6LISÏBCTI) m Kikvorsmannen gaven demonstratie in het Sportfondsenbad Kinderen uit Vogelbuurt gingen een dagje uit Haarlemse brandweer in laatste etmaal twee keer uitgerukt DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs UIT STAD EN STREEK Collectie Van Beuningen blijft in Nederland 7 Opwekkingssamenkomsten in de Zuiderkapel VAKANTIES PELEN Programma voor vrijdag Twee pianosolisten bij zomerconcert GEZINSFLIS 50 ct n produkt van Houwalingl Toestand van Joliot-Curie is nog steeds ernstig Jopie Tourniaire ziek SUCCES 20 ct. Eisenhower gekwetst in zijn diepste gevoelens Veiligheidsrazzia s in Djakarta Cape Canaveral Weinig vertrouwen in succes van maanraket Laatste evacuatieschip vandaag uit Djakarta Migs en Sabrejets in gevecht bij Matsoe DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT TWEE HAARLEMSE kikvorsmannen hebben gisteravond in het Sportfondsen- bad een demonstratie gegeven voor vertegenwoordigers van de politie en de reddingsbrigade. Ook de brandweer was uitgenodigd, doch deze moest juist in actie komen voor een flinke binnenbrand aan de Kruisstraat. Op het visitekaartje van de gebroeders J. H. Vos (21) en E. A. A. Vos (16) staat het woord Onderwaterinspectie. Met hun demonstratie in het zwembad traden zij voor het eerst in de openbaarheid. Met behulp van verscheidene attributen als een schijnwerper, een onderwatertelefoon en een seinboei een onderwaterscooter is nog in aanbouw wilden zij aantonen, dat het hun niet alleen gaat om de sportieve kant van het duikwerk, zoals bijvoorbeeld het zo lang mogelijk onder water blijven en zien wat er zoal aan flora en fauna op de bodem leeft. Nee, deze kikvorsmannen willen ook hun diensten aanbieden aan politie, brandweer en reddingsbrigade om deze te assisteren bij ongevallen, reddings- en bergingswerk. DE oudste broer vertelde ons vóór de demonstratie het ver haal van een jeugd droom, die werkelijk heid geworden is. Als een jongen van twaalf, dertien jaar speelde hij reeds soms levensgevaarlijke spelletjes met auto banden en slangetjes om een paar minuten onder water te kun nen vertoeven. Zijn plannen namen ech ter steeds vastere vormen aan. Hij be gon te sparen en nu en dan schafte hij zich jets aan. Een „snor- keltje", een paar zwemvliezen, een dieptemeter. De zee trok en de heer Vos monsterde op een boot naar West-Indië 'en Zuid-Amerika. Op het eiland Trinidad zag hij een groep toeris ten de duiksport be oefenen. Hier zag hij dat, waarvan hij in zijn jeugd gedroomd had.Tussen de koraal rotsen werd hij ge grepen door de schoonheid van al dat onbekende en onge ziene. Hij zag vissen, waarvan de kleuren zo onwezenlijk en fel waren, dat hij aanvankelijk dacht, dat deze vissen door een mensenhand geschilderd en in het water geworpen waren. Weer thuis kwamen de heer Vos en zijn jongere broer via hun huisarts, die zich ook voor de onderwatersport interesseert, in contact met een bedrijfsarts, die verbonden is ge weest aan de speciale duikafdeling van de Marine voor keuring en advies. Deze arts onderzocht de broers en ver strekte hun een medische verklaring, dat zij geen ziekten, kwalen of afwijkingen hadden. Elk halfjaar moeten zij zich overi gens onderwerpen aan een controle van een marine-arts en reeds bij het optreden van een lichte verkoudheid moeten zij dit opgeven. Naarmate er een vastere lijn in hun ideeën kwam, beseften de heren Vos ook de noodzaak van een eersteklas apparatuur. Zij bezochten jaarbeurzen, sporttentoon- stellingen, zij