„Sociale plattegrond" van Haarlem komt volgend jaar gereed Bloemencorso van speeltuinjeugd een grootse manifestatie Keuringsdienst van waren maakte tal van processen-verbaal op Zesde deel van gezinnen woont hier niet langer dan tien jaren 5 VOOR SANERING VAN OUDE WIJKEN Burgerlijke stand van Haarlem Nieuwe waarschuwingen voor gevaarlijke zee Eeti feest in geuren en kleuren Slagers stonden er „gekleurd" op Dokter J. Feilzer overleden Druk programma voor Nederlandse cricketers DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Volgend jaar komt van Haarlem een nieuwe plattegrond uit. Al twee jaar wordt hieraan gewerkt. De nieuwe plattegrond zal de stedeling en vreemde bezoeker geen wegwijs maken in de wirwar van straten. Het is namelijk geen gewone gids met de gebruikelijke opsomming van wegen en stegen, pleinen en idyllische plekken. Het gaat hier om een „sociale plattegrond", die een beeld geeft van de mensen, die de stad bevolken en een omschrijving geeft van de wijze, waarop deze mensen zich tot elkaar verhouden. Om de „sociale platte grond" een juist beeld van de stad te geven, moet een uitgebreid sociologisch onderzoek worden gedaan. Twee jaar geleden om precies te zijn op 27 juni 1956 verleende de gemeenteraad B. en W. machtiging de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk een sociologisch onderzoek te doen instellen, dat in drie jaren zou moeten zijn voltooid. Dit onderzoek wordt ondermeer gedaan met het oog op de eventuele sanering van oude stadswijken. Nog anderhalf jaar en dan zijn de sociale karteringswerkzaamheden achter de rug. Het resultaat is een waardevol rapport, aan de hand waarvan het gemeente bestuur in de toekomst mede zijn beleid kan bepalen. Op het kantoor van de Stichting Noord holland voor Maatschappelijk Werk zit de socioloog drs. G. H. Jansen achter zijn werktafel. Hij voert het onderzoek uit onder leiding van de hoofdsocioloog van de stichting, drs. W. J. de Bruyne. Op de werktafel van drs. Jansen liggen verschei dene zwart-witte kaarten van Haarlem. Op deze kaarten zijn statistische gegevens ver werkt: stippen in verschillende kleuren duiden op een van de kaarten bijv. de her komst van een bepaalde groep inwoners aan. Op andere kaarten wordt een beeld gegeven van de bevolkingsopbouw, de mo biliteit of de beroepsstructuur. Aan de hand van de cijfers is inzicht verkregen in het verloop van vestiging en vertrek. Ant woord kan gegeven worden op de vraag, vanwaar de nieuwe inwoners komen en naar welke steden of streken anderen ver trekken. Uiteraard is het ook nuttig te weten in welke beroepen de meeste ver schuivingen worden geconstateerd. Bij dit onderzoek gaat het echter niet alleen om het verzamelen van cijfers en gegevens, dus om sociografisch werk. De gegevens zijn nodig voor het eigenlijke sociologische onderzoek, waarbij wordt ge^ tracht een antwoord te geven op allerlei vragen, die door de cijfers en andere ge gevens worden opgeroepen. Het verzame len van de statistische gegevens is dus een eerste fase in det onderzoek. Deze eerste fase is thans afgesloten. In het tweede onderdeel van het onder zoek wordt een studie van de cijfers ge maakt om er conclusies uit te trekken. De socioloog zal een groot aantal gesprekken voeren om zich een beeld te vormen van de achtergrond, waartegen deze cijfers staan. Hij zal de verzamelde gegevens toet sen aan eigen ervaringen. Het totaal aan feiten en conclusies verwerkt hij tenslotte in