CHINEZENWIJK In „De Ark NIVEA Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum Kort en bondig DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 4 Muziek van Mozart Britse bioscopen vallen televisie aan De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Minister Cals bezoekt Oostenrijk Gré Brouwenstijn komend seizoen naar Wenen Voor vlug en veilig bruin worden ultra-olie „Bonte kindertrein" in Openluchttheater Salvador Dali getrouwd Watt eau schilderde op deuren van koetsen Première van Italiaanse opera op de Expo Zuid-Holland krijgt een nieuw provinciehuis l\ "f n v; ed /Ni n. \'/j - 4 Poging tot moord of val van trap Aanleg fietspad naar strand gegund Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Salzburg is de Mozartstad, de bedevaart plaats voor allen, die Mozarts muziek lief hebben en die in de sfeer der vele herin neringen aan de meester, die deze stad bewaart, zijn werk willen ondergaan in hun diepste wezen. De uitzending door de Oostenrijkse televisie van het concert, dat woensdagavond te Salzburg werd gegeven en dat geheel aan de muziek van Mozart gewijd was, bedoelde ook de Nederlandse kijkers een indruk van de sfeer te geven, waarin deze muziek bij de „Festspiele" van dit jaar ten gehore gebracht wordt. Want de uitzending werd gerelayeerd en in het A.V.R.O.-televisieprogramma opge nomen. Op het scherm verscheen het Mo- zarteum-orkest, dat onder leiding van dirigent Bernhard Paumgartner, een Mo- zart-kenner par excellence, een uitvoering gaf van de befaamde Kleine Nachtmusik, de Mars in D (K V 335) en de Serenade in D (K V 203). Er was dus in zeker opzicht een visueel contact tussen de uitvoerders en de tele visiekijkers, maar dat was niet gelijkwaar dig aan het contact dat in de concertzaal tussen vertolkers en auditorium tot stand komt. De cameraregisseur heeft deze mo gelijkheid blijkbaar wel verondersteld, want lange tijd heeft hij de lens gericht op het spelende orkest, met enkele close-ups van de instrumentengroepen, de solisten en de dirigent. Maar het kijken naar al deze onbekende musici de dirigent misschien uitgezonderd was op den duur tamelijk vervelend. Het was zeker geen onmisbare voorwaarde om de muziek te ondergaan, te meer daar de afstand verhouding van zien en horen niet over eenkwam met de visueel en auditief on dervonden werkelijkheid. Bij het spelen van het eerste menuet van de Serenade in D kwam er met enkele kijkjes in Salz burg eindelijk enige werkelijke variatie in het beeld, waarvan de kwaliteit echter bedenkelijk was en waarvan als compo sitiereeks weinig kunstzinnigs uitging. Deze televisie-uitzending sprak voor wat de regie betreft niet van artistieke be heersing, maar gaf meer de indruk van een tastend experimenteren. De uitvoerin gen van de reeds genoemde composities waren voortreffelijk. Er werd met grote toewijding, technische accuratesse en mu zikale geladenheid gemusiceerd. Na de in opvallende rust vertolkte „Kleine Nacht musik" kwam de Mars als een ongecom pliceerde overgang naar de prachtige Serenade, weliswaar door Mozart op jeug dige leeftijd geschreven, maar doortrokken van een grote schoonheid, van muzikale gedachte en volmaakt van vorm. Beeldschermer LONDEN (UPI) Verwacht wordt dat de Britse bioscoop-eigenaren dit jaar on geveer een half miljoen pond zullen four neren, ter financiering van de actie om bioscoopfilms buiten de televisie te hou den, zo is donderdag bekendgemaakt. De organisatie voor verdediging van de film industrie (FIDO) heeft gezegd dat de in zameling bij de bioscopen op 31 augustus zal beginnen. Deze inzameling zal de vorm hebben van een heffing van een farthing (een kwart penny) per verkocht bioscoopkaartje. De oprichting van deze organisatie weerspiegelt de toenemende bezorgdheid van de bioscopen over de dalende recettes met oude films, die reeds op de televisie vertoond zijn. Zelfs film organisaties die televisiebelangen hebben, steunen de organisatie. Het uiteindelijke doel is personen of organisaties, die van plan zijn een Britse film ter beschikking van de' televisie te stellen, daarvan af te brengen. FIDO is bereid voor die mede werking te betalen. Bioscoopeigenaars wil len hun organisatie aanmoedigen films uit de bioscopen te weren die gemaakt zijn door personen, die toestaan dat hun films op de televisie vertoond worden. