Noodweer isoleerde dorpen in Stiermarken oliehaard Zemen tegen zomerprijzén 1 r) (4 50 Eisenhower krijgt een goede pers Atoomonderzeeboot „Seawolf" nog ergens onder het poolijs? Oostduitse medewerking voor katholiekendag in Berlijn nergens anders zó goedkoop! een gemeubileerde flat DOORTASTENDE VERKOPERS 75 75 50 50 75 DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 13 „Nautilus" maakte eerst vergeefse tocht Nehroe dringt aan op de evacuatie der troepen Anglo-Amerikaanse wapens zouden naar Tunesië gaan Amerika zou de kernproeven toch willen staken Haarlemse honkballer huwde Jeugdige coureurs Twist tussen kerk en staat in Polen duurt voort Koningin zal aanvang Europoortproject bijwonen Uw schrijfmachine staat bij LOERAKKER All round technicus een VOORMAN-DRAAIER een VOORMAN-BANKWERKER BESCHAAFDE PASDAME Een handelszaak kan niet buiten reclame. De beste reclame is adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad Ex-koning Otto I van Albanië overleden Steeds meer huisvrouwen profiteren van deze unieke kans. Pracht-zemensoepel èn sterk èn mooi egaal... zemen die snel en „streeploos" drogen die tegen wringen kunnen en dus lang meegaan... zulke zemen enideaal MET MINDER WASHINGTON (UPI) In de Ameri kaanse hoofdstad bestaat een vermoeden, dat ook een derde onderzeeboot, de „Sea wolf" in het gebied van de Noordpool ver toeft. Het schip is gelijk met de „Skate" van do basis New-London vertrokken met onbekende bestemming. Van de „Skate" weet men intussen, dat het er als tweede «chip in is geslaagd onder de pool te pas seren. De Amerikaanse marine is bezig een kaart te maken van de Noordelijke IJszee, die onderzeeboten in staat zal stellen ge makkelijker hun positie te bepalen dan oppervlakteschepen met een kompas en andere navigatiemiddelen. Als dit gebied eenmaal in kaart is ge bracht zullen onderzeeschepen veel snel ler van de Grote Oceaan in de Atlantische Oceaan kunnen komen dan thans het ge val is. Er is nog geen middel ontdekt om een onderzeeboot op te sporen die zich onder een laag ijs van vier tot vijf meter be vindt. De onderzeeboten zelf kunnen in bet water en onder het ijs geen radio grafisch contact met de buitenwereld op nemen. LONDEN (UPI) De reis van de Ame- kaanse atoom-onderzeeboot „Nautilus" onder het noordpoolijs door, was de twee de reis die dit schip onder het ijs door maakte, zo heeft de gezagvoerder, Wil liam Anderson, woensdag onthuld. Hij vertelde, dat de onderzeeboot bij de eerste poging de pool te bereiken, in de dodelijke greep van het ijs dreigde te geraken. De Nautilus kon nog juist op tijd terugkeren om te vermijden dat het schip verpletterd zou worden tussen het ijs en de oceaanbo dem. Het was in juni. De Nautilus was toen ongeveer 1.200 mijl van de pool, in de nau we zeestraat tussen Siberië en Alaska. Het schip voer onder het ijs met een snel heid van ongeveer 12 knopen. Plotseling, vertelde Anderson, toonde de „ijsdetec- tor" van het schip de nabijheid van een 23 meter dikke ijsmuur. Deze ging schuin naar beneden, ongeveer 80 voet onder het oppervlak. De Nautilus was bezig in een wigvormige val te lopen. Het schip gleed langs de wal naar beneden tot er nog slechts 20 voet water onder de kiel was. Om niet in de klem te raken liet Anderson de Nautilus stoppen, en vervolgens voor zichtig draaien en de val verlaten. Die ijsmuur blokkeerde de eerste reis naar de pool onder water. Vrachtonderzeeboot LONDEN (UPI) Een Engels inge nieursbureau (Mitchell Engineering te Londen) heeft plannen gemaakt voor de bouw van een 80.000 ton metende vracht onderzeeboot en de Saunders Roe fabrie ken opdracht gegeven een voorstudie te maken van het project, onder meer met het oog op de exploitatie van een onder- !ee-vrachtschip. LONDEN (Reuter) Het Britse liberale blad Manchester Guardian noemt Eisen howers voorstel voor het Nabije Oosten een van de hoopvolste ontwikkelingen in de westelijke politiek tegenover het Nabije Oosten. De Times vraagt zich af of met de UNO-vredesmacht een groep waarnemers of een gewapende politiemacht wordt be doeld, maar juicht overigens de oprichting van zulk een macht en van een ontwikke lingsinstituut voor de Arabische landen toe. De socialistische Daily Herald meent dat Eisenhower de westelijke politiek voor het Nabije Oosten een beter aanzien heeft gegeven, maar dringt desniettemin aan op terugtrekking van de Britse en Amerikaan se troepen. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se bladen New York Times en Daily News zien in Eisenhowers rede een antwoord op het verwijt dat Amerika geen politiek voor het Nabije Oosten zou hebben. De New York Herald Tribune verwacht van Eisenhowers plan een historisch keerpunt in de ontwikkeling van de UNO. PARIJS (Reuter) In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de franse regering werd gezegd, dat het voor stel van Eisenhower de gelegenheid biedt om de toestand in het Nabije Oosten te stabiliseren. Maar het zou gevolgd moe ten worden door een werkelijke topcon ferentie. Men is verder van gevoelen, dat zonder de medewerking van de Sovjet- Unie iedere politiek, gericht op rust in het Nabije Oosten, waarschijnlijk moeilijk uit gevoerd zal kunnen worden. WASHINGTON (Reuter) In diploma tieke kring te Washington werd erop ge wezen, dat de president geen critiek op de Verenigde Arabische republiek en op pre sident Nasser heeft geuit. Hij wenst ken nelijk een zo breed mogelijke steun voor zijn plan. In sommige kringen te Washing ton gelooft men, dat de oliemaatschappijen in het Nabije Oosten gaarne aan het plan mee zullen doen, aangezien de beoogde economische ontwikkeling zou garanderen dat zij niet buiten de deur worden gezet. Ook oud-president Truman vindt Eisen howers rede „goed en opbouwend". De eerste reactie van de zijde van het Congres is eveneens gunstig. NIEUW DELHI (Reuter) Premier Nehroe van India heeft in het parlement in Nieuw Delhi verklaard, dat de normale toestand in het Nabij Oosten niet kan te rugkeren zolang daar buitenlandse troe pen zijn. Nehroe sprak zich uit tegen het zenden van UNO-troepen naar het gebied. Uitbreiding van de groep UNO-waarne- mers zal India „in goedgunstige overwe ging" nemen, doch die uitbreiding heeft slechts zin als zij door de Arabische lan den wordt aanvaard. De Indische pre mier verklaarde zich tegen alle militaire Pacten en tegen elk stelsel van „gedwon gen neutraliteit" voor het Nabije Oosten. De toestand is vol gevaar en zal gevaarlijk cn explosief blijven zolang buitenlandse 'roepen in het Nabije Oosten blijven, zo meende Nehroe. De kwestie-Israel kan volgens hem niet door een oorlog worden °Pgelost, doch slechts door samenwerking van de betrokken landen en nadat de vraagstukken van het Nabije Oosten gere geld zouden zijn. Het plan van de Engelse firma voor ziet in voortstuwing door kernenergie. De onderzeeër zal een snelheid kunnen be reiken van 35 knopen. Het voorbereidende werk zal ongeveer acht maanden in beslag nemen. Luidt de conclusie gunstig, dan zullen de gereed gemaakte plannen in handen van een En gelse scheepswerf worden gesteld, met een bouwopdracht. Het ligt in de bedoeling dit eerste atoom vrachtschip voor onderwatervaart in te richten als ertstanker, op de route van de Hudsonbaai naar Engelse havens. Het schip zal onder de Noordpool door varen. Verklaard werd dat het schip zo groot zal zijn dat het geen gebruik kan maken van het Suezkanaal. De Engelse regering is bij de plannen niet geïnteresseerd. TUNIS (Reuter) In de hoofdstad van Tunesië gaan geruchten dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben be sloten, aan een Tunesisch verzoek om wa pens gehoor te geven. De Franse regering zou hier, desgevraagd, geen bezwaar tegen hebben gemaakt. Men verwacht dat de twee landen wapens zullen zenden voor de uitrusting van drieduizend man. De eerste zending zou tegen het