Bestuur Geo Wehry erkent „rechtmatige eisen" van ontslagen personeel ("Panda en de protonplop per^ Wereldnieuws Kans op onweer en koeler Aandeelhouders keuren bestuursbeleid goed MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 2 STREVEN NAAR MINNELIJKE SCHIKKING AANVAARD Vijf doden in het verkeer Kerkelijk nieuws Jeugdleider verdronken Brandweerlieden door steekvlam getroffen Caféhouder door koolzuur gas in zijn kelder verstikt Duitser bekent moord die bij politie onbekend is Zakenkabinet met neutrale premier in Libanon? Franse componist Florent Schmidt overleden Kerk en staat streven in Polen naar verzoening Bonn wijst beschuldiging van Moskou van de hand Russische kernwapens en raketten voor China? Stapelloop van nieuwe atoomonderzeeboten Makarios wijst het Britse plan voor Cyprus af Britten zetten kernproeven op Christmas-eiland voort Conferentie te Genève in het laatste stadium Spionagecomplot in Israel opgerold Paul Robeson in Moskou TIJDENS DE BUITENGEWONE VERGADERING van aandeelhouders van de Administratiemaatschappij Geo. Wehry n.v. te Amsterdam is het voorstel van het bestuur de directie te machtigen een beperkt bedrag beschikbaar te stellen ten gunste van een groep ontslagen personeelsleden van het Indonesische bedrijf van Geo. Wehry met algemene stemmen aanvaard. Tevens werd het bestuursbeleid ten aanzien van het in Indonesië werkzame Nederlandse personeel met een ruime meerderheid 9670 stemmen voor en 910 tegen goedgekeurd. Zoals wij in ons blad van maandag 28 juli uitvoerig hebben uiteengezet, hebben ongeveer zestig ontslagen personeelsleden, die sinds december 1957 met een uitkering van slechts zes maanden salaris in roepia's naar huis werden gestuurd, een vordering van ongeveer een half miljoen gulden wegens niet nagekomen ontslagverplichtingen tegen hun vroegere werkgeefster aan hangig gemaakt. Bovendien lokte deze handelwijze van de directie felle kritiek bij sommige aandeelhouders uit. De voorzitter van het bestuur, de heer D. Lageman, zei zaterdag dat het bestuur van de vennootschap zich hierdoor in zijn goede naam voelde aangetast. „Niets zou ons liever zijn geweest dan dat wij aan de rechtmatige aanspraken van het perso neel hadden kunnen voldoen en dat zou ook gebeurd zijn indien niet over de jaren 1955, 1956 en 1957 alle winttransfers uitgebleven waren (niettegenstaande pertinente toe zeggingen, nog in het laatst in september j.l. „Het bestuur erkent het bestaan van een schuld van de n.v. aan het personeel en heeft zulks ook steeds gedaan en het is bereid die schuld in te lossen als de midde len van de venootschap daartoe beschik baar zijn", aldus de voorzitter. ,„Tot het laatste toe vertrouwend op de plechtig ge dane beloften door de Indonesische autori teiten is de directie, vooruitlopend op die beloofde winsttransfers, doorgegaan met het uitbetalen in Nederland van delegaties aan gezinsleden, verlofssalarissen, bonus sen, enzovoorts ten bedrage van zes tot ze ven ton per jaar, waar geen voldoende in komsten tegenover stonden en waardoor niet alleen de kas van Geo Wehry en Co in Amsterdam volkomen uitgeput werd, maar bovendien een schuld aan de zuster onderneming Geo. Wehry Internationaal ontstond". „Nu hebben wij van sommige zijden ge hoord dat dan maar de gelieerde vennoot schappen hadden moeten bijspringen. Maar het is toch voldoende bekend, dat in dertijd juist nadrukkelijk een afscheiding werd gemaakt van de buiten-Indonesische belangen en het bestuur is niet bij machte daar geen rekening mede te houden. Na tuurlijk is die splitsing indertijd niet ge maakt om eventueel het personeel in Indo nesië in een onaangename positie te plaat sen, nog minder is het juist, dat het be stuur met graagte gebruik zou willen ma ken van die juridische gescheiden ven nootschappen. Maar die