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gym nastiek voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Wa terstanden). VPRO: 10.00 Avonturen met kinde ren. caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gram. 11.45 Mannenkoor. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwkron.: 1. Nieuwe methoden bij de aardappeloogst. 2. De kwaliteit van ruwvoer. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Zang en. harp. 14.20 De Latijns- Amerikaanse dichters, caus. 14.40 Jiddische liede ren. 15.00 Gram. 15.15 Cabaret. VARA: 16.00 Ver- Rclijkonderwijs. 16.40 Vragenbeantw. 17.05 Ham mondorgelspel. 17.25 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Het platteland nu, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Voordr. en muz. 20.20 Fluit en pia no. 20.35 Expo 1958. 20.45 In Israël schijnt de zon, caus. VARA: 21.00 Vakantieverhalen met muziek. 21.55 Buitenl. weekoverzicht. 22.10 Gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Instr. trio. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Promenade-ork. en omr.koor. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.35 Idem. 12.00 Mezzo-alt en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muziek. 13.45 Gram. 14.15 Radio-philh. ork. en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Strijkkwart. en sopr. 16.00 De fla- mingoplant ën de brunfelsia in de huiskamer, caus. 16.15 Gram. 16.30 Gevar. muz. 16.55 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Musette-orkest en solist. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 13 00 Koorzang. 18.20 Stem men van overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Regerings uitz.: Gaat u nog of bent u al terug? Toeristische mogelijkheden in Nederland. 19.25 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Philh.-ork. en sol. 21.00 Kunst rubriek. 22.10 Gram. 22.20 Negen avonturen met de wereld, caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Omroepkoor en piano. 12.15 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.45 Koorzang. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera- en Belcanto concert. 16.00 Gram. 17.00 Koorzang. 17.15 Gram. 18.00 Orgelconc. 18.30 Godsd. caus. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Figaros Hoch- zeit, opera. (Intermezzi: Gram. en nieuws). 22.55 23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG Eurovisie: NTS: 9.5011.20 Pontificale Hoogmis te Lourdes. 99 Het nieuws, dat in „De Ark" in het Nieuw Heiligland te Haarlem binnenkort werk van de beruchte Han van Meegeren tentoongesteld zal worden en het feit, dat hier tot nu toe maar bar weinig kunst te zien was, maakten dat ik met weinig hoop afging op de expositie van tekeningen, aquarellen en gouaches van een achttal mij nog onbekende jongeren. Dat zij mijn pes simistische gestemdheid op slag wegnamen is een compliment aan hun werk, al expo seren zij dan toch wel wat te vroeg. Toch zou ik graag zien dat men hun grotendeels gezonde, veelal pretentieloze maar met enthousiasme gemaakte studies zag voor men .,de Ark" bezoekt, om zich zonodig opnieuw af te vragen wat de man, die bekende experts bij de neus genomen heeft, als kunstenaar nu eigenlijk wel waard was. Wat ik tot nu toe van Van