een beschrijving van de Haarlemse ge meenschap zoals die zich aan hem voor doet Zeventienduizend nomen Het is begrijpelijk, dat met het ver zamelen van deze gegevens zo'n lange tijd gemoeid is geweest. Drs. Jansen heeft na gegaan vanwaar inwoners zijn gekomen en waarnaar zij vertrokken zijn, wat hun leef tijd, beroep en godsdienst is. Hij heeft de gegevens van zeventienduizend gezinshoof den verwerkt. En dat vergt wel meer dan een paar maanden. Maar het karwei is beloond, want drs. Jansen heeft interes sant materiaal verkregen, dat tot enkele opmerkelijke conclusies zal leiden. Gebleken ls bijvoorbeeld, dat de mobili teit beweeglijkheid van de bevolking van Haarlem en omgeving bijzonder groot is. Opmerkelijk is wel, dat een zesde van de gezinnen in Haarlem in de laatste tien jaar in de Spaarnestad is komen wonen. In de meeste gevallen zijn zij in de plaats van vertrokken gezinnen gekomen. Op het totaal van ongeveer veertigduizend gezin nen is de vestiging van 6500 gezinnen in tien jaar bijzonder groot. Door de grote beweeglijkheid zou het sociale beeld zich geleidelijk grondig kunnen wijzigen. Het grote aantal vestigingen heeft mede de veroudering van de Haarlemse bevolking HAARLEM, 13 augustus 1958. BEVALLEN van een zoon: 12 aug.: M. J. Kaptein-Van der Zijden; W. C. A. Koster-Trouwen; A. Oldenburg-Van Ever- dingen; H. J. van der Beek-Koopal; 13 aug.: A. M. T. Huijboom-Beijer; M. Knollaert- Pang. BEVALLEN van een dochter: 11 aug.: E. Ockeloen-Homoet; 12 aug.: W. M. Schoonebeek-Kokke; J. Warmerdam-Zon neveld; M. A. A. Zandstra-Dames; M. C. Eerens-Janssen; M. Docter-Langhout; C. F. M. van Straaten-Roest; A. Termaat- Woertman; 13 aug.: C. J. Poncin-Lauwers. OVERLEDEN: 11 aug.: E. A. Koper, 62 j., Preangerstraat; 12 aug.: J. van Dongen, 87 j., Westerhoutstraat; J. C. van Schie- Jansen, 49 j., Barendsestraat; M. A. van Rooijen, 18 m., Kamperlaan. ONDERTROUWD: 13 aug. :A. J. C. Smul ders en M. Servaas; F. van der Harst en H. A, Reus; J. M. de Vries en S. C. Roest; J. M. Wessels en M. van der Putten; F. J. Broer tjes en J. M. E. de Mooij; J. A. Geerlings en H. A. Noijons; M. J. A. Sneijders en A. C. Botter; A. Kloos en J. A. M. Veldmeijer; J. N. Bolleman en C. W. Klaver; C. J. F. Nouris en J. M. Geels; H. Knotter en J. Schreuder; J. D. van Blommestein en J. H. M. de Graaff; H. Reerink en Y. T. Stel- ma; H. Kossen en A. E. Petersen; J. Kie kens en A. van den Oever; H. E. van der Meij en E. van der Beek. GEHUWD: 13 aug.: H. J. M. van der Woert en C. W. M. Teeuwisse; J. J. H. Oudshoorn en A. L. Huijboom; D. J. J. Dalhuisen en D. C. Winckler; H. E. Fecken en J. C. van den Berg; J. Klooster en D. ■1. Keur; J. Kloes en D. J Fiege; B. W. Mosseveld en N. P. Schipper; J. J. de Boelder en E. Groot; J„ P. Pijpstra en M. Burgstra. versterkt. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat Haarlem als woonplaats voor bejaarden zeer aantrekkelijk is. Ouden van dagen uit Amsterdam, die rustig maar toch nog in een stad willen wonen, voelen zich in de Spaarnestad volkomen thuis. Buurt indeling De resultaten van het onderzoek zijn van belang bij een eventuele sanering van bepaalde stadswijken. Voorts wordt een inzicht verkregen in de wijze, waarop het buurtwerk de sociale verhoudingen in buurten en wijken gunstig beïnvloedt. Hiervoor is het nodig, dat een nauwkeurige afgrenzing van de diverse buurten wordt gemaakt. Onderzocht wordt of de door de dienst Openbare Werken van de gemeente