VetdicJk Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda lijdt opnieuw verlies Nederlandse week te Hamburg: grote culturele en economische manifestatie CPanda en de protomplopper Èi^ciS Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Enkele opklaringen 2 UW HAAR IS UW KROON MAIS0N 0ERLEMANS Duitse kolen- en stookolie- invoer wordt beperkt Adviseur bij „Excelsior" Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Kon. Shell onderhandelt over concessie in Gabon Schouwburg in Eindhoven VAN 1 TOT EN MET 6 SEPTEMBER Opleving in auto industrie in de V.S. Frans-Egyptisch verdrag geparafeerd Nog geen salarisregeling voor opleiding van kleuterleidsters Maak er een feest van met Aannemers procederen tegen 62 heiers Wijzigingen in de directie van de K.L.M. OFFICIëlF VERKOOP SIKKENS LAKKEN' Appeien-export naar België en Luxemburg stopgezet Volop pruimen op Zeeuwse veilingen ii 2 DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 De n.v. Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda heeft, blijkens het verslag, over 1957 een verlies geleden van 573.511 (v.j. 127.873). Dit bedrag zal ten laste van de reserve voor verschillende doeleinden wor den gebracht. Wederom wordt het dividend gepasseerd. De bruto omzet bedroeg 31.354.441 (v.j. 29.993.242). De kosten voor de aanloop van de produktie van cel lofaan waren er oorzaak van dat de totale kosten zonder afschrijvingen stegen van 26.143.140 tot 26.983.198. Afschrijvingen op duurzame produktie- middelen vergden: op basis aanschaffings- kosten 3.561.468 3.024.394) en aanvul ling tot afschrijving op basis vervangings waarde 721.837 736.777). Inkomsten uit deelnemingen beliepen 8.126 93.757). Het nadelig saldo diverse baten en lasten bedroeg 669.575 190.561), waarvan 555.078 356.317) wegens rente op lenin gen. Ter financiering der uitbreidingen en verbeteringen enzovoorts werd bij de Al gemene Kunstzijde Unie een bedrag opge nomen van 8,25 miljoen. De H.K.I. had een goede afzet van haar textielgarens. In het laatste gedeelte van 1957 kon niet ontkomen worden aan het effect van de verminderde vraag. De afzet van rayon bandengarens verliep onregel matig. Hiertoe droegen de structuur en omstandigheden van de autobandenindu strie bij. De produktie van rayon banden garens was iets lager, de afzet daarentegen wat hoger dan in 1956. De prijzen van rayon textielgaren ondergingen in Neder land een kleine stijging. In het buitenland bleven de prijzen aanvankelijk stabiel, maar tegen het einde van het jaar viel een dalende tendentie waar te nemen. De ge middelde opbrengst voor rayon banden garen was hoger dan in 1956. Medio 1957 werd begonnen met de ver vaardiging van cellofaan. De aanloop periode, die nog niet geheel is afgesloten, heeft de resultaten over 1957 sterk be- invloed. De inmiddels opgedane ervaring wettigt de verwachting, dat het cellofaan- Advertentie mitszécr goed geknipt. Wij brengen u de nieuwste modellen. Moderne permanent-systemen v.a. ƒ12.50. Verven en spoelingen met garantie, nieuwe kleuren. Gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 Het Westduitse ministerie van Econo mische Zaken heeft een beperkende bepa ling inzake de invoer van brandstoffen uit gevaardigd en tevens toestemming gege ven voor heruitvoer van uit het dollarge- bied afkomstige kolen en daaruit vervaar digde cokes naar landen buiten de E.G.K.S. De beperkende bepaling inzake de invoer houdt in, dat contracten voor de invoer van kolen en stookolie voortaan moeten worden gesloten voor levering bin nen anderhalf jaar in plaats van binnen drie jaar, zoals