einde van de maand aankomen. Van Tunesische zijde weigerde men commentaar op deze be richten te geven. NEW YORK, (UPI) Een overeen komst over 't staken der kernwapenproe ven tussen de Verenigde Staten en de Sov jet Unie zou niet meer ver af zijn, aldus verluidt in Washington. Met name over de bepalingen terzake van het toezicht op zulk een overeenkomst zou overeenstem ming nabij zijn. De Verenigde Staten zou den voornemens zijn spoedig aan nun „naaste bondgenoten" Groot-Brittan nië en Frankrijk mee te delen dat zij de proeven gaan staken. Naar verluidt dringt Londen er op aan, dat deze Amerikaanse stap wordt uitgesteld, omdat Groot-Brit tannië betrekkelijk laat met zijn kernproe ven begonnen is. Frankrijk zou eerst zelf een proef willen nemen en is al evenmin erop gesteld, dat Washington op dit ogen blik besluit de proeven te staken. Een aansporing voor de Verenigde Sta ten zou het rapport zijn van de UNO-com- missie voor stralingsvraagstukken, waar in tegen verdere proeven gewaarschuwd wordt. Van Amerikaanse zijde zou men het ongenoegen van de Aziatische en Afri kaanse landen vrezen indien Washington niet tot een staking der proeven bereid is. LONDEN, (AFP) De Londense „News Chronicle" meldt uit New York, dat de Verenigde Staten, na de huidige se rie proefnemingen in de Stille Oceaan, hun kernproeven zullen staken. Het blad meent dat het Amerikaanse be sluit gedeeltelijk een gevolg is van een ak koord over mogelijkheden om kernproe ven te ontdekken dat tussen Amerikaanse en Russische geleerden in Genève zou zijn bereikt. (Van onze correspondent in Bonn) Te Oost- en West-Berlijn is gisteren de Duitse rooms-katholiekendag begonnen, die vijf dagen lang zal duren. Opvallend was dat de Oostduitse autoriteiten de Oostduitse rooms-katholieken geen moei lijkheden in de weg legden om hieraan deel te nemen. Zelfs stond men in Oost- Berlijn de Werner Seelenbinderhalle voor bijeenkomsten af, waar enkele weken ge leden de Russische minister-president Kroesjtsjev nog op het congres van de Oostduitse communistische partij sprak. Tachtigduizend Duitsers nemen aan deze rooms-katholiekendag deel, van wie vijf tigduizend Oostduitsers. Er zou in Oost- Duitsland op kleine schaal tegen deze bij eenkomst zijn gedemonstreerd. Men wei gerde aan deelnemers spoorkaartjes naar Berlijn te verkopen, maar kennelijk is van hoger hand bevolen om de grootst moge lijke tegemoetkomendheid te betonen en zelfs schoollokalen ter beschikking te stel len voor tijdelijke overnachting van Oost duitsers. Wel zijn in de Oostduitse pers aanvallen op de rooms-katholieken ge daan, vooral tegen de Keulse kardinaal Frings. In de openingsredevoeringen van rooms-katholieke leiders werden enkele aanvallen gedaan op de materialistische levensbeschouwing van de Oostduitce communisten. (DPA) In zijn openingswoord keerde de voorzitter van het centrale comité der Duitse rooms-katholieken, prins Karl zu Löwenstein, zich tegen het streven om de arbeid van de kerk tot het gewijde gebied te beperken. „Zij kan zich daar niet toe bepalen, want haar is de zorg voor de ge hele mens opgedragen", zei hij. Prins zu Löwenstein bracht onder meer dank aan de evangelische stadgenoten voor de hulp bij de voorbereiding van het congres. Dit dankwoord oogstte veel bijval. Het bestuurslid van het evangelische kerkcongres Klaus von Bismarck bracht het congres de hartelijke groeten over van de evangelische christenen in Duitsland. Hij herinnerde er aan, dat de kerkcon- gressen al tot een broederlijke verbonden heid tussen de lekenverenigingen van bei de kerken hadden geleid. Vele protestan ten volgen het rooms-katholieke congres met belangstelling. Dr. Anton Roesen de voorzitter van het congres, verklaarde dat het nergens zo zichtbaar geworden is als in Berlijn, hoe dicht rooms-katholieken en protestanten onder het kruis van de gemeenschappe lijke Heer staan. Dr. Baumann, de vice-voorzitter van het