en het Centraal Bureau voor de Statistiek gehanteerde buurt- en wijkindeling ook door de bewoners zo wordt aangevoeld. Mogelijk zullen de thans gebezigde gren zen in werkelijkheid anders blijken te liggen. Wanneer men te weten is gekomen, wat precies buurten zijn, gaat men na wat dat voor buurten zijn. Ook moet men weten in hoeverre bewoners met buren en kennissen in de buurt omgaan en of zij kennissen en familie in andere delen van de stad heb ben. Wanneer dan straks mensen uit buur ten moeten of willen worden overgeplaatst, weet men in welke andere buurt zij zich goed thuisvoelen. Dit kan bij de uitvoering van saneringsplannen van belang zijn. Aanpassingsmoeilijkheden van mensen, die in een buurt zouden worden geplaatst, waar zij zich niet thuisvoelen, worden dan hope lijk vermeden. Onderzocht wordt dus welke relatie de inwoners met hun buurt of andere stadsdelen hebben. Bij eventuele overplaatsingen is uiteraard ook van belang, dat de huurverschillen ■niet te groot zijn. Voor de meeste mensen, die uit een te saneren wijk naar een nieuwe buurt worden overgeplaatst, zou de huishuur een veel te grote sprong maken. Daarom kan beter een systeem van op schuivingen worden toegepast. Het buurt onderzoek geeft ook een inzicht in de relaties tussen de mensen onderling, mede ten behoeve van het maatschappelijk buurtwerk. „We kunnen ons bij die studies niet al leen met Haarlem bezighouden. Want het maatschappelijk leven in de Spaarnestad is nauw verbonden met dat van de ge meenten rond het Noordzeekanaal," aldus drs. De Bruyne, onder wiens leiding het onderzoek wordt uitgevoerd. „De mensen in dit gebied zijn veel beweeglijker dan vroeger, doordat zij soms meermalen in hun leven verhuizen of geregeld tussen huis en werk op en neer reizen. Daarom is het van belang de invloed van die ver huizingen te bezien. Bekeken wordt of de verplaatsingen op Haarlem een al dan niet gunstige invloed hebben", Drs. De Bruyne achtte het voorts van betekenis te weten, of door de moderne volksverhuizing de samenstelling van de bevolking verandert. Landelijke primeur Het onderzoek naar de sociale structuur van een stad als geheel is een unicum in ons land. Haarlem heeft in deze dus een primeur. Wel zijn van allerlei steden, dor pen en streken sociologische studies ver schenen, doch deze waren altijd gericht op een bepaald beoogd beleid of hadden be trekking op een facet van het maatschap pelijke leven. Het gaat hier om een inzicht in de sociale verhoudingen teneinde daarvan straks bij het gemeentelijk beleid profijt te trekken. Men kan dan beter rekening houden met de verschillende facetten van het sociale leven. De heren De Bruyne en Jansen zijn te vreden over de wijze, waarop het onder zoek totnogtoe is verlopen. Zij verwachten de studies binnen de vastgestelde periode van drie jaar gereed te hebben. Dit is ondermeer te danken aan de medewerking, die zij van de verschillende gemeentelijke diensten ontvangen. Met de hoofden van deze diensten wordt in werkbesprekingen geregeld over leg gepleegd. De stichting zal in november aan B. en W. een interim-rapport uitbren gen, waarin een overzicht wordt gegeven van de stand van het onderzoek. Intussen gaat drs. Jansen voort met zijn verkenningen. Geleidelijk komt er tekening in de „sociale plattegrond", waarvoor dag na dag de kartering aan de gang is. Nu nog houdt de sociologi sche karteerder de meeste van zijn er varingen binnen de wanden van zijn werkkamer. Om