tot dusverre was toege staan. De Westduitse kolenindustrie had ge klaagd, dat haar huidige afzetmoeilijkhe- den mede waren ontstaan door de langlo pende contracten, die voor de invoer van Amerikaanse kolen waren gesloten, toen kolen nog schaars waren. Deze maatrege len van het ministerie van Economische Zaken worden beschouwd als het eerste resultaat van de besprekingen, die on langs met de regering zijn gevoerd met het doel een oplossing te vinden voor de moeilijkheden van de kolenindustrie. Van de zijde van de n.v. Metaalbuizen- fabriek Maatschappij Excelsior te Schie dam wordt medegedeeld, dat de vergade ring van houders van preferente aandelen A en de trustees de heer H. Meijer bereid hebben gevonden als hun adviseur op te treden. De heer Meijer was tot voor kort ver bonden aan het Philips-concern, waar hij gedurende vele jaren belast was met spe ciale opdrachten in binnen- en buitenland op bedrijfseconomisch en organisatorisch gebied. Het is de bedoeling, dat de heer Meijer zal nagaan welke mogelijkheden bestaan om te komen tot sanering van de financiële positie van de vennootschap. Een rapport van zijn bemoeiingen zal zo spoedig mogelijk worden voorgelegd aan belanghebbende partijen. De Franse reserves Van de zijde van hel Franse ministerie van Financiën is medegedeeld, dat de Franse goud en deviezenreserves thans ongeveer 550 miljoen dollar belopen. Hiervan is naar schatting 200 mil joen dollar verkregen door de jongste staatsle ning. Van de in januari verkregen E.B.U.-kre dieten is ongeveer 100 miljoen dollar nog niet benut. NAVO-bijeenkomst Parlementsleden van de vijftien landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie komen donderdag en vrijdag te Londen bijeen. Zij zul len voorstellen doen voor de ontwikkeling van nauwere economische samenwerking tussen de NAVO-landen, in het bijzonder in hun betrek kingen met economisch minder ontwikkelde ge bieden. Amerikaanse reislust De Amerikaanse minister van Handel Henry Kearns heeft voorspeld dat Amerikaanse staats burgers dit jaar ongeveer 2.250.000.000 dollar zul len besteden aan reizen naar het buitenland. Vo rig jaar bereikten de uitgaven voor dat doel een hoogterecord van 1.950.000.000 dollar; dit is T/z percent meer dan in 1956. Van het in het buiten land bestede Amerikaanse reisgeld ging vorig jaar ongeveer 35 percent naar de landen van Europa en om de Middellandse Zee. Vliegdienst PraagAmsterdam De Tsjechische luchtvaartmaatschappij „Cesko- slovenske Aerolinie C.S.A. heropent 15 septem ber de geregelde dienst tussen Praag en Amster dam. De dienst zal twee maal per week met een Ilyushin 14, dezelfde machine, waarmede ook de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev op Schiphol vliegt, worden uitgevoerd. Deze lijn kan door de C.S.A. worden geopend in het raam van het luchtvaartverdrag, dat op 1 september 1957 tussen Tsjechoslovakije en Nederland in Praag werd getekend en waarbij de luchtvaartmaat schappijen van beide landen de volledige vrijheid kregen om diensten tussen Praag en Amsterdam v.v. te exploiteren. Industriehavens Dordrecht Op vrijdag 5 en zaterdag 6 september zullen in Dordrecht industrie- en havendagen gehouden worden ter gelegenheid van de ingebruikneming van drie nieuwe industriehavens. Op 5 september zal de Koningin deze havens in bedrijf stellen. produkt, in toenemende mate tot de resul taten zal gaan bijdragen. De prijzen der voornaamste grondstoffen vertoonden tegen het einde van 1957 een dalende tendentie. De totale personeels bezetting nam toe van 2150 tot 2180 per sonen. De resultaten