Meegeren heb gezien, heeft me nu eenmaal nooit over tuigd van het waarachtige kunstenaarschap dat onze goede vriend Jan van Ees en ook anderen hem nog wel toedenken. Tezeer vooruitlopen op de komende ex positie, die ik door mijn vakantie pas laat zal kunnen zien, \«1 ik niet. Wel wil ik opmerken, dat de eerste figuren, waar onder de schilders Oepts en Germ de Jong, die de Emmaüsgangers als vals bestempel- den, hiertoe kwamen vooral door de geest, die uit het werk sprak: een gevoel voor mensen en dingen, dat we aan de grote Vermeer toch moeilijk konden toeschrijven. Kunnen was voor genoemde schilders en ook anderen, die dat schilderij niet zo apprecieerden, niet de enige voorwaarde voor kunst. Daarom dan ook kan ik zo ge makkelijk over zekere tekorten en onrijp heden in het werk van Jeroen ten Berge, Karei Bous, Peter Dorleijn, Jos Krab, Hans Nassenstein, Louw Schoutens. Joop Selden- thuis en Hans de Vries heenstappen. Er schuilen perspectieven in hun werk. Dat zij zich niet verliezen in ijdelheden en de gedachte aan slagen maar zo lang mogelijk uit het hoofd mogen zetten! Een eerlijke tekening van hen is mij meer waard dan alle hertjes van Van Meegeren, om nu maar iets te noemen dat een ieder wel kent. Tot 24 augustnc duurt hun tentoon stelling. Bob Buys Advertentie Van Nelle bestellen SALZBURG (Reuter) De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, die twee da gen geleden in Salzburg is aangekomen, heeft woensdag een tocht gemaakt door de bergen rondom de stad. Later op de dag zou hij een voorstelling bijwonen van Verdi's opera „Don Carlos". Minister Cals, die tot zaterdag in Salz burg blijft, zal donderdag besprekingen beginnen met Oostenrijkse functionaris sen over samenwerking op het gebied van cultuur en kunst tussen Nederland en Oostenrijk. Mr. G. W. Baron Bentinck, eerste secre taris van de Nederlandse ambassade in Wenen, heeft in antwoord op telefonische vragen gezegd, dat minister Cals niet naar Wenen zal gaan. Zijn verblijf in Salz burg hield „hoofdzakelijk verband met het festival in Salzburg en met de uitvoe ringen door het Concertgebouw-Orkest. WENEN (UPI) De Nederlandse sopraan Gré Brouwenstijn is door de Weense staatsopera geëngageerd voor vijfentwintig concerten in het opera seizoen van 1958-'59. Onder meer zal zij in december optreden in een nieuwe monte ring van de „Rhéingold" van Wagner. De ze opvoering zal geleid worden door Her- bert von Karajan. De data van Gré Brouwenstijns optre den zijn nog niet vastgesteld, wel heeft men enkele arrangementen zo kunnen schikken, dat de zangeres het komende seizoen vier maanden achtereen in Wenen beschikbaar is. Advertentie Van Nelle bestellen! Advertentie Nivea ultra-olie is 'extra versterkt' en laat alleen de gezonde stralen van de zon door. Verkrijgbaar in flessen met praktische, geribbelde zijkant (ligt vast in de hand). Met handig plastic zakje voor vlekvrij opbergen. kleine fles f 0.95 normale fles f 1.30 grote fles f 2.30 Wanneer er woensdagmiddag in het Openluchttheater in Bloemendaal meisjes en jongens geweest zijn, die al eens eerder „De bonte kindertrein" van Oom John en Tante Lily zagen, zullen ze zich wel ver veeld hebben, want alles was precies het zelfde als vorig jaar. De kinderen moesten bij het begin weer eens twintig keer „Goe demiddag" gillen liefst zo hard moge lijk, want dan zat de stemming er tenmin ste in. En ook ditkeer ontbrak de spreken de pop Dikky niet. Oom Piet, die weer terug kwam uit Amerika, had zelfs nog zijn „Spaanse" accent. Ook Brux en Duppie zijn intussen niets veranderd. Misschien heb ben zij, die dit alles voor het eerst zagen, er wel om gelachen, maar ook zij hebben zich vermoedelijk verveeld bij het optre den van „De kruier, die alles kan, jong leren, goochelen en grapjes maken." Het leek