deze na weloverwogen bestudering volgend jaar ten dienste te stellen van de stadsbestuurders, die de plannen maken voor het „Iiaarlem-van- de-toekomst". Herhaaldelijk kan men constateren, dat vooral de buitenlandse strandbezoe- kers de gevaren van de zee onderschatten en daardoor in moeilijkheden komen. Het Strandschap Zandvoort heeft nu, in overleg met de korpschef van politie, op nieuw waarschuwingen (in vier talen) la ten drukken, waarin tot de uiterste voor zichtigheid bij het baden en zwemmen in zee wordt aangemaand. De baders wordt aangeraden nooit dieper in zee te gaan dan tot borsthoogte; vooral bij zeewind is op passen geboden. Ook voor de zwemmers kan de zee gevaarlijk zijn, voornamelijk als bij eb een sterke landwind waait. Ten slotte vestigt het Strandschap de aandacht op de rode korf. Wordt die op het strand gehesen, dan is de zee gevaarlijk. Politie zal deze waarschuwingen in de consumptietenten en verkleedgelegenhe- den op het strand aanbrengen. Verder wordt de medewerking gevraagd van de hotel-pensionhouders, de beheerders van kampeerterreinen en de winkeliers om de ze waarschuwing in het belang van hun cliënten op duidelijk zichtbare wijze in hun bedrijf een plaats te geven. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL BEVALLEN: Ph. M. van IJzendoora Peto, d.; A. J. F. ScholteMichon, z.; R. G. G. van VlijmenHuijsser, d. ONDERTROUWD: W. B. Daniels en A. A. Braakman; J. P. van Schaik en M. C. M. Tammer. OVERLEDEN: Wed. S. Kuik—Van Brus sel, 71 j.; J. F. H. de Graaf, 81 j. Dit vrolijke stel symboliseerde de toe komst vcni de speeltuin „Frans Hals". Zo te zien maken ze zich over die toe komst geen zorgen! De heer J. H. Dekker, oud-bestuurslid van de speeltuinvereniging „Jeugdland" en erelid van het Haarlems Speeltuin Verbond is behalve een groot kindervriend, een bescheiden man die niet graag aan de grote weg timmert. Wanneer er echter iets voor de jeugd op touw gezet moet worden legt hij minder schroom aan de dag. Wij vermoeden niettemin, dat deze veteraan in het speeltuinwerk in de verste verte niet zal hebben verwacht dat het door hem geopperde denkbeeld tot het vieren in het openbaar van het twintigjarig bestaan van het Haarlems Speeltuin Verbond nog zou uitgroeien tot de grootse manifestatie van de speeltuinjeugd die gisteren in de Spaarnestad duizenden bewonderende kijkers op de been heeft gebracht. „Haarlem heet niet voor niets de Bloemenstad. Laten wij dit verbondsfeest dan vieren met een bloemencorso, waaraan alle zestien afdelingen hun steentje kunnen bijdragen". Deze suggestie van de heer Dekker vond bij het verbondsbestuur goede weerklank. De organisatie werd in handen gelegd van de vakantiecommissie. Het resultaat van de omvangrijke voorbereiding door deze commissie, de talrijke leidsters en leiders en tenslotte de honderden kinderen werd gistermiddag tentoongespreid. Als een waar feest in geuren en kleuren trok het bloemencorso door diverse straten van de binnenstad en een deel van Haar lem-Noord. De belangstelling langs de route was overweldigend. Vele malen klonken er oh's en ah's door de rijen der toeschouwers wanneer een praalwagen of groep de bewondering opwekte. Bijna een kilometer lang was de kleurrijke optocht en nog raakten velen er niet op uitge keken. Men spoedde zich dan naar een ander punt van de stad om de kleurgie ■guirlande nogmaals te 'Zien passeren. Dank aan gemeentebestuur Een bijzonder aardig moment was het