congres, dankte de Oostberlijnse autori teiten dat zij de hal beschikbaar hadden besteld. Hij zei dat in deze zaal, die „an ders profane doeleinden dient", nu een volk was bijeengekomen om van zijn ge loof in God en zijn trouw aan de kerk te getuigen. De bisschop van Meissen, dr. Spülbeck, sprak over de strijd tegen het atheïsme. Hij bestreed de opvatting dat de mens slechts het produkt van zijn omgeving zou zijn. Hij sprak de „zich dapper werende rooms-katholieken", in het bijzonder die in Oost-Duitsland, moed in. De bekende inter nationale honkbal speler Dolf de Zwart trad donderdagmor gen in het Haarlemse stadhuis in het huwe lijk met mej. C. Hey- erman De junioren van EDO, de club van de De Zwart, stonden na afloop van de plech tigheid het bruids paar op te wachten waarbij zij met hun honkbalknuppels een ereboop -~r'on. Daarna vertrokken de echtelie. „uu (eerste) honk GRAZ (UPI en Reuter) Drie dorpen, die in Stiermarken van de buitenwereld zijn afgesneden door het water en door grondverschuivingen. hebben dringend om levensmiddelen gevraagd. Helikopters van het Oostenrijkse leger zullen voed sel en medicamenten naar deze dorpen brengen, terwijl legereenheden voortgaan de wegen naar de afgesneden dorpen be gaanbaar te maken. Volgens het Oosten rijks ministerie van Binnenlandse Zaken zijn zeker vijf personen om het leven ge komen en veertien mensen worden ver mist. Meer dan duizend Oostenrijkse soldaten zijn naar het rampgebied gedirigeerd, om de wegen en spoorlijnen weer in bruikba re toestand te brengen. De overstromin gen van dinsdag in Stiermarken, behoren tot de grootste overstromingen uit de Oos tenrijkse geschiedenis. Volgens de eerste officiële schattingen bedraagt de door het water veroorzaakte schade minstens 100 miljoen schilling. Men hoopte dat de hoofd weg, die Wenen verbindt met Italië en met Graz, de op een na grootste stad van Oos tenrijk, hedenochtend weer opengesteld zou kunnen worden. De spoorlijnen zijn Woensdagmiddag werden in Noordwijk aan Zee de internationale trapauto-ra- ces gehouden. Er namen kinderen uit Nederland. België, Frankrijk en Duits land aan deelDe verzamelde coureurs vnor de start. nog onbruikbaar. De internationale ex- presstreinen zijn omgelegd. Op de interne Oostenrijkse lijnen in het zuiden hebben bussen het werk van de treinen overgeno men. De expresstrein Belgrado-Oostende kon nog op het laatste ogenblik stoppen voor een versperring van rotsblokken en mod der op de lijn. Honderden toeristen die uit het zuiden naar Wenen wilden, werden door de overstroming in het Murdal opge houden. Wegen en spoorwegen zijn hier en daar onder metershoge hopen steen en modder bedolven. Verscheidene bruggen zijn vernield. De dorpen St. Jakob en St. Erhard in het dal van een zijrivier van de Mur zijn geïsoleerd. Men zou daar slechts weinig levensmiddelen en geen drinkwater in voorraad hebben. Ongerechtvaardigde koppigheid, laat de openbare aanklager weten WARSCHAU, (Reuter) Een woord voerder van het bureau van de Poolse openbare aanklager heeft in een pérsge- sprek met een te Warschau verschijnend blad gezegd dat de kerkelijke autoriteiten een „ongerechtvaardigde stijfkoppig heid" hebben betoond bij het overtreden van de voorschriften van de staatsccn- suur. Hij zei dat het instituut van het klooster van Jasnagora, waar op 21 juli huiszoeking werd verricht, reeds op 13 mei duidelijk gewaarschuwd was voor de gevolgen van overtreding van de door de staat gegeven voorschriften. De open bare aanklager van Kattowitz was naar het instituut toegegaan om te waarschu wen. In de op 21 juli in het instituut in be slag genomen publikaties kwam sociaal en politiek commentaar voor, gericht tegen de beginselen van het systeem van de staat en tegen de politiek van de volksre gering. Geruchten volgens welke kerkelijke schatten en andere eigendommen van het instituut in beslag genomen zouden zijn en de beeltenis van