan men overigens nog wel van „prijs voor de vrijheid" en van „het recht tot iuchtverdediging" spreken, maar in het geval, van de patiënte van Liévin gaan zulke argumenten niet meer op. Men hoopt nu dat het overwicht van het ministerie van Defensie op de straaljagerpiloten weer zodanig zal worden dat zij het schandalige van hun vergrijp tegen de instructies zul len inzien. MOSKOU, (AFP) Het internationale comité voor de verkenning van het zuid poolgebied heeft op zijn tweede zitting, die te Moskou is gehouden, het program voor de onderzoekingen in 1959 goedge keurd. De vertegenwoordigers van Austra lië, Engeland, Frankrijk, de V.S., de Sov jet-Unie en andere landen welke aan het onderzoeken van het zuidpoolgebied deel nemen, verklaarden dat hun landen dit werk ook na het einde van het Internatio nale Geofysische Jaar zullen voortzetten. Eenstemmig werd besloten een kaart van het zuidpoolgebied op schaal van één op drie miljoen samen te stellen. Dit werk zal worden geleid door de Franse voorzit ter van het comité, dr. Laclavère. Het comité zal een tijdschrift gaan uitgeven, dat zal worden verzorgd door het naar Scott genoemde poolinstituut te Cam bridge en het Zuidpoolinstituut van Le ningrad. Voorts werd besloten, de nauwe samenwerking op geologisch en glaciolo- gisch gebied voort te zetten. Ook werd een uitbreiding van het aantal stations aanbe volen. Het comité zal in februari-maart van het volgend jaar in Australië opnieuw bij eenkomen. CANBERRA (Reuter) De Australische minister van Buitenlandse Zaken Casey heeft dinsdag in het parlement verklaard, dat de Indonesische regering de verzeke ring heeft gegeven geen plan te koesteren voor het gebruik van geweld om haar aan spraken op Nederlands Nieuw-Guinea te verwezenlijken. In zijn verklaring voor de volksverte genwoordiging, zeide de minister, dat „er bewijs was geweest van enige toegenomen kracht van de strijdkrachten van Indo nesië, doch niet in een mate om reden tot enigerlei bezorgdheid te geven. De Australische regering werd volgens Casey kortgeleden enigszins verontrust door een verklaring, die van militaire aard bleek te zijn en werd toegeschreven aan een hoge militaire autoriteit in Indonesië. Waarnemers menen, dat de minister doelde op een verklaring van de Indonesi sche chef-staf, luitenant-generaal A. H. Nasution, dat als de diplomatie mocht fa len in het Nederlandse-Indonesische ge schil, de „militaire weg" zou worden gevolgd. Minister Casey zeide, dat de Australi sche ambassadeur in Indonesië, Maclntyre, opdracht heeft gekregen deze verklaring onder de aandacht van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken te bren gen en een categorische ontkenning heeft gekregen, dat Indonesië enigerlei plan zou koesteren om geweld te gebruiken. De binnenste dikke cirkel stelt het aardoppervlak voor. De aarde is om geven door haar dampkring, aangeduid door stipjes. Als we de allerijlste bui tenste dampkring meetellen, strekt de dampkring zich tot ongeveer 1000 km. boven het aardoppervlak uit. M is het middelpunt van de aarde. De figuur is op schaal getekend. Op 4 november 1957 beschreef Spoetnik II de baan 1, een vrijwel cirkelvormige baan met het middelpunt M 1. Ten gevolge van de weerstand die zij nabij het perigeum ondervond, werd de baan allengs nau wer. Op 21 januari 1958 beschreef zij baan 2, met het middelpunt M 2. De hoogte van het apogeum was van de aanvankelijke waarde 1.630 km., ver minderd tot 1.250 km., de hoogte van hel perigeum was slechts enkele kilo meters kleiner geworden. Toen zij snel haar einde tegemoet ging - begin april 1958 - beschreef de Spoetnik II de baan 3. Langs haar gehele baan had zij de weerstand van de lucht te verduren en dit bracht haar „ten val". FLINT (UPI) —De politie van Flint heeft een reconstructie gemaakt van de brandstichting in een wasserij-stomerij te Flint, in de Amerikaanse staat Michigan