toen de met een vuurrode mantel om hangen en op een fiere schimmel gezeten „Maagd van Haarlem" voor het stadhuis loco-burgemeester D. J. A. Geluk een boe ket in de Haarlemse kleuren aanbood. Dit bevallige gebaar was bedoeld als blijk van erkentelijkheid en hulde voor de steun en medewerking, die het Haarlemse Speel tuin Verbond in de afgelonen jaren van het Haarlemse gemeentebestuur heeft on dervonden. De heer Geluk en met hem verscheidene wethouders sloegen van het bordes van het stadhuis af met zichtbaar plezier de langstrekkende stoet gade. Het was het bloemencorso aan te zien dat men er iets bijzonders van heeft willen maken. Het aardige was dat de kinderen zelf hun fantasie en handigheid bij de op bouw van praalwagens, de versiering van fietsen, zeepkisten en andere voertuigen mochten uitleven. Daardoor kreeg do op tocht iets fris en oorspronkelijks dat niet naliet een bekorende indruk achter te laten. De organisatoren hebben niet over de medewerking van bloemkwekerijen in Haarlem en omgeving te klagen gehad. Ook de gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen mag daarbij genoemd worden. Duizenden kilo's bloemen in vele soorten en kleuren werden belangeloos beschik baar gesteld. Sprookjessfeer Dat bij het uitdossen van de voertuigen en de uitbeelding der groepen het sprook jeselement een grote rol speelde is uiter aard niet zo verwonderlijk. De bloemrijke optocht werd geopend door de meerge noemde „Maagd van Haarlem" te paard. Zij had aan weerskanten van zich een lijfwacht in de personen van twee minder romantisch uitziende bereden politie agenten. Daarachter volgde een viertal pages met vervaarlijk uitziende hellebaar den. In hun spoor marcheerde een „woud" van vlaggedragers. Een smaakvol met dahlia's, gladiolen en asters versierde auto van het Haar lems Speeltuin Verbond voerde de stoet De keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, welke dienst een keu ringsgebied van 38 gemeenten omvat, maakte in 1957 ruim driehonderd proces sen-verbaal op. Verreweg in de meeste ge vallen, nl. 94, betroffen deze processen verbaal overtredingen van het Vlees- en vleeswarenbesluit. Wegens overtreding van het Melkbesluit werd in 64 gevallen proces-verbaal opgemaakt. Overtreding van het Broodbesluit gaf in 56 en overtre ding van het Consumptie-ijsbesluit in 31 gevallen aanleiding tot het opmaken van een proces-verbaal. Het totaal bedrag der opgelegde boeten bedroeg ruim veertien duizend gulden. In bijna zeshonderd ge vallen werd een waarschuwing gegeven omdat niet aan de gestelde hygiënische eisen was voldaan. Dit blijkt uit het verslag over 1957 van de keuringsdienst dat dezer dagen is ver schenen. In het verslag wordt vastgesteld dat bij het toezicht op levensmiddelen en andere waren, zoals dit krachtens de Wa renwet wordt uitgeoefend, de inspectie van de bedrijven, waar deze waren wor den voortgebracht, opgeslagen en ver kocht, van het allergrootste belang is. Een controle uitsluitend op de waren zelf zou in hoge mate afbreuk doen aan de doel matigheid van dit toezicht. Bij de brood- en banketbakkerijen heb ben de tijdens de inspectie gevoerde be sprekingen meer dan eens tot een aantal verbeteringen in het bedrijf geleid. Toch laat de toestand in een aantal van deze bedrijven nog te wensen over, aldus het verslag. Eenmaal werd bij een banketbak kerij het gebruik van rauwe eende-eieren vastgesteld. Weinig begrip Bij de melkhandel vraagt in de eerste plaats