Zelfs over Ethiopië valt schaduw van Egypte's roerige president ►...dus bierweer! Haile Selassie heeft tegen Nasser één troefkaart: in Ethiopië ontspringt de Blauwe Nijl WIN NAAIMACHINES Bundesmarine oefent voor het eerst in Baltische wateren Snelheidsbeperking overwogen op de Westduitse Autobahnen SOMALI'S EN KWADE JONGE MANNEN f1000.- 3 Nederlander verongelukt Bemiddelende rol IMCOS Onrust in Oost-Duitsland over de vluchtelingen Socialistische ophouw komt in gevaar ENGEL, Gr. Houlstr. 181, Tel. 14444 ZO A V O-secretaris verwacht geen aanval op Nieuw-Guinea Russische belangstelling voor de lilliputvloot Koninklijk gezin op Elba Goede resultaten tussen Frankfurt en Stuttgart DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 Een Nederlander, die een half jaar ge leden naar Nieuw-Zeeland emigreerde, is op het Banks-schiereiland in het zuiden van Nieuw-Zeeland verongelukt. De Nederlander, de 26-jarige J. M. vloog met zijn Auster-vliegtuig, waarmee hij kunstmest uitstrooide, tegen een heu vel. Hij was op slag dood. Hij was gehuwd en had één kind. (Van onze reisredacleur) ADDIS ABEBA „De conferentie eist het terugtrekken der imperialisten uit Somaliland". Dat was de zinsnede in een resolutie op de Afro-Aziatische solida- riteitsconferentie, eind vorig jaar in Cairo gehouden, die de Ethiopische delegatie in woede deed opspringen. Want voor het eerst in de resolutieregen die de gekleurde wereld, de verdrukte onschuld, in broederlijke eensgezindheid en slecht Engels over de boze blanke man liet neerdalen, werd ook een gekleurd volk van imperialisme beschuldigd: de Ethiopiërs. De brave afgevaardigden uit Addis Abeba hadden in het vurig moment van de algemene vrijheidsdorst eerst niet eens in de gaten, dat de slimme Somali's hen te pakken hadden, dat zij niet alleen van de onderdrukkers van Brits en Frans Somaliland gewaagden, maar ook van Ethiopië, dat een groot deel Somaliland omvat. De jong-Somalische beweging die in Somalia, het voormalige Italiaanse Somaliland, dat in 1960 onafhankelijk zal worden, haar hoofdkwartier heeft, verdenkt keizer Haile Selassie ervan dat hij gaarne niet alleen Somalia, maar ook Brits en Frans Somaliland bij Ethiopië zou voegen, om zo de „hoorn van Afrika" te completeren. Dit nu strookt slecht met de bedoelingen der Somali's, die graag het Somalische deel van Zuidoost-Ethiopië bij de drie andere Somalilanden zouden voegen. Zo op het oog lijkt deze twist tussen gekleurde volken voor ons, boze blanke mannen, ten hoogste wat leedvermaak te kunnen opleveren. Wat maakt het ons uit of de Somali's met hun kamelen door een al of niet verenigde woestijn drentelen? Maar zo eenvoudig zit het niet. Want ten eerste zijn de Somali's mohammedanen, ten tweede zijn zij, gelijk de Soedanezen, een Afrikaans- Arabisch mengras, en ten derde (een blik op de kaart is genoeg) wordt de uitgang van de Rode Zee, aan de ene zijde beheerst door Frans Somaliland en aan de andere door het Britse Aden. Aden wordt reeds door Jemen bedreigd. Wie zou de grote winnaar zijn, wanneer aan de overkant de met het Arabische eenheidsstreven sympathiserende Somali's de baas zouden zijn? Jazeker, daar is hij weer.Gamal Abdel Nasser. Stelt u de schrik voor van een reis- redacteur, die 7.0 langzamerhand de buik een beetje vol heeft van Arabische aspi raties en in Ethiopië een zuiver Afrikaans gebied dacht te ontdekken. Gelijk de Ame rikaanse soldaten in de jongste oorlog, die op de hielen der Duitsers oprukkend altijd wel ergens het opschrift „Kilroy was