figuur bestaat nu eenmaal en het bestuur is op straffe van in gebrekestelling verplicht daarmede re kening te houden, Het bestuur heeft volledig begrip vóór de moeilijkheden, waarin het. personeel is komen te verkeren en neemt het ook ze ker niet kwalijk, dat men overweegt des noods een proces aanhangig te maken", zo verklaarde de heer Lageman, die er voorts op wees dat na de oorlog een zelfstandig pensioenfonds ten behoeve van het perso neel is opgebouwd, waarvan het kapitaal thans ruim zeven miljoen gulden bedraagt, voor verreweg het grootste deel opge bouwd uit bijdragen van de vennootschap. Daarom geloofde hij, dat van het perso neelsbeleid nog wel wat anders gezegd kan worden dan „schandelijk". „Men mag van uw bestuur niet ver wachten, dat het het grote verlies dat aan deelhouders lijden stilzwijgend voorbij gaat, te meer waar het aan het bestuur niet onbekend is, dat er onder de aandeel houders vele 1 leinere beleggers zijn, die het gemis van dividend en de waardever mindering van het aandeel wel degelijk zullen voelen", aldus de heer Lageman. Minnelijke schikking Over het door het betrokken perso neel door bemiddeling van zijn advocaat, mr. Sylvain Groen te Haarlem, gedane De 92-jarige voetganger W. Pannekoek is op de hoek Gouverneurlaan-Allard Piersonlaan in Den Haag, toen hij on voorzichtig overstak, door een tramstel van lijn 4 aangereden. De heer Pannekoek overleed ter plaatse. In het Binnengasthuis te Amster dam is de 48-jarige mevrouw G. Brake- boer-Ligthart uit Medemblik overleden aan de verwondingen, die zij opliep toen de auto waarin zij zat vrijdagmiddag in een bocht op de Prins Hendrikkade slipte en tegen twee geparkeerde wagens reed. Zij en haar dochtertjes van 12 en 9 jaar werden door de schok uit de auto ge slingerd. De beide, meisjes konden, na in het ziekenhuis te zijn onderzocht, met hun vader naar huis terugkeren. Op de hoek van de Mariniersweg en de Bredeweg te Rotterdam is de 18- jarige Andries de Visser van de Oudedijk op zijn fiets door een bestelauto aange reden. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Westerziekenhuis gebracht, waar hij is overleden. De 57-jarige mevrouw A. Martens-Tiems uit Borge, die op haar bromfiets zonder op het verkeer te letten in P e e 1 o o bij As sen de straat overstak om de Marsdijk op te rijden, werd door een personenauto aan gereden. Zij werd naar het Wilhelmina- ziekenhuis vervoerd, waar zij een uur later overleed. De 26-jarige ongehuwde Ch. de Caluwe uit Arnhem, die enige dagen geleden in Nijmegen met zijn motor in botsing kwam met een bestelauto waaraan hij geen voor rang had verleend, is in het Canisius- ziekenhuis overleden. Geref. Kerken Beroepen te Gees (Dr.) G. de Jong, kand. te Nijenga (Small.) Aangenomen naar Emmen (3de pred. pl.) W. Wiersinga te Bleiswijk. Geref. Gementen Tweetal te Nunspeet J. B. Bel te Krab- bendijke en W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.), van wie eerstgenoemde is be roepen. voorstel zei spreker dat het bestuur dit niet in overweging kan nemen omdat het fi nancieel onuitvoerbaar is. Het kan echter misschien een uitgangspunt zijn voor het bereiken van een minnelijke schikking. Het bestuur heeft daartoe een beperkt bedrag in gedachten, dat opgeofferd zou kunnen worden om daarmee het belang van het concern in het geheel te dienen. Aan de discussie hebben talrijke aandeel houders deelgenomen, waaronder ook de heer G. E. van der Werff sr.. die reeds op de jaarvergadering het bestuur om zijn beleid jegens het uit Indonesië afkom stige personeel had gelaakt. De heer Van der Werff bleef bij zijn aanvankelijke me ning, dat dit beleid moreel onaanvaard baar en onfatsoenlijk was geweest. Hij was van mening, dat de directie lang van tevoren had kunnen zien aankomen, dat het in Indonesië mis zou