lieten folders en brochures komen uit Duitsland, Zweden, Frankrijk. En.. ..zij kochten tenslotte een superieur en niettemin goedkoper duikapparaat in Amsterdam. Tweeduizend lifer lucht De twee cilinders hebben een gezamen lijke inhoud van 2000 liter gecomprimeerde lucht (dus echte lucht, geen zuurstof). Nor maal heeft de mens acht a tien liter per minuut nodig, doch dit apparaat geeft maximaal 400 liter per minuut. Dus ook in een toestand van angst of schrik, wanneer de hoeveelheid benodigde lucht groter is, kan geen benauwdheid optreden. Als de voorraad van 2000 liter verminderd is tot veertig percent, krijgt de duiker door een veiligheidsmechanisme een signaal, dat hij zo zoetjes aan naar boven moet. De totale hoeveelheid lucht maakt het mogelijk in een toestand van rust twee uur en twintig minuten aan één stuk onder water te vertoeven. In volle actie heeft men meer lucht nodig, maar dan kan men het toch altijd nog ongeveer anderhalf uur uithouden. Bovendien is het mogelijk een derde cilinders aan te koppelen. De heer Vos achtte zich in staat een diepte van vijfenzeventig meter te bereiken. Bij dit apparaat geschiedt het in- en uit ademen niet door één slang; er is dus een slang voor in- en een voor uitademen en wij hebben ons er zelf van overtuigd, dat het ademhalen door dit apparaat net zo gemakkelijk gaat als normaal. In de siangen kan geen knik ontstaan. Laboratoriumproeven hebben geleid tot een •esultaat, waarbij een maximum aan veilig- ieid wordt gewaarborgd. De hulpmiddelen, zoals de onderwater- telefoon, de schijnwerper, de seinboei en het schuifnet hebben de heren Vos naar eigen ideeën ontworpen en vervaardigd. Een der beide kikvorsmannen, die in het Sportfondsenbad een demonstratie gaven, gaat met zijn apparatuur te water. Voor zover er elektriciteit aan te pas komt, beperkt zich deze tot zwakstroom of batterij, zodat het risico van elektrocutie in het water nihil is. De gebroeders Vos begonnen hun demon stratie met showzwemmen, waarbij hun vaardigheid in het hanteren van de duik- apparatuur moest blijken. Door een pop in een z.g. bergingszak te schuiven, lieten zij zien, hoe zij diensten zouden kunnen ver lenen bij het ophalen van een stoffelijk overschot. Vooral als een lichaam wat langer in het water gelegen heeft, is net veelal onmogelijk het onbeschadigd te ber gen. Een duiker met een bergingszak brengt hier uitkomt. Ook bij het ophalen van kost bare voorwerpen, corpes delicti bij mis daden en buit kan de hulp van een duiker, die een minitieus bodemonderzoek toepast, gewenst zijn. Reddend zwemmen, het on beschadigd op de wal brengen van een tewater geraakte auto en nog vele andere hulpverleningen behoren tot de vele moge lijkheden. De heren Vos zijn ook voornemens in verenigingsverband jongens, die zich voor de onderwatersport interesseren, op te lei den. Binnenkort hopen zij tijdens een demon stratie in de Mooie Nel of op de Kaag nog meer mogelijkheden van het reddings- en bergingswerk in verband met de praktische bruikbaarheid te laten zien. De opwekkingssamenkomsten, welke onder auspiciën van de stichting tot ver kondiging van het evangelie en versprei ding van christelijke lectuur sinds 1940 dónderdagavonds in de Zuiderkapel te Haarlem worden gehouden, maar die ge durende de zomermaanden enige tijd wa rén stopgezet, zullen donderdag 21 augus tus weer beginnen. Ook thans hebben de predikanten en evangelisten van verschil lende kerken en gemeenschappen hun me- dewe-kins* to^T" 'c?