here" ontdekten, stuitte ik ook in Ethiopië op het schaduwbeeld van Egypte's roerige presi dent. Ethiopië wordt ten onrechte met zwart Afrika vereenzelvigd. Het is sinds het met Eritrea werd verenigd een Rode- Zee-mogendheid geworden, het heeft een zeer grote mohammedaanse minderheid binnen zijn grenzen, het heeft naast de Somalilanden ook de Soedan tot moham medaanse nabuur. Het belangrijkste punt van zijn buitenlands beleid is de toekom stige verdeling van het water van de Nijl, die, zoals bekend, Egypte's levensader is. Ethiopië is politiek gesproken ten nauwste betrokken bij het Nabije Oosten. Ethiopië is dus alweer een pro-westelijke, gekleurde staat, die Nasser's lange arm voelt. Wat kan keizer Haile Selassie doen om te voorkomen dat hij straks omgeven wordt door een verenigd Arabisch blok, dat zal pogen hem tot gebiedsafstand aan een verenigd Somalia te nopen, dat het in zijn vernieuwingsdrang niet op vorsten in het algemeen heeft begrepen en een stimu lerende invloed zou kunnen hebben op eventuele „kwade, jonge mannen" in Ethio pië zelf, wier verschijning met het zich gestaag uitbreidende onderwijs slechts een kwestie van tijd is? Ethiopië heeft geprobeerd de kaart van de Arabische vorsten te spelen, de Feisals, Hoesseins en vooral de Saoeds. Welnu, om in pokertermen te spreken: die hand met drie koningen heeft het tegen Nasser's „full house" reeds afgelegd, maar keizer Haile Selassie heeft nog een sterke troef kaart in handen: Soedan. Hij heeft met de huidige regeerders in Khartoem, die bij de laatste verkiezingen zo'n klinkende over winning behaalden en die zeker niet dol op Nasser zijn, een uitstekende verstandhou ding. En samen met Soedan (trouwens ook met het Britse Kenya en Oeganda en de Belgische Kongo) heeft hij een greep op Nasser's achilleshiel: de Blauwe Nijl, die het meest tot de rijkdom van de Nijl bij draagt, ontspringt in Ethiopië. Nu kan hij niet meer zeggen wat zijn voorganger Tekla Haimanot in 1706 zei, nadat zijn gezant in Cairo vermoord was: „Wij zuilen ons van de Nijl bedienen om u te straffen, omdat God ons de macht heeft gegeven over zijn bronnen". Maar Kleurig maar achterlijk: een van de remmende factoren in Ethiopië's ont wikkeling zijn de tienduizenden pries ters van de oudste christelijke kerk ter wereld. wel zei hij in zijn laatste troonrede: „Hoe edelmoedig Ethiopië bereid is deze ontzag lijke door God gegeven rijkdom met haar vriendschappelijke naburen te delen, het is Ethiopië's eerste en heilige plicht de grote watervoorraden die het bezit te ont wikkelen in het belang van zijn snel groeiende bevolking en economie". Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Zelfs bij de vervuiling van al zijn aspi raties kan Nasser niet vergeten dat Egypte van de Nijl leeft. Het is het machtigste wapen om hem tot redelijk internationaal overleg en samenwerking te brengen. Deze en andere factoren in Ethiopië's positie be palen mede de rol die het land in het Afro-Aziatische blok wil spelen een matigende en een pro-westelijke. Het zond als enig lid van dat blok troepen naar Korea. Het wil, hoewel het met de vrij heidsdrang van zwart Afrika sympathi seert, ook daar een matigende en bemidde lende rol spelen. Helemaal gratis doet het dat niet. Wat het ministerie van Buiten landse Zaken in Addis Abeba vraagt, hulp ter versteviging van het Ethiopische pres tige, noemen sommige sceptici een verzoek om een stapeltje chèques met dollarbedra gen waarin lange reeksen nullen voor komen. Er zijn er die menen dat met het oog