De vakbondsfunctionaris Frank Kier dorf was bezig achterin de winkel benzine uit te gieten. Toen hij daarmee bezig was en de lucht in de "winkel, yêfzadigd ragkte van benzinedamp, .begon in 'een vertrekje achter de winkel een verklikker te werken van een stoomketel. De verklikker scha kelde een pomp in. Dit veroorzaakte von ken en de vonken brachten de benzine damp tot ontploffing. Kierdorf stond mid denin een vuurzee en zag slechts één uit weg door het vertrekje waar de pomp van de waterketel stond. Zijn helpers, die buiten de winkel stonden te wachten, re den hem naar zijn woning, waar ze zalf op de brandwonden deden. Vandaar brachten ze hem naar het ziekenhuis in Pontiac, 160 kilometer van Flint. De zwaargewonde Kierdorf werd afgezet op het grasveld bij de hoofdingang van het ziekenhuis, waar hij donderdag is overle den. Op verdenking van medeplichtigheid is de vakbondsfunctionaris Jack Thompson gearresteerd, die ook in dienst is van de bond van vrachtautochauffeurs. Hij wordt ervan verdacht samen met Frank Kier dorf en diens oom Herman Kierdorf (ook een vakbondsfunctionaris) de brand te hebben gesticht in Flint. Herman Kier dorf is voortvluchtig. Volgens de openba re aanklager heeft het drietal de wasse rij in brand gestoken omdat de directie zakelijk niet tegemoetkomend genoeg was tegenover de vakbond. WARSCHAU (AFP) De pastoor van een parochie in de Poolse provincie Wroclav (Breslau) Jankowski, heeft bij een recht bank een aanklacht ingediend wegens las ter tegen de communistische journalist Gontarz van het Warsehause blad „Setan- dar Mlody". Pastoor Jankowski heeft be zwaar tegen een ax-tikel van Gontarz onder de kop „De erfgenamen van de Inquisi tie". Dit is de eerste maal sedert de twee de wereldoorlog, dat een Poolse rooms- katholieke geestelijke een communistische journalist wegens laster aanklaagt. De plaatselijke rechtbank heeft zich onbe voegd verklaard. „Er zijn inderdaad positieve aanwijzin gen, dat er actieve buitenlandse inmen ging is geweest in het gebied van de Mi- nahasa tijdens de opstand tegen de cen trale Indonesische regering. Er zijn in het gebied echter geen bewijzen aangetroffen van actieve Nederlandse deelnemeing aan de rebellie. De regering in Djakarta zal de kwestie van de buitenlandse bemoeie nissen met deze strikt binnenlandse aan gelegenheid van Indonesië op diplomatiek niveau bespreken met de regeringen, van welker inmenging men bewijzen heeft aan getroffen." Dit verklaarde de heer Sudjoko Hudyo- noto, eerste secretaris van de Indonesi sche vertegenwoordiging in Den Haag. De heer Sudjoko Hudyonoto keerde kortelings op zijn post terug van een oriëntatiereis, die hem gedurende 40 dagen voerde naar Makasar, Morotai, Djailolo. Menado, Bin- tung, Gorontalo, Donggala, Kendari, Sura- baia, Malang, Djokjakarta, Bandung en Djakarta. In de Indonesische hoofdstad besprak de eerste secretaris van de ver tegenwoordiging zijn bevindingen met president Sukarno, leden van de centrale regering en vooraanstaande politici. Hij maakte zijn tournee onder meer in gezel schap van de chef staf van het Indonesi sche leger, generaal majoor Nasution. Als aanwijzingen van de rechtstreekse buitenlandse inmenging in de Minahasa noemde de heer Sudjoko Hudyonoto: 1. De nieuwe wapens, die de troepen van de centrale regering op de verzetslie den buit maakten. Pakhuizen vol wapens van allerlei kaliber zijn in Menado aan getroffen. De centrale troepen vonden er bijvoorbeeld luchtafweergeschut van zeer modern type, bommen van 500 kilo en ba- Na jaren van intense studie is men in biologische kringen tot de conclusie geko men dat oesters kunstmatig kunnen wor den gekweekt. Dat heeft dr. P. Korringa, directeur van het Visserijlaboratorium te IJmuiden, en „vader van.de Zeeuwse oes ters" verklaard op een bijeenkomst te Goes van Zeeuwse oesterkwekers, waarin ook een Amerikaanse bioloog over deze experimenten