€sso Joyce Marinkelle in Scheveningen uitgeschakeld voor dubbelspelen KAUWEN Braziliaan zwom Kanaal over Kort en bondig 9 NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN waakt tegen slijtage NIEUWE ESS0 BENZINE NIEUWE GOUDEN ESS0 EXTRA MOTOR OIL Successen voor De Mos en Parlevliet in Eastbourne Davidson en Lorraine Goghlan wonnen in Hamburg Australiër Rose voor onbepaalde tijd geschorst Grote belangstelling voor Europese kampioenschappen Weinig verandering in toernooi in Bad Portoroz Ronde van Beverwijk in sportpark ,Adrichem' Zomercompetitie van HSV ?De Kampioen' voor P. de Jong Nelux-ploeg in Luxemburg officieel gehuldigd Twee wereldrecords voor Russische heffers Australische meisjes zwommen in Dusseldorp EDO en Haarlem voetballen zondag vriendschappelijk geeft uw zenuwen rust Concertgebouw Orkest had succes in Salzburg Duitse belangstelling voor Delftse kunst Het puik van de gladiolen op speciale keuring Weer vrijspraak gevraagd voor onderofficier WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 joyce Marinkelle heefft op de tweede dag van de wedstrijden om de nationale ♦ennistitels een teleurstelling moeten ver werken. In de eerste ronde van het ge mengd dubbelspel zij was samen met Willem Maris geplaatst werd zij door fflej. H. Ruinen en Huizinga met 1-6, 6-2, 6-3 uitgeschakeld en in de tweede ronde van het dames dubbelspel leed zij samen met mevr. T. Lubers tegen mej. H. van Rijn en (wederom) mej. H. Ruinen een nederlaag (6-2, 5-7, 6-3). Dit alles was aan pech te wijten. In de ochtenduren liep j0yce in het duel met mej. J. van Seven (tweede ronde dames enkelspel) een blaar aan haar voet op en daarvan heeft zij ge durende de hele verdere dag veel hinder ondervonden. Zij kon zich moeilijk op de baan verplaatsen en zo verloor zij beide partijen in het dubbelspel. Herok, die maandag in het heren enkel spel voor een verrassing had gezorgd met zijn overwinning op Hans van de Weg kon het in de tweede ronde tegen Tonjes niet bolwerken. Met 3-6, 6-0, 6-2, 6-1 werd hij verslagen. De partij BiesheuvelSchneider heeft de grootste belangstelling getrokken. Voor al in de eerste twee sets heeft de 16-jari ge Evert Schneider uitstekend tegenstand geboden. Bijna voortdurend kon hij de lobs achter in het veld Biesheuvel vertraag de het tempo steeds retourneren en zijn fraai geplaatste backhand crossedrives stelde zijn tegenstander menigmaal voor problemen. Dat het Schneider aan wed strijdroutine ontbreekt, bleek in de twee de set toen hij met 5-2 op setpoint kwam te staan. Hij wilde de overwinning van de ze set forceren, doch Biesheuvel, die over meer controle beschikt, stond dit niet toe. Het werd 5-5 en tot 8-8 ging de strijd ge lijk op. Tenslotte nam Biesheuvel de set met 10-8 en de derde en tevens beslissen de set met 6-1. Voorts dient de zege van Rob Kuypers op Ab Kloezen gememoreerd te worden.Vijf sets heeft Kuypers voor een plaats in de derde ronde nodig gehad (4-6, 6-4, 6-0, 5-7. 6"3>- Uitslagen De resultaten waren: Dames enkelspel, tweede ronde: mej. E. Hen- driksz versl. mevr. J. Roos w.o.; mevr. T. Sauter versl. mej. C. Wilmink 6-^4. 6—3; Joyce Marin kelle versl. mej. J. Seven 6—3, 7—9, 64: mej. J. van Duin versl. mej. H. van Rijn 6—4, 8—6: mej. y. Hollin Couquerque versl. mevr. U. de Jager 5-0, 6—1; mej. R. Tervoort versl. mej. J. Com mandeur 61, 6—2. Heren enkelspel, tweede ronde: Gurowitsch versl. Cune 6—2, 7—5, 9—7: Willem Maris versl. Lansdorp 4—6, 6-3, 8—6, 6-0: Eysden versl. Baard 6-3, 6—2, 6—0; Bitter versl. v. d. Lely 61, 75, 9-7. Eerste ronde: Biesheuvel versl. Vossen 60, 6-2; Timmers versl. Nordlohne w.o. Tweede ronde: J. Koerts versl. Scholtz 6—3, 6-2, 6—2: B. Kuypers versl. Kloezen 46. 64, 6-0, 5—7. 6—3; Breukink versl. Heyblom 6—3. 