lopen en dat zij daartegen voorzieningen had moeten tref fen. Het uitbetalen van zes maanden sala ris in roepia's een week levensonder houd in Nederland noemde hij minder waardig. De heer Van der Wei ff vond het voorts een drogreden, dat de belangen van het personeel en de aandeelhouders in dit geval tegengesteld zouden zijn. De toewij ding van het personeel gaat onder zulke gebeurtenissen lijden en daar varen aan deelhouders ook niet wel bij. Bovendien wordt ook het financiële vertrouwen in de onderneming geschokt wanneer deze blijft volharden in het niet nakorhen van haar morele verplichtingen. Moraliteit is im mers nog veel meer waard dan financiële kracht, zo zei de heer Van der Werff, die er daarom zelfs niet tegenop zag de buiten landse belangen van Geo. Wehry te gelde De 18-jarige G. Limpens uit Hulsberg is in de omgeving van Belfeld in Limburg verdronken. Hij kampeerde met een groep verkenners, die onder zijn leiding stonden, in het gehucht. Maalbeek. De leider ging zelf in het water nadat de kleinere jongens gezwommen hadden. Ofschoon hij nauwe lijks kon zwemmen gihg hij steeds ver der van de regelmatig glooiende wal." Hij stapte in een kuil onder water, waarna hij verdronk. De politie heeft het stoffelijk overschot geborgen. Vier brandweermannen en een werk meester van een bedrijf werden vannacht door een steekvlam getroffen bij een brand die woedde in het graanpakhuis „IJlst" van de n.v. Van Gelder en Zoon aan de Eendrachtskade te Groningen. De brand wonden waren, hoewel niet levensgevaar lijk, van dien aard dat de vijf mannen al len in het Akademisch Ziekenhuis moesten worden opgenomen. De brandhaard was gelegen in een drogerij voor koolzaad. Het alarm was kort na middernacht gegeven. De brand is ontstaan bij het drogen en zwavelen van koolzaad. Waarschijnlijk is het stof onder de drooginstallatie in brand geraakt. De brandweer drong door in het brandende pakhuis en met een mistspuit werd het vuur onder de eest aangepakt. Enkele brandweerlieden gingen naar de derde etage, waar de drooginstallatie zich bevindt. Toen ze de toegangsdeur naar de eest openden, ontstond door plotselinge toevoer van zuurstof een hevige explosie, gevolgd door dichte stofwolken. Daarbij werden vier brandweerlieden en de mees terknecht gewond. Kort nadien deed zich nog een explosie voor, waarbij via de ven tilator een lange steekvlam naar buiten schoot. Het bleek, dat het koolzaad boven de eest ook in brand was geraakt, waar schijnlijk door het afknappen van een keerden in de eest. Om vijf uur vanmorgen was men het vuur meester, maar het na blussen duurde nog vele uren. Het pakhuis is verzekerd op beurspolis. De schade valt nog niet te ramen. te maken. De belangen builen Indonesië vertegenwoordigen 78 pet. van het kapi taal. „Als de maatschappij hiervoor moet worden geliquideerd, dan moet dat gebeu ren", aldus de heer Van der Werff, die voorts een aantal vragen stelde met de bedoeling niet alleen de morele maar ook de financiële rechten van het personeel op een uitkering in guldens aan te tonen. Desondanks bleek spreker gevoelig voor de uitvoerige inleiding door de voorzitter en de daarin erkende aanspraken van het personeel, zodat hij in elk geval de hoop uitsprak op een gunstige regeling. Namens een andere groep aandeelhou ders werd vertrouwen uitgesproken in het beleid der directie. Deze deelde nog mede, dat zij aan de uitslag der stemming con sequenties zou verbinden, hetgeen een der aandeelhouders deed verklaren, dat een aftreden der directie zeker niet in het be lang van bedrijf en personeel zou kunnen worden genoemd. Het bestuur zag bij de stemming van zijn eigen stemrecht af. De caféhouder E. J. Bulthuis te Nietap (Westerkwartier-Groningen) is zaterdag avond het slachtoffer geworden van een lek in de koolzuurleiding. Hij