Ontploffing vernielde maanraket 77 seconden na de lancering Bern wijst protest van Hongarije van de hand HET WEER &eM0RRlS "êefm/otifaff/ Inzittenden waren reeds overleden vóór het toestel in zee viel Noorse compromis-resolutie voor de UNO-Assemblee Verantwoordelijken voor overval op de legatie zijn niet in Zwitserland" Volgende poging in september Melkoorlog in Haarlem Wellicht is een afgebroken propeller door de cabine geslagen „PIONIER" DOOK IN OCEAAN Veranderlijk Russische manoeuvres in Toerkmenië geëindigd Stuk heide bij Brunssum verdween in de diepte Prinses Marijke werd door een fietser aangereden Spaak zoekt compromis in visserijgeschil Het woord is aan... Sir Leslie Munro: Bevredigende vooruitgang De ramp met de Hugo de Groot 73e JAARGANG No 33 MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 303e JAARGANG No 186 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 S B J Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V0 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. lm i I V* E f VV\ f| I T*I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I 1 J J I I I 1 i 3 C IC Jf E 1| 1 C Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL VA XwJL JL JL V^ JL JL JL V# VuJL M JL V*JL V^ fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CAPE CANAVERAL (UPI) De proef met de eerste maanraket is zondag mis lukt doordat de raket ontplofte als gevolg van motorstoring in het eerste stadium van de raket. Dit gebeurde 77 seconden nadat het gevaarte zich van de grond had verheven, op ongeveer vijftien kilometer hoogte. Delen van de raket zijn neerge komen in de Atlantische Oceaan. Duikers stellen pogingen in het werk de wrakstuk ken te bergen, die zij op achttien meter diepte hebben aangetroffen. Volgens generaal-majoor Schriever, hoofd van de afdeling geleide projectielen van de luchtmacht, schijnt de explosie zich te hebben voorgedaan in de motor van liet eerste stadium. De ontploffing zou het gevolg kunnen zijn geweest van een lek in de aanvoerleiding. Het derde stadium bevatte een geheel nieuwe vaste brandstof. Totdat de ontploffing plaats had verliep alles naar wens. Het feit, dat er na de ont ploffing nog seinen werden ontvangen van de andere delen van de raket, toont aan, dat de moeilijkheden beperkt bleven tot De Able I", een rakettencombinatie met als zwaarste stukken de „Thor" (van de luchtmachten de tweede trap van cle „Vanguard" (van de marine), schoot zondag onder daverend geweld naar het zwerk: de eerste maanreis was begonnen. Zij eindigde echter voortijds op de bodem van de Atlantische Oce aan, want reeds in de eerste trap, de onlangs nog met succes gelanceerde Thor begon de narigheid. Hoe het zou gaan met de voor het eerst gebruikte vaste brandstof in het derde stadium- en de langs radiografische weg ergens bij de maan tol ontbranding te brengen vierde trapdat zijn vragen geble ven a an welker beantwoording men bij deze proef niet. eens is toegekomen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen of onweer. Later enkele opklaringen. Ma tige noordoostelijke wind, mor gén draaiend naar zuidwest en toenemend tot krachtig. Daling van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S. de motor van de eerste trap, zei de gene raal. Generaal Schriever zei te zijn teleur gesteld, omdat men verwacht had, dat men er tenminste in slagen zou drie trap pen van de 52 ton wegende raket met succes af te vuren. Men is nu niet eens aan de tweede trap toegekomen. De ont ploffing kwam namelijk na 77 seconden en de eerste trap was goed voor 157 se conden. Hij verklaarde, dat de oorzaak van de explosie waarschijnlijk kan wor den vastgesteld aan de hand van tele- metrische gegevens. Misschien dat dit van daag nog, misschien pas veel later zal ge beuren. Volgens Roy .Johnson, de leider van het Amerikaanse rakettenprogram, zal de luchtmacht waarschijnlijk nog vóór het leger een tweede poging doen om een maanraket te lanceren. De volgende lan cering zal op of omstreeks 14 september plaatshebben. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft de volgende gegevens over de raket vrij gegeven: Totale lengte ongeveer 27 meter, eerste trap een normale Amerikaanse luchtmachtraket van het type Thor (vloei bare brandstof), die ongeveer 45.360 kilo weegt en een voortstuwingsvermogen heeft van ongeveer 68.050 kilo. Tweede trap: een gewijzigde tweede trap van de Vanguard (ook vloeibare brandstof), voorzien van acht impulsraketten voor extra-stabiliteit in de vlucht, gewicht 1.815 kilo en ver mogen 3360 kilo. Derde trap: raket op een geheel nieuwe vaste brandstof, welke trap 1 met lading bedekt is door een airodyna- misch neuskapsel, dat na afwerpen van de tweede en eerste trap eveneens zou wor den afgeworpen. Gewicht van de derde trap 181 klio, vermogen 1133 kilo. Het samenstel van trappen van deze raket wordt „Able I" genoemd. Er was overigens ook nog een vierde trap: Als de satelliet 200.000 mijl zou hebben afgelegd, zou van Hawaii' door middel van een radiosignaal een kleine eindrakét worden ontstoken, die dient om de met instrumenten volge pakte satelliet in de juiste positie te bren gen voor een baan rondom de maan. Van de goede overkomst van dat radiosignaal zou alles afhangen. Men wist niet of het op die afstand sterk genoeg zou door komen. 300.000 onderdelen (UP) De raket voerde een satelliet mee, de „Pionier". Deze zou na een vlucht om de maan heen, terugkeren naar de aarde. De geleerden en technici hadden zich voor de lancering weinig optimistisch getoond, maar dat de raket zó kort na de start, al verongelukken zou verwachtten zij niet. De vier raketten en de satelliet bevatten in totaal ruim 300.000 onderdelen. Een uur voordat de maanraket zou worden afgevuurd had men de radio telescoop van het Engelse observatorium te Jodrell Bank ingesteld op de koers en de baaif van de raket. In een speciaal uitgeruste vrachtwagen, die volgepakt was met electronische apparaten, zaten vier Amerikaanse geleerden. Hun taak was het de codesignalen van de „Pionier" op te vangen en opnieuw uit te zenden naar Los Angeles, waar alle binnenkomende ge gevens gedecodeerd zouden worden. MOSKOU (UPI) Een vooraanstaand Russisch politicus bestempelde de mis lukte proef met een Amerikaanse maan raket als „een nieuwe. Amerikaanse Flop- nik". Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 SUèDE JASJES IN KLEUREN MOSKOU (AFP) De manoeuvres die de Sovjet-strijdkrachten op 18 juli, toen de crisis in het Nabije Oosten een hoogte punt bereikte, in Toerkmenië begonnen, en die later in'het gebied van de Karpathen werden voortgezet, zijn de vorige week geëindigd, zo meldt „Rode Ster", het blad van het Sovjetministerie van Defensie. Zij werden gehouden onder omstandigheden als kunnen heersen bij een oorlog met kernwapens. Het plaatsje Winsum in Friesland vormde zaterdag het toneel van een merkwaardige strijd. Het Nederlands kampioenschap polsstok-verspringen werd. er versprongen. Een deelnemer uit Grouw zweeft over het ruim tien meter brede water. Zondagmorgen heeft zich op de heide nabij de Limburgse gemeente Brunssum een omvangrijke grondverschuiving voor gedaan, waarbij een paard de dood heeft gevonden. Het verschijnsel deed zich voor dicht bij de plaats waar twee jaar geleden vele duizenden kubieke meters zand in beweging kwamefi en het gemeentelijk zwembad vrijwel geheel vernield werd. De Hoensbroekse cineast Henny van der Linden, die ter plaatse opnamen maakte voor een jeugdfilm en de „acteurs", de dertienjarige Jessy Smeets en de 31-jarige Wim van de Wijden uit Schinnen waren getuigen van de grondverschuiving. Tij dens de filmopnamen, waarbij Wim van de Wijden een paard bereed, zakte het dier plotseling In de grond weg. Hij alar meerde de andere leden van de filmploeg en gezamenlijk trachtte men het paard te bevrijden. Plotseling hoorden zij ge schreeuw van enkele hengelaars die in de nabij gelegen vijver aan het vissen waren. Achter hun rug was de grond in beweging gekomen. Duizenden kubieke meters ..and stortten zich naar beneden, alles meesleu rend wat op hun weg lag. Door een snel le vlucht wisten de leden van de film ploeg het vege lijf te redden. Het paard werd meegesleurd in het moeras, zonder dat iemand nog hulp kon