6-2, 6—1; Marre versl. Timmers w.o.; Tonjes versl. Herok 3—6, 6—0, 6—2, 6—1; Biesheuvel versl. Schneider 11—9, 108. 6—1; Karamoy versl. Jeude 4-6, 6—1, 61, 63; Bijker versl. Taminiau 61, Advertentie Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering 61, 61: Van Gasselt versl. De Kort 6—2, 60, 6—2; Van de Ree versl. Stratmeyer 0—6, 7—5, 61, 16, 63; Van Megeren versl. Beukers 63, 62, 46, 6—4; Goris versl. A. Maris 6—3, 36, 6-1, 6—3. Dames enkelspel, tweede ronde: mej. J. Hou- sek versl. mevr. Th. Burgers 8—6. 63; mej. B. van Buuren versl. mevr. A. Roolker 16, 86, 61; mej. J. Wienese versl. mej. A. Weekhout 6—1, 62; mevr. F. Rouwenhorst versl. mej. C. Siemers w.o.; mej. M. Weurman versl. mevr. E. van Loon 5—7, 6—3, 7—5; mevr. F. de Soet versl. mevr. E. Roos 61. 8—6. Heren dubbelspel, eerste ronde: Groeneveld en Horsman versl. Baard en Danckaerts 6—8, 6—3, 6—3; Biesheuvel en Kloezen versl. C. en H. Boer 63, 6—4; Beukers en Vekemans versl. Stratmeyer en Volkmaars 46, 64, 97; Van Lidt de Jeude en W. Saarberg versl. Van Brunschot en De Kort 6—2, 6-1. Tweede ronde: Biesheuvel en Kloezen versl. Elffers en Van der Lely 6—2, 6—3; Goris en Ka ramoy versl. Groeneveld en Horsman 6—2, 62; Gurowitsch en Kramer versl. J. Kuypers en Wit- tekamp 46, 62, 6—3: Bitter en Van Gasselt versl. Nieland en Van de Ree 6—2, 4—6, 6—2; W. Marls en H. van de Weg versl. Cune en Herok 3—6, 62, 61; Beukers en Vekemans versl. Breukink en R. Kuypers 3—6, 6—3, 6—1; Van Eysden en Van Megeren versl. Michielsen en Toujes 86, 6—1; Van Lidt de Jeude en W. Saar berg versl. Bijkér en Frederikse 2—6, 7—5, 7—5. Dames dubbelspel, tweede ronde: mej. C. Gros- veld en mej. M. Rollin Couquerque versl. mej. H. Schepens en mej. M. Weurman 57, 6—1, 6—3; mej. H. Ruinen en mej. H. van Rijn versl. mevr. T. Lubbers en mej. J. Marinkelle 6—2, 5—7, 6—3; mej. J. Wienese en mej. C. Wilmink versl. mevr. A. de Jager en mej. J. Commandeur 57, 6—3, 62; mej. Y. Schouten en mej. J. Seven versl. mevr. F. Rouwenhorst en mej. T. Sauter 119, 4—6, 6—1. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: mej. F. Ma rinkelle en Van Eysden versl. mej. K. Okker en Nieland 6—2, 7—5; mej. W. van Welzenis en H. van de Weg versl. mevr. A. Roolker en Van Toor 6—0, 64; mej. C. Grosveld en Taminiau versl. mevr. F. Rouwenhorst en A. Maris 6—4, 64; mej. E. Wilmink en Bitter versl. mej. A. Kwak kel en J. Kuypers 61, 64; mej. H. Ruinen en Huizinga versl. mej. J. Marinkelle en W. Marls 1—6, 62, 63: mevr. E. Scholten en Volkmaars versl. mej. Y. Schouten en Groeneveld 16, 6—0, 8—6; mevr. M. Peters en Kloezen versl. mej. H. Schepens en R. Kuypers 6—3, 64; mej. I. Com mandeur en Breukink versl. mej. J. Ferir en Scholtz 62. 7—5: mevr. F. de Soet en Biesheu vel versl. mevr. C. Koopman en Heyblom 6—0, 61; mej. H. van Rijn en Kramer versl. mej. I. Seven en Elffers 4—6. 7—5, 6—3; mej. F. Ferir en Karamoy versl. mej. M. Rollin Couquerque en Frederikse 8—6, 62; mej. W. van Harskamp en Vekemans versl. mej. H. Faassen en Wittekamp 10—8, 6—2; mej. T. Lubbers en Van Lidt de Jeude versl. mej. M. Weurman en F. Koerts 6—1, 9—11, 75; mevr. E. Reus en Van der Lely versl. mej. J. van Duin en Baard 6—1, 6—2; mej. R. Ter voort en Beukers versl. mevr. J. Hennink en Cune 6—1, 4—6. 