van de deelneming La Seda de Barcelona S.A. kwamen vrijwel overeen met die over 1956. Besloten werd tot de uitkering van een slotdividend van 8 per cent. In totaal werd 14 percent gedecla reerd. Een andere deelneming, de n.v. Art- silk, specialiseerde zich verder in de ver edeling van synthetische garens: 1957 werd afgesloten met een winstsaldo ad 87.341. De perspectieven voor 1958 kun nen gunstig genoemd worden. Advertentie ZUIVER WOLLEN ■♦WEVENIT ROKKEN It. dr. grijs - beige - zwart maten 40 t. en m. 52 14.95 KAAN „DE WOLBAAL" Gen. Cronjéstr. 129 - Hrl.-N. Van betrouwbare zijde te Parijs wordt vernomen, dat de Koninklijke/Shell on derhandelt over een aandeel in de olie prospecties in Gabon een Frans gebied in Equatoriaal Afrika. De onderhandelingen worden gevoerd met de Société des Pétroles d'Afrique Equatoriale Frangaise, die sedert 1949 werkzaam is op een concessiegebied Vcw 115.900 vierkante kilometer in Gabon. In het begin van 1956 heeft deze maatschappij in het kustgebied olie aangeboord. De pro duktie bedraagt thans iets minder dan 500.000 ton per jaar. (Reuter). B. en W. van Eindhoven hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend tot het verlenen van een crediet van zeven miljoen gulden voor de bouw van een stadsschouwburg naar ontwerp van de architecten ir. C. G. Geenen en ir. L. R. Th. Oskam aldaar. De zuivere bouwkos ten worden geraamd op ruim vier miljoen gulden en de bijkomende kosten op ruim twee en een half miljoen. De gemeente raad zal in zijn vergadering van 25 augus tus het voorstel in openbare behandeling nemen. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) HET PROGRAMMA VAN DE NEDERLANDSE WEEK van maandag 1 tot en met zaterdag 6 september te Hamburg is gereed. Het staat vast dat Prins Bernhard beschermheer zal zijn en dat in het erecomité van Nederlandse zijde de volgende persoonlijkheden zitting zullen hebben: de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de Nederlandse ambassadeur te Bonn, de heer A. Th. Lamping, de voorzitter van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. de Nederlandse consul-generaal te Hamburg, mr. Th. F. Valck Lucassen, en dr. A. J. Verhage, voorzitter Produktschap voor Siergewassen. Van Duitse zijde zal prof. Heuss, de president van de Westduitse Bondsrepubliek, als beschermheer optreden en zullen onder meer de eerste en de tweede burgemeester van Hamburg Max Brauer en Engelhardt zitting hebben in het erecomité. Het programma van deze Holland-Week bevat onder meer de deelneming van vele Nederlandse ondernemingen en instanties aan de LEFA (de internationale levens middelententoonstelling te Hamburg). Hiervoor is een intensieve propaganda zo wel te Hamburg als in ons land gevoerd, onder meer met bijeenkomsten tussen Ne derlandse levensmiddelenfabrikanten en Hamburgse detaillisten en importeurs. Van Nederlandse zijde zal men voor grote bloemenversieringen in de stad zorg dra gen en voorts zullen een Nederlandse mo len, een Nederlands carillon (te bespelen door een Nederlandse beiaardier) en een Nederlands draaiorgel op belangrijke punten in de Elbestad worden opgesteld. Naast het economische aspect, dat van groot belang is in verband met de „ont dekking" door de Nederlandse industrie van de Noordduitse markt, zal grote zorg worden besteed aan de culturele kant van De Chrysler en Ford automobielfabrie ken in Detroit zullen geleidelijk respec tievelijk 42.000 en 40 000 arbe'^p-s naar het werk terugroepen wanneer de produk tie van de 1959 modellen wordt begonnen. General Motors, grootste van de drie toonaangevende