de straatinspectie aandacht. Dit geldt speciaal voor de wijze, waarop de melk wordt vervoerd en bewaard. Een deel van de melkhandelaren blijkt nog steeds weinig begrip te hebben voor de zorg, die aan melk en melkprodukten moet worden besteed teneinde verontreiniging te voorkomen en bederf tegen te gaan Nog te vaak kan men zien dat kratten met flessen onbeschermd tegen verwarming door de zon of tegen verontreiniging door honden op het trottoir worden geplaatst Ook de reeds lang bestaande bepaling, dat uit grote melkbussen geen melk met een maat mag worden geschept, blijkt nog steeds te worden overtreden. Verheugend is het, dat de consumenten zelf in toene- In het bloemeiicorso reed ook een groot aantal versierde zeepkisten mee. Trots zit deze kleuter achter het stuur van zijn „praalwagen", waarmee het speeltuinkamp Willem Klaren" werd uitgebeeld. van praalwagens en kindergroepen aan. Daarachter reed als zinnebeeld van het leven en de jeugd een goudharige zonne- koningin met om zich heen haar kinderen, de stralen. Een fraaie wagen van de va kantiecommissie. De kampcommissie was vertegenwoordigd, met eert rijdende tent compleet met blijmoedig rondkijkende kampeerdertjes. Miniatuur speeltuin De jeugd van „Buitenrust" had een zeer aantrekkelijke miniatuur speeltuin opge bouwd, waar kleuters in de zandbak en schommelende poppen niet ontbraken. Lieftallige bloemenmeisjes deelden met kwistige hand ruikertjes uit. De jongste loot van de verbondsboom, de speeltuin „Delftwij k" voerde de rattenvanger van Hameln mee, die temidden van een karre- vracht kinderen zijn lokkende fluittonen liet horen. Hierna volgde een heel wagen park van zeepkisten in diverse uitvoering. Sommige knapen hadden hun vehikel op zeer originele wijze opgetuigd. Hans en Grietje, het pannekoekenhuisje en de boze heks vormden het aandeel van de speeltuin „W.I.K." uit de Harmenjans- buurt. Repelsteeltje draaide zijn tover- spinnewiel voor de jeugd van „Te Zaa- nen". „Het Oosterkwartier" volgde met Doornroosje, die omringd was door een hele verzameling lachende goede feeën. „V.Z.O.D." had een balletgroep uitgebeeld. Voor een aardige afwisseling zorgde een landbouwtractor, die Sneeuwwitje en haar zeven vriendjes door Haarlems straten loodste. Een tafreellje waarmede „De Glasblazers" veel succes oogstte. De speel tuin „Flora' 'had in haar midden de bloe- menkoningin wier naam zij draagt. Zij was omgeven door lieve elfjes en grap pige kabouters. „Het Vondelkwartier" viel op door een fraaie van oranje en blauwe asters opgebouwde boot. Vier parmantige matroosjes stonden stram in de houding toen zij voorbij de loco-burgemeester re den. Oole de speeltuin „D.V.S." was met een vrolijk versierde ponywagen goed ver tegenwoordigd. Een fraaie uitbeelding van de jeugd der wereld had „Weltevreden" tot stand ge bracht. Broederlijk verenied liepen zwar te, gele, rode, blanke en bruine kindertjes naast een „bloemige" aardbol waarmede zij met kleurige linten verbonden waren Een met bloemen en dennegroen welver zorgde wagen vervoerde de vertegenwoor digers van „Klarenhof". Een leuke groep was ook die van „Frans Hals", die de toe komst van de vereniging uitbeeldde. „Nieuw Leven" uit Spaarndam zorgde voor een waardig slotstuk van dit bloemenfes- tijn. Een wieg en een ooievaar met een borelingske in de snavel symboliserende de naam van deze speeltuin in een werkstuk, dat vele handen op elkaar bracht. Twee trommelkorpsen begeleidden