er allemaal niet veel op. Het jong leren werd een aaneenschakeling van blik jes laten vallen, het goochelen bestond uit het uitelkaarhalen van héél eenvoudige knopen. En de grapjes? „Die zijn moeilijk na te vertellen. Het vreemdste van alles was, dat de kruier er zelf steeds onbedaar lijk om moest lachen, vooral toen hij drei gend tegen een meisje diep „Pas maar op, dat ik niet kwaad word, want dan krijg je van mij eenreep chocola, ha-ha-ha- ha „Een middag van daverende pret" stond er op het affiche geschreven. Dat werd het jammer genoeg niet. Wel hebben de kin deren af en toe genoten, maar dat was dan omdat ze hard zingen of schreeuwen mochten. Een kinderhand is gauw gevuld, denken Oom John en Tante Lily blijkbaar. MADRID (AFP). - De vierenvijftigjarige Spaanse surrealistische schilder Salvador Dali, is, naar pas woensdag in Madrid be kend is geworden, vorige week vrijdag in een kleine kapel in de Spaanse provincie Gerona met de weduwe van de Franse schrijver Paul Eluard de drieënzestigjarige Gala Eluard, in het huwelijk getreden. STOCKHOLM (UPI) Een Zweeds kunstexpert heeft door middel van x-stra- len ontdekt, dat de beroemde Rococo- schilder Antoine Watteau (16841721) min stens drie van zijn meesterwerken geschil derd heeft op de deuren van elegante koet sen, inplaats van op doek. Dr. Carl Nordenfalk, assistent-conserva tor van het Zweedse Nationale Museum, heeft meegedeeld, dat de „Legon d'amour" (ongeveer vierhonderdduizend gulden waard), die in 1935 door zijn museum werd aangekocht, geschilderd is op de deur van een koets, die het eigendom was van de vermaarde familie Colbert van Frankrijk. Twee andere Watteau's, „l'Accord par fait", die in het bezit is van de graaf van Iveagh en „La serenade italienne", het eigendom van een Amerikaan, die onbe kend wenst te blijven, werden geschilderd op de panelen van de deur van een andere rijk versierde koets. Het is niet mogelijk geweest het familiewapen op die deur te identificeren. De x-stralen onthulden, dat het familiewapen onder de schildering zat. Deze schilderijen maken deel uit van een tentoonstelling, die vrijdag in Stockholm geopend wordt en „Vijf eeuwen van Fran se kunst" heet. Dr. Nordenfalk kwam tot de ontdekking, dat de schilderijen op houten deuren waren geschilderd, doordat hij, toen hij van opzij naar de schilderijen keek, de vorm zag van het reliëf van het familiewapen. (Van onze correspondent in Brussel) De wereldpremière van „Maria Golovin", een nieuwe opera van Gian-Carlo Menotti, die speciaal voor de Brusselse wereldten toonstelling werd geschreven, zal als on derdeel van het Amerikaanse programma voor toneel en toonkunst op 20 augustus in het theater van het Amerikaanse pavil joen worden gegeven. De opera, aldus een mededeling van de Amerikaanse ambassadeur in Brussel, zal van 20 tot 31 augustus 'worden opgevoerd door de „National Broadcasting Company", die een vooraanstaande plaats inneemt in het culturele leven van de Verenigde Sta ten en reeds gedurende negen achtereen volgende seizoenen voor het Amerikaanse publiek opera's heeft opgevoerd, zowel klassieke als moderne werken. „Maria Golovin" is het derde werk, waartoe de National Broadcasting Compa ny opdracht heeft gegeven. Het is een ro- mantisch-tragische opera in drie bedrij ven, welke wordt gespeeld door slechts zeven personen. De componist van „Maria Golovin" wil in de Verenigde Staten de grote traditie van de Italiaanse opera voortzetten. Hij werd in de buurt van Mi laan geboren en werkt sedert 1928 in de Verenigde Staten. Menotti schrijft libret to's en ensceneert vaak ook zelf zijn ope ra's. Dit jaar heeft hij het bijzonder druk. Niet alleen schreef hij speciaal voor de Expo de opera „Maria Golovin", maar hij organiseerde in Spoleto (Italië) een ge slaagd