begaf zich die avond tegen tien uur naar de kelder om het lek op te sporen en te trachten het te dichten. Toen men zijn assistentie bo ven nodig had en hem daarvoor ging roe pen, trof men hem levenloos in de kelder aan. die geheel met koolzuurgas gevuld bleek. Een Duitse jongen van 17 jaar, die in Aschaffenburg is gearresteerd in ver band met een diefstal, heeft bij zijn ver hoor verteld, dat hij in juli van dit jaar te Rotterdam een oude man zou hebben dood gestoken. Hij zou de portefeuille van de man hebben gestolen en die, nadat hij er 125,— uit had gehaald, in het water heb ben geworpen. Daarna is hij hals over kop naar Duitsland gevlucht. De Duitse poli tie heeft direct via Interpol een telegram naar Rotterdam gezonden, maar het vreemde is dat er daar geen oude man is vermoord. BEIROET (UPI) Naar verluidt is pre sident Sjamoen van Libanon van plan de regering van premier Sami es-Solh te vervangen door een zakenkabinet onder leiding van een neutrale premier. Het is de vraag of de oppositie in het land met dit compromisvoorstel akkoord zal gaan. In het verleden hebben de tegenstanders van Sjamoen ën Sami eé-Sölh steeds gé- eist, dat., een der hunnen de' leiding van een nieuwe regering zou krijgen. Intussen wordt in gewoonlijk betrouw bare kringen vernomen, dat er wrijving is ontstaan tussen de leider van de op positie, Saeb Salam, en twee rebellen leiders, Kemal Jumblatt leider van de Droezen en Sabri Hamadi, die de op standelingen in Noord-Libanon leidt. Intussen is het aantal bomaanslagen in Beiroet de afgelopen dagen weer toege nomen. Vanmorgen werd een zelfgemaak te bom ontdekt in een Maronietenkerk in de hoofdstad. Hij kon onschadelijk worden gemaakt voordat hij tot ontploffing kon komen. (UPI) Naar in welingelichte kringen verluidt zullen de Amerikanen volgende week een tweede groep mariniers van 1800 man uit Libanon terugtrekken.' De eerste groep heeft Libanon deze week verlaten. PARIJS (AFP) De Franse componist Florent Schmidt is zondag op achtentach- tigjarige leeftijd in de Parijse voorstad Neuilly overleden. Na zijn studie aan de conservatoria van Nancy en Parijs, hier was hij onder meer leerling van Massenet en Fauré kreeg Schmidt in 1900, de Prix de Rome. Behalve de korte periode dat hij directeur was van het conservatorium van Lyon, van 1922- 1924, wijdde hij zich geheel aan de com positie. Zijn bekendste orkestwerk is het symfonisch gedicht „La tragédie de Salo- mé". Van de drie rapsodieën, die hij com- poneeerde werd de Rapsodie „Viennoise" het populairst. De koorlitteratuur verrijk te hij onder meer met een zetting van de Tachtigste psalm. Verder schreef hij par tituren bij toneelstukken en talrijke ka mermuziekwerken. WARSCHAU (Reuter) De procureur- generaal van het Poolse hooggerechtshof Zigmoent Opoeszynski, heeft in het partij blad „Triboena Loedoe" verklaard dat er geen fundamentele juridische obstakels een goede verstandhouding tussen de Poolse staat en de rooms-katholieke kerk in de weg staan. Wel is hij van oordeel dat er enige wetsartikelen dienen te worden her zien. Deze „geringe onvolkomenheden" zou den echter van vrijwel geen belang zijn als de rooms-katholieke kerk de grondbeginse len van de Poolse wet zou gehoorzamen. Westelijke waarnemers zien in deze ver klaring een eerste officiële erkenning dat er in de wet op de staatscensuur onduide lijkheden voorkomen. Over deze censuur is onlangs een conflict tussen kerk en staat ontstaan, naar aanleiding van een huis zoeking in het klooster van Jasnagora, een nationaal heiligdom van de Poolse rooms- katholieken die 95 percent van de bévol- king uitmaken. (UPI) In doorgaans goed ingelichte Poolse kringen wordt, er op gewezen dat beide partijen de geschillen over het alge meen willen sussen en conflicten, die tot een open