-' mn r' eze bijeen komsten, die, naast de prediking van het evangelie, de praktische beleving van de eenheid van alle gelovigen in Christus ten doel hebben. Bovendien zal een keer per maand een zendeling komen vertellen over het zendingswerk in verschillende ge bieden over de gehele wereld. Het programma voor de komende we ken luidt: donderdag 21 augustus: ope ningsavond. Spreker ds. D. W. Veldkamp, Vrij Evangelisch predikant te Hilver- um Onderwerp: „Alles of niets", 28 'ugustus ds. A. A. Leenhouts, Castricum 'ver „Een spiegel van de eindtijd", 4 sep tember ds. S. Zijlstra, Baptistenpredikant té Eindhoven over: „De opmars der volke ren naar 't Midden-Oosten" en donderdag '1 september zendelinge Anna Kaser van de Dorothea-zending over de arbeid in de lokasies onder de kleurlingen in Zuid- Afrika, toegelicht door fraaie kleurendia's. Alle tuinen van het Haarlems Speel tuin Verbond gaan naar het grote feest op het EDO-terrein in het Noorder sportpark, waarmede de vakantiespelen besloten zullen worden. Vertoond wordt een gevarieerd programma met clowns, muzikanten, goochelaar, acrobaten enz. Met het oog op het feest van Maria ten Hemelopneming zullen alle speel tuinen aangesloten bij de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het gezin gesloten zijn. Op donderdag 21 augustus geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest een zomerconcert onder leiding van Marinus Adam in het gemeentelijk concertgebouw in Haarlem. De solisten in dit concert zijn Hans Osieck en Leendert Huges. Het pro gramma omvat het Concert voor twee piano's van Hans Osieck, ouverture le Corsaire van H. Berlioz, na de pauze volgt de Vierde Symfonie van R. Schumann. AMSTERDAM Niettegenstaande de teleurstellende slot- koersen van Wallstreet, waar Kon. Olie nogal aan de lage kant waren, viel de stemming voor de internationale waarden op het Damrak heel erg mee. Hierdoor werd nog eens duidelijk gedemonstreerd, dat het koersniveau waarop de internatio nale aandelen op het ogenblik zijn aange land, op goede fundamenten is opgebouwd. De aandelen Kon. Olie openden op 167.70, ofwel ongeveer vier gulden lager ingevolge WallStreet. In het verdere beursverloop echter ging van dit verlies ruim een halve gulden af. De internationale handel in deze aandelen bleef zeer rustig in afwachting van hetgeen president Eisenhower te zeg gen heeft op de speciale zitting van de al gemene vergadering van de Verenigde Na ties in New York. In tegenstelling met de koersen die ge daan werden op de niet-officiële ochtend- beurs was de opening voor de andere in ternationale waarden zeker niet pessimis tisch. Aandelen Unilever bijvoorbeeld ble ven de aandacht houden van het publiek, dat dagelijks in de markt is, om de stuk ken op bescheiden schaal op te nemen. Aangezien Amerika er niets meer voor voelt deze aandelen af te stoten, blijven de papieren een opwaartse richting aangeven, ondanks de lagere verkopen van de marga rine, maar plus de nog steeds overheer sende gedachte van een bonusuitkering in aandelen door de maatschappij. Op 374 werden Unilever-aandelen verhandeld, of wel een punt hoger dan dinsdag. Philips was nog steeds gevraagd door Amerika, 303.1/2 na een opening van 302 en onveran derd bij de vorige dag. AKU was even eens onveranderd en KLM prijshoudend. Er bestond flinke belangstelling bij de opening voor de aandelen KPM in de scheepvaartsector. Er werd voor deze stukken op een prijs van 130% een koers winst van 3 punten geboekt. De