mededelingen deed. Dr. Korringa zei dat in het laboratorium te Wemeldinge is gebleken dat het uitste kend mogelijk is op kunstmatige wijze oesters te kweken. Men is er in geslaagd oesterlarven binnenskamers te kweken en de oesters daarna op een andere plaats dan gebruikelijk is te doen opgroeien. De ze proeven zijn genomen door de biologen A. C .Drinkwaard en drs. A. G. Vlasblom. Zij hebben daarbij opmerkelijke resulta ten geboekt. Het gelukte drs. Vlasblom onder meer om oesters, die reeds eitjes bij zich hadden, deze te ontnemen en lar ven te doen voortbrengen, waarvan 13,6 pet. zich op de kweekpannen afzette. In de natuur is dat maar 2 pet. Voorts ge lukte het hem het broedseizoen te verlen gen. Theoretisch zou dit er toe kunnen lei den dat ook na de uitvoering van het Del taplan het oesterkweken in de Zeeuwse stromen kan worden voortgezet. De direc teur van het Amerikaanse visserijlabora torium te Milford in Connecticut besprak de werkwijze van de Amerikaanse biolo gen bij hun proeven met de kunstmatige oesterkweek, welke tot goede resultaten hebben geleid. De Zeeuwse oesters, die naar Milford zijn gezonden ter bestude ring. hebben zo zei hij goede resul taten opgeleverd, zodat men alle reden tot tevredenheid mag hebben. Aangezien er in scheepvaartkringen enige onzekerheid blijkt te bestaan over de grootte der zeeschepen, die gedurende de herstellingswerkzaamheden aan de Noordersluis te IJmuiden van 1 tot en met 7 september Amsterdam niet zullen kun nen bereiken deelt de hoofdingenieur van de rijkswaterstaat mee, dat deze strem ming alleen geldt voor zeer grote zeesche pen en zeer grote olietankers. Een passagiersschip als de „Johan van Oldenbarneveldt" dat ongeveer 20.000 ton meet, zal zonder enige hinder gedurende die tijd te IJmuiden kunnen worden ge schut. De middensluizen kunnen namelijk nog schepen doorlaten, die een lengte van ruim 600 voet, een breedte van 65 ,'oet en een diepgang van ruim 29 voet niet te bo ven gaan. De „Oranje" en enkele zeer grote buitenlandse passagiersschepen van gelijke omvang zullen echter gedurende één week niet via IJmuiden in de Amster damse haven kunnen meren. Wetsontwerp door commissie goedgekeurd WASHINGTON, (UPI) De juridi sche commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag een wetsontwerp goedgekeurd, dat de toe lating beoogt van 3.000 Nederlanders uit Indonesië. Het ontwerp regelt voorts de toelating van 1500 bewoners van de Azo- ren, wier huizen door aardbevingen en vul kanische uitbarstingen in de afgelopen winter zijn verwoest. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Maartensdijk J. van der Haar te Waddinxveen te Wester- schelde (toez.) H. A. Schepers, vicaris te Zwijndrecht. Aangenomen naar Enten (toez.) W. A. Kalkman te Sint Laurens naar Wagen borgen P. Jansen, viacris te Bergen (N.H.). Geref. Kerken Bendankt voor Aduard A. Nagelkerke Beroepen te Haulerwijk R. D. Beukema te Doorn. Aangenomen naar Noordwijk aan Zee (2de pred.pl.) Th. Ferwerda te Balk (Fr.), te Zweeloo. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Nijmegen H. D. Doo- renbos te Maastricht. zooka's, waarover zelfs de troepen van Djakarta nooit hebben beschikt. 2. In de haven van Menado liggen vier schepen, varend onder buitenlandse vlag, die vol zijn geladen met wapens en muni tie. De heer Sudjoko Hudyonoto wenste zich over de nationaliteit van de schepen niet precieser uit te laten. 3. Er is veel vreemd geld in de Mina hasa in omloop: taipeh-biljetten, yens, straits dollars en door de verzetslieden in het buitenland gedrukt bankpapier. 4. In de door de verzetsleiders verlaten gebouwen in het opstandige gebied zijn documenten aangetroffen, die op de bui tenlandse inmenging wijzen. 5. Een lid van een buitenlandse consu laire staf heeft zich bij de verzetslieden aangesloten. Om diplomatieke redenen kon de heer Sudjoko Hudyonoto zich ook hierover niet nader uitlaten. 