breuk tussen kerk en overheid zouden kunnen leiden, vermijden. (Van onze correspondent in Bonn) Pas het afgelopen weekeinde heeft de regering van de Westduitse bondsrepubliek antwoord gegeven op een Russische nota van 26 juli, waarin West-Dftitsland er van beschuldigd werd de „agressie" tegen de Arabische staten te hebben gesteund door het ter beschikking stellen van vliegvelden voor het vertrek van Amerikaanse troe pen naar het Nabije Oosten. In het West duitse antwoord wordt gezegd, dat de Amerikanen en Britten landen hebben ge holpen, waarvan de legale regeringen hulp hadden verzocht. Dit late Westduitse antwoord heeft te Bonn enige verwondering gewekt. Oor spronkelijk was de regering namelijk niet van plan de Russen van repliek te dienen Men veranderde van inzicht toen bleek dat de Russische nota invloed kon hebben op de Arabische openbare mening. Het late antwoord is dan ook niet zo zeer een blijk van hoffelijkheid jegens de Sovjet regering, als wel een poging om te voor komen dat de Russische mening zich zou vastzetten in de Arabische landen. NEW YORK (Reuter) De Sovjet- Unie heeft besloten communistisch China te voorzien van kernwapens en ballistische projectielen, zo meldt de „New York Times" uit Warschau. De Sovjets zouden ook met de regering te Peking samenwer ken bij het lanceren van een aardsatellict. zulks op grond van een belangrijk militair en politiek akkoord dat Moskou en Peking tien dagen geleden zouden hebben gesloten. Tevens zouden de Russen hun steun bij de economische ontwikkeling van China aan zienlijk versterken. (AFP/UPI) Te Portsmouth in de Ame rikaanse staat New Hampshire is zaterdag de zesde Amerikaanse atoomonderzeeboot, de „Sea Dragon", te water gelaten. Het vaartuig dat in de winter van 1959 in dienst zal worden genomen, wordt uitge rust met apparaten voor het afschieten van geleide projectielen. De onderzeeboot wordt voortbewogen door twee schroeven. De onderzeeboot is een aanvalsboot van de „Skate"-klasse en de vierde van zijn soort. Hij zal in de winter van 1959 bij de vloot worden gevoegd en onder bevel komen te staan van comman dant George Steele. (AFP) De tot nu toe grootste atoom onderzeeboot ter wereld, de „Triton", zi dinsdag te Groton in de Amerikaanse staat Connecticut te water worden gelaten. D? „Triton", die bijna 600 ton meet, is de eerste onderzeeboot die evenals een oppervlakte schip drie dekken heeft. Het schip zal wor den uitgerust met een volledige radarin stallatie. De bemanning zal ongeveer 150 koppen sterk zijn. Het schip dat in totaal meer dan 100 mil joen dollar heeft gekost, is 134 meter lang en ruim 11 meter breed. Atoomvoortstu wing, bouw en speciale radarinstallatie maken het mogelijk, dat het schip fun geert als radarstation, dat de hemel dui zenden kilometers ver van de Amerikaan se kust kan afspeuren. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se atoomonderzeeboot „Skate" die dezer dagen als tweede onder de ijskap van de noordpool is doorgevaren, is vrijdag bo ven water gekomen om een bezoek te brengen aan 29 militairen en geleerden, die op een drijvend ijseiland op een klei ne vijfhonderd km. ten zuiden van de noordpool onderzoekingen verrichten. 16. „Lelijke bedrieger!" riep Panda, ter wijl hij de auto stopte. „Je hebt me erin laten lopen! Je had je weer op een rare manier vermomd om mij voor de gek te houden! Ik ben blij dat die hooiwagen langs kwam nu weet ik tenminste, in wat voor slecht gezelschap ik ben!" „Kom, kom, ventje", antwoordde Joris goedmoe dig. „Deze onbezonnen uitbarstingen voe gen u niet. Denk toch met de ouden, die onze leermeesters waren: „luctor et ami- citia", of gelijk gij weet: „kibbel, doch blijf vrienden". Verheug u toch liever mét mij over het feit, dat ik mij thans weer wat waardiger toe kan rusten!" En zo