KPM neemt het gehele kapitaal van de in Rot terdam gevestigde Oranjelijn over. De prijs die hiervoor betaald moet worden, wordt geraamd op 50 miljoen, maar bij informatie liet de directie van de KPM zich hierover niet uit. Veel verandering in de openingskoers kwam er niet meer. Scheepvaart Unies was in sympathie met de KPM een punt hoger en de overige aandelen in deze rubriek goed prijshou dend. Van de cultures was Deli Maatschappij min 50 cent en de overige waarden waren totaal verwaarloosd. Staatsfondsen prijs houdend. Aandelen Amsterdamsche Ballast Maat schappij, die de vorige dag reeds 7 punten hoger waren op de bekendmaking van een 30 miljoen-order in India, waren nu op 270 wederom 10 punten hoger. De Unie van Ijsfabrieken op 201 (202). Aandelen Metaalbuizenfabriek Excelsior werden ver nomen op 66 (61V2) op de benoeming van een adviseur. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK De verklaring van Eisenhower over het Nabije Oosten en de plannen voor een maanraket stimuleerden het koersniveau. De daling, die de vorige dag tegen beurs einde inzette en die zich het eerste beurs- uur gisteren nog kon handhaven, werd daardoor tot staan gebracht en in een stij ging omgezet. International Paper sloot 4 dollar hoger. International Business Ma chines was op hoogste dagwaarde ook 4 dollar hoger. De beste prestaties werden geleverd door fondsen die niet tot die be horen waarover de gemiddelden worden berekend. De markt was in feite veel vas ter dan het verloop van de gemiddelden suggereert. Het industriegemiddelde kwam van 508,19 op 509.22; dat voor spoorwegen von 132.29 op 132.43 en dat voor openbare nuts bedrijven van 79,19 op 79,24. De omzet be droeg 2.790.000 aandelen tegen 2.600.000 de vorige dag. Van de 1162 verhandelde fondsen sloten er 542 hoger en 357 lager. (UPI) Advertentie Nieuws in het kort Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3%°/o Nederl. '47 91% 91 3% Nedl. 1962/64 94 94% A.K.U 193'% 195 Calvé Delft 304 304 Van Gelder Zonen 177 178 K. N. Hoogovens. 327 328 Nederl. Ford 172 172 N. Kabe'fabriek. 266 gew.PhilipsGloeil 304% 309% PrefPhilipsGloeJ 157% 157% Unilever 374 376'/J Wilton Fyenoord 179 178 Dordtsche Petrol 677'/s 683 Kon. Petroleum.. f 168,50 f 169,50 Billiton 163 163 A'dam Rubber. 69 69 K.L.M f 102,80 102, Holl. Amer. Lijn. 136 136 K.N.S.M 141% 141% N. Scheepv. Unie 125 125% v. Nievelt Goudr 122% 122'/j Phs. v. Ommeren 234 235 H.V.A 106% 107 Delimaatschappij f 114,70 f 114,90 Amsterd Bank 226 226 Nat. Handelsbank 90% 90% Ned. Handel Mij 169% 169% Rotterd. Bank 192 192% Twentsche Bank 169 169 Anaconda Copper 50% 51 Bethlehem Steel 45% 45% U.S. Steel 70% 70 Vt General Motors 43"/i« 43% Shell Union 82% 82 Tidewater 27% 26% vorige koers) Woensdagavond en woensdagnacht is de Haarlemse brandweer twee keer uit gerukt ter bestrijding van branden, die zich aanvankelijk ernstiger lieten aanzien, dan zij later bleken te zijn. In de Kruis straat in Haarlem brak gisteravond om streeks tien over zeven brand uit op de tweede verdieping van een huis en aan de Schalkwijkerweg brandde 's nachts een hooischelf geheel af. In beide gevallen is de brandweer met groot materieel uitgc rukt en z\) wist het vuur binnen betrekke lijk korte tijd te blussen, ofschoon men aan de Schalkwijkerweg tot vanmorgen laat nog met de nablussingswerkzaamhe- den bezig was. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, wel is materiële schade geleden, die echter dank zij het snelle optreden van de brandweer tot een minimum kon worden beperkt. De brand in de Kruisstraat brak uit op de tweede verdieping van perceel 18 rood, in een douchecel, waar een fornuis en een driepitspetroleumstel stonden. De bewoon ster, mevrouw M. H. Arretoon, had water op het petroleumstel opgezet en was bij haar hospita, mevrouw N. G. Servaas-De Bruin, die een verdieping lager woonde, gaan eten. Vermoedelijk is het petroleum stel gaan walmen en heeft de roetaanzet- ting vlam gevat. Het vuur, dat in de af gesloten douchecel ontstond werd aange zogen door een luchtkoker, die naar de derde verdieping leidde. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en heeft het vuur met een miststraal van een hoge- druk-nevelapparaat bestreden. Door de hitte is een waterleidingbuis in het toilet gesprongen, waardoor aanzienlijke water schade is ontstaan. Het blussingswerk werd geleid door de commandant van de brandweer, de heer G. J. Stap en werd onder meer bijgewoond door de hoofdcom missaris van politie, de heer J. Fontijne, en door commissaris A. L. de Boer. Men was de brand binnen twee uur geheel meester. Buiten de geleden waterschade is onder meer een fornuis en wat inboe del verbrand. De bewoonsters waren ver zekerd. Hooischelf De brand in de hooischelf aan de Schalk wijkerweg werd vannacht omstreeks half drie ontdekt door een over de Schipholweg surveillerende hoofdagent van politie. De ze zag uit de verte de vlammen en heeft bij de brugwachter van de Buitenrustbrug de brandweer gealarmeerd, die met groot materieel zeer spoedig ter plaatse was. De hoofdagent is onmiddellijk naar de boer derij gegaan, waar hij de bewoners waar schuwde. De heer P. M. Strijbis en zijn vrouw, die de boerderij bewonen, waren met vakantie en zouden vandaag terugkeren. Wel waren hun elf kinderen van 2 tot 19 jaar aanwezig, die rustig lagen te slapen. De kinderen werden gewekt en van de be dreigde plaatsen weggevoerd. De brand één van de categorie „middenbranden" werd met twee motorspuite*" Tn zes stralen binnen een half uur geblust, hoewel de brandweer nog uren daarna vanmorgen was men nog bezig met de nablussing in de weer is geweest. Ook hier had de commandant, de heer G. J. Stap, de lei ding. De brand is vermoedelijk ontstaan door hoeibroei. Door het nathouden van de boerderij kon deze gespaard blijven In een aanliggende wagenschuur is een jacobsladder vernield. De verdere omvang van de schade is nog niet bekend. De hooi berg bevatte twintig voer hooi, dat vrij wel allemaal verloren ging. Slot seizoen-vuurwerk. Het slotvuur- werk in dit seizoen, dat vrijdag bij goed weer in Zandvoort zal worden afgestoken op het strand voor de Rotonde, begint niet, zoals de beide vorige vuurwerken, om tien uur, doch om half tien. Met fiets gevallen. Een 16-jarig Haarlems dienstmeisje fietste gisteren op het Leidseplein in Haarlem terwijl een tas met boodschappen aan haar stuur hing. Op een gegeven moment kwam zij met haar knie zodanig met de tas in aanraking, dat zij het evenwicht vsiloor en kwam te val len. Met een hersenschudding is het meisje naar het St. Elisabetsgasthuis overge bracht. Onderscheiden. De eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, is verleend aan de heer H. L. Ger- r'tsen, chef van de ziekenhuisadministra tie bij de Geneeskundige en Gezondheids dienst der gemeente Amsterdam, wonende te Haarlem. De heer Gerritsen was op 12 augustus veertig jaar in dienst der ge meente Amsterdam. Kuiken-luchtbrug. Volgende week zal een proef