bieden. Ook de hengelaars sloegen op de vlucht. Een van de hengelaars raakte een jasje met een portefeuille met 200 gulden kwijt. Als gevolg van de grondverschuiving werd de visvijver voor een groot deel met zand gevuld. Hierdoor kwam een weg over een grote afstand onder water te staan. (Van onze correspondent in Washington) NEW YORK. De Noorse UNO-ver- tegenwoordiger Hans Engen heeft zondag zijn besprekingen voortgezet, teneinde een resolutie te kunnen opstellen, die een meer derheid van tweederden in de Assemblee kan behalen. De tekst van de Noorse reso lutie zou nog vager gemaakt zijn. Op deze wijze heeft Engen de steun verworven van India en, naar verluidt, zelfs van Egypte voor een resolutie waarin secretaris-gene raal Hammarskjoeld verzocht wordt dus danige overeenkomsten te treffen dat de UNO-beginselen stand zullen houden in het Nabije Oosten. Engen's resolutie neemt verder nota van de Brits-Amerikaanse ver klaringen omtrent de terugtrekking der troepen. Niettemin is het nog niet geheel zeker of de Noorse resolutie in deze ver waterde vorm door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië aanvaard zal kunnen Prinses Marijke is zaterdag, toen zij met haar zusjes boodschappen deed in Porto San Stefano. in de hoofdstraat van het stadje, de Corso Umberto, door een fietser aangereden. Het ongeval gebeurde toen de prinses sen een juwelierszaak uitkwamen. De fietser reed in volle vaart op haar in, waar door zij tegen de grond werd gesmakt. Toen voorbijgangers te hulp schoten, stond zij vlug weer op en gebaarde dat het niet ernstig was. De fietser kreeg van de omstanders een geduchte uitbrander. Toen men hem ver telde dat hij een Nederlandse prinses had aangereden viel hij bijna flauw. Hij putte zich uit in verontschuldigingen en daar mee was het incidentje afgelopen. Zondagmiddag zijn koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen met de „Piet Hein" uit Porto San Stefano aan de Toscaanse kust vertrokken naar Piombi- no, een havenstadje dat tegenover het eiland Elba ligt. Vóór het vertrek van het schip bood de commandant van Porto San Stefano de Koningin een Romeinse vaas aan. De bur gemeester van de stad schonk haar een boeket bloemen. BERN (Depag) De Zwitserse regering heeft een Hongaars protest naar aanleiding van de overval, die twee jonge Hongaarse vluchtelingen zaterdag op het gebouw van de Hongaarse legatie te Bern hebben ge daan, van de hand gewezen. Zij zegt dat het niet de taak van de politie is personen die het gezantschapsgebouw willen betra den, aan te houden of te fouilleren. „Als men voor het betreurenswaardige voorval naar verantwoordelijken zoekt, dan zal men deze niet in Zwitserland vinden, maar daar waar tragische gebeurtenissen tien duizenden gedwongen hebben hun vader land te verlaten en in het buitenland asiel te zoeken", aldus de Zwitserse verklaring. Volgens radio-Boedapest heeft Honga rije in een scherp gesteld protest gezegd dat de overval het resultaat is van „ver scheidene misstanden betreffende de Zwit serse neutraliteit." en van de „provoce rende propaganda" van een deel van d° Zwitserse pers tegen Hongarije. De Hon- De 21-jarige Hongaarse vluchteling Andre Papp wordt door de Zwitserse politie weggeleid uit de kanselarij van de Hongaarse legatie te Bern, waar hij, met zijn 22-jarige metgezel Sandor Nagy, zaterdagmorgen in een vuurge vecht gewikkeld raakte met het Hon gaarse legatiepersoneel. De toestand van Nagy, die een kogel in het hoofd en een in de nek kreeg, is zorgwek kend. De vroegere verzetsstrijders had den bij hun arrestaties pistolen en een flinke voorraad munitie bij zich. Vol gens de politie wilden zij zich meester maken van documenten, die bezwarend zouden zijn voor het huidige regime in Hongarije. worden. Engen hoopt zijn resolutie vandaag in te dienen, namens acht tot tien landen. (Reuter) Hoewel er geen bijzonder heden over deze ontwerpresolutie bekend zijn gemaakt, verklaarde men in welinge lichte kringen, dat zij wellicht een verzoek aan Hammarskjoeld bevat om de oprich ting van een permanent politieleger van de UNO in studie te nemen. WASHINGTON (UPI) De voorzitter van de UNO-Assemblee, Sir Leslie Munro, heeft verklaard dat op de speciale zitting „bevredigende vooruitgang" wordt ge maakt. „Ik heb het volste vertrouwen dat in het Nabije Oosten geen vijandelijkheden zullen uitbreken", zo voegde hij hier aan toe. „Een redelijke resolutie, die terug trekking van de Britse en Amerikaanse troepen uit Jordanië en Libanon beoogt, kan mogelijk een tweederde meerderheid krijgen," aldus Sir Leslie. OTTAWA (UPI) Premier Diefenbaker heeft in het Canadesche parlement ver klaard, dat de UNO-afgevaardigden „een grotere samenwerking aan de dag leggen" ten aanzien van de moeilijkheden in het Nabije Oosten. Meer wilde hij niet zeggen, omdat de kwestie is gediend „met een minimum aan openbare verklaringen". Hij zei de houding van Jordanië te betreuren. Hij verklaarde niet in te zien waarom dit land de voorkeur geeft aan Britse troepen boven een UNO-strijdmacht. OOSTENDE (Reuter) De secretaris generaal van de NAVO zal, naar men ver wacht, binnenkort een ontwerp-akkoord opstellen ter regeling van het geschil, dat ontstaan is door de uitbreiding van de IJs landse territoriale wateren tot twaalf mijl ten behoeve van de visserij. Dit is ver nomen in kringen, die in nauw contact staan met de vereniging van Belgische trawlervissers. KOPENHAGEN (UPI) IJsland zal onder geen beding deelnemen aan een door de Westeuropese landen georganiseerde conferentie over de territoriale zone. Dit heeft de IJslandse minister voor de vis serij. Josefsson, meegedeeld. IJsland is echter niet afkerig van een dergelijke con ferentie indien zij wordt georganiseerd binnen het kader van de UNO. gaarse regering had Zwitserland gewaar schuwd dat zekere organisaties, die dooi de Zwitserse autoriteiten worden geduld, vijandig staan tegenover Hongarije. Deze organisaties werden nog aangemoedigd door het lidmaatschap van „verantwoorde lijke Zwitserse politici". Ondanks deze waarschuwingen had de regering te Bern echter geen doeltreffende maatregelen ge nomen. Hongarije stelt de Zwitserse rege ring volledig verantwoordelijk voor het gebeurde en eist bestraffing van „de ban dieten en van hen in wier opdracht zij handelden". (AFP) Dr. Dick, het hoofd van de Zwitserse federale politie, heeft een be roep op de Zwitserse pers gedaan, al het mogelijke te doen om de gemoederen tot rust te brengen. „Of wij nu persoonlijk sympathiek of antipathiek staan tegen over het politieke regime van de staten d'p officiële vertegenwoordigingen in ons land hebben, het is onze plicht, de veiligheid en de rust van de leden deze diplomatieke missies te verzekeren. Wij moeten er ook voor waken dat de openbare orde niet wordt verstoord, hoe onbaatzuchtig en idealistisch de motieven voor demonstra ties. zoals die van vanochtend ook mogen zijn", aldus dr. Dick. (Reuter) Er zijn nog vijf Hongaren aangehouden, die men had horen zeggen dat zij een nieuwe aanval op de legatie wilden doen. NEW YORK (Reuter) Australië heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld ver zocht de kwestie-Hongarije op de agenda van de komende gewone zitting van de UNO-Assemblee te plaatsen. De Austra lische afgevaardigde Walker is plaatsver vangend voorzitter van de UNO-commis- sie voor Hongarije. Het hoofd van de medische dienst van de K.L.M., dr. K. Vaandrager, heeft mede gedeeld dat uit lijkschouwingen is ge bleken dat alle slachtoffers van de ramp met de „Hugo de Groot" hersenbloedingen hadden. Dit betekent dat allen reeds waren overleden voordat het toestel in zee stortte. Dr. Vaandrager heeft geen brandwonden op de lichamen aangetroffen. Ander letsel werd na de dood waarschijnlijk veroor zaakt toen het vliegtuig in zee stortte. Van de 34 slachtoffers zijn er tot dusver in Gal way zeven geïdentificeerd, te weten: de heer Eby C. S. Schade, 44 jaar, uit Eli- sabethtown, V.S., mevrouw Ann Finn, 48 jaar, uit Bronx, V.S., de heer Leendert van Wijk, 66 jaar, uit Ripon, Californië, zijn echtgenote, mevrouw Tjitske van Wijk, 66 jaar, mevrouw Erika Kuypers uit Veghel (N.B.), de heer Akile Delvina, 29 jaar, uit Greens Village in de staat New York en de heer Raymondo Uranga. 