opera-festival. In Den Haag wordt morgen het beton- skelet voor het eerste gedeelte van het nieuwe provinciehuis voor Zuid-Holland aanbesteed. Dit gedeelte, dat gevolgd zal worden door twee andere, zal 80 meter lang, 17 meter diep en 34 meter hoog wor den. Het zal verrijzen op het terrein van de Dierentuin aan de Koningskade. Met de bouw van dit eerste deel zal ongeveer drie jaar gemoeid zijn. In het eerste deel zullen voornamelijk de ambtenaren wor den ondergebracht. In het later volgende tweede deel zullen de commissaris met zijn kabinet, de leden van Gedeputeerde Staten en de griffie plaats vinden. In het derde gedeelte komt de werkruimte van de Pro vinciale Staten, een ruimte waarvan men gaarne zou zien dat zij ook voor congressen gebruikt zal worden. De totale kosten van dit gebouwencomplex, waarvan de plannen zijn gemaakt door prof. ir. F. P. J. Peutz uit Heerlen, belopen ongeveer 25 miljoen. Het eerste gedeelte van het nieuwe pro vinciehuis zal ongeveer 60 meter van de Koningskade liggen. De Dierentuin blijft waar hij is en zal pas verdwijnen wanneer er betere vergaderruimten in Den Haag zijn. Boven de begane grond van het eerste gedeelte, waarvan de betonconstructie over anderhalf jaar gereed is, komen acht ver diepingen voor kantoren. De dakverdie ping zal een restaurant krijgen. ws Joef rende het bos door tot hij aan de plek kwam, waar beertje Brum woonde. Daar keek hij guitig om een dikke boomstam heen, om Brum te verrassen; maar die was nog in huis. Daarom kwam. Joef achter de boom vandaan en onder aan de ladder, die naar Brums hol in de heuvelwand voerde, begon hij te roepen. „Brum!Brum!Kom je spelen? 3—i Advertentie Van Nelle bestellen Vier jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de rechtbank te Am sterdam geëist tegen de 69-jarige Amster dammer R. M. M., die volgens zijn 59-ja- rige vrouw op 12 april een moordaanslag op haar zou hebben gepleegd door haar met een breekijzer op het hoofd te slaan. De verdachte ontkende dit met grote stel ligheid. De als getuige gehoorde vrouw vertel de, dat zij een pension in Amsterdam dreef. Haar echtgenoot hield de admini stratie van het pension bij en verrichtte onderhoudswerkzaamheden aan tuin en huis. Er kwamen onenigheden en de vrouw begon een echtscheidingsprocedure. In het begin van dit jaar besliste het gerechts hof, dat de man het huis moest verlaten. Op 12 april stond het echtpaar in de keu ken te praten. De vrouw hing op een trapje staande schone gordijnen voor de ramen en de man verliet de keuken. Volgens zijn verklaring hoorde hij zijn vrouw plotseling gillen en toen hij naar de keuken terugkwam, lag zij op de grond. De vrouw verklaarde daarentegen dat zij over de keukentafel gebogen in een daarop liggende krant stond te lezen, toen zij plotseling een harde klap op het ach terhoofd kreeg, zij zag haar man in de deur staan met een breekijzer in de hand. Volgens haar verklaring zou hij haar op nieuw met het breekijzer geslagen heb ben in haar nek en op haar schouders. De verdachte bestreed deze verklaring met de opmerking, dat er van zijn kleine tengere vrouw weinig zou zijn overgeble ven wanneer hij haar met een br°ekijzer zo zou hebben geslagen. Volgens een me disch rapport had de vrouw een scheur- wond op het hoofd, ontvellingen in de nek en blaüw'e plekken op de schouders. De' deskundige was van mening, dat deze ver wondingen onmogelijk door een val van een trapje konden zijn ontstaan. Daar stond tegenover, dat op de in het huis aangetroffen breekijzers en een schoenen ijzer geen spoor van bloed is aangetroffen. De verdediger achtte het bewijs niet geleverd. „Er y/aren ettelijke pensiongas ten in huis" zo zei hij, „die op het hulp geroep zijn afgekomen. Wie begaat nu een moord met zoveel getuigen om zich heen?" Mocht de