worden genomen met een kuiken-luchtbrug tussen Amsterdam en Forli, een plaats in Midden-Italië. Dit projekt is ontworpen door de coöperatieve federatie van Italiaanse boeren. Een vlieg tuig dat speciaal is uitgerust om 30.000 kuikens te vervoeren, zal op 19 augustus de eerste vlucht maken. Rotterdam koopt haar voor achttien miljoen gulden ROTTERDAM. De schilderijencollec tie van de op 29 mei 1955 in Zwitserland overleden kunstverzamelaar D. G. van Beuningen blijft voor Nederland behouden. Op grond van een tussen de erven Van Beuningen en de gemeente Rotterdam be reikte overeenkomst zal de collectie door de gemeente Rotterdam worden gekocht voor achttien miljoen gulden. De financie ring van de aankoop, die veel hoofdbrekens heeft gekost, is thans verzekerd. De rege ring, welke reeds op 16 april van het vori ge jaar, bij monde van minister Cals, de toezegging deed bij de verwerving de hel pende hand te bieden, zal Rotterdam een lening verstrekken van ongeveer twee derde van de benodigde som. Het reste rende bedrag zal vermoedelijk kunnen worden gedekt door een lening van de bank voor Nederlandse gemeenten. Het is de bedoeling van het gemeentebestuur, het voorstel tot aanvaarding van het aanbod van de erven Van Beuningen, in dien mogelijk, nog in de oude gemeente raad te brengen. Het zou dan op 27 augus tus in behandeling kunnen komen. PARIJS (UPI) De 58-jarige Franse kernfysicus en Nobelprijswinnaar Frede ric Joliot-Curie is nog steeds ernstig ziek, na maandag geopereerd te zijn wegens een maagbloeding. Gisteren overdag leek de patiënt wat vooruit te gaan, doch 's avonds trad weer teruggang in en hij wordt nog „ernstig ziek" genoemd, 's Nachts wordt bij hem gewaakt. De communistische parlementaire frac tie, die gisteren vergaderde, heeft een boodschap met goede wensen gezonden aan de professor, die ten tijde van de Ko reaanse oorlog uit de Franse commissie voor kernenergie gezet is wegens zijn communistische sympathieën. Doordat de actrice mevrouw Jopie Tour niaire donderdagavond onverwachts ziek werd is de voorstelling van het gezelschap Johan Kaart in de Kleine Kómedie in Am sterdam van „Een fijn span" na het eer ste bedrijf afgelast. r' rcripriiie overheerlijk Het iets kleinere formaat waarborgt ook voor deze prijs het excellente Elisabeth Bas aroma. tot de laatste trek WOENSDAGMIDDAG hebben eenen zeventig kinderen uit de Vogelenbuurt in Haarlem-Noord (Havik-, Nachtegaal- en Sperwerstraat) een heerlijke dag gehad. Voor een groot deel hadden zij dat te dan ken aan mevrouw H. G. HessenHeek, woninginspectrice bij de gemeente Haar lem. Zij zorgde ervoor, dat de meisjes en jongens de hele dag in Lunteren in de speeltuin konden ravotten, daarna in Haarlem aten en tot slot ijs gebruikten in Velserend. 's Morgens om zeven uur zijn ze ver trokken, eenenzeventig enthousiaste kinde ren, die elke week twintig cent spaarden, ten einde een groot deel van de onkosten zelf te vergoeden. En ze hebben er pret van gehad. Toen wij 's avonds bij het eten met hen zaten te praten raakten ze niet uitgebabbeld. Vooral Leny de Boer en Trudy Goedhart, respectievelijk uit de Ha vik- en Sperwerstraat, waren erg enthou siast. Ze vertelden hoe fijn ze de hele dag geschommeld en gewipt hadden en hoe ze geschrokken waren van het wilde zwijn, dat in Lunteren aanwezig bleek te zijn. Ook hadden ze genoten van de poffertjes en limonade, die zij bij aankomst in Lunte ren kregen. WASHINGTON, (Reuter) Een on derzoek van het Amerikaanse