6—1. Tweede ronde: mej. F. Marinkelle en Van Eys den versl. mej. W. van Welzenis en H. van de Weg 6—1, 6-8, 6—2. In de derde ronde van het Slazenger tennistoernooi voor profs hebben Joop de Mos en Parlevliet voor Nederlandse suc cessen gezorgd. De Mos won van de Joego- slaviër Radovanovic met 6-2,- 6-1 en Par levliet versloeg de Duitser Walther met 6-0, 6-2. De derde Nederlander die tot de derde ronde was doorgedrongen, Van Beem, ver loor van de Zwitser Ferrez met 6-0, 6-3. Het internationaal tennistoernooi, dat in Hamburg is gehouden, is bij de dames dooi de Australische Lorraine Coghlan gewon nen. In de finale versloeg zij het Engelse speelstertje Shirley Bloomer met 6-4, 7-5. Bij de heren ging de overwinning naar de Zweed Davidson. In de eindstrijd won hij van de Belg Brichant met 5-7, 6-4, 0-6, 9-7, 6-3. De Australische tenniscrack Mervyn Rose is dinsdag door de Australische bond voor onbepaalde tijd geschorst wegens overtreding van de amateurbepalingen. Hy was er van beschuldigd ontoelaatbaar hoge onkosten-declaraties te hebben ingediend. Tegen Mel Anderson was dezelfde beschul diging ingebracht, maar het bestuur be sloot na onderzoek hem geen straf op te leggen. Rose maakt op het ogenblik een 'oernee door Europa. Zondag speelde hij in Hamburg. Rose won dit jaar de tennistitels van Italië en Frankrijk. Tijdens het Wimble- don-toernooi bereikte hij de halve finales, waarin hij werd uitgeschakeld door Ashley Cooper, winnaar van het toernooi. De 28-jarige Australiër, een links-handige speler, wordt beschouwd als een der beste dubbelspelers ter wereld. Hij maakt sedert '951 deel uit van het Australische Davis- Cup team. In zijn hotel in Hamburg verklaarde Rose dinsdagmiddag tegenover verslag gevers, dat hij nog geen officieel bericht "ver zijn schorsing uit Australië had ont vangen. „Het kan die kwestie van Edgbas- !°n zijn" vertelde hij, „daar was ik vorig jaar met Don Candy en toen zijn er inlich tingen gevraagd over de vergoedingen. Candy gaf toe te hoge bedragen te hebben ontvangen en kreeg een berisping. Ik ontkende het, vandaar waarschijnlijk mijn ^horsing." De voorzitter van de Australische tennis- o°nd, Donald Feguson, vertelde later, dat Rose niet was geschorst wegens inbreuk OP een reglementsbepaling. „Neen, wij «ebben Rose enkele maanden geleden ge waagd om aan te tonen welke vergoedin gen hij tijdens zijn wereldtoernee heeft ontvangen. Hij heeft daarna wel verschil lende keren contact met ons opgenomen. j'Iaar de inlichtingen waarom wij vroegen "vagen we niet. Aan de Europese roeikampioenschap- pen heren, die van 29 tot en met 31 augus tus in Poznan worden gehouden, zullen in totaal 21 landen deelnemen. Polen, als organiserend land, Duitsland en Rusland zijn op alle zeven nummers vertegenwoordigd. Nederland komt uit op het skiffnummer, de twee zonder stuur man en bij de achten. Het meeste aantal deelnemers schreef in voor het skiffnummer: veertien landen. Behalve Australië, Zuid-Afrika, de USA en de reeds genoemde landen starten: België, Frankrijk, Italië, Tsjechoslowa- kije, Joegoslavië, Roemenië, Denemar ken en Oostenrijk. Ook voor de vier met stuurman is de be langstelling groot. Dertien landen zijn vertegenwoordigd, zoals Italië, Zwitser land, Roemenië en Denemarken. Het num mer vier zonder stuurman wordt door twaalf landen betwist. Hierbij zijn Fin land, Zwitserland, Engeland, Roemenië en Joegoslavië. Bij de twee met stuurman, de dubbel twee en de achten komen elk tien landen uit. Bij de achten zullen de Nederlanders concurrentie ondervinden van Italië, Zwit serland, Tsjechoslowakije, Hongarije, Po len, De USA, Griekenland, Duitsland en Rusland. De Nederlandse twee zonder stuurman zal het moeten opnemen tegen België, Italië, Tsjechoslowakije, Joegoslavië, Po len, Roemenië, Denemarken, Finland, Engeland, Duitsland en Rusland. Schaken De uitslagen van de partijen gespeeld voor de vijfde ronde van het interzonale schaaktoernooi te Bad Portoroz luiden: Bronstein (Rusland)Benkoe (Hong.) af gebroken; Averbach (Rusland)Rosetto (Arg.) 1-0; Larsen (Denemarken)Fuester (Canada) 1-0; Sanguinetti (Arg.)Neikirch (Buig.) 1-0; Panno (Arg.)