autofabrikanten, deelde verleden week mee dat het begin van de 1959-productie zou leiden tot het weer op nemen van 100.000 arbeiders die op uur loon werken. Chrysler, die op 18 augustus produktie van de 1959 modellen begint, verwacht dat midden-november 95.000 ar beiders op iiuiirnnhas's ingeschakeld zullen zijn. Tegen die tijd verwacht Ford 102.500 werknemers in dienst te hebben, General Motors 325.000. De op 26 augustus 1957 begonnen onder handelingen tussen Frankrijk en Egypte ter regeling van kwesties, ontstaan dooi de Engels-Franse inval in Egypte, zijn woensdag afgesloten met de parafe ring van een verdrag, dat de weg opent voor een hervatting van de culturele, eco nomische en financiële betrekkingen tus sen de beide landen. Er zijn geen bijzonderheden bekendge maakt, maar het verdrag zou voorzien in opheffing van de confiscatie der Franse eigendommen in Egypte en in schadeloos stelling voor de eigendommen, die geliqui deerd of „ge-Egyptianiseerd" zijn en voorts onder andere in een betalingsak koord. deze Nederlandse week. De afdeling Pers en Culturele Zaken van de Nederlandse ambassade te Bonn komt met films voor de jeugd en met een drietal tentoonstel lingen (over moderne Nederlandse gra fische kunst, moderne architectuur en ons land zelf) naar Hamburg, waar voorts door bemiddeling van Hamburgse zijde een ten toonstelling zal worden georganiseerd van werken van de 17de eeuwse Nederlandse schilder Anthony Waterloo, die lange tijd in Hamburg heeft gewoond en gewerkt. Op woensdag 3 september vindt voorts een uitvoering plaats van het Nederlandse Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel, waarna een ontvangst wordt ge geven door de Deutsch-Niederlandische Gesellschaft, een organisatie die te Ham burg belangstelling wekt voor de Neder landse cultuur. Op zondag 1 september geeft het bekende Scapinoballet te Ham burg twee voorstellingen. Om ook de moderne jeugd aan haar trekken te laten komen, zal op donderdag 4 september het orkest „The Dixieland Pipers" optreden. Er is ook een opstelwed strijd voor Hamburgse scholieren van 15 en 16 jaar; aan de prijswinnaars daarvan zal een reis naar Nederland worden aan geboden. De organisatie van deze groots opgezette Nederlandse Week, waaraan een jaar lang is gewerkt, ligt in handen van de Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel in Den Haag en te Hamburg, het C.I.H.A.N. in Den Haag, de ministeries van Economische Zaken en van Landbouw en de Nederlandse ambassade te Bonn. Van Hamburgse zijde heeft men grote medewerking ondervonden, zowel uit regeringskringen als van de zijde van de detailhandel. Op vragen van het lid der Tweede Ka mer mevrouw TellegenVeldstra (P.v.d.A) over de salarisregeling voor leerkrachten, werkzaam aan de opleidingsscholen voor kleuterleidsters heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen a.i., mejuffrouw Klompé, geantwoord dat het juist is dat de commissie voor georgani seerd overleg inzake aangelegenheden be treffende de rechtstoestand van leerkrach ten, werkzaam aan opleidingsscholen voor kleuterleidsters, nog steeds niet bijeen is geweest ter vaststelling van de salarissen voor deze leerkrachten, die reeds 2V2 jaar werkzaam zijn op onbekende arbeidsvoor waarden. De minister betreurt het ernstig, dat deze salarisregeling nog niet tot stand is gebracht. Dit is mede toe te schrijven aan de omstandigheid, dat eerst de alge mene maatregel van bestuur betreffende de opleiding van de kleuterleidsters en die voor de vergoeding van de kosten der op leidingsscholen voor kleuterleidsters tot