departe ment van Defensie naar de gevolgen van een eventule capitulatie in een eventuele oorlog zou woensdag presi dent Eisenhowers woede hebben ge wekt,Een senator, die ongenoemd wen ste te blijven, vertelde dat hij de presi dent nog nooit zo woedend had gezien: „Hij keerde alles ondersteboven om het geval uit te pluizen"- Volgens een amb tenaar van het departement heeft de president inderdaad een diepgaand on derzoek gelast. Een Amerikaans blad meldde dat de studie van een mogelijke overgave in opdracht van het departe ment door een particulier wetenschap pelijk bureau werd uitgevoerd. DJAKARTA (ANP) De legerwoord- voerder in Djakarta heeft medegedeeld, dat dinsdagavond door het leger in de hoofdstad „veiligheidsrazzia's" zijn gehou den. In Kebajoran, de satellietstad van Djakarta, werden onder meer de woningen van het personeel van de Amerikaanse oliemaatschappij Standard Vacuum door zocht. De woordvoerder zeide, dat de laatste dagen reeds in verschillende delen van Djakarta soortgelijke razzia's waren ge houden. Hij weigerde te verklaren of ar restaties zijn verricht. NEW YORK (UPI). - Het afschieten van een raket naar de maan heeft naast weten schappelijke, ook militaire en economische betekenis. Dit heeft generaal-majoor Donald Yates, commandant van de raket basis op Cape Canaveral, verklaard. Hij verklaarde, dat nog niet vaststaat, wanneer de eerste raket in de richting van de maan wordt gelanceerd Vrijdag zal hierover waarschijnlijk worden beslist. De generaal zei dat ër een grote kans aanwezig is, dat de proef met de eerste maanraket zal misluken. Hij verklaarde, dat de proef als een succes zal worden beschouwd als de laatste trap van de raket binnen een afstand van 90.000 km van de maan komt. „Ik ben er zeker van. dat we onze opdracht zullen vervullen, maar hef zal moeilijk zijn om dit bij de eerste de beste poging meteen al te bereiken", be toogde de commandant. Als de eerste poging mislukt, zullen er tenminste 28 dagen verstrijken voordat een nieuwe proef kan worden genomen. De geleerden zullen namelijk moeten wachten totdat de maan opnieuw een gunstige stand heeft bereikt. (AFP). - De commandant van de basis zeide, dat het tijdstip van de lancering van de Amerikaanse maanraket nog niet is vastgesteld. De berichten hierover zijn on juist, aldus de generaal. De raket, die zestig uur nodig zal heb ben om in de buurt van de maan te komen, zal een foto-elektrisch apparaat bevatten, dat opnamen van de maanoppervlakte kan uitzenden. Om de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen zal de raket een snelheid van minstens veertigduizend km per uur moeten bereiken. Na het diner aardappelen, sperzie bonen, bloemkool, vlees en pudding, dat klaargemaakt was door de heer T. J. Samson, kok van de St. Vincentiusvereni- ging, moesten de kinderen allemaal even applaudisseren voor alle mensen, die er voor gezorgd hadden, dat de dag zo pret tig verliep. Dat waren dan het bejaarde echtpaar H. Koejemans, de kok, de heer Samson, de chauffeurs van de bussen, die hen naar Lunteren vervoerden, de zuster van het Rode Kruis, die enige gewonde knieën verbond, de twee penningmees- turesses mevrouw Z. HollemanDe Vries en mevrouw J. HendiksMolman, die er voor zorgden, lat het geld op tijd binnen kwam en tot slot dan de zeven corveeërs, jongens uit de Vogelenbuurt, die assisteer den bij het eten. Voor mevrouw HessenHeek vergaten ze te klappen, maar dat kon haar niets schelen. Mevrouw Hessen wil op een an dere