sprekend haalde hij zijn hoed, wandelstok en siga- rettepijp tevoorschijn. Het was echter beter voor hem geweest, wanneer hij nog even iets dieper had nagedacht over de verdwijning van zijn vermomming want dan zou hij zich misschien hebben afge vraagd, waar deze gebleven was. Welnu; zonder dat iemand er erg in had, waren de oudedameshoed en -omslagdoek blij ven hangen in de hooivracht, die Krijn Sliep vervoerde. Deze ruwe vrachtrijder was zó druk bezig m.et het in zijn vuistje lachen om de leuke poets, die hij het stads volk had gebakken, dat hij er geen aan dacht aan schonk maar wie de kleding stukken wél opmerkte, was de politie- diender Bostrapper. Deze stond nog steeds op de weg geposteerd om uit te kijken naar de verschrikkelijke verkeersvandaal en zo geviel het, dat Krijn Sliep hem voor bij moest. Het geoefend oog van de be ambte nam onmiddellijk de kledingstuk ken waar; en de scherpzinnige Bostrapper maakte de gevolgtrekking, dat oudedam.es- goed niet in het hooi hoort. „Bovendien komen de stukken me bekend voor", dacht hij fronsend. ATHENE. (Reuter) In gezaghebbende kringen in Athene is verklaard, dat aarts bisschop Makarios het Britse plan voor Cyprus heeft verworpen als „volkomen on aanvaardbaar". In antwoord op een brief van de Britse gouverneur Sir Hugh Foot, waarschuwt de aartsbisschop tegen het uitvoeren van een plan dat „tegen de wil van het Cyprische volk" ingaat. In regeringskringen verluidt dat de Griekse regering „op dezelfde gronden als Makarios" bezwaren tegen het plan heeft- Griekenland zal op geen enkele wijze aan de uitvoering van het plan meewerken. De Griekse regering zou Londen er op wijzen dat het geheel verantwoordelijk is voor de gevolgen van een „eenzijdige" tenuitvoer legging van het plan. Sir Hugh verklaarde zaterdagavond er van overtuigd te zijn. dat „zeer veel men sen op Cyprus" zijn teleurstelling over het antwoord van Makarios zullen delen. LONDEN, (Reuter) Het Britse minis terie van Defensie heeft bekendgemaakt dat de huidige serie kernwapenproeven op het eiland Christmas binnenkort her vat zal worden. De Britten hebben op 28 april bij het eiland een waterstofbom tot ontploffing gebracht. In mei werd bekend gemaakt dat er weer schepen mochten va ren in de gevaarlijke zone. Er is niet mee. gedeeld wanneer de proeven zullen begin nen. GENèVE. (Reuter) Op de conferentie tussen Oost en West over de waarneming van proeven met kernwapens zijn goede vorderingen gemaakt en in gezaghebbende kringen wordt verwacht, dat de werkzaam heden van de conferentie dinsdag of woens dag zullen eindigen. Kerngeleerden uit acht landen bespreken nu een ontwerp voor een internationaal stelsel van toe zicht. De conferentie is op 1 juli begonnen. KOPENHAGEN, (Reuter) Op de al gemene vergadering van de World Medical Association, te Kopenhagen, waaraan 500 afgevaardigden uit 53 landen deelnemen., heeft de Amerikaanse uroloog dr. Orr ver klaard. dat het geringe stralingsrisico een voortzetten van de kernproeven in het belang van de mensheid niet in de wég mag staan. TEL AVIV, (Reuter) De Israëlische politie heeft zaterdagavond bekendge maakt, een revolutionaire en spionageor- ganisatie in Israel, onder leiding van de Syrische inlichtingendienst, onschadelijk gemaakt te hebben. Volgens de politie is een heel netwerk van spionnen ontdekt. Veertien spionnen, alle Israëlische Ara bieren, waren gearresteerd. Onder hen be vinden zich drie secretarissen van commu nistische partijafdelingen in Galilese dor pen. Een woordvoerder van de politie noem de het komplot „het grootste en best geor ganiseerde, dat ooit in Israel is ontdekt". De organisatie had enige maanden ge werkt voordat de leden ervan waren gear resteerd. De verkregen inlichtingen had den onder meer betrekking op Israëlische havens en vliegvelden, militaire