stand dienden te worden gebracht. TOFFEES 32 ct. per 100 gr. Kornets 85 ct. en f 1.50 Voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft een kort geding gediend, dat drie aannemersbedrijven uit de hoofd stad aanhangig hebben gemaakt tegen 62 heibazen en heiers, die een langzaam-aan- actie voeren. Deze heiers werkzaam in tien ploegen zijn het niet eens met de door de werkgevers ingevoerde sanering der lonen. Hun arbeidsprestatie is volgens de raadsman van eisers zodanig gedaald, dat het er vrijwel niet toe doet of ze wel of niet op het werk zijn. Van de president werd gevraagd te be velen, dat de arbeiders weer een norma le arbeidsprestatie zullen leveren en zich houden aan de met hun patroons gesloten overeenkomst, met een dwangsom van 25 gulden per dag als zij in gebreke blijven. De raadsman van de aannemers betoog de, dat een werkgever, die als gevolg van de moeilijkheden met de nieuwe c.a.o. ge confronteerd wordt met weglopend of na genoeg niet meer werkende arbeiders, de zen op staande voet kan ontslaan. Maar dit betekent, aldus de raadsman, dat er nog minder gebouwd wordt en zij hun perso neel kwijt zijn. De arbeidsovereenkom sten met de heiers houden in, dat zij een normale arbeidsprestatie moeten leveren. Hebben zij bezwaar tegen de op hen toe gepaste loonregeling, dan kunnen zij via hun organisaties actie voeren. Indien een arbeider zijn arbeid in het geheel niet of op niet normale wijze verricht, is er spra ke van wanprestatie. Voorts betoogde de raadsman, dat de lonen die de heiers ont vangen, rechtmatig zijn, onverschillig of men daarbij uitgaat van de oude loonre geling dan wel van de nieuwe c.a.o. Namens de heiers betoogde mr. L. Mok, dat er in de overeenkomst geen bepaalde arbeidsprestatie is bedongen, slechts het heiwerk voor een bepaalde prijs per paal. maar niet hoeveel arbeid zal worden ver richt. Voorheen hebben de heiers in hun eigen belang een hoge arbeidsprestatie geleverd, vaak met voorbijgaan van de nodige veiligheidsmaatregelen. De oude loonregeling kent geen tarief plafond en zwarte lonen waren er in feite niet, want het netto weekloon van 125 werd opgegeven aan de belasting en ook in de boeken van de patroons vermeld. Sinds eind juli werden aan de heiers lo nen uitbetaald van 60-/ 80 gulden per week, dus veel minder dan voorheen. Het beroep van de werkgevers op de nieuwe c.a.o. ging volgens mr. Mok niet op, om dat de heiers bijna allen lid zijn van de landelijke federatie van werknemers in het heibedrijf, die niet gehoord is bij de totstandkoming van de nieuwe c.a.o. Bij een lagere beloning kan men niet ver wachten, dat de heiers dezelfde risico's zullen nemen als voorheen. In enkele ge vallen is daardoor de arbeidsprestatie ge daald. Wanprestatie wordt echter ont kend. De president zal maandag uitspraak doen. Stucadoors Voor de president van de rechtbank te 's Gravenhage heeft een soortgelijk geding gediend, dat een stucadoorsbedrijf in Lei den aanhangig had gemaakt tegen de stu- cadoorsgezellen in zijn dienst, die al weken lang een langzaam-aan-actie voeren, om dat zij niet tevreden zijn over het loon dat zij de laatste tijd volgens een tariefstelsel ontvangen. Een aannemer en diens opzichter van de bouw van 135 woningen in Wassenaar ver klaarden dat de gezellen kwamen en gin gen, wanneer ze wilden, uren zaten te praten en af en toe gingen wandelen. Mr. P. Zonderland uit Amsterdam pleitte voor de eisende werkgever. Zijn betoog was in grote lijnen gelijk aan dat hetwelk hij in Amsterdam had gehouden in het kort geding tegen de 62 arbeiders. Mr. M. D. Proper