6. Op het vliegveld van Menado zijn twee nieuwe B-26 bommenwerpers aange troffen en twee Mustang-jachttoestellen. De vliegtuigen zijn door bombardemen ten van de luchtmacht van de centrale re gering buiten gevecht gesteld. Het bleek, dat de toestellen door buitenlanders wer den gevlogen, Chinezen uit Formosa en piloten van het genre van de Amerikaan Pope. Volgens Westerse maatstaven waren de verzetsgroepen, zeker wat de uitrusting betreft, de meerdere van die van de cen trale regering. Dat de kracht van de re bellie tenslotte toch is gebroken en terug gebracht tot guerilla-activiteiten „waar de centrale regering de geëigende maatregelen tegen zal nemen" meent de heer Sudjoko Hudyonoto vooral te moeten toeschrijven aan het feit, dat de verzetslieden de steun misten van de be volking. Bovendien gingen de verzetstroe- pen „tot roof over", wat veel kwaad bloed zette. Nader verklaarde de eerste secre taris hierover, dat de leiding van het ver zet heeft nagelaten de eigen bevolking voor te lichten over de principiële drijf veer tot het openlijk verzet. De voorlich tingsactiviteiten waren te zeer gericht op het buitenland. Hierdoor wist de bevol king in het geheel niet waar het om ging. De tweede fout, die de heer Sudjoko Hudyonoto als „roof" betitelt, betreft de door de bevolking geproduceerde copra. Deze werd door de commandanten van de verzetstroepen centraal ingenomen, tegen afgifte van „bonnen", die evenwel nim mer zijn gehonoreerd. De copra is door de verzetsleiders verhandeld, zonder dat de bevolking er de vruchten van kon pluk ken. In Menado en omstreken vonden de regeringstroepen bijvoorbeeld tot een waarde van 150 miljoen aan door de ver zetslieden afgegeven „bonnen" die devie- zenroepiahs werden genoemd. Er worden thans in Djakarta nog besprekingen ge voerd over de vraag, of de centrale rege ring deze „schuld aan de bevolking van het betreffende gebied" al dan niet zal overnemen. Het is daarom naar hij zeide geen wonder, dat de bevolking van de in opstand gekomen gebieden is opgelucht, dat de gevechten op grote schaal in haar gebied, waarvan zij de strekking niet be greep, weer zijn geëindigd. Ter illustratie kan nog worden gemeld, dat ten tijde van de schermutselingen een kilo rijst in de Minahasa rp. 80 kostte. De centrale regeringstroepen, die bij hun ope raties ook rijst meevoerden, hebben hier van een deel op de markt gebracht. De prijs zakte daardoor tot rp. 7 per kilo. En hoewel zij thans ten gevolge van aanvoer- moeilijkheden weer is gestegen, ligt de rijstprijs nog ver beneden het niveau van rp. 80. Nieuw Guinea Over het omstreden gebied van Weste lijk Nieuw Guinea verklaarde de heer Sud- jono Hudyonoto tenslotte, dat de centrale regering in Djakarta er niet over denkt tot geweld over te gaan. Elke vrees ten aanzien hiervan is ongegrond. Ook presi dent Sukarno is volgens hem allerminst van plan eventueel Westelijk Nieuw Gui nea met geweld aan Indonesië te trekken. „Wij handhaven uiteraard onverminderd onze aanspraken op het gebied," aldus de heer Sudjoko Hudyonoto, „maar het zal worden uitgevochten langs de wegen van de onderhandelingen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van alle kanalen en in strumenten, die zich daartoe lenen." De in verschillende perspublikaties ge dane uitspraak van chef-staf Nasution, dat indien de diplomatieke middelen zou den falen, Indonesië met de kracht van wapenen zijn aanspraak zal doen gelden, moet volgens de eerste secretaris uit het verband van de betreffende redevoering van de generaal-majoor zijn gelicht. Hij besloot zijn uiteenzetting met de medede ling, dat Djakarta uiteraard wel rekening houdt met de maatregelen, die Nederland op militair gebied ten aanzien van Nieuw- Guinea treft en waarvan hij de wijziging van de Nederlandse dienstplichtwet als een exponent ziet.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7