op de binnenlandse politieke toestand zo'n hulp op lange termijn niet veel vruch ten kan afwerpen. Men kan, onpartijdig interpreterend, Ethiopië inderdaad nauwelijks een volwas sen democratie noemen. Feodale clans ri valiseren er om het hardst. Er lopen nog altijd geruchten over komplotten tegen de keizer. Er is een avondklok om midder nacht. Er zijn politieke bannelingen. Al heeft de keizer het land een democratische constitutie geschonken met algemeen kies recht, de keizer regeert en het parlement bekrachtigt. Dat ligt overigens minder in de heerszucht van de keizer als in de poli tieke apathie van de massa. Een ijverig gouverneur die een aarzelende onderwijzer wilde aanmoedigen zich kandidaat te stel len, zei: „Als je je niet kandidaat stelt, stuur ik je de gevangenis in". De man verkoos toen het parlement. Maar bij die interpretatie moet men niet, gelijk som mige kwade, jonge mannen in Ethiopië, die hun boze intellectualisme overigens hebben opgedaan in gratis onderwijs, ook op uni versitair niveau, ook in het buitenland, een aantal punten uit het oog verliezen. Haille Selassie regeert een land met, vele verschil lende volken, waarin naast de christelijke Am- haren en de mo hammedaanse So mali's ook primi tieve stammen als de Danakils en de Sjamkalla's wonen, die het voorlopig met hun phallisohe ere diensten te druk hebben om zich om de parlemen taire democratie te bekommeren. Terwijl hij doende is om zijn land van de tiende naar de twintigste eeuw te brengen, moet hij tegelijkertijd de machtige, maar ontzagwekkend achterlijke, Kop- tische kerk die, met zijn legioenen parasiterende priesters en zijn geweldig landbe zit, als een zweer op het land kleeft van de derde naar de tiende eeuw brengen. Hij moet enerzijds de twistende feodalen in het gareel houden, anderzijds de jonge, onge duldige maar nog altijd bekwame intelli gentsia tevreden stellen. De door hem voor de oorlog met zoveel zorg opgekweekte intellectuelen, die zijn medewerkers waren, zijn met een enkele uitzondering door Mussolini's fascisten vermoord. Ethiopië in al deze en andere tegen strijdigheden zonder schokken te doen Ethiopië en zijn naburen voortevolueren, eist een knappe even wichtskunst. Slaagt hij daarin, dan kan Ethiopië dat het psychisch onschatbare voordeel heeft, nooit gekoloniseerd, slechts enkele jaren bezet te zijn geweest, in Afrika een stabiliserende functie van be tekenis vervullen. Om die reden alleen al verdient zijn equilibrisme iedere steun die men hem geven kan. Advertentie Weerdienst London seint: Komende dagen aanzienlijk bewolkt, maar weinig of geen regen en later in het weekend kans op verbetering. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagenl Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uurzonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. Is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 12.1 uur zon, geen neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 23 goede voorspellers. WAT IS IHC0S? International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weef voor de geallieerde operaties voorspelden. DAGJE-UIT-MAAL Zet in kelder, koelkast of koel hoekje flesjes bier en een aardappelsalade met haring, makreel of zalm klaar Ga de hele dag de zon in. kom terug, roep na 2 minuten: 'Eeeeetenl' BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij. 