uit Haarlem, die na mens de stucadoors optrad, betoogde dat de werkgever de lonen aan de hand van het tarievenstelsel op volkomen willekeu rige wijze vaststelde. Dit tarievenstelsel was zijns inziens te theoretisch opgesteld. Hij ontkende dat de gezellen een langzaam- aan-actie ontketend hadden. „Zij leveren nu slechts vakwerk en niet, zoals vroeger bij het daggeldstelsel „ooglijk werk". Op een vraag van de president antwoord den de stucadoors, dat ze altijd op het werk waren en „model" werkten. Er waren ech ter zoveel tegenspraken in de verklaringen dat de president zei: „Het is een wespen nest van tegenstrijdigheden en onjuiste beweringen". Op 18 augustus zal de presi dent uitspraak doen. CO* TOONOIB 13. Het signalement, dat Brigadier Bos- trapper had gegeven van de verschrikke lijke verkeerszondaar, was misschien in het algemeen nogal vaag maar het was ge noeg om Panda te doen denken aan Joris Goedbloed.- Lezers, die Panda langer ken nen dan vandaag, kennen ook Joris Goed bloed wel; en het zou hun dus evenmin als Panda verbazen wanneer deze schelm weer eens moeilijkheden met de politie had. „Nou maar ik ben blij dat ik er deze keer niets mee te maken heb!" dacht Panda tevreden. En terwijl hij zijn auto weer in beweging bracht, zei hij tot de brigadier: „Ja ik geloof, dat ik die per soon wel ken! Ik zal u direct waarschuwen als ik hem zie!" De brigadier groette netjes en de tocht kon weer vervolgd worden. Intussen was Panda's gezellin blijkbaar verontwaardigd over wat zij gehoord had, want op bestraffende toon vroeg zij: „Ver tel me nu eens eerlijk, broertje hoe is het mogelijk, dat zo'n frisse aardige jongen als jij zo'n vreselijke misdadiger kent als waar die aardige diender ons van ver telde?" „Ach ehnou ja", zei Pan da. „Dat zou nogal een lang verhaal wor den. Ikeh ik heb hem per on geluk ontmoet„Luister jij nu maar naar de raad van grootje", sprak de oude scherp, „en bemoei je niet met personen die je per ongeluk ontmoet! Dat kan nooit iets goeds zijn! Houd je nu maar aan keu rige, oudere lieden zoals ik!" De raad van commissarissen van de K.L.M. heeft in overleg met de heer M. J. van der Ploeg besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het door de heer Van der Ploeg gevraagde ontslag als directeur van de ven nootschap te verlenen met ingang van 1 oktober 1958 onder dankbetuiging voor de buitengewone en belangrijke diensten dooi de heer Van der Ploeg aan de vennootschap bewezen. Voorts heeft de raad van com missarissen besloten in dit stadium geen voorstel tot benoeming van nieuwe direc tieleden aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te leggen,. In overleg tussen de raad van commis sarissen en de directie is besloten de direc tie-voering van de K.L.M. in zoverre te wijzigen dat de leden van de directie voor taan als college onder leiding van de pre sident-directeur het algemeen bestuur van de vennootschap zullen voeren. De leiders van de daarvoor in aanmerking komende bedrijfsonderdelen zullen tegenover de directie rechtstreeks verantwoordelijk wor den gesteld voor de uitvoering van het directie-beleid in de door hen beheerde onderdelen. De directie heeft voorts besloten de heer Th. M. van Erp te benoemen tot bedrijfs directeur administratieve dienst, de heer P. A. H. Schlingemann tot algemeen secre taris en de heer C. J. N. Nass tot hoofd van de dienst buitenlandse betrekkingen. Advertentie Doel straat 59 - Haarlem - Tel. 15232 FLEXA PLASTIC ENAMEL Met. ingang van 15 augustus wordt de invoer van Nederlandse appelen in België' en Luxemburg stop gezet. Hoe