het bloemencorso op zijn weg door de volle straten. De kranige tamboers van „Frans Hals" in hun frisse rood-witte uniform voorop en de drumband van het Neder landse Padvindsters Gilde, afdeling Haar lem, in het midden van de optocht. Al met al had het Haarlems Speeltuin Verbond zijn jubileum moeilijk geslaagder kunnen vieren. Gisteren is 76 jaar oud in Haarlem over leden de heer J. Feilzer, die 35 jaar huis arts in Haarlem is geweest- De heer Feil zer deed in 1908 zijn artsexamen. Kort daarop vertrok hij naar Celebes in het toenmalige Nederlands-Indië, waar hij in de binnenlanden werkzaam was. Na zijn terugkeer in 1923 in Nederland, vestigde hij zich als huisarts aan het Spaarne te Haarlem. Dokter Feilzer heeft tot voor kort prak tijk uitgeoefend. Voor velen was deze be scheiden mens niet alleen een meelevend geneesheer, maar tevens een ware steun en vriend. Hoezeer zijn oud-patiënten hem waardeerden is wel gebleken toen dokter Feilzer onlangs zijn gouden artsjubileum vierde. Slechts zeer node deed hij zijn praktijk in andere handen overgaan, doch zijn lichamelijke gesteldheid noodzaakte hem daartoe. De teraardebestelling zal zaterdag 16 augustus op Westerveld plaatshebben na aankomst van de trein van 12.04 uur. mende mate de aandacht op deze onge wenste toestanden vestigen. „Vette" paling Op plaatsen waar vis aan consumenten werd aangeboden werden in 1957 nog 27 partijen ondeugdelijk verklaard. Veel aan dacht werd weer geschonken aan de kwa liteit van de paling, zoals deze bij festivi teiten op straat wordt verkocht. Om ge rookte paling een glanzend uiterlijk te verlenen wordt deze soms met minerale olie bestreken. In verscheidene gevallen werd deze niet toegelaten olie op de pa ling aangetoond. Van de 82 monsters gebak en koek ble ken de meeste aan de eisen te voldoen. Enkele malen bevatte „roombotergebak" andere vetten dan melkvet. Een vrij gro te hoeveelheid koekjes, biscuits en choco lade werd in beslag genomen omdat de ze waren een duidelijk kreolinesmaak ver toonden. Dit bleek veroorzaakt te zijn doordat men de vloer van de winkel bij het schoonmaken grondig met kreoline had ontsmet. Zelfs in de verpakte waren was deze geur zo doorgedrongen, dat zij ongenietbaar waren. Nagenoeg iedere week werd bij een der standaardisatiebe- drijven een aantal monsters van de al daar aangevoerde rauwe melk genomen. De resultaten van het onderzoek waren niet ongunstig. De keurmeesters onderzochten 243 mon sters vlees, biefstuktartaar en rauw- en toebereid rauw gehakt. In niet minder dan 72 gevallen werd proces-verbaal opge maakt omdat natrium-sulfiet was toege voegd teneinde op ongeoorloofde wijze de kleur van het vlees en/of de vleeswaren te verbeteren. Klachten In 1957 ontving de keuringsdienst van waren 183 mondelinge en schriftelijke klachten van allerlei aard. In 130 geval len ging de klacht van een monster ver gezeld. In deze monsters werd negentig maal een afwijking van de normale sa menstelling geconstateerd. In niet minder dan veertig gevallen betrof het waren als brood, gepasteuriseerde melk en melk produkten, welke op grove wijze door glas, metaal, rubber, hout of gedierte waren verontreinigd. Totaal bleken 116 van de bin nengekomen klachten gegrond te zijn. Ook in het verslagjaar bereikten de keu ringsdienst weer vele klachten over de kwaliteit en hoeveelheid van huisbrand stoffen. Op deze klachten kon niet worden ingegaan aangezien brandstoffen niet tot de waren in