—Gligoric (Joego slavië) afgebr- Olofsson (IJsland)Cardoso (Philippijnen) 1-0; Tal (Rusland)Filip (Tsj. sl.) 1-0; Petrosian (Rusland)Mata- novic (Joegoslavië) 1-0; Sherwin (V.S.) Pachman (Tsj. Sl.) afgebr.; De Greiff (Col.) Szabo (Hong.) 0-1; Fischer (V S.) was vrij. De stand aan de kop luidt: 1 en 2 Petro sian en Averbach beiden 4 pnt. (uit 5 par tijen); 3 en 4 Tal en Olafsson beiden 37i pnt (5); 5 en 6 Larsen en Sanguinetti bei den 3 pnt. (5); 7 Benkoe 2'/i pnt 1 afgebr. partij (4); 8, 9 en 10 Bronstein, Gligoric en Panno ieder 2'/i pnt 1 afgebr. partij (5). Voor de derde maal in dit seizoen houdt de Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" op zondag 17 augustus in het sport park „Adrichem" een wielerronde van Beverwijk voor amateurs, onafhankelyken en nieuwelingen. Nagenoeg alle plaatse lijke en streekfavorietcn zullen in deze ronde aan de start verschijnen, zodat er een aantrekkelijke strijd verwacht mag worden. Onder de 77 ingeschreven amateurs en onafhankelijken, die om half drie geza menlijk van start gaan voor een wedstrijd over honderd kilometer, bevinden, zich de Beverwijkers Ab GeldermanS, Toon v. d. Bos, Coen Niesten, Henk Kuitwaard en Ton Hofland; Frans Klardi en Cees Lute uit Castricum, Mik Snijder uit Halfweg, die de voorgaande ronde op zijn naam bracht, de jonge stayer Henk Buis uit Vijfhuizen, de IJmuidenaar Hans van Duin, de Santpoorter Coen Visser, de Alk- maarders Jan Ottenbros, Klaas Slot en Jan Bloetjes, de Haarlemmers Ton Tuyp, Loek Vaars, Theo Mathot en Henk van Weeren en vele anderen. Van hen zal Jan Timmer uit Velsen-Noord zondag in Be verwijk bij de amateurs debuteren. In de voorwedstrijd voor nieuwelingen, waarvan de start om een uur is en de af te leggen afstand zestig kilometer be draagt, starten onder meer de Kennemer- landers Dullemans, De Reus, Hermans, Komen, Van Minnen, Winkelaar, Rolvink, Tabak etc. Liefst 83 nieuwelingen hebben voor deze voorwedstrijg ingeschreven. De zomercompetitie van de Haarlemse wielerclub HSV „De Kampioen", welke uit zes wedstrijden bestond, is gewonnen door Peter de Jong. Ily behaalde drie punten meer dan zijn naaste rivalen Henk Buis en zijn naamgenoot Jan de Jong. De eindstand van de A- en B-klasse luidt: 1. P. de Jong 14 pnt.; 2. en 3. H. Buis en J. de Jong 11 pnt.; 4. A. Tuyp 10 pnt.; 5. en 6. C. van Steyn en H. v. d. Geest 9 pnt.; 7. B. Gieske 8 pnt.; 8. W. Blommaert 7 pnt.; 9. en 10. C. Piers en E. Riethoff 6 pnt. Bij de C-klassers staken Hendriks, Nijs- sen, Bouma, Fennis en Peters met kop en schouders boven hun concurrenten uit. De eindstand van deze C-klasse luidt: 1. R. Hendriks 26 pnt.; 2. L. Nijssen 23 pnt.; 3. M. Bouma 22 pnt.; 4. G. Fennis 21 pnt.; 5. H. Peters 20 pnt.; 6. M. van Steyn 8 pnt.; 7. J. v. d. Horst 5 pnt.; 8. A. Bogaard 4 pnt.; 9. en 10. Heersma en Fictoor 3 pnt. Van der Geest winnaar De zomeravondcompetitie, welke over acht ritten ging, is gewonnen door de win naar van de eerste „Muggenronde", Henk v. d. Geest. Zijn felste mededingers in deze competitie waren Loek Vaars en Cees Piers. De eindstand van de A- en B-klasse luidt: 1. H. v. d. Geest 24 pnt.; 2. L. Vaars 23 pnt.; 3. C. Piers 21 pnt.; 4. C. Jansen 18 pnt.: 5. H. van Weeren 17 pnt; 6. P. de Jong 12 pnt.; 7. 8 en 9. A. Straver, W. Blommaert en E. Riethoff 11 punten; 10. 11. en 12. H. Oldenburg, E. Sminia en C. Uttien 7 pnt. De eindstand van- de C-klasse luidt: 1. G. Fennis 37 pnt.; 2. R. Hendriks 32 pnt.; 3. H. Peters 29 pnt.; 4. M. Bouma 25 pnt; 5. L. Nijssen 18 pnt; 6. H. van Schie 5 pnt.; 7. en 8. M. van Steyn en J. v. d. Horst 3 pnt.; 9. G. Visser 2 pnt.; 1 0. A. Bogaard 1 punt. Dinsdagavond werd in Luxemburg de Nederlands-Luxemburgse ploeg uit de Ronde van Frankrijk officieel gehuldigd. Ondanks de regen was er een grote be langstelling toen de Nelux-ploeg, aange voerd door Charly Gaul en de ploegleiders Goldschmidt en Buchly een ereronde maakte. Later werden nog enkele wedstrijden gehouden. Onze landgenoot Wim van Est