eenheden kazernes en de ligging van artillerie. (UPI) Het onderzoek begon toen een loslippige jonge communist per ongeluk een agent van de geheime dienst op het spoor van het complot bracht. Hij had on derweg naar een afspraak met een Sy rische agent, een lift gekregen van een lid van de Israëlische geheime dienst. In plaats van naar de afgesproken ontmoe tingsplaats bracht deze de man naar een politiebureau, waaar een verhoor spoedig voldoende gegevens voor een diepgaand onderzoek opleverde. LONDEN (UPI) De Amerikaanse ne gerzanger Paul Robeson is in het Lenin- stadion in Moskou bij een door hem ge geven concert als een held verwelkomd. Robeson, die na vele jaren eindelijk een Amerikaans paspoort kreeg, heeft eerst Engeland bezocht. In het Leninstadion werd hij toegesproken door de Russische componist Krennikov, die hem „Onze gro te vriend en een vooraanstaand strijder voor de vrede en het geluk der mensheid" noemde. Ongeluk. De Zweedse prinses Desiree en de Griekse prinses Irene zijn bij een auto-ongeluk licht gewond. Prinses De siree maakte met prinses Irene, in een open jeep, die zij bestuurde, een tocht over het eiland. De jeep sloeg om in een scherpe bocht. De Griekse kroon prins die met prinses Sophie vooruit reed, verleende de eerste hulp. Aardbeving. Het westelijke deel van Per- zië is zaterdagavond en zondag geteis terd door een aardbeving. Volgens onof ficiële cijfers zijn hierbij twaalf men sen om het leven gekomen. In verschei dene steden en dorpen werden huizen verwoest. Vondst. In Spina in de omgeving van Pe- rugia (Italië) is op een Grieks-Etrus- kische begraafplaats het graf gevon den van een kind dat 25 eeuwen gele den geleefd heeft. Bij de overblijfselen van het kind trof men speelgoed aan, waaronder een ratel en een soort ram melaar. Voorts vond men op de begraaf plaats een godenbeeldje, drinkbekers en schalen van gebakken klei en twee fraaie vazen. Opgelost. Het geschil tussen Argentinië en Chili aangaande de soevereiniteit over een eilandje in het Beagle-kanaal is op gelost. Beide landen zullen een ak koord sluiten betreffende de soevereini teit over de eilanden in het kanaal ten zuiden van Vuurland en intussen zal men zich van vijandige maatregelen onthouden. Onlangs hebben de Argen tijnen op het eilandje Snipe, waarop ook Chili aanspraak maakt, een nieuw ge bouwde Chileense vuurturen stukge schoten. Klassiek. Het Russische partij-orgaan de „Pravda" heeft critiek geleverd op de „Litteraire Gazet", omdat deze zich teveel zou bezighouden met historische onderwerpen en te weinig aandacht zou besteden aan de „nieuwe socialistische realiteit". Volgens de Pravda hebben de Russische klassieke schrijvers nooit aandacht besteed aan de afstand-theo rie: „Zij streefden er naar in hun werk tegemoet te komen aan de verlangens van hun tijdgenoten". Week. In de afgelopen week hebben 209 personen bij zes vliegongelukken op verschillende plaatsen ter wereld, het leven verloren. Voorrang. Een Britse automobilist is tot een pond sterling boete veroordeeld door de rechter in Whitby, omdat hij niet binnen 24 uur had gerapporteerd, dat hij drie schapen had doodgereden. „Schapen hebben in feite meer rechten op de weg als automobilisten. Zij mo gen sinds onheuglijke tijden op de weg zwerven en het publiek dient hiermee rekening te houden", aldus de rechter. Halsmisdaad. De 55-jarige Amerikaanse neger -Jimmy Wilson zal op vijf sep tember op de elektrische stoel terecht worden gesteld, omdat hij een blanke vrouw van een 'bedrag van een dollar 95 cent (ongeveer 7.50 gulden) heeft be roofd. Het hooggerechtshof van de staat Alabama heeft een beroep afge wezen. Tenzij dit orgaan zijn uitspraak herziet of gouverneur Folsom het von nis in levenslange gevangenisstraf wij zigt, zal het doodvonnis worden voltrok