de maagd Maria ontwijd, werden door woordvoerder als „kennelijk onjuist" gekenschetst. De kerkelijke auto riteiten leggen wel verklaringen af, zo zei hij, maar controleren de feiten niet, het geen toch gemakkelijk had kunnen ge schieden. De baggerwerken voor het Europoort project op westelijk Rozenburg zullen op zaterdag 13 september beginnen. De Ko ningin, die op deze dag een werkbezoek aan Rotterdam brengt en 's middags om streeks 4 uur het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amcrika Lijn, ,,De Rotter dam" van de werf van de Rotterdamsche Droogdok Mij. te water zal laten, zal 's morgens op Rozenburg aanwezig zijn en het sein voor aanvang van deze bagger werken geven. KL. HOUTSTRAAT 81 (naast Bioscoop). Tel. 20171 Nieuwe Kofferschrijf. machine f 137.50 GOEDKOOP VLEES Braadkip (4 pers*) per stuk f 5. W. Eend pér stuk f 2. Soepk. per pond f 1.50 Poelier W. KUIPER PIETER KIESSTRAAT 13 Tel. 17090 Te koop gevraagd: Brieven no. 8740. (Werktuigbouw) 35 j., reeds 8 jaar in leidende functie, bekend met fijn mechaniek en apparatenbouw, zkt. pas sende betrekking. Haarlem of omgeving. Br. no. 8741. Nette benzinepomp bediende gevraagd. Militaire dienstplicht ver vuld hebbende, moet bereid zijn ploegendienst te ver richten. Tevens jongste be diende gevraagd ter oplei ding. Brieven no. 8737, Te huur of te koop gevr.: Huis met tuin of Landhuis ongeveer 5 kamers, te Oegst- geest, Wassenaar of ander dorp, omg. Leiden of Haar lem, voor zelfbew.; geen pas geb. huis. Brieven no. 8744 N.V. Ingenieursbureau voor Chemische en Physische Techniek PH. J. SCHUYTVLOT ZOON, Fontein laan 3 te Haarlem, zoekt per direct voor gezin van één harer ingenieurs (2 pers.) in Haarlem of omstreken voor 1 jaar of langer voorzien van alle moderne comfort, alsmede een garage. Brieven met uitvoerige gegevens en prijsopgave te richten aan bovenstaand adres. GEVRAAGD door machinefabriek in de omgeving van Heemstede: Sollicitanten uit de omgeving van Bennebroek, Heemstede en Vijfhuizen hebben de voorkeur. Brieven onder no. 8746 aan het bureau van dit blad. In onze buitendienst kunnen wij plaatsen enige voor de verkoop van onze zeer bekende merkartikelen. Ervaring niet vereist, wel doorzettingsvermogen en de wil om door hard werken een maandelijks inkomen te verwerven van 400.tot 800.Brieven no. 8747. Voor het tonen van onze bontmantelcollectie vragen wij een Maat 40 - lengte 1.72 m. Pers. aanm. dagelijks van 917 uur behalve zaterdags. OTTO MEIJER - Bont Confectie Industrie, Keizers gracht 111, Tel. 44635. Amsterdam. HAMBURG, (AFP) „Otto I van Albanië" is woensdag te Hamburg in de ouderdom van 88 jaar overleden. Hoe wel hij slechts vijf dagen „regeerde", heeft de kermisgast Otto Witte nim mer afstand gedaan van zijn titel „ex- koning van Albanië". Een rechtbank heeft hem indertijd het recht toege kend deze officieel te voeren. In de zomer van 1913, toen de Alba nezen hun onafhankelijkheid pas had den verworven en een koning zochten, slikte Otto degens en spuwde vuur in straten en op pleinen in Europa. Hij vernam, dat de Turkse prins Halim- Eddin geroepen was de troon van Al banië te bestijgen. Onder de naam van de toekomstige soeverein kondigde Otto telegrafisch zijn aankomst in Tirana aan. In een fantastisch maar indruk- roekkend uniform werd Otto met grote luister ontvangen. Hij installeerde zich in het paleis. Voordat het bedrog ont dekt werd had hij net de troepen en de 25 vrouwen van de koninklijke harem de eed afgenomen. Daarna moest hij, vermepnd als bedelaar, vluchten voor de politie en de verontwaardigde Al banezen. „Otto I" heeft sindsdien jarenlang te Hamburg in een woonwagen geleefd. hele huiden in diverse maten: flinke vierkante zemen: 2 4 H t 5 En... soepelesterkeextra-voordelige sponsen: viscose of schuimplastic spons c. extra grote viscose 4 voor huishouding spons p|asfic zak èn auto

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13