43 jaar, uit Argentinië. Dinsdagmiddag zullen de niet-geïden- tificeerde stoffelijke overschotten ter aar de worden besteld op het St. Mary-kerkhof te Galway. Geestelijken van vijf gods dienstige richtingen zullen de uitvaart diensten leiden. Nederlandse en Ierse luchtvaartdeskun digen, die de tot dusverre gevonden wrak stukken van de „Hugo de Groot" hebben onderzocht, verklaren dat er geen bewijzen In de haven van Galway liepen zater dag de schepen binnen, die aan het zoeken naar overlevenden van het ver ongelukte K.L.M.-toestel „Hugo de Groot" hebben deelgenomen. Een der opvarenden met een wrakstuk van het vliegtuig. (Telefoto ANP). zijn gevonden dat zich aan boord van het toestel een brand heeft voorgedaan. Zij menen dat uit de tot nu toe beschikbare gegevens misschien de conclusie getrokken mag worden, dat één van de propellers van het toestel is afgebroken en een gat in de drukcabine heeft geslagen. Het staat wel vast dat het toestel plotseling is be zweken, mogelijk door het wegvallen van de cabinedruk. In Galway zijn geen instrumenten aan wal gebracht. Trouwens, men heeft geen enkel voorwerp uit de cockpit van de ma chine kunnen terugvinden. Wel zijn de Jan Engelman: De schoonheid is wat wij weven aan onzichtbare draden tussen d- dingen en de eigen ziel. Prinses Beatrix aan boord van „De Groene Draeck", waarmee zij al me nige tocht heeft gemaakt tijdens haar vakantie in het Middellandse Zee gebied. beide neuswielen opgevist. Deze wielen met gevulde banden zijn in normale toe stand aangetroffen. Verder heeft men drie oranje reddingsvlotten, een aantal stoelen uit de passagierscabine, bekledingsstof van vloer en wanden en bezittingen van passa giers gevonden. Alles wordt, na een voorlopig onderzoek, naar Schiphol gezonden. Zondagmiddag arriveerde te Rotterdam het Engelse stoomschip „Beaverlodge". Het bracht enige voorwerpen mee, afkomstig van het verongelukte K.L.M.-toestel, onder meer een portefeuille en papieren van de ste ward Schilperoort, verder een koffertje, enige kleding en een kinderschoentje. Een vertegenwoordiger van de K.L.M. heeft de voorwerpen in ontvangst genomen. Intussen'- worden voorbereidingen ge troffen om stukken van het wrak te lich ten. De mogelijkheid, dat de motoren uit liet water naar boven kunnen worden ge bracht, vormt nog een punt van bespre king tussen de deskundigen. Er zijn hier aan grote technische problemen ver bonden. want het gedeelte van de oceaan, waar de „Hugo de Groot" moet zijn neer gestort, is zeker tweehonderd meter diep. Geschil over slijtersmarge de oorzaak Sinds vanmorgen woedt in Haarlem een melkoorlog, die is ontstaan doordat het melkstandaardisatiebedrijf „De Sier- kan" n.v, heeft besloten een gedeelte van haar twaalf jaar geleden opgeheven distributie-apparaat weer op te richten om zeven melkslijters te beconcurreren, die een deel van hun omzet betrekken van de Aalsmeerse Melkcentrale te Uit hoorn. De Sierkan en met haar de melkinrichting „De Landbouw", die door een belangengemeenschap met haar is verbonden verkoopt haar produkten in de wijken van de zeven melkslijters tegen een prijs, die gemiddeld drie cent per liter lager ligt dan de tot dusver gelden de prijzen. De directies van de twee Haarlemse melkinrichtingen stellen, dat een verbetering van de slijtersmarge niet ten koste moet gaan van die van de fabrieken en dat de klant de keuze moet worden gelaten van de produkten, die hij afneemt. De melkslijters en hun or ganisaties zijn daarentegen van mening, dat zij niet gedwongen kunnen worden hun melk bij een bepaalde inrichting te betrekken en dat bovendien de klant keuze wordt gelaten, omdat zij èn van de Uithoornse fabriek èn van de Haar lemse bedrijven willen betrekken. Inmid dels hebben de beide Haarlemse melk- bedrijven geweigerd de betrokken zeven slijters van mellcorodukten te voorzien. Door deze ontwikkeling wordt de inge voerde melksanering bedreigd. Vandaag zullen de Haarlemse organisaties de situatie bespreken met de bestuurders van de landelijke bonden. (Men zie ook pag. 3)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1