lang deze maatregel zal gelden is niet bekend. Het zal afhankelijk zijn van de ontwikkeling van de marktprijs voor appelen in België. Vandaag is de laatste dag van inklaring. De aanvoeren van appelen op de Neder landse veilingen beginnen thans sterk toe te nemen. De prijzen vertonen de laatste dagen een dalende tendens. Toch was er steeds een behoorlijke export naar België. Vooral op de Zeeuwse veilingen werd steeds veel voor dit land gekocht. Vanaf woensdag moest bij export van appelen naar België reeds een exportheffing wor den betaald, woensdag 2 cent per kg en donderdag 9 cent per kg. In Zeeland is op het ogenblik de pluk van pruimen in volle gang. Op de vei lingen van Goes en Kapelle-Biezelinge zijn de laatste dagen dagaanvoeren van 30 tot 50 ton per veiling. Dit grote aanbod wordt vlot verkocht tegen prijzen die wel iswaar lager zijn dan die welke het vorige jaar werden betaald, maar die toch een goed lonende teelt mogelijk maken, on danks de geringe oogst welke er dit jaar is in vergelijking met normale jaren. De aanvoeren betreffen voornamelijk de ras sen Czar, Ontario en Reine Claude d'Ouil- lins. Voor de goede kwaliteiten van deze rassen wordt tussen 60 en 80 cent per kg. op de veiling betaald. De minder goede kwaliteit noteren ongeveer 50 cent per kg. (Voor de beurs zie pag. 7) Nieuwe wegen. De Verenigde Staten heb ben de leveranties van uitrusting voor wegenbouw aan Egypte, die twee jaar geleden werden gestaakt, hervat. Dit is dinsdag te Cairo door de Egyptische minister van Handel en Economische Zaken, dr. El Kaoessoeni, bekendge maakt. Weduwe. Volgens de „Daily Mail" woont de weduwe van de vermoorde premier van Irak, Noeri es-Said, in Londen en weet zij niets omtrent het lot van haar echtgenoot. Volgens het blad liet Noeri es-Said zijn vrouw tien dagen voor de revolutie die hem het leven kostte, in Londen achter met de mededeling dat hij over twee weken terug zou '-eren. Daar mevrouw Noeri geen Engels kent weet zij niet wat in die tussentijd ge beurd is, aldus de Daily Mail. Neergestort. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft gemeld, dat te St. Vith in België, nabij Luik, een viermotorig tankvlieg tuig met een bemanning van tien leden, is neergestort. Zeven bemanningsleden zijn omgekomen. Lof. President Vorosjilov van de Sovjet- Unie, die in Brussel vertoeft voor een bezoek aan de Wereldtentoonstelling zal donderdag de Nederlandse afdeling op de tentoonstelling bezichtigen. Voro sjilov gaf uiting aan zijn waardering voor de „rijke cultuur van Belgie," waarbij hij verwees naar werken van Vlaamse literatoren en kunstschilders. Inmenging. De minister van Buitenlandse Zaken van het communistische Noord- Vietnam, Pham van Dong, heeft in een boodschap aan de UNO als zijn mening te kennen gegeven, dat men zich op de spoedzitting van de Algemene Ver gadering ook moet bezig houden met „de inmenging van de V.S. in Zuid- Vietnam en de oorlogsvoorbereidingen aldaar." Pelgrims. Van een groep van 2.200 in Co lombo gestrande Philippijnse Mekka- gangers zijn dertig ten gevolge van di verse oorzaken overleden. De scheep vaartmaatschappij, die de pelgrims naar de Philippijnen moet brengen eist betaling in dollars, hetgeen de mensen niet kunnen opbrengen. In de verblijf plaatsen der pelgrims zou een epide mie dreigen. De Philippijnse regering heeft zich thans in de kwestie gemengd en voert besprekingen in Colombo. Vuur. Indische strijdkrachten hebben over de Pakistaanse grens in de afgelopen vijf dagen in totaal tien Pakistanen doodgeschoten, zo is van officiële Pa kistaanse