'Wat vond je 't meest frappante van Parijs?' Zij: 'Dat Je er zoveel vrouwen bier ziet drinken méér dan hierl' BERLIJN (Reuter) De voorzitter van de Oostduitse plancommissie Hermann Matern, heeft op een bijeenkomst van in tellectuelen in Karl-Marxstadt (Chemnitz) verklaard, dat de „ontwikkeling van het socialisme" in Oost-Duitsland geremd wordt door het uitwijken van Oostduitsers naar het Westen. „De mensen laten ons in de steek en maken de opbouw en de ont wikkeling van het leven moeilijkhet is nodig dat wij dit openhartig bespreken," zo zei Matern volgens een verslag dat in het partijblad „Neues Deutschland" is gepu bliceerd. Matern zinspeelde er op dat de massale uittocht in het Westen wordt georgani seerd. „Hoe komt het dat plotseling een aantal artsen de republiek verlaten?" zo vroeg hij, „of dat plotseling onderwijzers en ingenieurs vertrekken". Hij zei niet te geloven dat dat door het toeval kwam. (Volgens de officiële Westduitse cijfers zijn in de maand juli 19.283 vluchtelingen in West-Duitsland geregisteerd, 35 percent meer dan in de voorgaande maand.) 0p <~Praa.tótezl Advertentie Alle merken, dus ruime keuze CANBERRA (UPI) De Thailander generaal Pote Srarasin, secretaris-generaal van de Zuidoost-Aziatische verdi'agsorga- nisatie (ZOAVO) heeft verklaard, dat naar zijn mening de opbouw van de strijdkrach ten in Indonesië in de eerste plaats bin nenlandse doeleinden dient en niet be stemd is voor een aanval op Nederlands Nieuw-Guinea. Srarasin verklaarde op een persconfe rentie, dat Indonesië moest strijden- tegen een gewapende opstand en meer wapens nodig had, maar dat het land noch de er varen mensen noch de sterke economie bezit, die nodig zijn om strijdkrachten uit te sturen om Nederlands Nieuw-Guinea te veroveren. „Zelfs als er een conflict is, zou het geen ZOAVO-affaire zijn, daar geen van de twee lid is en daar hulp van de ZOAVO- ingeroepen moet worden door een natie, die zelf lid is", aldus Srarasin. Een boom Het kleine meisje zou jarig worden, en een van de ooms vroeg haar: „Wat wil je hebben? Denk goed na. Alleen voor je ver jaardag mag je kiezen wat je het allerlief ste wilt". Het meisje keek omhoog naar de oom, verzonk een ogenblik in gedachten en zei toen: „Een boom". Ze had niet geweten, dat ze een boom zou vragen, ze wénste ook niet zozeer een boom, maar de woorden van de oom „al leen op je verjaardag" brachten haar iets van de onherroepelijkheid bij en in de paar minuten van allerdiepst nadenken voelde ze, dat van alles - een poppewagen, nog een pop, een kakatoe, een rode fiets - voor haar een boom het meest onbereik baar, en dus onmisbaar, zou zijn. Een boom met dicht groen lover, die schaduw gaf tegen hete zon of na koude maanden de eerste warme zonnestralen tussen zijn glanzende lentetakken doorliet. Aan de voet van een boom groeiden vele kleine planten, die je plukte als ze bloemen hadden. Onder een boom. kon je zitten, de stam tegen je rug, recht gestrekt, zodat de moeheid uit je verdween en je weer kon gaan spelen. Een boom, dacht het meisje, zou ze mis schien nooit kunnen missen, al het andere eerder dan een boom. En daarom vroeg ze veilig haar verdere leven, ao.n de oom: „Een boom". Toen het meisje wat ouder was en door de bossen van een landgoed liep en kennis maakte met de houtvester, besloot ze: Als ik groot ben word ik ook iets met bomen. Maar ze werd niet „iets met bomen", want ze trouwde heel jongToch bleef ze van bomen houden en elke keer, dat ze een huis met een tuin betrok en voor elk kind, dat geboren werd, plantte ze een boom- En bij de bevrijding van het land, al dwalend door de gepavoiseerde stad, in eens terecht komend in een laan met zware groene