de zin der Warenwet behoren. Maandag 18 augustus zal op het terrein van HBS te Den Haag een cricketwedstrijd worden gespeeld tussen een elftal van de Free Foresters en een elftal van de KNCB. Het KNCB-tcam is als volgt samengesteld: P. v. Arkel (HCC), aanvoerder, II. van Eek (Quick H.) wicketkeeper, R. Raaijen (VRA), C. Burki (Quick N.), L. P. Hage- man (HBS), II. Ivlarenbeek (Union), H. Meyers (Sparta), II. A. Ri.jkens (HCC), C. J. de Ruig en R. F. Onstein (Rood en Wit), A. Stroink (PW). Op 19 en 20 augustus speelt een elftal van de Flamingo's een wedstrijd tegen een team van de Free Foresters op het terrein van PW. Het Flamingoteam is als volgt samengesteld: ir. L. Sillevis, aanvoerder, W. Honnebier, wicketkeeper, H. Wijkhui zen, J. v. d. Luur, Van Riemsdijk, W. v. d. Vlugt, A. Ter-wiel, D. de Baare, W. van Weelde, N. Leeftink, P. Maas. Voor de wedstrijd welke het Nederlands elftal op 23 en 24 augustus tegen de Free Foresters zal spelen op het terrein van HCC te Den Haag is het Nederlands elftal als volgt samengesteld: jhr. ir. L. C. de Villeneuve (HCC), aanvoerder. R. Colthoff (HCC). wicketkeeper, P. van Arkel (HCC), C. R. P. Bakker (HCC), jhr. J. L. C. v. d. Bosch (HCC), mr. W. H. Gallois (HCC), J. Heimei (HCC), M. Maas (Haarlem), L. Mulder (VRA), H. Stolk (Hermes DVS), E. W. C. Vriens (HCC), twaalfde man H. A. Rijkens (HCC). Het elftal van de KNCB dat op 21 aug. op het terrein van Rood en Wit in Haarlem tegen de Free Foresters speelt luidt als volgt: J. L. J. Dries (Excelsior), aanvoer der, G. B. Meyer (ACC), wicketkeeper, G. M. Aim (HCC), A. C. Bailey (Hermes DVS). J. Bregman (ACC), dr. R. Borgers (HCC), P. Marseille (Quick H.). J. P. de Ruig (Rood en Wit), J. G. M. van Staav (HCC). W. van der Sloot (Hermes DVS), H. J. van Weelde (ACC). Twaalfde man aan te wijzen door Rood en Wit. Het bondselftal dat op 30 augustus tegen het Nederlands jeugdelftal zal spelen op het terrein van Quick te Den Haag: P. van Katwijk (HBS), aanvoerder, H. van Eek (Quick H.), wicketkeeper, P. van Arkel (HCC), H. Klarenbeek (Union), A. v d. Vegt (HBS), J. L. J. Dries (Excelsior). A. M. J. de Beus (HCC), mr. M. Schuur (HCC), D. de Baare (ACC), jhr. ir. L. C. de Villeneuve (HCC), P. Marseille (Quick H.). Op 7 september wordt op het terrein van BCC te Breda een wedstrijd gespeeld tussen een Belgisch elftal en een KNCB- elftal aanvang 11 uur. De samenstelling van het KNCB-elftal luidt als volgt: H. Sonneveld (HCC), aanvoerder, drs. J. Grij seels (VOC), wicketkeeper, G. M. Aim (HCC), L. de Bruyn en V. L. Borrani (Sparta). Meyer jr. (HCC), C. A. Tettelaar en H. Stolk (Hermes DVS), W. van Weelde (VOC), jhr. ir. L. C. de Villeneuve en W. C. de Vriens. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE VAN ONDERTROUWD: H. van de Grampel en C. G. van Wijk, J. M. Beusen en M. C. de Wijs, G. L. Brouwer en A. C. Knijnen- burg. GETROUWD: A. Mok en A. Klaassen, R. F. G. Bak en M. L. Spoelstra, T. Sietsma en W. E. Timmers, A. A. van der Wielen en H. G. van der Heijden, B. W. J. Vosse en C. M. Mooijekind, A. van der Linden en W. M. Vester. GEBOREN: Theresia Maria, d. van A. J. Behage en J. C. Jonk; Johannes, z. van A. C. Hildebrand en W .de Vries; Vera Irene, d. van A. Driessen en N. Tiggelman; Ca tharine Bernadette, d. van Th. P. M. van den Bos en E. R. A. Ennik. OVERLEDEN: mevr. A. C. Mooij, 83 j. Wed. L. Blom-Pappola, 72 j. J. van der- Zon, 85 j.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5