werd eerste in een afvalrace voor Charly Gaul en de Italiaan Favero, Piet van Est werd zesde achter Ernzer en Padovan. Een rit over 20 ronden werd gewonnen door Gaul voor Piet van Est, Ernzer, Grac- zyk en Voorting. Voorting won een puntenwedstrijd over tien ronden van 400 meter. De uitslag daar_ van luidde: 1. Voorting 14 pnt; 2. Bolzan 17 pnt; 3. Wim van Est. 23 pnt. Bij een achtervolging over 4 ronden van 400 meter werd de beste tijd gemaakt door Piet van Est met 2 min. 36 sec. Hij ver sloeg de Italiaan Padovan, die 2 min. 40 sec. noteerde- Ook Damen won zijn rit, te gen de Fransman Darrigade in 2 min. 54 sec. Tijdens de gewichthefkampioenschap pen van het Russische leger te Kiev zijn twee wereldrecords verbeterd. De mid dengewicht Fedor Bodganovski bracht het wereldrecord tweehandig drukken op 139 kg. Het oude record stond met 138,5 kg. op naam van zijn landgenoot Chikisev. Verder verbeterde de Rus Lobjanidze het wereldrecord tweehandig drukken in het lichtgewicht te Minsk en hij bracht het op 130 kg., zijn landgenoot Fedor Kikitine be reikte te Kiev een totaal van 130,5 kg. Het oude record van Lobjanidze (128,5 kg.) werd dinsdag dus twee keer verbeterd. Na de Nederlandse kampioenschappen zijn de Australische zwemstertjes doorge reisd naar Duitsland, waar zij dinsdag avond tijdens een hevige regenbui in het open „Rijnstadion" te Dusseldorp zijn ge start. Ook enkele Nederlandse meisjes versche nen aan de start, n.l. de HDZ-zwemsters Rini Dobber, Kitty Wagenaar en Ria de Vries. Op de vrije slag waren de Austra lische vertegenwoordigsters, weer onge naakbaar. Hun tijden waren echter door de ongunstige weersomstandigheden aan de matige kant. Dawn Fraser won de 100 meter vrije slag in 1 min. 4,3 sec. vóór Lorraine Crapp in 1 min. 6,6 sec. Birgitte Klomp (Did.) werd derde in 1 min. 8,4 sec. Ilsa Konrads en Sandra Morgan hadden vrijwel geen concurrentie op de 400 meter vrije slag. Ilsa werd eerste in 5.08.3 en Sandra noteerde 5.11.1. De derde Austra lische zege kwam tot stand op de 100 meter vlinderslag. Beverley Bainbridge versloeg met ruim verschil Kitty Wagenaar (tijden 1.17.6 en 1.20.7), Rini Dobber zorgde er voor dat Ann Nelson op de 100 meter rugslag geen revanche nam voor de in Schiedam geleden nederlaag. Nu werd het Amsterdamse meisje eerste in 1.15.7. Voor Ann Nelson werd 1.16.8 afgedrukt. De Am sterdamse meisjes, aangevuld met de Duit se schoolslagzwemster Eilenbrock, werden tweede op de 4 x 100 meter wisselslag in 5.33.6. De Australische ploeg in de samen stelling Becket-Evans-Bainbridge-Colqu- houn zegevierde in 5.17.5. Tijdens het Bas Timmermans-toernooi dat zondag 17 augustus door EDO wordt georganiseerd en waaraan de jeugdploegen van Haarlem, 't Gooi, ZFC, SHS, HRC, Stormvogels, DWS en EDO deelnemen, spelen EDO en Haarlem een vriendschap pelijke wedstrijd tegen elkaar die om twee uur begint. Om twaalf uur heeft de vlaggenparade plaats van de deelnemende jeugdploegen met medewerking van het tamboerkorps van de gymnastiekvereniging BATO en na de wedstrijd EDOHaarlem, om onge veer vier uur, wordt de finale van het Bas Timmermans-toernooi gespeeld. HOAD EN SEGURA VERLOREN. Het „tenniscircus" van Jack Kramer heeft enkele wedstrijden gespeeld in Cannes. Tonny Tx-abert versloeg Lewis Hoad met 75, 26 en 75 en Ken Rosewall won van Pancho Segux-a (63 en 64). JUBILEUMTOERNOOI. Ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de Ne derlandse Tafeltennisbond zal op zaterdag 27 september in Amsterdam een landen- toernooi tafeltennis woi-den gehouden. België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg en Nederland zullen waarschijnlijk elk met twee spelers aan dit toex-nooi deel nemen. IERLAND B WON. In Reykjavik is maandagavond een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de ploeg van IJsland en het B-team van de Ierse Vrijstaat. De Ieren wonnen met 32 na een 21 voorsprong bij de rust. STRELTSOV. Het hoger beroep, dat Eduard Streltsov, tot voor kort een der grote sterren van de Russische nationale voetbalploeg, tegen de uitspx-aak van het districtsgerechtshof van Moskou heeft aangetekend, is maandag door het hoger gerechtshof verwoi-pen. Dit betekent dat Streltsov twaalf jaar gevangenisstraf zal moeten uitzitten voor straatroof en straat schenderij. Advertentie ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond De 34-jarige Braziliaan Abilio Couto is dit seizoen de eerste geweest, die zwemmend het Kanaal is overgestoken. Hij startte aan de Franse kust en stapte precies 12 uur en 45 minuten later aan de wal in de St. Margarets Bay van het Engelse graafschap Kent. (Van onze correspondent in Wenen). SALZBURG. In zijn voorlaatste con cert in Salzburg heeft het Concertgebouw Oi-kest de mogelijkheid gevonden om de pracht van zijn warme klank ten volle te ontplooien. De drie voorafgaande concer ten, die gewijd waren aan Mozart en aan een drietal moderne componisten, werden in de grote zaal van het Mozarteum uit gevoerd. Voor het Nederlandse, forse ensemble bleek deze ruimte toch te be nauwd te zijn. Vrijwel de gehele inter nationale muziekkritiek heeft dit be treurd maar bovendien wees zij er terecht op dat in de vertolking van Mozart niet zozeer het orkest in gebreke is gebleven, doch veeleer de twee dirigenten. Het orkest kon zich ten volle herstellen, toen het zondag in het Festspielhaus optrad, hoewel de akoestiek niet aan alle eisen voldoet in deze wel grote, maar volgepakte zaal met haar twee galerijen. De hoofd zaak was echter dat het orkest zich einde lijk in ieder opzicht „vrijer" kon bewegen. Bij dit concert was ook de Nederlandse gezant H. Eschauzier met zijn echtgenote aanwezig. Hij zat naast de bekende Oostenrijkse componist G. von Einem, wiens ballade voor orkest drie dagen ge leden onder leiding van George Szell door het Nedex-lands ensemble werd uitgevoerd. Ook de musici voelden zich in een feeste lijke en opgewekte stemming, omdat ze zeker waren van hun zaak en van een pro gramma waarin ze nu eenmaal moesten uitblinken. Bovendien lag de directie in de handen van Dmitri Mitx-opoulos, een feno menale paxiituurkenner, die ook tijdens de al te korte repetities uit het hoofd diri geert. De meningen van de pex-s over het eerste optreden, vooral over de Mozart- vertolking waren enigszins gereserveerd geweest. Het is niet uitgesloten dat de Oostenrijkse kritiek hierin het slachtoffer is geworden van een begi-ijpelijk chauvi nisme, omdat zij nu eenmaal van mening is dat alleen een inheems orkest de Oosten rijkse Mozart congeniaal kan uitvoeren. In alle bespx-ekingen kwam echter de wens tot uitdrukking dat het orkest van Am sterdam van zijn kwaliteiten zou getuigen in composities die minder speels, doch zwaarder en meer gevarieerd waren. Deze wens in ten volle in vei-vulling gegaan. In het pianoconcert in D van J. S. Bach trad natuurlijk de solist, dit keer de hyper nerveuze, maar uiterst sensibele Glenn Gold, zeer sterk op de vooi'grond, maar het orkest secundeerde hem op sublieme wijze Daarop volgde dan de Derde Symfonie van Bramhs, eigenlijk een routine stuk, maar ongeloofelijk brljant ge speeld met gebruikmaking van alle regis ters waarover dit onvolprezen orkest be schikt. De toon van de violen die men bij andere gelegenheden ietwat hard en me chanisch had genoemd, was niet alleen uiterst gelijkmatig maar vooral zeer warm. Overweldigd waren de toehoorders dooi de unieke klank van de blazers en celli. Ook nu weer bleek dat het hout en het koper van dit orkest zijn weex-ga niet vindt en zonder een spoor van afgunst moet het Oostenrijkse