bomen, ademde ze daar, met de geur van het lover, eerst goed de vrijheid in. En nu: een boom voor Israel. Een boom, die de grond voor dorst behoedt, die ver koeling zal brengen aan de aarde onder zijn brede kruin, een boom, waarin vogels zullen huizen, waaronder beesten zullen rusten, die het land weer vruchtbaar zul len maken. Bomen, die zullen ruisen boven Israel. Het was haar alsof ze een kring sloot toen ze Israel een boom gaf. Lang geleden was ze begonnen met om een boom te vragen, nu schonk ze die aan Israel. Maps Valk KIEL (UPI) Dertien jaar na het ein de van de tweede wereldoorlog en de Duitse „Kriegsmarine", houdt de „Bun desmarine" van de Westduitse Bondsre publiek de eerste manoeuvres. Er is een wereld van verschil tussen de handvol kleine schepen, die deze oefeningen mee maken, en de vloot van nog geen twintig jaar geleden. Niettemin lijkt de Sovjet- Unie toch verre van gelukkig te zijn met deze tegenstander van Davidspostuur in de Baltische wateren. De vergelijking is niet willekeurig gekozen: zestig schepen heeft West-Duitsland in de vaart, tegen- IS De Nederlandse koninklijke familie gisteren met het jacht „Piet Hein" op El- ba aangekomen. Kort nadat het jacht was verankerd in de haven van Portoferraio, gingen de prinsessen een wandeling maken in het stadje, de hoofdstad van het eiland. Het is niet bekend hoe lang de koninklij ke familie op het eiland, waarop Napoleon acht maanden in ballingschap vertoefde, zal blijven. (UPI). Jonge Ethiopiërs in cle universiteits bibliotheek van Addis Abeba. Het onderwijs is door de keizer bijzonder krachtig aangepakt: iedere jonge Ethiopiër kan gratis naar school en naar de universiteit. Royale stipendia stellen hem zelfs in staal kosteloos in het buitenland te studeren. Hetgeen niet wegneemt dat vele van de jonge intellectuelen in hun vernieuwings drang enige overhaasting aan dc dag leggen. CV an onze correspondent in Bonn) De minister van Binnenlandse Zaken van de Westduitse deelstaat, Noordrijn- Westfalen, Dufhüs verklaarde gisteren op een persconferentie te Dusseldorp dat het de overweging waard is na te gaan of het zin heeft ook de snelheid op de West duitse Autobahnen te beperken. Een der gelijke maatregel is onlangs met veel suc ces genomen voor het traject Frankfort- Karlsruhe, waar men maximaal honderd kilometer per uur mag rijden. Dufhüs wees erop dat de invoering van de snelheidsbeperking tot vijftig kilometer binnen de bebouwde kom goede resultaten heeft afgeworpen. Daardoor zijn honderden mensen levens gespaard en het aantal gewon den tengevolge van verkeersongevallen is aanzienlijk afgenomen. Alleen in Noord- rijn-Westfalen liep het aantal verkeerson gelukken na de invoering van de vijftig ki lometer snelheidsgrens terug met drie per cent, het aantal doden tengevolge van ver keersongevallen zelfs met 24 percent, het aantal gewonden met 20,5 percent. Deze ervaring acht Dufhüs leerzaam voor de „Autobahnen", waarop dagelijks bijzon der veel en bijzonder ernstige ongelukken gebeuren. Volgens de minister moet men op de „Autobahnen" in de naaste toe komst de snelheid op maximaal honderd kilometer stellen en controle uitoefenen met radarapparaten en snelle auto's van de politie. Op het traject Frankfort-Karlsruhe, waar steeds veel ongelukken gebeurden, is met de invoering van de begrenzing van de snelheid tot honderd kilometer een soort rust ingetreden. Vele automobilisten beperken hun snelheid tot negentig kilo meter per uur, halen niet meer te pas en te onpas kleine wagens in en -agen