rechtbank al aannemen dat verdachte zijn vrouw toch geslagen heeft, dan bepleitte hij een veroordeling wegens eenvoudige mishandeling. De rechtbank zal op 26 augustus uit spraak doen. De Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland heeft de grondwerken ten behoe ve van een nieuw fietspad langs het Lange- veld naar het strand in het noordelijk deel der gemeente Noordwijk, alsmede het aan brengen van de wegverharding gegund aan de fa. J. Mens in Lisse voor 274.890. Advertentie Van Nelle bestellen 11. „Dat is die goede," zei zij iedere keer, dat zij haar Fi- choy op het doek zag verschijnen en dan glimlach te zij. Er was iets in Fi-choy's eenvoud dat haar sterk deed denken aan de Chinezen, die zij kende en haar daarom vertrouwd aandeed. Zij wist altijd wat Fi- choy zou gaan doen; zij wist echter nooit wat Jean Harlow of Wallace Beery zouden gaan doen. Zij besloot daaruit dat er vreemdelingen waren, die zij niet en andere die zij wel kon begrijpen. Zij wist niet, toen zij in Amerika kwam, of zij veel Wallace Beery's of veel Fi-choy's zou ontmoeten. Wat die vrouwelijke filmsterren betreft, begreep zij niets van „die volwassen meisjes die geen broek dragen," maar zij begreep Ida Lupino. Zij had Ida Lupino in een En gelse film in Hong Kong gezien. Zij hoopte, dat Ame rika vol Fi-choy's en Lupino's zou zijn. De gedachte, dat zij een Amerikaanse schoondoch ter zou hebben, had haar nogal verontrust. Zij had ge beden, dat zij niet een van die vrouwmensen tot doch ter zou krijgen. Zij wist niet beter of zulke wezens paradeerden overal op straat, in de huizen, in café's, in zwembaden en aan het strand. Zij griezelde van blonde vrouwen; het feit dat een vrouw goudgeel haai kon hebben en blauwe ogen was zo fantastisch, dat zij er haast niet aan kon denken. Het was een pak van haar hart geweest toen zij de loopplank af was gekomen en voorgesteld werd aan een meisje met donker haar en donkere ogen, dat de vrouw van haar zoon was. In de keuken werd altijd een soort gebarenspel op gevoerd. De schoonmoeder kon Chinese gerechten klaarmaken en de schoondochter niet. Er hoefde dus niet over gepraat te worden wie in de keuken de baas zou zijn. Flora hield van het Chinese eten en zij wilde graag zien hoe de moeder Chinese jus maakte en de geheimzinnige kip toebereidde, die sunfong gai heette en die gebraden kip, maar toch iets meer dan gebra den kip was. Zo werd vanzelf de moeder chef-kok en Flora onderkok. De moeder was een vrouw met een gelijkmatig hu meur. Evenals haar man praatte zij en bewoog zij zich langzaam, rustig en zeker. Het scheen, dat alles op een lagere toon werd gezegd en de tussenpozen wa ren even lang als de zinnen zelf. Flora was een beet je druk en aanstellerig en de moeder dacht, dat dit kwam doordat zij een Amerikaanse was. De Ameri kanen praatten zo vlug, zo klonk het haar althans in de oren. De moeder kon geen woord Engels praten en de dochter kende maar een paar dozijn Chinese woorden. Het was wonderbaarlijk hoe ver je met ge barentaal kon komen binnen de grenzen van een keu ken. Het was een voortdurend spel van raden. Zo lang Flora maar bereid was om steeds weer opnieuw te raden en de moeder het niet erg vond als zij verkeerd raadde, was het grappig genoeg. De moeder vond het niet erg omdat Flora zwart haar had en een blanke vrouw was, waarvoor zij een zeker aangeboren res pect had en Flora was bereid steeds weer opnieuw te raden omdat Loy haar de eerste avond verteld had, dat zijn moeder haar erg aardig vond. Dus was het een glimlachend gebarenspel. Flora vond het een he le verandering na de tijd, dat zij alleen had gekookt en de keuken een plaats voor zelfinkeer was geweest, vooral een verandering door Tom en Eva, die voort durend in- en uitliepen. Het was ook heel goed, dat je