ken. Gesel. Een cholera- en pokkenepidemie heeft in de eerste zes maanden van dit jaar aan 16.000 mensen in Bihar en West-Bengalen het leven gekost, zo heeft de minister van volksgezondheid van India bekendgemaakt. De cholera- epidemie woedt ook in Nepal, waar vol gens onofficiële ramingen alleen al in het dal van Kathmandoe 300 mensen aan de ziekte zijn overleden. Warmoezerij. Premier Kroesjtsjev heeft op een bijeenkomst van het centrale co mité van de communistische partij plannen uiteengezet voor de vestiging van grote boerderijen rondom de Russi sche steden die zich uitsluitend zullen bezighouden met het verbouwen van aardappelen en groenten. Voorteken. In de hoofdstad van Frans West-Afrika, Dakar, is het zondag tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Vol gens de politie, die duizend inheemse demonstranten met traangas uiteen joeg, zijn slechts „enkele" mensen „licht gewond". De betogers riepen: „Wij willen onafhankelijkheid" en „Weg met het kolonialisme". Op 26 augustus zal generaal De Gaulle in Da kar zijn voorgestelde grondwetsherzie ning bepleiten. Anti-Russisch. In Montevideo, de hoofd stad van Uruguay is zondag gedemon streerd tegen de aankomst van een de legatie van Russische parlementsleden, de betogers verwijderden kransen die de Russische gasten hadden neergelegd bij het monument van de vrijheidsheld van Uruguay, generaal De Artigas. Tijdens het weekeinde trad een weers- verbetering in dank zij het naderbij ko men van een hogedrukgebied uit de rich ting van de Golf van Biscaye. Dit hoge drukgebied verplaatste zich naar midden Europa. Het weer kreeg een zonnig karak ter, waarbij de temperaturen zaterdag tot ongeveer 20 graden en zondag tot onge veer 22 graden opliepen. De wind draaide naar oostelijke richtingen en voerde droge continentale lucht uit Duitsland aan. Deze lucht ontmoet langs een warmtefront, dat zich uitstrekt van het Kanaal over Noord- Frankrijk naar Midden-Duitsland, vochti ge en warme tropische lucht, waarin het kwik waarden van 26 tot 31 graden bereikt. Dit warmtefront zal maandagavond ons land binnendringen, hetgeen plaatselijk met onweer gepaard kan gaan. Een de pressie bij de ingang van het Kanaal veran dert weinig van plaats, maar het koufront ervan zal morgen het Europese vasteland binnendringen. De komende 24 uur worden enkele regen en onweersbuien verwacht, gevolgd door een toenemende en naar zuidwestelijke richtingen draaiende wind en enige afkoe ling. WEERRAPPORTEN Maanstanden 21 aug. 20.45 uur eerste kwartier. 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 19 augustus Hoog water 6.18 en 18.48 uur. Laag water 2.09 en 14.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten M 1 c W land maxima van giste- ren. Binnenland: heden TJS 2§ 7 uur. Neerslag: laatste 4) dl 24 uur. 2 cS Den Helder half bew ozo 16 0 Ypenburg licht bew. no 14 0 Vlissingen licht bew. ono 16 0 Eelde onbewolkt o 13 0" Twente half bew. 0 16 0 De Bilt half bew. 0 15 0 Eindhoven zwaar bew 0 16 0 Vlv. Z.-Limb half bew. 0 17 0 Helsinki regenbui no 20 6 Stockholm half bew. nnw 20 2 Oslo zwaar bew nnw 21 4 Kopenhagen zwaar bew w 20 0 Aberdeen zwaar bew zo 19 0,2 Londen zwaar bew. O 22 0 Amsterdam licht bew. O 21 0 Brussel zwaar bew. windst. 22 0 Luxemburg half bew. ono 22 0 Parijs regen zw 23 2 Bordeaux zwaar bew O 27 36 Grenoble zwaar bew. windst. 30 1 Nice half bew. n 26 0 Berlijn onbewolkt windst. 22 0 Frankfort geheel bew ono 24 0 München half bew. windst. 25 0 Garmisch P. licht bew. no 25 0 Zürich licht bew. z 28 0 Genève regenbui nnw 28 0.1 Locarno zwaar bew. windst. 29 Wenen licht bew. no 27 0 Innsbruck onbewolkt windst. 29 0 Rome mist windst. Ajaccio onbewolkt no 27 0 Madrid half bew. z h 0 Algiers onbewolkt windst. 36 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2