manier bedankt worden, want ze heeft één grote wens, namelijk in de toe komst een terrein te kopen ergens in Nederland, met een groot huis, om één keer per jaar bejaarden of jonge gezinnen, die niet met vakantie kunnen gaan, een paar dagen vreugde te bezorgen. Maar daar is geld voor nodig. Mevrouw HessenHeek, Kinderhuissingel 126 Haarlem, is dankbaar voor elke gift, die zij voor dit doel mag ontvangen. DJAKARTA, (ANP) Vandaag ver trekt het laatste evacuatieschip uit Tand jong Priok, de haven van Djakarta, met ongeveer 750 repatrianten aan boord. De „Waterman" is de laatste van de lan ge serie evacuatieschepen, waarmede se dert het inzetten van de anti-Nederlandse campagne in Indonesië 35.000 Nederland se onderdanen repatrieerden. De Neder landse Evacuatiecommissie, welke in de cember vorig jaar werd ingesteld, is de vo rige maand ontbonden. De 10.000 nu nog in Indonesië achterblij vende Nederlanders zijn aangewezen op de normale transportgelegenheden, als zij naar Nederland willen terugkeren. Met de „Waterman", die met twee da gen achterstand op het vaarplan vertrekt, reist een groot aantal zieken. Een foutief radiobericht op dinsdag jongstleden, dat het schip reeds vertrokken zou zijn, had een grote toeloop op de kantoren van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diging .n Djakarta tot gevolg van passa giers. die door het bericht in verwarring waren gebracht. TAIPEH, Formosa (UPI) Nationalis- tisch-Chinese Sabrejets hebben twee en mogelijk wel drie Mig-17 toestellen van de Chinese communisten buiten gevecht ge steld in een luchtgevecht op 20 mijl ten zuiden van het eiland Matsoe, zo heeft de luchtmacht van nationalistisch China be kend gemaakt. Volgens betrouwbare bron nen zijn drie Migs neergeschoten, maar zijn slechts twee van deze successen offi cieel gerapporteerd. Volgens de eerste berichten vlogen zes tien vliegtuigen der Chinese communisten door het luchtafweervuur boven Matsoe, een nabij het vasteland gelegen eiland, dat in handen der nationalisten is. De in dringers werden door sabrejets van de Chinese nationalisten opgevangen. Na het daaruit resulterende luchtgevecht, pro beerde nog een golf Migs het gebied van Matsoe binnen te dringen. Deze vier Migs naderden Matsoe op het middaguur. On middellijk kwam het luchtafweergeschut van de nationalisten in werkir-». Vroeg in de middag vandaag was op Matsoe reeds vier maal luchtalarm gegeven. TOKIO (UPI) Volgens het persbureau Nieuw China heeft de communistisch-Chi- nese luchtmacht twee straaljagers van de nationalistische luchtmacht buiten ge vecht gesteld in een luchtgevecht boven Foetsjau. De twee jagers, volgens het persbureau machines van Amerikaanse makelij van het type RF-84 waren het betrokken gebied aan de kust omstreeks het middaguur dinsdag binnengedrongen. Het ministerie van Defensie van natio nalistisch China heeft later bekend ge maakt dat één sabrejet van de nationalis ten vermist wordt, nadat het toestel mo torstoring had gekregen, terugkerend van Matsoe. Bevolen is op zee en in de lucht naar dit toestel te zoeken. Vrijspraak te bar gevierd. De Apel- doornse politie heeft, op verzoek van de buren, rust gebracht in het gezin van ïtï. te Apeldoorn, die in een hevig dronken bui zijn vrouw danig tuchtigde. M. bleek behoorlijk te hebben gedronken vanwege het feit, dat hij door de rechter was vrij gesproken van het besturen van een bak fiets onder invloed van sterke drank

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7