elkaar niet op met licht- en claxonsignalen. Het resultaat van de invoering van de honderd kilometergrens op het bovengenoemde traject zou zijn dat het verkeer veilig, snel en gelijkmatig doorstroomt. over de geraamde 380 Russische oorlogs bodems van de meest uiteenlopende groot ten. Een van de belangrijkste factoren is wel, dat de mannen van de Westduitse marine de wateren, die zij te bevaren hebben, ken nen als hun broekzak. Evenmin mag over het hoofd gezien worden, dat de ge zagvoerders van nu goeddeels de gezag voerders uit de laatste wereldoorlog zijn. Admiraal Rolf Johanneson is de bevel hebber van de Westduitse vloot. Hij is 58 jaar, een man met vele onderscheidingen. Hij voerde indertijd het bevel over de schepen, die de monding van de Theems vol mijnen legden onder de ogen van de Britse vloot. Johanneson wil zijn schepen zoveel mo gelijk op zee, en aan het werk, houden. „Zeeman wordt men niet in de haven", is zijn lijfspreuk. En Johanneson gelooft aan vakmanschap. Sprekende over het tot zinken brengen van het Duitse slag schip „Scharnhorst" in de Noordelijke wa teren in 1943, geeft hij alle eer voor dit wapenfeit aan de Britten. „Het was niet dank zij de grotere sterkte van de Britse vloot, maar omdat ze betere zeelui waren en meer van de poolwateren afwisten". Snelheid De speciale taak van de Westduitse ma rine in NAVO-verband is, de Russische Baltische vloot eventueel te beletten naar de Atlantische Oceaan te ontsnappen. En dan denkt men weer aan de „vestzak-slag schepen", die de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog in de \aart hadden, wan neer men verneemt dat ook nu de aan dacht van de Westduitse marine is gericht op kleine, beweeglijke vaartuigen, die voor zover men weet sneller zijn dan welk ma rinevaartuig ter wereld. Het zijn lachwekkend kleine schepen, met een waterverplaatsing van 160 ton, doch zij vormen voor de Russische vloot een ernstige bedreiging. Zij hebben voors hands vier (later misschien zes) grote lanceerbuizen voor torpedo's en een snel heid van 45 knopen, ongeveer zo snel als een sneltrein. Zij worden voortgedreven door vier Mercedes-dieselmotoren met te zamen 12.000 pk. Zij zijn in staat, in een nacht de Russische Öostzeehavens met mijnen te versperren en naar huis terug te keren. Johanneson's „vlaggeschip" is een ge leende Amerikaanse torpedojager, de „Z-l". Bevelhebber van het schip is Hans Trummer, die in de tweede wereldoorlog een torpedojager commandeerde. Dan is er, als commandant van de NAVO-mari- nestrijdkrachten in Noordwest-Duitsland, admiraal Bernhard Rogge, die bekend staat als „Der Admiral mit der Melone" („de admiraal met de kaasdop"), ook een herinnering uit de tweede wereldoorlog, toen Rogge een schip commandeerde, dat de schrik en de zorg der geallieerden was: afwisselend deed het zich voor als Rus sisch, Nederlands of Noors vrachtschip, maar het was een ware piraat. De bol hoed was daarbij de vermomming, die Rogge het uiterlijk verleende van een ka pitein van een zeilschip, die noodgedwon gen op stoom had moeten overgaan. Of de Russen zich over de Westduitse vloot bezorgd maken, zullen zij niet laten merken. Toen de vloot uitvoer voor deze manoeuvres, kwam er een zwarte limou sine de kade op, die de vlag voerde van de Russische militaire missie, geaccredi teerd bij de geallieerde strijdkrachten in West-Duitsland. Drie Russische officieren leunden uit de raampjes en keken de Duit se schepen met grote verrekijkers na.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3