in gebarentaal niet echt kon kibbelen. Van woor den, die niet werden uitgesproken, hoefde je later geen spijt te hebben. Maar sinds de keuken in een school voor Kanto- nees was veranderd, met de allermodernste directe onderwijsmethode toegepast door een authentieke in het land zelf geboren leerkracht viel het niet te ver wonderen, dat Flora menig woord van de Kantonese taal oppikte, die zij onmiddellijk „hoi-polloi" betitel de. Als komen loy was, open hoi, dronken joy, zien toy, groente chou en mosterdzaad koy choy, dan was de hele taal niet anders dan hoi-polloi. Als je Kanto- nees wilde leren hoefde je je maar aan het oy-recept te houden er een paar aps, ucks, ums en eongs door heen te strooien en deze lettergrepen als balonnen op en neer door de lucht te gooien en dan kon je een Kantonees wijsmaken, dat je zijn dialect sprak zelfs al raakte het kant noch wal. Flora was zo verrukt over deze ontdekking, dat zij zichzelf erop betrapte te zeggen: „Kijk eens wat een harde regenboy". Haar man heette trouwens toch al Loy. Flora leerde ook haar eigen naam in de familie ken nen. Als zij midden in een Kantonees gesprek het woord daisow opving, dan wist zij, dat er over haar werd gesproken. Daar het dai op een dalende toon ge zegd werd, leek het woord eerst stevig de grond te raken en dan op een snibbig vragende toon naar boven te gaan. „Waarom ben ik dat?" vroeg Flora aan haar man. Het betekent „oudste schoonzuster". Jij bent de daisow en ik ben hun daiko, de oudste broer." Dat bepaalde haar plaats in de familie. Haar man en de ouders noemden haar Flora, maar Tom en Eva mochten haar zo niet noemen en zeiden „Daisow" te gen haar en als de ouders tegen de kinderen over Flora praatten, noemden zij haar ook Daisow omdat dit haar positie in de familie was. Allen Yiko, die vloeiend Ame rikaans sprak, noemde haar liever Flora. Tom vond Flora zo'n mooie naam, dat hij haar op een dag vroeg: „Mag ik je Flora noemen?" „Natuurlijk, waarom niet?" „Nee, ik geloof toch, dat het eigenlijk niet mag." Maar Tom hoorde altijd hoe Daisow door Yiko Flora genoemd werd. Zij was toch evengoed Yiko's oudste schoonzuster als de zijne. Waarom mocht het dan net? Hij vroeg aan zijn moeder of hij haar Flora mocht noemen en zij zei van nee. Hij vroeg het aan zijn vader en hij zei van nee. Waarom niet?" „Omdat het oneerbiedig is. Het toont geen respect voor je meerdere." Hij vroeg het aan Yiko. „Yiko, jij noemt Flora, Flora". „Ja zeker." „Mag ik haar Flora noemen?" „Nee". „Maar waarom jij dan wel?" „Omdat ik groter ben. Ik ben groter en dikker dan Daiko. Ik noem haar Flora. Ik noem alle Amerikaanse meisjes bij haar voornaam. Maar jij bent zo klein". „Zeg, hoe heet „put keng" in het Engels?" „Dat heet „geen eerbied". Dat is een gewoon woord. Wil je een paar mooie woorden leren?" „Zeg mij alsjeblieft hoe ik het moet zeggen. Ik wil Flo ra vertellen waarom ik haar niet bij haar voornaam noem". „Als je een mooi woord wilt gebruiken, zeg dan maar dat het is omdat je niet onhoffelijk wil zijn. Dat wil zeg gen niet beleefd. Of je zegt oneerbiedig". (Wordt vervolgd) Meer studenten. Het aantal studenten, dat gedurende het studiejaar 1957-1958 aan de Technische Hogeschool te Delft was ingeschreven, was hoger dan in het stu diejaar 1956-1957. Het bedroeg in de nu afgelopen cursus 5809 (5461). De sterkste stijging deed zich voor bij de studierich tingen civielingenieur (803 tegenover 709) en natuurkundig ingenieur (521 tegenover 456). Het aantal studenten dat voor de eerste keer was ingeschreve i was even eens hoger: 1172 (1111). Hier deed de in vloed van de Technische Hogeschool te Eindhoven zich gelden, want in de vakken, welke ook daar worden gedoceerd, was het aantal inschrijvingen aanzienlijk klei ner: voor werktuigkundig ingenieur 268 (202), elektrotechnisch ingenieur 196 (148) en scheikundig ingenieur 161 (126). Ouders. Een chauffeur zag 's nachts bij de Rijnbrug te Arnhem een kinder wagen staan, waarin drie baby's lagen te slapen. Hij waarschuwde de politie, die de wacht bij de wagen betrok. Na een poosje kwam er een man opdagen, die de vader bleek te zijn en even later verscheen ook de moeder. Het echtpaar, dat in Rotterdam woont en met vakantie in Arnhem vertoef de, had ruzie gekregen. Man en vrouw waren kwaad weggelopen en hadden de kinderen, een jongetje van 16 maanden en een tweeling van 4 maanden, achtergelaten. Na de verdere nacht op het politiebureau te hebben doorgebracht zijn ouders en kinderen op de trein naar Rotterdam ge zet. Wandelen. Op 20 en 21 september worden in Hillegom de jaarlijkse dahlia wandeltochten gehouden. De Nederlandse Wandelbond organiseert deze in samen werking met de stichting V.V.V. in Hille gom. Gestart wordt bij hotel „Zomerzorg" in de Meerstraat. Er wordt gelopen over .tien, vijftien en twintig km. '- -• Onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is de aan de orde van Oranje-Nassau ver bonden eremedaille in goud verleend aan A. C. Th. Boosman, wonende te Overveen, procuratiehouder en chef van de industrie afdeling bij de Singer maatschappij n.v. Advertentie Van Nelle bestellen DONDERDAG 14 AUGUSTUS TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Tarzan en de verloren Safiri", 14 j., 19 en 21.15 uur.. Frans Hals theater: „Tante Jutta uit Calcutta", a. 1., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Hartstocht in de tropen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De rode Pimpernel", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Achter docht", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Scampolo", a. 1., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Richard Leeuwenhart", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Chris tel van de post", a. 1., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Stille getuige", 18 j., 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 15 AUGUSTUS Openluchttheater: Voorstelling van het Joegoslavisch Danstheater „Ivan Goran Kovacic". 20 uur. Grote Kerk: Beiaard bespeling door Cor Don, 12—12.30 uur. Vleeshal: Poppentheater vai. Jan Neligsèn met „Bach's kaffeekantate" en het pop- pencabaret „Zo zijn onze manieren", 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van acht jongere schilders, onder anderen: Karei Bous, Joop Seldenthuis, Hans de Vries en Jos Krak, 1022 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstel ling van Tinus van Loorn, 1012.30 en 13.3017 uur. „In 't Goede Uur": Tekenin gen en etsen van Harry Prenen, 1019 u. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 1017 uur. Teyler's museum: Expo sitie „Goltzius als tekenaar", 1017 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny", 14 j., 14, 16.15 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Vier meisjes en een miljonair", a. 1., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Perri", a. 1., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Donald Duck en zijn vriendjes", a. 1. 10.30 uur. „Het boek der wildernis", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Sport staalt spieren", a. 1., 14.30 en 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Scampolo", a. 1., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De gevangene van de Koning", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De Bel hamel", a. 1., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Jail house Rok", 14 j., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Vuurwerk in Zandvoort (nabij de Ro tonde) aanvang 9.30 uur. Advertentie Van Nelle bestellen!

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4