publiek toegeven dat het Filharmonisch Orkest van Wenen op dit punt verre wordt overtroffen.. Had voornamelijk Dmitri Mitropoulos dit won der bereikt, ondanks het kleine aantal repetities, of ligt deze romantische Brahms het Amsterdams orkest toch beter dan de zuiver muzikale Mozart, schijnbaar zonder pathos? De weergave van het impressio nistische werkstuk „Also sprach Zara- thustra" van Richard Strausj scheen het te bevestigen. Wij geven graag toe dat het een bravourstuk is, afkomstg uit een tijd die ver achter ons ligt, maar het werd meesterlijk vertolkt. Vooral de hobo in het zogenaamde „grabbed" heeft men in Salz burg nooit zo klagend en bezwerend ge- hoord. Het was een echt feestelijk concert, waarin het orkest zich in zijn volle kracht kon tonen, maar liever was het ons èn de Oostenrijkers geweest wanneer de Amster dammers een symfonie van Bruckner had den gespeeld. Ter gelegenheid van de Ex-uopaweek in de Westduitse stad Castrop-Rauxel werd daar een tentoonstelling gehouden van werken van Delftse kunstenaars, die x-uim vierduizend bezoekex-s trok. Dit gaf de cul turele attaché bij de Nederlandse ambas sade in Bonn aanleiding voor te stellen om een expositie van Delftse kunst in te rich ten, waarmee een tournee langs verschei dene Westduitse steden kan worden ge maakt. Aan „De kring", vereniging voor schone kunsten in Delft heeft men ge vraagd hierover te willen adviseren. GYMNASIUM „FELISENUM" Het college van curatoren van het ge meentelijk gymnasium „Felisenum" heeft voor het tijdvak van 1 september 1958 tot en met 31 augustus 1959 voorgedragen voor herbenoeming tot leraar, in tijdelijke dienst, de heer A. M. de Bruin voor het vak Frans. I Rectores magnifici. Bij Koninklijk Be sluit zijn de rectores magnifici benoemd voor het studiejaar 1958-1959 aan de rijks universiteiten. Aan de rijksuniversiteit te Leiden wordt px-of. dr. H. J. Lam rector magnificus, aan de rijksuniversiteit te Utrecht prof. dr. J. Jongbloed en aan de rijksuniversiteit te Groningen prof. mr. H. J. Scheltema. „Wisselgeld". Toen een 62-jarige in woner van Hoorn, na zijn vertering te heb ben betaald, een café in Den Haag wilde verlaten, eiste de 50-jarige caféhoudster xxogmaals betaling, waarvoor de bezoeker niets voelde. Hij werd daarop door een 33-jarige vertegenwoordiger van een brou werij bewusteloos geslagen. Toen hij weer bijkwam, gaf de caféhoudster hem zijn portefeuille terug, waaruit 250— was vex-dwenen. Blijkbaar had de man uit Hoorn op iets dergelijks gerekend, want hij kon aan de politie de nummers van de verdwenen bankbiljetten opgeven. Twee briefjes van 100.kwamen uit het tasje van de caféhoudster te voorschijn en twee briefjes van 10 uit de toonbanklade. De resterende 30 waren zoek. Voor het eerst in 1948 organiseerde de Nederlandse Gladiolus vereniging een jaarlijkse speciale gladiolenkeuring. Daar komt dan het neusje van de zalm op gla- diolengebied voor de ogen van tien des kundige gladiolenliefhebbers te staan. De ze tien mannen bepalen eerst welke kleur de bloem heeft, dan welke bloem het mooist in zijn kleurgi-oep is en tenslotte welke bloem de mooiste van alle is. De eigenaar hiervan krijgt een wisselbeker in de hand gedrukt, die hij ijlings dient neer te zetten, omdat alle collega's hem van harte feliciteren met deze overwin ning. Dit jaar kreeg de heer C. J. Wigchert uit Santpoort, tijdens de maandag in het Krelagehuis te Haarlem gehouden keu ring, de grote nieuwe beker voor zijn prachtig rode Flaming Fire. De beker kwam nu eens niet in handen van de n.v. H. J. Salman en zn. of Konijnenburg en Mark, beide te Noordwijk. Het winnen van nieuwe variëteiten is een vrij kostbare, veel vakkennis en ge duld vergende geschiedenis en dus vindt men het prettig als ook een kleinere kwe ker eens een goed