zijde te Dacca (Oost Pakis tan) meegedeeld. Volgens berichten van Indische zijde hebben Pakistaan se troepen in het gebied van Dawki het akkoord om het vuren te staken, ge schonden door het vuur te openen op een politiepost en het dorp Dawki. Bal. Een radioactieve rubberbal, ver vaardigd door het kernenergie-insti tuut in Engeland, is gebruikt om een stremming in een pijpleiding op te spo ren. De radioactieve bal werd in de lei ding gepom) 1 en door een Geiger-teller gevolgd. Op die manier kon het euvel Worden gevonden. Nervositeit. Een 43-jarige neger, die een jachtgeweer moest afleveren bij een fo tograaf in de East 47th Street in New York werd woensdag door vier detec tives gegrepen. Hij wandelde namelijk met het geweer losjes in de hand uit gerekend door de straat waarin zenuw achtige voorbereidingen waren getrof fen voor de doortocht van president Eisenhower, op weg naar de UNO. Slag. De president van Guatemala, Mi guel Ydigoras, heeft dinsdag een Guate- malaanse journalist, Julio Vielman, in het gezicht geslagen, omdat deze „slecht nieuws" over Guatemala zou hebben verspreid. Vielman is in dienst van de te Guatemala verschijnende „Prensa Libre" en tevens correspon dent van de New York Times. Vreemd. De „Pravda" heeft gemeld, dat in de buitengebieden dikwijls vreemd wordt omgegaan met de fondsen, welke ten behoeve van de economische plannen beschikbaar zijn gesteld. Te Karagan da, in Kazakstan bijvoorbeeld, heeft de verantwoordelijke commissie eenderde der beschikbaar gestelde gelden ge bruikt voor de bouw van een circus, een schouwburg, een vakantiehuis „en an dere niet in het plan genoemde objec ten". Keukentje. Van een 29 man grote groep Oostenrijkse toeristen zijn woensdag 21 leden in twee Antwerpse ziekenhuizen opgenomen met verschijnselen van voedselvergiftiging. De ware aard van hun ziekte kon nog niet worden vastge steld, al rust de verdenking op het mo biele keukentje, waarin de Oostenrij kers hun eigen maaltijden klaarmaken. Het frontensysteem van een depressie, den afgetapt, liepen nogal uiteen. Zo had stijgen. Dit zal een kleine weersverbete- vanochtend een volgende oceaanstoring, Nederland gaan beïnvloeden. WEERRAPPORTEN Vrydag 15 augustus Zon op 5.22 uur, onder 20.06 uur. Maan op 5.53 uur, onder 19.49 uur. Maanstanden 15 aug. 4.33 uur nieuwe maan. 21 aug. 20.45 uur eerste kwartier. 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 15 augustus Hoog water 3.30 en 15.58 uur. Laag water 11.36 en uur. Temperaturen: buiten land maxima van giste- M ren. Binnenland' heden D. 7 uur. Neerslag, laatste 5-5 g 24 uur. *•2 SS Den Helder geheel bew w 18 4 Ypenburg zwaar bew w 18 3 Vlissingen geheel t *w w 17 8 Eelde lichte reeep zw 16 2 Twente motregen zzw 16 5 De Bilt regen w 17 3 Eindhoven geheel bew wzw 17 4 VIv. Z.-Limh geheel bew wzw 17 8 Helsinki onbewolkt ozo 22 0 Stockholm geheel bew windst. 19 5 Oslo geheel bew zzo 20 0 Kopenhagc zwaar bew z 20 5 Aberdeen licht bew. nw 18 4 Londen regen wzw 21 0,4 Amsterdam zwaar bew w 20 1 Brussel geheel bew. w 21 7 Luxemburg regen zw 21 10 Parijs geheel bew. zw 21 1 Bordeaux mist windst. 23 0 Grenoble licht bew. windst. 21 0 Nice onbewolkt nno 25 0 Berlijn licht bew. z 23 6 Frankfort regen zzw 22 7 München zwaar bew. zzw 20 1 Zürich zwaar bew. zo 21 0 Genève licht bew. windst 22 0 Locarno half bew. 0 28 0 Wenen onbewolkt nw 21 4 Innsbruck licht bew. windst. 22 0 Rome licht bew. windst. Ajaccio onbewolkt no 25 0 Madrid onbewolkt no 33 0 Mallorca licht bew. windst. Algiers onbewolkt z 29 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2