schot heeft. De beide grote „bonzen" vergroten hun kans op de beker door zoveel verscheidenheden in te zenden. Salman bijvoorbeeld behaalde in zeven van de negentien keurklassen het hoogste aantal punten, Konijnenburg en Mark is aan het afzakken omdat deze fir ma een nieuw ras, de zgn. Butterfly-gla diolen aan het opbouwen is. Zij haalde nu nog maar twee eerste plaatsen. De heer A. J. Preyde uit Breezand, een verwoed winner, kwam met drie getuigschriften uit de bus. P. Visser Czn. te St. Pancras behaalde er twee, de n.v. P. v. d. Meer Czn. te Noordwijk eveneens en tenslotte de fa. Jonkman-Hulsebosch te Sassen- heim één. Deze laatste deed tx-ouwens een heel hoge gooi naar de wisselbeker, door velen was zij getipt voor de eerste plaats. Ze kwam volgens de jury echter een punt te kort. Ze hoort thuis in de donkerrose klasse. Het is niet te hopen, dat iemanc op het idee komt om de bloemen ook nog eens naar grootte in te delen, want dan komt er nooit een eind aan. Men heeft bij de x-egistratie van de gladiolen een Engelse indeling overgenomen, waarbij men de onderste kelk meet. De kleinste klasse is midget, tot 3.75 cm. en de grootste zeer grootbloemig tot vijftien centimeter! H-t zou op zo'n speciale keuring een aardig gezoek worden. Er woi-den in de kleuren toch al, zij het te vergeven, fouten gemaakt, want de zwarte gladiool is nog steeds niet gewon nen. Indonesia, zeer donkerbruin, won echter wel in deze klasse. De uitslag van de speciale keuring was: De mooiste van de gehele keuring Fla ming Fire van C. J. Wigchert Santpoort; oranjerood; Patriot, Salman Noordwijk; donkerrood: Oscar, K. M. Noordwijk; zalmkleurig: Novica, Salman; licht rose: Gabrielle, Preyde, Breezand: donker rose: Roman Holiday, Jonkman-Hulse bosch Sassenheim; abrik. kleurig: Apri cot Yellow, Preyde; oranje: Victoria, P. Visser Czn. St. Pancras; geel: Flower Song, K. &M.; roomkleur: Magdalena, v. d. Meer Noordwijk; wit: Wembley, Vis ser; lichtblauw: Marie Lutz, v. d. Meer; purper- United States, Salman; zwart: Indonesia, Salman; smoky (rookkleurig): Papoea, idem; gevlekt: Mary Housley, idem; gestreept: My Love, Preyde; blauw: Blue Conqueror, Salman; lila: Pandion, idem. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's Gra- venhage heeft de zaak behandeld tegen de adjudant-onderofficier en administra teur IJ. B. uit Voorburg, werkzaam bij de sectie geestelijke gezondheidszorg te Den Haag, aan wie ten laste was gelegd dat hij in strijd met zijn plicht verzoekschrif ten voor anderen had opgemaakt om uit stel van eerste oefening te verkrijgen en dat hij daarvoor giften heeft aangenomen. De krijgsraad had hem op 26 maart vrij gesproken. De auditeur-militair was in appèl gegaan. Voor het Hoog Militair Gerechtshof ver zekerde B. dat hij slechts uit hulpvaardig heid en menslievendheid en nimmer uit winstbejag heeft gehandeld. Hij erkende wel eens giften, onder meer één van 2000 gulden te hebben ontvangen. Maar hij had nooit om een beloning gevraagd, zei hij. De advocaat-fiscaal meende dat B. zich schromelijk had misdragen. Hij zag ech ter geen mogelijkheid tot een veroordeling, onder meer omdat het opstellen van de verzoekschriften niet in militaire dienst was geschied en geen schade voor de dienst was ontstaan. Hij requireerde dan ook be vestiging van de vrijspraak. De verdediger Van B. legde er de nadruk op, dat zijn cliënt niet gehandeld heeft uit hoofde van zijn militaire functie doch slechts gebruik heeft gemaakt van de in dienst opgedane ervaring. Pleiter verge leek B. met een inspecteur van de belas tingen, die zich vestigt als belastingcon sulent Het geld, dat B. ontving, heeft hij niet aangenomen als ambtenaar. Het Hoog Militair Gerechtshof zal volgen de week uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9